Met den dood voor oogen ECONOMISCHE SANCTIES pBUITENL. WEEKOVERZICHT LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 October 1935 Dei Derde Blad 768le Jaargang De angst, die vleugels geeft. No. 23187 WETENSCHAPPEN. Dit is je laatste, vriend, ik mag je niet meer verkoopen ontspanning en verwarring. Ontspanning eenerzijds, verwarring an- aerzijds, dat is het beeld der afgeloopen Ontspanning is er ongetwijfeld ingetre den in de Engelsch-Itallaansche verhou dingen. De oorzaak daarvan? Och, een directe oorzaak is er niet voor aan te wij gen tenzij men mag aannemen, dat Mus solini regelrecht op den terugweg is. De groote rede van den Engelschen minister van buitenL zaken, sir Samuel Hoare, was gematigd van toon, doch zijn de officieele verklaringen van Engelsche zijde dat niet altijd geweest! En bovendien, nieuwe ge- lichtspunten heeft de Engelsche minister piet geopend, hetgeen trouwens ook niet verwacht mocht worden. Engeland heeft nogmaals verklaard, dat de Volkenbond voor de Britsche politiek het plechtanker Is bij de verhouding tot het buitenland, dat Engeland geen geschil had met Iallë daar het conflict was tusschen Italië en den Volkenbond, waarvan Engeland slechts de trouwe dienaar is. Zoowel Baldwin als Eoen hebben dat later nog eens bevestigd. Kon Italië daaruit gereede aanleiding vinden om plotseling zich toeschietelijker te toonen? Wij vermogen dat niet te zien, want was voor Italië beslist noodig een Britsche verzekering, dat het niet ging om Eet fascistisch regiem, dat, ma.w. niet werd gedacht aan bemoeienis met Ialiaan- wiie binnenlandsche politiek? Zoo dit in derdaad noodig ware geweest, dan zou men kunnen aannemen, dat Italië een oorlog met Engeland onvermijdelijk had geoordeeld en daarvan is immers niets ge bleken. Neen, Italië heeft blijkbaar ingezien, dat het terug moest, al zai het dit natuurlijk trachten te camoufleeren en heeft het jn die richting ook binnenskaners uiting gegeven aan die voornemens. Was anders aan te nemen, dat Engeland, dat tot dus ver te Genève zich met hand en tand had verzet tegen ieder uitstel inzake het uit roeren van de genomen sanctle-maatrege- ien, eensklaps instemde met een uitstel van een 14 dagen? Zeer duidelijk werd er tevens bij opge merkt, dat deze spanne tijds zich leende om alsnog te trachten een uitweg te zoe ken..,. Om naar huiten van zijn goede bedoe lingen te doen blijken, heeft Italië tevens oen concessie gedaan: het heeft één divisie uit Lybië teruggeroepen, waar de Italiaan- sche macht een bedreiging was gaan vor men van Egypte. En dit zonder recht- jtreeksohe tegenprestatie, dus zonder te vragen een terugnemen der Engelsche vloot, althans gedeeltelijk, uit de Middel- landsche Zee. Wel zal Engeland nu eenige troepen van de grens van Tripois naar Egypte terug zenden! Italië is toeschietelijker geworden, daar- san valt moeilijk meer te twijfelen. Dit komt ook tart uiting in hetgeen van de meest diverse zijden wordt gemeld over foorstellen van Italië; het moge waar zijn, dat deze niet officieel zijn ingediend, men mag veilig aannemen, dat in gemelden geest toch een aanbod is gedaan om weer te kunnen komen tot besprekingen. Wat over die voorstellen wordt medegedeeld, is bovendien zoo gematigd als totdusver van Italiaansche zijde nog nimmer werd gehoord. Weliswaar kan worden vastge legd, dat noch Abessynië noch de Volken bond zich daarmede accoord zullen ver klaren en dit blijft de Engelsche eisch! - maar het heet tevens, dat er over ge praat kan worden! Er is derhalve weer hoop op een rege ling. die een voortzetten van den