DE ITALIANEN IN T NOORDEN EN ZUIDEN IN OPMARSCH. DE TOEPASSING DER SANCTIES ]frle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 29 October 1935 Derde Blad No. 23189 FRONTNIEUWS. \J W 0\\nW* e0°, pe» tl KERK- EN SCHOOLNIEUWS 91 flAN'S liniment SPREEKCEL. Harrar, stad van wanhoop en verwarring. Oefeningen in luchtbeschermingsmaatregelen. VAN 'T FRONT. Het schijnt dat de Abessijnsche troepen In het Noorden bevel hebben gekregen zich niet tegen den Italiaanschen opmarsch, die gisteren door drie afdeelingen troepen is hervat, te verzetten. De Italianen zijn on geveer 35 kilometer verder getrokken. Er hebben eenige kleinere schermutselingen plaats gehad, maar van eenig gevecht is geen sprake geweest. Men meldt, dat de Italianen, in verband met de groote Abessijnsche troepenconcen traties die gesignaleerd zijn, uiterst be hoedzaam voorttrekken. Men verkeert nog steeds in het onzekere of de Abessyniërs Makalle zullen verdedigen, doch waar schijnlijk wordt dit niet geacht. In het Zuiden zijn de Italiaansche troepen on danks een hevigen regen ook verder ge trokken. Men heeft in het onzekere ver keerd over de bewegingen van de troepen aldaar, omdat het radiostation te Gorahei bij een bombardement vernield zou zijn. Inmiddels maken berichten uit Harrar melding van een nieuwe verbinding met die stad, waar zich uit laat afleiden, dat de Italianen de stad nog niet bereikt heb ben. Ook trekken de troepen zonder tegen stand te ontmoeten verder langs de Sjebell. Te Addis Abeba maakt men zich, nu de opmarsch aan beide fronten hervat is, on gerust over een tekort aan wapens bij de Abessijnsche troepen. Men neemt echter aan dat deze op marsch een looze manoeuvre is en dat het de bedoeling van de Italianen is, hun groo te troepenmacht via de oude karavaan wegen naar Dzjidzjlga en Sasa Baneh te leiden. De Italiaansche vliegtuigen hebben gis teren Sasa Baneh, Dagahbur en Makallé gebombardeerd. Intusschen duren naar Stefani uit Napels meldt, de Italiaansche troepenverschepin- gen naar Oost-Afrika nog steeds voort. Op 30 October vertrekken de „Biancamano" en de „Atlante", het eerste schip naar Mas- soea met afdeelingen van de vierde divisie üwarthemden „3 Januari" en groote hoe veelheden oorlogsmateriaal, het tweede naar Mogadiscio met afdeelingen zwart- bemden en luchtvaartpersoneel. Men verwijst te Addis Abeba de berichten git Rome omtrent beweerde desertie der aamhoofden in de provincie Tigre tot het rijk der fantasie. Al de genoemde namen zijn te Addis Abeba onbekend. Te Addis Abeba en in de omgeving wordt, nu met Graaf Vinei de laatste Italiaan ver trokken is. weer veel luchtafweergeschut in stelling gebracht. DE SANCTIES. Sir Samuel Hoare, de Engelsche minister van bultenlandsche zaken, heeft besloten de zitting van de coördinatiecommissie, die a.s. Donderdag te Genève begint, bij te wo nen. Daar treft hij Eden, die Woensdag tonden verlaat. De officieele Britsche draadlooze dienst voegt aan dit bericht toe, dat de hoop om tijdens de diplomatieke besprekingen tus- schen Rome en Parijs een grondslag te vinden voor een minnelijke schikking, nu geheel moet worden opgegeven en het schijnt thans wel tamelijk zeker, dat er geen andere uitkomst is, dan het geheele programma van maatregelen der coördina tiecommissie toe te passen, ten einde de eenmaal begonnen vijandelijkheden te be korten. De officieele berichtgever wijst er echter op, dat het besluit van Hoare om naar Genève te gaan geen bewijs is van een veranderd inzicht der regeering doch slechts een erkenning van het groote