768te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 November 1935 Vierde Blad No. 23192 BINNENLAND. Leed aan hevige rheumatiek. DE REGEERING ALS VLIEGTUIGFABRIKANT. BESLOTEN tot oprichting van een n.v. Naar wij vernemen aldus het Vad. lff[t de Regeering besloten over te gaan cl stichting van een nieuwe vllegtuig- 'uen'zal zich herinneren, dat deze kwes- Is aanhangig gemaakt is bij het Werk ends door de N.V. Vllegtuigenfabriek Fok- »r daarbij gesteund door de K.L.M. De !jer Fokker had om voorschot van het apitaal gevraagd, noodig voor de stlch- ;rn van een nieuwe fabriek. Om de on- ememing rendabel te maken moesten lan alle orders van de Regeering en de Ulf. in deze fabriek worden geconcen- 11 Hef Werkfonds heeft deze vraag om ad- j»s gezonden aan de interdepartementale emmissle van Doornlnck. die een gunstig dvies heeft uitgebracht. Slechts een mln- ierheid was tegen. De Regeering. zoo luiden thans onze in- Ifhtingen, heeft wel ls waar niet besloten Dt een eenheldsfabriek zooals de aanvra- fr wensehte, maar tot stichting, samen iet enkele industrleelen, van een gemengd tdrijf. waaraan de vorm zal worden ge nen van een naamlooze vennootschap. De helft der aandeelen plus één zal de legeering aan zich houden. De overige □Hen ter beschikking gesteld worden o.m. an de N.V. Vllegtuigenfabriek Fokker, :aar naar verluidt, zouden ook anderen a het kapitaal kunnen deelnemen. De N.V zal niet alleen fungeeren als roductlebedrljf, maar ook als lnkoopcen- rale, die de orders distribueeren zal over e onafhankelijke industrieën voor zoo- ar aanwezig. Het is nl. niet aan te nemen, at alle ondernemingen die in ons land en Indië bestaan, naast het gemengde liegtulgbedrijf levensmogelijkheid zullen (houden. Besluiten omtrent plaats en directie van s fabriek zijn nog niet genomen. Wat de rats betreft wordt Schellingwoude op- jcuw genoemd. DE HEEREN FOKKER EN 'LESMAN AAN HET WOORD. EEN ARRESTATIE, DIE GEEN ARRESTATIE WAS. Behalve de heeren Plesman en Guillo- urd van de K.L.M. is gisteren ook de r Anthony Fokker uit Amerika ln ons i gearriveerd. Onmiddellijk ls hij ■■rviewd over de „arrestatie", welke ngs ln Amerika heeft plaats gevon- De heer Fokker noemde het niets ders dan een poging van een politieke 'tij om de tegenstanders in een kwaad slicht te stellen. Indertijd was er sprake van, dat de erikaansche regeering aan Sovjet- usland credlet zou verschaffen voor den skoop van vliegtuigen De Douglas en kheedfabrieken vooral waren er bij interesseerd aan Rusland te verkoopen er werden besprekingen gevoerd, die engs in een zeer vergevorderd stadium ngen verkeeren tot opeens de geheele ak afsprong. I Nu was de zoon van Roosevelt. Elliott isevelt. door de Douglasfabrieken ge- gageerd om behulpzaam te zijn deze ansactie tot stand te brengen en nu (tit de Republlkeinsche partij getracht 't die omstandigheid politieke munt te n. En hoewel er niets meer toe te gen was aan de Inlichtingen, die het vetlgation Comittee al van te voren a ons gekregen had. heeft dit feitelijk li Republikeinen bestaande comité onder tor Nye gemeend, deze gelegenheid te ten aangrijpen om bij mijn aankomst Amerika de zaak weer op te rakelen, et merkwaardige is, dat Nye's brief ge- hreven is op 4 September maar het tstempel van 10 September droeg en verzoek tot opsporing aan het State partement werd aan de pers gegeven, "rdat de brief werd doorgezonden! Wat dat „spoorloos verdwijnen" betreft, hoorde het bevel tot aanhouding door e radio toen ik met mijn jacht ln de iven van Monthawk lag. 150 mijlen van York. Een onderhoud kwam tot nd ln New York met de gevolmachtig de van de commissie van onderzoek, aar niets nieuws besproken werd. Dat is es". Heeft u