HET „PLAN-CONGRES" VAN S.D.A.P. EN NV.V. Losse nwmmors nn m R'ad mk- 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 October 1935 Zesde Blad No. 231S7 LAND- EN TUINBOUW Heffing op Varkensvleesch. INLEIDINGEN OVER EEN „PLAN VAN DEN ARBEID" VOOR NEDERLAND. Hedenmorgen is in het gebouw „Tivoll" te Utrecht het „Plan-Congres" begonnen van N.V.V. en S.D.A.P. ter behandeling van jet door deze belde organisaties ontwor pen „Plan van den Arbeid", het samenstel len van economische maatregelen, waar door S.D.A.P. en N.V.V. meenen te kunnen bijdragen tot herstel van het economische jeven van Nederland en verhooging van bet algemeene welvaartspeil, o.a. door or dening van de productie, waardoor men tjn. hoopt In de toekomst conjunctuur- ichommellngen zooveel mogelijk te kun nen temperen. Openingsrede van den heer E. Kupers. E. Kupers. De discussies over de verschillende on derdeden van de resolutie, waarin de hoofdlijnen van het Plan zijn aangegeven, bebben gisteren plaats gevonden in de verschillende commissies, die S.D-A.P. en K.V.V. hadden ingesteld en die grooten- leels bestonden uit deskundigen ten aan- ku van het betreffende onderdeel. Heden raden dan ook uitsluitend de conclusies ter commissies toegelicht door de ver schillende inleiders die ongeveer 40 minu ten hadden om het betreffende onderdeel toe te lichten. Te ruim 10 uur werd het congres ge- ooend door den voorzitter, den heer E. Kepers voorzitter van het N.V.V. en lid Tweede Kamer. In zijn openingswoord reide hij. dat dit congres in de allereerste plaats bestaanszekerheid voor de breede van het Nederlandsche volk wil tongen. Dit beteekent in de eerste plaats raor de werkloozen zekerheid van werk ten een behoorlijk loon. Nederland telt re! haast 400.000 werkloozen en in tegen- fMling met bijna alle andere landen stijgt (e werkloosheid in ons land nog bijna reeelmatlg. Voor boeren en tuinders betee- lent bestaanszekerheid, dat zij op afzet isn hun producten kunnen rekenen tegen (en redelijken prijs, voor middenstanders beteekent het vermindering van concur rentie en het scheppen van koopkrachtige iraag. De iratellectueele werkers wil het M in de gelegenheid stellen him be- immheden te stellen in dienst van de eeraeenschap en voor de jongeren, die in dubbele mate door de crisis worden gesla- een. opent het Plan de gelegenheid om een plaats in 't productieproces te vinden. Vergrooting van de werkgelegenheid, uit wring van groote openbare werken, uit breiding van de industrialisatie, vergroo tte van de binnenlandsche afzet, ziin de middelen, die zoo spoedig mogelijk ter bind genomen moeten worden om de werkloosheid belangrijk te doen vermin deren. Wanneer de voorstellen, zooals die in Plan zijn neergelegd, verwezenlijkt wor den. zal het mogelijk zijn. het aantal werk ten met 200.000 te doen verminderen. Deze voorstellen gaan voor een belang rijk deel lijnrecht in tegen de tot dusver d»r de Regeering gevolgde politiek, een Politiek, die tot dusver geen ander resul- hat heeft gehad, dan een voortdurende en angstwekkende stijging van de werkloos heid. De deflatiepolitiek heeft schipbreuk ge- 4den. In Zweden en Denemarken is zij doorbroken., ook de Belgische Reeeerlng feeft haar losgelaten. Bi] de deze week Denemarken gehouden verkiezingen is W gebleken dat het Deensche volk het ®et de door de Regeering gevoerde poh- eens is. Werkverruiming op --note khaal zou men de eerste grondslag van bet Plan van den Arbeid kunnen noemen. D® tweede grondslag is de ordening Inleiding van ir. H. Vos. Jr. H. Vos, directeur van het Weten- ™appelijk Bureau van de SJD.A.P., die de «ding Bij de samenstelling van het Plan oeelt gehad hield de eerste inleiding over hoofdlijnen van het Plan. let geeft aan hoe het anders kan en ™ft. Het geeft ook aan, waarom het tets kan. Het trekt de hoofdlijnen van ™h positieve crisispolitiek, naar omvang snelheid, het wijst aan, hoe een con- '"teur-poiitiek moet worden gevoerd ™j* het voorkomen van nieuwe ellende, net pian richt zich tot alle volksgroe- Het