CHIEF WHIP Rook de beste sigaret voor Uw gezondheid IEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 26 October 1935 V|/f€Hm_B£RICHTIN lAAT/TEJKMCHÏIN BINNENLAND. DE BIOSCOPEN. «nelling ot nuanceering die opvalt en zon der ophouden boeit. Er zullen slechts zéér weinigen zijn die Beethoven's levensboek op deze wijze open slaan en er zóó aangrijpend uit kunnen voordragen! Wellicht kwam de Inspiratie aanvankelijk niet volkomen over hem tengevolge van een voor de pauze, in ver band met een onverwachte omstandig heid niet geheel zuiver gestemde vleugel al heel spoedig echter bewonderden wij zijn geest en techniek, de laatste gesteld in dienst der idéé, in tegenstelling tot velen uit 't heden wier techniek in dienst van het „zakelijk" en overbluffend rucces staat. Hoort de geprononceerde bassen, die bij Beethoven als bij geen ander verantwoord ziin. hoort een zangerig menuet of een julchend-triomfeerend presto, waarin on danks alle vaart en schwung" toch iedere noot haar waarde heeft: het is alles grootsch en magistraal. Ook in Chopin en Liszt bewonderden wij zijn briljante en parelende techniek ziin sobere gevoeligheid of intense virtuositeit, voorbereid en geuit volgens een methode, die misschien anders is dan tegenwoordig menigeen het veelal doet, maar waarvan men zich toch afvraagt of Lamond het soms niet juister en genialer ziet Het heeft geen zin het uitvoerige, voor den solist vermoeiende, maar tot het einde toe frisch vertolkte programma dat wer ken bevatte, die iederen muziekliefhebber vertrouwd zijn hier af te schrijven en nader te preciseeren. Men vraagt na afloop niet naar cri- tiek of peinst niet langer over andere op vattingen: men aanvaardt déze zonder eenlge reserve hoorde een kunstenaar in zulk een heroïsche taal, dat elk woord daarna wel ijdel gepraat moet zijn. Groot meesters kwamen en gingen: Lamond ■bleef en is nog steeds voor allen een lich tend voorbeeld. De jongere voelt zijn eer bied voor den oudere stijgen en is daar gelukkig mee.... Het spreekt wel vanzelf dat de volle zaal haar spanning ontlaadde in toe juichingen. na de hypnose waaronder men geraakt was tijdens Lamond's buitenge wone en onvermoeibare zeggingskracht. Maag hoe de toehoorders er ook om vroe gen' Lamond liet zich niet bewegen een toegift te geven, volkomen begrijpelijk en eigenlijk onnoodig na de schitterend ze- speelde Concert-étude in Fis moll ..Ronde des Lutins" van Liszt. Lamond - men schijnt bem hier ln laren niet gehoord te hebben had ge geven wat hij zeggen wilde ln al ziin ge weldige veelzijdigheid: zijn geschenk was gróót genoeg geweest.... RECLAME. 271| HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: W. I. C. A. (filiaali, Haarlemmerstraat 112, Leiden: hoofdzetel Pieterbergsche- weg 36. Oosterbeek; winkel in consump tie-artikelen. Papendrecht en Zonen N.V., Oude Ha ven 13, Sassenheim; kweeken van en handel ln bloembollen enz. Dir. G. Papen drecht, Sassenheim. Comm. J. J. van den Bosch. Sassenheim. Maatsch. kapitaal f. 10.000, waarvan geplaatst en gestort f. 2000. Wijzigingen: Firma I. Zandvoort's Slagerijen, Oude Vest 55, Leiden. Vestiging filiaal Prins Hendrikstraat 29, Alphen a. d. Rijn, dd. 17 Oct. 1935. N.V. „De Leidsche Courant", Dagblad voor Leiden en Omstreken, Papengracht 3234, Leiden. Nieuwe gedelegeerde com missaris Th. M. W. Bergers, Lelden. C. Zirkzee, Nieuwe Rijn 6, Leiden: siga renmagazijn en lotenkantoor. Wijziging handelsnaam in Sigarenmagazijn „Me- dan" v.h. C. Zirkzee. ALGEMEENE KINDERDAG. Ten bate van het verwaarloosde kind. Een groot aantal bestuurders van plaatselijke vereenigingen