De financiering der industrie. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 1 November 1935 BUITENLAND. Het wetsontwerp thans ingediend. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. DE ALGEMEENE TOESTAND. Verwarring in Oost en West. Men kan thans weer aannemen, dat de Jongste pogingen om tot een minnelijke schikking te komen ln het Italiaansch Abessynische conflict, opnieuw als mis lukt zijn te beschouwen Als men elders leest, wat daarover wordt gemeld, zal men dit kunnen begrijpen. Engeland wil niet transigeeren, houdt voet bij stuk. dat een regeling moet hebben de goedkeuring van den Volkenbond en belde betrokken partijen. Tevens weigert Engeland terug trekking van zijn vloot uit de Mlddel- landsche Zee. Blijft de toestand in Europa derhalve gespannen, ook de situatie in het Oosten baart opnieuw zorg. Japan schijnt van de Europeesche verwarring gebruik te willen maken ln Noord-China zijn elsehen door te zetten en China zelf is verdeelder dan ooit, waarvoor de moord op den premier van Nanking een overtuigend bewijs ls. DUITSCHLAND. Rede van minister Frlck. De Rijksminister van Blnnenlandsche Zaken heeft het woord gevoerd tot de ambtenaren van de gemeente Berlijn, waarbU hij een uiteenzetting gaf van de plichten der Duttsche ambtenaren en de wetgeving van het Derde Rijk besprak Dr. Frlck verklaarde o.m.: Wij zijn van meening. dat religie en confessie de gewetenskwesties van een ieder individu zijn. Daarom heb ik ook geëischt, dat de confessie zou worden losgemaakt van het geheele openbare leven Wij willen geen Katholieke en Protestantsche ambtenaren, doch wij willen slechts Duitsche ambte naren. De minister sprak de hoop uit. dat eventueel nog bestaande confessioneele ambtenarenvereenigingen ten slotte tot haar eigen ontbinding zouden besluiten. In de nieuwe wet op den ambtenaren stand, aldus vervolgde dr. Frlck, kent men geen verschil meer tusschen de ambte naren der landen, van het rijk en van de gemeenten, aangezien voor het uni forme rijk slechts één ambtenarenrecht mag bestaan. Ook voor Berlijn zal binnen niet te langen tijd van rijkswege een nieuwe re geling worden ingevoerd. De ambtenaren, aldus dr. Frlck ln het verdere deel van zijn rede. zullen zich door hun eigen kleine zorgen niet den blik voor het groote geheelmogen laten vertroebelen. De na ons komende ge slachten zullen ons niet beoordeelen naar de hoeveelheid boter of varkensvleesch welke wij hebben gebruikt, doch zullen ons beoordeelen naar heroïsche daden. Dit oordeel zal slechts gunstig kunnen uitvallen. Indien men ziet, wat in de afgeloopen 2 3/4 Jaar tot stand ls ge- braoht. Tegenover de groote successen op bul- tenlandsch politiek gebied stelt de mi nister de groote successen op binnen- landsch politiek gebied: eenheid van het rijk. overwinning op het particularisme der landen, op het parlementarisme, om verwerping van Marxisme en Bolsjewisme, bestrijding der werkloosheid, welke thans nog nauwelijks beteekenis heeft, Invoe ring van een revolutlonnalre bevolkings- en rassenpolitiek en vermeerdering van het aantal geboorten. ENGELAND. Eden naar Oorlog of Marine? De liberale ..News Chronicle" bevat een gisteren reeds door de ..Star" gepubliceerd bericht dat Eden waarschijnlijk binnen enkele weken geen Volkenbondsminister meer zal zün. doch vermoedelijk minister van marine zal worden terwijl ook de mogelijkheid van benoeming tot minister van oorlog bestaat. De nieuwe Canadeesche minister-presi dent Mackenzie King deelde mede. dat hij zich na de verkiezingen ln Engeland tot de Britsche regeering zal wenden