be lang der gebeurtenis. Het is de bedoeling, dat Hoare slechts enkele dagen te Genève blijft om Zondag terug te keeren. Wanneer dan het commissiewerk nog niet volbracht is, zal Eden gedurende de rest van de zit ting blijven. Baldwin heeft een rede gehouden te Wolverhampton en daarbij critiek uitge oefend op degenen, die Italië wenschen te isoleeren. De coöperatieve vredespoging, zoo zeide dij, is geen droom en geen don Quichot- tlsme, maar gemeenschapszin. Alleen kun nen wij den vrede niet verkrijgen, met de andere landen der wereld samen zullen ïfl naar den vrede streven. Zinspelend op het risico van een blok kade, die weliswaar thans niet wordt in gesteld, maar als gevolg van de sancties in de toekomst zou kunnen worden tnge- merd, verklaarde Baldwin, nooit te zullen toestaan, dat Engeland deelneemt aan een blokkade, tenzij het verzekerd is van den steun en de sympathie van de Vereenigde Staten, Duitschland en Japan. Vervolgens de bewapening besprekend, zeide Baldwin: Er is geen sprake en er zal geen sprake zijn van een enorme bewape- Jmg. Wat wij willen en wat wij noodig nebben is de vervanging van de voor den oorlog gebouwde oorlogsschepen door mo derne eenheden. Op het oogenblik heeft de Volkenbond mededeeling ontvangen van 39 regeeringen over toepassing van een verbod van wapen- Wtvoer naar Italië; van 20 regeeringen over een inwerking stelling van den finan- eieelen boycot tegen Italië uiterlijk op 31 October en van 11 regeeringen over een bereidwilligheid tot toepassing van de eco nomische sanctiemaatregelen op den door de coördinatie-commissie vast te stellen datum. Meen neemt aan, dat de coördinatie commissie hiervoor een dag zal kiezen in °e eerste week van November, t Zwitserland schaart zich, wat betreft de ^Passing der sancties tegen Italië, aan zijde van de andere landen, biss regeerinE heeft besloten tot het ver- •wen van den uitvoer van wapens naar Italië en Abessynië en tot toepassing van financieele sancties. Wat de economische sancties betreft, zal de regeering een uitvoer van de allernood zakelijkste grondstoffen, zooals aluminium, verbieden. Deze maatregel is genomen, om dat Italië niet in staat is, zijn aankoopen direct te betalen. In het schrijven van den bondsraad aan het Volkenbondssecretariaat wordt er in tusschen op gewezen, dat een algeheele stopzetting van het goederenverkeer met Italië niet mogelijk is, daar dit het econo mische leven van Zwitserland in dergelijke mate nadeel zou berokkenen, als door de regeering niet verantwoord wordt geacht. Heel Scandinavië schaart zich achter den Volkenbond, ook wat betreft verbod van invoer uit Italië. Alleen dit laatste zal voor midden-November niet mogelijk zijn. Ook Polen zal meedoen, wanneer de an deren deelnemen. Costa-Rica weigert ech ter sancties te treffen. „Volhouden" tegenover de te verwachten oeconomische sancties was gisteravond de leus der Romeinsche bladen. Het „Giornale d'Italia" stelt zich in een korte polemiek te weer tegen de opvatting van de „Times" dat het Italiaansche volk de sancties niet serieus opvat. Integendeel. Italië is zich van het historische oogenblik ten volle bewust en vat de sancties noch oeconomisch, noch politiek licht op. Maar juist de ernst van de daarmede van het Italiaansche volk geëischte offers zal het totiederen weerstand in staat stellen. De „Lavoro Fascista" schrijft, dat de te genstand tegen de sancties, volk en regiem nog meer aaneen zal smeden. Het Italiaan sche volk is één met Mussolini. Zijn ant woord zal luiden: Het zal tegen ieder en tegen