Strijd aan het oorlogsfront verwacht 76ste Jaargang DONDERDAG 31 OCTOBER 1935 No. 23191 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets.' per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. potto te hetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 34. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. AFSCHEID VAN OVERS'IE HAITSMA MULIER. Als garnizoens- en regiments, commandant. In tegenwoordigheid van den comman dant van het 4de regiment infanterie, overste Koningsfeld, vertegenwoordigers van het collegium van het Leidsche Stu denten-Corps, van de Commissie van Orde en Vertegenwoordiging der Sociëteit „Mi nerva" en voor het front van het geheele 6de regiment veldartillerie heeft heden morgen op het militair -errein aan de Maaldrift de scheidende garnizoenscom mandant, overste J. E. Haitsma Mulier afscheid van zijn regiment genomen. Zooals wij destijds meldden, werd overste Haitsma Mulier met ingang van 1 Novem ber bevorderd tot kolonel met gelijktijdig eervol ontslag uit den militairen dienst onder dankbetuiging voor de in dien dienst bewezen langdurige diensten. Hij was ge durende zeven jaar regimentscommandant van 6 R.V.A. en gedurende de laatste jaren ook garnizoenscommandant. In eerstge noemde functie wordt hij opgevolgd door overste K. de Iongh, tot heden majoor- hoofdinstructeur bij het 2de R.V.A.over ste Koningsfeld wordt zijn opvolger als garnizoenscommandant. Nadat de scheidende commandant, met trompetgeschal begroet, het regiment, dat onder bevel stond van den majaar-hoofd- instructeur, majoor Wilmar, had geïnspec teerd, werd de troep in een carré opge steld, waarna het Koninklijk besluit, in houdende de benoeming tot kolonel en het ontslag werd voorgelezen. Tijdens deze plechtigheid speelde het muziekcorps van 6 R.V.A. het Wilhelmus. Na het sluiten van den ban, sprak de vertrekkende commandant de troep toe. Spr. zeide op dit oogenhlik vervuld te zijn van trots en van dankbaarheid. Trots, omdat hij commandant heeft mogen zijn van dit mooie regiment; dankbaarheid voor de wijze, waarop officieren, onder officieren en manschappen hem steeds hebben terzijde gestaan. Spr. herinnerde vervolgens aan 't défilé, In 1930 voor H.M. de Koningin gehouden, waarbij H.M. de uitstekende houding van den troep en het goede uiterlijk der paar den roemde, terwijl zij eenige dagen later tijdens een marsch kennis nam van de goede stemming in het regiment. Spr. herinnerde voorts aan de welge slaagde militaire demonstratie aan de Maaldrift tijdens de Lustrumfeesten van 1930, welke door velen in verrukking werd aanschouwd en waarover de hoogste chefs hun tevredenheid betuigden. De marsch in 1932 over den afsluitdijk werd in de beste verstandhouding en zonder één uitvaller volbracht en heeft het aanzien der militaire weermacht in het noorden des lands niet wetnig verhoogd. Spr. hoopte, dat de pauken, welke ter herinnering aan dien marsch, aan het regi ment werden aangeboden, nog lang een sieraad zullen vormen van ons „mooie regiment", zooals de commandant van het veldleger het bij die gelegenheid noemde. Spr. besloot met den wensch, dat allen de eer van 6 R.V.A. hoog zullen houden. Majoor Wilmar wenschte overste Haitsma Mulier namens het geheele regiment van harte geluk met zijn promotie, doch sprak er zijn leedwezen over uit, dat deze coin- cideert met zijn ontslag, hetgeen door allen wordt betreurd. Majoor Wilmar gaf op deze plaats de verzekering van aller Bevestigd wordt dat Frankrijk en Engeland nog een poging zullen doen om het Italiaansch-Abessynische conflict tot een minnelijke schikking te brengen. Aan het front hebben de Italianen thans alles in gereedheid gebracht voor een opmarsch naar Makalle, dat men nog deze week denkt te bezetten. Ook in het zuiden wordt een aanval verwacht. De Abessynen hebben sterke troepenmachten geconcentreerd ten westen van Makalle en in Ogaden. volle toewijding jegens den persoon van, den vertrekkenden commandant. De plechtigheid werd besloten met een défilé. Morgenochtend om halfelf zal majoor Wilmar het regiment overdragen aan den nieuwen regiments-commandant overste de Iongh. Ook deze plechtigheid vindt plaats aan de Maaldrift. DE TOEKOMSTIGE JULIANASCHOOL. Bazaar in de Chr. school Heerenstraat. Ten bate van de op 1 Januari a s. te openen Chr. Fröbelschool „De Jullana- school" in de Heerenstraat zijn in het christelijk