Besprekingen voor de mogelijkheid van een oplossing van het conflict begonnen. J6'le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 October 1935 Derde Blad No. 23183 De Italianen aan het zuidelijk front in actie. FR0NTNIEUWS. DE EFNIGE ABESSYNIER IN NEDERLAND. KERK- EN SCH00LNIEUWS VAN 'T FRONT. Zooals gemeld, ls het ln het Zuiden weer tot actie gekomen. Het Itallaansch legerberlcht meldt daai- jver: 18 October hebben tien toestellen van de Itallaansche luchtmacht ln Somaliland ge durende een uur de Ethiopische garnizoens plaats Dagherl aan de Strlbeli-rlvler ge bombardeerd, waar men zich gereed maakte de Itallaansche Unies aan te val len. Na het bombardement, gedurende het welk vijf toestellen werden getroffen door geweerkogels, gingen de troepen van Mustshll, onder commando van den majoor der grenadiers Fava, tot den aanval over en verdreven den vijand uit zijn versterkte {tellingen. De vijand werd nagezet en ver strooid, met achterlating van 50 dooden, ïeie gewonden en eenige dozijnen gevan genen. De Itallaansche inlandsche strijdmacht beeft hierbij 14 dooden en 40 gewonden lerloren. De vijand liet twee kanonnen, twee mi trailleurs, twee vrachtauto's, eenige hon derden geweren en een aantal kisten mu nitie achter. Aan Itallaansche zijde namen aan de actie deel de gewapenden van den sultan Olel Dinle, stamhoofd van de Chavelis, die uoeger onder Abessynië behoorden en thans naar de Italianen zijn overgeloopen. Hij vroeg deel te mogen nemen aan den ftrijd om zijn trouw te bewijzen. Het geheele gebied van de Chavelis ls door dit gevecht in Italiaansche handen. Van het front van Eritrea is niéts nieuws te melden, alleen de normale strategische- tn verkenningsvluchten. De bezetting van Dagheri ls eer. groot militair en strategisch succes. Dagheri ligt 200 meter boven den zeespiegel en ls de sleutel van den weg naar Harrar en een voornaam punt in het verdedigingssysteem san de Abessyniërs in dit gebied. Naar nog bekend wordt, had het gevecht plaats tijdens een storm in hevigen regen. De vliegtuigen namen actief deel aan den strijd door van geringe hoogte mitrailleur- vuur op den vijand te openen. Dagheri is de vruchtbare oase temidden van een gebied, arm aan water en bijna onbewoond. De troepen van generaal Graziani ruk ken thans langs twee wegen vooruit, één kogs Wesi Tsjaveli en de ander recht op Harrar aan. Men krijgt echter sterk den Indruk dat dit succes van Itallaansche zijde zeer wordt orerdreven Te Napels zijn 20 schepen gereed voor het vertrek naar Oost-Afrtka. Deze sche pen zullen bizonder omvangrijke zendin gen oorlogsmateriaal naar de Itallaansche koloniën overbrengen. Naar uit Asmara aan de bladen wordt gemeld, zijn op plechtige wijze zilveren me dailles uitgereikt, aan de nog in leven lijnde Askaris. die destijds aan den slag cm Adoea in 1896, hebben deelgenomen. De plechtigheid geschiedde in tegen woordigheid van generaal Redini. den com mandant van de vesting Asmara. Een detachement Askaris in groot tenue, bracht eerbewijzen aan de veteranen, bij sommigen waarvan de rechterhand en de linkervoet door de soldaten van negus Me- beiik waren afgehakt. Dit Addis Abeba wordt gemeld: Dedsjats] Kassa Sehbat' is benoemd tot opvolger van Ras Koeksa als bevelhebber tan de Ethiopische troepen in de provin ce Agame, waar de Italianen tot Edagaha- moes zijn opgerukt. Deze benoeming van een nieuwen bevel hebber wordt als een bewijs beschouwd, dat Abessyniërs ernstig willen pogen, den llaliaanschen opmarsch te stuiten. Zij schijnen de strategisch gewichtige stellingen, welke de mogelijkheid voor ope raties in grooten stijl bieden, in ieder geval h Abessynische handen te willen houden. Zondagmiddag heeft een aantal Italiaan sche vliegtuigen een vlucht gemaakt tot aan de Setit-rivier. In het hooge