LEIDSCH DAGBLAD - Vijfde Blad Zaterdag 26 October 1935 UIT DE OMSTREKEN. AALSMEER. Het ÏO-jarig bestaan van „Olympia". De gymnastiek- en athletiek-vereeni- ging „Ölympia" heeft haar 20-Jarlg be staan gevierd met een feestavond in „De Oude Veiling". De voorzitter, de heer K. Eveleens, opende en heette den burge meester, oud-directeuren, de afgevaardig den van den Turnkring enz. welkom. Dan werd opgevoerd de revue: „Twintig jaar Olympla". Na het eerste bedrijf in de pauze werd gelegenheid gegeven het be stuur van „Olympia" te complimenteeren. Niet minder dan een 14-tal sprekers en een spreekster voerden het woord, als vertegenwoordigers van diverse zuster organisaties, krlngbestuur, leden enz. In t bijzonder werden waardeerende woor den gesproken aan het adres van den heer K Eveleens, die reeds gedurende een vijftiental jaren zijn beste krachten aan „Olympia". dat nu al meer dan 250 leden telt, heeft gegeven. Talrijk waren de bloemstukken en andere bewijzen van vriendschap en medeleven, welke het be stuur geschonken werden. Bovendien waren meerdere telegrafische gelukwen- schen binnengekomen. De voorzitter dankte hartelijk voor de warme belang stelling; In 't bijzonder wilde hij zijn mede-bestuursleden, de heeren de Boer en Keessen. die eveneens een groot aan tal jaren zitting hebben, een groot ge deelte van de hem gebrachte hulde over dragen. Vervolgens werd het laatste ge deelte van de revue afgewerkt. Wat deze door leden van „Olympia" opgevoerde revue betreft: zij heeft groot succes ge oogst. De aankleeding der tooneelen was uitstekend verzorgd; vlot spel. mooie zang en schitterende ballets wisselden el kaar af. Er ls veel genoten! „Olympia" kan met veel voldoening op dezen mijl paal terugzien. Jaarvergadering Chr. Dameskoor. Het Chr. Dameskoor „D.I.N.D.U.A." met de onder-afdeelingen Jongedames- en Meisjeskoor heeft zijn jaarvergadering ge houden in „Irene", onder leiding van Mevr. KootPiet. Deze heette welkom de beschermvrouwe, mevr. Kastelein en den directeur en zijn echtgenoote, den heer en mevr. W. Post. De secretaresse, mevr. M. HageEigenhuis, las de notulen, welke overeenkomstig werden vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat het koor thans 45 ieden telt. het Jongedameskoor 20 en het Meisjeskoor 44. De wnd. penningmeeste- resse. mevr. Brukmanvan Dillewijn. gaf rekening en verantwoording van haar ge houden beheer. Het jaar kan afgesloten worden met een klein saldo. Door een com missie waren boeken en bescheiden nage zien en correct In orde bevonden. De pre sidente bracht de functionaressen hartelijk dank. Tot leden der Fin. Commissie 1936 werden benoemd de dames Van Holland, Vreeken. Tichelaar en Van Veen. Vervol gens had de overdracht plaats aan het be stuur van een fraaie medaillekast. ge schonken door den heer en mevr. Biesheu vel, die onder grooten dank werd aan vaard. Na de afhandeling der agenda ging men over in feestelijk samenzijn, waarin voordrachten, zang en samenspraken el kaar afwisselden. De alhier gehouden speldjesdag, ten bate van het Nat. Koningin-Moeder Her denkingsfonds tot steun van on- en min vermogende tuberculoselijders, heeft een resultaat van f. 189.50'/! opgeleverd. In de plaats van den heer K. Dubbe ling. die als secretaris van de badinrichting „V.I.B.A." zijn functie heeft neergelegd, is tot secretaresse benoemd mej. D. Har- ting Jd. —o HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD. Uitbreidingsplan voor Schiphol en omgeving vastgesteld. De raad kwam in openbare vergadering bijeen Voorzitter burgemeester