LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 5 November 1935 BURG. STAND VAN LEIDEN LAND- EN TUINBOUW. ll!fl!IIIIIKI!lll9lll!lll!lllll!ll!lM9lilREI!!!lll 'M9fi;ill!lüllllllllllllllllllllllll!l!!H!l!ill NOORDWIJK. Aan het postkantoor alhier cn de daaronder ressorteerende hulppostkan- toren werd gedurende de maand October 1935 ingelegd een bedrag Van f. 5515.51 en terugbetaald een bedrag van f.11727.25. Het laatste door het kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 6985. Gevonden: portemonnale, heerenrU- uiel, heerenrijwiel, portemonnale, padvin- oersriem. Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen, uitsluitend des Woensdags en Zaterdags van 12—1 uur nam. ten polttle- bureele te Noordwljk-Binnen. Bij de politie alhier werd door den heer B van Noordwljkerhout aangifte ge daan van vermissing van zijn rijwiel; on derzoek wordt ingesteld. Op de Voorstraat alhier werd een itilstaande bakfiets beladen met groenten en fruit van den heer v. d. M. aangereden door een vrachtauto bestuurd door den heer W. te Oegstgeest, waardoor de in- houd van de bakfiets op den weg terecht kwam en werd beschadigd, evenals het rij wiel. Onderzoek wordt ingesteld. Aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkanto ren werd gedurende de maand October 1935 op de diverse rekeningen gestort een bedrag van f. 137.251.37. En werd uitbe taald een bedrag van f. 53066.66. NOORDWIJKERHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Leonardus Johannes Petrus, z. ran P W. Zonneveld en Th. J. Hoek Cornelia Johanna Theresla, d. van N. C. ran Gijtswljk en C. van Schooten Phl- üppus Theodorus, z. van J. Hoogkamer en 1. P. Koster Johannes Bastianus Marga- retha, z. van L. van Schagen en M. M. langeveld Arie, z. van A. van der Niet en J. D. Vlieland Johannes Hendrikus, i. van C. J. Duivenvoorden en C. E. Wolters. Overleden: Jacob Laurens Wassenaar, 75 weduwnaar van J. L. Colijn Marga- retha Maria van Straelen, 59 jaar, echtge- noote van Th. van Hints Gerhard Jo hannes van Blijenburgh, 72 Jaar, echtge noot van H. Arkenbout Willem Antonius tan der Geest. 32 jaar, ongehuwd Mar- tlnus Lelieveld, 66 J. weduwnaar van C. ran der Zijden, echtgenoot van A. P. M. Hogervorst Hendricus Cornells Johannes ran den Berg, 4 maanden Klaas Klef- ienburg, 93 j., weduwnaar van N. van Ophem. Ondertrouwd: Pleter Cornells Duiven voorde, 25 Jaar en Huberta van den Berg, 8 Leonardus Petrus van Maris, 23 j. tn Catharlna Kleverlaan, 22 J. Gehuwd: Martinus GiJsbertus Seljsener, li en Catharlna Agatha Entlus, 20 j. Qulrlnus Johannes Warmenhoven. 30 jaar en Geertruida Huberta Duijvenvoorde, 31 J. -Nicolaas GiJsbertus Zuiderduin, 28 j. en llida Cornelia van den Burg, 21 jaar. Door het Wit-Gele-Kruls wordt alhier, eoder deskundige leiding een „Moeder- rarsus" gehouden voor vrouwen van alle ferindten. - De verbetering van den provincialen veg, even buiten 't dorp, ls voorloopig weer gezet. Een gedeelte ls bijna gereed, «rest moet wachten tot het volgende jaar. NOORDWIJK BINNEN. Goedbezochte Ouderavond der Openbare School. In de Openbare School aan