maisge- *as werden bommen geworpen, terwijl er bok met mitrailleurs op werd geschoten. De vliegeniers veronderstelden, dat in dit ïewas Abessynische krijgers verborgen la ken, doch de Abessyniërs leden geen ver liezen. De vroegere minister van oorlog. Fitau- rati Bixroe, is te Addis Abeba aangekomen 'n zal het bevel nemen over een aantal koepenafdeelingen, die binnenkort naar 'et front vertrekken. Birroe is ongeveer een jaar geleden in ongenade gevallen en '«bannen, doch thans is hij weer in ge nade aangenomen. Als Abessynische notabelen zich overgeven. De oorlogscorrespondent van het Ro- raemsche blad „II Messagero" meldt uit «mara: lederen morgen en lederen avond de «rste en qe laatste uren van den dag zijn blijkbaar het meest geschikt voor een over- schuiven er nog steeds donkere •cnunmen langs onze voorposten in Adoea n Adigrat. die met witte doeken zwaaien. Wanneer het notabelen zijn. die zich «nschen over te geven, dan is het steeds ?n van hun dienaren, die den eersten stap ecet. Behoedzaam treedt de zwarte knecht nader en begint eerst een heele rede- bouw so^da'en van <*e wacht te Wanneer deze hem te kennen geven, dat J? Wnst wat dichter bij kan komen, be- <™t hij allerlei buigingen te maken voor "enJen 'corP°raal of sergeant, dien hij te- van en doodigt vervolgens de dragers b Beschenken uit hem te volgen. Dit die zo?wel mannen, vrouwen als kinderen, hane1 5un houders Beitjes, lammeren en "en dragen en verder leeren zakken, ge- iW.Jbet melk en honigwater. Deze ca- x worden gewoonlijk eerst opgeslagen in een tent, om later onder de verschillen de veldkeukens te worden verdeeld. De gevers van de geschenken worden dan op de commandoposten aan een nauwkeu rig verhoor onderworpen en als zij indet- daad betrouwbaar blijken te zijn, mogen ze hun geweer behouden en verder vrij hun gang gaan In sommige gevallen slechts wordt een preciese waarborg geëischt ten gunste van personen, die wij niet kunnen identificee- ren, van de zijde van inlandsche stam hoofden, die reeds blijken hebben gegeven van hun trouw en die de gunst van het Itallaansche oppercommando genieten. De Negus weer voor de radio. Gisteren om 20.25 uur M.E.T. zond de speciale verslaggever van de „Paris Solr" in Addis Abeba uit het keizerlijk paleis een radioreportage uit, die tien minuten duur de en door de meeste Fransche radiozen ders werd gerelayeerd Na eenige Inleidende zinnen gaf de Fran sche journalist het woord aan den Negus, die een korte rede in vloeiend Fransch hield. O.a. legde keizer Haile Selassie er den nadruk op, dat in weerwil van de in ver houding groote zwakte van het Abessyni sche volk, dit het land toch zal weten te verdedigen. Want. aldus de Negus, wij strij den voor onze vrijheid. Daarna gaf de keizer uiting aan zijn vaste hoop op de rechtvaardige bespre kingen van den Volkenbond en aan zijn vreugde, dat ln Europa zulk een levendige belangstelling en deelneming voor zijn land en het lot van zijn volk bestaat. INDERDAAD BESPREKINGEN INGELUID. De diplomatieke correspondent van Reu ter meldt, dat te Londen officieel toege geven is, dat bij wijze van proef tusschen Rome en Parijs van gedachten gewisseld is inzake staking van de vijandelijkheden in Abessynië. Men geeft ook toe, dat er „eventjes ge rept" is van de mogelijkheid, om den oorlog te beëindigen in het onderhoud van drie kwartier, dat Drummond en Mussolini Vrij dag gehad hebben. Inmiddels verkeeren deze geopperde denkbeelden nog in het aanvangsstadium en dragen eerder het karakter van niet- formeele sondeeringen, die geen bepaalden vorm zullen aannemen, voordat het eenlgên tijd verder is, daar de drie betrokken par tijen. Italië, Abessynië en de Volkenbond alle drie voldaan moeten zijn. Hoewel de eerste voorstellen van Laval niet aannemelijk waren voor Mussolini, gaat