De vredespogingen mislukt. De nieuwe commandant van 6 R.V.A. VRIJDAG 1 NOVEMBER 1935 No. 23192 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN prijs der advertenties» prijs dezer courant: STADSNIEUWS. Coöperatieve Boeren leenbank. |a.s. dinsdag zal het jubileum feestelijk worden herdacht. Het voornaamste Nieuws van heden. fiste Jaarganp EIDSCH DAGBLAD 30 ets", per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere I advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling I Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven i 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspleio Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) jit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BESTAAT HEDEN 25 JAAR. Coöperatieve Boerenleenbank aan j Rapenburg heeft de vlag uitgestoken 1 het feit, dat het vandaag 25 jaar den is, dat zij werd opgericht. Voor een jubileum, dat in deze crisis- itandigheden, nu de eene bank na de lere, vanwege de financieele moeilijk- len, haar bedrijf moet beëindigen, alle len geeft dit op gepaste wijze te her- pken. En niet alleen, dat de bank jubi- ook drie personen, die van de op- hting af leiding hebben gegeven, vieren Jjktijdig hun zilveren feest. Het zijn heeren W. Bink, die van de oprichting als bestuurslid en later als voorzitter gefungeerd; de heer W. v. Oeffelen, I als lid en later als voorzitter van den pel van Toezicht heeft zitting gehad en j slotte de heer Tj. Kuypers, die 25 jaar Ikassier en bedrijfsleider aan de bank lerbonden. zeer bescheiden wijze begonnen, is bank tot groote uitbreiding en bloei [omen en heeft zij een plaats inge- hen in het financieele leven van den d- en tuinbouw, die noode zou kunnen den gemist. iet was in het jaar 1910, dat op uit- piging van de Maatschappij v. Tuln- en Plantkunde, wijlen de heer C. F. van der Hurk uit Utrecht werd uit- odigd, om het doel en werken der irenleenbanken uiteen te zetten. Op oen gehouden vergadering, waar ver- Bllende afgevaardigden van land- en fcbouw aanwezig waren, werd wel het de hiervan ingezien, doch verschillende lp per de bezwaren waren oorzaak, dat niets definitiefs tot stand kwam. De hmalige leiders der Leidsche Tuinders Boons Vereeniging, de heeren G. Doeve 1 W. Bink en C. van Vliet zetten de echter door en richtten een bank op, uitsluitend de tuindersbelangen zou nen dienen en daarom genoemd werd: |öperatieve Tuindersleenbank". Als be- dat ook de regeering het groote nut het bestaan der Boerenleenbanken werd voor de oprichtingskosten een ne subsidie toegewezen van 175 gld., bvoor kantoormateriaal enz. kon wor- aangeschaft. Aansluiting werd ver bij de Coöperatieve Centrale Raif- |enbank te Utrecht, die de groote ncieele leiding van alle banken in Wen heeft. Bij notaris Coebergh werd akte van oprichting gepasseerd; 22 lonen werkten hiertoe mede. Als kas- benoemd de heer Tj. Kuypers; leer bescheiden wijze werd te zijnen de Bank geopend en werd eens per een uur zitting gehouden. [et eerste jaar werd ongeveer 5 mille Jezet; dat was een klein begin, doch [voorzichtigheid en beleid werd voort- pkt en niet in de eerste plaats gelet winst. doch beoogd werd. zooals de taten het uitdrukken; „De verbetering (het landbouwbedrijf in den ruimsten pan het woord". De plaats, die zij zich (verde op verschillend terrein, werd [langer hoe grooter en het aantal steeg voortdurend, zoodat in 1929 zien moest worden naar meer ruimte ■en betere gelegenheid. Deze werd ge in het thans in gebruik zijnde I aan het Rapenburg 63. Nu eerst kon peb voldoende ontplooien en aan de naai gestelde eischen voldoen. De ..Tuindersleenbank" werd gewijzigd i meer algemeenen naam van „Boe kenbank" en onder dien naam zette financiering van land- en tuinbouw De gvoentenveiling en ook tijdelijk Jnelkveiling lieten haar betalingen over bank loopen en menige particulier bij haar een rekening of maakte nik van haar spaarbank. De omzet- jpngen met sprongen vooruit en stegen pet jaar 1934 tot ruim zes millioen n- terwiil de afdeeline spaarbank dan duizend spaarboekjes uitgaf, F°P een saldo van een half millioen pderd wordt. rar kracht en vertrouwen vindt zij in soliditeit harer beginselen en in de Bslagen van het Raiffeisen-systeem, °P juiste wiize worden toegepast. I"i haar groote organisatie, die be- umd is in de Coöperatieve Centrale [eisenbank te Utrecht met haar 727 |tsloten banken en haar bijna 160 fbd leden. Deze Centrale met haar fkende leiding treedt leidend en reep- l °P en verzekert aan de plaatselijke pen een rustteen, regelmatlgen gang ■."^„bedrijf. Dat zij dat vertrouwen blijkt wel uit het feit dat 't totaal T»? der gestorte spaargelden bii alle Irht nbdnkenbij de Centrale te o™, aangesloten, is gestegen tot ruim lUlloen gulden, terwijl haar totale De jongste vredespogingen zijn als mislukt te beschouwen. Engeland houdt volledig aan zijn standpunt vast. De Italianen blijven langzaam in opmarsch in de richting Makalle en trachten voorts door de Danakil-woestijn op te rukken. In het Zuiden is de actie beperkt. Groote operaties schijnen in voorbereiding. reserves ongeveer 20 millioen gulden be dragen. Natuurlijk zijn ook de moeilijkheden door de crisis haar niet voorbijgegaan, doch ondanks dit, heeft zij nooit gefaald in haar omvangrijk werk en blijft zij voortgaan zonder eenig winstbejag de belangen van land- en tuinbouw te bevor deren. Voor de plaatselijke bank te Leiden is er dus alle reden haar 25 Jarig bestaan te herdenken. Zij zal dit doen door op Dins dag 5 November a.s., des namiddags van drie tot vijf uur te harer kantore een receptie te houden, terwijl des avonds met haar leden in den foyer der Stadsgehoor zaal een feestavond ls georganiseerd. Met het oog op een en ander zal de bank op 5 November den geheelen dag gesloten zijn. Wij hopen nog nader op deze receptie enz. terug te komen. TWEEVOUDIG JUBILEUM. In de Meelfabriek „De Sleutels". Bij de N.V. Meelfabriek „de Sleutels" voorheen de Koster en Co. werd heden het feit herdacht, dat de heeren A. van Es en C. F. Pikaar, respectievelijk 40 en 25 jaar in dienstbetrekking waren. De jubilarissen met hun -echtgenooten werden om elf uur in het directiekantoor ontvangen, alwaar de heer A. de Koster (hen onder hartelijke bewoordingen een enveloppe met inhoud aanbood. De heer van Es ontving bovendien de gouden draagmedaille van de Mij. voor Nijverheid en Handel met bijbehoorend diploma. In het nieuwe fabrieksgebouw had de verdere huldiging plaats door het geza menlijk fabriekspersoneel. Aldaar voerde ir. Bol het woord en com plimenteerde de jubilarissen namens het geheele personeel. Den heer van Es werd hierbij een ameublement en den heer Pikaar een klokstel aangeboden, terwijl de echtgenooten een bloemstuk in ontvangst mochten nemen. Het kantoor-, reizigers- en laboratorium- personeel voegde hierbij voor ieder der jubilarissen een bloemstuk. De heer Pikaar sprak namens beide jubilarissen een hartelijk woord van dank. Vanzelfsprekend is daarna het feest ln den huiselijken kring voortgezet. HERVORMINGS-AVOND. Dr. J. Riemens en ds. J. de Wit spreken in de Pieterskerk. Ter herdenking van de Hervorming was gisteravond in de Pieterskerk een hervor- mings-avond belegd. In