mr. A. Slob. Tegenwoordig alle leden. Tot lid van de plaatselijke gezondheids commissie in de vacature D. van Wierin- gen. werd benoemd de heer J. Vrijhof, opzichter van den Haarlemmermeerpol der, wonende te Abbenes. Benoemd werd tot lid van het bestuur in de Burg. Slob- stichting ter vervulling der vacature ont staan door het bedanken van mevr. Mais- san. mr. J. F Jansonius. Mede in verband met een door wethou der Ouwerkerk met de hoofden van open bare lagere scholen in deze gemeente ge houden bespreking, werden B. en W ge machtigd om aan openb. scholen, welke vier of meer leerkrachten tellen, twee maal per jaar de gelegenheid tot toela ting van nieuwe leerlingen open te stel len, indien bijzondere omstandigheden dit raadzaam maken. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouw terrein te Nieuw Vennep, gelegen langs de Schoolstraat, tegen 'n prijs van f. 1.50 per vierk. Meter. In verband met een circulaire van Ged. Staten dezer provincie, inzake regeling van de salarissen van de ambtenaren van den burg. stand in deze gemeente waarbij met betrekking tot de voorge stelde klasse-indeeling werd aangegeven dat Haarlemmermeer zal vallen in de hoogste (9e) klasse, zijnde de categorie van gemeenten met meer dan 25.000 in woners waarvoor als maximum een be drag ad. f. 500 is bepaald werd goed gekeurd het voorstel van B en W. om te berichten, dat de Raad zich, wat deze gemeente betreft, met de genoemde klasse-indeeling en het te bepalen maxi mum aan jaarwedden, kan vereenigen. Goedgekeurd werden eenige financieele regelingen en een voorstel van B. en W. tot voorloopige vaststelling van de ge meente-rekening over 1934. waarvan de cijfers vanwege het Centr. Bur. voor Veri ficatie en Fin. Adviezen van de Ver. van Ned. Gemeenten te 's Gravenhage zijn gecontroleerd en in orde bevonden Vastgesteld werd het contract inzake de gaslevering aan de luchtvaarthaven Schiphol. Een mededeeling omtrent verdaging van de beslissing inzake de uitbreidings plannen voor Zwanenburg en de Bad- hoevebuurt, werd voor kennisgeving aan genomen. Hierna kwam aan de orde het voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan met bebouwingsvoorschriften voor Schip hol en omgeving. De voorzitter gaf een uitvoerige toelich ting. waarbij o.m. dit werd opgemerkt: Het uitbreidingsplan voor Schiphol is in zijn wezen een bestemmingsplan, een middel om de bestemming van de om liggende gronden te consolideeren. Ver schillende eigenaren hebben dit blijkbaar niet begrepen. Wordt dit plan aangeno men. dan wordt niet één landbouwer of tuinobuwer in zijn bedrijf en bij zijn bedrijfsleven gehinderd of bemoeilijkt. Het groote doel, dat op voorstel van B. en W. den Raad van deze gemeente met deze zaak voor oogen moet staan, ls te voorkomen, dat verschillende eigenaren van in de omgevng gelegen landerijen hun terreinen zullen gaan gebruiken voor een willekeurige en onsystematische be bouwing. Dit gevaar was er inderdaad en moet worden gekeerd en daarvoor is dit plan. Hierop werd door den heer van Wijk een breedvoerig betoog over deze zaak gehouden. Spr. deelde mede, dat de fi nancieele commissie zich in hoofdzaak met hetgeen door B. en W. met betrek king tot de ingekomen bezwaarschriften in hun praeadvies is opgemerkt, kan ver eenigen en het daarin aangevoerde als juist kan aanvaarden, echter met uitzon dering van het bezwaarschrift betreffende het plan Uithol, omdat de commissie ten aanzien hiervan van oordeel is, dat aan reclamanten een redelijke kans behoort te worden gegeven om de bij den Raad ingediende plannen