Verzoeningspogingen blijven achter de schermen. PALMOLIVE Lybië één divisie tegenprestatie. nog kans op de extra S SOO«*! Italië neemt uit terug zonder Het Engelsche Lagerhuis naar huis. ffi'te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 October 1935 Derde Blad No. 23186 reclame. 261» de verzoeningspogingen. de sancties. FR0NTNIEUWS. iPtfTO van 't front. WETENSCHAPPEN. reclame. 2671 tiaai In October één dag alles gratis Maak ook gebruik van Uw kans Nog redevoeringen van Churchill en Sir John Simon o——— Officieel zijn zoowel uit Rome als uit Parijs alle berichten, dat Mussolini Laval voorstellen zou hebben gedaan, ontkend. Toch zegt Sauerwein in de „Paris Solr", dat Italië zich plaatst op volgend stand punt: Italië Zolf, zich beijverend om den geest en de rol van het Volkenbondspact te eer biedigen, als basis de commissie van vijf en haar rapport willen nemen. De provin cies ten oosten van Addis Abeba, die Mene- lik veroverd heeft, kunnen, volgens Italië bijstand genieten, gerechtvaardigd door bun achterlijken staat, zonder dat de sou- vereinitelt van den negus in het geding komt. Tijdens de discussie zou moeten wor den uitgemaakt, of Harrar deel uitmaakt van de geannexeerde provincies. Er zou geen sprake zijn van een man daat, maar van een concessie, zooals in China. Wat het militaire regiem betreft, zou Italië den Volkenbond alle geruststel lingen willen geven. Het aantal strijd krachten zou beperkt blijven en het oor logsmateriaal zou onder controle komen, zoodat de gewapende macht strikt tot haar politloneele rol beperkt zou blijven. Italië zou de ontwapening vragen van dat gedeelte van Abessynlë, waarover de negus absoluut souverein zou blijven. De ontwapening zou bestaan in de instelling van een geregeld leger en de staking van het regiem, waaronder ieder Inwoner over wapens beschikt. Zou het niet kunnen zijn, dat deze plan nen wereldkundig worden gemaakt om te zien, welken Indruk zij maken? In goed ingelichte kringen te Londen is men echter thans geneigd op niet al te veel hoop op succes te bouwen op de recente diplomatieke sondeeringen inzake den vrede te Rome. De Giornale d'Italia wil een hernieuwd onderzoek. Het feit, dat zoowel Baldwin als Eden en laval zich deze dagen met zooveel klem voor het Volkenbondshandvest hebben uit gesproken, geeft de Giornale d'Italia aan leiding op te merken, dat juist uit eerbie diging voor het Handvest het oogenblik ge komen geacht moet worden voor een nieuw onderzoek van het Itallaansch-Abes- sijnsche geschil, waarbij dan rekening ge houden moet worden met de Italiaansche motieven, die niet in strijd zijn met den geest van het Handvest zelve. Om deze volledige interpretatie af te wachten blijft Italië te Genève. Het blad zet dan zijn beschouwingen voort in reeds vaker vermelden geest, „De tijd voor de diplomatie is voorbij", zegt Abessynië. De Europeesche diplomatieke actie heeft fe Addis Abeba weinig terugslag. In verantwoordelijke kringen wordt steeds herhaald„De tijd voor de diploma tie is voorbij, alleen daden gelden thans nog". Hieraan wordt toegevoegd: „Thans lullen we oorlog voeren. Het heeft geen nut van onderhandelingen te spreken, zoo lang de Italiaansche troepen op onzen bodem staan". De regeering gaat voort met een groote actie voor te bereiden. De gevechten, welke lot nu toe hebben plaats gehad, beschouwt Ben als schermutselingen. Hoewel men zegt. weinig te geven om de diplomatieke besprekingen In