Italië bereid tot een oplossing? 7fete Jaargang DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 No. 23185 KAART VAN ABESSYN1E. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets, per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen, van ons Blad gevestigd ztjn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling .Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindcplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per J maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Voor ons gebouw hebben wij een bijzonder duidelijke kaart aange bracht van het oorlogsterrein in Abessynië. Men zal daarop precies den gang van zaken aan het front kunnen volgen, want met behulp van gekleurde speldjes geven wij iederen dag aan, hoe de situatie zich ontwikkelt. Des avonds is deze kaart verlicht. DE DIRECTIE. gemeenteverslag en. Over 1934. Wij ontvingen het jaarverslag over 1934 ran de brandweer en ontleenen daaraan bet. volgende: Gedurende het jaar 1934 hadden plaats: 20 schoorsteenbranden 28 kleine binnen branden 4 zware binnenbranden. 1 kleine uitslaande brand. 5 zware uitslaande branden 1 scheepsbrand en 14 buiten gewone branden (auto's straatbranden enz.) Totaal 73 branden, terwijl 5 maal de Brandweer werd gealarmeerd op vermoe den van brand 3 maal voor het instellen van een onderzoek en 1 maal door een loos alarm. Ten dienste van de Brandweer zijn thans in de gemeente aanwezig 673 brand wanen van de gemeente. 20 van het Vijk en 14 van particulieren, benevens 66 toandputten. Betreffende het Gemeente-Archief wordt opgemerkt: In het algemeen kan opgemerkt worden dat de werkzaamheden voortdurend toe nemen: dikwijls lijdt de rustige studie in de archivariskamer schade door de drukke bezoeken aldaar en het menigvuldig ge ratel van de telephoon. waardoor de ge dachten al te veel afgeleid worden tot nieuwe onderwerpen. Ieder der ambtenaren zette zijn speciaal werk voort, waarover geen bijzondere opmerkingen zijn te maken. Alleen dient vermeld worden, dat de heer C. P. H. Staats het klapperen der begraaf registers voltooid heeft over de jaren 16011654, zoodat deze 41 deelen geraadpleegd kunnen worden. Het aantal der bezoekers steeg dit jaar tot ongekende hoogte: 654 uit Leiden en 373 van buiten de stad. van welke er 3 uit een ander werelddeel: alzoo tezamen 1027 bezoekers. &42 brieven werden gewisseld, waarvan de meeste inlichtingen betroffen van uit eenloopenden aard. De Bibliotheek vermeerderde met 202 nummers en de Prentenverzameling met 575. Tégenover de aanwinsten moet het ver lies vermeld worden van de stukken be treffende Curatoren betreffende het Col legium Theologicum of Staten-College, betreffende de Academische Vierschaar en betreffende Rector en Senaat van de Universiteit welke op verzoek van Curato ren ter bijvoeging aan hun archief wer den afgestaan. nieuwe verkeersregeling. Verkeersagenten worden vervangen door lichtsignalen. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling om binnenkort de taak der ver keersagenten te doen overnemen door automatische lichtsignalen, zooals ook in de groote steden worden gebruikt. Eon van de grootste moeilijkheden, waarvoor het moderne verkeer de autori- Jcjten plaatste, vormde het kruispunt na bij de Gijselaarbank. Men heeft daarvoor een oplossing ge- jonden door het verkeer oo het Rapen burg-Oostzijde tusschen de Langebrug en de Gijselaarbank te verbieden. De voer tuigen moeten bij het Gemeentehuis ïechtsaf .slaan naar de Langebrug. ver volgens linksaf langs de Papenstraat en worden dan op de Breestraat in het boofdverkeer opgenomen. handelsregister k. v. k. Nieuwe inschrijving: Firma R. Gotten- b°? en Th. Kerkvliet, v. d. Werffstraat 33, j*K)en, schildersbedrijf. Vennooten: R. ^onbos en Th Kerkvliet, Leiden. wijzigingen: J. Etsinga firma J. H. dük- iluis« Hoogstraat 5, Leiden, drogisterij, ^ndei in vergiften en biit^nde stoffen. Uittredend eigenaresse: Wed. J. C. El- «n»a—Don, Leiden, dd. 1 Sept. 1935. Wij ding handelsnaam in: Fa. J. Elsinga. "'juwe