met voorstellen tot wijziging van de overeen komst van Ottawa. ITALIË. De fascistische partij. De Duce heeft het directorium der fas cistische partij ontvangen, dat hem de lidmaatschapskaart nummer één heeft overhandigd. De secretaris der fascistische partij, Starace, deelde Mussolini mede. dat de fascistische strijdhonden 1.975.714 leden tellen, de fascistische studentenvereni gingen 70.325. de jeugdige fascisten 740.099. de vrouwelijke fascisten 398.923 in getal zijn. De fascistische melsjesveree- nigingen hebben 128.191 leden, terwijl 2560 professoren lid zijn van een fascisti sche organisatie. CHINA. DE MINISTER-PRESIDENT VERMOORD. Op den Chineeschen minister-president Wang Tsjing Wei ls bij de opening van het nat. congres der Kwomlntang te Nan king 'n aanslag gepleegd. Toen 't bestuur werd gefotografeerd trok een man plot seling een revolver en loste verscheidene schoten. Een oud-lid der Kwomintang Tsjang Tsji en de politieke leider Kan Leng Koean werden eveneens gewond. Wapg Tsing Wei was door drie kogels getroffen, nl. in de wang, in den arm en in de maagstreek. Wang Tsjing Wei overleed spoedig. Omtrent den dader kan worden ge meld dat deze een Chinees ls. bediende bij een Chineesche radio-maatschappij, en dat geen enkele Japanner betrokken is bij den misdaad. De staat van beleg is afgekondigd. Ingediend ls thans een wetsontwerp tot oprichting van een „N.V. Maatschappij voor Industrie-financiering". Aan de toelichting ontleenen wij De bijzondere crisisomstandigheden noodzaken de regeering, er bij voortduring naar te streven, voor onze steeds groeien de bevolking nog meer dan voorheen, de voorwaarden voor behoud en zoo mogelijk vermeerdering van werkgelegenheid te scheppen. De regeering zal al het mogelijke moe ten doen, om verdere industrialisatie van ons land, voor zooveel deze kan strekken tot vermeerdering van werkgelegenheid, met kracht te bevorderen De door de regeering beraamde maat regelen voorzien ln een reorganisatie van de wijze van beschikbaarstelling der voor werkbehoud en werkverruiming gevoteer- dé credieten. Deze zullen worden gesplitst, naar gelang zU worden gebruikt voor openbare werken of voor financiering der industrie. Zij zullen door twee afzonder lijke afdeellngen worden beoordeeld. Aan het hoofd van elke afdeeling staat een be stuur. dat inzake de algemeene leiding overleg pleegt met de ministerleele com missie voor het Werkfonds van welke com missie de voorzitter van den Raad van Mi nisters het voorzitterschap bekleedt. De nadere uitwerking van het bovenge stelde vindt, met betrekking tot industrie financiering haar belichaming in een speciaal daarvoor op te richten financie ringsmaatschappij ln den geest van het voor de scheepvaart bestaande instituut van de B.E.N.A.S. waarvan de groote meer derheid der aandeelen in handen van het rijk zal zijn en welke ln het bijzonder zal werken met geldleeningen uit 's Rijks kas. Het wetsontwerp beoogt aan de regee ring de voor uitvoering dezer plannen noodlge machtiging te verleenen Het voornaamste doel der op te richten N.V. is het verstrekken van credieten op langen termijn aan, het deelnemen in het kapitaal en het verleenen van bemidde ling voor, het verstrekken van financleelen steun aan bestaande of nieuw op te rich ten industrieele ondernemingen, voor zoo veel werkverruiming en behoud van werk gelegenheid in de Nederlandsche industrie daardoor zal worden bevorderd: verder het leggen van een band tusschen be staande regionale financieringslichamen en bedrijfsbanken eenerzijds en de op te richten centrale