alles weerstand bieden: tegen den haat der antifascisten, tegen de onmete lijke hebzucht der imperialisten, tegen de onrechtvaardigheden en den laster, tegen de „zinnelooze misdaad" der oeconomische belegering, tegen iedere poging tot intimi datie en overweldiging. De R.K. Kerk en de oorlog. Kardinaal-aartsbisschop Schuster heeft te Milaan ter gelegenheid van een mis. die ongedragen werd voor de dooden. die voor de fascistische revolutie en de eer der Italiaansche wapenen gevallen zijn. een toespraak gehouden, die door een groot aantal autoriteiten der Zwarthemden en een groote menigte belangstellenden werd aangehoord. De kardinaal-aartsbisschop gaf eerst een uiteenzetting van wat het fascisme gedaan had voor de katholieke kerk in Itallé waarna hij de aanwezigen opwekte met God samen te werken in de nationale en katholieke missie vooral op dit oogenblik nu de Italiaansche vlag in Abessynië in triomph het kruis van Chris tus brengt, de ketenen der slaven verbreekt en den weg opent voor de missionarissen van het evangelie. De belooning voor dezen goeden wil, dien God zal geven, zal zijn de roemrtlke vrede voor hen. die gevallen zijn voor vaderland en vrede en bescherming voor het dappere leger, dat gehoorzamend aan het koene bevel van het vaderland ten koste van zijn bloed de poorten van Abessynië opent voor het katholieke geloof en de Romein sche beschaving. Vrede in waarachtigheid, christelilke liefde en rechtvaardigheid, vol gens het vereerde woord van den hoogsten pontifex des vredes dat Rome sedert 20 eeuwen verkondigt aan de wereld vrede door afschaffing van de slavernij, verlich ting van de barbarij en door het brengen van God aan de volkeren, aldus de wereld overstroomende met een zeer waarachtige godsdienstige beschaving. (SPECIALE REUTER EN A.NP.-DIENST). De Italiaansche opmarsch in het Noorden. ADDIS ABEBA. 28 Oct. (Reuter-A.N.P.) De drie Italiaansohe legercorpsen in het Noorden, die min of meer contact houden, hebben vandaag hun. opmarsch naar het Zuiden voortgezet. In Tigre ziin zij thans opgerukt over een afstand van 30 tot 40 K.M. Men kan dezen opmarsch echter vrij wel geen offensief noemen aangezien de Abessijnsche troepen, ongetwijfeld op bevel van hoogerhand zich overal hebben terug getrokken. zoodat. met uitzondering van enkele schermutselingen tusschen Italiaan sche voorposten en de Abessijnsche achter hoede. geen enkel gevecht is geleverd. De verdediging van Makalle. Wat de verdediging van Makalle betreft zijn de inlichtingen die daaromtrent te verkrijgen ziin. tegenstrijdig Het waar schijnlijkst lijkt echter, dat de Abessijnen ook deze stad niet ernstig zullen verdedi gen en de Italianen éérst zullen opwachten in stellingen, die veel meer naar het - Zuiden gelegen ziin en die zii thans in orde brengen. De Italianen treffen speciale voorzorgs maatregelen op hun flanken, waar zich be langrijke Abessijnsche troepenformaties zouden bevinden. Het is mogelijk, dat de Italiaansche opmarsch daardoor ver traagd wordt. In Ogaden zijn de Italianen thans Go rahei genaderd. Yemenieten bereid voor Abessynië te strijden. Said Mohamed. een speciale afgezant van den Imam van Yemen, heeft in een speciaal onderhoud met den Reuter-A.N.P.- correspondent verklaard, dat honderddui zend onderdanen van Yemen die in Abes synië verölijf houden allen bereid zijn de Italianen te bestrijden. De correspondent voegt hier aan toe dat een zoodanige strijdmacht een kostbare zaak zou zijn. wanneer men de noodige wapens tot zijn beschikking had. Dagelijks echter komen zich nog Abessijnen voor den strijd aan melden, die teruggezonden moeten worden, omdat er niet voldoende wapenen voor allen zijn. (Copyright Reuter-A.N.P.). RECLAME. 