DRIE GROOTE BRANDEN JlIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 25 October 1935 STADSNIEUWS. GEVEILDE PERCEELEN. TE ROTTERDAM, WAALWIJK EN NIJMEGEN BRIEVEN UIT BERLIJN. DE 0GRIQG. BEURSOVERZICHT. MARKT k BERICHTEN WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 764. Hedenmiddag 2 uur: 769. telegrafisch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned Meteorol. Instituut te De Blldt Hoogste stand 774.3 te Vardoe. Laagste stand 730.8 te Seydinfjord. Verwachting tot den avond van 26 Oc tober: Meest matige later wellicht toe nemende Noordelijke tot Westelijke ol Z.-Westelijke wind. Halt tot zwaar be- rolkt ot betrokken. Aanvankelijk weinig geen regen. Later eenige kans op regen, üchter. büitenlandsch weerbericht. h. Kon Ned Meteorol Inst te De Blldt Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuid-Westen nam nog ln beteekenls toe a breidde zich over geheel Zuid-Europa uit. Op IJsland begon de luchtdruk gis teren snel te dalen. In het Oosten daalde de barometer in 12 uur 18 m.m. De ver meerdering van luchtdruk van Zuid naar Noord heeft een strooming uit het Wes ten tengevolge, benoorden de 51e breedte graad die luchtmassa's van hooge tem peraturen aanbrengt. De hooge druk ln Scandinavië begint lenig te trekken. De depressie ln het Oost ree gebied vult geleidelijk op. De koude luchtstroom veroorzaakt ook lage temDera tuur op de hooge stations in 1e Alper IJungfrau Joch —15 gr„ Zugspltze —<13 gr.) Teil Zuiden van de Alpen Is 't mooie weer teruggekeerd. In onze omgeving ls aan- tani-lijk op mooi herfstweer met later toenemende bewolking en kans op regen te rekenen. LUCHTTEMPERATUUR. Huur voorm.: 6 gr. C. (43 gr. F.) 12 uur 'smldd.: 9 gr. C. (48 gr. F.) boogwatertijden te katwijk zee. Voor Zondag. Voorm. te 3 u. 25 min.; nam. te 3 u. 41 minuten. Voor Maandag. Voorm. te 3 u. 57 min.; nam. te 4 u. 12 minuten. licht op voor fietsers e.a. Zaterdag; 5.15 nam. tot 6.14 voorm. Zondag: 5.13 nam. tot 6.16 voorm. maan8- of- en ondergang. S Oct.: op: 5 u. 52; onder: 15 u. 48. 27 Oct.: op: 7 u. 05; onder: 16 u. 07. de heer th. sprev Bekend ingezetene van Alphen. Hedenmorgen is te Alphen geheel on- Wrachts overleden de bekende Alpbenaar heer Th. Sprey. De overledene, die den leeftijd van 74 laar bereikte en die zich de laatste jaren 'tgens gezondheidsredenen - uit het open- are leven had moeten terugtrekken, was roordien tal van jaren lid van den ge meenteraad en wethouder der gemeente Alphen. Voorts heeft hij tal van jaren zitting ;ehad in den kerkeraad deT Ned. Herv. Kerk. terwijl hij ook op het terrein van 'et Bijzonder Onderwijs een vooraan staande plaats innam. In het zakenleven was de heer Sprey aer bekend in den houthandl, daar hij tel van jaren medebestuurder en firmant 'ss van den bekenden houthandel der fa. 6Prey te Alphen. EERSTE KAMER. minister de graeff ovbr de sancties. (Zitting Van heden) Aan ae orde is het Sanctiecntvverp. Mi nister de Graeff beantwoordt mondeling net hedenochtend verschenen verslag dei- Hamer. Nederland moet zich in Geneve niet den voorgrond stellen. Daarom ook beeft spr. teruggewezen den aandrang van zijden op spr. uitgeoefend >m als voor- mtter van de coördinatie-commissie op te •'eden. Spr. betoogt dat de benzine-maat- tegelen buiten de Rijnvaartacte staan. De economische schade voor ons land pPMt soms overdreven voorgesteld. Ten satizien van 't verleenen van schadever goedingen verwijst spr. naar zijn verkla- sing in de Tweede Kamer. Het ligt niet in bedoeling ten