Philips 529 10 pet. korting op de spoorwegpensioenen. H.G. v. Luyken LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 October 1935 Vierde Blad No. 23186 Toestand van het pensioenfonds zeer ongunstig. 76«te Jaargang BINNENLAND. particuliere ondernemers en werkverschaffing. MAGGIs Bouillon VRAGENRUBRIEK. uit ned. oost-indië. —O In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 verklaart de re geering, dat de opvatting van verscheidene leden, dat recht op pensioen als een uit vloeisel moet worden beschouwd van de arbeidsovereenkomst tusschen ambtenaren en spoorwegmaatschappijen en als zooda nig contractueel geregeld is, geen steun vindt in de bepalingen van het reglement dienstvoorwaarden. Deze omvatting mis kent het feit, dat de pensioensaanspraken sinds 1925 bij de wet geregeld zijn. Voor den belanghebbende is hoofdzaak, dat hij op den pensioengerechtigden leef tijd kan voorzien in zijn onderhoud op een wijze, zooals hij in verhouding tot zijn ver richte arbeidsprestatie mocht verwachten. Waardeverandering van het geld. welke zich ook op zoo menig ander gebied in hooge mate doet gevoelen, heeft dan uiter aard grooten invloed. De spoorwegpensioenen zijn, evenals de Indische pensioenen, publiekrechtelijk ge regeld en de aangevoerde verschillen van practischpn aard, ontleend aan vergelijking tusschen beide categorieën, vermogen niet aan eerstgenoemde pensioenen een prin cipieel ander karakter te geven. Daarbij worde niet uit het oog verloren, dat dit ontwerp niet slechts verlaging van pensioen beteekent, doch, bij stijging van het loonpeil, ook tot pensioenverhooglng kan leiden. De regeering heeft gemeend, ter tege moetkoming aan de bezwaren tegen te ruime delegatie aan de Kroon, het ont werp aldus te moeten omwerken, dat het stelsel van pensioenherziening, in verband, met de wijzigingen in de loonregeling, tot en met 1 Januari 1935, in de wet zelve wordt vastgelegd, en ook voor de toekomst als maatstaf wordt voorgeschreven. Aan de Kroon wordt dan slechts overgelaten de berekening naar dien maatstaf uit te voe ren en het tijdstip van invoering te be palen. Voorgesteld wordt het bedrag van de voorloopige korting op 10 pet. te bepalen, en tevens voor te schrijven, dat, voor zoo ver de definitieve korting een hooger per centage zal blijken te beloopen, niettemin gedurende een jaar het kortingspercentage tot 10 pet. beperkt blijft. Daardoor zal te gemoet gekomen worden aan den wensch van sommige leden, die invoering van aan zienlijke pensioenkortingen in eens te be zwarend achten en geleidelijke invoering bepleiten. Voorts is een nieuw art. 2 wenschelijk gebleken, houdende machtiging tot over eenkomstige herziening van uitkeeringen en staatspensioenen krachtens de overeen komsten tusschen den staat en de S.S., welker uitkeeringen en pensioenen, zij het tot geringe bedragen, ook naar de hoogere grondslagen kunnen zijn of worden toe gekend en destijds ook in navolging van de pensioenen met 40 pet. werden verhoogd. Een gewijzigd wetsontwerp is daarom bij de memorie gevoegd. Aan den aandrang om bij dit wetsont werp te komen met een voorstel tot her nieuwde verhooging van de pensioenen der z.g. oud-gepenslonneerden kan de regee ring tot haar leedwezen niet voldoen. Naast het tekort van ongeveer 250 mil- lioen van het spoorwegpensioenfonds, dat op grond van wiskundige berekening van toekomstige lasten valt te becijferen, wekt het bezorgdheid dat de geldelijke toestand van het fonds reeds thans zeer ongunstig is en de vooruitzichten bedroevend moeten worden geacht. Door sterke afvloeiing van het spoorweg personeel wordt de verhouding