opent ook perspectieven voor alle volWoepén. net Plan is nationaal begrensd. Het Is S «derlandseh Plan. Vergelijking met Belgische, het Zwitsersche, het Noor- S» 1 n' za' Hit direct doen zien. De ijrjuag is telkens verschillend. In het -V^hr.dsche plan zijn echter toch alle uritelen zoo genomen, dat zij de ^nationale arbeldsdeeling, en de inter nationale ordening bevorderen, De han delspolitiek blijft gericht op de juiste arbeldsdeeling tusschen de straten. Juist omdat dit wordt nagestreefd, worden vrij handel en protectie beide als systeem ver worpen en de geordende ruil met rull- regellngen tusschen de straten, aanbevo len. De handelspolitieke richtlijnen zijn ook van groot belang voor Indonesië. Voor het aanvatten van de crisispolitiek ginds zullen offers van Nederland noodig zijn. Met de aanvaarding van deze Indone sische paragraaf In de resolutie, aan vaardt de arbeidersbeweging het brengen van deze offers, in het besef, dat zij bij dragen tot de inwendige kracht en groo- tere economische onafhankelijkheid van Indonesië. Het is sprekers overtuiging, dat het Plan slechts op democratische wijze werkelijk heid kan worden, Indien de grondgedach ten ervan gedragen worden door de volks meerderheid. „Crisispolitiek en industrialisatie". De heer W. Drees, lid der Tweede Ka mer, speekt over „Crisispolitiek en in dustrialisatie". Het Plan van den Arbeid, zelde hij, wil directen aanval op de werkloosheid, die tevens zal leiden tot herstel der geld circulatie en verhooging van de koop kracht, waardoor ook een groot deel van het bedrijfsleven weer op gang zal komen. De Staat van kapitalen, die thans on- belegd blijven of naar buitenlandsche be leggingen afvloeien, moblllseeren om productleven arbeid te doen verrichten. HIJ dient zijn crediet te gebruiken, om op veel grooter schaal en in veel sneller tempo, dan thans geschiedt, openbare werken te doen uitvoeren, om de in- dustrieele uitrusting van ons land te vernieuwen en te verbeteren en om een groot deel van de Nederlandsche koop vaardijvloot te modemiseeren. In het rapport Is bepleit een driejaren plan, dat ln het geheel 600 mlllioen zou vragen. Gedurende de uitvoering daarvan zouden de begrootingen van Rijk en ge meenten ontlast worden, naar berekend is, met ongeveer 44 milhoen per jaar, door vermindering van den werkloozensteun, hooger opbrengst van belastingen enz. Berekend is verder, dat uitvoering van dit plan zou leiden tot het te werk stellen van 50.000 arbeiders op de werken en van 20.000 in de binnenlandsche industrie door opdrachten ten behoeve van de werken, terwijl de toenemende vraag naar ver- bruiksartikelen als gevolg van de koop- krachtverhooging nogmaals 50.000 arbei ders werk zou geven. Verlenging van de leerplicht zou 30.000 jongeren van de ar beidsmarkt houden; door Invoering van de 40-urenweek met gedeeltelijke loon- compensatie in bepaalde bedrijven, zou den volgens een rapport van den Hoogen Raad van Arbeid, 37.000 arbeiders werk kunnen vinden. Worden daaraan ver vroegde pensionneering in bepaalde ge vallen en enkele kleinere maatregelen toegevoegd, dan zouden ln totaal 200.000 arbeiders in het productieproces kunnen worden opgenomen. Tijdens den duur van het groote wer- kenplan kan worden voorbereid de uit breiding van de Nederlandsche industrie, zoowel ter vervanging van een deel van hetgeen tot nog toe werd ingevoerd, als ter voorziening in nieuwe en toenemende behoeften. Hoe het geld, noodig om het plan te financieren, zal worden verkregen, hangt af van de wisselende omstandigheden op de geldmarkt. Het rapport geeft verschil lende mogelijkheden aan. Het totale be drag is pas in den loop van eenige jaren noodig. Honderden millioenen zijn op het oogenblik wegens gebrek aan vertrouwen aan de circulatie onttrokken. Opleving van de bedrijvigheid zal, zooals b.v. in Zweden gebleken is, dat geld beschikbaar doen komen. In den oorlogstijd is in Ne derland voor de mobilisatie en wat daar mede samenhing, voor veel grootere be dragen geleend, desnoods met een