schoolgebouw (Ingang Heeren- straatl door de dameskrans „Clara Dozy" twee verkoopdagen georganiseerd, wélke gistermiddag in tegenwoordigheid van 't schoolbestuur door ds. H. Thomas, Geref. predikant te dezer stede, zijn geopend. Deze liet zingen Psalm 90 laatste vers, las 2 Samuel 10, ging daarna voor in ge bed om vervolgens te wijzen op 't groote .belang van voorbereidend lager onderwijs In christelijken zin. De opbrengst van deze actie zoo zeide spr., zal grooter zijn, naarmate de over tuiging groeit, dat alleen waarlij ke liefde voor het christelijk onderwijs daaraan die hoogere bezieling geeft, welke noodig is om het beste resultaat te bereiken. Dat doorzettingsvermogen, die trouw en liefde ln hoogeren zin, verkrijgen wij eerst uit en door het besef, dat de zaak van het christelijk onderwijs een heilige roeping en een machtig stuk evangelisatie is. Tegenover de neutraliteit van het open baar onderwijs, stelde spr. de sterkende kracht van het christelijk onderwijs en hij eindigde met zijn beste wenschen uit te spreken voor het welslagen dezer ver koopdagen. Nadat een dameskoor een lied ten ge- hoore had gebracht, dankte de voorzitter van de Ver. voor Chr. Fröbelscholen, de heer T. S. Gosllnga, ds. Thomas voor zijn inleiding en de leden van „Clara Dozy" voor den door haar verrichten arbeid, welke, naar hij hoopte, zou strekken tot verheerlijking van Gods naam en tot uit breiding van Zijn Koninkrijk. Daarna werd de bazaar, welke voor namelijk handwerken omvat, voor het publiek toegankelijk gesteld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Kweekerij „Ornata", Heeren- weg, Noordwijk, kweekerij van cactussen en vetplanten. Uittredend Eigenaar: T. J. Jelgersma, Noordwijk a. Zee, d.d. 1 Aug. 1935. Foto Bleuzé, Leiden. °vrste J. E. Haitsma Mulier, de scheidende garnizoenscommandant, hedenmorgen tijdens zijn afscheidsrede tot het 6de regiment veldartillerie. VEREENIGING „GRONINGEN". De jaarvergadering. In hotel-café „Centraal" kwamen gis teren, onder voorziterschap van den heer H. A. Vriend, de Leidsche Groningers in jaarvergadering bijeen. Na een kort wel komstwoord tot de slechts matig in aan tal aanwezigen, werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd, waarna de secretaresse, mevr. W. J. Menkhorst- Swart, het 13e jaarverslag uitbracht. Hoe wel ook de Groningsche vereeniging doo- de crisis niet onberoerd is gebleven bleef hél aantal leden niettemin stationnair. Dat is reden tot verheugenis, maar zoo vele Groningers staan echter nog buiten het verband, dat toch zoo bij uitstek ge schikt is om de Groningers bijeen te hou den en op hen wordt een dringend be roep tot aansluiting gedaan. Uitvoerig werd voorts het mooie seizoen nog eens opgerakeld en allen die daaraan mede werkten, hartelijk dank gebracht. Onder applaus werd het verslag goed gekeurd. De penningmeester, den heer J. A. W. van Kluyve, bracht op zijn bekende geestige wijze het financieel verslag uit. Er was een klein tekort van f. 12.61. Bij monde van den heer Vissinger werd na mens de kascommissle voorgesteld, den penningmeester te dechargeeren voor zijn keurig beheer, hetgeen onder applaus ge schiedde. De voorzitter deed eenige mededeelin- gen over de te Hilversum gehouden alg. vergadering der hoofdvereeniging, waar na beide aftredende bestuursleden, voor zitter en secretaresse, met algemeene stemmen werden herkozen. De heer Riks complimenteerde daarmee de vereeniging. Het komend seizoen belooft weer goed te worden. 23 November a.s. wordt ge opend met een tooneelvoorsteliing van de Hnagsche Groningers! Na rondvraag werd de zeer aangename vergadering gesloten waarop men nog eenigen tijd „op zijn Groningsch" onder elkaar bleef. o LEERSCHOOL VROUWENKERKSTEEG. Ouderavond. Gisteravond werd in 't gymnastiek lokaal dezer school een ouderavond ge houden, welke door ongeveer 80 personen werd bezocht. De heer Koops opende met een kort inleidingswoord deze vergadering, in het bijzonder zich richtende tot de ouders, die voor 't eerst een ouderavond bezochten De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. De heer Koops hield daarna een voor dracht over het huiswerk, waarin hij een duidelijk beeld gaf van hoeveel waarde het huiswerk kan zijn, mits er door de ouders eenigszins op gelet kan worden. Dit mag echter ook weer niet overdreven worden, zoo zeide spreker, daar anders het doel om