de van Fan- ttysstraat alhier werd een goed bezochte i.ceravond gehouden. De voorzitter, de her Oohms, opende. Hierna werden de Muien van den vorlgen ouderavond door dn secr., den heer C. Marljt, voorgelezen, ia ongewijzigd goedgekeurd Dan kreeg 't 'oord de spreker, mr. van Dam van Am- itrdam, die een causerie hield over het |ipenbaar onderwijs. Spr. schetste de lombare school als dé school, die alle deren, onverschillig van welke rich- rg kunnen bezoeken. De openbare school dè school waar eerbied, verdraagzaam- «id en naastenliefde den leerlingen tordt voorgehouden. Het openbaar onder- aldus spr., staat in ons land, hoewel border dan In andere landen, op een Mengewoon hoog peil. Het is een ieder «end, welke actie er wordt gevoerd te- nhet openbaar onderwijs, doch elke be ziging die wordt toegepast op de openb. ooi ls gelijk als die van elke andere ooi. Na een uitvoerige gedachtenwisseling bakte de heer Ohms den spreker voor n duidelijke causerie. De aanwezigen iohtigden hierop het werk van de leer- Jen Na eenige besprekingen en me- aeelingen van huish. aard, sloot de voor- "er dezen geanimeerden avond met een "'d van dank en keerden allen zeer vol- ""n huiswaarts. Het blijkt steeds meer deze avonden door de ouders ten zeer- °P prijs worden gesteld. OEGSTGEEST. Ongunstige situatie voor het verkeer. Bii de Zuidelijke aansluiting van de rjroe omlegging bewesten onze gemeente «'den ouden weg ongeveer bij KM. 15.5 voor het verkeer ongunstige situatie ^taan, doordat de oude weg met den ovmi onder een zeer scherpen hoek duiting geeft. «bgezien aan de bezwaren, welke daar- V'rf'oor verkeer zijm verbonden kan 'ten tegemoetgekomen door de oude oen rechthoekige aansluiting te geven nieuwen, heeft de K.N.A.C. aan den ■'dlngenleur-directeur van den Rljks- ™aat in de directie Zuid-Holland T-ont een dusdanige verbetering zoo- 1 mogelijk te willen bevorderen. Ondertrouwd: Martinus Henricus de Graauw, 29 J. te Megen en Elizabeth Ca tharlna Grimbergen 24 J„ te Rijnsburg. Overleden: Johannes van der Gugten, 57 j„ echtgenoot van Gerrltje de Mooij Anna Geertruida Roodhuljzen. 84 j„ weduwe van Jacob de Moolj. Loop der bevolking. Vertrokken: Adr. A. Heemskerk, bloemist naar 'sGravenhage Sneeuwbalstraat 20 S. Schoneveld en gezin, naar Oegstgeest Willem de Zwijgerlaan 45 G. v. Delft Gz„ en gezin bloemist, naar 's Gravenhage Stuyvesantstraat 345 Andr. Pr. Sand- bergen. z.b. naar Delft. Adrlaan Paustraat 44 C v. Egmond en gezin schipper naar Oegstgeest. RUnsburgerweg 146 Jozlna v. d. Mey dienstbode naar Katwijk a. Zee. Meerburgstraat 6. Gevestigd: H. J. Ravensbergen en echt- genoote. Baron v Wassenaarstraat. De drie maandelljksche collecte voor de Inwendige Zending bracht In de Ned. Herv. Kerk f. 68.84 op. Tot voorzitter van de Ned. Herv. Jongejingsvereenlglng ls gekozen de heer J. Kromhout Dz. Wegens vertrek uit de gemeente ls de heer S. Schoneveld afgetreden als voor zitter van het pl. Crisis-comité. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. I^-Noren: Grietje, d. v. A. de Mooi) en Cederhout Cornelia Apolonia. d. Ouwersloot en Wilhelmlna Catharina Kwaak. SASSENHEIM. Verkeers verbetering. Nabij de klapbrug zijn een tweetal stoe pen verwijderd, zoodat het trottoir ver breed ls, wat den voetganger ten goede komt. Ten overstaan van notaris Pachter had alhier in het Bruine Paard de verkoop bij afslag plaats van het Winkelhuis Hoofd straat 280. Het perceel dat ln bod stond op f. 7600 werd niet gemijnd Kooper de heer H. Busscher te Hoofddorp q.q. Aan het postkantoor alhier werd ge durende de maand October ingelegd f.7771.39 en terugbetaald f. 15.243.78. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3843. De opbrengst van de vlaggetjesver koop ten bate van het Chr. Militair Tehuis heeft alhier f. 84.95 opgebracht. De verkoopdag voor Bethesda is zoo als te verwachten was goed geslaagd. Het batig saldo wordt geraamd op plm. f. 1100. VEUR-LEIDSCHENDAM- Voor het examen staatsinrichting M O. is geslaagd onze plaatsgenoot J. J. J. v. d. Akker, commies ter gem.-secretarie. De jaarlijksche propaganda-avond van de B.VL. zal ditmaal worden gehouden op Donderdag 21 dezer ln het Patronaat. De prijzen van den schietwedstrijd alsmede de Klusman-wisselbeker zullen dien avond worden uitgereikt. Het S.D. raadslid van Stompwijk de heer H. P. Bloemheuvel. wordt in den loop van deze maand door de Ned. Spoor wegen overgeplaatst giaar Utrecht. Opvol ger op de S D.-lijst ls de heer L. Wiegel, gepensioneerd agent der Haagsche Politie indertijd bestuurder van den modernen Politiebond. De heer Bloemheuvel had gedurende 6 jaar zitting in den raad. De raad der gemeente Delft heeft na geheime zitting goedgekeurd, de wijziging van het contract betreffende levering van electrltelt aan de gemeenten Stompwijk en Veur De daarin opgenomen nieuwe verlaagde tarieven zullen ingaan met 1 Oct 1.1 Het gemeentelijk llchtbedrljf al hier. zal een dezer dagen de nieuwe tarie ven mededeelen, alsmede wanneer deze zullen ingaan. Het pl. Crisis-comité houdt Woensdag a.s. een collecte. Naast geldelijke- zal ook steun ln natura zeer welkom zijn. RECLAME- 3193 VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Annie, d. van N. A. Schil te en J. C. v. Heugten Joanna Adrlana, Nlcola Dymphna. Maria. d. van H. J. A. Seelen en E. J. v d. Heiden Jan Joseph, z. van A P Heykoop en J. C. Dijkman Slmon. Laurentius. z. van J. Gerrits en M. v. Steenbergen. Getrouwd: J. G Vingerhoed. 31 jaar en M. A. v. d. Geest. 27 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: W. Verver. Burg. de Kempe- naerstraat 9 van Leiden H. Los. Leld- scheweg 177 van Leiden H. K. Uleen. Burg. Vernède-park 21 van Wassenaar M. P, Illgen geb. Weber Burg. Vernède- park 21 van Glauchau ID.) J. M. v. Oosterhout Oranjekade 11. van Naaldwijk M. Hahn Gebr. Treubstraat 17. van Zeist M. G. Mechelse Leidscheweg 230, van Den Haag J. de Boer, Papelaan 168, van Sappemeer. Vertrokken: P. A. Blijleven naar Leiden P. Vorkoff naar Leiden M. J. W. C. Klören naar Bemmel L. M. C. Bernaerts naar Rotterdam Mw. de wed C. C. du Chatinier geb. KulDer. naar Wassenaar. De beplantingen langs den rijksweg, Amsterdam—Schiphol zijn door den Prov. Waterstaat opgedragen aan de kweekerij .Boschgeest" firma gebr. Bouw, alhier. Vrijdag 8 Nov. a.s. 