Frankrijk voort met sondeeren. Groot- Brittannië wordt op de hoogte gehouden van het verloop en het is weinig twijfel achtig of zekere misverstanden zullen ver meden worden. Alle concessies, aan Italië aangeboden vóór de opening der vijandelijkheden, vor men waarschijnlijk de basis van de sug gesties aan Mussolini gedaan, vervolgt de correspondent van Reuter en men mag aannemen, dat Mussolini zijn oorspronke- lijken eisch van een mandaat over geheel Abessynië heeft gewijzigd. Te Londen blijft men er op staan, dat alles moet geschieden in het raam van den Volkenbond. Inzake de verklaring, die de Britsche ambassadeur in zijn onderhoud met Mus solini J.l. Vrijdag ten aanzien van de Brit sche plannen en motieven heeft afgelegd, met de bedoeling de Italiaansche misver standen hieromtrent uit den weg te rui men, wordt nog meegedeeld, dat deze door Mussolini vriendelijk is ontvangen. De duce zelf heeft ook een verklaring afgelegd, waarin hij de verzekering geeft, dat Italië zich niet in Britsche belangen zal mengen. Op grond van de vermindering van de Engelsch-Itallaansche spanning, die hier door ontstaan is, acht men „stappen ten aanzien van de Britsche vlootversterkingen in de Middellandsche Zee en een verminde ring van de Italiaansche troepenconcen traties in Lybië" mogelijk. Zulks zop op de ontspanning aan beide zijden nog meer den nadruk leggen. Sir Eric Drummond heeft gistermiddag opnieuw een bezoek gebracht aan Musso lini, om hem mede te deelen. dat Engeland en de Britsche koloniën, alsmede Anglo- Egyptlsch Soedan, de neutraliteitsvoor- schriften van de conventie van Den Haag van 1907 zullen toepassen. Dit beteekent. dat geen enkel Italiaansch oorlogsschip of Itallaansch schip, dat levensmiddelen, wapens e.d. vervoert, voor de Italiaansche troepen ih Oost-Afrika, langer dan 24 uur in een Britsche haven mag vertoeven. Verder mogen deze schepen niet meer brandstof en levensmiddelen Innemen, dan noodig is om de naastbijzijnde Itallaansche haven te bereiken. Vermoedelijk zal de Egyptische regeering eenzelfde besluit nemen. Het ls nog niet zeker, dat de werkcom- missie van de sanctieconferentie op 31 October weer biteen zal komen. Ingeval een ontsoanning intreedt tusschen Italië en den Volkenbond en aan den anderen kant een voldoend aantal staten voor 31 Octo- her toestemmin» hebben gegeven, zal 5 November benaald worden als aanvangs datum voor de ln- en uitvoersancties. Verklaring van den aartsbisschop van Canterbury. In een op de Kerkconferentie uitge sproken redevoering heeft de bisschop van Canterbury o.m. het volgende ver klaard: Italië ls generaties lang onze nauw- verbonden en standvastige vriend ge weest en er leeft geen verlangen dieper in de harten van ons allen, dan dat deze vriendschap moge worden voortgezet. Het is van het grootste belang duidelijk te maken, dat het tegenwoordige conflict er iSpeciale Reuter- en A.NP.-dienst). De strijd op het Zuidelijke front. ADDIS ABEBA. 21 Oct. (Reuter-A.N.P.I —Het herstel van de Italiaansche front linie in het Zuiden, met de Inneming van Dagnerrel. dat de Italianen beschouwen als een sleutelpositie op hun weg naar Harrar. toont, dat ondanks de recente regens operaties weer movelilk zijn Men verwacht thans, dat generaal Gra ziani zijn opmarsch naar het Noorden zal hervatten en daarbll een belangrijk deel van zijn leger gebruiken zal voor bescher ming van zijn linkerflank langs de rivier Sjebeli. Van het Noordelijk front. Op het Noordelijk front In Tigre speelt zich op het oogenblik geen enkele belang rijke operatie af. De Italiaansche lucht strijdkrachten gaan voort met hun dage- lljksche raids en de Abessijnen zetten hun troepenconcentraties voort. Het vertrek van den keizer naar het front. Het staat thans vast, dat de keizer bin nenkort per auto