Europa, volgt men deze echter toch nauwkeurig. Som migen zijn van meening. dat voorstellen tot onderhandelen zouden kunnen leiden tot een basis voor besprekingen. De terugtrekking van een divisie uit Lybië. Gisteravond werd te Rome officieel me degedeeld, dat de Italiaansche regeering een divisie uit Lybië zal terugtrekken en haar Italië zal terugzenden. Met de verscheping zal onmiddellijk Worden begonnen. De in Lybië gestation eerde Italiaansche strijdkrachten worden door dezen maatregel met 15.000 man ver minderd. In bevoegde kringen te Rome verklaart men met nadruk, dat deze terugtrekking °P spontane wijze en zonder eenige voor waarde is geschied. Zij was niet verbonden met eenigen maatregel noch met eenigen eisch. Italië heeft zeer zeker niet als voorwaarde voor dezen maatregel gesteld, dat Engeland zijn yoot in de Mlddellandsche Zee zou ver kleinen. In gezaghebbende kringen wordt even- hooP uitgesproken, dat, nadat balie een zoo belangrijke geste aan den heeft gelegd, ook van andere zijde wel yen bijdrage zal worden geleverd, welke ».en nhtspnhning van den toestand in Qe Mlddellandsche Zee zal kunnen leiden. voorloopig is evenwel nog niet bekend of nngelaM schepen uit de Middellandsche v.,,ileeft teruggetrokken of daaromtrent rtTr?nde besluiten heeft genomen, volf 'al'aansche maatregel was een ge ve™ van den wensch den reeds genoeg Ahe-den toestand in het Italiaansch- pj^lnsche conflict door nieuwe verwik- 'Pgen in de Middellandsche Zee niet dow,Vj'f'ei' te bemoeilijken, dool1 alles te »«i, dat tot 'n opheldering van de atmos- v. kunnen leiden. 0P?emer!rt€lSChe Z^de WOTdt nos hierov€r °P het oogenblik zijn er 70.000 Italiaan met J nlten in Lybië. volledig uitgerust het nonnen' tanks en vlieg'uigen. Na „wegwerken van een divisie zouden er schpiu0® 40 50 000 Italianen zijn, afge- Grcmt d ïan de gekleurde troepen, terwijl ian LrtT'tkhnie in Egypte niet meer heeft «000 man Engelscihen. De verhoudingen in Egypte. De correspondent van de „Times" te Cairo meldt, dat thans de indruk bestaat, dat het voorloopig niet zal komen tot een breuk tusschen den minister-presi dent Nessim Pasja en de Waft-partij, hoewel het er aan het einde der vorige week naar uitzag, dat een definitieve ver wijdering onvermijdelijk was. Moestafa Pasja Nahas en Makram Ebeid, de leiders van de gematigde groep in de Waft-partij, die blijkbaar bezorgd waren over de onrust der meer militante groepen, hebben er voortdurend bij Nes sim Pasja op aangedrongen, dat hij zou trachten de toestemming der Britsche re geering te verkrijgen voor onderhande lingen over een nieuw verdrag en voor de ïestauratle van de constltutioneele regee ring. Men neemt aan. dat Nessim Pasja den leiders heeft uitgelegd, dat de Brit sche regeering op het oogeinblik aan dergelijke eischen niet zou willen voldoen. Dit moet een gToote teleurstelling voor de gematigde Waftlelders zijn geweest en een oogenblik heeft het er naar uitge zien, dat zij hun steun aan Nessim Pasja zouden onttrekken, in welk geval de mi- nister-president ongetwijfeld zou zijn af getreden. Het schijnt echter, dat de lei ders het verstandiger hebben gevonden geduld te oefenen en de samenwerking met Nessim Pasja liever blijven voortzet ten dan dat zij een regeeringswisseling riskeeren, die hen wellicht in een veel ongunstiger positie zou hebben gebracht. Het is echter zeer de vraag of hun vol gelingen dit standpunt zullen blijven goedkeuren. De Volkenbondseommissie