financieringsmaatschap pij anderzijds. Den noodzakelijken eisch van werkbe houd en werkverruiming in het oog hou dend. zal de Maatschappij voor saneering, verbetering van het technisch apparaat, uitbreiding van bestaande of stichting van nieuwe industrieën onder het stellen van bepaalde eischen voor elk geval gelden op langeren termijn kunnen ver strekken. Aan z.g. „kort geld" zal de ven nootschap de bedrijven niet kunnen helpen. Alle aanvragen voor crediet, kapitaal verschaffing en andere financieringen zul len aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen, waarbij zij aan bepaalde normen zullen worden getoetst. Een der nadeelen van centrale indus trie-financiering ls, dat een centraal or gaan niet steeds ln staat is, zich een Juist oordeel te vormen over allerlei plaatselijke factoren, die voor het slagen eener onder neming van overwegend belang zijn. De regeering heeft er daarom aanvankelijk de voorkeur aan gegeven, dat de industrie financiering zou worden ter hand genomen door regionale Industrlebanken. De ontwikkeling dezer regionale banken ls lntusschen niet zoo snel gegaan als wenschelUk ware geweest. Tot dusver is al leen ln Limburg een dergelijke bank opge richt; voorts is oprichting in enkele an dere provinciën in voorbereiding. De re- gcerng ls daarom nader van oordeel ge worden. dat met de oprichting van het centrale Instituut niet langer kan worden gewacht. Dit beteekent intusschen niet, dat daarom door haar minder beteekenis wordt gehecht aan regionale instellingen; zi) hoopt integendeel, dat oprichting en ontwikkeling dier instituten, door in het leven roepen van het Centraal Instituut zal worden bevorderd. Het doel der vennootschap strekt zich vcorts uit tot het verleenen van mede werking of tusschenkomst, die kan leiden tot het verstrekken van credieten van derden aan en het verrichten van finan cieringen op andere wijze door derden aan bestaande of nieuw op te richten In dustrieele ondernemingen. Het bestuur der vennootschap zal wor den gevormd door twee hoofdambtenaren van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart en een hoofdambte naar van het departement van financiën. Dit bestuur zal zijn werkzaamheden ver richten ln voortdurende samenwerking met den Raad van Toezicht, die zal bestaan uit den Minister van Handel. Nijverheid tn Scheepvaart en den Minister van Fi nanciën. Om het bestuur de uitvoering van zijn taak mogelijk te maken, zal aan het bu reau Nijverheid van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een centraal-economisch-technologisch bureau worden verbonden. In het maatschappelijk kapitaal van f. 50.000 zal door den Staat voor f. 49.900 worden deelgenomen. POLEN. Amnestie op komst. De regeering ls voornemens een ge deeltelijke amnestie uit te vaardigen voor politieke en crlmineele misdrijven. Men rekent erop, dat spoedig politieke emigranten zullen terugkeeren Algemeene amnestie zal worden ver leend aan veroordeelden tot straffen van maximum zes maanden. Het ontwerp zal in December aan de Sejm worden voor gelegd. De Foolsche gevangenissen zijn thans overvuld en tellen 56.000 gedeti neerden. terwijl de maximum-ruimte plaats biedt voor 36.000. o GRIEKENLAND. Het herstel der monarchie. Volgens berichten uit neutrale bronnen in Griekenland vertoont de meerderheid van het Grieksche volk niet de minste geestdrift voor de volksstemming van 3 November inzake het herstel der monar chie. De uitslag acht men vooraf een uit gemaakte zaak. aangezien de oppositie leiders gearresteerd verbannen of geen toe stemming hebben vergaderingen te beleg- een of hun meeningen ln de pers uiteen te zetten. Nieuwe wetten zijn aangenomen waarbij alle critlek op het royalistische bewind on wettig verklaard is. De politie en het leger zijn zoodanig ge organiseerd dat het royalistische bewind veilig zal zijn onder alle omstandigheden. UIT HET VERRE OOSTEN. De Japansche eischen aan China. De Japanners zouden China volgende eischen hebben gesteld: 1 Afschaffing van den militairen raad te Peking. 