uit de hoofdstad zal vertrekken naar Dessie, het belangrijkste concentratiepunt der Abessijnsche troe pen op ongeveer 250 K.M. ten Noorden van Addis Abeba en op 300 K.M. ten Zui den van Makalle. Tweehonderd muilezels, die de bagege dragen van het keizerlijk huls. worden naar Dessie vooruitgezonden en talrijke nieuwe vrachtauto's worden voor vertrek ln gereedheid gebracht. Slechts weinig Abessijnen zijn van mee ning dat de oorlog begonnen zal worden voordat de keizer naar het front is ver trokken. Eerst op dat oogenblik is de krijg ontbrand, aldus verklaarden_ solda ten aan den correspondent van neuter- A.N.P. Het vertrek van de Keizerlijke Garde. De soldaten van de Keizerlijke Garde, die vandaag uit Addis Abeba zijn ver trokken, werden door hun weenende vrouwen begeleid tot aan den top van de berg Entoto. Naarmate troepen uit de hoofdstad vertrekken naar Dessie. arri- veeren andere troepen en stammen uit het Westen en komen hun hoofden aan, die door den keizer worden ontvangen, welke hun wapenen doet verstrekken. Telefoonverkeer met het Noorden hersteld. De telefoonverbindingen met het Noor delijke front zijn hersteld. Ras Seyoem, die het eerste gesprek langs de lijn met den keizer voerde, deelde hem mede, dat de Italianen hun voorposten terugtrekken en hun posities ten Zuiden van de lijn Aksoem, Adoea. Adigrat consolideeren. Ras Kassa trekt op. Uit Gondar wordt gemeld, dat de troe pen van Ras Kassa voortdurend opruk ken naar het Noord-Noord-Westen. Zij opreeren tijdens den nacht en verschui len zich overdag in verband met de voort durende aanvallen der Italiaansche vlies- tuigen, die op een hoogte van 60 M. vliegen en systematisch ieder terrein, waar zij overheen vliegen met kogels be- Z£Lcli6n (Copyright Reuter-A.N.F.) geen ls tusschen ons land en Italië, maar tusschen Italië en den Volkenbond. Bo vendien zijn wij. bij het uitspreken van een oordeel over de daden van Italië slechts de echo van het vonnis, dat om streeks vijftig landen ter wereld hebben geveld. Wij zijn gebonden door de ver plichtingen van het handvest, die wij vrijwillig op ons hebben genomen. Wan neer ongelukkigerwijze Italië inbreuk heeft gemaakt op het nakomen van het handvest, is er geen reden, waarom wij dat voorbeeld zouden volgen, maar veel eer is er alle reden voor vastbesloten te zijn ons eigen woord te houden en andere volken aan tc moedigen het hunne ge stand te doen. De eenige veiligheid voor den vrede ter wereld is gelegen in een collectief aanvaarden van een gemeen- schappelijken wetsregel onder de naties. Het is het doel geweest een zoodanige regel in te stellen door den Volkenbond op te richten. Daardoor leeft de Volken bond. Het handvest te beschermen en te verdedigen ls de veiligste weg en geves- tigden vrede te beschermen en te verde digen". Voorts zeide de bisschop, dat hij alle christelijke kerkautoriteiten ln Europa wilde oproepen hun krachten in het werk te stellen voor een verdediging van den Volkenbond en hun leden plechtig aan de Volkenbondsverplichtingen te herinneren. In dezen zin heeft stir reeds stappen bij den Paus gedaan. Hij had echter verno men. dat de Paus op het oogenblik niet bereid was meer te zeggen dan hij reeds gezegd had. Men moet ook inzicht heb ben in de moeilijkheden, waarin de Paus zich bevindt. Wel echter moet men hem verzoeken op zijn tijd en op zijn wijze noe eenige woorden te spreken. Woordelijk zeide de aartsbisschop ver der nog: ,.Tk geloof niet, dat de toewij ding aan Chris'u» er toe gebruikt kan worden een rechtvaardiging te geven voor het weigeren van een gebruiken van ge weld tegen rechtsbrekers". Sir Austin Chamberlain heeft in een interview met een Fransch journalist zijn reeds eerder vermelde meening nog eens herhaald, dat Engeland met Frankrijk den Volkenbond trouw moeten