dezen dienst, welke goed bezocht was en waaraan een zangkoor medewer king verleende,werd het woord gevoerd door dr. J. Riemens en ds. J. de Wit. Dr. Riemens, die als eerste spreker op trad, las een gedeelte uit Rom. 5 en uit 2 Cor. 3 en 4. In het begin van zijn rede herinnerde spr. aan het eigenlijke feit der kerkhor- vorming, het plakken door Luther van zijn 95 stellingen op 31 Oct. 1517 aan de slotkapel te Wittenberg. Een zwarte scha duw rust od de kerken der reformatie, dat zij niet in staat zijn geweest één in ternationale prolestantsche kerk in het leven te roepen. De verdeeldheid en ver scheurdheid, welke wij heden ten dage nog vinden onder de Christenen is een betreurenswaardige fout. Spr. toonde voorts aan. dat wij deze verdeeldheid ook reeds vonden vóór de reformatie, om dan met een enkel woord te wiizen op den aflaathandel van Paus Len X. waartegen Luther, na een hevigen zielestrijd, schern stelling nam. Luther vond zijn vastheid in Gods Woord, waaruit de tegenstelling tusschen de leer van Rome en Jezus Christus duidelijk voor hem naar voren trad. De kerkhervorming beteekende ook. al dus dr. Riemens, een versobering der kerk. De storm van de reformatie heeft veel vormdienst en reliquiën weggevaagd. Priester-ceremoniën en biecht-ahsolu- t.ies leidden de aandacht af van Jezus Christus en dit is door de reformatie en door den grooten Luther, die den pause- lijken ban tartte, veranderd. Sindsdien zijn vier eeuwen voorbijge gaan. In zeker opzicht lijkt het of de reformatie nog maar kort geleden heeft plaats gehad De oecumenische beweging treedt in Protestantsche kringen nog maar kort aan den dag. Als kinderen der reformatie stellen wij de hoop niet op onze kerk, maar op Jezus Christus. Het evangelie geeft ons ver trouwen. De kerk is een vergaderplaats der geloovigen en een wegwijzer naar Christus. Dat wij het evangelie terug hebben, danken wij naast God aan Luther en Cal- vijn en de verdere helden der refor matie. Het past ons niet menschen te ver heerlijken en daarom willen wij ook alleen God hiervoor danken. God zij geloofd en Zijn Zoon, Jezus Christus! Na het zingen van Gez. 50 1 voerde ds. De Wit het woord, die hierbij uitging van den alg. zendbrief van Judas vers 3. Alvorens tot de behandeling hiervan te komen, stond spr een oogenblik stil bij Allerheiligen, welke op 1 November pe riodiek door de Roomsche kerk wordt her dacht. Gedenkt Rome op dezen dag vele groote heiligen, wij doen. als protestan ten, hieraan niet mede. Zeker hebben wij, aldus spr.. ook groote mannen Wil be hoeven alleen maar aan een Luther te denken, die ons uit het diensthuis van Rome beeft uitgeleid. Maar wij willen hlprin Gode de eer geven. Voortgaande stelde spr. de vraag of wij nog hervormd ziin. Hebhen wii de schat van de hervorming, als een stukje antiek niet opgeborgen? Zien wij zeen verslapping? Judas in ziln alg. zendbrief schijnt hiervan ook iets te bemerken; immers hii zegt, dat er zal moeten gestre den worden voor het geloof dat den hei ligen ls overgeleverd. Dit p-loof was zeen stelsel, maar de waarheid Gods. De Hei lige Geest heeft in de reformatie deze waarheid opnieuw aan de reformatoren getoond. Zii konden niet anders dan mid den door de vertwijfeling heenbreken en de waarheid en het evangelie Gods ver kondigen. Enkele tvneerende punten uit. het ge loofsleven der hervormers werden nu door ds. De Wit naar voren gebracht In dit verhand werd er op gewezen, dat Jezus Christus de eenige grond is voor onze zaligheid. Christus' lae den hervormers na aan het hart. Wij, als Christenen, kunnen hieraan zeker een voorbeeld