nog plannen voor de toe- omst?" „Och ja, eigenlijk wel", antwoordde de eer Fokker, .bijvoorbeeld voor metaal- uw voor nieuwere machinetypen". Bjj- nderheden daarover volgen later wel. De heer Plesman, die een zoogenaamde formatiereis maakte naar Amerika (in egelschap van den heer Guillonard) ver- He dat het Amerikaansche luchtverkeer hoofdzaak geschiedt door middel van uglas, Boeing 247 en Lockheed Electra tellen. Over het geheel laagdekkers n metaal met vrijwel alle dezelfde elheid gijn nachtvluchten en eigenlijk ls luchtvaart er een continubedrijf, i* radio is buitengewoon goed ver- 'Sd, in het vliegtuig bedient men zich i™,mamelijk door telefoons, het binnen- "™sen geschiedt door middel van bakens J* bemanning bestaat uit een eersten Moot ?n een z.g. co-pilot, die tevens als tungeert. De service aan boord "uitnemend. ®'e maatschappijen o.a. de Ameri- 11f 11 ril o C ravsuom p4 Attrm*/4 dienst. Airlines hebben stewardessen ln Wat de vliegtuigen betreft, de Douglas 'Peelt een voorname rol. - 'wiiiamc lui. aaahbuw is een nieuw vliegtuig met kmti? voor 32 passagiers voor de Eiil i en 24 voor 'anse, ter- Is vJ?°ï 16 Passagiers slaapgelegenheid leeds nachtvluchten, maar ook is een ontwerp klaar voor een vier- tossa^ers06 met accomoc'a"e voor *8 wLP'®,T- aal de tweede helft van No- haar f zijn en begin 1936 lever- llurh). 1 economisch toestel, ook voor °wn bij ons in Europa. HET DEFENSIE-BELEID. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van de Defensiebegrootlng is o.m. gevraagd waarom minister Deckers niet met het lnterimaat van dit departement ls belast. Men veronderstelde, dat dit een witziging. een ombuiging van het defensie beleid zou beteekenen. Vele leden begroet ten met Instemming, dat de regeering ln de gewijzigde internationale toestanden aanleiding heeft gevonden tot het treffen van bijzondere voorzieningen in zake de verdedigingsmiddelen Ten aanzien van de vraag, of het ge- wenscht is over te gaan tot stichting van een fonds om spoedig verbetering te bren- genlln den toestand waarin het materieel van de weermacht hier te lande verkeert, gaven verscheidene leden voorshands als hun meening te kennen, dat met de stich ting van zulk een fonds de juiste weg niet zou worden bewandeld. Met leedwezen hadden vele leden kennis genomen van de mededeeling. dat met be trekking tot voorzieningen in de maritieme defensie, voornamelijk ten behoeve van Nederlandsch-Indië. het overleg met de Indische Regeering nog gaande ls. waar door de daarop betrekking hebbende voor stellen eerst op een later tijdstip zullen kunnen worden aanhangig gemaakt. Verscheidene leden achtten de stijging van de uitgaven voor de Militaire Lucht vaart met f. 89.293 onrustbarend. Afgezien van het door de inspectie der Militaire Luchtvaart uitgetrokken bedrag, over de noodzakelijkheid waarvan ook zy gaarne nauwkeurig zouden willen worden ingelicht, had de verhooging van de uitga ven voor de Militaire Luchtvaart de instem ming van verscheidene andere leden. Verscheidene leden drongen er op aan. den aanmaak van materieel zooveel moge lijk door de Nederlandsche nijverheid te doen geschieden. Dit stelsel wordt bij de Marine voor den aanbouw van schepen reeds gevolgd. Dat onze werven uitstekend werk verrichten, blij kt onder meer uit den bouw en de inrichting van de K XVIII. Wat bU de Marine plaats heeft. kan. zoo meenden deze leden ook bit de landmacht geschieden. Zij meenden, dat de vervaar diging van geschut en pantserwagens niet zelden even goed hier te lande als in het buitenland kan geschieden. Verscheidene leden vroegen, of de mi nister voldoende waakzaam is ten aanzien van het lidmaatschap van verboden ver- eenigingen. In dit verband