aanzien daarvan verder e gaan dan de coördinatie-commissie. Te ysbtve wordt ten aanzien van de sancties beti°eve der leden 'n permanent actief weau gesticht. De strafbepalingen mogen ■"verzwakt worden. heer Van Embden brengt hulde aan optreden van den minister te Genève. }s teven uitstel van economisch* sanc- 0,u"?en Italië, dat voortdurend gespe- i *®bontleeft op de 2wakte van 0611 Vo1' inbraak te hilversum. In den afgeloopen nacht ls Ingebroken ln het perceel van de n.v. Hygiënische Melkinrichting aan den Oud-Amersfoort- scheweg te Hilversum. De dieven hebben zich toegang ver schaft door de achterdeur der fabriek, waarna ze in het kantoor de brandkast hebben opengescheurd. Een bedrag van f. 500 is medegenomen. de postvluchten. Hedenochtend te 6.35 u. ls de „Sperwer" van Schiphol naar Indlë vertrokken. Ge boekt hebben 3 passagiers Amsterdam Calcutta; 1 AmsterdamBatavia; 1 Am sterdam— Jodphur; medegenomen is 210 KG. briefpost, 10 KG. pakketpost en 25 KG. lading. De „Lijster" (thuisreis) ls uit Bandoeng te Medan aangekomen. k.l.m.-dienst op manilla. Alvorens met de „Bremen" uit New York naar Engeland te vertrekken heeft de heer Plesman het reeds vermelde be richt bevestigd dat de K.L.M. een dienst van Java naar Manilla zal openen die ln Manilla zal aansluiten op den dienst der Pan American Airways. afwikkeling achterstallige handelsvorderingen op duitsche debiteuren. In de week van 2126 October 1935 is door de Nederlandsche Bank ln totaal een bedrag van R.M. 900.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungs kasse uitstaande vorderingen met de be gunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 81.443 tot 81.827. Het totale bedrag van de uitstaande posten die nog niet uitbetaald zijn be loopt R.M. 34.8 millioen. De posten waarvoor koersfixeering is verkregen zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkontoposten is door de Ned. Bank gedurende dezelfde periode een bedrag van R.M. 200.900 afgerekend. Het hoogste afgerekende volgorde-nummer was 174.84. Het totaal-bedrag van de op het Treuhanderkonto-Nederlanden uitstaande posten, die nog niet betaald zijn, beloopt R.M. 19,7 millioen. De Treuhanderposten, waarvan koers fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. automatische verkeersregeling. Met twee firma's zijn onderhandelingen gaande. Naar aanleiding van ons bericht inzake de vervanging van den verkeersagent door automatische verkeersregeling, waarom trent den gemeenteraad binnenkort na dere voorstellen zullen bereiken, deelt de Commissaris van Politie ons nog mede, dat met een tweetal firma's besprekingen zijn geopend over het toe te passen systeem. UIT NED. OOST-INDIE. de olieheffing. BATAVIA 26 Oct. (Aneta) Het Bat. Nieuwsblad" meldt inzake de ollehefflne dat vermoedelijk afstand zal eedaan wor den van het Dlan voor 1936 een bijzondere heffing accijnsverhooging. of anderszins in te voeren. Inmiddels zal onderzocht, worden welke maatregelen urgent en billijk zijn en eventueel voor 1937 zouden kunnen wor den Ingevoerd. Inmiddels zijn de oUe-maatschaoDijen bereid gevonden een bedrag van f. 5.000 000 te schenken voor het jaar 1936 Het Bat. Nieuwsblad" meent dat het in dit geval zeer moeilijk zal zijn ren formule te vinden, waarbit een bedrag kan worden gewaarborgd dat niet op de consumenien behoeft te worden verhaald. Ten overstaan van notaris mr. H M. A. Coebergh te Leiden, huis met trln Da Costastraat 48. ln bod f.2275; koooer ie heer J. J. de Cler q.q. te Lelden voor f. 