PESSIMISME WORDTWEER MERKBAAR 76sle Jaargang ZATERDAG 26 OCTOBER 1935 No. 23187 KAART VAN ABESSYNIE. STADSNIEUWS. De besprekingen achter de schermen tot het vinden van een basis voor het heropenen van onderhandelingen worden voortgezet, doch pessi misme wordt merkbaar ten aanzien van den uitslag. Van het front blijft het nieuws van weinig beteekenis. Alleen in Ogaden trekken de Italianen langzaam voorwaarts. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Voor ons gebouw hebben wij een bijzonder duidelijke kaart aange bracht van het oorlogsterrein in Abessynië. Men zal daarop precies Jen gang van zaken aan het front kunnen volgen, want met behulp van gekleurde speldjes geven wij iederen dag aan, hoe de situatie zich ontwikkelt. Des avonds is deze kaart verlicht. DE DIRECTIE. PROF. MR. E. M. MEYERS. 25 jaar hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. Zaterdag 2 November a.s. zal het 25 Jaar geleden zijn, dat prof. mr. E. M. Meyers werd benoemd tot hoogleeraar In het burgerlijk recht en het internatio naal privaatrecht aan de Universiteit alhier. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN MEJ. M. A. C. P. DE GRAAF. Hedenmorgen om half twaalf vond op ie R.K. begraafplaats aan de Zijlpoort on der groote belangstelling de teraardebe stelling plaats van wijlen mej. M. A. C. P. de Graaf, In leven oud-leerares aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toon kunst, die dezer dagen hier ter stede na een langdurige ongesteldheid op 73-Jarigen leeftijd is overleden. Onder de aanwezi gen merkten wij o.a. op: den heer G. W. Groen, secretaris der Mij. v. T., den heer Richard Boer, directeur der Muziekschool, dr. J. Wartena, dr. J. Ph. Makking, E. van Luth, predikant, prof. dr. J. J. Berg, vele oud-leerlingen van den overledene. Pater ran Brink, van de St. Leonarduskcrk ver richtte de beaarding. De kist was bedekt met een tweetal kran sen w.o. een van de Maatschappij voor Toonkunst. Een familielid dankte alle aan tezigen voor de betoonde belangstelling. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Wijzigingen in de werkwijze. Het Crisis-Comité heeft in overleg met het Gemeentebestuur de navolgende wijzi gingen In zijn organisatie en werkwijze gebracht: le. De Commissie voor den B-steun 'aanvullenden steun voor ondersteunde werkloozen) zal met ingang van heden als een zelfstandig lichaam voortbestaan. Voorzitter dier Commissie is de Wethouder van Sociale Zaken J. J. van Stralen. Het Bureau dezer Commissie blijft voorlooplg gevestigd Stille Rijn No. 3. 2e. De aangelegenheden betreffende de ontwikkeling en ontspanning van werk teen blijft vqorloopig opgedragen aan de Commissie voor Ontwikkeling en Ont spanning, secretariaat Parkstraat 5a, welke Commissie geheel zelfstandig, dus los van «et Crisis-Comité haar werkzaamheden zal voortzetten. 3e. Alle overige werkzaamheden, tot heden toe door het Crisis-Comité verricht, ®et name het verleenen van individueele hulp aan door de crisis getroffen per sonen, de zgn. A-steun, blijven hij het Crisis-Comité, gelijk voorheen. Het Bureau hiervan is met ingang van heden geves- 'igd in het perceel Breestraat 119, Tel. 1946. HET RIJKSHERBARIUM. Jaarverslag 1934'35. Aan bovengenoemd verslag, samenge steld door den directeur, prof. dr. H. J. Lam, is het volgende ontleend: Er is een ernstig tekort onder het lager (technisch) personeel, dat niet bij machte is te voorkomen dat de achterstand van het onopgeplakte en onverzorgde materiaal (thans plm. 34.000 ex.; vorig jaar pl.m. 25.000) afneemt. Voor 1935 werd hetzelfde