vroegen zij, of de sergeant die aan de N.S.B. legerbe- scheiden had verstrekt, nog tot de weer macht behoort en. zoo ja in welken rang. Ook zouden zij willen vernemen, of het Juist is dat deze sergeant een hexietkaars en zes traangaspatronen uit een militair magazijn aan den heer Van Geelkerken, secretaris der N.S.B. heeft verstrekt. Sommige leden vroegen, of de minister niet bereid is. aan het stelsel van vrijwil ligers uitbreiding te geven. Hierbij hadden zii niet zoozeer het oog op de versterking van 't staande leger, als wel ,od de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid. Het had de instemming van verscheide ne leden dat ten behoeve van den aan bouw van schepen en vaartuigen op deze begrooting aangevraagd wordt een bedrag van f. 4.937.000, of. vergeleken met het voor het loopende iaar toegestane bedrag f. 2.756.000 meer. De gevechtskracht van de vloot is niet zoo sterk als zij behoort te zijn. Sommige dezer leden hoopten, dat de voorstellen van den minister niet zouden inhouden vervanging van een gedeelte van het bovenwatermateriaal der Indische vloot door vliegtuigen. Sommige leden vestigden wederom de aandacht op den toestand der oud-gepen- sionneerden. De voor hen geldende pen sioenregeling achtten zij nog Immer on voldoende. Van verschillende zijden werd lof ge bracht aan de opvarenden van de K XVIU voor de wiize waarop zii er in waren ge slaagd. dit schip op zijn bestemming te brengen niettegenstaande de eigenaardige bezwaren, aan een zoo lange reis op een zoo klein schip met zoo weinig vrije ruimte verbonden. Verscheidene leden betreurden de op heffing van het vooroefeningsinstituut. Op uitbreiding van het contingent ls door verscheidene leden aangedrongen, waarbii eenige afschaffing van de loting bepleitten. PRINSES JULIANA TE HAARLEM. Nieuw Parkherstellingsoord heropend. Te Haarlem is gisternamiddag het nieuwe Parkherstellingsoord van het Ned. Roode Kruis aan den Zijlweg door de pre sidente van het Ned. Roode Kruis, H.K.H. Prinses Juliana heropend. Zeven jaar ge leden werd het officieel geopend door Z K H. Prins Hendrik in een gebouw aan den Rijksstraatweg, maar door de voort schrijdende bebouwing aldaar was ver plaatsing naar den Zijlweg noodig gewor den. Het ligt nu temidden van bloembol lenland. Om drie uur arriveerde H.K.H. Prinses Juliana aan den Ingang. Door een doch tertje van dr. van der Breggen werd een prachtig bouquet bloemen aangeboden. Een dameskoortje, onder leiding van mevrouw Sybrandi-Halberstadt, bracht eenige lie deren ten gehoore. Onder de aanwezigen waren de commis saris der Koningin in de Provincie Noord- Holland. Jhr. mr. dr. A. Röell, met mevrouw, de burgemeester van Haarlem, het hoofd bestuur van het Ned. Roode KruLs en van de afdeeling Haarlem, directeuren van Haarlemsche ziekenhuizen enz. Na een welkomstwoord van dr. A. A. J. Land heeft de Prinses met een korte toe spraak de openingsplechtigheid verricht. Hierna werd de thee gebruikt. H. K. H onderhield zich met de onge veer 15 patiënten, die zich in het herstel lingsoord bevinden Aan ieder dezer werden bloemen ln de Haarlemsche kleuren ten geschenke gegeven. Tegen vier uur vertrok H K H wederom. De belangstelling vam het publiek was zeer groot. UITVOERRECHT OP RUBBER. Wetsontwerp ingediend. Ingediend ls een wetsontwerp tot be krachtiging van een door den O G. krach tens art. 93 eerste lid en art. 183 tweede lid van de Indische staatsregeling vast gestelde ordonnantie (uitvoerrecht op rubber). Tot de maatregelen welke de regeering noodig acht, teneinde de begrooting van Ned.