SI nAN'SL,N,MENT LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 22 October 193S LAND- EN TUINBOUW Zangschool „Katwijk" DE ALGEMEENE TOESTAND. Besprekingen ingeluid. Zooals wij gisteren reeds veronderstelden ls inderdaad het uitstel van het in werking stellen der economische sancties gegrond vest on de hoop. dat een schikking in het conflict zal kunnen worden bereikt. Er zijn toch. dat wordt officieel erkend, bespre kingen dienaangaande ingeluid, waarbij speciaal Parijs weer de rol van bemidde laar tusschen Londen en Rome vervult. Te bevoegder plaatse wordt verklaard, dat het onjuist schijnt van rechtstreek- eche onderhandelingen te spreken waar aan een van Italtaansche zijde of elders ingediend plan ten grondslag zou liggen. Men zoekt uitsluitend contact om tot een algemeene opheldering van den stand van zaken te komen zonder dat hierbij volgens een bepaald schema gehandeld wordt Allo deuren staan open. Benige definitieve resultaten zijn echter nog niet bereikt. De beslissende vraag zal zijn of Musso lini thans handelbaarder zal blijken, m.a.w. bereid met minder genoegen te nemen dan voorheen Aangenomen mag toch wor den. dat Italië niet meer zal kunnen krij gen dan de Commissie van Vijf aanbood! BELGIE. Nieuw loonconflict in de mijnen. In het Belgische mijnbedrijf blijven de moeilijkheden met de arbeiders voortdu ren. Aan het einde van de vorige week werd in verschillende mijnen in het bekken van Luik de staking geproclameerd, daar de mijnwerkers een loonsverhooging van 5 1 wenschen. terwijl de mijneigenaars slechts 2'/i willen toestaan van den dag af, waarop het indexcijfer voOr de kosten van levensonderhoud tot 672 zal zijn ge stegen. De nationale gemengde commissie heeft zich Zaterdagmiddag met het conflict be ziggehouden. De afgevaardigden der arbei ders hebben er niet alleen op gewezen, dat de hoogere prijzen van levensmiddelen en andere kosten van levensonderhoud een loonsverhooging noodzakelijk maken, maar tevens op het voortduren van de gedeelte lijke werkloosheid, die de inkomsten van de mijnwerkers vermindert. Er is nog geen oplossing gevonden. DUITSCHLAND. Meer onderwijskrachten Incident op het Tsjecho-Slowaaksche gezantschap. Te beginnen met het jaar 1936 zullen de Pruisische hoogescholen voor de opleiding van onderwijskrachten een grooter aantal onderwijzers en onderwijzeressen voor1 den dienst op de volksscholen opleiden dan in de voorafgaande jaren. Reeds in het zomersemester van 1935 konden ongeveer 2000 studenten aan de bestaande hooge scholen worden geplaatst. In de komende jaren zullen nog meer onderwijzers en onderwijzeressen noodlg zijn. Alle kweekelingen zullen kort na hun opleiding kunnen worden te werk gesteld. Op de Tsjecho-Slowaaksche legatie te Berlijn heeft zich gisteren een incident voorgedaan. Drie jongelieden vervoegden zich aan het gezantschap en vroegen den gezant te spreken. Zij ontvingen hierop ten antwoord dat.de gezant afwezig was en dat hij hen bijgevolg niet kon ontvangen. De drie jongelui begonnen daarop uiting te geven aan hun misnoegen en beleedl- gingen te uiten aan het adres van Tsjecho Slowakije, in verband met de onderdruk king, waaronder, naar zij1 beweerden, de Duitschers in Tsjecho Slowakije gebukt gingen. Zij vernielden het meubilair in de wachtkamer en in een aangrenzend ver trek sloegen zij de ruiten in. De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd en arresteerde de daders. Zij wei gerden echter hun identiteit op te geven. Naar zij verklaarden, waren zij Tsjecho Siowaaksche staatsburgers van Duitsche