's avonds 8 uur zal in de gymnastiekzaal achter het raad huis de heer R. van den Ende. gepens. Kolonel Intendant NI.-leger een lezing houden voor de werkloozen in deze ge meente He' programma beslaat uit een ernatig en een vroolük gedeelte. Wii vinden het. een gelukkige gedachte eens een avond te geven voor die ingezete nen die helaas door werkloosheid gedoemd zUn zoovele dagen kleurloos door te brengen. WARMOND. Eerste wintcruitvoering „St. IMathias". De eerste winteruitvoering van de R.K. Muziek-, Zang- cn Tooneelvereen „St. Malhias" was ditmaal geheel gewijd aan een jubileum. Het was n.l. 12'/: jaar gele den dat de heer G. Dik de leiding van het muziekcocrps op zich nam. Het hoofd bestuur heeft deze gelegenheid dankbaar aangegrepen om haren directeur beschei den doch niettemin hartelijk te huldigen. Onder de tonen van een vroolijiken marsoh werd de heer Dik met zijn echtegenoote door den vice-voorzitter der vereen., dein heer Th. de Vroomen. binnengeleid, waar na deze het podium beklom om den jubi laris toe te spreken. Nadat hij de aanwezi gen een hartelijk welkom had toegeroepen, inzonderheid den pastoor, kapelaan en den burgemeester, deelde (hij mede dat de voorzitter, de heer C. Zwetsloot helaas door droeve familieomstandigheden ver hinderd was deze uitvoering te lelden Op eenvoudige doch hartelijke wijze felici teerde de vice-voorzltter don heer Dik met zijn jubileum Is het wel noodig. aldus spr., uw capaciteiten als dirigent te roe men? Spreken de feiten niet voor zich zeiven? AGs wij de lauweren nagaan, dié de afd Harmonie sinds uw dirigentsohap geoogst heeft, dan krijgen wij een lijst vol eere- en eerste prijzen, w.oo verscheidene dlrecteursprijzen. Het is aan uw talent te danken dat Mathias op het oogenblik de hoogste afdeellng heeft bereikt. Uwe emi nente leiding heeft gezorgd dat ook bul ten Wormond „St. Mathias" op muzikaal gebied hoog staat aangeschreven Een duidelijk bewijs hiervan is. dat de Har monie de vereerende opdracht heeft ont vangen om op 24 November a.s. te komen spelen voor de radio. Gij hebt een zeld- zamen geest onder de werkende l'ten ge kweekt: wij zijn U hiervoor oprecht dank baar. Ik hoop dat het U gegeven moge zijn ook uw zilveren jubileum in Warmond te vieren. Hierna werd den jubilaris namens de vereniging een keurige bloemenmand overhandigd; mevr. Dik ontving bloemen. De heer Dik zeide deze attentie op hoogen prijs te stellen en hij bracht het hoofd bestuur en de leden hiervoor hartelijk dank. Een bijzonder woord van dank bradht hij aan den vice-voorzitter voor zijn sympathieke woorden. De mooiste waardeering voor rnlin werk zou zijn, al dus spr. dat iedereen in Warmond dona teur zou worden van „St. Mathias". Voor beide redevoeringen werd hartelijk geapplaudlseerd B'i de afwerking van het programma werd allereerst opgevoerd een klucht in twee bedrijven ..De Truc van Jim". Een stukje vol humor, dat vlot werd gespeeld en meermalen aanleiding gaf tot hartelijke lachsalvo's De heer