eigenaar: F. M. Mühlstaff, Leiden. F W. Donkers. Haarlemmerstraat 253, ^'den. drogisterij. Bn voeging uitgc- w kiedrüf- fotohandel N.V. viippt---- Tovendaal 132. Leiden, auto-verhuur. De n.v. is dd. 21 Oct. 1935 ,J%idatie getreden. Liquidateur: mr. G. E- Nord Thomson, Leiden. Italië schijnt inderdaad pogingen tot een oplossing van het oorlogsconflict te doen. Het is bereid één divisie uit Lybië terug te trekken, doch het is nog niet vaststaand of dit al dan niet verbonden is aan een vermindering der sterkte der Engelsche vloot in de Middellandsche Zee. Aan het front is het nog rustig. MEJ. T. A. VAN ECK. Een merkwaardig jubileum. Morgen, 25 Oct. a.s., zal het 40 jaar ge leden zijn, dat onze stadgenoote, mej. T. A. van Eek, haar werkzaamheden bij de Postpropaganda van den Ned. Prat. Bond begon. De Postpropaganda, waarvan de ooi- sprong in Amerika te vinden is, werd des tijds door mej. E. C. Knappert hier té lande bekend gemaakt en aanstonds vond zij in mej. van Eek de persoon die bereid was, hieraan haar krachten te geven. Het doel is hen, die dat wenschen, in aanraking te brengen met het Vrijzinnig Protestantisme, in den ruimsten zin van het woord, door het, desnoods gratis uit- leenen van boeken, brochures enz. Dat lijkt heel eenvoudig, doch hoe is dit wem in de verloopen 40 jaren uitgegroeid! Vijt gelijke bibliotheken, die elk jaar worden aangevuld met wat nieuw verschijnt, zijn over het land verspreid: ongeveer 3000 boeken worden jaarlijks verstuurd en nog altijd beheert mej. van Eek de Leid- sche bibliotheek, de drukste van het gie- heele land. Ook tot Indië en het buiten land heeft mej. van Eek het werk van de Postpropaganda uitgebreid. Bij de post geniet zij eene bijzondere bekendheid: brieven aan Pomona, Holland, komen terecht! Een uitgebreide correspondentie heeft tusschen haar en haar lezers een geeste lijke band doen ontstaan, gebaseerd op dankbaarheid. Immers met groote tact, bekwaamheid en liefde voor haar werk, helpt mej. van Eek haar lezers altijd juist aan die boeken, waaraan zij in hun gees telijken nood en strijd behoefte hebben. Aan belangstelling zal het haar morgen dan ook wel niet ontbreken. Moge onze stadgenoote nog vele jaren haar zegen rijken arbeid voortzetten. u.l.o.-school driftstraat. Ouderavond. De voorzitter opent om 8 uur de ver gadering en spreekt een woord van wel kom tot de ouders, speciaal aan de nieu we ouders. Hij hoopt, dat ook zij steeds de ouderavonden zullen bezoeken en ver welkomt voorts mej. Hendriks, die weer als onderwijzeres op school is terugge keerd en den spreker van dezen avond, den heer Christiaanse, die een causerie zal houden over Italiaansche meren en Zwitserland. Hierna geeft hij het woord aan den secretaris tot het lezen der no tulen, welke onveranderd worden goed gekeurd. De heer Christiaanse vraagt eerst ver lof om Iets te mogen vertellen over het slecht hoorende kind. In een zeer ge voelig betoog bespreekt hij het leven van slechthoorende kinderen en vraagt aan de aanwezigen om indien zij dergelijke gevallen weten deze bij hem of de ver- eeniglng van slechthoorenden te brengen. Hierna beschrijft hij een reis door het hooggebergte van Zwitserland, waarbij zijn verhaal wordt verduidelijkt door een serie schitterende lantaarnplaatjes. In de pauze heeft een verkiezing plaats van een lid der oudercommissie. Als zoo danig worden benoemd de heer A. de Vo gel benevens de heeren P. Kruit en M. C. de Roo voor kascontrole. Ook werden door den secretaris eenige mededeelingen over den Centralen Ouderraad gedaan. Hierna vervolgt de heer Christiaanse zijn cau serie. welke hij aan het einde aanvult met mooie gedichten. Het schoolhoofd, de heer Krop brengt den spreker dank voor zijn mooie cau serie en roept hem een tot weerziens toe namens de ouders en het onderwijzend personeel. Een luid applaus onderstreept dit dankwoord. Om kwart over tien sluit de voorzitter den ouderavond. Na afloop wordt nog door vele ouders gebruik gemaakt van de gelegenheid om zich met 't onderwijzend personeel