De aannemersbonden protesteeren LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 7 November 1935 vermaard door z'n glans! De ministerraad dient het consigne uit te geven: „Terug naar het bedrijf" BINNENLAND. RECLAME. 3383 SCHOENCRÊME Groote doos 10 ets. Extru groote doos 15 ets. STRIJDLIEDEREN OP HET UTRECHTSCHE CARILLON. HET GEBEURDE WORDT DOOR DE REGEERING ERNSTIG BETREURD. Op de vragen van den heer Coops In verband met de ter gelegenheid van het z.g. Plancongres van N.V.V. en S.DA.P. In opdracht van het gemeentebestuur van Utrecht gehouden bespeling van het caril lon van den Domtoren en de oprichting van een versierde zuil. luidt het antwoord van minister De Wilde: „Terstond nadat de ondergeteekende uit de dagbladen had vernomen, dat op Zater dag 26 October jl. door het carillon van den Domtoren te Utrecht socialistische strijdliederen waren ten gehoore gebracht, heeft hij zich met den burgemeester ln verbinding gesteld. Hem ls toen medege deeld. dat bij de carillonbespeling, welke des Zaterdags plaats vindt, op dezen Za terdag bij de keuze van het programma rekening is gehouden met geuite wen- schen. om ln verband met het bilzonder karakter van het congres enkele liederen in het programma op te nemen, welke bij het geven van de toestemming niet als strijdliederen werden beschouwd. Tevens werd medegedeeld, dat ook vroeger ln een bijzonder geval tegen het ten gehoore brengen van soortgelijke liederen geen bezwaar was gemaakt. De ondergeteekende is van oordeel, dat bet doen spelen van gemeentewege van de liederen ter gelegenheid van het congrs hoogst ongewenscht is geweest. Ernstig moet het gebeurde worden betreurd. Met voldoening heeft de ondergeteekende dan ook vernomen, dat het gemeentebestuur van Utrecht dit aanstonds heeft ingezien en besloten heeft muziek, waaraan een po litieke strekking kan worden toegekend, voortaan van het carillon te weren. Het toestemming geven tot het oprich ten van een zuil had, naar de meening van den ondergeteekende, ook achterwege moeten blijven. Gezien de houding, door het gemeente bestuur voor de toekomst ten aanzien van de bespeling van het carillon bepaald, is de ondergeteekende overtuigd, dat ook het vergunning geven tot oprichting van ver sieringen. als hier bedoeld., die aanstoot moeten geven ,tot het verleden zal be- hooren." o ELECTRIFICATIE BIJ DE SPOORWEGEN. THANS HET BAANVAK AMSTERDAM- AM ERSFOORT. Onze spoorwegmedewerker schrijft ons: Naar wij vernemen zal de electrificatie bij de Ned. Spoorwegen weer uitgebreid worden en wel thans op het baanvak Am sterdam—HilversumAmersfoort. De electrificatie van het baanvak Haar lemZandvoort, dat voor het eerst door de Ned. Spoorwegen geheel ln eigen be heer werd uitgevoerd, heeft zulke gunstige resultaten opgeleverd, dat tot verdere uit breiding werd besloten. o PRINSES JULIANA TE AMSTERDAM. Ter vergadering van de Fed. van Chr. Vereen, van en voor vrouwen en meisjes. Een belangrijk gedeelte van de leden vergadering der „Federatie van Christe lijke vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes", welke vergadering gistermid dag is aangevangen in het gebouw der A. M. V. J. te Amsterdam en heden wordt voortgezet, is bijgewoond door H. K. H. Pr'nses Juliana, Beschermvrouwe der Federatie. Mevrouw van Reigersberg Versluys, die de vergadering, welke eenlgen tijd ge schorst was geweest, heropende, heette de Prinses met een kort woord hartelijk wel kom. waarna zij de voorzitster van den Wereldbond van Christen Jonge Vrouwen en Meisjesvereenigingen, Jonkvrouwe C. M. van Asch van Wijk, gelegenheid gaf tot de aanwezigen te spreken over: „De plaats van de vrouw ln dezen tijd". Na deze met