zelfstandig de opgedane stof te leeren verwerken, weer te niet zou gaan. Ook mag er natuurlijk zoo min mogelijk bij geholpen worden, daar de kinderen alles al behandeld hebben. Deze lezing werd met veel aandacht en belangstelling gevolgd en aan het einde van de voordracht werd de heer Koops met een warm applaus bedankt. Hierna volgde het kiezen van een nieuw lid der Oudercommissie. Door het vertrek van den voorzitter, den heer De Nie, was er weer een vacature ontstaan. Met algemeene stemmen werd de heer v. d. Noordaa tot voorzitter gekozen, het geen door deze werd aanvaard. De heer v. d. Noordaa sprak daarna den wensch uit, dat er een volgenden ouderavond nog meer opkomst zou zijn In de pauze, welke hierop volgde, werd een kleine verfrissching aangeboden. Daarop volgde de rondvraag en sluiting. Hierna was gelegenheid om 't werk der kinderen te bezichtigen. Vooral de hand werken der meisjes vonden veel bekijks en de onderwijzeressen mej. Meyer en mej. Turk komt alle eer toe voor de ver zorging en moeite aan dit deel van het onderwijs gegeven. BUZIAU'S 40-JARIG JUBILEUM. Mogen wij nog even herinneren aan het jubileum van Buziau op Maandag a.s. in de revue „Met Vlag en Wimpel" in de Stadszaal? Wie wil bijdragen' tot een jubileum-geschenk aan onzen groot sten „komiek" storte zijn of haar bij drage op gironummer 154400 (mej. M. van Sticht, Rapenburg 76). LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". Prof. dr. B. D. Eerdmans als afdeelings- voorzitter opgevolgd door mr. A. J. Romijn. In de gisteravond in „Den Burcht" ge houden ledenvergadering van de afdeeling Leiden der Liberale Staatspartij de Vrij heidsbond heeft de voorzitter prof. dr. B. D. Eerdmans zijn functie, welke hij van 1921 af onafgebroken heeft waargenomen, neergelegd. Prof. Eerdmans, De vergadering benoemde bij enkele candidaatstelling en bij acclamatie mr. A. J. Romijn tot zijn opvolger. De heer Romijn heeft eenige hartelijke woorden ten afscheid gesproken en prof. Eerdmans dank gebracht voor het zeer vele, wat hij gedurende een lange reeks van jaren in onderscheidene functies voor de liberale zaak heeft gedaan met name als lid van het hoofdbestuur, als lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, als lid van den gemeenteraad en last not least als voorzitter der plaatselijke afdeeling. Prof. Eerdmans dankte wederkeerig voor de prettige samenwerking, vooral geduren de de laatste, moeilijke jaren, waaraan hij steeds een aangename herinnering zal be waren. In de vacatures, ontstaan door het be danken van de heeren prof. dr. B. D. Eerd mans, J. Ballego en L. J. Liezenberg werd voorzien door de benoeming van de hee ren A. L. Boot (als secretaris), A. N. Ballego (penningmeester) en W. K. van Hasselt. Nadat mej. Moolenburgh uitvoerig ver slag had uitgebracht van de op 21 en 22 September j.l. te Amsterdam ge houden algemeene Partij vergadering, werd de te voeren politieke actie besproken, waarbij van verschillende zijden op een grootere activiteit en het voeren van een daadwerkelijke politiek volgens de oude liberale beginselen werd aangedrongen. GEREF. JEUGDWERK. Propaganda-averul in Prediker. Reeds geruimen tijd liep men van Ge reformeerde zijde met plannen rond het jeugdwerk, meer nog dan tot nog toe het geval was, intensief aan te pakken. Beslo ten werd een groote propaganda-samen- komst te beleggen voor alle gereformeerde meisjes- en jongensvereenigingen. Gisteravond is deze vergadering onder overweldigende belangstelling in het Ge bouw Prediker gehouden. Alles wat maar even een zitplaats bood, was dezen avoncl ingenomen. Zelfs op eenige kasten had men zich een plaats gezocht. Dank zij het muziekgezelschap „Sym phonic" onder leiding van den heer Plu heerschte er een opgewekte stemming. De heer Van Weeren heeft aan het be gin van den avond met een enkel woord het doel van de samenkomst uiteengeeef. Wij willen, aldus spr., de jeugd trachten in onzen kring en sfeer te brengen en ze voorbereiden voor de levenstaak, die allen wacht en vaak zoo zwaar en moeiliik is. Daarna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het nrogramma, dat zeer afwisselend was Naar wij vernemen zal binnenkort nog een avond voor de ouders in de Heeren gracht-kerk worden belegd, waar ook op het jeugdwerk zal worden gewezen. Na dezen avond zal men door huisbezoek trachten aan het werk nog meerdere kracht bij