LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 26 October 1935 BINNENLAND. K. Kruithof 60 jaar. GEMENGD NIEUWS. Chmeesch munitiedepot in de lucht gevlogen. ZIJN AFSCHEID ALS VOORZITTER VAN HET C. N. V. Morgen viert de heer K. Kruithof te Utrecht, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond. zijn 60sten verjaardag, waarom hij vandaag afscheid heeft geno men van het Chr. Nat. Vakverbond. Met den heer Kruithof treedt een vooraan staand figuur in de arbeidersbeweging, speciaal in de Chr. Sociale beweging uit den actieven dienst. Klaas Kruithof werd 27 Oct 1875 te Maassluis geboren. Hij had in zijn woon plaats een sigarenwinkel en trad het eerst ïn de sociale beweging op den voorgrond ln den Chr. Sigaren- en Tabaksbewerkers- bond. waarvan hij voorzitter is geweest. In Aug. 1912 werd hij benoemd tot amb tenaar van het Chr. Nat. Vakverbond. In Nov. d.o.v. koos de algemeene vergade ring van het C.N.V. hem tot bestuurslid en in Dec. van dat jaar werd hij benoemd tot le secr.-penn.; 1 April 1916 volgde hU den heer H. Diemer op als voorzitter van het Verbond, dat toen 7934 leden telde. Tot 1 April 1916 deed hij als eenig vrij gestelde het werk alleen. Hij redigeerde ook het orgaan van het C.N.V. ..De Gids" en was ook met de administratie er van belast. Onder zijn leiding is het Verbond uitgegroeid tot een groote vakcentale met meer dan 110.000 leden. Groot ls het aantal functies dat de heer Kruithof be kleedt. Hij heeft zitting in den bestuurs raad van het Intern. Chr. Vakverbond en namens het C.N.V. in de commissie van samenwerking tusschen de Chr. Soc. Bon den en het C.N.V., die de bekende confe renties te Lunteren organiseert. Namens het C N V. heeft hij voorts zitting in den Ned. Werkloosheidsraad, in de Nat. Ver. tegen Werkloosheid; in den Raad van Beheer van de Stichting Landverhuizing Nederland: terwijl hij deel uitmaakt van de Ver. tot veredeling van het ambacht; van de Ned. Ver. tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrach ten; zitting heeft in het Hoofdcomité van den Bijz. Vrijw. Landstorm; lid ls van den Hoogen Raad van Arbeid: van de Rijkscommissie van Advies voor de Werk loosheidsverzekering; idem van die voor de Werkverruiming; idem van den Raad van Advies en Bijstand van het Werk fonds: van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekeringsbank: idem van het col lege van toezicht op de Bedrijfsver. voor ziekengeldverzekering: idem van de com missie van Advies Ondernemingsartsen- wet: idem van de comm. van Overleg met het bestuur der Rijksverzekeringsbank; idem van de comm. ex art. 8 der Bedrijfs- radenwet; van de comm. ex art. 8 der wet op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondememersovereen- komsten: idem van het Nat. Crisis- Comité; idem van de Staatscommissie Ar beid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten: idem van de Centr. Contact-comm. voor Overleg terzake Werkverschaffing en Steunverleening: idem in het bestuur van de Federatie van Bedrijfsvereenigingen, alsook in de besturen van een 7-tal be drijfsvereenigingen voor ziekengeldverze kering. Daarnaast is de heer Kruithof be stuurslid van de Ned. Chr. Radiovereenl- ging; idem van de Chr. Psych. Centrale voor School en Beroep; idem van den Bond tegen het vloeken, terwijl hij ook zitting heeft in het comité voor een ge- denkteeken wijlen H. M. de Koningin- Moeder. Gedurende zijn Rotterdamsche periode, toen het bureau van het C.N.V. nog in Rotterdam was gevestigd, maakte de heer Kruithof deel uit van den Gemeenteraad van Rotterdam, waarin hij voor de AR. partij zitting had. Uit een groot aantal functies op sociaal terrein zal de heer Kruithof nu hij met pensioen gaat, tre den. Zijn verdiensten vonden erkenning ln zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Heden heeft de heer Kruithof in een te Utrecht ln het Jaarbeursgebouw gehouden buitengewone algemeene vergadering van het C.N.V. afscheid genomen van zijn werkkring en het presidium overgedragen aan zijn opvolger, de heer A. Stapelkamp, tot dusver secr. van het Verbond. Woor den van afscheid werden tot den heer Kruithof gesproken door het Tweede Ka merlid, de heer H. Amelink. namens het Verbond, door den heer J. Hofman van Amsterdam, namens de leden van het Dag. bestuur; door den heer H. J. Terwey van Bilthoven, namens de leden van de bij het C.N.V. aangesloten organisaties en door den heer J. Meijer J.Azn., namens het kantoorpersoneel, waarbij enkele fraaie geschenken werden aangeboden. Ter gelegenheid van het afscheid van den heer Kruithof is het zooeven ver schenen no. van de Gids, het orgaan van het verbond geheel aan den schel denden functionaris gewijd. Bij zijn por tret zijn artikelen opgenomen van den heer dr. J. R. Slotemaker de Bruine, oud- min. van sociale zaken; van de Tweede Kamerleden H. Amelink en C. Smeenk en den nieuwen voorzitter, den heer A. Sta pelkamp. o EERSTE KAMER VERGADERT WEER TIEN MINUTEN. Het Sanctie-ontwerp in de afdeelingen. (Zitting van gisteravond). De voorzitter deelt mede dat de Centrale Afdeellng besloten heeft, in de afdeelin gen te doen onderzoeken onmiddellijk na de openbare vergadering, het wetsontwerp tot voorbehoud der bevoegdheid tot het nemen van nadere maatregelen ter bevor dering van de internationale samenwer king tot het voorkomen of het beëindigen van vijandelijkheden. Aan de orde zijn de wetsontwerpen: 1. Wijziging van de regelen betrekkelijk het openbaar ministerie vervat in de wet op de rechterlijke organisatie. 2. Wijziging en verhoogins van het vijfde hoofdstuk der Riiksbegrooting voor 1934. 3. Wijziging en verhooging van het tiende hoofstuk der Riiksbegrooting voor 1934 4. Regeling van den invoer van lucifers en lucifershoutjes. 5. Regellnc van het sanitair toezicht op de luchtvaart. Zonder debat en z.h.st. worden deze ont werpen aangenomen. De vergadering wordt te 8.40 uur ver daagd. ARBEID VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Eenige nadere bijzonderheden. Over het door de rijkscommissie ter ver lichting van de jeugdwerkloosheid inge diende en door den minister van Sociale Zaken overgenomen plan, verneemt het „Hbld" nog de volgende details. De jeugdige werkloozen, die hier aan arbeid geholpen zullen worden, moeten tusschen 14 en 24 Jaar oud zijn om voor de bemiddeling in aanmerking te komen. Verder is uitdrukkelijk vooropgesteld, dat de arbeid, welke hun ln de particuliere be drijven zal worden opgedragen, werk moet zijn, dat anders niet gedaan zou worden, dat in normale omstandigheden zou blij ven liggen, maar dat toch voor den werk gever eenige waarde heeft. De door hem te betalen vergoeding zal in de kas gestort worden van het plaatselijk comité, dat er voor zal zorgdragen, dat de jeugdige arbei der een zakgeld ontvangt. Nauwlettend zal moeten worden toegezien, dat niet oudere arbeiders door de tewerkstelling der Jonge ren, zullen worden ontslagen. Wat controle en andere onderdeelen der regeling betreft, is het de bedoeling een zoo groot mogelijke vrijheid te laten aan de nog op te richten plaatselijke comité's. BEGRAFENIS A VAN GEELEN. Tallooze blijken van belangstelling. Gisterenmiddag heeft op Oud Eik en Duinen, onder tallooze blijken van belang stelling uit de ambtelijke wereld en uit sociale kringen de ter aarde bestelling plaats gevonden van den heer A. van Geelen. in leven directeur-generaal van de werkverschaffing en steunverleening. Tevoren had minister Slotemaker de Bruine, als oud-predikant ten sterfhulze een