2824 - U* 'solvit ZX\ ,5 e®, bteoê v°° j e»a' mbiö'1' O»® Jl.eS p\o®° eo ,achU®a L lOO' 00 OLUnll O VERDRIJFT PIJN' ONGEWENSCHTE TOESTAND. Een bewoner van de Duivenbodestraat vestigt de aandacht der betreffende auto riteiten op den toestand, waarin de per- ceelen 3 Octoberstraat 31 en 33, hoek Duivenbodestraat verkeeren. De ruiten zijn alle verbrijzeld en de scherven leveren ge vaar op voor voorbijgangers. Bovendien zijn sedert kort ook de deurpaneelen ver wijderd, zoodat iedereen vrijen toegang heeft. Stadsleven aan oorlog ondergeschikt gemaakt. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes.) HARRAR, Maandagavond. In het door muren omringde Harrar, eens de mooiste stad en de trots van Abessynië, heerscht thans wanhoop en verwarring en de bevolking leeft aan de grens van paniek of hysterie. Het laatste deel van de 20.000 man sterke troepen macht, uit de provincie Harrar en de om liggende districten in de stad bijeenge komen, is naai- het front vertrokken. De bevolking werd van 25.000 tot 10.000 zielen teruggebracht. De massa's Roode Kruisen op alle gebouwen van belang aangebracht, de gewapende wachten, het gesluierd licht na het invallen van de duisternis toonen dat het stadsleven en de stadsbelangen volkomen aan den oorlog ondergeschikt zijn gemaakt. Van het hooge stadsge deelte uit zijn de toppen van de Goreis- bergketen naar het Oosten duidelijk zicht baar, naar het even belangrijke militaire centrum Dzjidzjiga. Daarachter strekken zich de verlaten vlakten van Ogaden uit. Vijftig mijlen naar het Westen ligt Dire- dawa, door een ruwen weg met Harrar verbonden. Dat is het centrum, van waar nieuws uit de hoofdstad binnenkomt, evenals geruchten, dat Harrar tienmalen per dag wordt gebombardeerd. Omdat Harrar dichter bij het gebied der vijande lijkheden ligt en het leven er dus meer in gevaar is dan te Addis Abeba, worden de overgebleven inwoners steeds moedeloozer en meer en meer wanhopig. De enge na bijheid van Italiaansche vliegtuigen, van welke voortdurend wordt bericht, dat zij dorpen in de naaste omgeving bombar deeren, hebben de bevolking er van over tuigd, dat Harrar vroeger of later zal val len en dat ten slotte de Italiaansche in fanterie bij een opmarsch van het Noord- Westen door het omiliggende gebied zal trekken. De bevolking van Harrar, die een afkeer heeft van de bevelen der Amharas, die thans de stad beheerschen, trekt zich niets meer van Abessyniës toekomst aan en de stad mist daarom het moedige optimisme en enthousiasme, dat te Addis Abeba heerscht. Nu de troepen de stad verlaten hebben, zijn het alleen nog maar de on heilspellende Roode Kruisen, die haar be lang inboezemen en die de stemming van de bevolking op peil houden. Uit de hoeveelheid rood en wit, die op de daken en muren van de stad is ge smeerd. kan men afleiden, dat Harrar het hospitaalcentrum voor het geheele Zuiden zal worden en dit is tot op zekere hoogte de bedoeling van de Abessijnen. Het is helaas waar, dat er in den wer- kelijken zin van het woord meer Roode Kruisen dan bedden in de stad zijn. Tot nu toe zijn geen gewonden naar Harrar gebracht, maar wanneer de strijd voort duurt en dr. Hockman's kamp in de buurt van Dzjidzjiga overvol wordt, zullen zie ken en gewonden naar Harrar worden ge bracht, waarmede de stad zich geen raad zal weten en waarvoor zij niet in staat zal zijn te zorgen. Het nieuwe paleis