Sticking, regisseur der vereenlglng, kan met groot genoegen op zijn werk terugzien, want de wijze, waarop onder zijn leiding dit stuk is Ingestudeerd verdient alle lof. Een woord van hulde komt ook toe aan den heer Kouwenberg voor ziin goede grimage. De afd. Harmonie was als steeds in top vorm, vooral de Faust-fantasie gaf een keurig staaltje van kunnen van deze ver- eenlging Het was een genotvolle avond: het strijkje onder leiding van den heer G. te Wiel heeft na afloop de aanwezigen nog lang beziggehouden. Ten nadeele van H uit Voorschoten ls een geldsbedrag van f. 60 ontvreemd. Als verdacht van die diefstal is aangehouden zekere v. L. alhier Hij is ter besohikking van den commissaris von politie gesteld. Op een terrein aan de Laan van Koot ls de ruiter P. uit Den Haag van het paard gevallen. Dr X verleende de eerste hulp. Met inwendigekneuzlngen ls de heer P. per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. De K uit Rijnsburg brak bij het stoeien op de Maaldrift een arm. Hij heeft zich begeven naar dr. Paanakker, die hem de eerste hulp verleende. Vandaar is hij per taxi naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Ten nadeele van mevr. K. aan de Eikenlaan ls 2 mud steenkolen ontvreemd, v D. uit Katwijk deed aangifte van ver missing van een riek uit een land aan den Katwljkscheweg. ZEVENHOVEN. Ten aanzien van den gemeentetoren hebben Ged. Staten bericht, dat de ge meente zich tot de Rijkscommissie voor monumentenzorg moet wenden. Monumen tenzorg heeft echter reeds eerder den toren opgenomen. Een geval van rotkreupel ls geconsta teerd onder de schapen van den veehouder van H. Voor de zending droeg de Geref. Kerk f. 25 af. GEBOREN: Cornells, z. v. I. C v. Meurs en C. v. d. Weijden Antje Petronella, d. v. M. D. Leeflang en A. P. v. Leeuwen Wille- mijntje Maria, d. v. Th. Maaskant en M. Devilee Helena Petronella. d. v. W K. v. Rossum en G. A. Lasschuijt Jannetje d. v. P. v. Duljn en G. v. d. Oever Jo hannes Christiaan, z. v. C. C. Honsbeek en J. Nleuwkerk Jantjen, d. v. H. Hubers en T. Blonk Sophia Maria, d. v. J, Ver hoeven en S. M. Warmerdam Anna, d. v. P. Kerpershoek en L. Varkevisser Hendrik, z. v. A. de Leeuw en A. Terpstra Gerardus, z. v. G. Thomasse en G. de Jong Catharlna, d. v A. Korenhof en S M. Ranselaar Maria Theresla, d. v. H. A. Braakman en C. J. Jorna Aagje, d. v. J. Wessel en A. Kwaadgras. ZOETERWOUDE. Nachtelijke eendendiefstal. De veehouder T. van der M„ wouSiiJe aan den Zljldijk heeft bij de po'ulie aan gifte gedaan dat des nachts bij hem uit een afgesloten hok 23 eenden zijn ont- sreemd. pe politie stelt eea onderzoek in, ONDERTROUWD. A. J. C. van Bakel' jm. 21 j. en P. M. Biegstraaten jd. 22 j. GEHUWD. J. G. v. d. Born jm. en J. M. v. Vliet jd. C. H. J. Staats jm. en H. Wagenaar jd. OVERLEDEN. E. BaartSmits vr. 72 J. C. Herreur- Bavelaar, vr. 36 j. M. de Rooijvan Beijere Berge Henegouw, vr. 49 j. GEVESTIGD. M, F E. Baum, kapster, Tesselschade- straat 13 L. Beekers. Noordeinde 50 L. J. v. d. Berg, K. Lijsbethsteeg 34 H. A. F. Blokhuizen en fam.. kapper, Zee manlaan 47 P. A. Blijleven en fam., ijzerverver, Hoogewoerd 62 M. H v. d. Boon. dienstbode, Haarlemmerstr. 