tot uitvoering te brengen, wanneer door hen aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Uit de hierop gevolgde breedvoerige discussie bleek dat de Raad zich in hoofdzaak met de conclusie van de fi nancieele commissie wel kon vereenigen, zoodat het uitbreidingsplan werd vast gesteld met bepaling dat het bezwaar schrift Uithol nog nader onder de oogen zal worden gezien. Ten raadhuize ls aangifte gedaan dat in Haarlemmermeer zijn gevonden een mantel met muts, een horloge en een klapstoeltje, alsmede een benzinevat, dat vermoedelijk 's nacht in deze gemeente van een erf ls ontvreemd om 't van den inhoud te ontdoen. o HILLEGOM, Propaganda-avond „De Schakel". De propaganda-avond van de N. C. J. G. O. V. „de Schakel" was goed bezet. Voor de opening werd gezongen „Lof zij den Heer". Het begroetingswoord werd ge sproken door den heer de Nijs voor den heer W. F. Piefers, die niet aanwezig kon zijn. Vervolgens werden eenige stukjes op de piano en de viool ten gehoore gebracht, door de heeren T. Poetspoker en J. Klin ken. Hierna volgde een toespraak van Wijnand Scheerens getiteld „Ondanks alles". Hierin deed spr. nogmaals een beroep op de jongeren om den strijd aan te binden tegen de alcohol. Er volgde een hartelijk applaus als dank. Daarop volgde gemeen schappelijk gezang. Na de pauze werd het komische spel de varkenshoeder opgevoerd door de afd. Amsterdam. Hierin vertolkte de heer A. Kiljan goed zijn rol. Een slotwoord werd gesproken door den heer Chaij. Gesloten werd met het „Halleluja". Het was voor „de Schakel" een geslaagde avond. Vergadering V. V. V. Het bestuur der Ver. voor Vreemdelin gen Verkeer heeft een vergadering gehou den. Na afdoening van de gewone huis houdelijke zaken is kennis genomen van het rapport der jury-leden, de heeren C. Carlier, W. van der Wal en J. van Oosten over de voortuinbeplanting De tuinen, wier eigenaren zich aangegeven hadden, zijn viermaal gekeurd, waarna met alg. st. de waardeering als volgt door de jury is vast gesteld: Voor de grootere tuinen: no. 1. W. Hopman, Zonnehoek, Weeresteinstraat (buiten mededinging); no. 2. D. E. Nleu- wenhuis, Veenenburgerlaan (buiten me dedinging); no. 3. K. Velthuys, De Kraal, Leidschestraat. Voor de kleinere tuinen: no. 1. B. Frijlink, Loosterweg II 78, no. 2. L. Seijsener, van den Endelaan 68. De ande re tuinen waren vervolgens genummerd resp. 4 enz., 3 enz. De jury heeft zeer se rieus gekeurd en veel tijd aan dit moei lijke werk besteed Haar advies is door het bestuur natuurlijk onveranderd aan vaard, en ten hoogste gewaardeerd. De oproep voor adressen om een pen- sionlijst samen te stellen ten behoeve van vreemdelingen, is niet goed begrepen. Zij zal aangevuld worden. Het aanvragen der Kon. goedkeuring op de Statuten en de voorjaarscampagne zijn aangehouden voor verdere behandeling. o KATWIJK AAN DEN RIJN. De Tuinbouw. Bij alle misère door de slechte gewas sen kwam Woensdag en Donderdag de nachtvorst nog de noodige schade oren- gen Want al is het z.g. nog betrekkelijk gced afgeloopen, nachtvorst veroorzaakt altijd schade, niet alleen aan de te veld staande bloemen als Dahlia's, Chrysanthen enz., doch de bloemkool kan er ook niet tegen, terwijl het aan producten als an dijvie, en winterkool ook geen goed doet. Voor goede kwaliteit bloemkool werden de geheele week zeer goede prijzen betaald, varieerende van f.10.15.60 per 100, 2de soort kon nog van f. 2.306.70 per 100 op brengen, naar gelang van kwaliteit. Want in de kwaliteit, hetzij eerste, hetzij tweede, is nogal verschil. Mocht de vorst nog aan