jtcami De Italiaansch-Abessynische oorlog. LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 14 November 1935 TOCNItl NIEUW/ TELEGRAMMEN. lAAT/TtjOICUIflT BINNENLAND, LEIDSCHE SCHOUWBURG. CENTRAAL TOONEEL. De Figurant, fantasie in 4 bedrijven van Alfred Savoii. Alfred Sa voir is ongetwij f eld een geestig auteur, beschikkend over een enorme do sis fantasie. Wie daaraan mocht twijfelen, zal overtuigd worden door de opvoering van ïijn „De figurant de la Galetë" Daar in zit geest en geestigheid, nu en dan zelfs een fijn esprit en daarin zit een ontzag gelijke hoeveelheid fantasie. Allemaal ele menten, die pleiten voor dit Fransche stuk dat echter trots alles ons toch niet ver mocht te bevredigen. Zou de oorzaak daar van niet gezocht moeten worden in het feit dat tenslotte alle geest en fantasie toch niet diep genoeg gaan, dat tenslotte het gestelde probleem niet innerlijk ge noeg is uitgewerkt, dat een te veel aan een geestig vernis is aangebracht, waaronder de kern is begraven? Onze tijd is een tijd van bizarrerie, waar bij soms de zinspreuk ..ons is niets te dol" opgeld doet, wij geven het gaarne toe. doch sluimert daaronder, als puntje bi) paaltje komt, toch niet de levensernst? Wij ver trouwen daar altijd nog op en juist de diepere levensernst is o.i. in Savotr's fan tasie al te zeer bedolven onder geestige trouvailles, fantasie-rijke spitsvondighe den. die, dat erkennen wij anderzijds ook, soms treffend zijn van raakheid of door een speelschen geest aangenaam aandoen. Maar een algeheele bevrediging wil niet komen. Savoir's fantasie doet u kennis maken met een zieligen figurant met een ware Don Quichotte-ziel, die kinderlijk verliefd wordt op de schoone prinses, die iederen Donderdag zijn schouwburg bezoekt. Hij de stille droomer, door het noodlot ge beukt dat hem alles ontneemt behalve zijn hond en zijn tooneelcostumes, waarin zijn ziel zich metarmophoseert met eenvoudig kunstenaarsgevoel, wordt door datzelfde noodlot van aangezicht tot aangezicht ge bracht met zijn geliefde prinses, een in overspannen raffinement en sensatie le vende vrouw, voor wie een mannenhart geen blijvende waarde schijnt te hebben, die cynisch speelt met mannenlevens. De arme figurant in zijn tooneolcostuum eerst als radjah, dan als kardinaal, voorts als leeuwentemmer verovert telkens haar affectie, die echter even zoo vaak blijkt te gelden de figuren, die hij trots zich zelve voorstelt. Doch tenslotte ontdekt de prinses dan toch de zuiverheid van een manschenhart. dat. trots alle vermommingen, voor haar alleen klopt in oprechte liefde en, waar in haar toch ook leeft, zij het door ervaring als anderzins diep verscholen, de hunkering naar zuiver geluk, vinden zij elkaar in ware menschelijkheid, in „eigen gedaante" In een viertal geestige bedrijven, rolt dit gegeven af, nu en dan boeiend door kleur rijke scènes, waarbij men zelfs geneigd is heen te stappen over als vanzelf opduike lende vragen ten aanzien van waarschijn lijkheid ën mogelijkheid, dank zij de fan tasie, waarmede de dialoog is gekruid, doch, zooals gezegd, tenslotte ontbreekt toch de overtuiging der bevrediging, waar toe de weg schijnt gebaand, doch in wezen trots alles niet gebaand is Het wordt een ongetwijfeld interessante vertooning, waarmee men gaarne kennis heeft gemaakt, doch men gaat heen met't gevoel, dat de „finishing touch" heeft ge faald. Aan de opvoering, onder regie van Cees Laseur. heeft het niet gelegen Het Cen- traal-Tooneel heeft er qua spel alle eer aan bewezen en hoewel tempo-versnelling dit Fransche genre wellicht ten goede zou zijn gekomen, er