oorlog overbodig maakt. Van den oorlog merkt men overigens, gelukkig!, nog niet veel. Men ziet: er is alle reden om te spreken over ontspanning. Daarnevens vertroebelt evenwel verwar ring de situatie. In hoofdzaak vindt o.i. die verwarring haar oorsprong in het feit van de ontbinding van het Engelsche lagerhuis en het houden van nieuwe ver kiezingen in Brittannie, hoewel er mis schien toch wel eens iets waars zou kun nen zijn gelegen in hetgeen verwarring stichtend werkt. Zooals reeds in een vorig overzicht kor telings door ons werd opgemerkt, benut de huidige „nationale" regeering in Brittan nie de haar geboden kans, dat feitelijk het gansche volk achter haar buitenlandsche politiek staat, om „verkiezingen te ma ken". De oppossitie. bestaande uit Labour en de rest van het Engelsche liberalisme, voelt dat zeer juist aan en weet zich tevens in een hoek gedrongen. Om aan den druk te ontkomen, wordt thans aangevoerd, dat de regeering een zwaai heeft genomen, dat de regeéring niet langer roet bij stuk houdt, doch wil transigeeren. Eerlijk ge- segd, zijn daarvoor argumenten aan te voeren, maar aan den anderen kant dient erkend, dat geen enkel bewijs daarvoor dog is te leveren. De beschuldiging der oppositie luidt zelfs niet meer of minder dan dat de Engelsche regeering achter den rug van den Volkenbond om naar een compromis zou willen streven, waarbij rit den aard der zaak dan Abessynië het Joodje zou leggen. De officieele uitlatingen der Engelsche ministers laten geen ruimte 'oor deze beschuldigingen, doch er zijn niettemin dingen, die de beschuldiging der Engelsche oppositie-partijen schijnen te Wettigen Het heet, dat Frankrijk Enge- hnd volkomen bevredigd heeft inzake de Eeste'de vragen om bijstand bij een niet- Mtgelokten aanval der Italiaansche vloot op do Engelsche. Maar waarom wordt dit Fransche antwoord dan zoo geheimzinnig «n de publiciteit onttrokken, terwijl bo vendien 'n groot dieel der Fransche pers, Y'.ecmi-offieieele bladen, 't voorstelt, als- 0' Frankrijk slechts steun heeft beloofd, jranneer het Engelsche optreden tevoren oom der, Volkenbond was goedgekeurd, tl «en met de overbrenging der ..Home- ïït naar he Mlddellandsche Zee niet oet geval is. Waar echter weer tegenover rial ,ja)- de Enggjschg regeering geen va 1 heeft laten bestaan, dat het zich niet v conrinent los maakt, wanneer zij Jan rekenen op een volledige naleving n hst covnant van den Volkenbond, ook betreft steunverleening metterdaad. wat beteekent de plechtige verkla- dat in geen geval militaire sancties sltiM Worden toegepast, vraagt de oppo- „i'. Geven de economische sancties eens - gewenschte resultaat, dan is het a'Seloopen? c':°nn er> ander sticht verwarring en zoo m°menteel ontspanning en verwar- 5 hand aan hand. Redding door prestaties van phenomenaal gehalte ONVRIJWILLIGE RECORDS. Wat doet een mensch al niet, wanneer hij den dood voor oogen heeft? De een is van schrik als het ware verlamd, de ander zal op het laatste oogenblik nog probeeren zich te redden. De groep van deze koelbloedigen is waarschijnlijk kleiner dan het aantal dergenen, die in hun doodsangst zich alle krachten voelen ontzinken; wat de eersten echter presteeren kan van een phenome naal gehalte zijn. Het benadert, ja, over treft soms de records van sportlieden, die jarenlang in training zijn geweest om in een bepaald onderdeel uit te blinken. Niet voor niets is op deze onvrijwillige record- brekers de uitdrukking van toepassing dat de angst hen vleugels geeft. Het blijkt vaak achteraf, dat zij in hun doodsnood een sprong hebben gemaakt