Voorbereidingen vooreen Italiaansch offensief op diverse pünten. De kansen op dalen een schikking weer, Abessijnsche regeering ziet den toestand niet ernstig in Kou in het Hoofd 765te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 November 1935 - Derde Blad No. 23192 LAND- EN TUINBOUW. RECHTZAKEN. VAN 'T FRONT. (Speciale Reuter-A.N.P.-dlenst). ADDIS .ABEBA, 31 October (Reuter- jjjm. In het geheele Noordelijk deel van bessynie gaan de Italianen op koortsach- ise wijze voort met de voorbereiding van ft offensief. In Tlgré rukken de Italiaan- hé troepen nog op verscheidene punten i De weg naar Makallé is uitstekend oorbereid en staat thans open. De Italia- en zullen deze stad bijna zonder slag of ooi kunnen binnentrekken. Het offensief ■r Italianen is ook in vergevorderden staat in voorbereiding in den sector van den >rg Moessall. Het offensief in het land er Danakils zou samenvallen met den op- arsch in de andere sectoren in het Noor- in, waardoor de Italianen in staat zullen ju dwars door het geheele Noordelijk ge- ed te trekken, over een enkel front, waar- de verschillende eenheden min of meer tt elkander verbonden zullen zijn en een ieeve linie zouden bezetten van meer in 500 K.M. gaande van nabij Engelsch- jyptisch Soedan tot Fransch Somaliland. De luchtmacht zal de pogingen der Abes- jnen tusschen de Italiaansche linies door dringen observeeren. Op het Zuidelijk front, waar verscheidene ïermutselingen worden gesignaleerd, pden de Italianen verder oprukken en Igens een niet bevestigd telegram van jn correspondent van Reuter-A.N.P. te jdis Abeba zich hebben meester gemaakt in Gorahei. Volgens door de Abessijnsche regeering Wangen inlichtingen zouden de Italia- ir, een geweldig vliegveld inrichten. Het joldkwartier zal in het land der Dana- ii op 100 K.M. van de grens van Eritrea trden gevestigd bij Badene. Het doel der [lianen aan deze zijde is, naar men ver- laart. Dessié, het hoofdkwartier der Noor- ilijke Abessijnsche legers, waar de keizer rfc binnenkort zal vestigen. Verscheidene <.ne afdeelingen Abessijnen komen er ter ïiterking der troepenmacht samen. Zij uien gevolgd door duizenden vrouwen fci primitieve keukenuitrustingen en wat Eeraad. [De Abessijnsche regeering maakt mei- pi vin verscheidene gevechten tusschen tijgers en Italianen in de streek van lali. Men meent te weten, dat de Da- i zekere punten ten Zuiden van den ali hebben heroverd. Een Italiaansch lorte van de Intendance zou zijn aange- illen en zou ernstige verliezen hebben fcleden. (Copyright Reuter-A.N.P.) |Vin andere zijde verluidt nog: lltaliaansche troepen ten getale van pooo man, die voor de helft uit Europea- s en voor de helft uit inboorlingen be- san, rukken langzaam in de woestijn van tnakil naar de bronnen van Asia op. Deze pnnen zijn echter door den wilden stam i Assaimera's en andere stamleden van t geheele gebied met zout onbruikbaar maakt. Ilaliaansche cavalerie is opgerukt tot fcmoen. [Naar eerst thans bekend wordt, hebben inakils eenige dagen geleden een Ita- nnschen tentwacht overvallen, waarbij i Italianen gedood werden. Bovendien rrden door de Abessijnsche troepen 25 femcelen bult gemaakt. (Men deelt te Addis Abeba ten aanzien V'i den Itallaanschen opmarsch ten N.W. pi de Moessa Ali mede, dat hier sprake f van een afweringsmanoeuvre. Dndanks deelneming van cavallerie. tanks i sterke infanterie-afdeelingen zijn de allanen teruggedrongen. Nadere officieele tgevens ontbreken tot dusver nog. [Men ontkent de Juistheid van het Ita- ïansche bericht, dat Magalo geheel door iliaansche