-Indië verder te saneeren en schuld toename van dat gebiedsdeel te voorko men, behoort de invoering op 1 Januari 1938 van een fiscaal uitvoerrecht op on dernemingsrubber en gelijktijdige tegoed- schrijving aan de algemeene middelen van een evenredig bedrag uit de opbrengst van het bijzonder uitvoerrecht op bevolkings rubber. Die beide maatregelen werden in middels door de Indische regeering tot stand gebracht. De afwijking van den normalen wette- lijken weg vindt haar rechtvaardiging zoowel ln het groot geldelijk belang (ten bedrage van ongeveer een half millioen gulden 's maands) dat voor de landsmid- delen in de getroffen maatregelen gelegen is, als ln de noodzaak om de rubberpro ducenten en den rubberhandel in de gele genheid te stellen, bij hun termijntrans acties bij de nieuwe heffing op rubber re kening te houden. De instelling van het uitvoerrecht op korten termijn komt der halve aan "de belangen van alle betrokke nen ten goede. Het uitvoerrecht zal 1 ct. bedragen, in dien de gemiddelde rubberprljs tusschen 18 en 20 ct. ligt en het recht zal by een prys van 20 et. of hooger telkens met een 1/4 ct. opklimmen voor elke cent. waar mee de prys een bedrag van 20 ct. over- schrydt. De gemiddelde rubberprUs die tot basis van de nieuwe heffing zal strekken, zal jaarlyks voor het volgende kalenderjaar v/orden vastgesteld. WAAROM ZIJ UIT DE N.S.B. TRADEN. Geen oneenighcid, doch principieele tegenstelling. Geiyk gisteren is gemeld, hebben de heeren prof. J Hessing, Den Haag (voor zitter) ir. B. Wigersma, Haarlem (onder- voorz.), en mr. J. A. P. C. ten Bokkel, Haarlem (penningmeestervormende het bestuur van de Nederlandsche vereeniging cot studie van het fascisme, bedankt als leden van de N.S.B. De heer M. A. Henny, te Den Haag, die eveneens genoemd was, deelde later mede dat hy wel lid der N.S.B. blijft. Naar aanleiding van het bedanken dar genoemde drie heeren heeft het „Hbld." een onderhoud met hen gehad. Ir Wigersma en mr. ten Bokkel ver klaarden dat hun uittreden niet het ge volg is van ruzie en vyandschap, maar uitsluitend uit verschil van meening over den gang van zaken voortkomt. Verder schryft het blad: „De uitgetredenen zijp in hun fascisti sche overtuiging op geenerlei wyze ge schokt. maar zij willen geen Duitsch en geen Italiaansch fascisme, zy willen on derzoeken. hoe de fascistische gedachte in Nederland op de beste wyze kan worden verbreid. Zy zoeken naar een vorm om het in Nederland meer drageiyk te maken. Daartoe is destyds ook opgericht de Ne derlandsche Vereeniging tot bestudeering van het Fascisme; het is het bestuur van deze vereeniging, dat nu uit de N.S.B. is getreden l3e groep is niet groot, maar het zün de menschen, of eenige van hen, ri'e iets anders willen, dan de leiding te Utrecht wil. Er is aan het uittreden natuuriyk her- haaldeiyk gedachtenwisseling met de lei ding voorafgegaan De uitgetredenen heb ben hun meening steeds tegenover de leiding uiteengezet, een standpunt, dat trouwens uit de geschriften van ir. Wigers ma voldoende bekend is. Maar de leiding te Utrecht gaat uit van het standpunt, dat er maar één meening is. n.l. de hare. Op den duur was bij een zoo groot mee- ningsverschil het blijven in de beweging niet mogeiyk; ook omdat de uittredenden de leiding niet willen bemoeiiyken. zy zul len hun werk in de studieclub voortzetten. Men wil trachten door samenwerking van de in Haarlem en enkele andere plaatsen bestaande geiyke vereenigingen tot bestu deering van het fascisme te komen tot de vorming van een bibliotheek; er zullen lezingen en debatavonden worden gehou den en langs dezen weg hoopt men te ko men tot de vorming van een groep, die in zelfwerkzaamheid getraind wordt. Aan- vankeiyk had de leider der N.S.B. steun toegezegd, maar die is teruggenomen. Daarin hebben de uitgetredenen aanlei ding