of een andere ver richting hebben volbracht, waartoe zij in gewone omstandigheden nimmer in staat zouden zijn en die zij ook later niet meer kunnen evenaren. Hier geen tra ning, geen officials met stopwatch en maatlat, die de resultaten met pijnlijke nauwkeurigheid tot in onderdeelen van seconden en centi meters nagaan, geen juichende toeschou wers en geen belooning in den vorm van een t tel of een medaille. Niels van dat alles: alleen een man, die in doodsangst al zijn krachten verzamelt en zich nauwe lijks bewust is van wat hij kan. Bekend is het verhaal van den logeergast die op een van de Waddeneilanden zijn vacantie doorbracht en bij eb een gioote wandeling maakte over de drooggevallen gronden. De zon kwam steeds hooger en liet werd een warme dag. Na een flinken tocht ging hij in het zand liggen, om wat te rusten, In de heerlijke zon liet hij zich blakeren in het warme zand en daarbij viel hij in slaap. Met schrik werd hij na eenigen tijd wakker, doordat een golf zee water zijn lichaam beroerde. Hij had zijn tijd verslapen en de zee dreigde hem den terugtocht af te snijden Opeens was hij klaar wakker en begon hij te rennen wat hij loopen kon. Buiten adem kwam hij aan. Den afstand van vijf kilometer had hij in twintig minuten afgelegd en hij moet een stevige constitutie hebben gehad. Er bestaan meer van dergelijke verhalen van menschen die, door den uitersten nood gedreven, het schier onmogelijke presteer den. We hebben er enkele verzameld, die we hier weergeven, ten bewijze dat deze sportieve zomergast niet alleen staat Ze zijn interessant genoeg om te vermelden, omdat eruit blijkt welke krachten in den mensch sluimerend blijven totdat zij op eens, door 't onderbewustzijn voortgedre ven, zich manifesteeren. Aan een draad tusschen hemel en aarde. Vaak is het niet alleen oogenblikkelijke kracht, maar ook uithoudingsvermogen, dat de in levensgevaar verkeerende aan den dag legt. Daarvan gaf een leidekkers- jongen in Philadelphia blijk. Hij was nvt eenige anderen werkzaam op het. dak van een tien verdiepingen hoog gebouw, om daar herstellingen te verrichten. Bij het naar huis gaan aan het einde van den werkdag sloot de baas het luik naar het dak af. zonder zich ervan overtu'gd te hebben, dat er zich niemand meer buiten bevond. Ons knechtje was evenwel achter gebleven en zag zich even later den terug weg afgesneden. Roepen mocht niet baten en op deze afstand lette men van de straat af niet op wat daarboven gebeurde. Veel zin om er te blijven overnachten had de Jongen echter niet, zoodat hij een kloek besluit nam en zich langs den bliksemaf leider naar beneden liet zakken. Alles ging goed tot aan de derde verdieping. Daar verdween de draad opeens in een groef in den muur, hetgeen beteekende, dat zij daar voor hem eindigde. Men kan zich indenken met welk een schrik hij deze ontdekking deed! Daar hing hij, ongeveer twaalf meter boven den grond, in een hachelijke positie. Hij begon te roepen en te schreeuwen, doch niemand hoorde hem. Lang zou hij het bo vendien in dezen toestand niet kunnen uithouden; naar beneden springen betee kende echter van deze hoogte zoo goed als zeker den dood. Het eenige was, te trachten langs denzelfden weg naar boven te klauteren. Dus zette hij de tanden op elkaar en begon langs den dunnen draad zich langzaam omhoog te werken. Bij stukjes en beetjes vorderde hij en met een ongeloofelijke taaiheid zette hij door Hij heeft het kunststukje tenslotte volbracht en wist, alhoewel in volkomen uitgeputten toest and de dakgoot te bereiken. Daar vond men hem na eenigen