toch een vertolking aan geschonken, die groote waardeering ver dient. In zeker opzicht spijt het ons, dat wij hier hebben gemist de proef den „klein kunstenaar" Louis Davids te doen fun- geeren als de figurant. Wij zouden ..den kleinen man" wel eens hebben willen zien in deze oogenschi.inlijk in de verte ver wante figuren, doch kunnen anderzijds toch aanvoelen, dat deze proef niet ge slaagd is. De opgaaf, waarvoor hij hier gesteld werd. was te gecompliceerd ten gevolge van het kruipen van een eenvou dige ziel in te veel uiteenloopende „pak jes" met de consequentie zich daarin ..thuis" te voelen. Joan Remmelts heeft deze taak van hem overgenomen en hij weet inderdaad zich te schikken in de vele nuanceeringen, bewarend als onder grond echter zijn eenvoud en ongekun steldheid. Alle hulde voor deze moeilijke vertolking. Naast hem speelde Rie Gilhuys de prin ses in keurig aanpassend samenspel. Ook rij had groote moeilijkheden te over winnen, doch sloeg zich knan daar door heen, al wist zij niet alle facetten van haar ingewikkelde geestesgesteldheid even zuiver af te stemmen. Cees Laseur maakte van een aanbidder der prinses weer een opvallende figuur, goed in stijl en ook Cor Hermus als de derde echtgenoot, die weigert om dood te gaan, al was hii volgens eerewoord daartoe verplicht, dient geprezen, trots eenige chargeering. De overige rollen geven geen aanleiding om er over uit te weiden; zij werden goed sluitend in het geheel vervuld. Met ge noegen zagen wij Lucas Wensing weer eens optreden. Aan de decors was groote zorg besteed en ieder bedrijf was geslaagd. Zelfs een levensgroote leeuw was in opgezetten vorm behoorlijk aanwezig! De stemming onder de talrijke toeschou wers het was de derde abonnements voorstelling! leek ons nog al verdeeld; althans over het stuk. Voor de vertolking was alle waardeering, zooals uit krachtig applaus bleek. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon hechts ten matig gebruik. (Vervolg van het Derde Blad). VAN HET OORLOGSFRONT. ASMARA. 14 Nov. (Reuter). De rech tervleugel der Italianen rukt thans op in de richting van Makalle als permanente verdediging. Teneinde ernstige schermut selingen te voorkomen is een inlandsche colonne uitgezonden om een verbinding te vormen Deze colonne zal gaan langs Cuachen, Dit is een veiligheidsmaatregel voor het geval de Abesstiners zich zouden willen concentreeren en een omtrekkende beweging maken. Het schijnt verder in de bedoeling der Italianen te liggen snel voort te rukken en het is dus mogeliik dat de Abessijners geen tijd zullen hebben zich te concen treeren in het gebied van Omba Olaghi en terug moeten trekken in het gebied van Dessie waar thans de keizerlijke troepen liggen. Verder is het zeer wel mogelijk, dat de Italiaansche aanval, welke binnenkort van Selaclaca wordt ingezet, het eeheele ge bied van Adabo onder Italiaansche vlag zal brengen. ROME. 14 Nov. (Reuter). Hedenmor gen sprak het ministerie van pers en pro paganda tegen dat er onder de Italiaan sche troepen in Oost-Afrika een epidemie zou heerschen. Eveneens werd ontkend dat een opperhoofd uit Eritrea naar de Abes- sijnen zou zijn overgeloooen. ADDIS ABEBA, 14 Nov. (Reuter). De Abessijnsche regeering deelde mede dat de Abessijnsche troepen er ten Z. van Makalle na een verbitterd gevecht in ge slaagd waren een convooi koopwaar en een 100-tal geweren van de Italianen te veroveren. De Italianen leden groote ver liezen, terwijl de Abessijnen geen man verloren. MAKALLE, 14 Nov. (Reuter). De Italia nen hebben een poging van Dedjasmatsj Gabriel om de Italiaansche