252 T. Bruinsma, Vreewijkstr. 28a G. M. J. v. d. Buuse, dienstbode, Zoeterw.weg 62 D. Derksen, ld., Rijnsb.weg 29 A. E. v. Diggele, laborante. Tesselschadestr. 3a J. A. Duindam, dienstbode, Cobetstr. 57 D. Eikelenboom, Noordeinde 30 J. G. Elemans, dienstbode, Hoogewoerd 115 P. F. C. v. Geel', Kloksteeg 6 G. Giese- ler, dienstbode, Rijnsb.weg 142 A. Gij- zenij en fam., smid, Sumatrastr. 175 L. L. Hageman en faln., filiaalhouder, Hooi gracht 51 M. ten Haken en fam'oop- knecht, Warmonderstr. 9 F. v d. Heij den, Witte Rozenstr. 10a J. P. Hoge- boom en fam., timmerman, Haarlemmer weg 58a F. W. Korten en fam., kan- toorbed. Fagelstr. 22 G. J. v. Lienden en fam., slijper, R. Visscherstr. 45 H. v. Lienden en fammetaalbew., Coorn- hertstr. 32 J. v. Lienden, id. E. de Man, dienstbode, Rijnsb.weg 15 J. M. Mante en fam., kap. art. Rijnsb.weg 112 H. Naber, dienstbode, Heerengr. 37 C. K. Noordenbos, Gerecht 10 J. Pater, metaalbew,, R. Visscherstr. 4b Th P. M. Rombauts, Noordeinde 50 J. Ros, dienstbode, H. Rijndijk 27 Th. C. P. Rijkenberg, verpleegster, Oegstgeesterlaan 23 A. L. Rijnders, dienstbode, Oude Singel 238 H. F. J. Schoonenberg Kegei, W. Rozenstr. 4a K. Schullng, J. Vossen- steeg 44 P A. Uljee-Seijsener. J. W. Frisostr. 39 B. Smit, Merelstr 33 G. W. F. Stelnbuch, Witte Singel 9 H. A. Stenfert Kroese, Nieuwe Rijn 3 Jhr. D. A. W. van Tets, Rapenburg 123 D. S. Tulp, Meezenstr. 2 E. v. d. Velde, -?a- pengr. 28 E. B. HermansVermeulen, Vliet 51 P. P. Vioen, Roodborststr. 33 H. M. Vogelzang, dienstbode. Lammen- schansweg 7 W. C. M. H. C. Wittebol, Groeneveldstichting 5 J. H. v. 't Wout, logementknecht. Aalmarkt 4 P. J. Zon- derop, dienstbode, Bloemistenlaan 45. VERTROKKEN. A. M. Aalders, Rheden, Hoofdstr. 17 A. Amberg, Gelsenktrchen P. Bakker. Oegstgeest E. Bavelaar, Wassenaar, Eikenlaan 16 S v. d. Berg, Amsterdam, Houtrijkstr. 46 III F. Beurse en fam., Leiderdorp, Berkenkade 10 A. Breder- veld, Heerlen, Ringstr. 5a S. D. H. M. v. Buuren, Heemstede, Kloosterweg 49 J. I. F. v. Dorp. Den Haag. Berberissstr. 83 J. J. M. v. Duuren, Gilze en Rijen, Ju- lianastr. B 393 Chr. J. Enschede. Oegst geest, Weth. Duivenvoordestr. 33 G. Fris en fam. Dordrecht. Oranielaan 39 rood M. L. v. RoyGeerts, Katwi'k, Louwestr. 45 J. Geluk, Tholen. Oude- landschestr 20 J. de Groot., Katwijk, Louwestr. 45 W. A. A. M, Gubbels, Rot terdam, Ie Pijnackerstr. la P. Hors man, Wassenaar. Prinses Marielaan 28 Wed. A. GrosmanDe Jong, Haarlem, Mi- nahassastr. 19 A. L. T. Kamminga, Haarlem. K). Houtweg 73 J. G. Koele- man en fam., Delft, Buitenw.sloot 126 - P. J. E. Lahaije, Jutphaas, Huize de Geer J. M. de Leeuw en fam.. Oegstgeest, De Kempenaerstr. 9 P Luiten. Hazerswou- de, Dorp F 7 T. Selier—Luitjes. Den Haag, Islngstr. 177 A. C. v. d. Meijde, Rotterdam, Honlngerdijk 91b F. Mons- houwer, Amsterdam, gebouw A.M.V.J. H. Nabsdyjak, Haarlem, W. Houtstr. 36 E M. Potjer, Haarlem. Kleverparkweg 84 P. J. Rodenburg. Hazerswoude, Dwars- ztjde S. J. Rombaut. Oegstgeest E. C. M. de Rooij, Amsterdam, Corn Schuyt- straat 67hs. H. M. v. Schalk, Oegstgeest J. Selier. Den Haag. Isingstr. 