en stichtingen van alle gezindten, die de belangen be hartigen van voogdij-, wees- of in eenig opzicht verwaarloosde kinderen heeft zich tot een comité vereehigd, dat zich ten doel stelt een collecte te organiseeren teneinde op deze wijze een welkome en hoogst noodzakelijke aanvulling te for- meeren van de gelden, welke in steeds afnemende mate voor dat doel door de overheid en van particuliere zijde worden beschikbaar gesteld. In dit comité zijn o.a. vertegenwoor digd de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, het R.K. Parochiaal Wees- en Oudelledenhuls, het R.K. gesticht „De Voorzienigheid", de Vereen. „Kinderbescherming", het Wees huis aan de Hooglandsche Kerkgracht, Voordorp, de Ver. „Tot Steun" en de Isr. Ver. voor Kinderbescherming. Het ligt in de bedoeling om medio No vember (vermoedelijk Zaterdag 16 No vember! een collecte langs de huizen te doen houden, zoowel in Leiden als in Oegstgeest, welke inzameling in navol ging van andere steden gepaard zal gaan met den verkoop van oliebollen. In Den Haag b.v. is die verkoop een geweldig succes geworden. Daar werden op één dag niet minder dan 200.000 oliebollen ver kocht. Wanneer men weet, dat twee olie bollen, keurig verpakt in een perkamen ten zakje, voor den minimumprijs van één dubbeltje worden verkocht, dan is het ook voor lieden, die wiskunstig niet sterk ontwikkeld zijn, niet moeilijk om uit te rekenen, dat die actie minstens f. 10.000 voor het goede doel heeft opge bracht Voor Lelden en Oegstgeest wordt ge rekend op een consumptie van 50.000 olie bollen, hetgeen dus bij een voiledigen uitverkoop minimaal f. 2500 in het laatje zou brengen De ingrediënten, benoodigd voor een dergelijke massa-productie, zijn vrijwel gratis beschikbaar gesteld, terwijl o.a. de Leidsche Coöperatieve Keuken, de vak school aan het Rapenburg en de R.K. Vakschool zich hebben bereid verklaard om die ingrediënten te transformeeren in het bekende oud-Hollandsche gebak. Op een veertiental plaatsen in de stad zullen kraampjes worden ingericht en van daar uit zullen hulpvaardige stad- genooten de oliebollen huls aan huis ten verkoop aanbieden. Op een gisteravond ln het Huiszitten- huis der Herv. Diaconie onder leiding van den heer Duyverman gehouden voorloo- pige bespreking is bereids gebleken, dat die hulpvaardige handen inderdaad vele zullen zijn. Moge de opbrengst daaraan recht even redig zijn! -o O.L.SCHOOL AAN DE MEDUSASTRAAT (BOVENSCHOOL). Ouderavond. Gisteravond werd in de gymnastiekzaal van bovengenoemde school een ouderavond gehouden, die druk bezocht was. De bijeen komst werd geleid door het wnd. Hoofd, den heer G. Bosscha, die in zijn openings woord mededeelde, dat tot zijn spijt, de heer P. A. Hibma, wegens lichte ongesteld heid dezen avond niet als spreker kon op treden, dat echter, zeker tot aller genoe gen, de heer J. A. Christiaanse zich bereid had verklaard de plaats van den heer Hibma in te nemen. Voorts deelde hij nog mede, dat deze school in een bloelenden toestand verkeert en het aantal leerlingen steeds toeneemt, dank zij vooral het wer ken daarvoor van het vertrokken hoofd, den heer Wisse, in samenwerking met de Oudercommiasie. Hierna gaven de jongens der 5e en 6e klas. onder leiding van den gymnastiek leraar, den heer Pianjer, een demonstra tie, waarvan vooral de twee door den heer Pianjer ontworpen standen, met luid ap plaus werden ontvangen. De jongens had den de kleine tractatie, hen door de Ouder commissie aangeboden, wel verdiend. In middels was de inspecteur v. h. Gemeen telijk Onderwijs, de heer H. A. Vriend ter vergadering verschenen; deze