tusschen het in dienst zijnde personeel en de ge- pensionneerden steeds ongunstiger, welke verhouding thans reeds 7 tot 4 bedraagt. Dientengevolge zal het proces van kapi taals-intering zich snel uitbreiden en be staat het gevaar, dat binnen eenige jaren het fonds niet meer aan zijn verplichtin gen zal kunnen voldoen. Hierbij zijn de be langen betrokken van ongeveer 20.000 ge. pensionneerden met een pensioensaan spraak van in totaal ruim 20 millioen gul den per jaar, alsmede de belangen van ruim 30.000 pensioensgerechtigden. Die toestand is te bedenkelijker omdat S.S./H.S. thans zoomin als in de naaste toekomst bij machte zullen zijn aan het fonds de noodige hulp te verschaffen en de staat zich eveneens genoopt zag zijn gel delijke bijdragen ter dekking van 't fonds tekort voor onbepaalden tijd op te schor ten. Men kan voor het groote gevaar, dat in dezen toestand is gelegen, de oogen niet sluiten door te verwijzen naar het feit, dat de staat ten laatste voor de tekorten zal moeten opkomen. Stellig is in dezen noodtoestand een ge gronde reden gelegen om althans pen. sioenen en pensioensgrondslagen in over eenstemming te brengen en te houden met het geldende loonpeil. Het kapitaal van het fonds is tot een bedrag van 150 a 160 millioen gulden in het spoorwegbedrijf belegd. Hoe men deze wijze van beleggen op zichzelf ook wil be- oordeelen, zoolang rente wordt vergoed op den grondslag van hetgeen elders bij solide belegging wordt gegeven, kan daarin geen oorzaak voor het ontstaan of het toene men van het tekort gelegen zijn. Inderdaad zullen, zooals reeds ge vreesd werd, in verband met de op 1 Januari 1935 in werking getreden loonsverlaging van 4Vs%, de percentages dienovereenkomstig moeten worden ver hoogd, zoodat in het uiterste geval een maximum van 23% wordt bereikt met be trekking tot het tijdvak, gelegen tusschen 30 Juni 1922 en 1 Januari 1924, enz. De regeering is zich bewust, dat dit maximum percentage hoog is, en vooral, waar het zich uit in een dienovereenkom stige korting op een reeds toegekend pen sioen, voor betrokkenen zeer bezwarend kan zijn. Zij is dan ook bereid daaraan in zooverre tegemoet te komen, dat de kor ting op reeds loopende pensioenen beperkt blijft tot 15 pet. Een daartoe strekkende aanvulling is aan het slot van art. 80a op genomen. PRIJZEN van artikelen van levensonderhoud. MET BESLISTHEID ZAL TEGEN PRIJS OPDRIJVING WORDEN OPGETREDEN. Op de vragen van den heer Sneevliet ««treffende het nemen van maatregelen van regeeringswege tot het beletren van prijsopdrijving van allerlei artikelen van levensonderhoud, luidt het antwoord van I minister Gelissen als volgt: Inderdaad hebben zich hier en daar plaatselijk verschijnselen voorgedaan, die op „hamsteren" wijzen; dat daarbij in i het algemeen toeleg tot prijsopdrijving I van de zijde der winkeliers in het spel i jou zijn, is evenwel nog niet komen vast I te staan. Mocht zich een algemeene opdrijving I der prijzen, af teekenen, dan zal daartegen I onverwijld en met beslistheid worden op- I getreden. De Regeering schenkt van dag I tpt dag aandacht aan de verschijnselen, I die zich op dit gebied voordoen. o IS INSCHAKELING MOGELIJK? De Vereeniging van Directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon, afd. Zuid- ifolland. hield gistermiddag onder voor zitterschap van den heer L. Hoejenbos in een der zalen van .De Kroon" aan het Soul te 'sGravenhage een vergadering ter behandeling van het onderwerp: ..Ls het wenschelijk de particuliere ondernemers te betrekken in het uitvoeren van werkver- schafflngswerken?" De heer A. N. van Mill. adj. directeur