NIEUWE ACTIE AAN HET OORLOGSFRONT. 768le Jaargang DINSDAG 29 OCTOBER 1935 No 23189 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Zoowel aan het Zuidelijk als aan het Noordelijk front hebben de Italianen een nieuwe aotie ingezet. De Italianen zijn in het Noorden een 35 K.M. opgerukt, doch vrijwel zonder eenig verzet. Sir Samuel Hoare komt Donderdag te Genève in verband met de bepaling van sancties. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIESJ 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd sljn: per 3 maanden j..... f.2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. H. J. POPP t Op nog slechts 39-jarigen leeftijd is al hier overleden de heer H. J. Popp. accoun tant te dezer stede en sedert een vijftal jaren leeraar ln de handelswetenschappen aan de school van het Genootschap „Ken nis is Macht". De heer Popp die. behoorde tot de beste krachten van het leerarencorps is de vorige maand ziek geworden vermoedelijk tengevolge van overmoeldheid. Nog onverwacht ls dit leven, waarvan nog veel mocht worden verwacht, afge sneden. Zijn nagedachtenis zal in den kring van zijn collega's en oud-leerlinger. Ir. dank bare eere worden gehouden. Het stoffelijk overschot zal a.s. Donder- dae om 12 uur op „RhUnhof" worden ter sarde besteld. LEIDSCHE RADIO VEREENIGING. Lezing met demonstratie. In een geheel gevulde zaal werd gister avond ln Oud-Hortuszicht" een lezing en demonstratie met ontvang-apparaten ge houden welwillend aangeboden door de lirma Schut te Amsterdam, importrice dier ontvang-apparaten. Namens deze firma waren vertegenwoor digd de heeren Matla en Engelen. De heer Maila behandelde het onderwerp Selec tiviteit en kwaliteit en de oplossing hier van in de door de firma S. eeïmporteerde toestellen". Spr. memoreerde, hoe in 't be gin der radio met zeer eenvoudigé midde len de radiogolven werden ontvangen. Er waren toen weinig zenders. Door het steeds toenemend aantal zenders werden aan de ontvangstmogelijkheden hoogere eischen gesteld en in dit verband ook aan de apparaten en onderdeden. Zoo zün wii dan genaderd tot de huidige techniek, die zooals allen wel bekend zeer zware eischen aan de apparaten stelt en iulst dit wordt bemoeilijkt doordat selectiviteit en kwaliteit niet parallel loopen. Voorts verklaarde spr. op welke wijze ln de door hem aanbevolen ontvangers aan deze eischen Js voldaan. Aan de hand van eenige geprotecteerde schema's en afbeeldingen, gepaard gaande met. een demonstratie van een keur-col- lectie toestellen werd het bewlls geleverd dat deze ontvangers onder de allerbeste toestellen moeten worden gerangschikt. Veschlllende toestellen zoowel ln prijs als in uitvoering werden gedemonstreerd en toonden een buitengewone selectiviteit en kwaliteit. In verschillende dezer toestellen waren de nieuwste snufjes op radlogebied ver werkt. zooals vertraagde automatische fadingcompensatie. geluidlooze afstemming ueon-afstemming en variable toonregeling, terwill verschillende apparaten geschikt waren voor aansluiting zoowel aan wissel- als gelitkstroomnetten. Voorts was nog aanwezig een collectie batterij ontvangers. Iets blizonders was zeker dat een aantal aoparaten was uitgerust met een inrich ting van voren af met een knop bedlen- baar, om naar eigen keuze de selectiviteit, dus ook hiermede gepaard gaande kwali teit te regelen. Iets wat zeer doelmatig bleek te ziln. De voorzitter was de tolk der aanwezigen taen deze den belden heeren hartelijk dank bracht voor den leerzamen avond. Eenige nieuwe leden werden geboekt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het economisch doctoraal examen Indologie de heer P. S. J. Ablij 'Haarlem i en voor het doctorea! examen Geneeskunde mei J. S H Beek <Der Haag] en de heeren A. C. Regensburg 'Den Haagi en J. H. A. Boeckhorst (Ter- borgji PROTESTAVOND KERK EN VREDE. Redevoeringen van ds. Broers en dr. Tjalsma. De afd. Leiden