te zetten. LEIDSCHE KAPPERS CLUB „HULP EN VRIENDSCHAP". Als inleiding van de herdenking van het elfde lustrum der Leidsche Kappers-club „Hulp en Vriendschap" zal op 17 en 18 November a.s. een groot nationaal ltap- concours worden gehouden. Op dit concours zal o.m. de groote zil veren Federatie-wlsselbeker verdedigd moeten worden. BINNENLAND De Keuringsdiensten van Waren blijven gehandhaafd. (Binnenland, 3e Blad). De salarisverlaging voor O verheidsper* soneel; beslissingen van den ministerraad. (Binnenland, 3e Blad). De pers van „Volk en Vaderland" in beslag genomen; proces-verbaal tegen drie redacteuren. (Binnenland, 3e Blad). Mr. Den Hollander over de gewijzigde Drankwet. (3e Blad). De moord te Wildervanck; behandeling voor de Groningsche rechtbank; tegen beide verdachten is levenslange gevange* nisstraf geëischt. (Rechtzaken le Blad). Zware straffen geëischt tegen de Ossche misdadigers inzake de roofovervallen te Uden en Oyen en den moord te Oss op den caféhouder van der Pas. (le Blad). De zaak van het Paleis voor Volksvlijt; tegen den directeur 3 jaar en tegen den ex-commissaris 2 jaar geëischt, met aftrek van de helft van den tijd, in voorarrest doorgebracht. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND Frankrijk en Engeland zullen nog een vredespoging ondernemen. (3e en le Blad), De Italianen gereed voor den opmarsch naar Makalle. (3e en le Blad). De eerste Duitsche recruten onder de wapenen. (Buitenland, 3e Blad). De bijzetting van maarschalk Lyautey'a stoffelijk overschot. (Buitenland, 3e Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DE INTERNATIONALE POLITIEKE TOESTAND. Lezing van mr. P. J. Idenburg. Voor de Chr. Hist. Jongerengroep, welke gisteravond in het gebouw van de Mij. voor Toonkunst een vergadering had belegd, trad mr. P. J. Idenburg. secretaris van het Curatorium der Universiteit als spr. op met het onderwerp; De huidige Interna tionale politieke toestand" een en ander in verband met het conflict tusschen Italië en Abessynië. D& voorzitter der groep, de heer Groot Enzerink sprak naar aanleiding van ps. 46 een kort openingswoord, waarna mr. Idenburg gelegenheid kreeg zijn inleiding te houden. In het begin van zijn rede wees spr. er op. dat de oorlog die momenteel gevoerd wordt tusschen Italië en Abessynië van wereldomvattende beteekenis is. Aan de hand van een platten grond van Oost-Afrika gaf mr. Idenburg een uiteen zetting van de verhouding, die aanleiding is geweest tot het ontstaan van den oor log. Nadat sur. allereerst ver in de geschie denis was teruggegaan waarbij hij wees oo het centrale gezag, dat eens keizer Menelik over Abessynië had en op de Ita- liaansche nederlaag bij Adoea in 1896, werd stilgestaan bij de hierna verouderde Italiaansche tactiek welke gericht was op de groote mogendheden: Engeland en Frankrijk. In 1906 leidde dit tot een ver drag waardoor mede Italië zijn invloeds sfeer over de Abessijnsche landen kon latsn gelden. $pr. wees er verder op. dat het wel een eigenaardige samenloop van omstandig heden is geweest dat vooral door het toe doen van Italië Abessynië lid van den Vo^enbond is geworden. Vreemd doet nu ook het in 1928 gesloten verdrag van vriendschap en wederzijdeche samenwer king aan tusschen de beide landen. Dat Italië er juist nu toe overgegaan is strijd te voeren tegen Abessynië ligt be halve aan de zucht naar expansie, mede in hst feit dat het fascisme bij zijn der tienden verjaardag iets grootsch wilde doen. Vervolgens stond spr. stil bij de verdere strekking van het conflict, waarbij opge merkt werd dat wij in dit conflict het blanke tegen hst zwarte ras zien strijden. Heel gemakkelijk zou zich deze strijd nog kunnen uitbreiden vooral als wij zien naar Jaoan. dat niet nalaat zijn sympathie voor Abe^vnië te toonen. Spr besloot ziin rede met erop te wijzen, dat het een ge'u'-kige gewaarwording uit dezen strijd is. dat de wenschen van. vredelievende samenwerking tusschen de volkeren bii vernieuwing aan den dag treedt. Wij zien een streven naar inter nationale gerechtigheid zich openbaren. Van de gemeenheid om met den spreker van gedachten te wrselen werd een zeer ruim gebruik gemaakt. Op duidelijke wijze diende mr Idenburg van repliek. Tot lid voor de commissie van Toezicht werd ln de vacature ds. J. de Wit, ds. Jolt, W. Groot Enzerink benoemd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1