zg. stok achter de deur. Thans gaat het om be strijding van niet minder groote gevaren en om productieve, voor een groot deel rendabele doeleinden. „Conjunctuurbeheersching en Rationalisatie". Het Tweede Kamerlid, dr. ir. Th. van der Waerden sprak over „Conjunctuur beheersching en Rationalisatie". Spr. wees op het rapport der textielfa brikanten van Augustus JL, waarin er kend wordt, dat er groote fouten zijn ge maakt, door het scheppen van. te veel productie-apparaat; door destructieve con currentie in plaats van samenwerking. Hierdoor bleef deze Industrie achter in doelmatigheid; hierdoor ook werden de laagste productie kosten niet bereikt. Een vernietigend vonnis over een industrie, die eertijds als een voorbeeld gold van kapitaalvorming door vrije ontplooiing en particulier initiatief; een vonnis echter, dat thans van toepassing is op vitfjiwel het geheele bedrijfsleven, dat zonder beheer- sching van conjuctuur en van expansie aan opeenvolgende crisissen ten onder zal gaan. Bij de maatregelen, in het Plan ontwik keld, om te komen tot productie-ordening, staat voorop: bdheersching van het Cre- dletwezen, waarvoor allereerst noodig is socialisatie van de Centrale Circulatie bank, de thans nog particuliere Neder landsche Bank, door middel waarvan de gemeenschap leiding kan geven aan de kapitaalstroom naar het bedrijfsleven. Naast het Ingrijpen langs den omweg van de credietverleenlng, wenscht het Plan ook direct leiding te geven aan het bedrijfs leven. Niet door wild ingrijpen, doch voor zichtig voorbereid en doeltreffend, zoo, dat de maatregelen geredelijk, en niet als een last, aanvaard worden. Voor elk be drijf zal hierbij het Bedrijf-schap zelf (onder hoogere sanctie) zijn ordenings maatregelen stellen. De hoogere sanctie berust bij den Algemeenen Economischen Raad. die geoutilleerd is met een onafhan- fcelijken accountantsdienst en voorgelicht •wederom door zijn Centraal Conjunctuur- bureau. We willen dus richting geven aan de expansiedrang in economisch juister banen. Dit omvat ook: beheersching van de rationalisatie. Imimers expansie is niet alleen uitbreiding, ook moderniseering, vernieuwing, mechanisatie. In een volledige planmatig geleide maat schappij zal de rationalisatie de bron zijn van duurzame, toenemende welvaart; haar arbeidsbesparing zal ten goede komen aan de jeugd, voor spel en ontwikkeling aan den ouderdom voor tijdige rust, aan het rijpe arbeidsleven voor toewijding aan gemeensohapswerk, voor ontwikkeling en cultuur. Inleiding over den landbouw. De heer W. van der Sluis, lid der Tweede Kamer en burgemeester van Goor consta teerde, dat de landbouwcrisismaatregelen van de regeerlng gefaald hebben. Spr. stelde op den voorgrond, dat bij de tegenwoordige prijzen op de wereldmarkt elke landbouwcrisispolitiek prijsverhoo- gend zal moeten werken. Het Plan van den Arbeid heeft geen bezwaar tegen een Steun" van 200 millioen gulden, indien dit bedrag noodzakelijk is om de werkers op het platteland een redelijke belooning te verzekeren. Het gaat accoord met elk bedrag om dit doel te bereiken. De be langrijkste middelen, die het Plan aan geeft om het platteland door deze moei lijke tijlden heen te helpen, zijn de vol gende; Het eerste middel bestaat in de verhoo ging van de koopkracht in het binnenland en de vergrooting van de atoet in het buitenland. Het tweede middel bedoelt meer orde te brengen in de productie. Wat waarde loos is, moet niet geproduceerd worden. Spr. wees er op, dat in 1934 17 millioen K.G. boter naar Engeland is uitgevoerd tegen 35 cent per K.G. In plaats van de melkproductie in te krimpen, is ze ln 1935 uitgebreid met 10°/o. Er zijn nog maar negen maanden van het jaar ver streken en nu reeds is 21 millioen K.G. boter naar Engeland uitgevoerd tegen een fabelachtig lagen prijs, terwijl tegelijker tijd de Nederlandsche consument f. 1,60 of f. 1,80 moet betalen. Het derde middel bestaat hierin, dat nauwlettend wordt toegezien, of de steun wel op de juiste plaats terecht komt. Spr. hekelde de