is herschapen in een hospitaal. Dit gebouw en het militaire hospitaal buiten de stad, tezamen met de Zweedsche en Fransche missies, bieden olaats voor niet meer dan 700 bedden. Men hoopt nog enkele 'huizén in te richten. Maar zelfs, wanneer de accomodatie vol doende zou zijn, dan nog is er een ver schrikkelijk gebrek aan personeel. Zelfs een enkel bombardement zou alle ziekenzaal-accomodatle kunnen uitputten. Men heeft de mogelijkheid overwogen om gewonden en hospitaalsoldaten naar Addis Abeba te vervoeren, maar alleen de zeer licht-gewonden zouden een kans hebben om zulk een tocht te overleven. Als ern stige gevechten in het Zuiden plaats mochten vinden, zouden de hospitaaltoe standen te verschrikkelijk zijn om aan te denken. Gedurende de laatste weken hebben de bewoners oefeningen in luchtbescher mingsmaatregelen gehad, wat zij roerend onbeholpen en plichtsgetrouw deden. Dit heeft in hooge mate tot de paniek in de stad bijgedragen. Militairen uit het Westen zijn langs den groenen heuvelrug, die Harrar omgeeft, geplaatst met de opdracht naderende vliegmachines te rapporteeren. Tot nu toe hebben zii slechts twee malen groot alarm gegeven, waarop zich de geheele bevolking haastig in alle richtingen verspreidde. Sinds men dag en nacht schoten van onbekenden oorsprong en geluid hoort, is het moeilijk uit te maken, wat de bevol king als een alarmsignaal beschouwt. De voorzorgsmaatregelen in de stad zelf herinneren aan Londen gedurende den oorlog. Geen lichten, gordijnen en blinden voor ramen en deuren. Het electrlciteits- net is afgesneden en de bewoners mogen na donker geen lantarens opsteken. Deze voorzorgsmaatregelen schijnen, voor zoo ver ik van een nabijzijnden heuvel kon nagaan, volkomen te worden opgevolgd. Harrar is 's nachts zoo volkomen donker, als geen enkele groote stad ooit zal kun nen zijn Na donker te Harrar te loopen is even onpleizierig als gevaarlijk Toen ik, dwaas genoeg, proheerde 's nachts een wandeling van het Centrum naar de stadswallen te maken, werd ik op een af stand van 500 meter zeker 17 malen door een wacht met geweer aangehouden. De wachten zijn er strenger dan de overtre der zelf en velen hebben volgeladen ge weren en bezitten niet den moed om af te vuren. Toch is het veiliger onmiddel lijk stil te blijven staan, zoodra „halt!" wordt geroepen, want een angstig Abes- sijn kan een geweer afschieten voor hij net weet. Men gelooft nog steeds algemeen, dat ieder die blank is een Italiaan is, waar door het noodig is de nationaliteit af te roepen, zoodra men wordt aangeroepen. Bovendien loopt men kans in de donkere straten een in slaap gevallen schildwacht wakker te schrikken, wat vrijwel dezelfde gevaren oplevert. Tegelijkertijd leidt de afwezigheid van gewapende autoriteiten tot roof en plun dering op groote schaal. De handel te Harrar is nog meer onder druk geraakt dan die te Addis Abeba, sinds meer dan de helft der bevolking zich in naburige koffieplantages heeft verstopt. Omdat de natuur ook voor signor Musso lini niet stilstaat en de koffie voortgaat te groeien, wordt nog steeds op kleine schaal in koffie en andere voedingswaren gehandeld, maar in andere richting is het economisch leven ernstig ontwricht. De thaler, een geldstuk, is hier dichter bij de kust, gestegen tot elf in het pond en is een voorwerp van smokkelhandel. De prijzen zijn tegelijkertijd geweldig ge stegen. Benzine is honderd procent duur der geworden, voedsel van 30 tot 50Nu de kooplieden iederen nacht verdwijnen, is het onmogelijk zaken normaal voort te zetten. Kort