vliegtuigbommen zou zijn ver- nest en men wijst erop. dat het bombar- ®ent slechts onbeteekenende verliezen i schade tengevolge heeft gehad. [Men kan zeggen, dat feitelijk alles nog T voorbereiding is! Al hebben botsingen uts, die wel eens bloedig schijnen te Q. [Vandaar volgend officieel Italiaansch pimnunique I Generaal De Bono telegrafeert van het pardelijk front, dat de zwarthemden van f' eerste legercorps zich meester maakten Pr' de streek der waterputten van Mai r«. tusschen Edage en Makale. [J°de gebieden, welke bezet zijn door het F8** legercorps en de inlandsche troe pt, zijn de slaven op last van den hoogen •omissarls. in vrijheid gesteld, ten ge- 'l! van 16.000. [tan het Somalifront hebben de dubats ft de post Malca een bende gewapende Jtessyniërs aangevallen ten Noorden van jttd Daua. De vijand vluchtte en liet i dooden achter. Aan Italiaansche zijde L, t drie dubats en werden er twee ge jond Ge activiteit van de luchtvaart blijft re™ normaal." I Generaal De Bono, heeft voorts de Itali- "scne en buitenlandsche journalisten lanc k6en' thans een tijdstip is trforoken, dat beschouwd kan worden vooravond van belangrijke gebeur- fSn' verklaarde o.a.: „Wij zijn op- rod zooveel kracht en vuur, dat, „f" de tegenstand krachtiger ware ge- °ok dezen gebroken zouden heb- i'h i bren6en beschaving. Wij willen i ,.ïerover<Je gebied maken, wat wij JwÜ m maaktcn. Wij achten de sanc- Hm 4 docl1 gelooven, dat wij deze 1 w boven zullen komen." Italiaansche deserteurs in Addis Abeba. Naar wordt medegedeeld, zijn te Addis Abeba eenige deserteurs uit het Italiaan sche leger, dat in Ogaden opereert, aan gekomen, om. een jonge man, die af komstig was uit Flume en die niets ver klaarde te gevoelen voor een oorlog tegen de Abessijnen. Een tweede soldaat uit Fiume had een maand lang door de bin nenlanden van Abessynië geloopen, voor hij in de hoofdstad was aangekomen. Naar verluidt heeft de keizer hem aangeboden hem naar Europa terug te zenden, maar heeft hij daarop geantwoord, dat hij liever in Addis Abeba bleef. Voorts is per vliegtuig aangebracht een officier van Tiroolschen oorsprong, die aan het Noordelijk front gevangen was geno men, en dien men in de hoofdstad wil ondervragen. DE SANCTIES. Gisteren is te Genéve de sanctiecommis sie weer bijeengekomen. Er zijn slechts formeelc kwesties besproken. De voorzit ter legde een rapport voor betreffende de houding der verschillende regeeringen ten aanzien van de sancties, waarbij hij zijn tevredenheid betuigde, dat het meerendeel der Volkenbondsleden onder de tegenwoor dige ernstige omstandigheden hun plicht van solidariteit hebben erkend. Hij deelde mede, dat de verschillende voorbehouden, welke waren gemaakt, werden overgedra gen aan de competente subcommissies der conferentie. Wat de in- en uitvoersancties, de kern van het probleem, aangaat, het tijdstip van het in werking treden zal door de conferentie eerst worden vastgesteld, nadat de antwoorden der regeeringen wel ke reeds bekend zijn, en welke nog ver wacht worden, zijn bestudeerd. Wanneer de conferentie tot dit doel weer bijeen zal komen is niet bekend. Als eenige woordvoerder bulten den pre sident sprak de vertegenwoordiger van Letland, die voor zijn land hetzelfde voor behoud maakte, als in het werkcomité reeds door verschillende landen is gemaakt. Voor de openbare vergadering had het werkcomité van de sanctieconferentie het onderzoek naar de loopende verdragen en naar de doorvoering van de clearlng-over- eenkomsten, welke tusschen Italië en ver schillende landen bestaan, beëindigd. Bij