houden, wat niet verwacht wordt, dan zou zulks nog een groote schade veroorzaken Want er staat nog aardig wat van Uit pro duct te veld. Met uien ging het deze dagen iets beter, 't Was wel niet veel, doch iedere verbetering is ten zeerste welkom, ook al is het. maar een verhooging van i.0.30 per 100 K.G. Betaald werd thans van f. 1.80 tot f. 2 50 per 100 K.G. Roode en gele kool ble ven duur. zullen naar alle waarschijnlijk heid duur blijven. De oogst levert maai een matig beschot, soms een slechte op brengst. De prijs varieerde voor Roode van f. 10.20 tot f. 12.40, voor gele kool van f. 12 tot f. 15.30 per 100. Groene kooltjes zijn dit seizoen bijzonder goed gevraagd en deze brengen ook steeds een zeer goeden prijs op, van f. 3.80 tot f. 5.70 per 100. Andijvie die een paar weken geleden maar een ma tige opbrengst gaf, ls den laatsten tijd een gewild artikel en in de goede soort brer.gt het ook bevredigende prijzen op, varlee- rend van f. 1.30 tot f. 2.10 per 100 stuks. Ook voor kroten, als regel weinig opbren gend, wordt al sinds vele weken een aar dig prijsje behaald. Vooral sinds een paar weken gaan ze vlug weg tegen f0.65 tot f.0 80 per kist van 25 K.G In een der vorige overzichten lieten wij reeds uitkomen, dat wel in meerdere be lichten gesproken wordt over steun aan den tuinbouw, doch dat zulks voor Katwijk en omstreken van bijna geen beteekenis zou zijn. Thans is een en ander meer uit voerig bekend, is zelfs die z.g. „steun" reeds uitbetaald. Als men verneemt dat Katwijk en omstreken met haar 177 leden van de bekende 2'/» mlllloen in totaal hier van f. 400.ontvangt, n.l. alleen voor ge veilde gele kool van 1 Jan. tot 2 Juni f. 0.60 per 100 K.G., zal ieder het er mee eens zijn. als wij zeggen, dat dit toch op den naam steun geen aanspraak mag maken. Dit was het derde voorschot op de steun- ultkeering 1935. Van de eerste uitkeering is aan Katwijk niets gekomen en van de tweede uitkeering ontving men hier ruim f400.Men vergete niet dat zonder dat, al wordt maar zoo'n luttel bedrag ontvan gen, de administratieve rompslomp, aan alle Instellingen die met „crisisamblena- ren" te maken hebben, bekend, blijft be staan. En deze ls niet gering. Besturen van vellingen en kantoorpersoneel weten daar van mee te praten. Verwacht wordt, dat men hier dan toch een volgende maal aan de beurt zal kunnen komen, hetzij voor koude grond sla, voor vroege aardappelen en voor bospeen De achterstand aan de veiling, in vergelijking met vorig jaar, is nog niet ingehaald. Daarmede zal in een gunstig geval, nog een veertien dagen ge moeid zijn. Doch dan moet de nachtvorst niet een einde aan de verwachtingen maken. ——o LISSE. LEZING Ds. J. TAMMINGA. „Hoornen en Smeden". Ds. J. Tamminga van Harderwijk hield een rede voor de Chr. Geref. J. V. „Pred. 12la", over het onderwerp „Hoornen en Smeden". De samenkomst werd op de gebruike lijke wijze geopend, waarna ds. Tammin ga zijn rede uitsprak naar aanleiding van Zacharia 1 1821. Dit gedeelte handelt over het visioen van de Hoornen en Sme den. Het staat in verband met het visioen var de mirten in de diepte. Het is het beeld van de Joden in de verdrukking. Het visioen van Hoornen en Smeden is echter ter bemoediging. Er ls tusschen deze visioenen een historisch verband, n.l. de Joden verdrukt |n ballingschap en door Koning Cyrus terug gebrncht in Ka- liaan alwaar zij in den opboüw bemoei lijkt worden door de Samaritanen. Wan neer we verder gaan, zien wij hierin den strijd tusschen God en Satan. De Hoorn is in den regel beeld van vernielende kracht. Ook