2. Ontslag van den burgemeester van Peking. Yoean Liang. 3. Verontschuldigingen van de zijde van generaal Sjang-SJen naar aanleiding van den in Juni J.I. gepleegden moord te Lantsjau op een Japanschen gendarme en schadeloosstelling van de familie van het slachtoffer. 4. Uitbreiding van de gedemilitariseerde zóne met vijf nieuwe districten van Hopei, waardoor deze de zóne van Peking nadert. 5. De arrestatie en zware straffing van bepaalde leden van de organisatie der „Blauwhemden", die verantwoordelijk zijn voor de anti-Japansche activiteit. Indien de Chineezen hen niet arrestee ren, zullen de Japanners zelf maatregelen treffen. 6. De Japansche autoriteiten verklaren, ontevreden te zijn over generaal Sjang- Sjen. In Chineesche kringen heerscht over deze eischen groote ongerustheid. De di recteur van het Aziatische departement van het ministerie van buitenlandsche zaken te Shanghai. Kaotsoengwo, ver klaarde aan Havas: „De steeds ernstiger wordende spanning tusschen China en Japan doet ernstige gebeurtenissen vree zen. De Japanners hebben het ontbreken van den goeden wil bij de Chineezen ln de samenwerking met Japan als een voorwendsel aangegrepen. Velling convallaria. Alhier ls de tweede velling van con- vallaria-bloelkiemen gehouden. Aange voerd werden 263700 Duitsche-, 96025 Hol- landsche- en 5400 Fortin-kiemen. De prij zen voor de Duitsche varleerden van f. 1.60 —2.13, de Hollandsche van f. 1.151.85, terwijl de Fortln tot f. 2.95 opbracht, alles per 100. De handel was vlug; alles werd verkocht. Jaarvergadering Volksonderwijs. De afd. van Volksonderwijs heeft haar Jaarvergadering gehouden in hotel „De III Kolommen" onder voorzitterschap van den heer L. Mus. Notulen en Jaarverslag werden door den secretaris den heer J. de Snailer, gelezen en overeenkomstig vast gesteld. Ook de rekening en verantwoor ding van de pennlngmeesteresse mevr. Rltsema-v. Meurs werd goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de dames Keessen-Harmsen Rltserpa-v. Meurs en de heer A. Bulsma. Daar per 31 Dec. a.s. aan de o.l. school Uiterweg een leerkracht od wachtgeld zal worden gesteld, werd ln beginsel besloten f.50 voor het komend jaar uit te trekken tot steun bü aanstel ling kweekeling met acte. Verder zal ge tracht worden voor het doel bijdragen te krijgen uit het fonds van Volksonderwijs en bU de voorstanders van openb onder wijs onder de burgerij. Na rondvraag volg de sluiting. Het Kinderzangkoor „Aalsmeer" (dir. de heer C. Borg) heeft een uitstekend ge slaagd concert gegeven ln de Ned. Herv. Kerk Gesproken ls door den voorzitter van het koor. den heer A. v. d. Zwaard, terwijl ds. Y Alkema de sluiting verrichtte. Er was flinke belangstelling. AALSMEER. Algemeene vergadering der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde heeft op een der bovenzalen der Centrale Veiling haar alg. verg. ge houden. De voorzitter, de heer G. F. v. Tets v. Goidschalxoord, sprak een woord van welkom tot de talrijke afgevaardigden, uil schier alle deelen van het land. Spr. herinnerde er aan, dat het de 1ste verga dering was onder beschermvrouwschap van H. M. de Koningin en stelde voor Haar een telegram te zenden, waarin de Kon. Mij. de Vorstin haar groote aan hankelijkheid en trouw betuigde. (Ap plaus). Dan heette spr. ln het bijzonder welkom den Inspecteur van tuinbouw, lr. v. d. Plassen, den burgemeester van Aals meer, het eere-lid Witte, oud-hortulanus te Leiden e. a., terwijl het overlijden werd herdacht van prof. Charles de Basschere uit België. Dank bracht spr. aan de afd. Aalsmeer voor de gastvrije ontvangst in de mooi versierde zaal. 