verbindingen ten Zuid-Westen van Hausien door te snij den verijdeld. In dit gebied woedt de guerilla heftig. De Abessijnen verborgen in een maisveld openden het vuur op een karavaan muildieren doch ze werden door Italiaansche ruiterij op de vlucht gedreven waarbij ze groote verliezen leden. ROME, 14 Nov. Het 45e legerbericht van generaal de Bono luidt; Het eerste legercorps met 't Danakilcorps zetten hun zuivering voort langs het oosten van Tigre. Het inlandsche corps is doende Gezalta te bezetten Den vijand werden zware verliezen toegebracht. Bij de onzen vielen 1 officier en 2 gegradueerde inlan ders. Het 2e legercorps zet den opmarsch naar de Takaze voort. De vijand had 300 dooden en liet mitrailleurs en geweren enz. achter. Wij verloren 1 officier, 1 onderofficier en 15 doekats. Er waren verschillende ge wonde doekats. Het gebied ten noorden van Gorahei wordt gezuiverd; dit is nood zakelijk alvorens den opmarsch voort te kunnen zetten. DE SANCTIES. ANKARA. 14 Nov. (Reuter). De Na tionale Vergadering heeft den minister van buitenlandsche zaken gemachtigd de noodige maatregelen te treffen die voor de toepassing van sancties noodzakelijk zijn. In den loot) van het debat legde de minister Roesjdi Aras den nadruk op de fundamenteele vredelievende politiek van Turkije en zijn gehechtheid aan den wede. Hij voegde hieraan toe, dat Turkije zich alleen met het ItaliaanschAbessijnsche geschil bezig houdt voor zoover de beslui ten der Volkenbond het er toe verplichten. Hii constateerde de zeer goede betrek kingen tusschen Italië en Turkije maar ook de plichten van Turkije jegens den Volkenbond en verklaarde aanhanger te zijn van de collectieve veiligheid. Vervol gens zinspelend op de kwestie der zee engten verklaarde de minister dat Turkije de noodzakelijke maatregelen voor verde diging zal nemen in geval dat het even tueel gevaar zal constateeren. DUBLIN, 14 November. (Reuter) De Iersche Senaat heeft gisteren de sanctie- wet tegen Italië goedgekeurd. De Valera verklaarde dat hij van meening was. dat Italië een ernstige overtreding beging met het voeren van oorlog in Abessynië. Hij sprak echter zijn twijfel er over uit, of de voorgestelde sancties wel doeltreffend zouden zijn. ROME. 14 November. (Reuter) Met onverschilligheid ziet men de resultaten der Britsche verkiezingen tegemoet, want algemeen gelooft men, dat deze geen wij ziging ln de houding van Groot-Brittan- nië ten opzichte van Italië zal brengen. Naar het schijnt is het eenige resultaat van het onderhoud van sir Eric Drum mond en Mussolini dat dè pers zich ken nelijk rustiger houdt. LONDEN, 14 November, (Reuter) Het naderen van den datum waarop de sanc ties in werking treden heeft geleid tot SOVJET-VLIEGTUIG BOVEN MANDSJOERIJE. TOKIO, 14 Nov. (Reuter). Officieel wordt uit Hsinking gemeld, dat een mili tair sovjet-vliegtuig op 6 November j.l. de Oostelijke grens nabij Muling heeft over schreden en alvorens weer te vertrekken een verkenningsvlucht boven het Mand- sjoerijsche grondgebied heeft uitgevoerd. aanzienlijke stijging van den invoer van Italiaansche waren in Engeland. Gedurende de laatste twee weken was de invoer circa twee maal zoo groot als de laatste maanden. Na Maandag a sals de sancties in werking treden, kunnen goederen niet meer dan met een bijzondere invoerllcentie worden ingevoerd. Met het oog hierop hebben verschillende handelsondernemin gen een gedeelte van hun personeel ont slagen of salariskorting ingevoerd. De leider van een Italiaansche handels zaak in de City zeide dat hij de volgende week zoo goed als niets meer te doen zou hebben