van de Ver. „Kerk en Vrede" hield in het Leidsche Volkshuis een openbare protestavond tegen nationa lisme, militairisme en bewapening. Voor deze bijeenkomst die door den secretaris, den heer D. Schophuizen met een kort woord werd geopend, bestond zeer groote belangstelling Als eerste spreker voerde ds. D. Broers, Ned. Herv. predikant te Schie dam het woord. Als onderwerp had hij ge kozen: „In dienst van God en Vaderland". Na het uitspreken van een gebed, ving spr. zijn rede aan met te zeggen, dat ieder mensch in een driehoeksverhouding leeft. God staat boven ons, wij staan hier en naast ons staan onze naasten. Om ons heen kunnen we concentrische cirkels denken waarvan we zelf het middelpunt vormen. De kleinste cirkel omvat het gezin, dan krijgen we familie, naderhand en als we onzen blik vergenoeg hebben laten gaan. een zeer groote cirkel, de geheele wereld. Wij staan dan temidden van al die cirkels en God staat boven ons. De ver houding tot alle andere punten van het vlak waarin we ons die cirkels moeten denken wordt alken beheerscht door de liefde. Liefde is geheel onzelfzuchtig, het werkelijke belang en het werkelijke ge luk van een ander op het oog hebben, ook al moeten we ons zelf er voor verne deren. Onder liefde moeten we verstaan, de liefde waarmee Christus ons heeft lief gehad. We kunnen nooit iets voor een ander beteekenen als we niet oprecht te genover God staan, want wij kunnen slechts liefhebben omdat God ons lief heeft, ook kunnen we ons vaderland niet dienen, als we niet ln dienst van God staan. Het vaderland dienen is vooral nu hard noodig, maar spr. wil meer, hij wil de wereld dienen Wie zou miet willen, deze wereld die zoo vol van ellende en slecht heid is, op te werken? Het dienen van het vaderland, de wereld, begint daar waar de mensch ophoudt zichzelf te dienen, zich wendt tot God en zegt: „Ik wil U dienen" De liefde is de eenige manier om de wereld te redden. Voor liefde ls bekeering noodig en wel een bekeering tot God en een bekeering tot de menschen Alleen Iemand die hiertoe overgaat, kan staan in dienst van God, naaste, Vaderland en wereld. Nadat eenige ocgenblikken gepauzeerd was sprak dr P. D. Tjalsma, Rem. predi kant te Rotterdam over: „Kerk en Vrede". Onlangs zei iemand tot spr., toen hij hoorde dat hij een rede voor Kerk en Vrede zou houden: „Zoo doe je dat nog altijd, ik dacht dat je wijzer was. Je zult toch moeten toegeven dat „Kerk en Vrede" geestelijk gesproken op de flesch ls". Velen zijn er die dit denken of aan de waarde van „Kerk en Vrede" twijfelen, aldus sprook hij heeft getwijfeld. Vele jaren ls het de vereenlging goed gegaan; menschen van links en rechts werden gewonnen. De tijden zijn echter veranderd en het ls voor ons ongunstig geworden. De oorlog is uitgebroken, de bommen, gassen, mitrailleurs enz. doen hun ver nielend werk. Mars kan weer tevreden zijn. Zullen we ooit Iets bereiken, zullen we stand kunnen houden temidden van deze verschrikkingen? Vooral nu stellen we ons voor de vraag: „Heb ik me in Kerk en Vrede niet vergist?" Als we ons echter bezinnen, voelen we Iets dat sterker is dan die twijfel, n.l. het i geloof. Het geloof alleen zal ons redding kunnen brengen. Vervolgens behandelt spr. de taak van „Kerk en Vrede". Toen op een politieke vergadering in Duitschland ln Januari 1933 een nationa list zeide, dat de staat voorging boven het kruis en dat de staat gesteld moest wor den in dienst van God, werd uit het pu bliek de vraag gesteld: „Van welken God?" De naam van God toch wordt geregeld gebruikt als dekmantel voor allerlei on waardige zaken, alles wordt veilig gesteld door Gods naam eraan vast te koppelen. „Kerk en Vrede" nu moet onophoude lijk deze vraag stellen en er telkens op antwoorden: „Geloofd zij de God en Vader van onzen Heer Jezus Christus". Dit ant woord moeten we tot het onze maken en de consequenties ervan aanvaarden. Stanley Jones