van achttien is thans inderdaad tegen 31 October bij eengeroepen, om den datum voor de sanc ties te bepalen. Acht-en-twintig regeeringen hebben thans den Volkenbond medegedeeld, het verbod van den uitvoer van wapenen, munitie en andere oorlogsmateriaal naar Italië reeds toe te passen. Zes regeerin- gen hebben bovendien verzekerd, dat de financieele sanctiemaatregelen tegen Italië op 31 October in haar land van kracht zullen zijn. Gemeld wordt, dat, met het oog op het van kracht wordei^der sancties, de expor teurs in Alexandrie alle beschikbare voor raden katoen in Egypte opkoopen voor onmiddellijke verscheping naar Italië. Deze aankoopen in het groot zijn reeds verleden week begonnen, toen Italië be sloot de katoenaankoopen contant te be talen. Van 17 tot 24 October zijn uit het binnenland 70.600 balen katoen in Alexan drie aangekomen, terwijl In dezelfde maand van het vorige jaar slechts 25.100 balen arriveerden. De Egyptische staats spoorwegen kunnen den stroom katoen nauwelijks verwerken. In antwoord op een vraag van een libe raal lid zeide Baldwin in het Engelsche Lagerhuis: De Volkenbond bestudeert opnieuw de kwestie van wederzijdsche compensatie van verliezen, welke geleden zouden worden door sommige landen bij het toepassen van sancties. Engeland zal pogingen in het werk stellen, om even- tueele verliezen van de Britsche industrie in rekening te doen brengen. De derde dag van de debatten in het En gelsche Lagerhuis over de internationale politiek is geopend met een redevoering van Winston Churchill, die zijn uiteenzet tingen aanving met te verwijzen naar het voortschrijden der Duitsche herbewape ning. Wat ook door de Dultschers gedacht werd omtrent de redenen of het doel van deze bewapeningsbeweging, spr. was van meening, dat zij geen enkele bezorgdheid konden gevoelen, die vergeleken kon wor den met de bezorgdheid, die door deze her bewapening gewekt werd. Vergeleken met dit feit, beschouwde spr den oorlog tus schen Italië en Abessynië als een zeer ge ringe zaak. Het geschil tusschen Italië en den Volkenbond moet beschouwd worden op den grondslag van de Duitsche heibe wapening en in alle omstandigheden is spr. er van overtuigd, dat de inspannin gen, die Frankrijk zich getroost heeft om effect te verleenen aan het Volkenbonds handvest op warme wijze erkend behooren te worden. Zijn redevoering voortzettende, sprak Churchill zijn sympathie uit met de Abes- sijnen bij den inval, die in hun land ge pleegd is, maar, zeide hij, nu zij een beroep hebben gedaan op den Volkenbond, moeten zij ook orde brengen in hun huis, opdat de Volkenbond niet beschuldigd kan worden van eenzijdige actie tegen Italië. Het groote en nieuwe feit in den internationa len toestand, aldus Churchill, is, dat de Volkenbond leeft en optreedt. Men staat tegenover een gedenkwaardige gebeurtenis, het tot zijn recht doen komen van de openbare wet door vijftig naties en de er kenning daarvan door den betrokken staat en de historische figuur aan het hoofd van dien staat. De Volkenbond is uit de schaduw getreden en heeft stoffelijken vorm aangenomen, is uit de rhetoriek ge komen in de werkelijkheid. De altijd ma jestueuze structuur, die tot dusverre eenigszins schimmig was, wordt met macht SPECIALE REUTER EN A.N.P. DIENST. In afwachting van het offensief in het Noorden. ADDIS ABEBA. 