tijd liggen, toen men hem gemist had en men hem was gaan zoeken, meer dood dan levend. Aan zijn handen was te zien wat hij gedaan had en hij* kon de eerste dagen zijn gewone werk niet verrichten. Een sprong in doodsnood. Een Amerikaansche chauffeur heeft mis schien wel het record vèr springen zonder aanloop op zijn naam. Hij bestuurde een vrachtauto met springstoffen, benoudigd voor de ontginn'ng van petroleumvelden een zeer gevaarlijk werkje, dat goed be taald wordt doch dat velen er op den duur niet levend afbrengen. In groote tankwa gens wordt de nitroglycerine van de fa briek naar de petroleum installaties ge bracht. Dit goedje wordt reeds door een kleine schol: tot ontploffing gebracht en de wr king ervan is ontzettend. Meestal wordt bet met andere stoffen (aarde, sui ker of sommige chemische verbindingen) vermengd tot. het bekende dynamiet da* veiliger vervoe"d kan worden en toch een groote nntoloffingskracht heeft. De zui vere n 'rr '""erine is een dikke vloeistof, wierven de invoer wegens haar gevaar lijkheid in sommige staten verboden ls. In Amerika, waar zij in onvermengden toe stand gebruikt wordt om bij de petroleum- boringen den grond los te maken, waar- door de weg vrij komt voor de eronder samengeperste aardolie, mag de nitrogly cerine alleen des nachts worden vervoerd, waarbij de bebouwde kommen van steden en dorpen moeten worden vermeden. Uit lijfsbehoud rijden de chauffeurs met hun gevaarlijke vrachtje in matigen gang. Onze man reed op een landweg ergens in Texas, toen hij plotseling na een bocht vdór zich in het licht van zijn lantaarns een telegraafpaal over den weg zag lig gen. Bij die paal loerde de dood, want een botsing zou zonder twijfel een ontploffing van zijn vrachtje tengevolge hebben. Krachtig remmen beteekende zelfmoord, daar ook de daardoor ontstane schok nood lottige gevolgen zou hebben. Dat alles over woog de man in enkele onderdeelen van een seconde. De weg had aan één zijde een afloopende berm, waarachter hij be schutting zou kunnen vinden. Hij bedacht zich geen oogenblik en sprong van zijn zitbank recht op de veilige schuilplaats toe. Even later volgde de botsing en met een geweldige knal sprong de lading in ae lucht, in den weg een grooten trechter achterlatend. De chauffeur kon echter be houden en wel uit zijn loopgraaf kruipen, hij had zonder aanloop een sprong van 5' 'i meter gemaakt. De angst had hem waarlijk vleugels gegeven. Oorlogsherinneringen. Uit den wereldoorlog zijn eveneens soort gelijke prestaties bekend, waarbij soldaten in doodsnood tot dingen in staat bleken, die ze later nimmer konden herhalen. Zoo was het aan het Oostenrijksch-Italiaan- sche front bij een Oostenrijksche tegen aanval een korporaal der Italiaansche bersaglieri, die door een bewonderenswaar- digen sprong zijn leven redde. De bersaglieri waren erin geslaagd door een Oostenrijksche draadversperring heen te dringen. Hun verdere opmarsch werd evenwel gestuit door een inderhaast inge stelde Oostenr. vlammenwerper. Deze verschrikkelijke oorlogswerktuigen spuwen viammen van groote hitte uit, waarmede alles vernield wordt wat in hun weg komt. Links werd met de vernietiging begonnen, rechts stond de korporaal. Nog enkele se conden en de vlammen zouden ook hem bereiken. Achter hem was het prikkeldraad dat daar ter plaatse intact was gebleven. Een andere uitweg was er echter niet. Plot seling zagen zijn kameraden achter hem den man een korten aanloop nemen, waar na hij met volie bepakking over de onge veer 1.70 meter hooge versperring sprong. Later moest hij in het bijzijn van