van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam, trad als inleider van dit onderwerp op. Hij schetste de moreele en andere na deden der gedwongen werkloosheid. Het uitvoeren van werken in werkverschaffing is «en van de middelen om die nadeelen te ontgaan, doch mede in verband met de financieele omstandigheden, welke ook voor de overheid uiterst moeilijk zijn en ijlt nog wel geruimen tijd zullen blijven. Boet een zekere beperking in acht worden jeiwmen. De werken moeten economisch lerantwoord zijn, d.w.z. zij moeten nut ifwerpen voor het economische leven (voor landbouw, handel of industrie). Spreker onderscheidde werkverschaffing (ia hoofdzaak voor ongeschoolde arbei ders in werken, die anders niet zouden worden uitgevoerd) werkverruiming (voor «schoolde arbeiders in werken, die anders zij het wat later, toch zouden moeten worden uitgevoerd) en werken in normale uitvoering. Werkverschaffing ls eigenlijk een vorm van steunverleenlng. waarbij steeds een zoo spoedig mogelijke terugkeer tot nor male werkzaamheden moet blijven voorop staan. Hieruit vloeit voort dat de loonen bij de werkverschaffing op een lager peil dan die van het normale bedrijfsleven be- hooren te zlin gesteld. Het oog dient gericht te blijven op het alaemeen belang. Spr. stelde de vraag of en ln hoeverre het bouwbedrijf ernstiger dan In normale tijden in de tegenwoordige omstandig heden met werkloosheid heeft te kampen. In de eerste twee iaren van de crisis periode welke thans 5 jaren heeft beloo- ren, waren nog verscheidene bouwwerken onderhanden, waarvan de aanbesteding oo normale factoren berustte. In de laat ste drie jaren evenwel ls in het bouwbedrijf de werkloosheid sterk opgeloopen. Aldus beschouwd, kan ook voor het bouwbedrijf van crisiswerkloosheid worden gesproken. Bij de werkverschaffing gaat het erom een zoo groot mogelijk aantal menschen te werk te stellen. Hiervoor zijn de loon- lntensieve werken aangewezen. De aannemer van werken laat zich door zakelijke overwegingen (het maken van zooveel mogelijke winst enz.) lelden, zijn streven is uiteraard gericht op ver mindering van het aantal „mandagen", terwijl de overheid er juist belang bit heeft dat zooveel mogelijk personen aan de steunverleenlng kunnen worden ont trokken. Tariefsbepalingen en verbod van ar beidsbesparende machines geven in der- geli.ike gevallen veelal moeilijkheden. Ook moet rekening worden gehouden riet „opzet-bedragen" welke in het aan nemersbedrijf gebruikelijk zijn al wordt daarover in het openbaar liever niet ge- smoken. Spr. constateerde intusschen. aan de hand van eenige feiten, dat de opzetjes gewoonte. het plaatsen n.l. van een extra som hoven den kostprijs plus winst voor den ondernemer, welke extra som onder de inschrijvers wordt verdeeld, diep is in geburgerd. Hoezeer spr. het particulier initiatief ln het, algemeen huldigt, bij de uitvoering van werken ln werkverschaffing levert het stelsel van aanneming z.i. wel ernstige Moeilijkheden. Ten deele zijn deze te ont daan indien van aannemerszijde een ge- j rieenschappelijk orgaan wordt geschapen, dat de uitvoering van dergelijke werken leidt en dat zoo besloot spr, hiervoor een vooraf te beoalen vergoeding ontvangt. Op de inleiding van den heer Van Mill 'olsde een korte gedachtenwlsseling. 'O- PLANNEN VAN DE K.L.M. Verlenging van de Trans-Atlantische lijn tot Manilla. De heer Nieuwenhuis, de vertegenwoor- rjter van de K.L.M. kwam gisteren te Maniija aan. Naar hij verklaarde zou hij van de peering der Philippijnen toestemming ■en te verkrijgen tot het verlengen van vLTrans-Aziatische luchtlijn zijner tilla naar he' Oosten k0' Ma" ji?" deze wijze zou een verbinding tot S,, komen tusschen den bestaanden cntdienst Java—Europa en de door ■pPan American Airlines ontworpen "ana-Pacific Luchtlijn. RECLAME. 