bedrag toege staan als voor 1934, n.l. f. 5470.minus 10 Gelijk ook het vorig jaar werd ver meld, is dit bedrag onvoldoende om het Rijksherbarium de het toekomende plaats In de wereld te doen innemen. Ook de ver gelijking met de andere laboratoria te Leiden valt zeer ongunstig voor het Rijks herbarium uit. In het bijzonder voor de belangrijkste representatie naai" buiten, ni. voor publicaties, Is veel te weinig geld beschikbaar Het plaatsgebrek wordt hoe langer hoe nijpender en het is thans een kwestie van maanden dat nieuw geïnsereend materiaal iniet meer op de zalen kan worden opge borgen, maar elders een plaats moet vin den. Onder leiding van dr. Henrard en dr. van Oostroom. die in overleg met prof. Lam een plan voor een interne reorganisatie ontwierpen, is tegen het eind van 1934 al het niet-botanische materiaal uit het hoofdgebouw met behulp van eenige losse werkkrachten overgebracht naar de schoongemaakte en ontruimde loods in den Hortus Botanicus, waar het in de aanwe zige pakkisten werd opgesteld, o.a. veel onnoodig glaswerk. In het verslagjaar werd het Rijksher barium bezocht door 125 personen. Het boekenbezit van het Rijksherbarium, thans geschat op ongev. 5600 deelen, werd in het verslagjaar verrijkt met 17 hoeken door aankoop, 37 boeken door schenking of ruil, 9 boeken in depot van de Universi teitebibliotheek. Uit het fonds Chatelain werd een aan deel verkregen, waaruit enkele waardevolle oudere werken antiquarisch werden aan geschaft. Verder werden nog waardevolle werken in bezit ontvangen door ruiling voor doubletten, o.a. met prof. Stomps te Amsterdam, de Universiteit te Cambridge en het Herbarium te Brisbane (dr. White). Brochures en overdrukken. Aanwinsten 463 exemplaren. Totaal aantal: ongeveer 15.000. Uitgeleend werden 604 nummers. Verstrekte inlichtingen omtrent boeken enz.: 162. Het aantal negatieven bedraagt thans ongeveer 5300, dat der diapositieven 230, dat der lantaarnplaatjes ongeveer 610. Het aantal negatieven werd belangrijk uitge breid door schenking van 611 negatieven 13 x 18, opgenomen door dr. H. Hallier, vroeger conservator aan het Rijksherba rium, meerendeels In O.-Azië en Polynesië. Deze schenking werd gedaan door dr. J. W. van Dieren, te Bilthoven. Prof. Goddijn stelde de geheele, in zijn bezit zijnde collectie collegeplaten (onge veer 1500 ex.) van wijlen dr. Lotsy tot be schikking, op voorwaarde, dat hij er steeds gebruik van kan blijven maken en met de bedoeling de verzameling later te lega- teeren. J. B. H. GROTENHUIS. De heer J, B. H. Grotenhuis alhier, JMr.-penningmeester van den Chr. Me- ttelbewerkersbond in Nederland, viert 3-s. Dinsdag zijn zilveren jubileum als Hoofdbestuurder van dezen bond. De heer Grotenhuis werd op de Bonds vergadering van 29 October 1910 te Haar lem met twee van zijn collega's gekozen lot lid van het hoofdbestuur van den tnr. Metaalbewerkersbond in Nederland. Reeds eerder vierde hij een jubileum in menst van deze organisatie, want in No vember 1933 was hij 25 jaar beheerder van de werkloozenkas van den bond. «nds enkele jaren is de jubilaris vrij gestelde van den bond en belast met de *°rg voor het secretariaat en de pennin gen van den bond. Hij is een man van Koote bekwaamheid onder wiens leiding ?e Ctor. Metaalbewerkersbond mede tot is gekomen. Zijn gedenkdag zal, ar wij vernemen, niet onopgemerkt voorbijgaan. VOORDRACHT PROF. DR. J. UDE. Over „Karakter en Karaktervorming". Voor de Comm. alcoholcursussen voor studenten uit de NCA. hield prof. dr. J. Ude uit Graz gisteravond in het Klein Auditorium