te onderhouden over de vorde ringen van hun kinderen. aanbesteding. De architect A. T. Kraan uit Oegstgeest heeft hedenmorgen aanbesteed het ge deeltelijk wijzigen van het perceel Ra penburg Nr. 11. Hoogste tnschrtjfster was de firma Jac. Slootweg te Valkenburg met f. 11.932; laagste C. Corver alhier met f. 5995. CHR. J.V. PREDIKER 12 IA. Geslaagde familie-avond. Het laat zich begrijpen, dat wanneer een bijna 75-jarige zijn familie voor een familie-avond uitnoodigt, er meer gasten zijn dan enkele tientallen. Bij de Chr. Jong. Ver. Prediker 12 la, welke volgend jaar vijf-en-zeventig jaar zal bestaan, waren het meer dan vijf honderd leden en belangstellenden, die gisteravond hun opwachting maakten. En nog moesten velen, wegens plaatsgebrek worden terug gestuurd. Dat er voor dezen avond zulk een over weldigende belangstelling bestond is niet vreemd. De Prediker-avonden munten uit door gezelligheid en een aangename sfeer. Voor een aantrekkelijk programma wordt dan ook altijd gezorgd. Er is muziek, decla matie en tooneelspel. Onder de gasten, welke wijgisteravond opmerkten, bevonden zich om de eere voorzitter, de heer P. Mazurel en de hee ren van Rosmalen en de Nie, bestuursle den van 'het Bouwfonds. De voorzitter, de heer D. van 't Zelfde heeft in een kort speechje „de familie" hartelijk welkom geheeten, waarna hij nog enkele nuttige wenken gaf. Het muziekgezelschap „Symphonie" on der leiding van den heer Plu, dat zich reeds voor den aanvang had laten hooren en dat terdege in stfut bleek om er een goede stemming in te brengen, gaf na dit openingswoord in eenige welgekozen num mers blijk van zijn kunnen. Als hoofdschotel prijkte op het feest- menu de opvoering van het blijspel „Ge broeders Kalkoen". Dit stuk dat zijn tweede opvoering beleefde, heeft de aan wezigen enkele genoeglijke uren verschaft. Over de medewerkenden hunnen wij nu kort zijn. Er werd met veel élan en vlot gespeeld. Tijdens de pauze is nog met inteeken- 1 ijs ten voor leden of begunstigers gewerkt. Vermelden wij nog, dat de meubels In 't- 3e bedrijf door den Iheer Poptie belange loos ter beschikking waren gesteld. „Een ieder, die nog eenigen twijfel mocht koesteren ten aanzien van de dui delijkheid van de Britsche politiek, moet deze na deze speech laten varen. Enge land is vastbesloten van den Volkenbond het stelsel te maken dat de Europeesche politiek zal beheerschen. Wanneer Engeland, het land waarmee wij zooveel banden hebben, een dergelijke beteekenis aan den Volkenbond toekent, verdient dit feit de volle aandacht van de Duitsche politiek. Scheffer voegde er aan toe: „het is niet Onbelangrijk te vermelden dat de Brit sche minister van buitenlandsche zaken heeft uitgelegd, dat de Volkenbond vol gens hem een dynamisch Instrument is en niet slechts een stelsel om de „status quo" en de vredesverdragen „in stand te houden". In een buitengewone zitting heeft het Internationaal Arbeidsbureau nota ge nomen van Dultschland's uittreden uit den Volkenbond, Canada zal automatisch 1 Duitschland vervangen in den Raad en de commissies. Bij Kon. Besluit is de reserve-majoor der militaire administratie H. van de Erve van het 4de regiment infanterie met ingang van 1 November as. benoemd tot reserve-luitenant-kolonel en is hem met ingang van denzelfden datum eervol ont slag verleend uit den militairen dienst. Onze stadgenoot de heer P. J. van der Waals slaagde te Den Haag voor het machinisten-examen diploma A. Gistermorgen is de 16-jarige schil dersknecht P. C. J. D, wonende in de Heerensteeg, terwijl hij op een ladder op het Levendaal aan het werk was door een duizeling bevallen, waardoor hij met ladder en al omviel en met zijn hoofd op een handwagen terecht kwam. Hij kreeg een snijwond in het behaarde gedeelte van het hoofd en werd door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Op zoek naar een regeling. Italië schijnt de ingetreden rustpooze in 't werk van Genève inderdaad ijverig te benutten om te trachten tot een rege ling te komen. Als tastbaar bewijs van