heeft gezegd: „De sleutel van het heelal ligt bij God, de sleutel van God bij Christus en de sleutel van Christus bij het kruis". Altijd wordt het kruis ons voorgehouden als symbool der zelfver loochening en zinnebeeld der dienende liefde. Wij allen, niet alleen zij die nu in den oorlog zijn, maar wij allen dragen den schuld van den oorlog. Terwijl we in kerken samenkomen, hebben we het zoover laten komen. Het kruis roept ons te midden van het, wapen gekletter. Christen zijn beteekent op een verloren post staan, maar ln de wolken zien we het kruis en in dat teeken zullen we overwinnen. Spr. eindigt met den wensch..God helpe u en mij daarbij". Nadat een dankgebed was uitgesproken werd deze bijeenkomst gesloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. De vlootconferentie. De Japansche minister van bultenland- sche zaken Hlrota heeft de Engelsche regeering geantwoord op de uitnoodiging inzake deelneming aan de vlootconferen tie. Naar men meent te weten wordt in het antwoord gezegd, dat Japan de confe rentie eerst 2 December geopend wenscht te zien opdat de Japansche afgevaardigden op tijd in Londen kunnen aankomen. VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN". Plechtige herdenking van Christus-Koning. Gisteravond werd, thans voor de tweede maal, op initiatief van de Vereeniging „Katholiek Leiden" het „feest van Christus- Koning, telken jare na het manifest van Paus Pius XI over geheel de wereld kerke lijk gevierd, op plechtige wijze herdacht. Reeds lang voor den aanvang was geen stoel in de groote Stadsgehoorzaal meer onbezet. Te circa halfnegen trad mon seigneur H J. M. Taskln. kapittel-vicaris van het bisdom Haarlem, voorafgegaan door den spreker van den avond, pater Borromeus de Greeve, deken Homulle en de geestelijkheid van Leiden, de zaal bin nen. Graal en K. J. C. brachten den vaan- delgroet. Tal van banieren der bij „Katholiek Lei den" aangesloten vereeniglngen, stonden naast het tooneel opgesteld. De muzltk speelde onder leiding van den heer M. v. Well het „Avé Maria'1 van Gounod; waarna de voorzitter, de heer Kriek, het podium betrad tot het uitspreken van zijn ope ningswoord Spr. heette allen hartelijk welkom op deze tweede openbare viering, welke wel een zeer bijzonder karakter draagt, daar het juist 10 jaar is geleden, dat Paus Pius XI het feest van Christus koningschap In stelde. Een bijzonder woord van welkom sprak de voorzitter tot mgr. Taskln, deken Homulle als geestelijk adviseur, alle geeste lijken der stad en den spreker pater Borro meus. Het daverend applaus, dat daarop volgde, bewees wel de groote populariteit, welke pater Borromeus bezit. De voorzitter herdacht vervolgens den overleden bisschop van Haarlem, monseign. Aengenent, voor wiens zielerust werd ge beden. De gemengde zangvereen. „Pulchri Stu dio" zong onder leiding van haar directeur den heer Th. van Niekerk „Ecce, quomodo moritur" van Jac. Handl, „Fenebrae Factae Sunt" van M. Haydn en het „Wiegelied" van Mozart, waarin mej. de Haas, lid van „Pulchri Studio" de solo-partij zong Mej. Jo Stallinga, sopraan-zangeres, deed het auditorium genieten van haar stemge luid. waarbij zij op de piano werd begeleid door mej. Cor Bots. Pater Borromeus de Greeve sprak vervol gens over: „Koningsmacht en Volkstrouw". „Het is tien jaar geleden," aldus spre ker. „dat Paus Pius XI het Kerstmanifest uitvaardigde, waarin hij het menschdom den Christus weer als haar Koning wilde voor oogen stellen, den Koning der Konin gen ln het maatschappelijk leven weer in eere wilde herstellen: het manifest, waarin het Christus-koningschap zoo duidelijk, maar ook zoo dringend aan de menschen werd voorgehouden. Welk een machtig onderwerp is Christus- Koningschap. De koning Christus, niet met gouden kroon bezet met diamanten en robijnen, niet in fluweelen mantel gevoerd met her melijn, maar Christus, de Koning van het Kruis, de Koning