2618 "Kom, Fred, bedien je nog's!" "Graag, zeg. Je weet, dal Ik een dolle liefhebber ben van een kop Maggi5 Bouillon en ook van groenten, stamppotlen, sausen en andere gerechten, die met dif vleesnat zijn klaar gemaakt. De smaak wordt er voller door, ln één woord "af"." "Ook Ik als hulsvrouw profileer ervan, wani Ik bespaar me mef Maggi5 Bouillon niet alleen veel werk, maar ook menige toevoe ging als vlees e. d Daarom blijft mijn merk Hebt U de oplossing van Maggis K.L.M. Prijsvraag al ingezonden 15 Nov. a.s is de sluiting. Vraagt Uw winkelier een formulier. Wacht niet langer! F. 2500.—, 20 vliegtochten, 2000 troostprijzen voor de goede op lossingen. HET TARIEF VAN INVOERRECHTEN IN NED. INDIË. Een wetsontwerp tot wijziging ingediend. Bij de Tweedé Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van het tarief van invoerrechten in Ned. Indie en afwij king van de Indische Comptabiliteitswet. Dit wetsontwerp strekt tot invoering van de tot tweemaal toe door het College van Gedelegeerden uit den Volksraad ver worpen voorstellen der Ind. regeering om: 1. met toepassing van het tweede lid van art. 183 der Indische Staatsregeling het invoerrecht op sigarettenpapier en siga retten te verlagen: en 2. den accijns op sigaretten en gekorven tabak tot 30% te verhoogen. Met de Indische regeering is de minis ter van oordeel, dat het aanbeveling ver dient om de voorgestelde regelingen welke een noodzakelijk te achten verbe tering vair dit onderdeel van liet belas tingsysteem beooggn, ondanks de afwij zende houding van dén Volksraad in te voeren. Nu er sedert de indiening van de eer ste voorstellen bij den Volksraad zoo ge ruime tijd verloopen is, bestaat er naar het oordeel van den minister geen reden meer om de verlaging van het invoer recht op sigarettenpapier en sigaretten op een andere dan de door art. 183, eer ste lid der Indische Staatsregeling voor geschreven wijze tot stand te brengen. Hierin voorziet art. 1 van het wets ontwerp. Art. 2 bevat een overgangs bepaling, strekkend om het thans gel dend invoerrecht van f. 150 (vermeerderd met opcenten) nog te heffen van de siga retten, die, nadat de accijnsverhooglng in werking is getreden, worden ingevoerd met banderolles, gebaseerd op 'n accijns heffing van 20%. Ten einde verdere vertraging in de tot standkoming van de onderhavige maat regelen te voorkomen, wordt bij art. 3 voorgesteld om de budgetaire rem. ge legen in art. 16 der Indische Comptabili teitswet, zoowel ten aanzien van de ta riefsverlaging als van de accijnsverhoo- ging buiten werking te stellen. Het ligt in het voornemen van den minister te bevorderen, dat na totstand koming .van deze wet de accijnsverhoo- ging, zoomede de door de Indische regee ring voorgestelde technische wijzigingen van de Tabaksaccijnsordonnantie, krach tens het derde lid van art. 89 der Indi sche Staatsregeling bij algemeenen maat regel van bestuur worden tot stand ge bracht. Die algemeene maatregel van bestuur zal, tegelijk met de in het wetsontwerp voorgestelde tariefsverlagingen, op een door den G.