werd door den voorzitter verwelkomd. De voorzitter der Oudercommissie, de heer A. Verlind, zette vervolgens in een korte, doch duide lijke rede de beteekenls van het school fonds uiteen en wekte alle ouders op, hunne bijdragen daarvoor geregeld in te zenden De secretaris, de heer N. Glas bergen las de notulen der vorige ouder vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. In de pauze bezochten de ouders de klassen boven, bekeken het werk door de kinderen gemaakt en onderhielden zich met de onderwijzeressen en onder wijzers, waarna beneden nog eenige oogen- blikken. onder het genot van een kopje chocolademelk met koekjes, gepauzeerd werd. Na deze pauze verkreeg de heer J. A. Christiaanse het woord. Voordat hij aan zijn eigenlijke lezing begon, bepleitte hij, na bekomen verlof van den voorzitter, in gevoelvolle woorden de belangen van de slechthoorenden en hij riep vooral de medewerking van alle ouders in voor het slechthoorende kind. Met belangstelling luisterden allen naar de bezielende woor den van den spreker. Vervolgens maakte de heer Christiaanse, aan de hand van een aantal fraaie lantaarnplaatjes, met de ouders een reis door Zwitserland. Met ge spannen aandacht volgden allen de be schrijving van zijn tochten door het schoone bergland. Aan het einde was een luid applaus de belooning voor den spre ker en de voorzitter vertolkte de meening van allen, toen hij den heer Christiaanse dank zegde met de woorden „Het was schitterend" en hem een tot weerziens toe riep. Bij de rondvraag verlangde niemand het woord. De heer Bosscha sloot hierop de bij zonder goed geslaagde biieenkomst met een woord van dank aan allen voor hunne aanwezigheid. Onze stadgenoot J. H. S. Olde Ju- nlnck behaalde het diploma met aantee- kening van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michael". Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent is geslaagd mej. J. A. de Zwaan, Delft. De heer J. Bromet heeft in hel per ceel Hoogewoerd 29 de Etalage- en Recla- meschool „Jabro" geopend, waar de ge legenheid bestaat om in de avonduren te worden opgeleid tot volslagen etaleurs en reclameschilders. De dameskrans „Clara Dozy" organi seert een bazar ten bate van de nieuwe Chr. Fröbelschool in de Heerenstraat, de Jullanaschool, op Woensdag en Donderdag as. Deze bazar wordt gehouden ln het gymnastieklokaal van de Chr. School Stadhouderslaan. Woensdagmiddag om half drie vindt de opening plaats Aangekomen de stoomtrawler: IJM 134 m. f. 1195; SHV 297 met 337. SHV 310 met 370. SHV 201 met 180, SHV 289 met 170. SHV 53 met 94 SHV 84 met 318, KW 50 met 520 KW 55 met 31 KW 8 met 455. KW 96 met 374 KW 36 met 255, KW 110 met 73 kant jes pekelharing voor Katwijk; de lovgers: KW. 104 met f. 583. KW. 153 met f. 513, KW 173 -met f. 605. benevens de SHV 785 met f. 1536, SHV 305 met f.61. SHV 53 met f.253 SHV 12p met f.1131 SHV 297 met f. 1109, SHV 340 met f- 660 3HV 289 met f.642 SHV 84 met f 439. SHV 201 met. f. 710. KW 55 met f. 859, KW 110 me:. f.991. KW 96 met f.180. LT 133 met f.748 voor versche haring. Binnengekomen te Vlaardingen: KW 31 met 28 last. VL 20 met 40 last, VL 56 met 28 last. Volle haring Engelsche .va; A 50 9.10. Volle haring welle f. 7.90—8.23 T-Iie f. 6.70 IJle zand f. 6.40. Steurhaiinn En gelsche wal f. 7.40—7.30. Steurharing wel'e f. 6.606.90. De markt was graag. UMUIDEN. 26 Oct. VISCmUZEN. Tarbot per K.G. f. 0.800.63, Ton°en Der K.G. f. 1.200.72. Groote Schol oer kist van 50 K.G. f. 40. Middelschol f. 30. Zetschol f 24 20 Kleine Schol f. 155.50, Schar f. 10— 2.90, Kleine Schelvisch f. 15—12 Wilting f4.50—2.50. 