geleden vluchtte de Griek- sche eigenaar van het eenige hotel hier in een groote paniek, na eerst zijn voe dingswaren met groote winst aan Euro peanen te hebben verkocht. Het Britsch consulaat was genoodzaakt zijn deuren open te zetten voor Engelsche journalis ten en anderen, die in den tuin kam peerden. Na de zaak nog eens te hebben overwogen, keerde de Griek t,en slotte onder aandrang terug en als men hem wil geiooven, bestaat er in geheel Abessynië geen dapperder man. De Oostzijde van de stad is streng be waakt om iedereen den pas naar Dzjid- zjigi af te snijden. Na den afmarsch van Dedzjasmadsj fJassiboe. die vorige week met zijn troepen de stad heeft verlaten, komt er te Harrar geen authentiek nieuws meer uit Addis Abeba binnen. Dzjidzjlgi is blijkbaar ver laten en de troepen zijn naar het front vertrokken, maar 200 Amerikagnsche mo torlorries zijn nog steeds in werking tus schen Dzjidzjiga en het Zuiden. Zij zullen eveneens het wapentransport van Britsch Somaliland naar het front verzorgen. De telegraafverbinding tusschen Sasabanaoe- Dzjidzjiga-Gorabai en Doggah Boer wordt bij de afwezigheid van Nassiboe niet ge bruikt. Daar Diredawa het meest belang rijke spoorwegcentrum aan den spoorweg is zijn daar evenals te Harrar militaire veiligheidsmaatregelen genomen. Uitge breide militaire voorzorgsmaatregelen zijn getroffen op een ander belangrijk punt van den spoorweg naar de Awash-brug. een 200 voel breed rivierbedje. Militaire posten zijn bij de brug opgesteld, afge scheiden door prikkeldraadversperringen en afweergeschut staat gereed. (Copyright Morningpost-A.N.P.) PREDIKBEURTEN VOOR HEDEN. WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gem.: Nam. 7 uur, de heer Wijnen van Oldebroek. VOOR WOENSDAG 30 OCTOBER. ALPHEN-AAN-DEN-RIJN. Lokaal van Mandersloostr.Nam. 7 1/4 uur, de heer Wijnen van Oldebroek. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. 7 uur. ds Neerbosch, van Vlaardingen. OEGSTGEEST. Pauluskerk en H. Morschweg: Nam. half acht, bijbellezing. RIJNSATERWOUDE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. Vele- ma van 's-Gravenzande. o NED. HERV, KERK. Beroepen. Te Drachten (Evang.) W. Sij brandij, cand. te Groningen Te Worn- mels en Hydaard (Evang.) (als hulppred.l, J. Scholten, cand. te Steenwijk Te Brui- nisse (Z.), W. M. Walvaart te Doesburg. Bedankt. Voor Barneveld, S. van Dorp te 's-Gravenhage Voor Stavenisse, E. J. Beens te Hedel. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Rijssen, W. C. Lamain te Rot terdam-Zuid en J. Vreugdenhil te Kampen. Ds. J. H. KOERS. Ds. J. H. Koers, predikant bij de Geref. Kerk van Oosterbeek, herdenkt morgen den dag. waarop hij vóór 25 jaar aldaar zijn intrede deed. Jan Hendrik Koers werd 28 Aug. 1871 te Ulrum (Gron.), waar zijn vader, predikant was bij de Chr. Geref. Kerk, geboren en studeerde evenals zijn broer, den onlangs overleden ds. N. Koers van Noordwijk aan Zee, aan de Theol. School te Kampen. In 1895 candidaat geworden, aanvaardde de jubilaris 24 Nov. van dat jaar het predik ambt bij de Geref. Kerk van Kockengen, waar zijn vader hem bevestigde en waar hij intrede deed sprekende over Ef. 6 10. In 1898 vertrok de jubilaris naar Mole naarsgraafBrandwijk, welke standplaats hij in 1901 met Veisen verwisselde. In 1903 werd ds. Koers predikant te IJmuiden en 30 Oct. 1910 deed hij zijn intrede te Oos terbeek, waar wijlen ds. W. B. Renkema van Renkunm hem bevestigde en hij in trede deed met Coll. 1 28. Ds. Koers was de eerste predikant van de kerk van MolenaarsgraafBrandwijk. Tijdens