't Was hem een genoegen hier te zijn ln dit wereldver maard cultuurcentrum, tijdens de mooie Chrysanthententoonslelling. De voorzitter der afd., de heer G. Oud. dankte Jhr. v. Tets voor zijn vriendelijke woorden en riep allen een hartelijk woord van welkom toe. De secretaris, de heer J. Mensing, bracht een zeer uitgebreid verslag uit over den toestand der Maatschappij ge durende 1934. Het ledental, dat langzaam afneemt, bedroeg 3573; er waren 46 af- deelingen en 13 samenwerkende vereenl- gingen. Met veel voldoening werd melding gemaakt van een schenking door de afd. Amsterdam van f. 1500. Een groot verlies trof de Mi!, door den dood van H. M. de Koningin-Moeder, sinds het verscheiden van Koning Willem III haar Bescherm vrouwe. Ook wijlen Prins Hendrik heeft steeds veel belangstelling voor het werk der Mij. getoond In de plaats van de heeren dr. M. J. Sirks en Abr. Sluis (niet herkiesbaar i werden gekozen als leden van het hoofdbestuur de heeren Eveleens te Enschedé en 's Jacob te Staverden. De burgemeester van Aalsmeer, als gast aanwezig, sprak een hartelijk woord na mens het gemeentebestuur tot den voorz., den secretaris en afgevaardigden. De voorz. braoht daarna in bespreking de regeling der contributie. Zoowel het bestuur als enkele afdeelingen hadden, ln verband met verlaging contributie, voor stellen ingediend. Door talrijke afgevaar digden werd hierover het woord gevoerd. Nadat bij stemming verschillende voor stellen verworpen waren, werd dat van het hoofdbestuur, de contributie p. j. van f. 5 op f. 4 en van f. 3 op f. 2.50 te bren gen, met 130 vóór, 63 tegen en 1 blanco aangenomen. De begrooting 1936 werd na eenlge be sprekingen goedgekeurd. Op verzoek der afd. Nijmegen zal de vriendschappelijke samenkomst volgend Jaar in die plaats worden gehouden. Bii de rondvraag bracht, de voorz. har- telilke woorden van dank aan de afge treden bestuursleden dr. Sirks en Sluis, voor hun arbeid in het belang der Mij. verricht. Hierna volgde sluiting der vergadering. LISSE. Begrafenis wijlen den heer F. C. J. V. d. Eerden. Op de R.K. begraafplaats had de ter aardebestelling plaats van den heer F. C. J v d. Eerden, in deze gemeente in mid denstands- en politieke kringen een zeer bekende figuur. In den stoet waren de drie Mlddenstandsvereenlglngen vertegen woordigd, óók de heer E. Tlssing, oud- voorz. van „LLsse en Omstreken", die met den heer v. d. Eerden zoovele jaren ln het comité .Llsse Vooruit" samenwerkte. Er was veel belangstelling. Auto geslipt; hekwerk vernield. Een auto, bestuurd door den heer I., uit Voorburg, kwam nabij Vreewijk op de tramrails te slippen en vloog tegen het hekwerk van den heer v. d. Vlugt op. De auto werd aan de rechterzijde zwaar be schadigd. Op deze plaats slippen schier dagelijks auto's hetgeen wel hoofdzakelijk te wijten ls aan het feit, dat men daar traciht op de tramrails te blijven rijden, hoewel de weg breed genoeg ls. Het hek werk was juist weer geplaatst en gereed gekomen! o NOORDWIJK AAN ZEE In de Herv. Kerk sprak op ultnoodi- ging van de Chr. Jongel. Ver. „Volg Mij" ds. A. v. Kooten