groote belangstelling door dc Prinses en de overige aanwezigen aan gehoorde hooggestemde rede. waarvoor de presidente Jonkvrouwe Van Asch van Wijk hartelijk dankte, sprak jhr. de Ranitz, die met den heer Klaas Toomstra den Centra- len Jeugdraad en daarmede indirect de regeering vertegenwoordigde, een kort woord. Hij zeide, dat de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen uit sluitend uit financieele overwegingen zich verplicht had gezien, het Rijkssubsidie voor de jeugdorganisaties te liquideeren. Voor het werk der Federatie heeft de mi nister alle belangstelling en waardeering. Met zichtbare interesse luisterde de Prinses hierna naar de korte mededeelln- gen, welke gedaan werden door de verte genwoordigsters van bij de Federatie aan gesloten vereenigingen, die in het afge- loopen jaar o.a. op het terrein van kam peeren met vrouwen van werkloozen en van nieuwe tentenkampen iets beleefd hadden. Vóór de discussies aanvingen nam de Prinses, na nog aan de heeren De Ra nitz en Toornstra te zijn voorgesteld, tij delijk afscheid van de aanwezigen. Des avonds keerde zij, in het Amsterdamsche Lyceum, in den kring van VTouwen en meisjes terug, waar zij met de anderen genoten heeft van de opvoering van het leekenspel „Elckerlijk" door leerlingen van het Centraal Instituut voor Christelijk- sncialen arbe'd te Amsterdam, alsmede van de film. die het werk van dit instituut ln beeld brengt. o J. VAN ZADELHOFF. Naar de „Voorw." meldt, heeft de heer J. van Zadelhoff ontslag genomen als voorzitter van de afdeeling Dordrecht der S.D.A P. Ook bij de Tweede Kamerverkiezing m 1937 zal hij zich niet meer beschikbaar stellen, terwijl hij tevens de Prov. Staten van Zuid-Holland, waarvan hij sedert 1916 lid is, zal veria ten. DE WERELDJAMBOREE DER PADVINDERS. In het kamp van Laren? Staatsraad Rambonnet. de hoofdver kenner der Nederlandsche Padvinders, heeft gisteravond in overleg met 't hoofd bestuur der NP.V, besloten, de ultnoodi- ging van het Internationaal Bureau van de Padvindersbeweging tot het organlsee- ren van de Jamboree 1937 aan te nemen. Een en ander werd telegrafisch aan dit Bureau medegedeeld. De regeering heeft het kamp van Laren voor de jamboree ter beschikking gesteld. Er is nog niet definitief besloten, dat daar de jamboree zal worden gehouden, doch de waarschijnlijkheid is wel zeer groot. o TEGEN ONREDELIJKE TERUG VORDERING VAN HYPOTHECAIR CREDIET. Bedenkingen der Tweede Kamer. Verschenen is het voorlooplg verslag der Tweede Kamer over Vaste-lasten-ontwerp nummer drie. getiteld „Bijzondere maat regelen ter voorkoming van onredelijke terugvordering van onder verband van hypotheek op onroerend goed uitgeleende gelden". Het ontmoette bij het afdeelings- onderzoek in hoofdzaak drie stroomingen. Sommigen der Kamerleden betreurden de indiening van het wetsontwerp, velen konden zich met de strekking er van ver eenigen, terwijl een derde categorie het een lapmiddel noemde. De eersten wenschten. dat de regeering de onrust verwekt door de Vaste-lasten- ontwerpen den aandrang tot devaluatie en de Kabinetscrisis, welke ten aanzien van belde laatste factoren reeds aan het verdwijnen is geheel zou doen verdwijnen door intrekking van de Vaste-lasten-ont werpen De voorstanders van het ontwerp wezen er op. dat het hypothecaire crediet vol strekt niet zoo geschokt zal worden als wel beweerd wordt en dat de crediteuren, die redelijkheid wenschen te betrachten, van dit ontwerp niets te vreezen hebben. De derde categorie van leden zag in dezen maatregel niets anders dan uitstel van executie in letterlijken zoowel als figuurlijken zin terwijl ep h.i. in de eerste plaats behoefte bestaat aan verla