-G. te bepalen datum in wer king kunnen treden. ■o- DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. De voortgezette vergadering. In de te Den Haag voortgezette verga dering van De Hanze in het bisdom Haar lem werden herkozen de drie aftredende bestuursleden de heeren Klaver, Luyckx en Ruhe. Eenige voorstellen van het hoofdbestuur werden aangenomen. Het eerste voorstel beoogt te komen tot een nauwere samen werking door het in het leven roepen van een Diocesaan Comité van samenwerking niet andere standsorganisaties, het tweede de instelling eener arbitrage-commissie ter beslechting van geschillen tusschen middenstanders onderling, tusschen mid denstanders en hun leveranciers, tus schen middenstanders, klanten en perso neel. Zonder discussie werd de voorgestelde wijziging van een artikel van het huis houdelijk reglement aangenomen. Ruim halféén werd de vergadering g" schorst, teneinde de deelnemers in de gelegenheid te stellen aan een gemeen- sctiappriiiken koffiemaaltijd aan te zitten. Na de heropening beeft rector Bots over „Sociale lessen" gesproken. Hierna kwamen de ingediende voorstel len van de afdeelingen in discussie. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. KWEEKSCHOOL VOOR DE ZEEVAART TE AMSTERDAM 150 JAAR. Onderscheidingen verleend. Gisteren is te Amsterdam het 150-jarig bestaan herdacht van de Kweekschool voor de Zeevaart. De herdenking werd gistermiddag inge leid door de oud-kweekelingen, die, voor dat de officieele receptie aanving, te ruim twee uur ten getale van ongeveer tweehon derd met extra-trams voor het gepavoiseer- de gebouw van de Kweekschool aan de Prins Hendrikkade arriveerden en onder de klanken van een forschen marsch de bin nenplaats opmarcheerden tusschen twee hagen kweekelingen, waarna zij zich op stelden voor het nieuwe oefenschip, tot den houw waarvan zij vrijwel het geheele daar voor benoodlgde bedrag hebben bijeenge bracht. Jhr. van Lennep, voorzitter van het Fonds, hield een welkomsttoespraak. Daar na volgde de receptie van het Fondsbe stuur, waarop zeer vele autoriteiten hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Dr. Colijn kwam namens de regeering. Hij zeide dat er weinig instellingen ln den lande zijn, die zóó hebben moeten worste len en zich zóó hebben ingespannen als de Kweekschool Voor de Zeevaart om de moeilijkheden op den levensweg te over winnen. Ook de regeering is dankbaar ge zind Jegens deze school, voor het vele dat zij in het belang van het land heeft ge daan. Veertig procent van de reserve-offi cieren der Kon. Ned. Marine zijn afkomstig van deze school; alsook 20% van de be roepsofficieren-vliegers der Marine en 25% officieren, in dienst bij het gouvernement in Ned.-Indië. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Z.Exc. prof. dr. J. R. Slote- rnaker de Bruine deed de mededeeling, dat het H. M. de Koningin behaagd had te be noemen tot officier in de Orde van Oranje- Nassau de heeren jhr. mr. dr. L. H. van Lennep, voorzitter van bestuurderen der school en D. H. van der Hiel, commandant der school, terwijl aan de heeren J. G. Poederbach en A. F. G. Muller, stuurman en baas-timmerman resp, de gouden en de bronzen eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau waren toegekend. De commandant der school, de heer D. H. van der Hiel, bood namens de leeraren twee prachtig gebrandschilderde ramen aan, welke een plaats kregen in de be stuurskamer. Een slotwoord van jhr. v. Lennep bracht het einde van het officieele gedeelte der plechtigheid. Des avonds hebben vele genoodigden deelgenomen aan den feestmaaltijd, welke bestuurderen van de Kweekschool voor de Zeevaart gegeven hebben aan boord van het mailschip „Marnix van St. Aldegonde" van de Stoomvaart-Mij. „Nederland". •c- NIEUWE REGEERINGSCOMMISSIES. Naar wij vernemen hebben de minis ters van Landbouw en Visscherij en van Handel. Nijverheid en Scheepvaart besloten het college Van Regeeringscom- missarissen uit te breiden met één lid, dat belast zal worden mét de beharti ging van de industrieele belangen bij de Landbouwcrisismaatregelen. Aangewezen voor bedoelde functie werd dr. W. L. Groeneveld Meyer, ad ministrateur bij het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. o EEN SLAKKENBERG GEDEELTELIJK INEENGESTORT DOOR EEN EXPLOSIE. Op een gedeelte van de uitgestrekte ter reinen van de Kon. Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden ligt een berg. Op het eerste gezicht zou men gelooven, dat men hier inderdaad met bergsteen te doen heeft. De kleur en de gestalte zijn bij den eersten oogopslag niet te ondrescheiden van bergsteen. Toch is hier van bergsteen geen sprake. Het is het afval van de hoogovens, de zoogenaamde slakken. Al wat in de hoogovens achter blijft wordt nog in gloeienden staat hier heen gebracht en stolt tot een zeer harde massa. Gedurende elf jaren heeft deze op eenstapeling plaats gehad en naar bere kening ligt daar thans voor 700.000 ton aan slakken. Het is een zeer harde massa, waarvoor zelfs een spoorlijntje is aange legd voor het vervoer erheen. Deze slak- kenberg wordt geëxploiteerd door de N.V. Pelt en Hooykaas te Rotterdam, die de slakken vervoert door het geheele land voor den aanleg van wegen en voor fun deeringen. Echter voor de slakken ge schikt zijn voor het te gebruiken doel, moe ten ze van den berg losgemaakt worden. Dit werk geschiedt op dezelfde manier als in de steenkolenmijnen, waar men de ko len losmaakt door springstof. Gistermiddag is op deze wijze een ge deelte van dezen slakkenberg losgemaakt. Er bestond daarvoor groote belangstelling. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich dr. ir. J. A. Ringers, directeur-gene raal van den Rijkswaterstaat, eenige hoofd ingenieurs en ingenieurs van den Rijks- en Provincialen Waterstaat uit het arron dissement Zuid-Holland, alsmede de hee ren ir. Kessler en ir. Ingen Housz, direc teuren van het Hoogovenbedrijf en de heer dr. Wehrheim, bedrijfsdirecteur. Om de explosie te bewerkstellingen wa ren in den berg door stoomhamers twee gangen gehakt van circa acht meter leng te. Aan het einde van die gangen waren dwarsgangen gehakt, waarin onder leiding van Ir. J. J. Schagen van Soelen 450 K.G. springstof was gelegd. Daarna waren de gangen weer volgegoold met stakken. Door middel van een electrische ontsteking werd de hoeveelheid springstof tot ontploffing gebracht. Doot dr. Ir. J. A. Ringers werd het contact tot stand gebracht en op hetzelfde oogenblik hoorde men een dof fen slag, gepaard gaande met het opstij gen van een witten wolk en het ineenzak ken van den berg. Naar schatting was 5000 a 6000 ton hoogovenslakken losgekomen. Deze nu los gekomen slakken worden voor zij voor het gebruik gereed zijn, gezeefd. Groote lepelbaggers grijpen de slakken daarvoor uit den berg en via de zeefinstal- latie worden ze dan in gereedstaande kip wagens geladen. Drie Diesel-loco's brengen deze treintjes naar de haven. DE GEWEZEN HAAGSCHE HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE. Vragen in het Voorloopig Verslag inzake de Justitiebegrooting. Eenige leden der Tweede Kamer zouden, blijkens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer inzake de Justitiebegrooting gaarne van den minister inlichtingen ont vangen omtrent de zaak van den gewezen hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage. Met helaas niet te miskennen sensatiezucht en met doorzichtige bedoe lingen hebben sommige persorganen deze zaak in de publieke belangstelling ge steld, zoo werd opgemerkt. Het is tegen over de Volksvertegenwoordiging, dat de Regeering in de gelegenheid kan worden