van de universiteit een voor dracht over „Karakter en Karaktervor ming". Spr. vangt aan met een beschouwing over de herkomst en de beteekenis van het woord karakter te geven. Een karakter is niet aangeboren, men moet het verwer ven. Voor een flink karakter zijn noodig een goed verstand en een sterke wil, anders is men karakterloos. De ondergrond van het karakter wordt gevormd door ons zenuwstelsel, is die niet goed dan kan noch het verstand noch de wil goed functioneeren. De ergste vijand nu van dit zenuwstelsel is de alcohol. Om dit te begrijpen behoeft men geen diepgaande studie van het alcoholvraagstuk te maken, maar slechts in de wereld rond te zien. Een iedier is en de studenten speciaal zijn verplicht om tegen drankmisbruik te strij den. De studenten toch zullen later lei dende posities in de wereld innemen en door een goed voorbeeld zuHen zij het volk kunnen bewegen den 'drank te ver bannen. Zij zullen daartoe echter geheel en al de drank den rug toe moeten keeren, een matig gebruik zal niet als goed voor beeld kunnen dienst doen, want hoe wei nigen kunnen matig blijven? Bij alcoholgebruik verliest men zijn remmen en daarmede zijn karakter. Aan de hand van een Duitsch studen- tenied schildert spr. de groote ellende door den alcohol veroorzaakt. In de jaren 19191921 werd in Neder land per jaar en per hoofd 3 L zuivere alcohol verbruikt. Iemand die per dag 1 L. bier drinkt, krijgt in 30 jaar tijd 430 L. alcohol binnen, terwijl een hoeveelheid alcohol van 530 gram ineens absoluut doo- deiijk is! Dat dus ook een matig gebruik nadee- lige gevolgen voor het zenuwstelsel en dus voor het karakter met zich meebrengt behoeft geen betoog. Een groot percentage der geesteszieken, misdadigers enz. behoort tot de alcoholgebruikers. We hebben een groote vrijheid, ook zijn we vrij om al dan niet gebruik van drank te maken, die vrijheid moeten we benut ten en er voor waken geen slaaf van den alcoholduivel te worden. Niet alleen de alcohol werkt fnuikend op het zenuwstel sel. maar ook de nicotine, een der 17 ver giften, die de tabaksplant bevat. Zes sigaretten bevatten ongeveer 60 m.g. nicotine; brachten we deze hoeveelheid ineens in het lichaam dan zou de dood niet lang op zich laten wachten. In Neder land worden per jaar, per hoofd 171 siga ren, 460 sigaretten en IV2 K G. tabak in rook omgezet! Of voor de geheele bevol king gerekend een bedrag van f. 153 mil- lloen. Voor dit enorme bedrag is toch iets beters te verkrijgen! Spr. eindigde zijn boeiende rede, welke door een geheel gevulde zaal werd aange hoord, met te zeggen dat flinke karakters noodig zijn in de wereld en dat deze slechts kunnen worden verkregen door algeheele afschaffing, zoowel van het gebruik van sterken drank, als van het rooken. De voorzitter sprak namens de aanwe zigen een woord van dank, waarna deze bijeenkomst werd gesloten. VER. TOT BEV. DER BOUWKUNST. Bestaat in Januari a.s. 40 jaar. Naar wij vernemen zal de Ver. tot be vordering der Bouwkunst binnenkort haar 40-jarig bestaan herdenken. In de vergadering van 27 December 1895 werd de bestaande afdeeling der Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst opgeheven en omgezet in een plaatselijke Vereeniging, In de daarop volgende ver gadering op 30 Januari 1896 werden in het eerste bestuur gekozen de heeren C. R. van Ruyven, voorzitter; P. C. Lancel, vice- voorzitter; Fred. A. Wempe, 1ste secreta ris; P. de Wilde Pzn.. 2de secretaris en D. Veilbrief, penningmeester. Behalve den heer Wempe, die sedert dien onafgebroken het secretariaat heeft waar genomen