HERVATTING VAN DEN OORLOG VERWACHT. 76ite Jaargang MAANDAG 28 OCTOBER 1915 No. 23188 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KAART VAN ABESSYN1E. STADSNIEUWS. Tegen heden wordt een nieuwe opmarsch der Italianen verwacht zoowel aan het Noordelijk als Zuidelijk front ter gelegenheid van den verjaardag van den marsch der fascisten naar Rome. De pogingen om alsnog tot een minnelijke schikking te geraken, worden vrij algemeen als mislukt beschouwd. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 235 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Voor ons gebouw hebben wij een bijzonder duidelijke kaart aange bracht van het oorlogsterrein in Abessynië. Men zal daarop precies den gang van zaken aan het front kunnen volgen, want met behulp van gekleurde speldjes geven wij iederen dag aan, hoe de situatie zich ontwikkelt. Des avonds is deze kaart verlicht. DE DIRECTIE. PROF. MR. E. M. MEIJERS. Naar aanleiding van ons bericht in het nummer van Zaterdag J.I., dat het 2 No vember a.s. 25 jaar zal geleden zijn, dat Prof. Mr. E. M. Meijers alhier benoemd werd, verzoekt genoemde hoogleeraar ons mede te deelen, dat hij dien dag onopge merkt wenscht te doen voorbijgaan en als dan niet te Leiden zal vertoeven. E. TH. WITTE 70 JAAR. Onder vele blijken van belangstelling keelt gisteren onze oud-stadgenoot, de heer E. Th. Witte, thans woonachtig te Wassenaar en oud-hortulanus van den Hortus Botanicus der Leldsche Universi teit zijn zeventigsten verjaardag gevierd. Gistermorgen kwam een deputatie van de afd. Wassenaar der Kon Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, bestaande uit de heeren Polderman, van der Schans, Huys en de Gans den jubilaris gelukwen- schen, waarbij zij een prachtige bloemen en fruitmand aanbood. De afd. Leiden had Zaterdagavond reeds een hartelijk schrijven gezonden, vergezeld van een bloemenmand, terwijl haar voorzitter, de heer J. G. Ballego gistermiddag nog persoonlijk zijn op wachting kwam maken. De Tuinbouwschool voor Meisjes Huis te Lande te Rijswijk, waarvan de heer Witte voorzitter van den raad van be stuur is, was vertegenwoordigd door het Ud van dien raad, den heer J. G. Ballego en de directrice mej. Jacoba Hlngst. Namens deze inrichting werd den jubi laris een radiotoestel geschonken. Voorts kwamen nog vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen binnen, o.a. een uitvoerig telegram van het hoofdbe stuur der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde; voorts van het personeel van den Leidschen Hortus en vele zaken relaties en particulieren. Alles bijeengenomen is den heer Witte gebleken, dat men zijn arbeid voor den Nederlandschen tuinbouw evenmin is vergeten als zijn beminnelijke persoon lijkheid. HOE KOOKT MEN OP GAS? Nuttige lessen voor huisvrouwen. Men zou zoo zeggen: wanneer een gasfabriek al meer dan 85 jaar bestaat, zal het antwoord op deze vraag toch aan geen enkele verbruikster meer moeilijk vallen. De grootmoeders van de tegenwoordige ge neratie huisvrouwen kookten in Lelden al op gas. Wie zou niet nauwkeurig weten, hoe het gascomfoor of -fornuis behandeld moet worden en hoe men er de spijzen op gereed moet. maken? Het klinkt misschien vreemd, maar het antwoord op deze vraag moet luiden, dat nog veel te weinig huisvrouwen daarvan voldoende op de hoogte zijn. Zeer duide lijk bleek dit nog eens in den laatsten tijd, ioen ambtenaren van de Lichtfabrieken verschillende gasverbruiksters aan buis bezochten. In 't algemeen trekt men nog veel te weinig profijt van zijn gastoestel- len en maakt men, o.a. door een verkeerde wijze van koken, zijn gasrekening onnoo- dig hoog. Daarom mag nog wel eens gewezen wor den op de demonstraties van „goed en zuinig koken", die in deze omstandigheden wn algemeen belang beterkopen Zp wor den gegeven in den toonwinkel der Licht fabrieken, Hooigracht 14. Elke demonstra te is verdeeld over drie avonden. Op Dins dag 29 October a.s. begint de eerste van dit winterseizoen. Voor de goede