andeien nog eens een dergelijken sprong maken. Hij bleek er niet toe in staat. PROF. VENING MEINESZ OVER HET ZWAARTEKRACHT-ONDERZOEK. Resultaten van de reis van de K. XVIII. Heden hield in het Trippenhuis te Am sterdam de afdeeling Natuurkunde van de Academie haar gewone vergadering. Prof. dr. F. A. Vening Meinesz deed een mededeeling over „De voorloopige resul taten van het zwaartekracht-onderzoek tijdens de reis van Hr. Ms. K. XVIII. Na een dankbetuiging aan de autori teiten van de Nederlandsche Marine, in het bijzonder aan mr. dr. L. N. Deckers en dr. H. Colijn, voor het groote wetenschap pelijk onderzoek dat met de reis van Hr. Ms. K. XVIH is mogelijk gemaakt en aan commandant, officieren en bemanning, voor de medewerking bij dat onderzoek verleend, gaf spr. een overzicht van de reis. Hij vermeldde het meegenomen in strumentarium: het slingertoestel voor zwaartekrachtbepalingen op zee, drie goe de chronometers, waarvan één door de Fransche marine voor de reis was afge staan, een registratietoestelletje voor tijds- vergelijkingen, een Holweck-Lejay toestel voor de bepaling van de zwaartekracht te land, dat de Bataafsche Petroleum Maat schappij heeft willen uitleenen, teneinde van uit de havens nog waarnemingen te land mogelijk te maken, die een waarde volle aanvulling gegeven hebben tot het materiaal, dat op zee verkregen werd, ver der het echo-loodingstoestel dat de ma rine voor deze reis in de K. XVIII heeft willen inbouwen. Spr. gaf een kort overzicht van de resul taten der echo-loodingen in den Atlan- tischen en Indischen Oceaan. Vervolgens besprak hij de slingerwaarnemingen voor ae zwaartekrachtmetingen en vermeldde de radio-tijdseinen die hij, tijdens de reis had gebruikt. De resultaten der metingen hebben twee belangrijke gevolgtrekkingen van alge- meenen aard mogelijk gemaakt Ten eer ste, dat de ovenwichtsafwijkingen in den opbouw der aarde, die reeds uit gTaad- metingen en vroegere zwaartekrachtbepa lingen bekend waren, niet overeen blijken te stemmen met de hypothese van een afplatting van de aarde in het equator- vlak, zooals door veie geodeten vermoed werd. doch dat zij met de verdeeling van oceanen en continenten over het aard oppervlak schijnen samen te hangen. Ten tweede, dat de zwaartekracht op de oceanen systematisch een iets grootere waarde vertoont dan op de continenten en dat de overgang vrij plotseling bij den I continentsrand optreedt. Wellicht kunnen convectiestroomen ir. het substratum on- i der de aardkost, zooals die door Schwin- ner en Holmes reeds verondersteld zijn, een verklaring van deze systematische afwijkingen geven. Vervolgens vermeldde spr. nog enkele resultaten van meer plaatselijken aard. De resultaten op het eerste traject bereikt, geven den indruk dat de korstplooiingen van het Iberische schiereiland en van Marokko niet in den Oceaan doorloopen. De resultaten tusschen Dakar en Pernam- buco doen zien, dat de Romanche trog (de loodingen gaven daarvan een diepte van 7600 M. aan) isostatisch gecompenseerd is; het maakt niet den indruk, dat men hier met een effect van een groote korst- plooiing te doen heeft, zooals dat bij andere diepzeetroggen het geval is hoe wel de vele aardbevingscentra wel in die richting wijzen Ook de dubbele Wal- vischrug die de K. XVIII tusschen Tristan da Cunha en Kaapstad gekruist heeft, blijkt isostatisch gecompenseerd te zijn. Alle vermelde resultaten zijn nog voorloo- plg. maar het is niet waarschijnlijk, dat de definitieve resultaten een ander beeld kunnen geven.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9