3984 kisten versche haring, f. 4.701.75 per kist. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen visscherij-medewerkcr). Het najaar is wel rijk aan stormen; er gaat geen week voorbij of we hebben een of meer dagen stormweer De visscherij heeft hiervan zeer veel te lijden; vooral de 'aatste storm heeft zeer veel schade aan gericht. Verscheidene schepen verloren netten en enkelen een gedeelte van de vleet; gelukkig werden in verschillende gevallen de netten weer door andere sche pen opgevischt. Bij het opsporen van zoek geraakt vischtulg neemt de radio-tclefome thans een zeer belangrijke plaa's ln. De samenwerking tusschen de schepen met een telefonie-installatle cn de politiekrui- ser heeft in verschillende gevallen het op sporen veel vergemakkelijkt. Wij zien hier weer uit, dat de techniek nog steeds voort schrijdt. Vroeger bij de zeilloggers betec- kende een zoekgeraakte vleet zeer dikwijls totaal verlies. De motor bracht reeds veel verbetering, daar men zich vlugger kon verplaatsen, vooral als het in den wind tc doen was. En nu brengt de radio op een voudige wijze het onderling contact tot sland; bij een goede samenwerking kan dit nog vele vruchten afwerpen. De aanvoeren waren niet bijzonder groot en de markt kon zich handhaven. Enkele partijen werden door de Visscherij - Centrale opgenomen. Over de wijze, waar op de prijzen worden vastgesteld, blijft ontstemming heerschen. De Visscherij- Centrale heeft, door een onmogelijke in deeling van de verschillende soorten ha ring naar grootte, bereikt dat de prijzen ongeveer 70 a 80 ct. beneden de door den minister vastgestelde minimumprijzen lig gen. Door het slechte weer ln het laatst van de vorige week, liepen de prijzen voor versche haring op en er werd weer van f 3 tot f 4.per kist betaald voor goede kwaliteit. Later in de week liepen dc prij zen bij grooteren aanvoer weer wat terug. Met den export blijft het vrij goed gaan, hoewel het gemis van Duitschland nog steeds sterk gevoeld wordt. Dit heeft ook tot gevolg, dat de marktprijzen zoo blijven hangen op hetzelfde peil. Was Duitsch land aan de markt, dan zouden de prijzen zeker oploopen. DE TREILVISSCHERIJ. In het begin van de week werden goede prijzen gemaakt voor de verschillende rondvischsoorten, de Noordbooten konden dan ook goede reizen maken. De tong- prijzen blijven laag, ze komen niet boven gemiddeld 70 ct. per kilo, de prijzen van de schol waren in het begin van dc week niet slecht, doch deze konden toch de be sommingen van de loggers niel goed maken. JAPAN EN NEDERL.-INDIË. ARTIKEL VAN DE „NICHI NIOHI" DOO« DE „JAVA NIPPON" ONTZENUWD. Onlangs is door ons een uittreksel ge publiceerd van een artikel van het blad „Nichi Nichi" te Tokio over de houding van Japan ten opzichte van Nederlandsch. Indië. Het heette dat dit stuk was uitge gaan van de Japansche marine-leiding. Het te Batavia verschijnende Japansche blad „Java Nippon" heeft hieraan een be schouwing gewijd en vastgesteld dat de Hollandsche vertaling naar letter en geest aanmerkelijke afwijkingen vertoont van het origineel. Het heeft bovendien in Japan informaties ingewonnen en zegt met stel ligheid dat het Japansche Departement van Marine nimmer een dergelijke verkla ring heeft gepubliceerd. Vermoedelijk is de uitspraak, die het publiek op een dwaal spoor bracht, afkomstig van een groep, welke haar privé-meening tegenover ver slaggevers heeft geuit. Dit is dus een uit lating van een zijde, welke niet de minste verantwoordelijkheid heeft. Van de ver spreiders van het stuk is geen spoor te bekennen, aldus de „Java Nippon", En het besluit als volgt: Men zou denken dat menschen met ge woon gezond verstand niet het oor aan dergelijke misleidende geruchten zouden leenen, doch soms worden deze lieden, die Japan's ware bedoelingen niet kennen, als een officieele uitlating omtrent de natio nale politiek opgevat. Indien er hierom trent eenig misverstand bij de Hollanders mocht heerschen, gelooven wij dat dit ten gevolge van onze informatie uit den weg zal zijn geruimd. DE ERWTEN-STEUN. Van officieele z d» wordt ons medege deeld, dat de steunvergoedimg voor groene erwten en schokkererwten gedenatureerd in ihet tijdvak van 6 tot en met 12 October 1935voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk f.3.en f. 2.50 per 100 Kg. zal bedragen; deze .steimvergoedingen zul len eveneens worden uitgekeerd voor de in bovengenoemd tijdvak gedorschte, aan de standaardmonsters C en D voldoende, gele erwten. WIJZIGING VAN ZIEKTE- BN ONGEVALLENWETTEN. De Minister vam Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig ■gemaakt een voorontwerp van wet tot wijziging van de Ziektewet, de Ongevallen wet en de Land- en Tuinbouwongevallen- wet. De strekking hiervan is het bedrag van 't ziektegeld en van de daarmee over eenkomende tijdelijke uitkeering terug te brengen van 80 °/o van het dagloon van den verzekerde tot 70 "It. Deze verlaging zal echter niet gelden voor dagloonen van f. 2.en minder. De commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid zal over dit voor-ontwerp prae- advies uitbrengen. o DE RAMP VAN NIGTEVECHT. De rechtbank te Amsterdam heeft tegen den automobilist J. O. die in arrest is ge steld onder verdenking met opzet zijn vrouw en dochtertje nabij Nigtevecht met z'n automobiel in 't water te hebben ge reden. waarbij zij, om 't leven kwamen, be vel tot gevangenhouding van 30 dagen verleend. De verdachte ontkent hardnek kig, hoewel zijn lezingen niet overeenko men. Roxy-theater. - Als hoofdfilm de reprise van het boeiende filmwerk „De Vluchte ling uit Chicago", met in de hoofdrol Gustav Fröhlich, bijgestaan door Luise Ul- rich, Paul Kemp en andere bekende ac teurs. We zien in deze film zeer sterk spel van den hoofdvertolker. die op prachtige wijze de rol uitbeeldt van een jong inge nieur, die door omstandigheden gedwon gen wordt een anderen naam aan te nemen, en zich in te werken in een fa briek, welke aan den vader van z'n vriend behoorde. Is eenmaal de fabriek weer op vollen gang, dank zij ook 't harde werken van den z.g. eigenaar, verschijnt plotseling de werkelijke directeur, die zich ontpopt als een zwendelaar, waardoor de ingenieur in groote moeilijkheden geraakt. Als tenslotte na vele verwikkelingen, de ware toedracht der zaak in 't licht komt en de ingenieur verdacht van moord op z'n vriend, weer vrijgelaten wordt, kan hij, nu hem niets meer in den weg staat, de mede-firmante, waarvoor hij direct, groote liefde had op gevat, ten huwelijk vragen. Als tweede hoofdfilm brengt Franziska Gaal en Wolf Albach Retty in de dol ver makelijke klucht „Voorjaarsparade", waar in Marischka ons laat zien, dat het niet altijd gemakkelijk is, om als jong meisje in Weenen, onder den invloed van de Weensche muziek en knappe jongelui, aan het wakend oog van een strenge tante te ontkomen. Maar tenslotte overwint de liefde alles, en weet Marischka ook hier een uitweg te vinden, en haar verloofde zelfs nog beroemd te maken. Alles bij elkaar een uitgebreid pro gramma, waarvan zelfs de meest ver wende bioscoopbezoeker zal smullen. m Luxor-theater. „Een Liefdes-Parade" ls een Warmer Bros-fito, die alle® den Hollandschen naam gemeen heeft met de indertijd vertoonde .Liefdes-Parade" met Jeannette MacDonald en Maurice Che valier in de hoofdrollen. Hier zijn Ruby Keeler en de populaire radiozanger Dick Powell de voornaamste personen, terwijl de bekende figuur van den komiek Pat O'Brien er zich keurig bij aanpast. Dick Powell is de milicien, die een avontuurtje heeft met de, wat roman tisch aangelegde dochter van den gene raal en die na een standje van den luitenant dat hij nooit officier en een heer worden zal al z'n capiclteiten in het werk stelt om de woorden van zijn superieur te schande te maken. Tot groote voldoening van zijn vriend, sergeant Pat O'Brien, slaagt hij daar ln en aan de be roemde Amerikaansche cadettenschool West Point maakt hij niet alleen carrière, maar herovert hij tevens het hart van de generaals-dochter Er wordt goed gespeeld in deze .Lief des-Parade", nog veel beter gezongen en er is een keur van magnifieke balletten, zeoals alleen de Amerikanen die blijkbaar kunnen ensceneeren! Van een grootsche praal is vooral het Hawai-tafreel, dat de inleiding vormt tot alt liefdes-avon tuurtje, maar ook het militaire schouw spel aan de cadetten-school met z'n kleu rige uniformen en mooie entourage is in hooge mate attractief Vele songs, reeds bekend van radio en gramofoonplaat, worden hier gebracht, er is sfeer en hu mor, en zoo is „Liefdes-Parade" geworden tot een prettige en amusante film, waar naar het een genoegen is te kijken en te luisteren. De tweede hoofdfilm „Vrouwen-Nood lot" ls een dramatisch oorlogsverhaal met Joan Crawford, Robert Young en Cary Cooper als hoofdpersonen. Casino-theater. - Een uitermate ver wende millionnairsdochter, die de oude - lijke macht ontvlucht is en een kordate, zelfbewuste verslaggever, ziehier het duo, waarom aljeg in deze vroolijke Croezo Bos man film „Het gebeurde op een avond" draait. Dit tweetal vindt elkaar op de reis naar New-York. Door pech zijn zij ge noodzaakt hun reis te onderbreken en in een Inderhaast opgeslagen kamp in een zelfde kamer te overnachten. Een vreemde situatie: echter niet vreemd genoeg voor den regisseur van dit buitengewoon fijn- geestige filmwerk, om hiervan een pak kend, interessant verhaal te maken. Vanzelfsprekend heeft deze vroolijke film een alleszins bevredigend slot, zoowel voor de beide jongelui ais voor den vader van de verwende jongedame. Clark Gable is het type van den brutalen Amerikaan- schen journalist, terwijl Claudette Colbert van de eigenzinnige millionnairsdochter een alleszins loffelijke vertolking geeft. Voor de pauze draalt, behalve de jour naals en een geestig teekenfilmpje, als eerste hoofdfilm „De Stoker" met Monte Blue in de titelrol. Een film vol vaart en sensatie, die de geschiedenis geeft van een bankdirecteur, die, bedrogen door zijn vrouw, van voren af aan in de maatschap pij begint en als stoker op een oceaan- stoomer dienst neemt. Het verdere ver loop van deze Interessante geschiedenis maakt het zien van deze film alleszins waard, zoodat een bezoek aan het Hooge- woerd-theater in alle opzichten een ge noeglijken avond waarborgt. Trianon-theater. Na een serie inte ressante actualiteiten en een zeer komisch gekleurd teekenfilmpje brengt het Trianon programma van deze week voor de pauze weer een film van de charmante kleine actrice Shirley Temple getiteld „Juffertje Blauwbaard", waarin o.m. de hoofdrollen vertolkt worden door Adolphe Menjou en Dorothy Dell. Deze film toont ons een on schuldig en zeer charmant klein meisje, dat plotseling wordt toevertrouwd aan de hoede van een troep zwendelaars en mis dadigers. Voor haér echter toont de bende zich van haar beste rijde. Wij