en genoodzaakt zou zijn dertig leden van het personeel te ontslaan, waar onder er verschillende zijn die vele Jaren bij hem in dienst waren ROME. 14 Nov. (Reuter). Met Ingang van heden zal ln geheel Italië op de kantoren aan één stuk door worden gewerkt. Voor- loopig zullen alle openbare bedrijven wer ken van 9 tot 4.30 uur, met een half uur rusttijd. Er is thans reeds een strooming om deze regeling op de particuliere onder-' nemingen te laten toepassen. Te Turijn hebben ook de niet-staatsbe- drijven deze regeling overgenomen. De ononderbroken werkzaamheden op de kantoren zullen niet alleen tengevolge heb ben dat de kosten voor verwarming en licht lager zullen zijn, doch zullen ook op het gebied van verkeer bezuiniging geven. De ambtenaren zullen slechts eenmaal naar en van hun bureau behoeven te gaan Op deze wijze zullen de electrlsche auto bussen en trams minder stroom verbrui ken, terwijl eveneens benzine zal worden bespaard. In de Palazzo Venezia zal de nieuwe maatregel eveneens toepassing vinden. Mussolini zal in de toekomst stipt om halfvijf zijn regeeringspalels verlaten De nieuwe regeling wordt tegelijkertijd in het Italiaansche ministerie van pers en propaganda ingevoerd, waarin het tot nu toe tot in den laten avond doorde aankomst van berichten over diplomatieke en mili taire toestanden zeer druk plachten te zijn. Voortaan zullen om 4 uur de Journalisten geen informaties meer ontvangen, aange zien alle ambtenaren op dat tijdstip hun bureaux zullen verlaten. DE MOEILIJKHEDEN IN EGYPTE PARIJS, 14 Nov. (Reuter), De Fransche pers volgt de gebeurtenissen in Egypte met groote nauwkeurigheid. De „Petit Parislen" is van meening dat Engeland zich in Egypte voor een moeilijk probleem geplaatst ziet, wanneer Groot- Brittannië niet het door Hoare ingenomen standpunt wijzigt. De „Echo de Paris" merkt na een uit eenzetting der redenen van hft verzet op dat Engeland uit zifh'slaap wordt gewekt. In de Levant betnlnt het leergeld voor zijn ontwapening ter zee, te land en in de lucht en voor zijn passieve houding Mussolini heeft Engeland den grootsten dienst bewezen toen hij einde Juni in een gesprek met Eden over de tanende macht van Engeland in de Middellandsche Zee sprak. LONDEN 14 Nov. (Reuter). Volgens de laatste berichten uit Cairo zijn bij de on lusten 1 persoon gedood en 102 gewond, waarvan een aantal ernstig. De botsingen waren meestal tusschen politie en studenten, die het aftreden van Nessin Pasja eischten en herstel der grondwet, wat in 1934 bij de ontbinding van het parlement was toegezegd. Ook vonden botsingen plaats te Tantak op 120 K M van Alexandriè, waarbij 1 persoon gedood en 3 gewond werden Te Benl Suef, een belangrijke stad aan den Nijl, op 125 K.M. ten Zuiden van Cairo moest de politie eveneens van haar wapenen gebruik maken. CAIRO, 14 Nov. (Reuter). In geheel Egypte is het.ln den afgeloopen nacht en vanochtend rustig gebleven. Op alle belangrijke punten te Cairo wa ren politieposten, doch nergens hoefde men handelend op te treden. Men ver wacht evenmin dat de onlusten zich van morgen of morgen zullen herhalen. Omtrent de bedoelingen van het kabi net blijft men in het onzekere. Algemeen verwacht men. dat de regeering zal af treden in verband met de actie der Wafd- partlj, doch ook een nieuw kabinet zal op het conflict in de Middellandsche zee, naar men verwacht, weinig Invloed heb ben. CAIRO, 14 Nov. IReuter). Het Egypti sche kabinet bespreekt op het oogenblik den toestand. KAIRO, 14 Nov. (Reuter)Een menigte van 1500 personen, gewapend met stokken en boomtakken, trok van Gizeh op naar