in het leven der volkeren wordt getracht God van Zijn plaats weg te stooten als we letten op Frankrijk met zijn millioenen leden van de zwarte bende van Satan en de vergoding van Hitler in Dultschland. Smeden daarentegen zijn het beeld van doelbewuste kracht. Door de geschiedenis heen heeft God mannen verwekt, welke door Hem gebruikt wer den tot verlossing van het Christendom, evenals Cyrus dit was als verlosser van Israel in ballingschap. Met eerbied ge zegd ls Christus dè smid aan Wien op Satan de overwinning beschoren was. Zoo is ook voor de smeden de overwinning zeker door Hem die overwonnen heeft op Golgotha. Naar deze rede werd met veel aan dacht geluisterd. Openb. Verg. N.C.G.O.V. In gebouw „Rehoboth" werd een open bare vergadering gehouden van de N.C.G.O.V. De voorzitter opende en ging na gemeenschappelijik gezang voor in ge bed en las daarna een gedeelte uit Romei nen 15. In het openingswoord werd het doel en de beteekenis van de Nationaal Chr. Geh. Onth. Ver. uiteengezet. Als spreker trad op de heer W. P. J. Overmeer van Haarlem over: ,L>le levens geluk verwoest". Spr. was verheugd te mogen getuigen van den strijd tegen het alcoholisme voor wien de naam „demon" een schoone naam is, want geen meer pas senden naam voor het satanisch alcoholis me is denkbaar. Schier op alle terrein wordt de verwoestende invloed gevoeld. Deze demon treedt zoo gevaarlijk en ver leidelijk op. Hij komt onder den schijn van „matigheid", doch juist hierin ligt het gevaarlijke. Waar blijft de grens van „Matigheid". Elke alcoholist is „matig" begonnen doch vervloekt het uur dat hij het eerste glas aan den mond zette. De ge volgen van het alcoholgebruik wordt ook ondervonden in het nageslacht. Spr. gaf een overzicht van het alcoholverbruik van „matigheid" af en de gevolgen die het ge bruik van alcohol met zich bracht. De nadeelige gevolgen worden met voor beelden uit de practijk door spr. geïl lustreerd. De delirium-ziekte is wel het ergste wat te denken is. Tegenover al deze ellende stelde spr. de taak van de Christelijke gemeente. Vooral ten opzichcte van de jeugd hebben wij een gewichtige taak te vervullen. Spr. herinnerde aan den tijd toen ook in deze gemeente een krachtige vereeni- ging bestond, in den tijd dat ds. L. J. van Leeuwen hier predikant was. Het zou spr. een vreugde des harten zijn wanneer men dezen avond tot wederoprichting der af- deeling komen kon. Hierna werd gedeclameerd en voerde het gezelschap „De Schakel" een komisch leekenspel „De Varkenshoeder" op, waar naar met belangstelling geluisterd werd. Legerpaard afgemaakt. Een paard van de Veldartillerie die al hier manoeuvres houdt, werd door een achter hem opkomende auto zoodanig aan gereden dat het dier afgemaakt moest worden. De berijder had een karabijn op den rug welke brak, doch bekwam won der boven wonder geen letsel. VEUR. Door den Minister van Binnenl. Za ken ls meegedeeld, dat niet behoeft te worden overgegaan tot korting van 5 op de salarissen van het politiepersoneel met 1 Jan. In Stompwijk en Veur krijgt het politiepersoneel dus geen loonkortlng. RIJNSBURG. Aan de Veillngvereeniglng Flora be droeg de omzet in September f. 25.169.09 tegen f. 16.324.21 in de gelijknamige maand van het vorig Jaar. BIJ mindere aanvoer door het slechte weer, waren de prijzen dus aanmerkelijk hooger. De mondaccordeonvereen „Advendo" is thans met een dertigtal damesleden uit gebreid. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Benoeming onderwijzeres O. L. School - Toeslag op loonen in weide- en tuin bouwbedrijven - Geen verlaging salarissen gemcentepersoneel. - Verbreeding Leid- scheweg - Behandeling begrootingen. Onder leiding van burgemeester Ver- nède kwam de raad in voltallige zitting bijeen. i\a opening werden de notulen onver- ai,„„iu goedgekeurd. rot uj.uerwijzcres, in de vacature-mej B,o„...„,u„ aan de openbare school (Ekxp) w„rd met alg. st. benoemd num mer een van de voordracht, mej. A. J. Venii-i.k te Daarlerveen. De Ned. R.-K. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders en Slijters „St. Jo- sepn" te Utrecht had verzocht voor de Personeele Belasting gelijkstelling met Winkels, waardoor de huurwaarde met 1/3 zou worden teruggebracht. In 1933 werd een gelijkluidend verzoek met 7 tegen 3 st. afgewezen. Indien hiertoe zou worden besloten, aldus B. en W. in hun praeadvies, zou in hoofdsom en opcenten o.er Pers. Belasting ongeveer f. 1250 min der worden ontvangen, hetgeen een be drag van 5 opcenten vertegenwoordigt en alzoo de opcenten moeten worden ge bracht op 190 Ontlasting van een klein deel der bevolking ten koste van de overige burgerij, komt B. en W. niet gerechtvaar digd voor; zij adviseerde tot afwijzing. Na discussie werd het advies aangenomen met den stem van den heer E. Ch. Mui land tegen. Het adres van den heer M. Nasveld werd na bespreking voor kennisgeving aange nomen met den stem van den heer J. Braggaar tegen, die het betreurde, dat de Gezondheidscommissies niet meer bestaan. De wijziging van de verordening der besmettelijke ziektegelden werd zonder bespreking goedgekeurd. Uit een schrijven van den Dtr.-Schel- kundlge van den Keuringsdienst van Wa ren, district Leiden, blijkt dat de Regee ring een wetsontwerp heeft ingediend ter vervanging van de huidige Warenwet door een andere wet. Verzocht werd te berich ten of men bereid was in beginsel te bevorderen, dat In het vervolg een vrij willige bijdrage zou worden verleend. Hier toe werd besloten. Toeslag op loonen in welde- en tuin bouwbedrijven. - Zeer ln het kort komt de regeling hierop neer. De bijslag van de overheid wordt gegeven in het loon bedrag dat ln het tijdvak 15 Sept t/m. 31 December '35 ln een bedrijf is uitbetaald boven een bepaald minimum-bedrag. Dit minimumbedrag wordt voor de verschil lende gewassen vastgesteld, welke ln 1935 zijn verbouwd door den inspecteur voor de werkverschaffing. De bijslag bedraagt 50 van het meerdere loon, dat voor werkzaamheid in het bedrijf is uitgekeerd boven het minimum loonbedrag, dat over eenkomstig het bovenstaande ls vastge steld. In aanmerking moet worden ge nomen, dat verschillende arbeiders, die thans steun genieten, over zullen gaan naar hun vak, waardoor de gemeente de steungelden uitspaart. Behalve de moreele voordeelen voor de arbeiders, die weder aan het werk komen, zal de gemeente van deze regeling derhalve geen of weinig financieel nadeel ondervinden, misschien wel minder uitkeeren dan thans. Tot leden van de commissie zijn door B. en W. aan gewezen de heeren wethouder C, Egglnk. W. T. Lekkerkerker, lid-werkgever en N. Lamboo, lid-werknemer. De heer J. Braggaar kon zich in prin cipe met deze regeling vereenigen en hoopt dat zij eenige verruiming zal geven. De loonen vond hij echter laag. Nadat de voorzitter had geantwoord, dat deze loonen worden voorgeschreven, werd de regeling goedgevonden. B. en W. brachten in herinnering, dat bij raadsbesluit van 23 Aug. j.l. verschil lende verlagingen van salarissen hebben plaats gehad en dat bij een verlaging van 5"lt> der rijkssalarissen deze nog altijd hoo ger zijn dan de salarissen van het ge- meentepersoneel. De