nationaliteit. Het gezantschap wil het resultaat van het door de politie Ingestelde onderzoek afwachten, alvorens na te gaan, welke ge volgen het incident zou kunnen hebben. ENGELAND. Het program van Lloyd George. Lloyd George heeft zijn campagne voor de in November plaats vindende Lagerhuis verkiezingen geopend met een brochure, welke wordt uitgegeven door zijn comité van actie voor vrede en herstel en waarin het programma van Lloyd George ten aan zien van de bultenlandsche politiek wordt uiteengezet. Dit document, dat getiteld is „Politiek en vrede", is gedeeltelijk gewijd aan het Italiaansch-Abessynisch conflict. Tot op lossing hiervan wordt de blokkade van Italiaansch Oost-Afrika, onder leiding van den Volkenbond, aanbevolen. Het programma van Lloyd George en zijn comité van actie beveelt voorts aan een stilstand van vijf jaar op het gebied der bewapening, verlaging der douane-tarieven en opheffing van de contingenteermgen, stabilisatie der valuta, een nieuwe verdee ling der koloniale mandaten en herziening van de redactie van het Volkenbondspact, „ten einde de noodzakelijke wijzigingen in de politieke en economische orde te verze keren, echter door middel van een collec tieve actie en niet door een oorlog". Een deputatie van den mijnwerkersbond heeft een onderhoud gehad met den mi nister van mijnbouw. Deze beloofde, dat hij den mlnisteraad het verzoek van de mijn. werkers om loonsverhoging zal voorleggen. De afgevaardigden van de mijnwerkers, die te Cardiff bijeen zijn gekomen, be sloten, dat alle arbeiders, die zich boven den grond bevinden, het werk zullen her vatten. In het communique, dat werd gepubli ceerd. wordt gezegd, dat men hoopt, dat men de arbeiders, die zich nog onder den grond bevinden, spoedig destaking zal kunnen doen beëindigen. U L U n II w VERDRIJFT PIJN' VOORZITTER „BLOEMBOLLENCULTUUR" DE HEER A. VERDUYN Jr. UIT LISSE CANDID AAT. Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereenlging voor Bloembollencultuur heeft gisteren te Haarlem vergaderd ter bespreking van de voorziening in de va cature van voorzitter, welke zal ontstaan door het aftreden op 31 December van den heer E. H. Krelage. Naar wij vernemen zal aan de afdeelin- gen worden voorgesteld den heer A. Ver- duyn Jr. te Llsse, lid van het hoofdbe stuur, op de algemeene vergadering ln December te houden, candidaat te stellen. ACTIE TEGEN SANEERING IN BLOEMBOLLENBEDRIJ F NIET STOPGEZET. Het antl-saneerings-comité uit de bol lenstreek heeft den moed niet opgegeven, zegt de „Tel." In de gistermiddag te Haarlem gehouden huishoudelijke verga dering welke onder leiding stond van den voorzitter, den heer W. Murk uit Hille- gom, is verslag uitgebracht over de ge voerde actie. De vraag of de vergadering van meening was, dat na het resultaat op de vergadering van de Algemeene Vereen, voor Bloembollencultuur, waar met de kleinst mogelijke meerderheid tot voort gaan der saneering werd besloten, de tegenactie moest worden voortgezel, werd met algemeene stemmen bevestigend be antwoord. Besloten is tot oprichting van sub- comité's, die zich o.a. zullen bezighouden met plaatselijke propaganda en in ge regelde verbinding staan met het secreta riaat, dr. Dijt, Ipenrodestraat 8 te Haar lem. Medegedeeld werd, dat een zestal comitéleden ln audiëntie zullen gaan bij den minister van landbouw en visscherij, teneinde de onoverkomelijke bezwaren tegen de saneering aan Zijne Exc. uiteen te zetten. De handelsmoraal, zoo zei men, zakt op bedenkelijke wijze tengevolge van de maatregelen, terwijl verstarring, ver arming en