der Eeuwen, de Koning van de Liefde. Een Koning in allen een voud, maar tevens de Koning ln zijn on eindig groote Majesteit. Uit het maatschap pelijk leven heeft men Christus Koning verstooten. In de wereld, die Hij geschapen heeft, ls geen plaats meer voor den Schep per. Men heeft den Koning van den Vrede, den Liefde-Koning in onzen tijd niet meer noodig! Alles in Gods natuur wordt misbruikt, vliegtuigen bouwt men. kogels giet men bommen maakt men alles om zijn mede- mensch en naasten te dooden en te ver delgen. Om goudaders en petroleumbron- nen trekt men er op uit, modern bewapend ENGELAND. De verkiezingsactie. Majoor Attlee. leider van de Labour- fractie in het Lagerhui? heeft voor de radio gesproken. Hi.i zeide o.a. dat de Brit- sche regeering in den tijd dat het duidelijk was. dat een aanval op Atessynië werd voorbereid in plaats van op duidelijke wijze te verklaren dat Engeland den Volkenbond zou bijstaan toegekeken heeft dat de oor- 13? begon. De moderne wapens zün te gevaarlijk om in handen van een nationale regeering geiten te worden aldus spr. Hij zeide verder dat indien de were'd zün voordeel wilde doen met de uitvindingen der wetenschap er economische samen werking moest komen Ramsav Mac Donald heeft in het kader der verkiezingen een rede gehouden te Caxton Hall. Hii verklaarde dat de Ita liaansche aanval op Abe^synië hem heeft overtuigd dat gewapend handelen noodig is om de macht van den vrede af te dwin gen. Hij voeede er aan toe dat een weer loos Enge'and in 't tegenwoordige stadium der wereld-ontwikkeling n:et zal kunnen bijdragen tot behoud van den vrede maar een aansnoring tot den oorlog zou zijn. De liberalen te Warwick en Leamington hebben besloten ?een )e?en-eand!flaat te stellen tegen minister Eden uit eerbied voor zijn schitterend werk voor den vrede en den Volkenbond OOSTENRIJK. Miklas presidentschap. In officieele kringen wordt verklaard dat zeen wijziging zal komen in de bezet ting der functie va nstaatshoofd in Oosten rijk zoolang de corporatieve grondwet van 1934 niet ten uitvoer is gelegd, hetgeen nog geruimen tijd in beslag zal nemen. In- tussehen is het mandaat van bondspresi dent Miklas die in 1931 voor 4 iaav werd herkozen automatisch voor onbepaalden tiid verlengd met mitrailleurs en tanks, met bommen en stikgassen. Twist en tweedracht zullen er heerschen, zoolang het menschdom in het maatschappelijk leven Christus niet als zijn Koning wil erkennen. In gloedvolle woorden schilderde spr. Christus als den Koning van het Kruis, zoo als de mensch hem dient te volgen, om te besluiten met Christus als de Koning der Eeuwen, den Koning met het Eeuwig loon voor hen die Hem volgen willen. Een langdurig applaus volgde op deze met groote overtuiging uitgesproken rede. Vervolgens werd door Graalleden een voorstelling „Eucharistische Opdracht met spreekkoor en zang ten tooneele gebracht. Nadat ook mej. Staliinga en mej. Bots zich nogmaals hadden laten hooren. sorak de voorzitter een woord van dank tot allen, die hadden bijgedragen tot het welslagen van den avond. De bijeenkomst werd besloten met het j zingen van het Lied van Christus-Koning en den Chr. groet. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving. Roxy Theater, Haarlemmerstraat 52 Leiden, bioscoop theater. Eigenaar: G Lewin..Lelden. Wijziging. Naamlooze Vennootschap Con- servenfabriek. „De Verwachting" v.h. E. J. Schoondergang-Soeet. Middelstegracht 49 53. Lelden De statuten ztin gewijzigd. Met Ingang van 1 December a.s is de rijksklerk der directe belastingen G. van der Engel overgeplaatst van Leiden naar hier, 2de afdeeling. De juridische faculteit van Leidsche studenten heeft zich als volgt samen gesteld: W. H. Vermaas, praeses; E. W. de Jonge, ab actis; J. Berlage, quaestor; C. H. G M. Zondag, assessor I en mej. E. van Tricht, assessor II. De wethouder van onderwijs, de heer mr. A. Tepe ls verhinderd morgen