orde voegen wij h'eraan "dg toe, dat bij deze demonstraties niet verkocht wordt. Het eenige doel is het ge- Ven van voorlichting. Verder behoeft men niet bevreesd te zijn, dat alleen kostbare zehotels worden klaargemaakt; gedemon streerd wordt het bereiden van een ge wone burgerpot en op verzoek zelfs ook van ®ar eenvoudige gerechten. Desgewenscht Juinen bepaalde clubs gevormd worden, juddat men de demonstraties in een beslo- "n kring kan medemaken. Men kan zich voor deelneming aanmel- ,.en aan den toonwinkel. Hooigracht 14 'defoon 18) of bij de erkende gasinstal- "leurs. waarna men t.z.t. nadere inlichtin- ontvangt. VEERTIGJARIG JUBILEUM. den heer G. J. Zwarts. Heden herdenkt de heer G. J. Zwarts, technicus 2e klasse het feit dat hij 40 Jaar aan het Organisch chemisch laborato rium hier ter stede verbonden is. Vanmorgen werd de jubilaris, die met zijn gezin per auto van huls was gehaald, in het laboratorium toegesproken door den hoogleeraar-directeur prof. J. J. Blanksma. Hierbij was het geheele weten schappelijk en technisch personeel, als mede de studenten, tegenwoordig. Spr. liet zijn gelukwensch vergezeld gaan van een blijvend aandenken in den vorm van een dressoir, dat hij den jubila ris namens het wetenschappelijk perso neel en de studenten aanbood. De heer L. J. Richardson sprak namens het technisch personeel den jubileerenden collega toe, onder aanbieding van een fraai schilderij en bloemen. Nadat de heer Zwarts de sprekers en voor de blij ken van waardeering had bedankt, was men in de gelegenheid den jubilaris per soonlijk geluk te wenschen en bleef men nog eenlgen tijd gezellig bijeen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Tweede kunstochtend in het Trianon-Theater. Gistermorgen gaf het Instituut voor Arbeidersontwikkeling afd. Leiden haar tweeden kunstochtend in het weer totaal Uitverkochte Trianon-Theater. Het pro gramma, dat begon met een aardig jour naal en een prachtige bedrijfsfilm van de Haka, afgestaan door de Coöp. „Vooruit", vermeldde als hoofdfilm: „Moeder Krause's weg naar het geluk". Deze Russische rol prent, gegroeid uit de schetsen van den beroemden Duitscher teekenaar Heinrich Zille. geeft een beeld van het leven der arbeidersmassa in een der voorsteden van Berlijn. De hoofdfiguur is de oude moeder Krause, een krantenbezorgster. Ontroerend is het spel van deze tragische figuur, die het geluk, dat zij in haar leven niet kan vinden, tracht te zoeken in den van allen strijd verlossenden dood. Ongetwijfeld heeft deze film op alle aanwezigen een diepen indruk gemaakt en hen de waar heid van Zllle's» woorden doen inzien: „Met een slecht#* woning kan men een mensch vermoorden, even goed als met een bijl". Het Instituut kan verzekerd zijn met het geven van dezen ochtend een machtig pleidooi t-e hebben gevoerd voor verbete ring der arbeidershuisvesting. TOONEELVER. „DOOR OEFENING BETER". Twaalfde uitvoering. Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver- eeniging voor een vrij groot aantal be langstellenden in de groote zaal van „Zo- merlust" haar twaalfde groote uitvoering. Te ongeveer halfnegen werd de avond geopend door den voorzitter, den heer C. J. van Bemmelen met een welkomstwoord tot alle aanwezigen, waaronder afgevaardig den van zustervereenigingen en plaatse lijke vereenigingen. Spr. dankte voorts alle leden, donateurs en donatrices voor den financieelen steun, welke de vereeniging in het afgeloopen jaar weer heeft mogen ge nieten, om te vervolgen met een woord van dank aan de winkeliers voor de door hen geschonken artikelen voor de tombola, waarbij hij de dames, die deze tombola hadden georganiseerd, niet vergat. Tot be sluit wenschte spr. allen een gezelligen avond toe. Het show- en jazzband-orkest „The Roto Colour Players" onder leiding van den heer I. Coster, verleende op uitmuntende wijze muzikale medewerking en zag zijn prestaties telkens met luid applaus be loond. Nadat dit orkest zich eenige malen had laten hooren voerde