ging van rente voor de toekomst en kwijt schelding van achterstallige rente. Wanneer de rechter beslist dat de ver mogenstoestand van den crediteur uitstel van executie niet toelaat dan moet. zoo meenden er. het crediet worden overgeno men door een of andere met rijksvoorschot werkende instelling. Ook werd een goed woord gedaan voor de hypotheekbanken en anderen die ver plicht zijn jaarlijks 3 i 4 'Ji hunner pand brieven af te lossen en dus met het wet telijk minimum van I niet zullen uit komen. en werd de aandacht gevestigd op d" moeilijkheden welke voor spaarkassen uit het ontwerp kunnen voortvloeien. Ten slotte werd er aangedrongen ook de scheepshypotheken onder het ontwerp te doen vallen. ZEEVARENDEN MOETEN KUNNEN ZWEMMEN. De regeering dient in te grijpen. Voor den Raad van de Scheepvaart is o.m. een zaak behandeld waarbij de kapi tein van een visschersvaartuig op zee over boord was geslagen en verdronken. De Raad achtte alle aanleiding aanwezig nog maals te wijzen op den hoogst onbevredi- genden toestand, dat er nog zeevarenden zijn, die niet kunnen zwemmen. De Raad vraagt zich af, of niet van Regeerings- wege de elsch zou kunnen worden ge steld. dat zeevarenden, vooral opvarenden van kleine schepen, de zwemkunst mach tig zijn. o Dr. HENRI POLAK VOOR DE RECHTBANK Wegens opruiing tot mishandeling. De rechtbank te Amsterdam heeft gis teren in raadkamer het verzet afgewezen van dr. Henri Polak tegen de dagvaarding^ waarbij hem opruiing tot mishandeling wordt ten laste gelegd, zulks ln verband met een artikel, dat hij ln „Het Volk" van 13 April heeft geschreven. Men zal zich herinneren, dat mr. Van Vessem destijds namens den leider der N.8.B.. Ir. A. A Mussert. een aanklacht tegen dr. Henri Polak heeft Ingediend naar aanleiding van een artikel tegen de N.S.B., waarin dr. Polak o.a. het volgende schreef: „Dultsehland heeft ons geleerd, dat tegen deze misdadlgersbende de rede niet baat. Wie ons land. ons volk, wil behoe den tegen het lot, dat Dultsehland en zijn volk heeft getroffen, moet er op los slaan. Den genadelooze geen genade, tegenover den geweldenaar het geweld. Al het andere is noodeloos." De zaak zal thans naar de openbare zitting worden verwezen. „Tel." NA MET OVERLIJDEN VAN Mr. LODER. De opperkamerheer van H. M. de Ko ningin. mr. W. J. baron van Lynden, heeft gistermiddag te halfzes, namens Hare Ma jesteit een bezoek van rouwbeklag afge legd ten huize van wijlen mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie en daarbij tevens een krans op de baar van den over ledene gelegd. H. K.H. de Prinses heeft een hartelijk schrijven van deelneming gezonden aan de familie van wijlen mr. Loder. Voorts ls er nog een krans ten sterfhuize bezorgd van het Permanente Hof van Arbitrage. Bij de crematie-plechtigheid te Wester- vcld zal uitsluitend het. woord worden ge voerd door Sir Ceel! Hnrst, president van het Perm. Hof van Int. Justitie en door prof mr Kosters, raadsheer ln den Hoo- gen Raad. EEN ECONOMISCH-TECHNOLOGISCH INSTITUUT VOOR ZUID-HOLLAND. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken ln de provincie Zuid-Holland hebben besloten over te gaan tot oprichting van een economisch-technologlsch instituut, dat zijn zetel te Rotterdam zal hebben ln het gebouw van de Nederlandsche Han- delshoogeschool. Deze stichting zal zich in het algemeen tot doel stellen de bevordering van de be studeering van economlsch-technische vraagstukken en het dienstbaar maken van deze studie aan het algemeen belang, in het bijzonder ln de provincie Zuid-Hol land. met name ook door het opsporen van nieuwe mogelijkheden voor Industria lisatie in deze provincie. Het beheer der stichting