rouwdienst geleid. Met den stoet kwamen om. mede mi nister Slotemaker de Bruine en minister Slingenberg. Als eerste spreker trad in de rouwkapel naar voren de minister van Sociale Zaken, mr. Slingpeniberg. Het is nauwelijks twee jaar geleden, al dus spreker, dat de heer van Geelen werd geroepen van Utrecht naar 's-Gravenhage. In Utrecht, bekleedde hij een functie van gToot belang, welke hij verwisselde met een ambt. in omvang bijna onbegTensd en opeischende meer dan den geheelen mensch. Het was een taak, die in de tegen woordige tijdsomstandigheden van de allergrootste beteekeiits is, een taak, welke men niet vervult om roem of eer te oogsten. Iemand, die dezen arbeid verricht moet tevreden zijn, indien hij voldoening vindt in zijn geweten Zoo was het met den heer van Geelen. Hij heeft zich zelf geheel gegeven en ln zich zelf gevonden de voldoening en de zekerheid, dat hij deed wat hij kon om den nood van zoo- velen te lenigen. Velen zijn er die hem dank verschuldigd zijn voor zijn werk, de Nederlandsche Regeering in de eerste plaats. Hierna spraken de heeren dr. ir. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid, Van Heukelom (namens het Utrechtsch Sted. orkest), dr. A. Schuckink Kool (namens het instituut van directeuren van Gemeen telijke diensten te Utrecht), Kooymans (namens het Nat. Verb, van Gemeente ambtenaren). Folmer (namens de Ver. v. Ned. Arbeidsbeurzen), Berghuis (namens de Ned. Vakcentrale i en één der oudste vrienden van den overledene. De kist werd hierna grafwaarts gedra gen. Aan het graf heeft prof. Slotemaker de Bruine met gebed de plechtigheid geslo ten. Een broeder van den overledene dank te voor de bewezen eer. HET GROENE KRUIS. De algemeene vergadering te Rotterdam. Gisteren is in den foyer van den Doelen te Rotterdam de 39e algemeene vergade ring gehouden van de Zuid-Hollandsche vereeniging Het Groene Kruis. De voorzitter, dr. J. Ph. Elias, heeft de vergadering geopend met een rede, waarin hij er op wees, dat zij het 7e lustrum al- sluit van Het Groene Kruis. Vijf en dertig jaren, zoo zeide hij, scheiden ons van den gedenkwaardigen dag, toen Wilhelm Pool man de eerste Groene Krulsvereenlging in deze provincie en in den lande vestigde. Spr. verzocht de aanwezigen ter eere van de nagedachtenis van den onlangs over leden dokter Poolman op te staan. Wij willen, zoo zeide spr., eere betoonen aan de nagedachtenis van den man die, in den loop des jaars dezer wereld ver scheiden, in samenwerking met wijlen dr. Fleischer den eersten stoot heeft gegeven aan een beweging, die onzer provincie en geheel het land tot een zegen geworden is. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer M. C. v. Sille- voldt, sluitende in ontvangsten en uitga ven op een bedrag van f. 41.638.13 met een batig saldo van f. 268.49 werden goedge keurd. Het jaarverslag van het hoofdbestuur deelt os. mede, dat de 161 afdeelingen rond 84.000 leden tellen. Het hoofdbestuur heeft in verband met de tijdsomstandigheden een commissie in gesteld voor het organiseeren van kook- en huishoudcursussen voor vrouwen en meisjes van den min- en onvermogenden stand. Het noodfonds voor Groene Kruis- zusters, waartoe een voorstel aan deze ver gadering zal worden voorgelegd, kan ge baseerd worden op een legaat van wijlen den heer F. Doornbos van f. 5000. Het verslag maakt ten slotte gewag van een bezoek van prof. dr. J. J. v. Loghem met een aantal studenten aan de vereeni ging. Daarna werden de verslagen van de af zonderlijke commissie uitgebracht en goed gekeurd. DE ZOMERPOSTZEGELS. Bruto-opbrengst van 87.000 gulden. Blijkens de voorloopige cijfers zijn van dc zomerpostzegels de volgende aantallen verkocht: I'/s cent (verkoopprijs 3 cent) 743.788 stuks; 5 cent (verk.pr. 8 cent) 636.622 stuks; 6 cent (verk.pr 10 cent) 1.076.356 stuks en 12Vs cent (verk.pr. 16 ct.) 396.050 stuks. De bruto-opbrengst boven de frankeer- waarde bedraagt rond f,87.000. EEN NIEUWE REDDINGBOOT VOOR TEXEL. Bi) het Renkumsche veer heeft gisteren de doopplechtigheid plaats gevonden van de vierde motorstrandreddingboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Mij. genaamd „Joan Hodshon". De korte plechtigheid werd verricht door jhr. F. Schimmelpennlnck en werd o.a. bijgewoond door eenige bestuursleden van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-Maatschappij De „Joan Hodshon" zal, gelijk gemeld, te de Cocksdorp op Texel gestatlonneerd worden, ter vervanging van de „Elerland", welke boot voor het nazien van den motor naar IJmulden gaat. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE JONGEREN-ORGANISATIE. In de jeugdherberg „Alteveer" te Arn hem is vandaag de algemeene vergadering van de Vrijzinnig-Democratische Jongeren Organisatie aangevangen. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer D J. A. Geluk, uit Haarlem, sprak de openings rede uit, waarin hij vooreerst den vinger legde op de onverminderd voortdurende crisis, en den strijd, welke thans in Afrika tusschen twee Volkenbondsleden woedt. Uit dit conflict is thans reeds weer een algemeen streven naar grootere bewape ning bij vele staten gevolgd. Aan het na geslacht zal een ontredderde wereld wor den overgelaten. Het ls daarom aller eerst de taak der jongeren van dezen lijd bij voortduring aan te dringen op vermindering van bewapeningen, en om dat mogelijk te maken op toenadering tusschen de volken, versterking en verbe- betering van den Volkenbond en opbouw van een internationale rechtsorde. Ook voor de economische toekomst van de we reld is samenwerking tusschen de volken van het grootste belang. Van de binnenlandsche moeilijkhe den, die met de geschetste internationale ten nauwste samenhangen, rust de zwaar ste druk op de jonge generatie. Het moge hard zijn voor de ouderen, die bij het geven van voorkeur aan de jeugd niet meer aan den slag zouden kunnen komen, maar slechts drastische maatregelen kun nen voor de jongeren en voor de toe komst van het Nederlandsche volk uit komst brengen. Vervanging van ouderen door Jongeren zal niet langer te ontgaan zijn. In nauw verband met den toestand, waarin zoovele jongeren verkeeren, staat het sterk politieke extremisme onder de jeugd. De reactie, die zich in dit nieuwe kleed vertoont en ons terug wil brengen tot de absolute heerschappij van den staat, dat beteekent in dit geval van de heerschende partij en haar leiding, zullen wij moeten bestrijden met al de kracht, die in ons ls. Wij hebben de droevige toestanden, waartoe het nationaal-socia- lisme leidt, ln het buitenland voor oogen. Willen wij echter den democratischen staatsvorm in ons land behouden, dan zal er levendige belangstelling moeten be staan in groote groepen van de bevolking voor de staatkundige vragen en voor het bestuur van land, provincie en gemeente. De jongeren te wijzen op de groote ver antwoordelijkheid van den staatsburger en hen wakker te schudden en te wijzen op hun taak mede te strijden voor de groote idealen, die ons bezielen, dat is de taak van onze organisatie: handhaving van vrijheid van geest, nastrving van de so ciale rechtvaardigheid, handhaving van den vrede, bevordering van de nationale saamhoorigheid. Spr. besloot met den wensch, dat de vergadering zou bijdragen tot versterking van den geestdrift onder de leden der V.D.J.O. A. J. MEYERINK 70 JAAR. Gisteren is de heer A. J. Meyeirink te Haarlem nestor van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, oprichter en oud-voorzitter van de Haarlemsche Reddingsbrigade 