zondere aandacht werd besteed aan het betoog van den vertegenwoordiger van Noorwegen, die er op wees, dat verschil lende landen hun tegenwoordig tegoed in Italië slechts kunnen innen door de af name van Italiaansche góederen. Daarom zou een overgangsregeling gewenscht zijn. De werkcommlssie van de sanctieconfe rentie heeft zich bezig gehouden met een reeks privaatrechtelijke problemen, in het bijzonder met de gevolgen van de econo mische sancties voor de loopende contrac ten. In overeenstemming met een Spaansch voorstel werd principieel besloten de uit voering van die contracten, die voor 15 October gesloten en Inmiddels reeds vol ledig betaald zijn, nog toe te staan. De middagzitting was gewijd aan een rege ling voor de gedeeltelijk betaalde leveran ties. Men acht het waarschijnlijk, dat de plenaire conferentie, wanneer deze van daag al bijeenkomt, alleen kennis zal ne men van het rapport van het secretariaat betreffende het standpunt der regeerin gen. Naar verluidt zou de Duitsche regeering hebben besloten op de vraag van den Vol kenbond inzake de sancties te antwoorden, dat zij een absolute neutraliteit wenscht te handhaven en vastbesloten is onder geen enkelen vorm eenig profijt te trek ken van het bestaande conflict. Zij zou aankondigen dat zij derhalve den uitvoer van wapenen naar beide betrokken par tijen zal verbieden Wat de economische sancties betreft antwoordt de regeering, dat zij het han delsverdrag met Italië zal naleven, maar dat zij zal waken tegen een uitbreiding van den export. Bulgarije zou bereid zijn mede te doen aan de sancties. De „Glornale d'Italia" noemt reeds eenige tegenmaatregelen van Italië tegen de sancties. Voor kolen, nikkel, tin en ko per bestaat een staatsmonopolie, voor ka- tóen is er een staatscontrole, die den In koop uit het buitenland regelt. De invoer van wol wordt op dezelfde wijze geregeld. Voor den invoer van oliën werd dezer dagen een invoercentrale opgericht. Een controle- orgaan voor de valuta, welke reeds be schikbaar was, is belast met het toezicht op den Invoer van grondstoffen en allerlei andere artikelen. Het blad merkt op, dat Italië niet zal lnkoopen van de landen, die het de duim schroeven der sancties hebben aangezet. DE VREDESPOGINGEN. Met de vredespogingen gaat het niet be paald gunstig. De gedachtenwisseling tusschen Londen en Rome inzake de eventueele terugtrek king van Britsche vlooteenheden uit de Middellandsche Zee worden voortgezet. Bevestigd wordt, dat deze kwestie het voorwerp van besprekingen was tijdens het bezoek van den Britschen ambassadeur, Sir Eric Drummond, aan het Palazzo Venezia. In Engelsche diplomatieke kringen doet men opmerken, dat alle voorwaarden, die gesteld zijn voor het terugtrekken van be paalde oorlogsschepen, nog niet vervuld zijn. Met name heeft Engeland geëischt, dat de Italiaansche strijdkrachten in Lybië te ruggebracht zullen wqrdtn tot de sterkte der Engelsch-Egyptiscne strijdkrachten in Egyotc. dat de anti-Eneelsche propaganda in Egypte en zekere Britsche invloedsferen zal ophouden, en dat de aanvallen op En geland in de Italiaansche pers gestaakt zullen worden. Het is waarschijnlijk, dat de besprekin gen, die thans nog gevoerd worden, op deze punten betrekking hebben. Men is nog niet tot overeenstemming gekomen, maar, zoo zegt men in officieele kringen, „de deur is ceenszins gesloten". Intusschen trokken gistermiddag eenige honderden studenten met plakaten tegen Eden door de binnenstad van Rome. De „Indische Apotheek Roberts", op een der drukste punten der stad. moest door de Strijd in Makalle en Aoessa. Hardnekkige tegenstand te verwachten. Vertrouwen in kracht van het Zuidelijk leger. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedesi. Addis Abeba, Donderdagavond. De laatste berichten in de hoofdstad mel den, dat er thans op twee plaatsen wordt gevochten, n.l. in de buurt van Makallé en in de provincie Aoessa. 15.000 Italianen trekken thans door de woestijn naar de Galli Alimelala-heuvelen in Aoessa, die 40 mijlen ten Westen van den berg Moessali liggen. Men is hier ech ter van meening, dat het nog lang zal du ren, voordat deze marsch, die de bedoeling heeft de verbindingen tusschen het hoofd kwartier van het centrale Abessijnsche leger in Dessié en het Noordelijk front af te snijden, als een ernstige bedreiging moet worden beschouwd. Ministers, waarmede ik vandaag heb ge sproken. zijn integendeel geneigd deze be weging der Italianen toe te juichen. Zij wijzen er op, dat de marsch plaats moet vinden door het meest onherbergzame woestijngebied. Naar hun meening zullen de Italianen zóóveel moeite hebben om hun lichamelijken toestand tegen dit ongast vrije land te beschermen, dat de tocht veel langer zal duren dan zij hadden verwacht Om te beginnen is de hitte vermoedelijk intens. Bovendien is het onmogelijk om in de woestijn aan voedsel te komen en. be halve de zout.bronnen is er nergens water aanwezig. Dit beteekent, dat de Italianen al hun voedsel uit Eritrea mede moeten brengen De Assa Imaira-stammen uit het Zuiden uit Aoessa zullen vermoedelijk met hun guerrilla-tactiek voor verdere moeilijk heden zorgen. In ieder geval is een opmarsch onmoge lijk. voordat de noodzakelijkste wegen zijn aangelegd. De Italianen zijn in leder op zicht ernstig gehandicapt en de regeering ziet den toestand niet als bijzonder ernstig in 20.000 man, onder bevel van het plaatse lijk opperhoofd Dedzjasmatsj Mahammed, trekken thans gestadig op in de richting van het Italiaansche hoofdkwartier. In officieele kringen alhier heeft men voldoende vertrouwen in de sterkte der verdedigende legers in het Zuiden om elke vrees, dat Italië via Aoessa en Harrar een verbinding tusschen Eritrea en Italiaansch Somaliland tot stand zou brengen als be lachelijk van de hand te wijzen. Het nieuwe hoofdkwartier van het Italiaansche leger is thans in de buurt van den berg Moes sali. Ik verneem, dat daar maatregelen voor een luchthaven en voor het onderbrengeïi van tanks en artillerie zijn genomen. De Abessijnen vermeien zich inmiddels in de gedachte, dat het Italiaansche tank corps optrekt in bijna onverdraaglijke hitte, waartegen geen enkele Europeaan, die niet kerngezond is. bestand heet te zijn. De Italiaansche opmarsch is sedert veer tien dagen begonnen. In tegenstelling met hun vorige tactiek, bereiden de Abessijnen er zich thans op voor hardnekkigen tegenstand te bieden aan den eerstvolgenden Italiaanschen aan val uit het Noorden van Makallé De stad is evenals Adoea door heuvels omgeven, en is van het Noorden uit slechts op één plaats te bereiken. De Italiaansche aanval concentreert zich op dat punt. Ik verneem, dat naar schatting ongeveer 20.000 man van Dedzjasmatsj Kassa's le ger uit hun posities terug zullen trekken om de verdediging te ondersteunen, daarbij geholpen door een tweede 20 000 man uit Sakota Ras Syoem en Ras Kassa zullen waarschijnlijk gelijktijdig een tegenaanval op twee fronten ondernemen in de richting van Eritrea. Er gaan Inderdaad reeds ver scheidene geruchten, dat deze bewegingen reeds zijn ingezet. De berichten voegen er aan toe, dat de voorwaarden