24 Oct. (Reuter-A.N.P.) Men verwacht, dat de Italianen in het Noorden. In de zone. die door het afvallen van talrijke locale hoofden in Tigre zoo goed is voorbereid, hun nieuwe offensief zullen doen samenvallen met den dertien den verjaardag van den fascistischen marsch naar Rome. d.w.z. 28 October. In het Zuiden. In het Zuiden rukken de gemotoriseerde troepen van het leger van generaal Gra- ziani van Oeal Oeal op in Noord-Westelijke richting naar Sasabaneh volgens ge ruchten. die tot Addis Abeba zijn door gedrongen. maar nog niet bevestigd zijn. Sasabaneh is een belangrijk centrum aan de rivier Fafan. op 200 K.M. van Z.O. van Harrar. Bij dezen opmarsch zouden de Italianen het dorste gedeelte van Ogaden als operatieterrein hebben uitgekozen met het doel om de flanken van de Abes- sünsche strijdkrachten heen te trekken en verscheidene Abessijnsche garnizoenen, waarvan het voornaamste Gorahei is. te isoleeren. Bil Gorahei splitsen zich tal rijke karavaanwegen. Ongeveer 250 K.M. liggen tusschen Oeal Oeal en Sasabaneh en men verwacht niet. dat de Italianen ernstigen tegenstand zulen ontmoeten voor zij een belangrijk stuk van dezen af stand zullen hebben afgelegd. De Abessij- nen hebben reeds eenigen tijd geleden Ado en Mersi. benevens andere posten ten Noorden van Oeal Oeal geëvacueerd, welke onhoudbaar waren geworden tengevolge van de bezetting door de Italianen van Gerlogoebi. Wederom doen geruchten de ronde, dat de Italianen van gas gebruik zouden ma ken en dat dientengevolge generaal Nas- siboe de bevelhebber van de Abessijnsche troepen in het Zuiden, besloten zou heb ben de bronnen te vergiftigen. Op weg naar Dessie. Een leger van 70.000 man. onder bevel van den minister van oorlog Moeloegeta, is oo weg naar Dessie. Vier dagen geleden hebben deze troepen Addis Abeba verlaten en zij hebben in dien^tijd 130 K.M. af gelegd. Duizenden krijgslieden uit de dor pen. die zij passeeren sluiten zich bij hen aan. Alle voedingsmiddelen, die het leger kan vinden in de dorpen, waar het door heen trekt, worden eerequireerd, soms tegen betaling soms ook zonder. De trein van Moeloegeta bestaat uit talrijke muil ezels beladen met meubelen, voorts uit eenige honderden bedienden en talriike vrouwen. De soldaten slapen in de open lucht. Moeloegeta en de stamhoofden sla pen in tenten Officieel wordt te Addis Abeba tegen gesproken dat Makalle reeds in handen van de Italianen gevallen is. (Copyright Reuter-A.N.P.) bekleed. Men begint den polsslag te ge voelen, die eens een grootere maatslag kan geven van kracht en veiligheid voor de geheele wereld. Churchill drong er bij het Huis op aan niet te veronderstellen, dat de maatregelen, die tegen Italië genomen waren niet zeer buitengewoon waren. Men moet niet alleen maar een of twee maan den voor zich uitkijken. Waar zal de Ita liaansche dictator zijn het volgende jaar om dezen tijd? Hij kan ver in Abessynië zijn doorgedrongen met een leger van een kwart miihoen mannen, die snel wegslin ken door de guerilla en ziekte en al dien tijd zal Italië geboycot worden en gecen sureerd door practisch de geheele wereld, terwijl het uit bijna iedere porie zal bloe den en zijn goudreserves wegsmelten, ter wijl de prijzen stijgen en zijn crediet ver dwenen is. Spr. zeide niet te gelooven, dat Musso lini zich met het Abessijnsche avontuur zou hebben ingelaten, wanneer hij niet in gezien had hoe diep de bezorgdheid van Frankrijk over de Duitsche herbewapening was en hoe zwak Engeland was te water «n te land. Spr, moest de houding van Frankrijk verdedigen, dat het