Kairo, doch werd door de politie tegen gehouden. Een Britsch politie-officier was gedwon gen van zijn vuurwapen gebruik te maken en doodde vier tegenstanders, een ander Britsch politieman werd ernstig gewond. Ten slotte slaagde de politie erin de demonstranten op de vlucht te jagen, na herhaalde malen te hebben geschoten. HET MEMEL-BESTUUR. MEMEL, 14 Nov. (Reuter). De afgevaai dlgde van het Volkspartij-blok heeft de opdracht om een directorum te vormen, teruggegeven. BRAND IN EEN CANADEESCHE LUCHTHAVEN. TORONTO, 14 November (A.NP.). Op het vliegveld Barker is brand uitgebroken in een der hangars. Vijf vliegtuigen wer den vernield. De schade beloopt 25.000 dollar. o REGEERINGSSUBSIDIE NIET MEER NOODIG. LENINGRAD, 14 Nov. (ANP.). Vijftig van de belangrijkste bedrijven te Leningrad hebben besloten afstand te doen van de staatssubsidie, die zij tot nog toe genoten. De bedrijven kunnen zich op het oogen blik geheel bedruipen en werken zelfs met een oversohot. Door goede bedrijfsvoering en rationalisatie heeft men in de eerste drie kwartalen van 1935 de bedrijfskosten met 48 millioen roebel kunnen doen dalen, svat niet op de begrooting voorzien was. ÈET bE VIE ZENPROCES TEGEN DEN BISSCHOP VAN MEISSEN. Zeer groote belangstelling. BERLIJN, 14 Nov. Voor de speciale kamer voor devlezenkwesties van het Berlljnsche Landsgerecht is vanmorgen het proces be gonnen tegen den bisschop van Meissen, mgr. Peter Legge. Gezien de persoonlijkheid en den rang van den beklaagde wordt dit proces beschouwd als een hoogtepunt in de reeks van devie zen-processen tegen orde geestelijken, en de publieke belangstelling was dan ook zoo groot, dat men de groote Jury rechtbank zaal te Moabit voor deze kwestie had inge richt. Ook de belangstelling van de zijde van de pers was zeer groot. Na opening van de zitting roept de voor zitter de verschillende beklaagden op. Be halve den 53-J. bisschop Peter Leggf zijn medebeklaagd zijn broer de 46-jarlge dr. Theodor Legge, secretaris-generaal van de Academische Bonifac(u^-Vereenlging te Paderborn, alsmede de 47jarige vicaris- generaal kanunnik prof. Wilhelm Soppa uit Bautzèn, de 25-jarige Auguste Klein uit Paderborn, die echter voor het groote pro ces niet ls opgeroepen en de 39-jarige secretaris-generaal van de Bonifaclus- Vereeniging Wilhelm Freckmann. Volgens de aanklacht heeft het bisdom Meissen in 1926 in Nederland een leening van 300.000 gulden opgenomen, waarvan reeds 90.000 gulden op normale wijze ge delgd was, terwijl de koers der obligaties in het buitenland schommelde tusschen de 40 en 45 percent. Volgens de opvatting van de aanklacht was na 1933 het terugkoopen van obligaties slechts mogelijk met behulp van export-bonds. Voor het delgen der overige 210.000 gulden der buitenlandsche leening was een bedrag van 180.000 R.M. noodig. Dr Theodor Legge wist 100.000 R.M. bijeen te brengen, die vla verschillende om wegen terecht, kwamen bij de Universum Bank te Amsterdam, terwijl het bisdom zelt de nog ontbrekende 80.000 R.M. bijeen wist te brengen, grootendeels uit giften van de Bonifacius-Vereeniging. De over de grens gesmokkelde bedragen zouden volgens de aanklacht bij de Universum Bank te Am sterdam op den deknaam van het bisdom Utrecht zijn gedeponeerd. De schuld van den bisschop leidt de aanklacht af uit een door hem op 27 November 1933 geschreven brief, waarin hij den met de leiding der correspondentie en der mondelinge bespre kingen belasten professor dr. Soppa op dracht geeft hem elke acht a tien dagen rapport over de leeningskwestie uit te brengen. Van de zijde van het bisdom wordt daarentegen