2600 Huis en erf Oude Vest 155. in bod 1 2050; kor-*r de heer N. J. Moonen q.q. te Lel den voor f. 2800 Huis en erf Langegracht 28 is niet gegund. geboren: Theresia Agnes Maria. dr. v. N. Ph. van ■Leeuwen en J. W. Smit. Tltia Aukje Johanna Marie, dr. v. L. D. Brongersma en M. Sanders. Olga, dr. v. C. J. Plena en F. H. W. Klinkenberg Maria Alida. dr. v. M. Ringelberg en M. H. Katsburg. Kars, zn. v. J. v. d Stouwe en A. C. de Vries. Tilda Pieternella, dr. v. J. H. v. Heijs en C. Pruimboom. Nicolaas Ar- noldus, zn. v. J. N. Beekvelt en A. de Vrles. Friedrich Gustaf, zn. v. A. den Heljer en A. A. A. Spilker. Ca-rla Heli, dr. v. S. Stiner en P. A. E. Schumacher. Dirk Cornells, zn. v. D. Schoneveld en C. J. v. Barneveld. Susanna Elizabeth Franpoise dr. v. B. J. v. Linden v. d. Heuvell en J. de Jonge. Pleter Johannes, zn. v. P. J. Mens en M. M. J. Raumann. o ondertrouwd. P. Smittenaar Jm. en F. v. Rooljen jd. B. Hoek jm. 23 j. en P. C. Damsteeg jd. 25 j. overleden. Hedenmorgen te 5 uur is een zware pak- hulsbrand uitgebroken in eentge panden aan de Wijnhaven en Scheepmakershaven te Rotterdam. De brand is ontstaan in het pand 2012 aan de Wijnhaven toebehoorend aan de fa. v. Schelven die er een partij erwten had opgeslagen. De brand in 't pakhuis kon spoedig gebluscht worden, maar het vuur was reeds overgeslagen naar het pand 2010 aan de Wijnhaven, waar de fa. Muller groote partijen tabak had op geslagen en naar het pand Nr. 6 aan de Scheepmakershaven der fa. Koot, waarin zich groote partijen meel bevinden. De brand bij de fa. Koot was men na eenlgen meester. De brandweer heeft met 20 stra len gewerkt. De panden bekwamen groote water schade; de firma's zijn verzekerd. f. 30.000 schade te Waalwijk. Hedenmorgen heeft te Waalwijk een felle fabrieksbrand gewoed ln de schoenfabriek der gebr. Klaas. Over de geheele opper vlakte woedde de brand. De brandweer kon het vuur niet blusschen. Het gebouw brandde geheel uit. De schade a f. 30.000 wordt door verzekering gedekt. Ongeveer 35 arbeiders worden tengevolge van dezen brand werkloos. De oorzaak van den brand is onbekend. 35 man werkloos te Nijmegen. Hedenmorgen te omstreeks zes uur brak, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting in de lichtschacht, brand uit bij de N.V. Ex port Papierfabriek aan de Tollensstraat te Nijmegen. De brand, die het eerst ontdekt werd in het papiermagazijn op de eerste verdie ping, breidde zich met groote snelheid over deze verdieping, welke een oppervlakte heeft van ongeveer zeventig bij twaalf en een halve meter, uit. Binnen een kwartier stonden zoowel het magazijn, als de daar aan grenzende machinale papierverwer kingsinrichting ln lichter laaie. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur van twee zijden met zes stralen. Zij kon het magazijn evenwel niet behouden. Een groote voorraad papier en tien wikkelmachines gingen verloren. Op het gelijkvloersche gedeelte, dat door een zwaren betonnen vloer van de eerste verdieping gescheiden is, werd door de groote hoeveelheid blusphwater nogal schade aangericht. Drie machines voor pa pierbereiding, welke gelijkvloers staan, hebben eveneens veel schade gekregen. Omstreeks halfacht was gevaar voor ver dere uitbreiding van den brand geweken. De bovenverdieping der fabriek is even wel geheel uitgebrand. De schade, welke in de duizenden loopt, wordt door verzekering gedekt. Het personeel van de N.V.. omvattende 250 man, kan heden niet werken Men hoopt evenwel Maandag reeds weer een deel