eenige groote land van Europa is, dat zich niet tot de dictatuur had gewend. Ook de „grootmoe dige houding van Italië" loofde spr., dat de Geneefsche sancties aanvaardde, zon der daarin een onvriendelijke daad te zien. Tegelijkertijd verdedigde Churchill echter ook de maatregelen van Engeland in de Middellandsche Zee, waardoor de indruk wekkende effecten van een krachtige zeq- macht klaar aan den dag zijn getreden. Engeland moet er zonder verwijl voor zorg dragen, dat het zijn heerschappij over de Middellandsche Zee veilig en duurzaam maakt (applaus). Nadat nog enkele sprekers na Churchill aan het woord waren geweest, sloot Sir John Simon, de minister van Binnenland- sche Zaken, namens de regeering de de- Dagelijks een dames- of Heerenrijwiel (waarde f39.50) of f35.- contant en 50 waardevolle prijzen Eéns per maand: 500 gulden! Zoudt U niet graag een mooi Fongers rijwiel willen hebben gloednieuw, voorzien van prima banden en rem Een dames- of heeren model - net zoo U wilt. Of misschien verkiest U f 35.- in contanten Bovendien dingt U mee naar den extra prijs van f 500.- per maand. En 50 personen winnen dagelijks nog een spe- cialen prijs. Om deel te nemen aan dezen wedstrijd hoeft 11 slechts het volgende te doenPalmolive biedt iederen dag een Fongers 4a (of f 35.-) aan voor den besten brief yan den dag, waarin wordt gezegd waarom men Palmolive zeep verkiest. Op literaire waarde komt het niet aan het gaat veeleer om de goede idee. De 1 C\»,VL*l2 Van het front blijft nieuws van betee- kenis nog ontbreken. Slechts in het Zui den is een aanval ingeluid, men zie hier nevens ons Nieuws van het front. Uit Asmara wordt gemeld, dat in Sep tember 5000 auto's, 50 000 lastdieren en 40.000 manschappen zijn gedebarkeerd. Naar het hooggebergte zijn verzonden 2000 auto's, 20.000 lastdieren. 10.000 ar beiders, 60.000 soldaten en 70.000 ton oor logsmateriaal. batten. Sir John verklaarde o.m.: Don derdagochtend is een verwonderlijke be wering gepubliceerd, n.l. dat de Britsche regeering haar politiek van een allesom vattende samenwerking met den Volken bond heeft opgegeven. Deze bewering hield voorts in, dat de regeering reeds achter den rug van den Volkenbond met Frankrijk en Italië een regeling treft aan gaande het Italiaansch-Abessijnsche con flict en dat dan de Volkenbond en Abes synië deze regeling zouden moeien aan nemen. Dat alles heeft men na alle in het Lagerhuis afgelegde verklaringen Donder dagochtend vroeg beweerd. Er zou dus een intrige gaande zijn tusschen Londen, Rome en Parijs om den Volkenbond voor een fait accompli te stellen, hetgeen de belan gen van een partij zou schaden en in strfjd zou zijn met de principes van den Volkenbond zelve. Sir John vervolgde woordelijk: „Ik spreek met het gezag van de ge heele regeering, wanneer ik verklaar, dat ceze wilde beschuldiging geheel onwaar is. Van den aanvang van dit conflict af, was de politiek der Engelsche regeering er vooral op gericht, indien mogelijk een re geling te bevorderen, welke niet alleen binnen het kader van den Volkenbond staat, doch ook voor de beide bij het con flict betrokken partijen, aannemelijk zou zijn. Ik neem aan, dat wij volkomen het recht hebben, indien wij als vrienden van den vrede optreden, de internationale vriendschap te bevorderen. De Engelsch Fransche voorstellen bijv., welke in Aug. te Parijs zijn voorgelegd, berustten op dit principe, evenals het plan van de Ge neefsche commissie van