behoeven weinig over deze spannende film te schrij ven, doch kunnen iedereen aanraden deze zelf te gaan zien. Na de pauze draait een dolle filmklucht „De groote schoonmaak" met Anny Ondra bijgestaan door Wolf Albach Retty. De jonge Bessie (Anny On dra) is leidster van een schoonmaakbedrijf. Bij een schoonmaak ten huize van Vivian Barring, houdt zij den zoon van een mode koning Cox. voor een inbreker, aangezien deze verkleed ls als apache voor een car navalsfeest. Zij wil trachten den gewaan- den misdadiger te bekeeren en biedt hem een baantje aan in haar bedrijf. Na ver schillende verwikkelingen, waarbij einde lijk de jonge Cox zijn eigen huis door het schoonmaakbedrijf laat reinigen worden de verschillende scheeve verhoudingen recht gezet en eindigt deze film met een happy end. Ook deze film is een bezoek aan Trianon dubbel en dwars waard. Lido-theater Een volmaakt kunst werk, waaruit men de typische Dickens- sfeer als het ware proeft! Dat is de eind indruk, welken we van David Copper- field" hebben meegenomen. De film- weergave van een dergelijk oeuvre uit de wereld-litteratuur lijkt zoo op het eerste gezicht een gevaarlijk experiment. Wij allen hebben immers 'n voorstelling van de hoofdfiguren, welke we ons uit het boek gevormd hebben. En Dickens laat zich niet veranderen, nu niet en nooit. Daarom getuigt het van een goed begre pen visie, om Dickens zoo geheel overeen komend met het boek, in beelden om te zetten. Zonder overdrijving kunnen we zeggen, dat de figuren uit het letterkun dig werk naar het celluloid overgeheveld zijn; niets ontbreekt er aan die typische Dickens-besch rij vingen en wie de film vergelijkt met de bekende Cruikshank- teekeningen, wordt verrassend getroffen door die volkomen gelijkheid van figuren PO entourage. Maar er is nog iete prij zenswaardig; men krijgt nergens het ge voel dat er rollen gespeeld worden, neen, het zijn de menschen zelf, die we aan schouwen. Vooral is dat toepasselijk op W. C. Fields, die Micawber, in al zijn grootsprakerige redeneeringen ten voeten uit doet leven. Ja, zóó moet zijn mimiek zijn en zijn karakter, zijn kop en zijn manier van loopen. Er Ls nog een zéér knappe figuur in deze film; den kleinen David zelf in zijn jeugd bedoelen we, be lichaamd in het pas ontdekte filmwonder, dat Freddie Bartholomew heet, die den kleinen David zoo echt en waarachtig in de Dickens-sfeer heeft aangevoeld. En dan verder de valsche Uriah Heep van den uitstekenden Roland Young en tante Betsy, een betere uitbeelding dan door Edna May Olliver ls niet denkbaar. Zoo zouden we alle hoofdfiguren nog eens kunnen bespreken. Men zal het ons niet euvel duiden, wanneer we een inhouds beschrijving achterwege laten. Eigenlijk is dat ook overbodig, want wie kent Da vid Copperfield niet? Laat hij zich scha men of nog beterhet boek lezen of, wat identiek is. de meesterlijke film gaan zien. Hiermee is de stelling bewezen, dat het Dickens-werk zich wel degelijk tot verfilming leent, mits er een diepgaande voorbereidende studie aan ten grondslag ligt onder een kunstzinnige leiding. Zoo'n kunstkenner is George Cukor, die alle Dickens-lezers ten zeerste aan zich ver plicht heeft en met deze „David Copper- field" een unieke plaats inneemt onder de grootsten in Hollywood. We twijfel®1 er geen oogenblik aan, dat men deze fn® niet ongezien voorbij zal willen late" gaan, want ze is een mijlpaal in de fiW' ontwikkeling en in de verfilming van lit teraire standaardwerken in het bijzonder. Voor de pauze vermaken Stan Laurel en Oliver Hardy ons. f-l

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2