177 P. E. Serdlin, Bloemendaal. Distellaan 3 A. G. v. Slooten. Wisch. Slnderen D 236 Mas Soewarso. Oegstgeest, De Kempe naerstr. 9 A. M. Spek, Hoorn. Drieboom laan 198 J. J. Steenbergen, Nieuwkoop, Gest H. Hart A. S. Sutiver, Schiedam. Stadhouderslaan 84 F. R. Swens en fam., Bussum. Gr. Herjoginnelian 27 A. M Teske. Oegstgeest, De Kempenaer- straat 9 c J. A. Verhaau, Koudekerk, Hoo- -r<i P 157 J. J. de Vet. Oegst geest N A Visser, Geervhet. Kerkstr. 115 H. Wiellnga, Sneek, Oude Koemarkt 10. - C. Wiersma, Breda, Glnnikenw. 136 A. Wijtsma. Den Haag. Vermeerslr. 109 S. J. Zuurdeeg, Wassenaar, üjsterl, 4, BLOEMBOLLEN. Herfsttijd ls bollentljd. Voor vele doelein den viorden deze gewassen nu verwerkt: om ln den tuin te planten op bloemperken en tusschen heesters en vaste planten, of wel om ze in potten, kistjes of op glazen te kweeken met de bedoeling den bloei te vervroegen om er in huls van te profi- teeren. Wanneer wij eerst Iets mededeelen over de eerste manier van gebruik, dan doet zich de vraag voor, welken grond de bloem bollen 't liefst hebben en of ze veel of weinig mest vragen. Bloembollen geven op zeer uiteenloopende grondsoorten mooie bloemen, de grond mag evenwel niet te laag, dus niet te vochtig zijn. Waar bloem bollen gedurende den winter in 't water staan, daar mag men er niet veel succes van verwachten. Het mesten met stal mest vóór het planten is niet wenschelijk. Op arme gronden doet men goed de bor dem vooraf met goede, d. 1. humusrljke aarde te bewerken, bijv. door er kompost, bladaarde, turfmolm of fijne baggeraarde door te werken. Vooraf aangebrachte ver- sche stalmest doet de bollen niet zelden schimmelen en rotten. Voor het gebruik op bloembedden voldoen het best enkele of dubbele tulpen, waarvan per vlerk, meter 70 en 50 worden gebruikt. Voor groote vakken de hoogere en later bloeiende Dar- wintulpen. Ook hiervan worden ongeveer 50 per vierk. meter geplaatst. Ook hyacin then voldoen op bloembedden steeds goed. Hiervan worden per vlerk. Meter pl.m. 40 gebruikt. Het mooiste effect wordt verkre gen door het gebruik van bloemen van één kleur. Bij het planten ga men als volgt te werk. Wanneer de grond ln het voor jaar is gemest of op andere wijze is ge prepareerd (bijv. door het vermengen met versche, goede aarde) wordt nu geen be mesting toegepast. Van het te beplanten bloemperk wordt een laag aarde van pl.m. 1 d.M. dikte geschept, waarna het bed goed diep wordt losgespit en gelijkgeharkt waarna de bollen er regelmatig over wor den verdeeld. Daarna wordt de afgeschepte aarde over de bollen aangebracht zóó, dat deze laatste overal even diep onder de grond komen. Wanneer daarna de opper vlakte gelijk wordt geharkt, zijn de bollen naar behooren geplant. Bij vriezend weer is het aan te bevelen deze bedden met wat turfmolm ter dikte van pl.m. 8 c.M. ta dekken of wel hiervoor dennentakken te gebruiken. Ook een laagje stroo kan goed dienst doen. Takken en stroo worden in het voorjaar verwijderd, wanneer men met