nemen. Wij draven hard voor alles, maar vaak voelen wij weinig voor Christus' Kerk. Het gaat ln onze dagen als in den tijd van den profeet Haggaï. er wordt eeiiverd voor eigen belangen en Gods Huis en Zijn dienst worden vergeten. Veel actie is er, maar geen zeeen omdat er niet gedacht wordt aan den opbouw van Christus' Kerk. In het geloof aan de ééne, heilige, atee- meene Kerk hebben de hervormers bun werk aaneevat. en Gods Woord genredikt. En ook wii zullen, indachtig aan de ver maning van den apostel Judas, strüden voor het geloof, dat eenmaal den heiligen overgeleverd ls. Met het zingen van twee coupletten van het Lut.herlied werd deze herden kingsdienst, die o.m. door enkele predi kanten en gemeenteraadsleden werd bij gewoond, gesloten. DRONKEN MAN DREIGT MET BROODMES. Hedennacht te halftwee ls rumoer ont staan ln de Hansestraat. Daar bevond zich de 47 j. Th. de W. wonende in deze straat, die zich in kennelljken staat van dronken schap bevond. Hij zocht zijn vrouw van wie hij meende, dat zij zich in de woning van een buurman bevond. Dreigend met een broodmes, kwam hij in handgemeen met een politieagent, die hem beval het mes neer te gooien. Toen de man 'hieraan niet voldeed, gaf de agent hem een klap met de kolf van zijn revolver, waardoor de W. bloedend aan het hoofd werd verwond. De W. gooide toen het mes op straat en werd na verbonden te zijn op het bureau van politie ter ontnuchtering opgesloten. Zijn vrouw bleek niet in de bewuste woning te zijn, doch elders te vertoeven. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (October 1935) ingelegd f. 372.0.10.01 en terugbetaald f. 472.637.30; 115 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 160 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.526 inleggers, Inclusief 1.435 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde October 1935 f. 8.309.683.31. In 4.766 posten is ln deze maand door den Afhaal dienst f. 14.247.75 ontvangen. 25-JARIG JUBILEUM BIJ T. EN D. Heden herdenkt de heer Jan Gijsman het feit, dat hij gedurende 25 Jaar als blik slager, waarvan de laatste 6 jaren als blik- slagersbaas ln het bedrijf van de firma Tieleman en Dros hier ter stede werkzaam is. Vanmorgen werd de jubilaris, die met zijn echtgenoote per auto van huis was gehaald, in een daarvoor bestemd lokaal toe gesproken door den heer J. v. d. Linden, oudste der afdeeling. Hierbij was het ge heele blikslagers personeel, alsmede de chef van deze afdeeling tegenwoordig. Spr. liet zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een blijvend aandenken, in den vorm van een tafelkleed en een rookstoei, welke hij namens den chef en het personeel aan bood. Daarna werd de jubilaris in het privé- kantoor ontboden en daar hartelijk toe gesproken door den heer H. H. Tieleman, die hem namens de directie een enveloppe met inhoud overhandigde. De heer Gijsman dankte de sprekers voot de blijken van waardeering, waarna men in de gelegen heid gesteld werd den jubilaris per soonlijk geluk te wenschen, waarvan een diruk gebruik werd gemaakt. Donderdag 7 November as. hoopt onze stadgenoot, de heer G. Jaspersen den dag te gedenken, dat hij gedurende 25 jaren als blikslager werkzaam is bij dezelfde firma. OVERSTE C. DE IONGH AANVAARDT HET COMMANDO OVER HET 6e R.V.A. Plechtigheid op de Maaldrift. Hedenmorgen heeft overste C. de Iongh. voordien majoor-hoofdinstructeur bij het 2e regiment veldartillerie te Den Haag, het commando over het 6e regiment veldartillerie alhier aanvaard. Het regiment stond daartoe onder bevel van den majoor-hoofdinstructeur, majoor Wilmar, in