van het personeel den arbeid te kun nen doen hervatten. M. BernardAlders, v-r., 51 j. D. M. de Nijs, dr., 68 j. M. P. W. Vrljenhoek— v. Weelden, vr., 60 J. J. v. d. Gugten, m„ 57 J. (Van onzen correspondent). BERLIJN, 21 October. Het tooneel- en filmseizoen is ln Dultsch- land al sinds eenige weken ln vollen gang. En Berlijn is, ondanks alles, nog steeds middelpunt gebleven. Maar wie de groote kunstperiodes van onze millioenenstad vroeger beleefd heeft, die kan over wat tegenwoordig hier geboden wordt tooh niet zoo van harte verheugd zijn. Groot was Berlijn als tooneelcentrum ln de jaren van Max Rein-hardt, groot was Zuid-Dultschland in de tijden der Metnin- gers, groot was Duitschland als muzikaal middelpunt in de periode van Artur Nlkisch en zijn Lelpzigs „Gewandhaus- orchester", van Adolf Busch en zijn Dres- dener Opera, van Weingartner en Abend- roth, Richard Strauss en Paul Hlndemith, Bruno Walter en Peter Raabe, Kreisler en Furtwangler. Enkelen van deze grooten zijn gebleven. En ook Bayreuth leeft nog, herleeft zelfs dank zij een belangstelling van het Rijk. die alles overtreft, wat het werk van Wagner tot nu toe ten goede ge komen ls. Maar vele kopstukken hebben Duitsch land verbitterd den rug toegekeerd of zijn nog tijrïlg genoeg uit dit leven gegaan om niet de ergernis over rasproblemen op kunstgebied meer te moeten doormaken. Wie Berlijn in vroeger jaren op kunst-, meer ln het bijzonder op tooneel- en film gebied meegemaakt heeft, zal zich onver- getelijken als Alexander Moissi, Max Pal- lenberg, Hermann Vallentin, Victor Arnold, Maria Orska, Elisabeth Bergner, Steinrück, Schildkraut, Adalbert, Kortner, Fritzi Massary. Tilla Durieux, Rosa Valetti, Al- bert Bassermann herinneren. Een lijst, die op volledigheid allesbehalve aanspraak maakt, en die alleen enkele dooden en vele emigranten vermeldt. Ip geen Ber- lijnsoh programma, in geen Duitsche film is een Ernst Deutsch, een Thimig, een Kat/he Dorseh, een Paul Graetz meer te vinden. Zeker, veel van wat tot uitwas, tot liyper-modern, tot ziekelijk uitgegroeid was, ls uitgeroeid. Maar daarmee ook alles, wat stuwkracht was, wat de meeningen opeen deed botsen, wat tot luide bewonde ring of tot fanatiek verzet uitlokte. In de plaats van „l'art pour Tart" is een ander beginsel gekomen: „Kunst ln dienst van de gemeenschap", kunst met één enkele strekking: bevordering van het natlonaal-socialisme als wereldbeschou wing. Deze tendenz beheerscht thans souveredn liet tooneel. de muziek, de architectuur, schilder- en beeldhouwkunst, film, litera tuur en elke andere cultureele uiting. En dat heeft een zekere, op den duur nauwe lijks genietbare, braafheid met zich ge bracht. Ook al is het mogelijk, dat de dic tatoriale regeering die braafheid eigen lijk niet gewild heeft. Ze is een gevolg van het systeem. Dit systeem eischt discipline, gehoorzaamheid, op elk staatkundig, sociaal en cultureel gebied. En deze eisch brengt met zich het gevaar van straf Een straf, waarmee niet te spotten valt. Een straf, die uitloopt op verlies van brood winning, op het sluiten van openbare ver makelijkheden, op het ontbinden van ver eenigen, op vrijheiddsberoovlng, op dwang arbeid in kampen en op uitwijzing. Talloos velen in en buiten Duitschland, die vroe ger een naam hadden als tooneelspelers, zangers, regisseurs, cabaretiers, compo nisten, filmacteurs kunnen er over mee praten. Men wilde groote opruiming, en hoopte dan, dat wie overbleef zou blaken van geestdrift voor het nieuwe. Op vele gebie den is dat ook wel gekomen. Op kunstge bied niet, of nauwelijks. Het dwangbeheer heeft onzekerheid, angst, schuchterheid gebracht. Waar wilde de regeering heen? Wat was nog geoorloofd, en wat niet? Het eerst stierf de ongedwongen vroolijkheid, de gezonde humor. De humoristische week bladen verloren him cachet, hun aan trekkelijkheid. De conferenciers moesten al heel gauw de ervaring opdoen, dat het nieuwe regime niet met zich liet geksche ren. Het bekwam een grappenmaker Sn. 