blijven. Locarno dient daarnevens gehandhaafd, aangezien de waarborg, welken wij krach tens ajt o-sct gayen. beantwoordt aan net krachtigste en duurzaamste beginsel der Britsche buitenlonrische Dolitlek; het was voor de onafhankelijkheid van de Neder landen. dat wil onze grootste oorlogen hebben gevoerd, tegen Philips II, Lode- wijk XIV qn Napoleon'*. WIL GRAAG MEEVECHTEN! (Van onzen reisredacteur) Hij hielp me ln inijn Jas en zeide „alstu blieft. mijnheerrr" met die mooie rollende r. waarvan de Oosterling het geheim be zit. Het zou een leugen zijn. wanneer ik beweerde, dat ik aan zijn uitspraak van het Nederiandsch den Abessyniër heiken- de: niemand zou me trouwens geloovcn. Maar men had het me verteld en het was aan zijn uiterlijk ook wel te zien, dat zijn wieg als hit daar vroeger tenminste ooit in gelegen had niet in deze Westersche streken had gestaan. In een restaurant te Amsterdam doet hij chasseursdiensten, hu neemt de kleedingstukken van de bezoe- kers aan en helpt ze in hun jassen. Zoo heb ik in een rust'g oogenblikje even een praa tje met hem gemaakt. Hij vertelt me. dat hij afkomstig is uit een dorpje in de omgeving van Tigre. dat thans in het bezit der Italianen is. Zijn ouders wonen daar nog en hij heeft in geen vier maanden iets van hen vernomen. Ze leven daar van den landbouw. Als jongen van 17 jaar is hij 12 jaar geleden de we reld ingetrokken, eerst als hutjongen op een Italiaansche boot, om daarna in aller lei betrekkingen op het land rond te zwer ven: in Rome. Parijs, Berlijn, Weenen en nu in Amsterdam. Ik vraag, of hij nog landgenooten hier kent. Hij is de eenige Abessyniër hier te lande, voorzooveer hij weet. en ook zijn consul, die te Brussel resideert, kent geen andere. Een Vereeni- glng van Abessyniërs heeft hier dus weinig reden van bestaan. Of hij terug wil, nu zijn land in gevaar verkeert? Nou. en of! Maar de reis ls wel wat duur. Hij heeft er met zijn consul over gesproken, doch deze zeide hem nog wat te wachten. Als het land zijn hulp nood-g heeft, zullen er wel middelen wor den gevonden om hem te doen overkomen. Om alvast toch iets te doen, wilde hij lee ren vliegen, maar ook dat kost geld. Zeven honderd gulden heeft een Abessijnsche chasseur niet maar zoo in zijn zak! Hij hoopt erg op een reductie of op een subsi die van het consulaat. „Ze zeggen wel: waarom zou je hier weggaan, je hebt het goed. Maar mijnheer, ik voel het hier." Hij tikt daarbij met zijn slanke rechterhand op zijn borst. In de kranten buiten- landsche zoowel als Nederlandsche volgt hij de gebeurtenissen in Abessynië van uag tot dag en het is begrijpelijk, dat hij brandt van begeerte om zijn landgenooten bij te staan. Maar de eerste successen der aanvallers beteekenen nog geen definitieve overwin ning! De grootste moeilijkheden komen nog, dat is hij met de berichtgevers van het oorlogsterrein volkomen eens. Over den overgeloopen Ras Goepsa hij zegt, dat het Goepsa moet zijn en spreekt het woord uit met een zachte, haast melodieuse Fran sche g) is hij niet te spreken. Dat is ech ter een enkeling. Het meerendeel der hoofden en ook de bewoners zullen den keizer trouw blijven. De keizer heeft veel goed gedaan om het land tot grooter wel vaart te brengen en men eert hem alge meen zeer. Hij heeft hospitalen opgericht, voor gebrekk'gen, die vroeger onverzorgd waren en in de bedelarij hun levensonder houd vonden. En de slavernij? Ja, die wordt nog wel in Abessynië gevonden, al hoewel minder dan vroeger. De slaven hebben echter niet te klagen. Zij hebben het goed en volgens hem moet men het meer beschouwen als een soort vaste dienstbetrekking met een loon in natura. De bevolking leeft gelukkig. Of leefde, dat is beter, omdat nu een vreemde indrin ger dat geluk is komen verstoren. Wel is er behoefte aan technische