bovengenoemde tooneelvereeniging het tooneelstuk „Een, die niet geteld wordt", tooneelspel in 3 be drijven door Jan Grosfeld en J. v. Eekelen op, welk stuk over het algemeen een goede vertolking genoot. Er werd met animo en toewijding gespeeld, waarvoor de aanwe zigen met hartelijk applaus na elk bedrijf hun erkentelijkheid betuigden. Grimeering en kapwerk werden door den heer Piet van der Pijl op goede wijze verzorgd De geslaagde uitvoering werd besloten met een bal onder leiding van den heer E. Castelein. VEREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN KON. GENOOTSCHAP M.S.G. Een dubbele vergadering. Zaterdagavond hield de Vereeniging van Oud-Leerlingen in de Jacobazaal van „Den Burcht" haar 24e algemeene leden vergadering onder presidium van den heer O. S. Knottnerus. In zijn openingswoord uitte de voorzit ter zijn tevredenheid over hetgeen in de afgeloopen maanden is geschied, vooral wat betreft de feestviering ter herdenking van het 150-jarig bestaan van hei Ge nootschap. Spr. dankt de oud-leerlingen voor hun medewerking, maar niet min der het comité uit de oud-leerlingen, dat de herdenking van het 150-jarig bestaan voorbereidde en tot uitvoering bracht. In 't bijzonder brengt spr. hulde aan den heer H. H. Verhulst, die wederom als secretaris van het huldigingscomité fun geerde en zulks op voortreffelijke wijze heeft gedaan. (Applaus). De notulen der vorige Wrfgdering wer den na lezing onveranderd vastgesteld. In zijn jaarverslag memoreerde de secretaris vooral de herdenking van het 150-jarig bestaan van M.8.G. Hoewel de oproep om bijdragen, aan meer dan tweeduizend oud-leerlingen gericht, verre van algemeen beantwoord werd, waren de inkomsten toch zoodanig, dat de ver eeniging het door haar toegezegde bedrag van maximum f. 500 niet ten volle be hoefde aan te spreken. Het ledental steeg in net afgeloopen jaar door de propaganda tijdens de feesten van 172 tot 197. Dit aantal is op de ruim tweeduizend leerlingen toch veel te weinig, aldus de secretaris, waar om hij ook hoopte, dat het volgend jaar, bij het 25-jarig bestaan, talrijk velen zich voor het lidmaatschap zullen opgeven. Na het applaus der vergadering bracht de voorzitter dank aan zijn mede bestuursleden en speciaal aan den secre taris, voor al het vele, dat zij steeds voor de vereeniging hebben gedaan. In dezen dank betrok spr. bovendien nog eens extra de heeren v. d. Laken en Nieboer, die zich zoo verdienstelijk hebben ge maakt bij het arrangeeren van de his torische jubileumtentoonstelling. De penningmeester, de heer A. Schreu- der, bracht vervolgens verslag uit over den financieelen toestand. Het saldo was f. 1124,37'/!, de ontvangsten bedroegen f. 441,84, tezamen f. 1566.21'/i. De uitgaven waren tezamen met het garantiefonds f. 720,691/i, zoodat er een saldo is van f. 845,52 Na gunstig uitgebracht rapport door de kascommissie werd den penningmeester onder dank van den voorzitter décharge verleend. De bestuursverkiezing had tot resul taat. dat de heeren H. H. Verhulst en L. Th van de Laken werden herkozen ter wijl in de plaats van den heer R, Veen- hulzen. die niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, benoemd werd de heer H. H. Blöte Jr. Na een woord van gelukwensch tot de her- en gekozenen door den voorzitter, werden tot kasnazieners benoemd de hee ren J. v. Rijn, C. Sweris en Jan Stigter. Hierna volgde sluiting der vergadering van de Vereeniging van Oud-Leerlingen, waarna de algemeene vergadering van de Oud-Leerlingen van. M.S.G. gehouden werd, die hebben deelgenomen aan de jubileum-herdenking. De notulen werden goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester gaf aan: inkomsten f. 2594,04 (309 leerl. brachten f. 1796,25 bij elkaar); uitgaven f.2424,04. zoodat het saldo is f. 170. Wanneer alle rekeningen zijn betaald wnrdt het overige kassaldo teruggestort in de kas der Vereeniging v. Oud-Leerlingen. Namens de kascommissie bracht de heer Kruit gunstig rapport uit over het gehouden