zekerheid kan aannemen, dat zich geen sterke vorst meer zal doen gelden, dus bijv. begin Maart. De turfmolm kan men gerust laten liggen. Meestal is het gewoonte de bollen van de bloemperken af te nemen na den bloei om er in den zomer andere planten op te kweeken. Na den bloei worden dan eerst de bloemstengels verwijderd, waarna men de planten op de vakken laat geel worden. Daarna laat men de uit den grond geno men bollen een paar dagen in de zon dro gen om ze dan van de blad- en wortel- resten te ontdoen. Gedurende den zomer worden de bollen droog bewaard om ze :n het najaar weer te planten. De meeste bol- lensoorten maken naast de oude bollen jonge, welke laatste apart of tusschen de oudere op de bloembedden kunnen worden gekweekt. Ze geven de eerste paar jaar meestal alleen blad en bloeien, wanneer ze een bepaalden omvang hebben gekregen. Aan te bevelen is op die bloemvakken, waarop jaarlijks bloembollen worden ge kweekt, den grond om het andere jaar te vernieuwen. Men graaft daarvoor een steek aarde uit en vervangt die doorgrond uit den moestuin bijv. Bollen als crocus, sneeuwklokjes, nar cissen, druifjes, hyacinthen e.d. doet men goed vast te laten staan. Maar ook tulpen kan men zeer goed in boordbedden of tus schen heesters planten, met de bedoeling deze meerdere Jaren te laten staan. Er dient dan op gelet dat men het blad niet afsnijdt voor het is verdord. Deze bolge wassen verzamelen met behulp van de groene bladeren na den bloei voedsel in de bollen, waardoor de bloem voor een vol gend jaar wordt voorbereid. Door jonge bollen vermeerderen deze gewassen zich, zoodat het aantal bloemen meestal grooter wordt, vooral in goeden boschgrond, waarin de bollen zich naar hartelust kunnen ver meerderen Voor het vervroegen van ge noemde bollen ln potten of in platte scho tels zorge men er voor dat de potten met zanderige aarde worden gevuld, waarin de hollen worden geplant zóó, dat ze juist met den neus boven de aarde komen. Deze potten zet men voorloopig buiten ln den tuin, liefst tot den rand ln den grond-ge graven. Daarna brengt men pl.m. 10 a 15 c.M. zanderige grond aan over de potten. Bij vroeg invallende vorst dekke men alles met wat ruigte of blad. Na S 8 weken hebben de bollen de pot aarde geheel met wortels gevuld en kan men de potten bin nen brengen. Vooraf ls de oogebrachte grondlaag verwilderd. Het begin van de bladeren ls zichtbaar, bij hyacinthen vaak het begin van de bloemtros. De potten moeten niet binnen gebracht vóór dat de bollen flink ziin geworteld. Men zet de potten van begin af aan goed in 't licht, matig warm en houde den grond regelmatig vochtig. Doordat de planten na den bloei geen grond genoeg hebben een nieuwe bloem voor een volgend jaar te vormen, zijn deze in bloei getrokken bollen waarde loos en werpt men ze na den bloei gewoon lijk weg. Vragen op tuinbouwgebied aan de Redac tie onder motto: Tuinbouw. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. Veiiig verkeer is ook heel wel f» dijk zonder een permanent ruik van aw claxon. ii

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7