verklaard, dat het bisdom Meissen op normale wijze een bedrag te Amsterdam had gestort voor de aflossing van zijn leening en tot aan de amnestie wet, die op 17 October 1934 werd afgekon digd voor 95.000 gulden aan obligaties had gekocht, waarvan na afkondiging van de amnestie-wet mededeellng werd gedaan, terwijl de 30.000 gulden aan baar geld, die van het gestorte bedrag waren overgeble ven evenals de obligaties zelf op een Dult- sche bank waren gedeponeerd. De bisschop van Meissen. Peter Legge werd 16 October 1882 te Brakel ln West- falen geboren en ln 1907 tot priester ge wijd. Als proost te Maagdenburg en vicaris te Halle werd hij in September 1932 be noemd tot bisschop van Meissen. OP ZOEK NAAR KINGSFORD SMITH. CANBERRA, 14 Nov. (A.N.P.). Het Australische huis van afgevaardigden heeft 4.920 dollar beschikbaar gesteld voor het zenden van een speciaal vliegtuig, dat opsporingen zal moeten doen in de jungles van Siam en Malaya naar de ver dwenen vliegers Sir Charles Kingsford Smith en zijn medepiloot J. T. Pethybridge. KONING GEORGE NAAR PARIJS. LONDEN. 14 Nov. (Reuter). Koning George is hedenmorgen om 11 uur uit Londen naar Parijs vertrokken om van daar, na 12 jaar ballingschap naar Athene terug te keeren. Hij werd uitgeleide ge daan door den Prins van Wales, den her tog van York en de hertog en hertogin van Ként en vele anderen. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. LONDEN, 14 Nov. (Reuter). De verkie zingen in Londen hebben tot de middag uren een rustig verloop gehad. Reeds vroeg hebben vele kiezers zich van hun plicht gekweten. Verschillende kiezers waren voorzien van het hërkenningsteeken hun ner partij. Er is vanochtend niet zoo druk gestemd doch tot vanavond 9 uur is de gelegenheid. Een groot aantal kantoorbe dienden zal pas na 't einde hunner werk zaamheden kunnen stemmen. Baldwin was een van de eersten die op het stembureau zijn stem uitbracht. UIT SYRIË. JERUSALEM. 14 Nov. (Reuter). De acht Arabische partijen in de staten Syrië en Libanon, welke belden tot het Fransche mandaatgebied behooren. hebben zich naar het voorbeeld van de Arabische par tijen in Palestina aaneengesloten tot een eenheidsfront. Zij hebben het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken een memorandum met de volgende verlangens gezonden: Herstel van een nationale autonomie. Hereeniging van alle deelen van Syrië. Uitvaardiging van een algemeene politieke amnestie. Instelling van een constitutio- neele regeering. DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING. WASHINGTON, 14 Nov. (Reuter). De New York Times bericht, dat Roosevelt onformeel heeft gelast de uitgaven op de begrooting van 1937 te verminderen met 500 millioen dollar beneden de uitgaven van 1936, teneinde de begrooting van 1938 in evenwicht te brengen, RECLAME. 37f| G Jeeovitol levertraan wetenschap,» i;:l de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en G drogisten a f 0.75 per flacon. T BETALINGEN DOOR KASSIERS. KANTOOR GESTAAKT. KASSIER TE BARNEVELD GEARRESTEERD. Tegen het kassierskantoor van den heer J. G. K. te Barneveld is een klacht ingediend. Velen, die zaken met de firma deden, konden geen gelden meer bekomen Nadat de kassier, de heer K„ eenige dagen' onder politiebewaking had gestaan, is hij thans te Utrecht, waarheen hij zich be- geven had, gearresteerd. Alle boeken en bescheiden van het kassierskantoor zijn in beslag genomen De vrees bestaat dat velen gedupeerd zijn LIJK OPGEHAALD. De gemeentepolitie van Waalre heeft uit den Dommel het lijk opgehaald van den 86-jarigen P. Crooymans, die aldaar sedert