goede gezindheid wil het één divisie uit Lybië terugtrekken. Of dit echter is op of zonder condities, dat Engeland een deel van zijn vloot uit de Middellandsche Zee terugneemt, is nog niet geheel zeker. In ieder geval: Mussolini schijnt thans tot onderhandelen bereid en dat is al veel gewonnen. Baldwin en Eden hebben echter in het Engelsche Lagerhuis nog eens met kracht herhaald dat een oplossing tot genoeg doening moet zijn van alle drie partijen, dus ook van Abessynië en den Volken bond! Zoo gemakkelijk zal het nog niet vallen een regeling te vinden. Avenol. de secretaris-generaal van den Volkenbond, komt heden te Londen. Ook de Duitsche pers wijdt zeer veel aandacht aan de rede, die Hoare in het Lagerhuis heeft gehouden en legt er den nadruk op, dat Engeland besloten heeft, van den Volkenbond een stelsel te maken, dat de Europeesche politiek zal beheer schen. Zoo schrijft Paul Scheffer in het „Ber liner Tageblatt"! DUITSCHLAND Deviezen-processen. In een devlezenproces tegen twee katho lieke geestelijken uif Paderbom, is de secretaris-generaal van de Bonifacius- vereeniging, Freckmann, veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf en 150.000 R.M. boete en de vicaris-generaal van het bis dom Hildesheim, Dr. Seelmeyer, tot vier en een half jaar tuchthuisstraf en even eens een geldboete van 150.000 R.M. Beiden verliezen bovendien voor den duur van vijf jaren hun burgerrechten. De Katholieke geestelijke Albert Eek- hardt uit Schreibenhardt is wegens een overtreding van de devlezenverordening veroordeeld tot een jaar en tien maanden tuchthuisstraf en een geldboete van 1000 R.M. De preventieve hechtenis zal geheel in mindering worden gebracht. (Eckhardt bevond zich sedert einde Juni in handen der politie). FRANKRIJK. Tegen onwettige vereenigingen en wapenhandel. Het decreet over de versnelling van de producten, voorzien in de wet Waldeck- Rousseau over de territoriale integriteit en de bescherming van het regime, behelst als voornaamste de volgende artikelen: Op grond van de wet van 1901 wordt on wettig verklaard elke vereeniging die zich ten doel stelt de integriteit van het grond gebied en den republikeinschen regeerings- vorm aan te tasten. De ontbinding van de onwettige vereeni ging kan geschieden door den burgerlijken rechter op verlangen van elk persoon, die daarbij betrokken is, of van den ambte naar van het O. M. De bureaux van de verboden vereeniging worden gesloten. Aan het decreet gaat een rapport aan den president der republiek vooraf, waarin wordt gezegd, dat het decreet geen inbreuk maakt op de vrijheid van vereeniging en vergadering, maar dat het alleen ten doel heeft de procedure te versnellen van ont binding van verboden vereenigingen, ter wijl het de rechtbanken gemakkelijker wordt gemaakt de noodige sanctie-maat regelen van deze vereenigingen te treffen. Bij het decreet tot versterking der maat regelen tot handhaving der openbare orde, worden alle demonstraties op den openba ren weg onderworpen aan voorafgaande goedkeuring der politie-autoritelten. Deze moeten tenminste drie dagen vóór de te houden demonstratie daarvan in kennis gesteld worden en kunnen haar ver bieden, indien zij van meening zijn dat de openbare orde kan worden verstoord. Overtreders kunnen worden gestraft met gevangenisstraf en boeten welke in geval van herhaalde overtreding zullen worden verhoogd. Betoogers die in het bezit van wapens of gevaarlijke voorwerpen worden gevonden, en personen, die verboden wa penen bij zich hebben, kunnen tot nog strengere straffen worden veroordeeld. Het decreet nopens den invoer, de fabri cage van en den handel in wapens ver biedt den invoer van alle wapens, onder- deelen en munitie welke in strijd is met de geldende bepalingen. Wie zich gaat vestigen als fabrikant of handelaar daarin moet vooraf aangifte hiervan doen; hij moet dagelijks een re gister bijhouden. De vervaardiging van in het leger ge bruikt materiaal is afhankelijk van een machtiging van den minister van oorlog, van marine of van