70 jaar geworden. In den loop van den dag ontving hij talrijke blijken van belangstelling van vereenlgln- gen en particulieren uit alle deelen des lands. In den Iood van den middag bezocht de burgemeester van Haarlem hem. die den heer Meyerink diens benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau mede deelde. DE POSTVLUCHTEN. De „Koetllang" is gisteren op thuisreis van Rangoon te Jodphur aangekomen. De „Kwak" landde gistermiddag om 15.53 uur op Schiphol. Het toestel had aan boord 233 K.G. briefpost voor Ne derland, 25 K.G. voor Leipzig en 5 K.G. voor Bratislava. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. ls met ingang van 3 Novem ber eervol ontheven uit zijn tegenwoordige betrekking van ordonnans-officier van H. M. de Koningin de eerste-lultenant R. Ro mer van den Grooten Staf, en ls benoemd bij den Grooten Staf, tot ordonnans-offi cier van H. M. de Koningin de eerste-luite- nant Jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst van het korps rijdende artillerie. Bij K. B. zijn benoemd ln de recht bank te Arnhem: tot president Jhr. Mr. A. D. H. Qulntlus, thans vice-president en tot vice-president Mr. J. Houwink, thans rech ter in gemelde rechtbank. TIJDSCHRIFTEN. „Filmliga". „Filmliga" brengt ln No. 9 een beschou wing van Charlie Chaplin over Filmkunst en zijn plannen betreffende zijn nieuwe film „Napoleon". Voorts artikelen over „Tien jaar geluidsfilm", „Kleur en film" door William Preyer, „Impasse du scéna rio" door L. J. Jordaan, „De Biennale van Venetië", terwijl Johan Huyts naar aan leiding der essays „Tooneel en film" schrijft over „Wat wilt gij van elkaar?" Tenslotte talrijke filmbesprekingen, een en ander verlucht door talrijke foto's, ONGEVAL ONBEWAAKTE OVERWEG TE WADDINXVEEN. Motorrijder ernstig gewond. Gistermiddag is de 43-jarige motorrijder M K. Hulling uit Gouda op den onbe- waakten overweg te Waddtnxveen van ae spoorlijn GoudaAlphen door den lokaal- trein die om 16.44 uur uit Gouda vertrekt, gegrepen. Hij werd enkele meters wegge slingerd en bleef met. gebroken rechter been en hoofdwonden liggen. Per zieken auto werd hij naar 't van Iterson-zieken huis te Gouda vervoerd. Het motorrijwiel is geheel vernield. Uit het onderzoek dat de nolitie heeft Ingesteld, is gebleken dat Hulling niet voldoende heeft opgelet toen hij den overweg naderde. HU reed een wa gen met bieten, die voor den trein stond te wachten, voorbij. De signalen, die de trein bil het passeeren altijd geeft, heeft hU blUkbaar niet gehoord. KOLENDAMP-VERGIFTIGING TE LEKKERKERK. Twee vrouwen in bewusteloozen toestand aangetroffen. de zoon van den heer P. van der Graaf te Lekkerkerk gistermorgen om streeks half acht een bezoek aan zijn ouders bracht, bemerkte hij dat alles nog gesloten was. HU vond dit vreemd en ver schafte zich toegang tot de woning. Het bleek dat zijn 84-jarige moeder en zijn 55-Jarlge zuster, die gelUkvloers sliepen, bewusteloos te bed lagen, terwUl in de kamer kolendamp hing. Onmiddellijk werd een geneesheer gewaarschuwd, die pogin gen in het werk stelde de vrouwen by ken nis te brengen. Hoewel beiden nog teeke nen van leven gaven, is men er pas na ge- ruimen tijd ln geslaagd de vrouwen weer tot bewustzUn te brengen. De heer P. van der Graaf, die op de bovenverdieping sliep, heeft geen hinder van den kolendamp ondervonden. De oude vrouw, die zeer hulpbehoevend is en veel verzorging noodlg heeft, sliep steeds met haar dochter ln het benedenhuis. In de kamer van de oude vrouw brandde een vulkachel, terwijl deuren en ramen gesloten waren. o ONGELUK OP HET STATION WOERDEN BU het laden van goederen op het station te Woerden in een trein naar Leiden, viel gisteren de ladlngmeester R. Roerhorst uit den wagen op het perron. Ernstig verwond bleef R. op het perron liggen. Een ontboden geneesheer constateerde een ernstige hersenschudding, waarop het slachtoffer naar het Ziekenhuis werd overgebracht. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. De 39-jarige krantenbezorger K. is gister middag met zijn rUwiel waarop een stapel kranten was geladen, op de Bakenesser- gracht te Haarlem gevallen en door een achter hem komende auto overreden. Met een schedelbaslsfractuur ls hij ln zorgwek- kenden toestand naar de Mariastichting overgebracht. o DOOR HET DRIJFWERK VAN EEN MACHINE MEEGESLEURD. Gistermiddag omstreeks drie uur ls de werkman J. Luyten, 40 jaar oud, wonende te Prlncenhage, gehuwd en vader van drie kinderen, op de Veco en Vlindercofabrie- ken te Breda met het drijfwerk van een machine in aanraking gekomen en naar de machine gesleurd. De man werd zoo ern stig aan hoofd, armen en beenen gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. PLOTSELING VERDWENEN. Sinds Woensdagmorgen wordt te Venlo vermist de 46-jarige heer W. T., die voor zitter is van de zangafdeellng van den R.K. Bouwvakarbeidersbond, Incasseerder der contributie der leden van deze afdee llng en afgevaardigde van de R.K. arbei ders in den Venloschen gemeenteraad. Woensdagmorgen zou in het bondsge- bouw van de R.K. Werklledenvereenlglng te Venlo van de zUde van het bondsbestuur van den Bouwvakarbeidersbond een onder zoek worden ingesteld naar den financiee- len toestand van de plaatselUke afdeellng. Bij deze controle was ook de heer T. ult- genoodlgd. Hier is hij echter niet versche nen, ofschoon hU des morgens, toen hij zUn woning verliet aan zUn echtgenoote zeide naar het bondsgebouw te gaan. Het vermoeden bestaat nu, dat er eenig verband is tusschen het wegblijven van den heer T. bij het onderzoek van de boe ken en zijn plotseling verdwijnen. Woens dagmiddag ontving men te Venlo het rij wiel van den verdwenene, dat dien morgen uit Roermond was afgezonden. Sindsdien heeft men niets meer van den heer T. ver nomen. Het hoofdbestuur is te Venlo bezig met het onderzoek der afdeelingsboekhouding. Hiervan zijn nog geen resultaten mede te deelen. Hbld. WEEKBLADEN. „De Haagsche Post" geeft o.a. „Ervarin gen van een Nederlandsche in Abessynië", „Het spel der kinderen" en „Het echolood pasklaar voor vliegtuigen". „De Wereldkroniek" geeft foto's van den oorlog, storm, „Engeland op den twee sprong" en een artikel over „Colette, de groote dierenvriend". OP HET NIPPERTJE GERED. i Mej. van de S. was bij het passeert» van een der onbewaakte overwegen onder de buurtschap Reeth (gem. Eist) schijn, baar zoo in gedachten verzonken, dat zij geen acht sloeg op den uit Kesteren na. derenden trein, die omstreeks half drie dien overweg passeert.. Op het allerlaatste moment werd zij zich van het dreigend gevaar bewust en had nog Juist den tijd van de flets te springen, die bijna gelijk, tijdig door den trein werd gegrepen en totaal verbrijzeld. Mej. v. d. S., hoewel zeer ontdaan, bracht het er gelukkig met slechts eenige kwetsuren aan het been af. die door den inmiddels ontboden ge neesheer dr. Jaspers werden verbonden waarna zij naar huis kon worden over- gebracht. De trein had door het ongeval ongeveer tien minuten vertraging. DE VISCHOTTER, DIE IN DE BOOMEN KLOM. In de door fraai plantsoen omgeven Singelgracht te Deventer, waarin karpers met dikke ruggen zwemmen, was een vlschotter gesignaleerd. Befaamde Jagers, zooals de wildrijke streek om Deventer er vele telt, beraamden geforceerde Jachten. Gistermorgen in de vroegte zag een politle-agent op surveillance, een ex- buitenman, die van de Jacht af weet, den otter op den wal, niet ver van het water af, liggen. Het grauwe ondier had zich er behaaglijk uitgestrekt: de