en gedurende al die jaren ons Blad van de verslagen van vergaderingen en zomerexcursies heeft voorzien, zijn alle oprichters overleden. In verband met het voornemen om in Februari op bescheiden wijze het 40-jarig bestaan der vereeniging te herdenken, is een feestcommissie gevormd, waarin hebben zitting genomen de heeren J. W. Reyneveld, voorzitter, Jan Stigter, vice- voorzitter; J. van Iterson, penningmeester en W. J. B. Ziegelaar. De heer Wempe is ook van deze com missie de ijverige secretaris. Binnenkort zal weer een aanvang wor den gemaakt met de wintervergaderingen. Het is den voorzitter, den heer C. Ponsen gelrkt verscheidene sprekers te bewegen over onderscheidene onderwerpen voor „Bouwkunst" een spreekbeurt te vervul len, waarvan vele zullen worden verdui delijkt met lichtbeelden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. 80-JARIG FEEST K.V. LITTERIS SACRUM. N. V. Amsterd. Tooneelvereeniging; speelt „De Comedie van het Geluk" BINNENLAND. Het congres te Utrecht van de S.D.A.P. en N.V.V.; ijlleidingen over „Het Plan van den Arbeid" (6e Blad). Afscheid van den heer K. Krnithof, die heden 60 jaar is geworden, als voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond. (Bin nenland, 3e Blad) De heffing op varkensvleesch terugge bracht van 9 op 6 cent. (Land- en Tuin bouw, 6e Blad). Fabrieks- en pakhuisbranden te Rotter dam, Nijmegen en Waalwijk. (Laatste Be richten, le Blad). BUITENLAND. Achter de schennen nog pogingen voor onderhandelingen. (5e en le Blad). Het congres der Fransche radicaal-socia listen. (Buitenland, 5e Blad). De Poolsche financiën. (Buitenl., 5e BI.) Albert van Dalsum. Een volle schouwburg heeft de opening van het feest ter eere van het 80-jarig bestaan van de K. V. „Litteris Sacrum" bijgewoond en het was dan ook met be grijpelijke voldoening, dat de voorzitter, de heer B. Hageman, den talrijken bezoe kers een hartelijk welkom toeriep. Trots de crisis bloeit „Litteris"; de vereeniging heeft nog nimmer zooveel donateurs en leden gehad als heden ten dage, zoo ver zekerde hij. Dit verheugend feit is tevens de reden, dat „Litteris" kan doen, wat zij doet en hij dankte allen voor hun steun, in het bijzonder ook de autoriteiten en de pers. Aanwezig waren o.a. de wethou ders Tepe, Verwey en v. Stralen. En dan was het woord aan de N.V. Am sterd. Tooneelvereeniging voor de opvoe ring van „De Comedie van het Geluk", een spel in 3 bedrijven van den Rus N. Evreï- noff. Nieuw is dit stuk niet, ook niet voor Leiden, daar in Sept. 1933 het reeds door v. Dalsum is gespeeld voor de Vereeni ging „Het Schouwspel", maar het blijft een stuk van beteekenis met echt-Russi- schen melancholieken ondergrond, dat alleszins eén gang naar den schouwburg waard is. Spel van schijn en wezen zou men het kunnen noemen. Waarheid en Illusie worden zoo dicht dooreen geweven, dat het bijkans ondoenlijk is precies aan te geven, waar de een eindigt en de ander begint. De stelling, dat men den menschen, die om een of andere reden ongelukkig zijn, gelukkig kan maken door hun te geven de illusie van geluk het ontwaken uit den geluksroes moge eerst eenigszins bit ter zijn! wordt met vuur verdedigd en is in dit knappe tooneelwerk keurig uit gewerkt, zij het met eenig onnut vulsel, zcoals b.v. het 2de tafereel van het 1ste bedrijf, dat feitelijk zonder schade voor het geheel gemist kon worden. Hoewel aanleiding gevend tot vermaak, doet het ■toch eenigszins afbreuk aan de waarde van het tooneelwerk in zijn geheel. Ge lukkig wordt dit verhaal zoo goed gespeeld, dat deze „down" van