geschiedenis met de bacon- fabrikanten en vroeg een pachtwet om de pachters te beschermen en een hypo- theekwet om de hypotheekboeren te steunen. Hij was over het ontwerp-pachtwet te vreden, over de wetten Inzake de hypo theekboeren niet. Spr. vroeg speciale aandacht voor de landarbeiders en meen de, dat aan het verstrekken van steun de voorwaarde van mlnimum-loonen ln den landbouw moet worden verbonden. De ordening van verkeerswezen en distributie. Hierna was aan het woord het Tweede Kamerlid H. J. van Braambeek, bestuur der van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Op dezelfde wijze als de credietverleenlng, aldus spr., worden ook het transport en de distributie be handeld, daar deze bij stijgende conjunc tuur sterk toenemen. Bij inzinking van de conjunctuur ziet men echter in beide bedrijfstakken het aantal ondernemertjes toenemen. Wie in de voortbrenging geen emplooi meer vindt, zoekt hier nog een broodwinning en verspeelt er zijn overige spaarcenten. De beteugeling dezer gevol gen gaat reeds eenigermate in de richting die het Plan aangeeft. Men is het er over eens, dat voor de uitoefening van een vervoersbedrijf een vergunningsstelsel moet komen, waaraan voorwaarden verbonden zijn, die inplaats van vrije moordende concurrentie, taak- verdeeling zullen brengen. De commissie De Vries zal als Vervoersraad fungeeren. In de distributie komen middenstands organen ook reeds vragen de planlooze uitbreiding van het aantal zaken te rem men en de concurrentie te temperen. Aldus zal voorkomen worden wilde uitzetting van 't geheele voortbrengings- transport- en distributiesysteem, zonder verband met het verbruik, die al deze takken van volkswelvaart duur maken. Er zal een doelmatiger weg worden ge volgd om in de volksbehoefte te voorzien en de bestaanszekerheid van allen, die er ln werkzaam zijn, zal worden vergroot. De ordening in het bouw- en textielbedrijf. De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., besprak de ordening in het bouw en textielbedrijf. Voor beide vraagstuk ken achtte spr. het eerst noodige het brengen van overeenstemming tusschen de productie en de behoeften. De woning behoefte bedraagt 45.000 a 55.000 wonin gen per jaar. De werkelijke toeneming van den woningvoorraad bedroeg in 1932 37.301, in 1933 41.262 en in 1934 49.940. Dit beteekent nog niet een evenredige verbetering van den toestand. Er zijn veel te weinig arbeiderswoningen gebouwd. Voor de uitvoering van het bouwplan moet er komen een harmonische samen werking tusschen regeering, provincie en gemeente. Een verbod van lintbebouwing zal daarbij niet kunnen worden gemist. Een landelijk plan, een streekplan en plaatselijke uitbreidingsplannen zullen in groote lijnen de wijze van bebouwing aan geven. Daarbij zullen de organisaties van be langhebbenden medezeggenschap moeten hebben, terwijl huurcommissies voor vast stelling van redelijke huren moeten zor gen. Wat de textiel-industrie betreft, achtte spr. het noodzakelijk, dat veel meer aan dacht dan tot dusver aan den btnnen- landschen afzet wordt besteed. Wanneer de in het Plan van den Arbeid aangegeven werken worden uitgevoerd, zal de vraag naar textielwaren ongeveer 20 millioen gulden grooter worden. Dit beteekent werk gelegenheid scheppen voor ongeveer 7.000 textielarbeiders. Om tot ordening in de textielindustrie te komen, zullen de werk gevers het tot nu toe door hen ingenomen uiterst individueel standpunt moeten prijsgeven en tot medewerking bereid moeten zijn. El' zal moeten komen een textielschap. dat het geheele textielbe drijf omvat. De leiding van de textielschap berust zij een textielraad, samengesteld uit vertegenwoordigers van de overheid, werkgevers- en werknemersorganisaties. Tot de taak van de Textielraad behoort os. het vaststellen van een schema voor de georganiseerde aanpassing van de pro ductie aan de binnenlandsche markt. Hij stelt tevens de productiecapaciteit van elke fabriek vast. Ir. Albarda over de politieke perspectieven van het Plan. De reeks van inleidingen werd gesloten met een rede van den politieleen leider der SD.A.P., ir. J. W. Albarda, over de politieke perspectieven van het Plan. Nog voor het verschenen was, zoo zeide hij, had men gezegd, dat het een copy zou zijn van het Belgische Plan De Man. Spr. ontkende dit ten stelligste. Het Plan is door en door Nederlandsche en in geen enkel opzicht 'n navolging van de bestaande buitenland sche plannen, al toont het daarmede zeker j overeenstemming, omdat al deze plannen berusten op eenzelfde grondgedachte. In RECLAME. 