snorharen glommen in het Jonge zonnelicht. De agent deed voorzichtigjes aan en sloop naar het huis van een der Singelbewo ners, een geducht jager met reputatie, die zich niet lang deed nooden en even later het jachtgeweer in aanslag, over den Sin gel tirailleerde, alsof hij tien koppels pa trijzen te lijf zou gaan. De hulshond, een goedige herder, was hem achterna ge- loopen, speurde fel en stoof, zonder op appél te letten, opeens in de richting van de plaats, waar de otter lag te luieren na zijn karpermaaitijd. Doch, o wonderlijke speling der natuur, lnplaats dat de vlschotter een goed heen komen zocht in het grachtwater, stoof het dier den wal op en in een boom, om aan den nijdig blaffenden hond te ont komen. Want het was geen otter, doch de kater, een vaalgrauwe, van een in de buurt wonende familie. De jager foeterde den agent uit, die iets mompelde van sprekende gelijkenis. De Nimrod was zielsblij, dat hij iets te laat was met zijn schot, dat hem ln on min had kunnen brengen met den eige naar van den kater en hem blijvend had kunnen blameeren ln zijn Jachtreputatie, Msb. o ACHTERVOLGING VAN EEN SMOKKELAUTO. Men meldt uit Tilburg aan het „Vad."; De belastingambtenaren, dienstdoende in de z%. „Reuver" onder Alphen (N.B.), za gen eerglstermiddag een verdachte auto uit het Zuiden naderen, zoodat een achtervol ging werd ingezet. Op het Korvelplein had het eerste treffen plaats. Er vielen ver schillende schoten. Zoo ging het verschil lende straten door tot grooten schrik der omwoners. Eindelijk in de Hobbemastraat sprong de smokkelaar uit zijn auto en sloeg op de vlucht. De auto botste tegen een huls aan en bleek bij onderzoek 500 kg. suiker te bevatten. De man werd intusschen ge arresteerd. Het bleek de Tilburger D. te zijn. HIJ werd later op vrije voeten gesteld, BUiTENLANDSCH GEMENGD. VERSCHEIDENE HONDERDEN SOLDATEN GEDOOD. Naar eerst thans bekend wordt, heeft zich op 20 October in Lantsjau, ln de Noord-Westelijke Chineesche provincie Kansoe een vreeselljk ontploffingsongeluk voorgedaan. Een munitiedepot, waar groote voorraden munitie lagen opgesla gen ter bestrijding van de communistische legers, ls in de lucht gevlogen. Daarbij zouden verscheidene honderden soldaten en Inwoners gedood en gewond zijn. De vermoedelijk door onachtzaamheid ver oorzaakte ontploffing deed een grooten brand ontstaan, waardoor verscheidene honderden hulzen volkomen vernield werden. o BRAND IN POOLSCH DORP. Twee vrouwen om het leven gekomen. In een dorp van het district Wilna is een brand ontstaan in een werkplaats, waar 13 boerenvrouwen bezig waren met het bereiden van hennep. De vlammen sneden den vrouwen den uitweg af. zoo- dat ondanks onmiddellijk in het werk ge stelde pogingen ze te redden, twee der vrouwen verbrandden en de overigen buitengewoon ernstige brandwonden be kwamen. ENGELSCH VLIEGTUIG MAAKT ONGELUKKIGE LANDING BIJ BRUSSEL Zeven gewonden. Gisteren heeft zich op het vliegveld Haeren nabij Brussel een ernstig vlieg tuig-ongeval voorgedaan. Een passagiersvliegtuig van de Imperial Airways uit Londen landde om 2.56 uur bulten het vliegveld en werd totaal ver nield. Op de overblijfselen van het vlieg tuig waren de letters te lezen J—AOO. De vijfde letter was onleesbaar. De piloot en de mecanicien kwamen er heelhuids af. Erger was het gesteld met de reizigers. Twee hunner werden zwaar gewond. Do eerste heeft een armbreuk, de andere is zwaar aan het hoofd getroffen. Vijf ove rige passagiers bekwamen lichte kwetsu ren. Het ongeval werd veroorzaakt door dat de piloot de landing te kort nam 10 Meter voor de grens van het vliegveld den grond bereikte. Een der vleugels werd losgeslagen en de motor boorde ln den grond.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10