van Rotterdam. Deze hield een Hervormingsrede over het onderwerp: „MozesLuther", zulks naar aanleiding van Exodus 2 vs. 1. RIJNSBURG. Alhier heeft zich een Dames-comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden ln te zamelen voor de aanschaffing van een vaandel voor de pl. afd. van de B.V.L. Door de afd. Rijnsburg van de „Macht van het Kleine" Is voor de ge stichten „Meer en Bosch" te Heemstede aan contributies f. 201 afgedragen. Het voorzitterschap van de Veiling- vereenlging voor tuinbouwproducten (va cature S. Schoneveld) wordt thans waar genomen door den heer W. v. d. Eijkel Johz. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren; Petronella Everdina Maria, d. van J. W. Zwetsloot en C. M. van der Horst Cornelia Margaretha. d. van 8. Borst en H. Th. Homan Gerrigje, d. van P. G. Loos en P. Kattenberg Abraham z. van A. van der Kwaak en M. C. Bette Maria Margaretha, d. van J. C. Verdegaal en M. H. W. Hendrikx. Overleden: P. Koning 55 J., echtgen. van Ma. Komen J E. Damen 24 J., z. van G. Damen en J. Morsink. Getrouwd: J. C. van Gijlswljk 26 j. en Ma. Ha. Kaptijn 24 j. Th J. Basie 26 j. en P. van der Wilden 24 J. Loop der bevolking. Ingekomen: Ja. Cools, St. Anna Ge sticht, van Nijmegen. In het Vereenigingsgebouw der Herv. Kerk heeft de Damesclub „Bethesda" een verkoopmiddag en avond gehouden van de vervaardigde handwerken. Behalve deze artikelen was er ook op ander gebied het een en ander te koop; en tal van attracties zorgde voor een wel kome afwisseling. Het bezoek viel niet tegen. Het resul taat zal zeker zijn, dat voor de Wijkver pleging een flink bedrag bijeen ge bracht is. VEUR-LEIDSCHENDAM. Als gevolg van de Min. circulaire is aan eiken steuntrekkende uitgereikt een kolenbon, rechtgevende op l'/i H.L. cokes. Deze cokes kan iedere week worden af gehaald aan de Lichtbedrijven en wel voor Stompwijk op Dinsdag van 24 uur en voor Veur op Woensdag van 24 uur. Terwijl men aan het melken was is uit een schuur van den landbouwer O. aan den Westvlietweg, een rijwiel ont vreemd, toebehoorende aan den knecht H. B. De gemeentepolitie stelt een onder zoek in In den nacht ls uit den tuin van den heer B. Wilton aan den Westvlietweg een partij kool afgesneden en ontvreemd. Ge meentepolitie stelt een onderzoek ln. HEDEN: Amlcitla. Theosofisch Centrum „Leiden1! Spr. de heer Kengen. 8 uur nam. Noordwijk aan Zee (Zaal Krau): Spr de heer J. M. Voorhoeve. 8 uur nam. Zaterdag. Burchtzaal: Eere-avond „Krebustlipo" uur nam. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees- kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Halfdrle tot halfvler Inenting tegen dlphterle 4—5 uur nam. Woensdags, inst v. Praeventleve Ge. neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: inst v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps, keuze. 45 uur nam. DAGELIJKS. Sted. Museum de Lakenhal; Zilverten. toonstelling tot 1 November a.s. 25 cents, BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam, „De Zigeunerbaron". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trlanon-Theater. Breestraat. 8 uur nam, „Patrouillewagen 99". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 27'/i en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. nm „Voor land en vlag". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lido-Theater Steenstraat 39. 81/4 u. n.m „Een wedloop met Amor". Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur, 4"/» uur en 8 u. IS, Roxy-Theater, Haar], str., 7 uur nam „Om een menschenleven". lederen middag 21/» u. Zondag v.at 1 u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v .h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Oct. tot en met Zondag 3 Nov. a.s. waarge* nomen door de apotheken: J. C. Felle, Kort Rapenburg 12, telef. 