beheer, waarop de penning meester werd gedéchargeerd. Als een der oudste oud-leerlingen, op deze vergadering, sprak de heer Schaap woorden van dank tot de Vereen v. Oud- Leerlingen en tot het Comité 150 jaar M.S.G. welke door applaus werden onder streept. De heer Verhulst deelde hierna mede, dat een onbekende oud-leerltog voor het doen doorgaan der tentoonstelling zich garant stelde voor een bedrag van f. 200. Dit bedrag is verbruikt. De heer Verhulst stelde hierom voor het voordeelig saldo der rekening (f. 170) dezen onbekenden oud-leerling te restitueeren. Dit voorstel ondervond geen tegenstand, zoodat het met algemeene stemmen werd aanvaard. Met een woord van dank van den voor zitter tot al degenen, die tot het welsla gen van het feest ter herdenking van het 150-jarig bestaan hun medewerking heb ben verleend, in 't bijzonder den heer H. H. Verhulst, besloot de voorzitter ten slotte de besprekingen en werd op zijn voorstel het comité 150 Jaar M.S.G. ont bonden verklaard. De voorzitter voegde hieraan den wensch toe, dat het volgend jaar met de zelfde opgewektheid het 25-jarig bestaan der Vereeniging van Oud-Leerlingen zal mogen worden gevierd. Daarvoor is ech ter noodig, dat nog meerdere oud-leerlin gen tot de vereeniging toetreden. De vlce-voorzltter, de heer D. van Litb, sprak hierna nog een hartelijk woord van dank tot den heer Knottnerus, die als geziene persoonlijkheid in den lande niet weinig heeft bijgedragen om het werk van het comité vruchtbaar te doen zijn. De vergadering betuigde haar instem ming mét deze woorden, waarna de ver gadering werd gesloten. CHR. HIST. UNIE. De najaarsvergadering van den Kamer kring Leiden der Ohr. Hist. Unie zal Zater dag 16 November hier ter stede worden gehouden. Het belangrijkste agenda-punt vormt het voorstel van het bestuur tot het vormen van kadercursussen. Prof. dr. J. de Zwaan zal voorts een rede houden over „Op weg naar een christe lijker maatschappij". VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Film der Bataafsche Petroleum Maatschappij. Zaterdag j.l. hield bovengenoemde Veree niging haar eerste lezing van dit seizoen. Vertoond werd de bedrijfsfilm der Kon. Shell Aardolie „Van Put tot Pomp", Deze film werd vertoond in het geheel bezette Casino-Theater. De voorzitter, de heer G. J. J. van der Linden opende en heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder de vele leeraren van het Genoot schap M. S. G. en den vertegenwoordiger van de directie der Bat. Petroleum Mij. Spr. dankte den directeur van het Casino- Theater den heer G. H. Groenewegen, voor het wederom bereidwillig beschikbaar stel len van het Theater. Voorts bracht spreker dank aan de directie van de B. P. M. voor het afstaan der film. Achtereenvolgens werd vertoond het journaal en een tee kenfilmpje, waarna de film der Kon. Shell werd gedraaid. Deze laat eerst zien, hoe de geologen diep in het binnenland moeten doordringen; nadat de proefboring heeft plaats gehad, wordt het bouwen van een boortoren vertoond. Verder zien wij hoe het boren der olie, welke zich vaak op dui zenden meters diepte bevindt, geschiedt. Het boren vindt plaats met draaiende bo ren, de olie komt door den natuurlijken druk van het gas omhoog. Daarna wordt de olie in geweldige pijpleidingen van soms wel 500 K.M. lengte, naar de raffina derijen geleid. Uit de ruwe olie worden in de raffinaderijen verschillende producten gewonnen. Getoond werd het groot aantal voorbeelden van het gebruik der Shell pro ducten o.a. in den landbouw, verwarming (zelfs in Oud-Holland's Spakenburg kan men de olie niet missen) en voor vliegtui gen over de geheele wereld. De voorzitter dankte namens alle aanwezigen de verte genwoordigers van de directie der B.P.M. voor deze zeer interessante film. vooral daar de V. v. M. de eerste vereeniging is, die deze film in het openbaar heeft mogen vertoonen. Tevens maakte de voorzitter bekend, dat de eerstvolgende lezing zal worden gehouden door den heer Th. Hecker assistent