eenige weken uit het Liefdegestioht ver mist werd en vermoedelijk door de duis ternis misleid te water is geraakt en ver dronken. o DE HEER ARIE KROES f Bekende persoonlijkheid in de Haarlemmermeer. Gisteren ls ln de Valerius Kliniek te Amsterdam op 58-Jarlgen leeftijd overleden de heer Arie Kroes, hoofd der O. T School No. 7 aan de Bennebroekerweghoek Aak- meerderweg ln de Haarlemmermeer. Dé heer Kroes ls ook tal van jaren werkzaam geweest als hoofd der O. L. School No. 6 te Abbenes en heeft de belangen van het openbaar onderwijs in Haarlemmermeer gedurende bijna 40 Jaren steeds op lof waardige wijze behartigd. Zijn school ctond steeds op een hoog peil. De nu over ledene genoot ln de Haarlemmermeer de algemeene achting. AI.G. LUCHTVAARTVEREENIGING VOOR NEDERLAND. In een hoofd-bestuursvergadering van de Algemeene Luchtvaart Vereèölglhg voor Nederland ls besloten in een groot aantal daarvoor in aanmerking komende gemeen ten plaatselijke afdeellngen van de A. V. V. v. N. op te richten. Voorts heeft de A. L. V. v. N. een grootsch opgezet plan ln behandeling, dat, naar men verwacht, door geheel luchtvaart-gezind Nederland met enthousiasme ontvangen zal worden, en dat voor de luchtvaart ln het algemeen en voor de A. L. V. v. N. in het bijzonder een enorme propaganda zal zijn. In verband met de voortdurende uitbrei ding van de vereeniging werd het noodza kelijk, dat het bestuur ook uitgebreid wordt. Overwogen is het dagelijksch be stuur tot 5 personen uit te breiden en te vens het instellen van een algemeene en gewestelijke bestuursraden, bestaande uit vertegenwoordigers van de plaatselijke af- deelingen. Het dagelijksch bestuur bestaat momen teel uit den heer J. A v. d. Eynde, alge meen secretaris en vlce-voorzitter en de heeren W. Veniet en A. J. de Vos. In de vacatures van voorzitter en van vijfde be stuurslid zal op de e.k, vergadering worden voorzien. BRAND TE KOERANGE (DR.). Hedenmiddag is brand uitgebroken door onbekende oorzaak in de kapitale boerderij van den landbouwer W. Steenbergen te Koekange. Hen paard, een kar en 14 var kens kwamen in de vlammen om. De ge- heele voorraad bestaande uit 70.000 pond hooi en 30.000 pond stroo, werd eveneens een prooi der vlammen. Het huisraad kon gedeeltelijk gered worden. Verzekering dekt de schade. DE VERKIEZINGEN TE DANZIG. DANZIG, 14 Nov, (DU.B.I. De recht bank van Danzig heeft uitspraak .gedaan ln het proces inzake de geldigheid van de verkiezingen. De verkiezingen worden geldig verklaard, uitgezonderd ln 18 gemeenten, waar nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden VERMISTE AANGETEEKENDE BRIEF TERECHT. Zooals gemeld was door den heer P. H. te Rotterdam bij de politie aangifte ge daan over een vermisten aangeteekenden brief, waarin zich een bankbiljet van f.500 bevond. De brief was bestemd voor Am sterdam. Gisteravond ls de brief op de plaats van bestemming aangekomen. Een verkeerd adres was oorzaak dat deze brief den geadresseerde eerst zoo laat be reikte. DE POSTVLUCHTEN. De „Oeverzwaluw" op thuisreis is 14 Rangoon aangekomen. EEN NIEUWE STADSSCHOUWBURG TE ARNHEM. B. en W. der gemeente Arnhem hebben aan de architect F. M. A. Brons te ArnM® en lr. G. J. Langhout en lr. A. J. Langdon' te Amsterdam, die voor dit doel werken, opdracht gegeven voor het maken van plannen en een bestek voor den bon van een nieuwe Stadsschouwburg Arnhem. In verband hiermede heeft de W* Brons, die de functie vervulde als nlsch ambtenaar bij den dienst der P meentewerken ontslag gevraagd uit nc gemeentedienst. j

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2