wordt opge dragen aan een curatorium, waarvan het eere-voorzitterschap is aangeboden aan den Commissaris der Koningin ln de provincie. De voorzitters van de Zuld-Hol- iandsche Kamers van Koophandel zijn van rechtswege curatoren. Zij zullen zich in de vergaderingen van curatoren door één der onder-voorzitters van hun Kamer kunnen doen vervangen. Voorts zal Iedere Kamer jaarlijks in de maand September één van haar leden (met een plaatsver vanger i aanwijzen om de vergaderingen van het curatorium met adviseerende stem bij te wonen Het dagelij ksch bestuur zal worden ge vormd door voorzitter, onder-voorzitter, penningmeester en secretaris. De belde laatstbedoelde functionarissen zal het curatorium ook buiten zijn midden kun nen aanwijzen. Natuurlijke en rechtspersonen zullen tegen betaling van ten minste f. 10 per jaar als begunstigers van het Instituut kunnen toetreden Het ligt ln de bedoeling, dat de tekorten jaarlijks zullen worden aangezuiverd door de in het curatorium vertegenwoordigde Kamers van Koophan del. De wetenschappelijke leiding van het instituut zal berusten bij een directorium. Ir. D. de Iongh. oud-directeur van Gou- vernementsbedrijven ln Indië, is bereid ge vonden als voorzitter en gedelegeerd lid van het directorium op te treden Voorts hebben de hoogleeraren W. E. Boerman, dr. N. J. Polak en dr. P. E. Verkade van de Ned. Handelshoogeschool en dr Ir. G. van Iterson Jr. van de Technische Hooge- school te Delft zich beschikbaar willen stellen om als directeur te fungeeren. Ook de Zeeuwsche Kamers van Koop handel zijn uitgenoodigd mede te werken. In het geval van haar toetreding zal de bovengeschetste opzet dienovereenkomstig worden uitgebreid. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den min. van Financiën zal op Maandag 11 Novem ber a s. niet plaats hebben. Bij K. B. ls aan D F. Bruns op zijn verzoek met ingang van 15 Januari eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Eethen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als bur gemeester bewezen. VOOR VRIJDAG 8 NOVEMBER. Hilversum I, 1875 M. Algemeen Pro gramma. verzorgd door de NCRV. 8.00: Schriftlezing en meditatie 8.159.30: Gram.pl. 10.30: Morgendienst o.l.v. ds. J. H. Telkamp 11.0012.00: Orgelspel G. Snijders 12.15: Gram.pl. 1.16: Ensem ble Van der Horst 2.303.00: Chr. Lec tuur 3.15: Ensemble Van der Horst 4.00: Gram.pl. 415: Hobo-recital B de Vries. Aan den vleugel: A. Tump 5.00: A. Hermes. (alt), G. Beths (viool) en P. Halsema (piano) 6.30: Causerie A. J. Herwlg 7.00: Ned. Chr. Persbureau 7,15: Rportage 7.30: Literair halfuur 8.00: Berichten 8.05: Arnhemsche Or- kestvereeniging o.l.v. J. Spaanderman, m. m. v. J. Juda (viool) 9.00: Declamatie door P. v. d. Bijl 9.30: Vervolg concert )Om 10.00: Berichten) 10.3511.30: Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301 M. 8.00: VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00: Gram.pl. 10.00: Morgen wijding VPRO. 10.15: Voordracht J. Le- malre 10 30: De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn 11.15: Vervolg voordracht 11.30: Vervolg concert 12.00: Cantabilé- orkest o.l.v. E. Beeckman en Gram.pl. 2.10: Gram.pl. 2.30: Causerie mevr. I. de LeeuwVan Rees 2.50: Plano-recital M. de Jong 3.10: Gram.pl. 4.00: dito 5.00: Kinderuur 5.30: Orvltropia o.l.v. J. v. d. Horst. M.m.v. B. v. Dongen (zang) 6.35: N. de Klyn (viool) en D. Wins (piano) 7.00: Lezing over Mazzlnl door W. H. Vliegen, afgew. met gram.pl. en declamatie door J. Lemaire 7.50 Nieuws berichten, Herh. S.O.S.