carré opgesteld op het terrein aan de Maaldrift. Majoor Wilmar wenschte overste de Iongh allereerst namens het geheele re giment geluk met zijn bevordering tot luitenant-kolonel en feliciteerde het regi ment vervolgens met diens benoeming tot commandant. Als oudste officier en hoofdinstructeur riep spr. den nieuwen commandant een hartelijk welkom toe en gaf hem de ver zekering van den uiterst goeden wil en de plichtsbetrachting van het geheele regi ment. Terwijl de officieren den sabel presen teerden. droeg spr. het commando over. Overste de Iongh zelde, dat hij zijn benoeming tot commandant van dat re giment als een hooge onderscheiding be schouwt, temeer, waar hij zijn eerste voetstappen bij het wapen der bereden artillerie ook in Leiden heeft gezet. Spr. is door de woorden van majoor Wilmar aangenaam getroffen en heeft met ge noegen kennis genomen van het voor nemen van het regiment om hem in zijn moeilijke taak te steunen. Met dien steun vertrouwt hij in staat te zijn het com mando te voeren en het regiment op het zelfde peil te houden waarin het momen teel verkeert. Spr. eindigde met de ver zekering, dat hij ernstig zal streven naar bevordering van het welzijn van het 6e R.V.A. De plechtigheid werd besloten met een inspectie. BINNENLAND 1 Ingediend is een wetsontwerp tot finan ciering der industrie. (2e Blad). De Tweede Kamer over het defensie beleid. (Binnenland, 4e Blad). De heeren Fokker en Plesman aan het woord. (Binnenland, 4e Blad). Het witte spatbord ook overdag ver plicht. (Rechtzaken, 3e Blad). Felle brand te Barwoutswaarder; vijf perceelen in de asch gelegd. (Gemengd, 3e Blad). De 13e schaakpartij EuweAljechin na 40 zetten afgebroken. (Sport, 4e Blad). HJVI. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana brachten heden een bezoek aan de chrysanthen-tentoonstelling te Aalsmeer (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De jongste vredespogingen zijn als mis lukt te beschouwen. (3e en le Blad). Aan het oorlogsfront worden groote bewegingen ingeluid. (3e en le Blad). Moordaanslag op den Chineeschen pre mier te Nanking. (Buitenland, 2e Blad en Tel., le Blad). De Japansche eischen aan China. (Bui tenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. HUISVREDEBREUK. De grondwerker W. P. H., wonende ln de Langestraat is door de politie aange houden in verband met een zeer brutaal optreden tegen den secretaris der Ver. tot I Bevordering van den Bouw van Werk- 1 manswoningen mr. C. J. G. op het kan toor dier vereeniging aan de Mare. Hij zou zelfs met een stoel hebben gedreigd. De man wilde ni. onmiddellijk een be nedenwoning huren, in verband met den gezondheidstoestand van zijn vrouw. Toen hieraan niet onmiddellijk voldaan kon worden, is hij driftig geworden en wond zich zóó op, dat wegens huisvredebreuk proces-verbaal tegen hem zal worden op gemaakt. DE WERKLOOSHEID. Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden gis teren 4184 werkzoekenden ingeschreven tegen 3681 op 2 Nov. 1934. In het pand Haven 31 heeft de heer P. Lepelaar hedenmiddag een filiaal ge opend van zijn zaak in electriciteits-, radio-, gas-, sanitair- en huishoudelijke artikelen aan den Vliet 44. Achter den winkel, die een flinke ruimte biedt, is een mooi aangekleede showroom ingericht. Foto BLEUZÉ Hedenmorgen heeft overste C. de Iongh -iet commando over net 6de regiment veld artillerie aanvaard. Onze foto toont over te de Iongh links i vergezeld van zijn ad judant, kapitein van der Hout, luisterende naar majoor Wilmar, die het commando over droeg.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1