Vijf. Wij doen noch iets achter den rug van den Volken bond, noch hebben wij er ook slechts een oogenblik aan gedacht dit te doen (bijval op de bank der ministers). Wij hopen dat een sne/e en bevredigende oplossing tot stand komt, doch zij zal moeten vallen binnen het kader van den Volkenbond en door de drie partijen, n.l. Italië, Abessynië en den Volkenbond moeten worden aan vaard" (bijval). Sir John besprak vervolgens nog eenige kwesties de binnenlandsche politiek be treffende, waarna het groote debat in het Lagerhuis, dat drie dagen heeft geduurd, werd gesloten. Er werd niet meer gestemd. Ook het Hoogerhuis heeft de debatten beëindigd in denzelfden geest als het La gerhuis. brieven mogen niet langer zijn dan 30 woor den en zoo'n brief schrijven kan ledereen I U weet dat Palmolive dc schoonbcidszeep der wereld is en dat de olijf- en palmoliën die erin verwerkt worden de beste natuurlijke schoon heids-middelen zijn. Ook weet U dat vrouwen, in alle landen der aarde, verklaren dat Palmolive méér dan zeep een schoonheids-middel is! Probeert U Palmolive nu ook. en schrijf ons dan waarom U ze verkiest. Met dien brief kunt U een mooien prijs winnen. Vergeet niet dat U zooveel antwoorden kunt inzenden als U wenscht. Schrijf ons Uw oordeel vandaag nog I LEES DEZE EENVOUDIGE REGELS: Ga naar Uw winkelier en koop drie stukken Palmolive zeep voor 373jct- Van hem ontvangt U alle blzonderheden. 0 Schrijf ons in 30 woorden of minder waarom U Palmolive reep verkiest Vermeld ook deo naam van Uw winkelier. Wij kijken niet naar literaire waarde - de beate Idee ral winnen. (f\ Stuur Uw opgave naar Palmolive. Postbus 671 Amsterdam-C., onder bijvoeging van 3 zwarte banden van de Palmolive verpakking. Het staat ieder vrij zoo vaak in te zenden als hij wil. Voor iedere Inzending 3 zwarte banden bijvoegen. HENRI PIRENNE OVERLEDEN. Te Brussel is overleden de bekende his toricus Henri Pirenne. Hij werd 2 Dec. 1862 te Verviers geboren en was sedert :896 professor te Gent, na eerst 2 jaren te Luik als zoodanig te zijn geweest. Hij was een warm verdediger der Vlaamsche zaak en ook tijdens den oorlog kwam hij daarvoor op. Hij werd in 1916 gedepor teerd. In 1930 legde hij zijn functie neer. Verschillende werken zagen van zijn hand het licht. Zijn verdiensten werden door de uni versiteiten van Oxford, Leipzig, Parijs, Brussel, Straatsburg, Algiers, Manchester, Dijon en Groningen gewaardeerd met den titel van doctor honoris causa. Pirenne was hoogleeraar te Luik, Pa rijs, Leipzig en Berlijn, voorts lid van de Belgische Academie van Wetenschappen en het Institut de France en correspon- deerend lid van de universiteiten van Amsterdam, Kopenhagen Oslo, Stockholm, Warschau. Leningrad. Weenen, Boekarest en Madrid. NOBELPRIJS VOOR DE MEDISCHE WETENSCHAPPEN. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de No belprijs voor de medische wetenschappen is toegekend aan den Duitscher Hans Spe- mann, hoogleeraar in de zoölogie aan dé universiteit te Freiburg. Spemann, die in 1869 geboren is, is een van de voornaamste vertegenwoordigers van de ontwikkelingsphysiologie. Door zijn onderzoekingen heeft hij de oorzaken van de orgaanontwikkeling aan de dierkiem ontdekt. Het resultaat van zijn studie heeft hij voornamelijk in het Archiv fiir Ent- wicklungsmechanik gepubliceerd. Dagelijks: een rijwiel en 50 exfra prijzen. Hooldprijs: ééns per maand van f 500.-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9