voor nachtelijke aanvallen buitengewoon gunstig zijn, dank zij de nieuwe maan. (Copyright Morningpost-A.N.P.) dreigende houding van de demonstranten de luiken sluiten. Een schild, dat boven de winkelruit was aangebracht, werd stukge trokken. De politie greep in en wist de de monstranten te bewegen af te trekken. De aanwezigheid van Aloisl te Genéve zal geen officieele zijn. De Italiaansche de legatie wordt gepresideerd door Guido Rocco. Aloisi zal zich slechts als een min of meer officieus persoon achter de scher men voordoen. Zijn taak bestaat minder in het volgen van de besprekingen over de sancties dan in het deelnemen aan de di plomatieke onderhandelingen. Inmiddels Is Aloisi niet, gelijk uit Rome wordt be richt, de overbrenger van nieuwe Italiaan sche voorstellen. Wanneer Italië zich te Genéve laat vertegenwoordigen, dan ls dit i in de verwachting, dat eindelijk de geheele behandeling van 't Abessijnsche vraagstuk zal worden herzien. Zou een zoodanige hoop niet bestaan, dan ware het optimisme on begrijpelijk, dat op het oogenbllk in een gedeelte van de buitenlandsche pers naar voren komt. Overigens koestert men in Italië geen illusies, noch ten aanzien van verdere diplomatieke besprekingen tot bij legging van het geschil, noch omtrent de toepassing der sancties. Rede van den Duce. Met groote plechtigheid is gisteren in tegenwoordigheid van Mussolini de uni versiteitsstad van Rome in gebruik gesteld. Het complex, met welks bouw drie jaar geleden werd begonnen, strekt zich uit over een oppervlakte van 215 000 vlerkante me ter en omvat in totaal 700.000 kubieke me ter gebouwen. In de verschillende gebouwen, alle op de meest moderne wijze ingericht, zijn de af zonderlijke faculteiten ondergebracht. In de aula der universiteit heeft Musso lini voor de talrijke genoodigden, die aan de openingsplechtigheid deelnamen, een rede gehouden, waarin hij o.a. de sancties van Genéve ter sprake bracht. Mussolini herinnerde er aan. dat op de zen zelfden 31sten October, waarop de uni versiteit van Rome wordt Ingewijd, te Genéve een „coalitie van egoïsten en plu- i tocraten" vergeefs tracht, den weg aan het jonge Italië te versperren. De economische belegering, waarmede men Italië bedreigt, moest alle beschaafde kringen doen blozen van schaamte Tegenover het ongehoorde experiment, dat men vandaag voor de eerste maal tegen Italië gaat beproeven, zal geheel Italië zijn onwankelbaren tegenstand, zijn vastbera den wil en zijn diepste verachting stellen. „Studeerende kameraden, zult gij ln de eerste linie staan?" aldus riep de Duce uit. waarop door de groote zaal een donde rend „Ja!" weerklonk. Mussolini besloot zijn rede met de woor den: „Zorgt ervoor, dat deze universiteit, evenals alle universiteiten van Italië, een vesting van den geest wordt, welk. als hij samengaat met de wapenen, ons beslist de overwinning brengen zal." Bepaald vredelievend klinkt dit niet. Rede van Baldwin. Te Londen heeft Baldwin weer een rede gehouden. Hij zeide o.a.: Er zijn eenige lieden, die het „shocking" vinden, dat de Volkenbond voorziet in een procedure om op te treden tegen iedere mogendheid, welke de bedoeling demon streert een internationale overeenkomst voor een vreedzame regeling te schenden Deze lieden hebben niets tegen den Vol kenbond, zoo lang hij zich slechts bezig houdt, met den handel in opium, doch zij schrikken er voor terug, wanneer hij zich om ernstige aangelegenheden bekommert. Wij bereiken evenwel niets door den Volkenbond, aldus Baldwin, wanneer wij niet bereid zijn zijn vonnis ten uitvoer