loonen der werklieden zijn zeer be langrijk verlaagd en wat aangaat het personeel der bedrijven, hun salarissen komen ln vergelijking met bedrijven in andere gemeenten stellig ook niet te hoog voor, in aanmerking nemende, dat voor dit personeel vakkennis wordt vereischt. B. en W. wilden wel voldoen aan een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat de Minister van Binn. Zaken zich niet kan vereenigen met de kindertoeslagregeling en deze gebracht wordt op 2'/Wo per kind vanaf het derde kind beneden 18 jaar De heer E. Ch. Mulholland noemde de salarissen te hoog. Alles is goedkooper ge worden en hij wenscht terug te gaan naar den tijd van 1914. Hij zal tegen het voor stel stemmen. De heer J. Braggaar zag met genoegen de houding van B. en W., In deze aangenomen. De loonen zijn niet schrikbarend hoog en verlaging beteekent minder koopkracht. Van toeslagen is hij altijd tegenstander geweest. De voorzitter merkte op, dat de heer Mulholland geen poging heeft gedaan aan te tnonen, dat de loonen hier te hoog zijn. Zij zijn hier altijd achter de rijksambtenaren aange komen. Het voorstel werd aangenomen met den stem van den heer E. Ch. Mulholland tegen. De onderhandelingen met den Prov. Waterstaat, welke reeds gerulmen tijj werden gevoerd, hebben geleld tot eet voorloopig plan, waarbij de kostenverdee- ling, betreffende de verbreeding van den Leidscheweg is geregeld. Bij bovenbedoelde kostenverdeellng |j uitgegaan van de gedachte, dat de pro. vincie den rijweg zal verbreeden en een deel zal dragen van de kosten der riolee- rlng, terwijl de gemeente voor het trottoir zal zorgen en voor het overige deel der rloleering. De heer A. Verboom vroeg of de ge meente deze f. 40.000 kan dragen, zoo ko- men wij niet aan belastingverlaging. De Veurscheweg is toch ook zeer noodig. Weth. J. A. Mens verdedigde het voor stel. Jaren ls er al op gehamerd, dat deze toestand onhoudbaar was, Al ls de tijd nog zoo slecht, toch moeten enkele zaken gebeuren, 's Zondags kan men er niet loopen en ls 't daar levensgevaarlijk. De heer A. Verboom merkte op, dat op dezen weg nog nooit ongelukken hebben plaats gehad en hij ls bang, dat de ge meente op te hooge kosten zal komen. Ten slotte werd het voorstel aangenomen; binnen afzlenbaren tijd zal een begin worden gemaakt met een verbetering van de toegangswegen naar deze gemeente. De breedte van den weg zal 9 Meter be dragen en van de trottoirs 3'/i Meter. Alvorens aan de behandeling van de begrootingen werd begonnen deelde de voorzitter mede, dat met ingang van 27 October a.s, de brandstoffentoeslag weer kan worden verleend. De begrooting van het electriciteitsbe- drljf werd aangenomen met een raming van inkomsten f. 33.541,89, en uitgaven f. 10.073,23 en een batig slot van f.23 468,66. De begroottng van het Gasbedrijf werd aangenomen; inkomsten f. 17.670,45, uit gaven f. 10.330,30, batig slot f. 7340,15. De begrooting Waterbedrijf werd even eens aangenomen met de cijfers f 14.738,75, f. 8273,75, batig slot f. 6465.02. De begrooting Badhuisbedrijf werd ln ontvangsten f168,95, uitgaven f. 1988,95, alzoo nadeellg slot f. 1820, goedgekeurd. Volgde behandeling der gemeentebe- grooting. - De heer D. Limburg vestigde er de aandacht op, dat het Dag. Bestuur der gemeente geen taakverdeeling heelt, zooaLs ln andere gemeenten. Hij zou b.v. een bepaald spreekuur willen hebben voor de wethouders, omdat zij nu nogal eeiu menschen aan hun woningen krijgen. De gemeente ls van lieverlede grooter gewor den; daarmede zijn de werkzaamheden vermeerderd. De voorzitter