luchtvaart. Voor vuur wapens andere dan jachtwapens moet een belasting worden betaald van 10 procent der waarde. Alleen wapenhandelaars kunnen koopen op verkoopingen van overheidswege. Aan uitdragers is de verkoop verboden. Overtreding wordt bestraft met gevange nisstraf en boete, die in geval van recidive worden verdubbeld. Houders van vuurwapenen moeten daar van aangifte doen bij den prefect of onder prefect in de maand volgende op de af kondiging van het decreet en voor toekom stige aankoopen binnen 8 dagen. Verzuim heeft boete en confiscatie ten gevolge, reserve-officieren blijven gemach tigd uit hoofde van hun functie wapens te bezitten. Jachtgeweren en wapens van verzame lingen zijn uitgezonderd van deze bepa lingen. BINNENLAND. De Tweede Kamer over de sancties, (3e Blad). Instemming der Tweede Kamer met het regeeringsbeleidvoorloopig verslag ovee de rijksbegrooting. (Binnenland, 3e Blad), Nieuwe werkgelegenheid voor jongeren; een plan is ingediend. (Binnenland, 3e BI.),' De nieuwe opcenten op de belastingen, (Binnenland, 3e Blad). Ongelukken op onbewaakte overwegen bij Schiedam en Wychen; twee dooden, (Gemengd, 3e Blad). Het Nederlandsch Voetbalelftal samen' gesteld voor den wedstrijd tegen Dene marken. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Italië is blijkbaar bereid om over een oplossing van het oorlogsconflict te praten (4e en le Blad). Redevoeringen van Baldwin en Eden in het Engelsche Lagerhuis. (4e en le Blad). De verkiezingen in Engeland op 14 No vember bepaald. (Buitenland, le Blad). Maatregelen in Frankrijk tegen onwettige vereenigingen en wapenhandel. (Buiten land, le Blad). Groote boschbranden in Caüfornië. (Buitenl. Gemengd 3e Blad en Tel, le Blad) Biügaarsch Macedonië door wolkbreuken geteisterd. (Tel. le Blad). zie voorts laatste berichten, eerste blad. ENGELAND. 14 November nieuwe verkiezingen Nieuwe regeering in Canada Het mij nconfliet. De eerste minister Baldwin heeft in het parlement bekend gemaakt, dat dit morgen zal worden ontbonden. De verkiezingen zullen op 14 November a.s. gehouden worden. Het nieuwe parlement komt op 3 December bijeen. De vaststelling van den datum voor de heropening van het parlement wordt in de wandelgangen uitgelegd als een bewijs van optimisme der regeering inzake den uitslag der verkiezingen, daar het voor een regeering. die niet weet of zij terug zal keeren. niet gebruikelijk is, zulk een da tum te bepalen, f De Canadeesche conservatieve regeering Bennett is afgetreden en vervangen door een liberaal kabinet Mackenzie King. De mijneigenaren hebben de organisaties in kennis gesteld dat ze niet kunnen toe stemmen in een gemengde conferentie ter bespreking van nationale loonovereen- komsten. De mijneigenaren baseeren volgens de Daily Telegraph" hun houding op het ge loof dat de eenige practische methode is die van aparte overeenkomsten in ieder der kolenbekkens. UIT HET VERRE OOSTEN. Opstandige beweging in Noord-China. In Noord-China zijn de boeren in op stand gekomen. Het optreden der Ohineesche autoritei ten tegen de opstandige boeren, die zich van de stad Hsianghi hebben meester ge maakt, wordt ten zeerste belemmerd door het feit, dat het district voor tweederde binnen de gedemilitariseerde zóne Egt en het twijfelachtig is, of de stad zelf binnen of buiten deze zóne ligt. Binnen de zóne hebben zij de beschik king over de speciale politie, die echter voor een eenigszins belangrijke taak on voldoende bewapend Is. De magistraat en het hoofd der politie van de stad zijn gevlucht. Japansche burgers zouden de hand ge had hebben in den aanval op de stad. De geheele beweging zou, naar welingelichte kringen verklaren, op touw gezet zijn door Paitsjenwau, die ook de leiding had tij dens den mislukten overval op Peking in Juli j.l. De Japansche bladen zien In de gebeur tenissen het bewijs van een ernstige on tevredenheid der Ohineesche bevolking van het Noorden over het huidige regime en van het streven naar autonomie.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1