beschaving, die de Westerling er kan brengen, doch daar mee was men reeds bezig. Van een bescha ving, die met bommen en granaten moet worden gebracht hij zegt het zijn keizer na is men afkeerig en men begrijpt er ook niet veel van. Hoe hij over de Wester lingen nu denkt? Ze zijn goed en hun in vloed is er welkom, als die maar met vreedzame bedoelingen geschiedt. Zijn landgenooten kunnen er nog heel wat van leeren. doch reeds langen tijd hebben de Westerlingen er hun werkzaamheden, waarbij de omgang met de bevolking niets te wenschen overlaat. Armoede heerscht wel bij sommige zijner landgenooten, maar ook de armen zijn gelukkie. Ieder had er zijn brood en het typische Westersche ver schijnsel van ..hooger-op willen" kende men er niet. „Hier begeert ieder rijk te worden, en als hij rijk is, nog rijker", gaat mijn vriend verder „Dat bestaat bij ons niet. We zijn al tevreden, als we kunnen leven en voor iederen Abessyniër was er een plaats onder de zon, die niemand hem misgunde". En vechten? Ja. dat doen zijn landge nooten graag. Nu ook zou hij niets liever willen, dan een geweer in de handen te hebben en dan er op los. Zijn donkere oogen in den witten rand, die in de hoeken roode accenten heeft, beginnen te glin steren bij de gedachte. Er leeft nog steeds iets van de Afrikaansche wildernis en de Afrikaansche heete zon in zijn tengere maar stevige gestalte. Het klimaat is voor den Europeaan niet gunstig, doch zoowel de grootste hitte als de koude in de bergen deeren den Abessyniër niet. Hijzelf had het den eersten echten winter in Europa wel wat zwaar, maar nu is hij er volkomen aan gewend. Zoowel in de warmte ais bij flinke vorst voelt hij zich behagelijk en hij weet niet wat ziek zijn is. Een Christen is hij, van de Koptische kerk. Ook hij draagt, evenals zijn landge nooten daarginds, een doekie met een kruis op de bloote borsf onder znn kleeding. Dat beschermt h°m tegen kwade kansen van het leven, zooals hij vast gelooft, dat ook de anderen erdoor hès"vuf zullen wor den. Het oude geloof, dat in deze streken reeds van de derde eeutf na Christus da teert, zal hen bijstaan Autoirobilisien, geeft alleen signalen, wanneer het werkelijk noodig is en niet uit sleur of tijdverdrijf. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 23 OCTOBER. BOSKOOP. Geref. Gem.: Voorm. halftien, nam. half vier en nam. 7 uur (Dankdag gewas), ds. G. H. Kersten van Rotterdam. RIJNSBURG. Chr. Geref Kerk: Nam. 7 uur. ds. Hol- trop van Hilversum. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfacht. ds. Salomons van Amsterdam. WADD1NXVEEN. Chr. Afg Gem.: Nam. 7 uur. ds. Van Wier van Rijssen. o NED. HERV KERK. Aaneenomen: Naar Middelburg (vac.-L. B. Tjebbesi W. H. Kelder Jr. te Breskens. Beroepen: te Napserveen (toez.), J. M. Wlllemsen.'cand. te Schoondijke. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Leerdam, H. Volten té Bolnes. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Borsselo, M. Heikoop te Utrecht. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Haarlem-N., M. W. Nieu- wenhuyze te Franeker. Bedankt: Voor Kornhorn, A. H. Hilbers te Groningen. Ds. N. v. d. SNOEK t In den ouderdom van 57 jaar is te Vee- nendaal vrij onverwachts overleden ds. N. v. d. Snoek, Ned. Herv. predikant aldaar. De overledene werd 26 Maart 1878 te Abcoude geboren en studerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1906 werd hij candidaat in Utrecht en 7 Oct. 1908 aanvaardde hij het predikambt bij de Ned. Herv. Gem. van Brakel In 1909 ver trok de overledene naar Ooster-Nijkerk (Fr welke standplaats hij in 1911 met: Vlaardingen verwisselde In 1915 vertrok ós. v. d. Snoek naar Ameide, om in 1918 te Zetten zijn intrede te doen. In 1921 werd de overledene predikant te Kralingen en 25 Maart 1928 verbond hij zich aan