den auteur niet hin dert. Na onze vorige beschouwing zullen wij op dit stuk niet verder meer ingaan. Wij willen nog slechts constateeren, dat onder leiding van Van Dalsum een prachtige vertolking wordt gegeven aan dit Russi sche tooneel. Alle krachten zijn vrijwel benoodigd en worden ingezet. Vele bijrol len zijn zelfs in handen van vooraan staande spelers en speelsters! Van Dalsum zelf speelt den verspreider van Geluk onder het ongelukkige mensch- öom superieur. Hoe heerlijk zijn spel als waarzegster: Naast hem moeten genoemd Charlotte Kohier als het naar liefde smachtend leeüike meisje, met prachtig ingehouden hartstochtelijk spel, en Ben Groenier als de student, die eens den moed verder te leven mist, doch zelfs in illusie voldoende kracht hervindt om voort te gaan. En voorts Ben Royaards, Ph. la Chapelle en Willy Haak als de drie „ge lukbrengende" artisten. Van de bijrollen vielen vooral van War- melo en Frits van Di.ik op. „Litteris" kan bogen op een goeden inzet harer feesten! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaalsexamen klassieke letteren de heer H. W. van Pesob (Den Haag); canrtidaatsexamen Neder - landsche letteren mej A. L. Schelling 'Rotterdam); en voor het oandidaats- examen Rechtsgeleerd' >3, mej. S. C E. Linden Den Haag) en de heeren Tj Hai- bertsma 'Rotterdam), F. H. Ncissingh, (Leiden) en E. F. M. van Voorst tot Voorst (den Haag.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. EERSTE CONCERT KUNSTKRING VOOR ALLEN. Solist: Frederic Lamond. Goethe zeide eenmaal tot Beethoven: „Uw muziek heeft mü zeer ontroerd". Het norsche antwoord luidde: Mijn muziek ontroer! niet, maar vuurt aan!" Van deze bedoeling Is Lamond's opvatting door trokken. Zóó was zijn aanvurend, hevig bewogen en magnetische kracht, uitstra lend spel. Geboren in 1868 te Glasgow be hoort hij tot de oudere generatie, tot die uitzonderlijke figuren onder de pianisten, Frederic Lamond. wier vitaliteit en suggestiviteit nog steeds even ongebroken zijn als in tilden van wel eer. Een titaan, wiens gansche wezen 't meest in harmonie schijnt met dien an deren titaan: „Beethoven". Wat geenszins zeggen wil. dat hij Chopin en Liszt wier namen eveneens op het veelomvattende programma stonden, niet ook naar z'ër ■bijzondere waarde kan interpretteren. Trouwens: wie bij Liszt zélf nog school ging kent ook diens wereld der virtuosi teit. Lamond, herscheppend genie, is Beet hoven's vertrouwde geest- en zielsver want: als zoodanig geniet hij wereldver maardheid. Ziet ziin kort-gedrongen figuur daar aan de vleugel zitten: er is slechts weinig fantasie toe noodig. zich in te den ken. dat Beethoven zélf aanwezig Hij verkondigt, belichaamt hem. openbaart ziin nobele, diepgeestelüke menscheliikheid, die zooveel méér vraagt dan fenomenale techniek alleen. Eerlijk, zonder eenig overdadig sentiment is de als naar de ingeving van den ster ken wil in een zeldzame klaarte geëxpo seerde opbouw vol kleur en leven die ons grijnt en zeggen doet: J" zóó bad Beet hoven er zich mee kunnen veree.nigen. das zijn werk aan 't verre nageslacb zou worden verkondigd". Stormachtig is zijn in snelheid alles overtreffend brio. geladen van s^f-nin? zijn de grootsche grepen en enorme cli maxen dien als uit marmer gemodrlleer- den bouw in voortdurend gebonder één heid nergens verslappend of verzwakkend rond en sonoor zijn toucher dat ook fee der kan zijn maar dan toch altijd vervuld: van ingehouden kracht. Steeds is 't. weer een speciaal,rubato, een onverwachte ver-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1