spreek uur te houden. De firma B. de Kier, Nieuwe Rijn al hier zendt ons een catalogus van bij haar verkrijgbaar oude en nieuwe boek werken, omvattend circa 6000 nummers. Bij de politie is een rijwiel te bevra gen, dat in de omgeving van het Terwee- park onbeheerd ls aangetroffen. BINNENLAND. De werkloosheid oiïder de jeugd; eeit uiteenzetting der plannen. (3e Blad). De sanctiewet is afgekondigd en treedt heden in werking. (Binnenland, 4e Blad). De Tweede Kamer over de nieuwe pachtregeling. (3e Blad). Het Deensche elftal voor den voetbal wedstrijd tegen Nederland. (Sport, 3e BI.) Luit. ter zee H. van Boven heeft een gratie-request ingediend bij H.M. de Ko ningin. (Rechtzaken, 2e Blad). De gestrande logger te Katwijk Zee; het achterschip geheel weggezakt. (4e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De opening der Chrysanthemumten-. toonstelling te Aalsmeer. (Land- en Tuin bouw, 4e Blad). Over drie weken zal waarschijnlijk een Nederlandsche ambulance naar Abessynië vertrekken. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Nieuwe actie der Italianen aan het Zui delijk en Noordelijk front. (3e en le BI.)' De uitslag der verkiezingen in Zwitser land. (Buitenland, le Blad). De Spaansche regeering is afgetreden* (Buitenland, le Blad). De stormschade in Japan en Haïti* (Buitenl. Gem., 4e Blad en Tel., le Blad). De viering van den fascistischen op- marsch-verjaardag in Italië. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. ITALIË. De fascistische feestdag - Pauselijk protest. Gisteren is het feest van den 13den ver jaardag van den opmarsch naar Rome gevierd. Alle winkels waren gesloten en overal wapperden de vlaggen. Het directorium der fascistische partij heelt zich naar het kerkhof Verano be geven om hulde te brengen aan hen, die als slachtoffer der revolutie gevallen zijn en bloemen te leggen op hun graven. Om 10 uur werd van het Palazzo Ve- nezia de partijvlag geheschen. Allerwegen werden liederen ingezet, en onder het zin gen dezer revolutie-liederen trokken da zwarthemden naar de plaatsen, waar de dooden van de fascistische revolutie wer den herdacht of waar de in het dertiende fascistische jaar voltooide openbare wer ken, waarvoor totaal l'/ü milliard lire is uitgegeven, werden ingewijd. Mussolini heeft de inwijding bijgewoond van den nieuwen St. Paulsweg, welke de Viale Aventino met de Via dei Trionfi ver bindt en door een historisch en archeolo gisch belangrijk gedeelte van Rome loopt. De duce was gekleed in de uniform van generaal der militie en werd vergezeld door leden der regeering en partijleiders. Op zijn tocht door de straten werd hij geestdriftig toegejuicht. Verder heeft Mussolini het nieuwe post kantoor ingewijd, waarna hij naar het Palazzo Venezia terugkeerde. De menigte voor het naleis juichte enthousiast, zong en zwaaide met vlaggen, zoodat Mussolini lot driemaal toe op het balcon moest ver schijnen. „Wij zullen het jaar veertien met den zelfden meed beginnen." riep de duce da geestdriftige menigte toe. Tusschen 12 en 1 uur 's middags hebben boven alle Italiaansche steden vliegtuigen gevlogen. Te Rome verschenen niet minder dan 400 vliegtuigen boven de stad. Voorts is de dienst geopend op de ge- electrificeerde spoorlijnen Rome-Napels en RomeFlorence. Het is thans mogelijk den afstand RomeMilaan af te leggen in 7 uur en 40 minuten, terwijl men er in 1922 14 uur en 12 minuten voor noodig had. De afstand NapelsMilaan wordt afgelegd in 12 uur en 10 minuten tegen 10 uur en 40 minuten in 1922. In verband met den feestdag van het fascistische Italië, bleven op Zondag de Italiaansche zaken en kantoren geopend. De H. Vader heeft deze handelwijze veroordeeld in een toespraakwelke hij heeft gehouden tot de bestuursleden van de Katholieke Actie en waarin hij nog maals wees op het Goddelijk gebod der Zondagsheiliging.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1