verzocht hiermede te wachten totdat zijn opvolger ln deze ge meente is. Persoonlijk zou hij hiertegen geen bezwaar hebben, maar hij achtte het verkeerd een regeling te treffen, waarvan misschien een ander de last zou onder vinden. Hij zelf ls steeds bereid Iemand te ontvangen, al moet dan even de nood zakelijkheid van het gevraagde onderhoud worden aangegeven. Weth. J. A. Mens ls van een regeling óók geen voorstander. De heer E Ch. Mulholland heelt niet! in de begrooting gevonden, wat wijst op werkverruiming of belastingverlaging. Behandeling post uitgaven. - Bij den post Burgerwacht willen de heeren 1. Braggaar en A. Bakker geacht worden te hebben tegengestemd. Bij den post onderhoud van wegen ver zocht de heer E. Ch. Mulholland het be- drav van f. 600 per K.M. te verlagen met f. 200, hetgeen een belangrijke besparing zou geven. De voorzitter wilde hiertoe gaarne meewerken. Bij den post nijverheidsonderwijs zegt de heer A. Bakker, dat hij voor de jeugd een goede vakopleiding wenscht. Hij zou gaarne in principe uitgemaakt zien, of de raad vóór of tegen vakonderwijs is eu een commissie willen benoemen ter voor bereiding van de stichting van een school voor vakonderwijs op land- en tuinbouw gebied. De voorzitter merkte op, dat de ge meente wel degelijk iets doet voor de be vordering van vakonderwijs. Aan ver schillende scholen worden bijdragen ver leend; een bedrag ls geraamd van f. 2000. Wie met de praktijk op de hoogte is. weet hoeveel moeite het dikwijls kost leerlin gen te krijgen voor een cursus. De afd. van de Holl. Mij. van Landbouw en de Am'oachtsteekenschool weten hiervan wel meer. Bsloten wordt dat de heer Bakker een voorstel met begrooting zal inzenden, die nader kan worden behandeld. Sprekende over de steunverleenlng zegt de heer E. Ch. Mulholland dat 100 m de steuntrekkers afhankelijk zijn van de belastingbetalers. Hij zou voor steun- ontvangen een tegenprestatie wenschen te zien. De fout zit. zijn Inziens bij de steungevers. Hij wenscht nieuwe wegen aan te leggen, oude wegen te verbeteren en wijst hiervoor verschillende objecten aan. De voorzitter antwoordde, dat B. ea W. geen objecten kunnen vinden en ver zocht de voorstellen te willen inzenden. Vervolgens wilde de heer Mulholland de opcenten op de Pers. Belasting verlagen met 20 en door vermindering van inkom sten den post onvoorzien verlagen. Het n hem bekend en hij noemde verschil lende namen van families die voor deze hooge belastingen de gemeente zul len of hebben verlaten. De voorzitter toonde aan, dat verlagin? van den post onvoorzien onmogelijk is. Ged. Staten elschen als post voor on voorzien minstens 5 en daarom ziet M geen kans voor verlaging van de <>P* centen. Nadat hierover nog gerulmen tijd k gespróken werden de discussies gesloten en de begrootirjg aangenomen. Na rondvraag ging men ln besloten zit ting ter behandeling reclames schoolge"1' Burgerlijke Stand. GeborenH. fe. Ammerlaan, z. van Ammerlaan en J. Onderwater C. Boers z. van C.. P Boers en H. M. Maler. Ondertrouwd: S. Huisman 27 j. en C. a- van Wissen 22 j. Overleden: H. L. Niersman 6 weken, m- J. M. van Schardijk 80 j:, vr. Loop der Bevolking. Ingekomen: H. W. Baerselmans, Veur scheweg 45 k, van Amsterdam G. J de Graaf, Leiaschèweg 158, van Leiden A. Krause, Leidscheweg 41, van Leiden. Vertrokken: A. Anker naar Voorburg- A. M. RijsdijkGroen, naar Den Haag - W. Wansleven, naar Valkenburg v. Cuilenburg, naar Den Haag - J- Je d. Bijl, naar Den Haag M. C. O0*10 veer, naar Breda.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 18