te leggen. Dit vonnis der wereld is geen ge makkelijk op te vatten en oppervlakkig ding Ik wenschte, dat de buiten den Vol kenbond staande mogendheden er ln zou den zijn. Ik hoop. dat het niet lang zal duren dat ook zij er lid van zullen zijn. De. Vereenigde Staten zijn nooit lid van den Volkenbond geweest. DuiL-chlanc: heeft den Volkenbond verlaten. Wij betreuren deze beslissing, doch de toekomst staat nog open. Ik heb vertrouwen, dat een op lossing niet onmogelijk zal zijn. Ook Japan heeft den Volkenbond verlaten. Is de Volkenbond een machtig instru ment voor de handhaving van den status quo en niets meer? Erkent hij werkelijk niet, dat in de ontwikkeling der volken en I hun behoeften mogelijkheden voor wijzi- gingen zijn? Indien de Volkenbond slechts bestaat om de dingen in hun tegenwoor- digen toestand te houden, zal hij uitdro gen en tot stof vergaan. In waarheid ls hij een levend organisme en zooals ieder ander levend organisme moet hij zich be kwaam betoonen zich te ontwikkelen en te wijzigen. Doch deze wisseling moet van binnenuit komen en moet binnen het kader van den Volkenbond tot stand komen. De Volkenbond streeft naar een gemeen schappelijke en doeltreffende actie om den oorlog te beëindigen. Wat Genéve thans «iet in zijn grootte en moeilijkheid zon der weerga. De strijd tusschen den Volkenbond en Italië is ernstig, doch hij is niet ernstiger dan onze vriendschap. Ik heb duidelijk gesproken, aldus besloot Baldwin. Wij zijn verplicht den vrede te herstellen. Dit ls misschien geen gemak kelijke taak. doch niettemin nemen wij haar op ons. TEELT VAN SLA EN SPINAZIE ONDER GLAS. Voorwaarden waaronder ze is toegestaan. In verband met de tuinbouwteeltrege ling voor het jaar 1936, kan betreffende de teelt van sla en spinazie onder glas, het volgende worden medegedeeld: De teelt van kropsla en spinazie in kas sen. serres en warenhuizen, beplant met druivenboomen met een schot van vier jaar of meer, is verboden. Verder zal de teelt van kropsla onder glas zoowel warm als koud slechts zijn toegestaan onder de navolgende voorwaarden A. voor plat glas: Het aantal kroppen sla wordt bepaald als volgt: 1. op 20 per raam al dan niet bij ten hoogste 2 bloemkool per raam: 2. op 16 per raam bij ten hoogste 5 bloem kool per raam3. op 16 per raam in peen- rijen zonder bloemkool; 4. op 12 per raam DE OSSCHE MISDADIGERS STAAN TERECHT. UITSPRAKEN VAN DE BOSSCHE RECHTBANK. De Bossche Rechtbank deed gisteren uit spraak in de zaken welke op 17 October zijn behandeld. De 22-jarlge A. J. Ottens en de 29-jarige T. A. Schuurmans, tegen wie 5 en 2 jaar was geëischt wegens den overval in de woning van den landbouwer L. v. Bergen te Oss op 6 Januari j.l. werden veroor deeld tot 3 en 1 jaar gevangenisstraf. De directeur van de Ossche wielerbaan J. A Verhoeve, tegen wien wegens het uitlokken van brandstichting in het pa viljoen. 3 Jaar met aftrek van preventief was geischt, werd veroordeeld tot 2 jaar. N. N. Schuyers, arbeider te Oss eveneens medeplichtig aan deze brandstichting kreeg 1 jaar en 6 maanden. Tegen hem had het OM 4 jaar met af trek van de voorlooplge hechtenis geëischt. Wegens de inbraak van 1415 Juli, te Heeswijk, gepleegd in de woning van K. Weideman hoorden de arbeiders A H. de Brok en M. v. Orsouw onlangs elk acht jaar tegen zich eischen. Uitspraak doende veroordeelde de recht bank thans beiden tot 6 jaar met aftrek van het voorloopig arrest. Ch. H. de Brok mede schuldig aan deze inbraak kreeg 1 jaar en 6 maanden met aftrek van het voorarrest. De eisch was 3 jaar met aftrek van het voorarrest. Wegens het verschaffen van inlich ting die geleid hebben tot den overval op een landbouwer te Uden eischte het O. M. tegen F. J. L. Kooien, verzekerings agent te Tilburg 8 jaar met aftrek van het voorarrest. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). HET WITTE ACHTERSPATBORD. DE RECHTBANK ACHT HET OVERDAG WEL VERPLICHT. De rechtbank te Groningen deed giste ren uitspraak in het proefproces inzake het witte achterspatbord. Teneinde een beslissing in hoogste instantie te krijgen, liet de rijksklerk 1ste klasse, A. M. Edskes, zich in overleg met den ambtenaar O. M. bij het kantongerecht te Groningen be keuren, omdat hij overdag zonder witge schilderd spatbord op zijn fiets reed. De kantonrechter, mr. W.J.M. Weersma, sprak ln overeenstemming met den eisch van den Ambtenaar verdachte vrij De Officier van Justitie, mr. J. N. Mein- dersma, achtte het witte spatbord over dag ook verplicht en vroeg veroordeeling tot een geldboete van f. 0.50 subs. 1 dag hechtenis. De rechtbank vereenigde zich niet met het vonnis van den kantonrechter en achtte de overtreding een strafbaar feit, namelijk met een rijwiel over een weg rijden, zonder dat dit rijwiel voorzien is van een witgeschilderd achterspatbord. De bepaling is een aanvulling van artikel 59 eerste lid van het Motor- en Rijwiel reglement en heeft geen betrekking op het voorgaande in dit artikel. Het woordje ..bovendien", waarmee de nieuwe bepa ling begint, is slechts gebezigd om een nieuw voorschrift in te lasschen. De be paling sluit in zich zelf alle elementen '■oor den eisch van het nieuwe spat bord ln. In verband met het princlpieele karak ter van de zaak achtte de rechtbank het niet noodig verdachte, hoewel strafbaar, straf op te leggen. HAAGSCHE RECHTBANK. Het O. Mwaargenomen door jhr. mr. van Asch v. Wijck. eischte heden, na ge tuigenverhoor tegen den verdachte C. J. D uit Bloemendaal, die op 10 Juli j.l. met een door hem bestuurde auto, op den Goo- weg te Noordwijkerhout een aanrijding veroorzaakte, waardoor een motorrijder, met wien hij in botsing kwam, lichame lijk letsel heeft bekomen, een geldboete van f. 150 subs. 75 dagen. De rechtbank zal 14 November a.s. vonnis wijzen. RECLAME- 2990 Smelt in kokend water en adem de dampen in DE VERDAMPENDE ZALF in peen rijen met ten hoogste 5 bloem kool. Deze getallen gelden voor elk raam af zonderlijk en voor elke teeltwijze, terwijl de teelt van elk ander warmoezerijgewas in elk der bovenomschreven teeltwijzen is verboden, ook al zouden de omschreven kroppen sla niet meer ten volle aanwezig zijn. In de periode van 1 Januari30 Juni 1936 mogen de ramen slechts éénmaal voor de teelt van kropsla worden gebruikt en is het overleggen van kropsla op krop sla verboden. De grootte van het raam wordt vastge steld op 150 c.M. bij 80 c.M., voor grootere of kleinere ramen gelden de voorgeschre ven getallen in evenredigheid. B. voor warenhuizen, kassen en serres: Het aantal kroppen sla wordt bepaald als volgt: 1. op 20 per raam of 16 p vierk. Meter bij uitsluitend sla; 2. op 16 per raam bij ten hoogste 2 bloemkool per raam; 3. op 12 per vierk Meter bij ten hoogste 2 bloemkool per vierk. Meter. Deze getallen gelden voor elk raam of elke vierk. Meter afzonderlijk en voor elke teeltwijze. Met uitzondering van tomaten en boo- nen. zal de teelt van elk ander warmoe zerijgewas in elk der onder 1. 2 en 3 be doelde teeltwijzen zijn verboden, ook al zou hier het omschreven aantal kroppen sla niet meer ten volle aanwezig zijn.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9