'n Berlijnsch cabaret slecht, dat hij zich zelf met de volgende woorden aankon digde: „Men heeft beweerd, dat ik geen Ariër ben. Dat ls onjuist. Ik ben Ariër en zie er toch zeer intelligent uit!" Mop pen ontstonden bij tienduizenden, en vaak alleraardigste, ook wel scherpe, die de eenige mogelijkheid boden te vernemen, wat het yolk eigenlijk yan zijn nieuwe leiders denkt. Maar ze bleven onder de oppervlakte, waagden zich zeker niet naar de „Bretter, die die Welt bedeuten", wer den verder verteld van mond tot mond. vonden haar weg onmiddellijk onbegrensd naar het buitenland, maar werden in Duitschland niet gedrukt. Braafheid en discipline vierden en vieren hoogtij. Uit de muziekzalen verdween de „ato nale" compositie, uit de danszalen ver dween de „Jazz", die sinds enkele dagen ook in de radio officieel verboden is. in de musea en op schilderijententoonstellingen is geen cubtsme, geen futurisme of eenig ander isme meer te zien. Men bouwt geen hyper-moderne huizen meer in den stijl der „neue Sachlichkelt". Alles, wat het Derde Rijk gebouwd heeft of bouwen zal, richt zich naar de overtuigingen van den „Führer". Met is monumentaal en vooral symmetrisch. De symmetrie overheerscht alles. Symmetrisch is de opstelling dei- massa's bij volksfeesten, ls het complex der tribune's, ls de teekening voor ste denbouw, voor pleinenaanleg. Wie photo's ziet van Mussolini's strijders, vaandels, standaarden, begrijpt, onder welken in vloed Hitler's uiterlijkheden tot stand zijn gekomen. In de muziek overheerscht de marscto, het volkslied (merkwaardig genoeg met een neiging naar het Slavische mineur i, de'wals en herleeft de quadrille en straks zeker ook de menuet. Men componeert en danst en zingt nog slechts dat, waar je „zoo'n stevigen houvast aan hebt". Een sterke liefde voor -het „heldhaftige" bracht een renaissance van het Wagnerdrama. Maar ook de kleine goden van opera en operette, die men reeds vergeten waande, keeren terug. Een Lortzing, een Pfitzner, een Reznicek, Humperdinck, Nicolai heb ben een Alban Berg, Hlndemith, Weill. Strawinsky, Schreker, volkomen van de planken en het concertpodium verdron gen. Daarnaast zijn natuurlijk de onster- felijken gebleven. Maar nieuws van wer kelijke beteekenis is er niet. Ook niet op het Tooneel. Men heeft Dietrich Eckart opgegraven, minder omdat zijn werken van zooveel waarde zijn, dan wel omdat hij een voor- looper van het nationaal-socialisme en een medestrijder van Hitler was, een nationale figuur voor het Derde Rijk aan wie men dankbaarheid en posthume ver eering verschuldigd is. De met een prijs bekroonde jonge dichter Möller, wiens „Aufbruch in Karnten" zooeven over de Berlljnsche plannen gegaan ls, is het type van den schrijver van heden, gelijk de nieuwe staat hem gaarne ziet. Werk in dienst van den koers, kunst als staatspro- paganda. De kunstenaars zelf echter, zoe ken nog. De ouderen natuurlijk vergeefs, de jongeren met te weinig talent. Op mu zikaal gebied verschijnt niets. wat. boven het middelmatige, de