-Berichten 8.00: Vrijz. Godsd. Persbureau 8.05: Dr. N. A. Bruining: Onze Bijbel 8.30: M. Monnler (cello) en C. Swaan (piano) 9.00: ds. F. Kleyn: De geloofsbeweglng ln Dultsehland 9.30: Vervolg concert 10.00: Tooneel- praatje B. Verhagen 10.30: Gram.pl. 10.45: Nieuwsberichten, Vrljz. Godsd. Pers bureau 11.00: Voordracht W. v. Cap- pellen 11.12: Jazzmuziek (gr.pl.) 11.42 —12.00: Gram.pl. Droitwlcb, 1500 M. 10.35—10.50: Mor genwijding 11.05: Lezing 11.20: Or gelspel F. Bayco 11.50: Voor de scholen 12.10: Trocadero-Cinema-orkest o.l.v. A. v. Dam 12.50: BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall - 1.35: Strijkkwartet m.m.v. S. C. Colterell (klarinet) 2.20: Berichten - 2 25: Voor de scholen 3.20, 3.35 en 3.55: Lezing 4 20: BBC-Mldland-orkest o.l.v. Heward 5.35: BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall 6.20: Berichten 6.50: Koorcon- Gelljk reeds gemeld werd gisteren te Den Haag in den Dierentuin en in het gebouw van K. en W. een zeer druk be zochte vergadering gehouden van de lan delijke samenwerkende vereenigingen van werkgevers ln het bouwbedrijf, den Ned. Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven, den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons en den Ned. Chr. Aanne mers en Bouwvakpatroonsbond, ter behan deling van het onderwerp: „Werkver schaffing, werkverruiming en eigen beheer". Als vertegenwoordiger van den minister van Sociale Zaken was aanwezig mr. H. B. Wlldt Meyboom: voorts had de minister van Waterstaat zich doen vertegenwoor digen, terwijl mede aanwezig waren dr. ir. H. A. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid, wethouder Snoeck Henkemans en verschillende Kamerleden, vertegenwoor digers van tal van gemeentebesturen. Kamers van Koophandel, werkgevers en mlddenstandsvereenlgingen. Dc voorzitter, lr W. M. T. Thijssen, zelde dat deze vergadering gehouden werd wegens de groote ontstemming, welke over den gang van zaken met betrekking tot het uitvoeren van werken ln eigen beheer en werken ln werkverschaffing tot uiting ls gekomen, waarbij een toenemende on gerustheid voor de toekomst van het bouwbedrijf aan den dag is getreden. De nood in ons bedrijf, aldus spr.. ls veel grooter dan menigeen denkt. Toen een jaar of vijf geleden de crisis zich be gon te doen gevoelen door het optreden van de werkloosheid, begon men van over heidswege naar middelen te zoeken om voor den steun werk te doen verrichten. Men vond een terrein bij de ontginning van woeste gronden en bil de bebosschlng. Later evenwel werd er uitgezien naar een ander afzetgebied en gleed men af naar het terrein van het bouwbedrijf. Doordat Inmiddels ook voor dit bedrijf het arbeids veld hoe langer hoe meer Ineenschrom pelde, werd dit begrijpelijkerwijs met leede oogen aangezien. In 1930 vertoonden circa 500 aangeslo ten ondernemers bij Centraal Beheer voor circa f. 16 mlllloen, in 1933 waren deze cijfers teruggeloonen tot ongeveer 400 aangeslotenen en 8"/» mlllioen gulden loon. Hiertoe behooren ook groote bedrijven, o.a. het spoorwegbouwbedrijf. Al houdt men rekening met loonsverminderingen dan nog blijkt het verschil buitengewoon aanzienlijk. In hetzelfde jaar 1933 werd door ae Ned. Helde Maatschappij in werkverschaffing 22 mlllioen gulden vertoond, in 1934 was het gezamenlijk loonbedrag van circa 2400 leden van den Ned, Aannemersbond f. 28 mlllioen, in 1935 ls voor datzelfde aantal op basis van de gegevens van het eerste halfjaar het bedrag te stellen op f.23 mlllloen. De werkverschaffing speelt dus wel een belangrijke rol; eigenlijk gaat de geheele werkverschaffing ten koste van het bouw bedrijf In vergelijking met normale jaren is de omzet voor de aannemers terug- geloopen tot gemiddeld 35 pet. blijkens een ln 1933 gehouden enquête, sindsdien is de toestand nog veel slechter geworden. Over het