2788 llllliS Ir, Albarda. alle kapitalistische landen heeft het in zicht veld gewonnen, dat de groote econo mische krachten aan den wil der gemeen schap onderworpen moeten worden. Som migen zien hierin een zonde tegen de economische wetten, doch men maakt geen bezwaar tegen het beteugelen der natuur krachten. Het vrije spel der economische krachten is voor de mensohheid even nood lottig als het vrije spel der natuurkrach ten. Het Plan ls de Nederlandsche vorm van een internationale streven, dat in Noord- Amerika, Zweden en Denemarken reeds met succes in practijk is gebracht. Er heb ben mannen aan gewerkt, die behooren tot de beste wetenschappelijke krachten dier arbeidersbeweging en met vertrouwen wordt het dan ook voorgelegd aan het „geheele Nederlandsche volk, waarvoor het ■bestemd is. Wij hebben er geloof in en wij laten het dus niet doodzwijgen, zeide spr., en daarom organiseeren wij voor het Plan een grootscheepsche propaganda. Het Plan ls niet onveranderbaar en zal gewijzigd worden als de economische om standigheden dit noodig maken en ais ernstige wetenschappelijke critiek ons overtuig,t, dat wijziging noodig is. Diskwa- lificeerende critiek. voortgesproken uit minderwaardige gevoelens, zal ons onbe roerd laten, aldus spr. Voor de verwezen lijking van het Plan rekende hij in de eerste plaats op de arbeidersklasse, doch ook op middenstanders, kleine land- en tuinbouwers, tatellectueelen en andere maatschappelijke groepen, die In alle klas sen zwaar door de crisis getroffen zijn Medewerking wordt verwacht ook van hen, die andere dan socialistische toekomstver wachtingen koesteren. Het Plan zal een zoodanige plaats in het politieke leven van Nederland moeten gaan innemen, dat alle politieke partijen zich ermee bezig moeten houden. Het kan nieuwe partij groepeerin gen tevoorschijn roepen. Het zal verwezen lijkt moeten worden op democratischen grondslag en met democratische middelen. De bevordering van de volkswelvaart mag niet gepaard gaan met verlies van demo cratische volksvrijheden. Met de actie voor het Plan willen wij bewijzen, dat het Nederlandsohe volk waard en in staat is een eervolle plaats tusschen andere vol keren in te nemen, aldus eindigde ir. Albarda. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. FHLLEN - Stationsweg Fiwna A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenetraat 2. Fa. A. SOMERWHL Az- Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v. LEEUWEN, Janvossensteeg 19 J. A. MANHAVE, Haarl.straat 128 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en aan de Kiosken. t -x - .Li dat Is de «ensch aan lader# «trouw, die «nrfle fieefit aan een goed voorkomen. 0e slerlyke bevalligheid van de harmonische lyn verschaft aan de «trouw de mysterleuae macht, dia wy „aantrekkingskracht" noemen. By eeo leelykiflguur echter ie deze eigenaardige looverkricht ver te aoeken. 0e figuur en de bemeolngsvorm ayn het, die aao een vrouw zooveel charme geven Ook U kunt dank zy een nieuw ontdekte methode Uw flouur vormen en Uw geheime wenscheo „werkeiyk mooi te Zin" verwezmWyken. Geen oefeningen, appsraten of dlëet noodig. Bestelt U het boekje „Hoe verkryg fk een volmaakt figuur?" (12 afbeeldingen). Het bevat wetanscbappelyke Inlichtingen over oorzaken, behandeling en bewezen resultaten. Tegen Inzending van 45 c aan postzegels wordt U dit ln ge sloten brief toegezonden, of tegen 35c als drukwerk, door de „Idoena" N.f., Amsterdam. Heerengracht 33/V 12 TERUGGEBRACHT VAN 9 OP 6 CENT. Bij