de gemeente van Veenendaal. Ds. v. d. Snoek was quaestor van den ring Rhenen en assessor van het classicaal bestuur van Wijk. Ds. v d. Snoek die tot de vooraanstaan de Geref. figuren In de Ned. Herv. kerk behoorde, maakte o.m. deel uit van het hoofdbestuur van den Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de waar heid in de Ned. Herv. (Geref.) kerk en was vice-voorzitter van de vereeniging voor Kerkherstel. Ook had hij zitting in de redactie van het weekblad „De Waar heidsvriend". het orgaan van den Geref. Bond. Ds. v. d. Snoek ontkwam in 1929 bij een auto-ongeluk, dat zijn plaatselijken ambtgenoot, wijlen ds. M. Jongebreur het leven kostte, als door een wonder aan den dood. Zijn plotseling verscheiden heeft in Veenendaal groote ontroering gewekt. Dr. F. VELDSTRA. Tot directeur van het zendingshospitaal te Poerworedjo is benoemd dr. F. Veldstra. De nieuwe directeur die aan het hoofd komt te staan van het zendingsziekenhuis van het zendingsterrein van de Geref. kerken van Utreoht en Gelderland, werd in 1927 door de Geref. kerk van Amster dam uitgezonden in overleg met de depu- taten voor de Soemba-zending, naar Djocjakarta. teneinde werkzaam te zijn in het Petronella-hospitaal aldaar, echter onder uitdrukkelijk beding dat hij voor de Zending op Soemba zou beschikbaar blij ven. In 1935 trad hij ln dienst van deze zendmg. o Ds. A. DROST Azn. Morgen viert de nestor der Ned. Herv. predikanten te Arnhem, ds. A. Drost Azn. zijn zilveren jubileum als predikant dier gemeente. Adrianus Drost werd 5 Mei 1870 te Delft, waar zijn vader predikant was, geboren en studeerde aan het gymnasium aldaar en aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1895 candidaat geworden, bevestigde zijn vader hem 23 Aug. 1896 te Angerloo in. zijn eerste gemeente, waar de jubilaris intrede deed sprekende over Joh. 6 68 en 69. In 1901 vertrok ds. Drost naar Loe- lien a. d Vecht, welke standplaats hij 23 Oct. 1910 met Arnhem verwisselde, waar zijn toenmalige collega, ds. A B. te Win kel van Den Haag, hem bevestigde en aan welke gemeente ds. Drost zich verbond, sprekende over 1 Petr. 4 11. Ds. Drost is in zijn woonplaats een bekend figuur. Hi} is praetor van den ring Arnhem, gods dienstleeraar aan de Rijkskweekschool, curator van het Gem. Gymnasium, lid van den Reclasseeringsraad, voorzitter van de afd. Arnhem van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen: voorzitter van het bestuur van het Prot. Bestedelingenhuis „Vredenhoff": idem van de Arnhemsche Zondagsschoolver.; godsdienstleeraar aan het Burgerwees huis; lid van de commissie uit den kerke- raad voor de Kinderkerk. terwijl hij tot 1 Sept. j.l. ook godsdienstleeraar in de strafgevangenis was Daarnaast maakt ds. Drost deel uit van het hoofdbestuur van de Utr. Zendingsvereeniging, is hij be stuurslid van het Chr. Nat. ZendingsfeesB en quaestor van de classicale Weduwen- beurs. Ook aan de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. geeft ds. Drost in bestuursfuncties zijn krachten. De jubilaris zal morgenmiddag en -avond ln zijn pastorie aan den Zypen- daalschenweg reclpieeren en as. Zondag avond in de Groote Kerk een gedachtenis rede houden. O ZENDINGSWEEK 3—10 NOVEMBER. Het Zendinsgbureau te Oegstgeest (Postrekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: De voorbereiding van de week van ge bed. toewijding en offer is in vollen gang. Reeds zijn er 283 000 manifesten en offer- zakjes verspreid, waarvan 53.000 van het manifest, voor kinderen op scholen en zondagscholen. Verleden jaar bedroeg 't totaal aantal aangevraagde manifesten 465 000. Wij zijn dus nog vele aanvragen wachtende. Voor een goede voorbereiding is het echter noodig. dat men niet te lang meer wacht met de aanvrage.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9