gesteld om van haar zijde mededeelingen te doen voor zoover zij van oordeel is. dat het dienstig is, de openbare meening hier over in te lichten. Eenige andere leden meenden, dat niet kan worden ontkend, dat de behandeling van deze geheele zaak in ons land een onbevredigenden indruk heeft gemaakt. Juist thans dient de Overheid er met kracht tegen te waken, dat niet door haar handelingen of nalatigheid het publiek den indruk krijgt, alsof de Justitie en de rechterlijke macht met tweeërlei maten meten. Waarom heeft het O.M. in deze zaak niet op dezelfde wijze gehandeld als tegenover andere verdachten? Men meende te weten, dat hoezeer an dere schriftkundigen van een andere mee ning waren, toch twee zeer bekende schriftkundigen verklaard hadden, dat door dezen gewezen hoofdambtenaar valsche handteekeningen waren geplaatst. Deze leden achtten het niet ln overeen stemming met de gebruiken tegenover an dere verdachten, dat de minister aan twee ambtenaren van het parket heeft opge dragen zittingen van een arbitrage-com missie in deze zaak bij te wonen, Is te verwachten, zoo werd gevraagd, dat in deze zaak alsnog de gewone strafrechter lijke procedure zal worden gevolgd? o GEVOLGEN VAN DE VREEMDELINGENWET. Men schrijft ons: Bij de behandeling van de Wet van 16 Mei 1934, tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, is van verschillende zijden aangedrongen op aan vulling van het Wetsontwerp in dezen zin, dat ook het zich vestigen als ondernemer 'van een vreemdeling in Nederland, aan een vergunningstelsel werd gebonden In antwoord daarop werd door de Regeering, bij monde van den toenmaligen Minister van Sociale Zaken, verklaard, dat de rege ling dezer materie kwalijk paste in het be handelde wetsontwerp, doch dat spoedig maatregelen ln deze zouden worden ge troffen. Intusschen zijn vele bedrijven RECLAME- 2661 contant f. 108— Betaalbaar in 12, IS oi 18 maanden. Breestraat No. 30 Telefoon 35 N. S., te V. Inderdaad mag een andere loterij geen gebruik meer maken van de trekkingslljsten der Staatstloterij. J„ te L. U kunt niet zelf uw belangen voor de rechtbank behartigen. Een pro cureur moet de zaak behandelen. door het nog steeds uitblijven der toege zegde maatregelen, in ernstige mate ge dupeerd. In het Steen- en Houtgranietbe- drijf zijn, als gevolg daarvan, toestanden ontstaan, die inderdaad onhoudbaar mo gen worden genoemd. Het aantal „werk gevers" in dit bedrijf is het laatste jaar op ontstellende wijze toegenomen. Tientallen Italiaansche arbeiders hebben zich, om aan de werking der vreemdelingenwet te ontkomen, als ondernemer gevestigd. In sommige gevallen werd een firma met zeven a acht firmanten gevormd, die allen als arbeider in eigen bedrijf werkzaam zijn maar nochtans door de vreemdelingenwet niet worden getroffen, daar zij in den zin dezer Wet als werkgever moeten worden beschouwd. Zonder meer is duidelijk, dat dit voor de oude, sinds jaren gevestigde en tot voor kort behoorlijk werkende on dernemingen, funeste gevolgen moest heb ben. Funeste gevolgen voor de onderne mers en de in hun dienst werkzaam zijnde arbeiders. Patroons- en arbeidersorgani saties hebben zich derhalve tot den Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart gewend, met een adres, waarin zij den huldigen toestand uiteenzetten en om een onderhoud verzoeken. o WAPEN-UITVOERVERBOD AFGEKONDIGD. BATAVIA. 25 Oct. (Aneta). Een uitvoer verbod voor wapens en oorlogsmateriaal naar Italië is thans ook in de Javasche couranten alsekondied. Dit verbod is afge kondigd bij Kón. Besl. van 16 October.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13