beschikking van den minister van landbouw en visscherij is de heffing op varkensvleesch per K.G. geslacht gewicht met ingang van 28 October a.s. terugge bracht van 9 op 6 cents. INVOER VAN BUITENLANDSCH FRUIT, Minister ivenscht geen contingenteering, Naar aanleiding van verschillende vra gen van het Tweede Kamer-lid Vervoorn, betreffende steunmaatregelen voor tuin ders en fruittelers betoogt minister Dec kers, dat de invoer van versch fruit, fruit in blik en gedroogde vruchten niet ge- contingenteerd is, doch slechts aan mo nopolierechten onderworpen. Tengevolge van deze heffingen is de invoer van ver schillende artikelen teruggeloopen en van een buitengewoon grooten invoer dezer artikelen kan niet worden gesproken. Aan de overstrooming van de binnen landsche markt met buitenlandsche vruchten is tengevolge van de in stelling van het monopolie een eind gekomen. Betwijfeld mag dan ook worden, of aan de Nederlandsche fruit- kweekers groote schade wordt toege bracht door den met heffingen belasten Invoer van buitenlandsch fruit. Naar de meening van den minister heeft de Regeering aan de Nederland sche fruitkweekers hulp verschaft door de instelling van het monopolie, welke zeer zeker effectief kan worden genoemd In verband met den markttoestand zijn meermalen veranderingen in de heffin gen gebracht, ten einde ten aanzien van een bepaald artikel het beoogde effect, bescherming van de inheemsche fruit teelt, te bereiken. Een verhooging der rechten over de geheele lijn of een con tingenteering acht de minister niet ge- wenscht. Ten aanzien van de vastgestelde op houd- en vergoedingsprijzen voor appelen en peren is een verhooging niet wensche- lijk of noodzakelijk gebleken. Het gedeelte van het fruit, dat slechts voor fabriek matige verwerking geschikt is, kan in den regel slechts voor geringen prijs wor den afgezet. De ophoud- en vergoedingsprijzen zijn voor verscheidene tuinbouwproducten ge ringer dan de oogstkosten. De veilings- prijzen van het fruit loopen echter in verband met de kwaliteiten en sorteerin gen dermate uiteen, dat het als gevolg van lage ophoudprijzen niet zal voor komen, dat er voro den pachter of teler niets overblijft. Daar de afzet van fruit steeds over een langere periode plaats heeft, is van de uiteindelijke uitkomsten thans nog niet veel te zeggen. DE UITVOER VAN BOTER. Naar een export-monopolie? De door minister Steenberghe inge stelde commissie, welke tot taak had, ad vies uit te brengen over de vraag, of het aanbeveling verdient, een exportmonopo lie in te stellen voor boter, heeft haar rapport uitgebracht en volgens het „Han delsblad" in bevestigenden zin geadvi seerd. Zij heeft aanbevolen, een exportmono polie in te stellen, dat aan de producen ten een leveringsrecht en aan de expor teurs een uitvoerrecht zal verleenen; van dit laatste zou dan alléén gbruik kunnen worden gemaakt Indien de exporteur van den producent een overeenkomstig leve ringsrecht koopt. Producenten en exporteurs zouden dan resp. moeten worden verplicht, zich te vereenigen tot combinaties met een mini mum-productie, resp. -export; dit mini mum zou moeten worden gesteld op 1>/- millloen K.G. Deze organisatorische combinaties zul len eventueel het contact met het mono polie onderhouden en eigen statuten en reglementen moeten hebben, goedgekeurd door het monopolie. Exportrecht en leveringsrecht zullen per producent en per exporteur worden berekend aan de hand van bepaalde basisjaren. o HET VOORZITTERSCHAP VAN „BLOEMBOLLENCULTUUR". De heer A. Verduin Jr. zal een eventueele benoeming niet aanvaarden. Dezer dagen is door ons medegedeeld, dat de heer A. Verduin Jr. te Lisse zou worden voorgedragen als de eenige can- didaat voor het voorzitterschap der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Thans maakt de heer Verduin in een schrijven, gepubliceerd in het officieel orgaan der Vereeniging, bekend, dat hij om verschillende redenen een eventueele candidatuur niet kan aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 19