routine, het brave uitkomt. Op filmgebied moet van lijdelijk verzet gesproken worden. Regeeringsin- stantles. die zich met zulke dingen moeten bezig houden, doen de bittere ervaring op, dat alles zich laat reglementeeren. behalve het religieus geloof en de scheppende kracht. Dat alle menschen op rijtjes te zetten, te commandeeren zijn, behalve de vromen in hun geloof en de kunstenaars in hun werk. Daarom ontstaat slechts maakwerk, aan de situatie aangepast, een bewust of on bewust op bestelling, in de hoop „den juisten toon getroffen te hebben". En bij gebrek aan het werkelijk nieuwe grijpt men naar het oude. En dat oude is „klas siek" en daarom tot Innerlijke teleurstel ling van het regime nlet-typisch-nat-ionaal socialistisch, of het ls vermolmd en be schimmeld en terecht begraven Daarom ook niet tot nieuw leven te verwekken In die overgangsperiode op kunstgebied bevindt zicfh het Derde Rijk. Het moet wer ken met die groote kunstenaars, die in het vroeger opgegroeid zijn, die hier en daar wel eerlijk bereid waren te pogen, dat nieuwe te scheppen dat van hen ver wacht wordt, maar nu reeds gaan inzien, dat zooiets niet op bestelling mogelijk ls en daarom der regeering reeds duidelijk verklaard hebben, dat de staat den kun stenaar zijn vroegere vrijlheid terug moet geven. Wat na dezen overgangstijd komen zal, esn wanneer deze periode van onzekerheid, gebrek aan moed en scheppingskracht, voorbij zal zijn, weten alleen de waarzeg sters. En ook die zijn tegenwoordig in Duitschland uiterst voorzichtig geworden! ROLAND. VAN HET OORLOGSFRONT. ROME, 26 Oct. (Reuter). De bladen mel den van het front, dat Ras Seyoem Vrij dag weer persoonlijk een aanval van 1000 Abessljnen op de Italiaansche voorposten bij Aksoem heeft geleid. De aanval werd met zware verliezen afgeslagen. In offlcieele kringen werd gisteren ver klaard, dat de economische situatie van Italië niet zóó wanhopig ls. als men buiten Italië wel schijnt te denken. Het land zal niet met het mes op de keel gedwongen worden, tot 't aanvaarden van diploma tieke onderhandelingen. ROME. 26 Oct. (Reuter). Volgens hier ontvangen berichten is de opmarsch ln Somaliland door tanks uitgevoerd. Het gelukte deze tanks over al de troepen te verspreiden. Naar verluidt rukken de Italianen in Ogaden steeds verder op Ze zouden 't dal van Doerey binnengerukt zijn, waar de tanks zouden zijn gestooten op grooten tegenstand. Dit verweer zou zijn gebroken en de Abessljnen zouden zijn gevlucht. Men gelooft dat de strijd ln November meer hevig zal losbreken. Van het Zuidelijk front worden slechts verkenningsvluchten der Italiaansche vliegtuigen gemeld. Hier en daar zijn bom men geworpen. De vredespogingen. PARIJS, 26 Oct. (Reuter). De bespre kingen van Laval met den Italiaanschen ambassadeur liggen binnen het kader van de thans ondernomen pogingen om een passende basis te scheppen om de vijan delijkheden te doen eindigen. Teneinde de uitzichten op succes niet te schaden nemen de Parijsche kringen een streng stilzwijgen in acht. LONDEN. 26 Oct. (Reuter). De „Daily Telegraph" schrijft, dat men in verant woordelijke Britsche kringen gevoelt, dat na de veroordeeling van Italië tot aanval ler, niets verder den onaangenamen plicht van den Volkenbond kan opschorten. De sanctie-commissie zal nu den datum, waarop de sancties ln werking treden, vast moeten stellen. De „Times" meldt uit Addis Abeba, dat het ln de bestaande omstandigheden on mogelijk ls een basis voor den vrede te vinden. De Negus is vastbesloten geen duim breed grond van Tigré af te staan zonder verzet. Het schijnt dat hij bereid is tot het sluiten van een wapenstilstand, maar hij zou slechts willen overgaan tot een wapenstilstand indien de onafhankelijk heid van Abessynië erkend zou worden. De „Daily Express" meldt dat Italië de Negus heeft ultgenoodigd directe onder handelingen met Rome te overwegen. Italiaansche gezant vertrokken. ADDIS ABEBA. 