zijn verblijf te Veisen werd de kerk van IJmuiden geïnstueerd. De kerk van Veisen werd in tweeën gedeeld. Ds. Koers ging met het deel van IJmuiden mee en werd consulent van Veisen. In IJmuiden werd een kerk van 700 zitplaatsen ge bouwd en in 1908 kreeg Veisen weer een eigen predikant, terwijl in Velseroord en IJmuiden-O. eveneens afzonderlijk verga derd werd. Ook maakte ds.Koers in IJmui den met den schoolbouw een aanvang. Te Oosterbeek telde de gemeente bij de komst van ds. Koers 450 zielen, welk getal nu groeide tot boven de duizend. Een nieuwe kerk werd gebouwd, die in 1925 gereed kwam en 800 zitplaatsen telt. Ook mocht ds. Koers te Wolfheze een kerkje van 400 zitplaatsen zien verrijzen, in 1926 in gebruik nemen en in 1928 deze ge meente geïnstitueerd, om in '31 eveneens ern eigen predikant te ontvangen. Ook aan den kerkbouw van Doorwerth gaf ds. Koers zich en in April j.l mocht hij daar een kerkje met toren en luidklok in ont vangst nemen. Het deel der gemeente Oosterbeek. dat in Heveadorp woont kerkt Zondags aldaar. In 1921 mocht ds. Koers een Chr. school openen te Oosterbeek en in 1931 zag hij in samenwerking met zijn Herv. collega van Doorwerth in Heveadom oveneens een Chr. school verrijzen. Ds. Koers is reeds 23 jaar deputaat en pen- ningm. vanwege de classis Arnhem voor den arbeid onder de Geref. in Rijn-Prui- s"n. in welke kwaliteit hij oen schuld van f. 2000 wegwerkte. Ook is hij kerkvisitator, en examinator vanwege deze classis. Het feest van ds. Koers zal in Nov. wor den gevierd als hij 40 jaar nredikant Is. 13 Nov. zullen ds. en mevr. Koers, mede in verband met hun 40-iarig huwelijksfeest recipieeren; 19 Nov. zal de gemeente den jubilaris huldigèn en 24 Nov. zal hij een gedachtenisrede uitspreken. BOND VAN BESTUREN VAN CHR. (M) ULOSCHOLEN. Een adres aan de Kamer. De Bond van Besturen van Chr. (Ml- üloscholen heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het hoewel diep overtuigd van de noodzakelijkheid van onderwijsbezuiniging. ernstige bezwaren inbrengt tegen enkele bepalingen van het wetsontwerp van 6 Aug j.l. De daarin genoemde verhoudingsgetallen voor de klasse-bezetting zullen als het ontwero wet wordt funest zijn in z'n gevolgen, wijl een belangrijk procent der Chr. (M)Ulo- scholen ten doode zijn gedoemd en vele anderen een moeilijk bestaan gaan leiden en voortdurend in gevaar verkeeren, dat zelfs bij vertrek van maar één leerling het recht op subsidie teloor gaat. Niet minder ernstig bezwaar heeft de Bond tegen de voorgestelde aanvulling van art. 28, den invloed toegekend aan de Rijksinspectie om te beoordeelen en te beslissen of leer lingen, die reeds geplaatst zijn, naar ont wikkeling en aanleg wel geschikt zijn om het onderwijs op deze scholen te volgen en dus mogen meetellen bij de berekening van het aantal verplichte onderwüzers. Krachtig moet de Bond zich tegen dezen maatregel teweer stellen, wijl het, de vrij heid van de School met den BUbel al te- zeer beknot en principieel niet is te aan vaarden. Practisch zal dit ook niet te aan vaarden zijn. Tenslotte wijst adressant oo de ernstige gevolgen van de invoering van het 30-ieerlingenschaal voor een groot aantal scholen ten plattelande, waar het personeel van 3 op 2 wordt teruggebracht, en het onderwijs niet tot zijn recht komen kan. Ook dreigt het. gevaar van opheffing van deze scholen bii gehrek aan bevoeed personeel, waardoor het onderwijs aan de eischen der wet niet meer voldoet. De Kamer voorkonte deze catastrofe.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9