gevonden de N.S.B. te verlaten". Prof Hessing deelde mee, dat de reden, dat als lid van de N.S.B. ontslag is ge nomen is. dat men geen vertrouwen meer in de leiding van de N.S.B. had. Er wordt te veel gelet op de kwantiteit en te weinig op de kwaliteit. Verder verklaarde hy. dat hem en zyn mede-bestuursleden op het oogenblik dat het besluit viel om het contact met de N.S.B. te verbreken, niets bekend was van de recente gebeurtenis te Utrecht, nl. de verzegeling van de pers, waarop „Volk en Vaderland" werd gedrukt. Dat beide ge beurtenissen tezamen zijn gevallen, ls lou ter aan het toeval toe te schrijven. Tenslotte deelde prof. Hessing nog mede, dat het geenszins in zyn bedoeling ligt thans tegen de N.S.B. actie te gaan voeren. Ook koestert hy niet het voornemen een contra-beweging op touw te zetten. HET WONDER VAN WASPIK. RECLAME. Loonsverhooging in dezen tijd. In Waspik heeft de directie van de Nederlandsche Ohroomlederfabriek de loo- nen van de arbeiders met 5 verhoogd. Het klinkt wel vreemd in dezen tijd. Hbld. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). HET UTRECHTSCHE CARILLON SPEELT GEEN LIEDEREN MEER VAN POLITIEKE STREKKING. Vragen aan de regeering en een verklaring van B. en W. Het Tweede Kamerlid de heer Coops heeft aan den minister van Binnenland- sche Zaken de volgende vragen gesteld; 1. Heeft het de aandacht van den minis ter getrokken dat ter gelegenheid van het z.g. Plancongres van N.V.V. en S.D.A.P. het carillon van den Utrechtschen Dom toren in opdracht van het Gemeente bestuur van Utrecht socialistische strijd liederen heeft doen hooren en dat terzelf der gelegenheid op het Stationsplein te Utrecht een twaalf meter hooge. met bloe men versierde zuil is opgericht? 2. Is de minister niet van oordeel dat: a. het doen spelen van Gemeentewege ten aanhoore van de geheele burgerij van socialistische strijdliederen is een hoogst ongewenschte handeling? b. het toestemming geven tot het op richten van voormelde zuil op den open baren weg ter gelegenheid van een verga dering eener politieke partij niet te bil lijken is. ln striid komt met de bestem ming van den openbaren weg en onge wenschte precedenten schept voor vol gende gelegenheden? 3. Is de minister bereid het Gemeente bestuur van Utrecht erop te wijzen, dat te dezer zake is gehandeld op een wiize. die ln de toekomst behoort vermeden te worden? In den Utrechtschen gemeenteraad is gisteren eveneens de door den heer Coops aangevoerde kwestie ter sprake gekomen. De burgemeester verklaarde nogmaals dat men uit hoffelijkheid op het carillon eenige liederen had laten spelen, die geen specifiek socialistische strijdliederen zyn. Op uitnoodlging hebben b. en W. boven dien het Plan-congres bijgewoond, hetgeen bij alle mogelijke congressen geschiedt. De burgemeester verzekerde echter, dat in de toekomst tegen alle politieke partyen één lijn zal worden getrokken. Hil had van het Plan-congres een ander karakter verwacht, omdat men hem uitgenoodigd had cn om dat een wetenschappelUke behandeling van het vraagstuk was aangekondigd. De te- i leurstelling van B. en W. is geweest dat er op het congres inleidingen zijn gehouden, welke een fel polemisch karakter droegen. Spr. zeide het eens te ziin met hen. die het betreuren, dat een en ander gebeurd is. Bovendien zal bli de carillonbespeling mu ziek. waaraan een politieke strekking kan worden toegekend geweerd worden. AUTO S MET INGEBOUWD RADIO-TOESTEL. Inschryving op nationaliteisbewüs gewenscht. De K.N.A.C verzocht ons mede te deelen, dat automobilisten, die een ingebouwd radio-toestel in hun auto medevoeren, dit op hun nationaliteitsbewys moeten laten inschryven, aangezien zy anders, terugko mende