594; J„ E M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85, en C. van Zijp, WUhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 271 WARMOND. „Eerste" steenlegging der Spaar en Voorschotbank. Onder groote belangstelling vond de eerste steenlegging plaats van het nieuwe bankgebouw annex woonhuis van de Coöp. Spaar en Voorschotbank voor land en tuinbouw alhier. De heer J. C. v. d.Voet. voorz. van den raad van toezicht hield hierbij een rede. Na een zeer lange voorgeschiedenis zien wij dan eindelijk de fundamenten gelegd van het gebouw waarin o.m. het kantoor zal wor den gevestigd van onze in 1902 opgerichte Coöp. Spaar en Voorschotbank. Drie en dertig jaar zijn wü gehuisvest geweest in de gastvrije woning van den heer Kr use- man. Ruim 33 jaar geleden bespraken 1 personen de mogelijkheid hier een Boeren leenbank te stichten Het waren de heeren S. J. Schouten en G. Ramp. belden ge ïnteresseerd ln den land- en tuinbouw te dezer plaatse. De eerste bracht ln zijn kwaliteit van secretaris van de afd. War mond der alg. Ver. voor Bloembollencultuur het plan ln een bestuursvergadering dier afdeeling ter sprake. Het verdere verloop ls enkelen uwer nog wel bekend. WU vol staan met te herinneren aan de stichting van de bank, die binnen een jaar tot stand kwam. De heeren Kroon. F. en Ch. Machen en K. BreedUk die tezamen met den heer Schouten van de oprichting af het bestuur en de raad van toezicht uitmaakten, zijn na korten of langen tlid uitgetreden of overleden. De heeren Kroon en Ch. Machen hebben het zilveren jubileum der bank in 1927 nog mee mogen vieren en zijn na een zittingsduur van resp. 31 en 27 jaar over leden. De heer Kroon heeft zich in zün laatste levensjaren doen kennen als een warm voorstander van nieuwbouw, doch mocht de plannen niet meer tot uitvoering zien komen. Wü achten het daarom een büzonder voorrecht den heer Schouten no? in ons midden te zien. die ondanks zijn 81 jaar nog zoo paraat is gebleven. Wel mo gen wü hem een bouwer van onze mooie Instelling noemen. WU zün dan hier ie saam gekomen voor een symbolische han deling n.l. „de eerste steenlegging". Het moge wat vreemd aandoen, dat. waar reeds zoovele steenen zün ingemetseld, nu eerst tot legging van „de eerste steen" zal wor den overgegaan, wü voor ons zouden deze traditloneele gewoonte niet achterwege willen laten, temeer daar de heer Schouten als oudste nog levend lid van het bestnur en mede-oprichter van onze Raiffeisen- bank in dit verband door ons zooeven een bouwer genoemd, nu werkelijk de truff" zal hanteeren, daar hü zich bereid ver klaard heeft om de genoemde steen op de daarvoor bestemde Dlaats aan te brengen. Hierop noodigde spr. den heer Schouten uit. de „eerste" steenlegging te verrichten. De heer Schouten gaf hieraan gevolk waarbij als büzonderheid kan worden ver meld dat door hem gebruik werd gemaakt van een truffel uit den lare zeventien honderd, welke truffel in Warmond steels gebruikt wordt wanneer een eerste steen legging plaats vindt van belangrijke bouwen als PhilosoDhlcum de belde groot» aanbouwen van het R.K. Seminarie ent Tenslotte sprak de heer J. C. v. d. Voet nog den wensch uit dat het werk onder de bekwame leiding van heer C 0- Vroomen en door den aannemer P- O®' terom ongehinderd voortgang moge nep- ben en binnen eenlge maanden zal voltooid.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6