26 Oct. (Reuter). - De Italiaansche gezant is Zaterdagochtend halftlen ln een specialen wagon, die aan den gewonen trein was gehaakt, uit Addis Abeba vertrokken. Het vertrek was onop vallend. Eerst kort voor het vertrek werd de wagon aangehaakt. De laatste Italiaansche handelsvertegen woordigers komen te Modjo ln den trein. In diplomatieke kringen meent men, dat de kalmte, die aan alle fronten be staat de stilte voor den storm is. AMSTERDAM, 26 October De effectenbeurs was hedenmorgen ta melijk levendig. Op de verschillende af- deelingen ging 't geanimeerd toe. Voor Suikers bestond goede belangslelling II. V. A's werden iets lager ingezet, doch konden zich reeds spoedig herstellen. Overige soor ten op het niveau van gisteren. Petrolêum- aandeelen traden overwegend op den voor grond. Er waren groote omzetten in Ko ninklijke; ondanks dat veel materiaal aan c.e markt was, was de 200 "i grens in zicht. Hierbij deden geruchten de ronde dat een interim-dividend zal worden uitge keerd Amerikaansche petroleum-aandee- len waren eveneens goed van toon, in ver band met wat gunstiger berichten. Scheep vaart-Unies trokken eenige attentie, waar bij op ong. 't vorig niveau werd afgedaan. Tabakken waren verlaten. Industrieelen werden op kleine schaal verhandeld. Op de beleggingsmarkt vonden kleine omzet ten nlaats in 4 Ned. en Ned.-Indlë. De koersen kwamen iets dichter bi] elkander. Oude Schuld was vrijwel onveranderd. De handel ln Amerikaansche fondsen was kalm. De geldmarkt was eenlgszins aan getrokken. Prolongatie 4"/o. LEIDEN. Noteering Cooperat. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingvereen. „Lelden en omstreken", veiling van 25 October '35. Andijvie 0.50—1.40, kroten 0.901.00, kom kommers 4.00—5.90, bloemkool I 3.70—14. bloemkool II 1.50—7.90, witte kool 5.00-8.70 roode kool 2.7014.40, savoye kool 6.40 15.50, groene kool 1.60—6.40, China kool 6.206.40, pieterselie 0.301.40, prei 0.80 2.30, radijs 0.90. kropsalade 0.504.60, sel derie 0.303 20. bleekselderie 17.0021.00, knolselderie 1.40—2.90. wortelen 3.90—7.80 per 100 stuks; kroten 1.90—4.00, kroten, ge kookt 4.007.00. snljboonen 17.0031.00, stokboonen 15.47.00, pronkboonen 6.00, stamboonen 11.0044.00, witloof 6.0023.00 boerenkool 2.00—7,00, postelein 4.0015.00, spinazie 5.00—20.00, tomaten A 3.00—10.20, B 3.00—13.40, C 3.00—6.20, CC 2.00—4.00, uien 1.003 10, wortelen 2.406.60. sprui ten I 8.00—16.00. spruiten H 1.50—8.70, and. 2.00—5.00. nero 2.00—12.00 per 100 kilo. LEIDEN, 26 Oct. Botermarkt. Fabrieks- boter f. 1.61; 550 K.G.; Boerenboter f. 1.55 1.70 per K.G. Handel kalm. Turfmarkt van 21 tot en met 26 Oct. 1935 Lange turf geen aanvoer. Prijzen f. 78 p. 1000 stuks. LEIDERDORP, 25 Oct. Kipeleren f. 5.10 5 30 p. 100; kuikeneieren f. 3.503.60 p. 100; kaas f. 0.10—0.28 p. pond; kippen f. 0.40—0.65 p. stuk; eenden f. 0.45 -0.60 p. stuk; konijnen f. 0.701.15 p. stuk. AARLANDERVEEN, 24 Oct. Eierveiling. Kipeieren f. 6—6.10 per 100; boter f. 0.66— 0.68 per pond; kaas 22 ct. per pond. S-l

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3