aan de Technische Hoogeschool te Delft, met het onderwerp: „Architecto nische vormen". BINNENLAND. Te 's Gravenhage is overleden, 77 jaar oud, prof. mt. R. Fruin, oud-algemeen rijksarchivaris. (Kerk en School, 4e Blad) De regeling van het koopen op afbeta ling. (4e Blad). Geen verandering in de spelling Mar- chant. (Binnenland, 4e Blad). Stranding van motorlogger te Katwijk Zee; de bemanning, bestaande uit veer tien personen gered. (2e Blad). Peer de Bie en den Brus, twee beruchte Ossche misdadigers, zijn veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf. (Rechtzaken, le Blad). Op een belastingkantoor te Rotterdam is de brandkast opengebrokenf5400 is gestolen. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Heden wordt een Itaiiaansche aanval aan het Noordelijk zoowel als aan het Zuidelijk front verwacht. (4e en le Blad). De Engelsche verkiezingsactie. (Buitenl. 2e Blad), Groote overstrooming op Haïti. Vele honderden slachtoffers. (Buitenl, Ge mengd, 4e Blad). Japan door een reeks ernstige ongeval len geteisterd. (Buitenl. Gemengd, 4e BI.). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. VER. TOT BEV. DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Lezing van dr. Tinbergen. De tweede bijeenkomst In dit seizoen werd wederom gehouden in de groote Nutszaal en te ruim 8 uur geopend door de Presidente, mevr. T. Kranen bui g-Sie- mens. De opkomst der leden was niet zoo groot als we wel gewoon zijn: de thuis blijvers hebben weer ongelijk gehad en heel wat gemist. Na de opening werd eenigen ti'J aan liplezen besteed, waarna de heer de Rijk I het woord had gevraagd voor de groeps- telefoon. De heer de Rijk deelde mede dat hij toestemming had verkregen van de Ver. „Het Schouwtooneel" om bij de voorstel lingen dier Ver. de groeostelefoon te plaatsen. De eerstvolgende voorstellingen zullen gegeven worden oo 10 en 11 No vember a.s. Het meest geschikt voor het doel lijkt 11 Nov. Met meer dan 10 S.H. bezoekers zou men na de voorstelling van 11 Nov. steeds mogen rekenen od parterre-plaatsen. Spr. dringt er od aan, dat velen zich zullen ODgeven, opdat oo die manier meer genoten vu kunnen worden van onze groeostelefoon. De heer de Ruiter dringt er oo aan eerst de groeostelefoon in den Schouw burg te orobeeren, doch dat is eenige jaren geleden reeds gebeurd en een suc ces gebleken. Tegen 9 uur kwam dr. N. Tinbergen, die een lezing met lichtbeelden zou geven over zijn reis naar Oost Groenland, al waar lili een dierkundig onderzoek ver richtte Dr. T. gaf een korte beschrijving van ziin zeereis, die alleen in der, na zomer gemaakt kan worden omdat Oost- Groenland voor schepen anders niet be reikbaar is door het pakijs. Aan de hand van Drachtige foto's die een goed beeld gaven van de enorme lisbergen en fjorden en van de bewoners, de Eskimo's die in het Angmagssalik district verblijven gaf spr. een zeer mooie beschrijving van de natuur en het leven en werken dier menschen. Mocht velen der aanwezigen het leven daar niet aanlokken dr. T. schünt er met zlin vrouw een buitengewoon interessant jaar te hebben doorgebracht en roemt de vriendelijkheid en gastvrijheid der Es kimo's. Spr sloot ziin lezing met den wensch uit te spreken nogmaals in de gelegenheid te komen wederom een reis naar Groenland te kunnen maken. Het flink applaus van de aanwezigen en het woord van hartelliken dank van de Pres. namens allen bewees dr. T. hoe zijn lezing werd gewaardeerd. Voor de verrassing welke het bestuur de vorige keer ten deel viel. wordt de groeostelefoon uitgebreid en zal een ver betering van het bord worden aange bracht. De pres. maakte nog attent op de ver loting die plaats heeft te Utrecht ten bate van het onderwijs voor het S.H. kind, en vroeg ieder die loten wil hebben zich oo te toeven bii de secretaresse mevr Kul- oer. Aan hetzelfde adres zijn ook de kalenders voor 1936 verkrijgbaar. Te ruim half elf sloot mevr. Kranen burg dezen avond.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1