geheele land behoorden in Augustus J.l. ongeveer 60.000 van de 360.000 werkloozen tot het bouwbedrijf. Spreker verdedigde het aannemers bedrijf tegen de critiek, als zou dit niet geschikt zitn voor de uitvoering van wer ken in werkverschaffing. De hulp van het Werkfonds ls voor het bouwbedrijf ten eenenmale onvoldoende. Niettegenstaande de vorige minister van Sociale Zaken voorstander was van het Inschakelen van het bouwbedrijf ls daarvan in de nractijk bitter weinig terecht gekomen. Daarom hebben wij ons gewend tot den minister raad Tal van gemeenten en andere pu blieke lichamen welke thans subsidie ont vangen voor werken ln werkverschaffing moeten er toe gebracht worden dergelijke werken door het vrije bedrijf te doen uit voeren. De ministerraad, aldus eindigde de voorzitter, dient het conslene uit te geven: „Terug naar het bedrijf". Zijn werken in werkverschaffing veel duurder? De heer H. J. L Klein Schiphorst, voor zitter van den R.K. Bond v. Bouwpatroons noemde 't een teeken van den abnormalen eert 7.10, 7.30 en 7.50: Lezingen 8.20: „Grafin Marlza", operette van Kalman 9.35: Plano-recital E. Lush 9.50: Be richten 10.00: Verkiezingstoespraak 10.20: Lezing 10 40: BBC-orkest o.l.v. C. Raybould m.m.v bariton en koor 11.35, 12.00: Dansmuziek door Harry Roy en zijn Band. Radio-Paris. 1648 M. 7.20 en 8.20: Gram.pl. 12.35: Orkestconcert 2.50: Gram.pl. 3.20: Orgel, zang en harp 4.20: Orkestconcert o.l.v. Krettly 5.50: Symphonleconcert 8.50: Vervolg concert 8.20. Piano-recital 9.05: „Marlette", operette van O. Strauss met tekst van Gultry. M.m.v. solisten, koor en orkest olv. Labis 11.0512.35: Gramofoonmuziek. Kalundborg, 1261 M, 11.20—1.20: Strijkorkest ol.v. Magnussen 2.504.50: Sted. orkest Aarhus o.l.v. Jensen 7.40: Koorconcert o.l.v. Wöldike. M.m.v B. Christerrsen (orgel) 8.20: Hoorspel 10.2011.50: Dansmuziek. Keulen, 456 M. 5.50; Orkestconcert 11.20: Fr, Hauck's orkest 1.35: Gramo- foonpl. 3.30: Omroepkoor en solisten 4.20: Omroepkleinorkest o.l.v. Eysoldt 6.20: Omroepkwintet 7.30: „Schach dem König", operette van Goetze. Rome, 421 M. 8,10: Vrouwenkoorcon cert o.l.v. M. Paclfico 9.35: Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. - 322 M.: 12.20: Gram.pl, 1.30—2.20: dito - 5.20 en 6.35: Omroeporkest o.l v. Douliez 7.35: Gra- mofonnpl. 8.20. Symnhonieconcert o.l.v André - 10 30 1120: Trioconcert. - 434 M.: 12,20. Gram.pl. 12 50:: pmroepork o.l.v. P. Gason - 1.40: Zang 1.50 -2.20: Gram.pl. 5.20: Zang 5.50: Piano recital 6,20: Gram.pl. 6.50: Fluit en tijd, dat nu nog gepleit moet worden oa normaal werk normaal uit te voeren Ons bedrijf krijgt waarlijk wel zijn'deel van de algemeene malaise en er is fa weinig reden om aan dat bedrijf nog het hem toekomende werk te onttrekken ten bate van anderen, zoo zelde spr. Officieel wordt wel ontkend, dat dit ge beurt, maar de practijk is daarmede in strijd. Er werden boerderijen ln werk verschaffing gebouwd waarvan later op het departement werd erkend, dat dit mur niet meer moest gebeuren. Maar thans bouwt men zelfs woningen in werkver schaffing. Verder zijn of worden in vrijwel alle deelen des lands belangrijke weg-, straat-, kanaal-, dijk-, rloleerlngswerken e.d. met rijkssubsidie ln werkverschaffing uitgevoerd, terwijl ln groelenden omvang aanleg van begraafplaatsen en waterlei dingen, bouw van bad- en zweminrichtin gen, bouwrijp maken van gronden, enz. tot werkverschaffingsobjecten worden be- stemd. Spr. vraagt verder: telt onze werkloos heid dan niet mee? Wat geeft het nu ol men honderd arbeiders in de werkver schaffing aanzet en honderd bouwvak arbeiders werkloos laat? De overheid snijdt zich met deze politiek ln eigen vleesch. De