van een buitenlandsche reis, bij de Nederlandsche douane moeilijkheden kun nen krijgen. Indien het toestel niet op het nationali teitsbewys ls Ingeschreven dan kunnen invoerrechten worden geëischt. UITVOER EIEREN NAAR ENGELAND. Hoeveelheid voor November zeilde als November 1934. Naar het „Ned. Weekblad van Kruide nierswaren" verneemt is de hoeveelheid eieren, die in November naar Engeland zal mogen worden uitgevoerd vastgesteld op het exportcyfer van November 1934. C. F. LUCARDIE t Te Scheveningen is gisteren overleden, ln den ouderdom van 87 jaar, de heer G. F. Lucardie, oud-lid van den Raad van Beheer en oud-voorzitter van den Raad van Commissarissen der Ned. Ind. Spoor- wegmaatschappy De heer Lucardie werd te Rotterdam geboren 18 Juli 1848. Hij trad op als lid der handelsfirma P. I. Lucardie en Zonen aldaar en werd in 1885 benoemd tot secretaris van den Raad van Beheer der Ned. Ind. Spoorweg-Maatschappü. In 1891 verwisselde hy deze functie met het lidmaatschap van den Raad van Beheer. Na 32 jaren dienst by dqze Maatschappy werd hem met Ingang van 1 Januari 1918 eervol ontslag verleend op zyn verzoek. Toen op 25 Juni van dat jaar besloten werd tot uitbreiding van het aantal com missarissen, werd de heer Lucardie tot commissaris benoemd. Op 3 Juni 1926 werd hy ondervoorzitter van den Raad van Commissarissen in de plaats van mr. ar W. F. v. Leeuwen, die toen tot voor zitter werd gekozen. Toen de heer v. Leeuwen in 1928 kwam te overlyden, trad de heer Lucardie in diens plaats als voorzitter op. Deze hooge functie heeft de heer Lucardie nog ge durende 4 jaren vervuld. Op 23 Mei 1935 heeft hy het voorzitter schap neergelegd na de maatschappy een halve eeuw gediend te hebben. Hij stelde zich toen ook ntet meer beschikbaar als commissaris, wegens zyn hoogen leeftyd. De thans ontslapene was gedurende vele jaren bestuurslid van het Haagsche Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Als penningmeester heeft hy deze instel ling vele diensten bewezen. Hy was de laatste jaren eerelid van het bestuur. De heer Lucardie was ridder in de orde van den Ned. Leeuw De teraardebestelling is vastgesteld op morgen te halfdrie op Oud Eik en Duinen te 's-Gravcnhage NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR WAARDEVAST GELD. Het voorloopig bestuur van de afdee ling Duinstreek van de Nederlandsche Vereeniging voor Waardevast Geld ls als volgt samengesteld: Dr. G. C. A. van Dorp. Katwyk, voorz.: dr. M. W. Holtrop, IJmuiden; dr. H. J M. Janzen. Haarlem; ir. G. A Kessler, IJ muiden: mr. D. F. Pont, Hillegom en mr. L. G. van Dam. Wilhelminastraat 49, Haarlem, secretaris. DE POSTVLUCHTEN. De ..Sperwer" op de uitreis is te Ban doeng aangekomen. Tot zijn vrouw het middel vond. De oude geschiedenis, van alles gepro beerd, eerst dit. toen dat, maar geen ver betering, de pynen bleven „Tenslotte", schryft deze dame, „besloten wij een proef met Kruschen Salts te nemen en inderdaad, het heeft wonderen voor myn man gedaan". Het zou voor rheumatiek- lyders heer wat verstandiger zyn om. direct met Kruschen Salts te beginnen. Lees slechts haar brief: „Myn echtgenoot leed aan hevige rheu- matische pynen ln de rug. Eenigen tyd geleden moest hy zelfs twintig weken achtereen thuis blyven. Ik vreesde, dat hy nooit meer zou kunnen werken. We pro beerden leder denkbaar middel, maar niets hielp. Tenslotte besloten wy een proef met Kruschen Salts te nemen. Het heeft ons bewezen rijn gewicht in goud waard te zyn. My man kan nu weer werken als voorheen. Ik beveel Kruschen Salts aan een leder aan, zoo gauw ik van rheu- matische pynen hoor. Voor myn man deed het wonderen." Mevr. B. F. te S. Rheumatiek, Jicht en ischias ontstaan byna altyd doordat urinezuur en afval stoffen zich in het lichaam hebben op gehoopt. waardoor het bloed verontreinigd wordt. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de giftige stoffen volkomen uit het lichaam verwyderd worden en de pynen snel en voor goed verdwynen. Stra lende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts ls uitsluitend verkrijg- baar by alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpak king, de naam Rowmtree Handels Maat schappy voorkomt. 2992 CONFERENTIE ANTI-REV. PARTIJ. Op de gisteren te 's-Gravenhage voort gezette conferentie van de Anti-Rev. Party die in „De Witte Brug" gehouden wordt, volgde op het referaat van prof. dr F W. Grosheide, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam over „Natuur en Genade" een levendige dis cussie waarmede de geheele middag heen ging en waaraan meerdere kopstukken van de party als het Eerste Kamerlid, prof. mr. A Anema van Haarlem en prof. dr H Dooyeweerd van Amsterdam, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit, deel namen. Uitvoerig diende prof. Grosheide van repliek. Gisteravond sprak het Tweede Kamer lid, de heer J. Schouten van Rotterdam, w.n. voorzitter van het Centraal-Comite der Partij, terwyi de vice-voorzitter presi deerde over: „De tegenwoordige politieke toestand en de taak der Anti-Revolutio naire Partij". Ref. stond eerst stil by de flnantieele politiek, waarby hy den toestand van de finantiën van het Ryk, de resul taten van het Regeeringsbeleid en de cri tiek op het finantleel beleid van de Re geering nader onder oogen zag. Sprekende over de economische en sociale politiek werd eerst het algemeen economisch en sociaal Regeeringsbeleid besproken en vervolgens stilgestaan by de resultaten van dat beleid, de critiek op dat beleid en de „consequente deflatie" alsook de be- teekenis van de monetaire politiek en de devaluatie. Hierna besprak de heer Schouten het algemeen Regeeringsbeleid zoowel wat de binnenlandsche als de buitenlandsche po litiek betreft, om daarna stil te staan bij: de politieke verhoudingen a. Kabinet en Kamer; b. verhouding tusschen politieke partyen; c. de positie der A R. party en d. de taak der A.R. partij. Met een opwek king om in deze moeilijke tyden achter de Regeering te gaan staan en haar gezag niet te ondermijnen door giftige en on waarachtige critiek besloot de heer Schou ten zyn toegejuicht betoog. Vandaag was de geheele dag beschik baar om over het referaat van den heer Schouten onderling van gedachten te wis selen. waarvan een zeer ruim gebruik ge maakt werd. HET SANEERINGSWERK IN DE NEDERL. BAKKERIJ. Te Den Haag is verleden de oprichtings- acte van de Nederlandsche Bakkerij- Stichting. Als oprichters traden op alle landelyke bakkerspatroonsorganisaties (particuliere en coöperatieve). De Stichting heeft tot doel leiding te geven aan het saneerlngswerk in de Ne derlandsche bakkerij. J. D. DRESSELHUYS. t Te Wassenaar is in den ouderdom van 78 jaar overleden de heer J. D. Dressel- huys, oud-hoofdingenieur by de Werf Gusto te Schiedam. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. OPDRACHTEN VOOR DEN SCHEEPS BOUW. Naar wy vernemen, heeft de firma A. Vuyk en Zn., scheepsbouwmeester te Ca- pelle aan den IJssel, opdracht ontvangen voor het bouwen van drie motorschepen, n.l. van 375 ton voor de N.V. J. H. van Swleten te Amsterdam, voor de beurt vaart, een voor de Koninklyke Shell ta Den Haag. groot 195 ton. voor het ver voeren van benzine en een voor binnen landsche rekening, groot 380 ton, voor de groote kustvaart. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwys. K. en W. zal op Maandag 4 November e.k. niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13