werken ln werkver schaffing uitgevoerd, worden veel duurder Niet altijd voor de gemeenten, die subsidie van het rijk krijgen, maar wel voor ge meenten en rijk te zamen, dus voor de geheele gemeenschap. Normae uitvoering is goedkooper en niet duurder. Het geeft dus meer produc ten voor hetzelfde beschikbaar gestelde bedrag. Het levert daardoor als het gebruik van hulpmateriaal gelijk is - evenveel manweken. Het laat het toch al zoo zwaar getroffen bouwbedrijf nog zoo veel mogelijk intact. Het beperkt het aan tal werklooze patroons. Het bestrijdt de werkloosheid daar, waar dit het meest noodig is, n.L onder de bouwvakarbeiders, die het op een na grootste- werkloosheids percentage hebben. 30°/o der patroons is werkloos De heer J, Swarts, voorzitter van den Chr, Bond, was van oordeel dat de meeste van zijn bedrijfsgenooten er thans slech ter aan toe zijn dan ln de vóóroorlogschi jaren. Spr. schatte het aantal werklooze bouwvakpatroons op 30%, deze zijn zondei steun of subsidies en dus geheel op zich zelf aangewezen. De gemiddelde werkloos heid in de geheele industrie bedraagt ca 32%, met inbegrip van het bouwbedrijf en zonder dit ca. 25%, waault men kan zier hoeveel meer werkloosheid daar heerschl vergeleken bij de andere bedrijven. Van de tien aanbestede werken zijn ei acht, waarbij geen droog brood wordt ver diend, of zelfs geld bij moet. De werkverruiming door het werkfond) is lang niet voldoende. In het bestuul daarvan heeft niemand uit het bouw bedrijf zitting. Het fonds dreigt af te glij den naar de functie van financierings instituut voor de werkverschaffing, lr plaats van, zooals de regeering wenschte het bedrijfsleven te stlmuleeren. Niet werkverschaffing, maar werkver ruiming is het primaire belang en daar van zal het bedrijfsleven ln zijn vollen omvang preflteeren. Een motie aangenomen. De heer B. van Eesteren, voorzitter van den Ned. Aannemerspatroonsbond hield hierna zijn reeds gisteren vermelde rede over: „De uitschakeling van den aannemer door eigen beheer en werkverschaffing". De voorzitter sprak een slotwoord waar na met algemeene stemmen een motie werd aangenomen, waarin de drieduizend bijeengekomen werkgevers uit het bouw bedrijf bij de regeering met kracht aan dringen op het onverwijld liefst ln over leg met de organisaties, nemen van maat regelen, opdat een einde wordt gemaakt aan de uitschakeling van de particuliere werkgevers door het uitvoeren van tallooze werken ln eigen beheer of werkverschaf fing. plano 7.35; Zang 8.20: Voor Oud- strijders 10.3011.20: Gram.pt. Deutschlaudsender, 1571 M 7.30: Uit München: Concert o.l.v. H. A. Winter, m. m.v, solisten en orkest 9.20: Berichten- hierna tot 10.50: Orkestconcert. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF E" DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Vrijdag 8 November. Ie Programma: lederen dag, van 8-24 uur: AVRO, VARA, enz, 2e Programma: lederen dag, van 8 uur: KRO. NCRV, enz. 3e Programma: 9,20: Keulen Kalundborg 12.05: Parijs Radio 12.35- Keulen 13,30: Brussel VI. 14,25: Drojt- wich 14,50: Kalundburg }=■-„: Deutschl.s. 16,20: Keulen IJ,-5"' Parijs R. 18,20: Leipzig - 18,50: V.ee- nen 19,35: Stuttgart 20.20: Droit*i» 21.30- Weenen 22,00: Rome P'0, 22 25: Weenen. 4e Programma: 8,05: Parijs Radio - 10,05: Deutschl.s. 10,35: London Reg. 12,30: Droitwich 12.35: London Reg- 17,35: Droitwich 18.20: Diversen - 18,50: Droitwich 19,10: London Re?- 20 20: Gram.muz. GR.D 22,50: Br»5 sel VI. - 22.40: Droitwich. voorbehouden» Steunt, bij gelijken prijs pji b--"h" De Nederlcnds"t^dns'f'e. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloof

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10