verplaatsing van de cultuur naar het buitenland de onvermijdelijke gevolgen van de saneering zijn. Gewezen werd op de wenscheltjkheld een referendum over de saneering te hou den bij alle vakgenooten met behulp van een geheime stemming. Het zou n.l. be kend zijn, dat vele anti-saneerders op de openbare vergaderingen voor de sanee ring moeten stemmen, omdat zij bepaalde instellingen naar de oogen moeten zien. Getracht zal ten slotte worden, door middel van een paar afdeelingen van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur op de a.s. Decembervergaderlng het punt van de afschaffing der sanee ring wederom aan de orde te stellen. OOSTENRIJK. De fusie der weerformaties Von Papen naar Berlijn. In een door de radio verspreide dagorder gelast prins Starhemberg de regionale aanvoerders van de Heimwehren, Sturm- scharen en andere vrijwillige weerforma ties uitdrukkelijk zich te onthouden van commentaar naar aanleiding van het be sluit der regeering tot samenvoeging van alle militaire organisaties in één enkele militie en wel om elke verkeerde interpre tatie na de hervormingen te voorkomen. Starhemberg heeft de provinciale com missies der Heimwehren tegen morgen te Weenen bijeengeroepen ter bespreking van het plan tot fusie. In een te Weenen ge houden vergadering van de (Katholieke! Ost Nördische Sturmschare is de fusie reeds goedgekeurd. De „Daily Telegraph" meldt dat de Duit sche gezant te Weenen von Papen op dracht heeft onmiddellijk naar Berlijn te rug te keeren om Hitier rapport uit te brengen over de recente reconstructie' van het Öostenrijksche kabinet. Het verluidt, dat von Papen nieuwe instructies zal ont vangen voor de tegenover de nieuwe re geering té Volgen politiek. Het verluidt, dat de Öostenrijksche re- geering den afgetreden minister Fey den ge?antschapspost te Boedapest heeft aan geboden. DENEMARKEN. Verkiezing voor het Folkcting. Aan de verkiezingen van het Folketlng (2de kamer) waarbij 148 zetels moeten worden bezet (de 149ste zetel wordt op de Faroer toegewezen) nemen 722 candldaten deel, veel meer dan bij de vroegere verkie zingen. De Sleeswij ksche partij stelde 6 candldaten. de conservatie-Ten 98, do de mocraten 100 en de sociaal-democraten 125. DE OSSCHE MISDADIGERS STAAN TERECHT. OPNIEUW ZWARE STRAFFEN GEEISCHT. (Vervolg van gisteren). De laatste zaak betreft een roofoverval, gepleegd op 2 November 1930 to Oss in de woning van den koopman Johannes Kuy- pers. Hiervoor staan gezamenlijk terecht de 29-jarlge schilder Wilhelmus Antonlus Bloemers, de 31-jarige landbouwer Fran- ciscus de Reuver en de 26-jarige arbeider Johannes Marinus den Brok. Verdachte Bloemers zegt van de zaak niet veel te weten. President: „Aan den rechter-commlssa- ris hebt u een volledige bekentenis afge legd en aan de marechaussee ook." Verdachte: „Ik moest wel aan de mare chaussee bekennen, want zij hebben mi) gepijnigd." De president leest hierop voor de verkla ringen, welke verdachte voor den rechter commissaris had afgelegd. De verdachte maakt hierna een om zwaai en bekent vlot met Toon de Soep, de Reuver en den Brok dien dag op stap te zijn gegaan. Van do gestolen bult heeft hij een bedrag van f. 175 ontvangen. Verdachte De Reuver legt een volledige bekentenis af. Toon de Soep had de vrouw vastgegre pen, terwijl den Brok het geheele huls doorzocht om geld te vinden. Verdachte Den Brok geeft ook toe met de drie andere personen de woning van Kuypers te zijn binnengedrongen, terwijl de andere personen zich met de vrouw oe- moeiden, heeft hij het huls doorsnuffeld. In de bedstee vond hij het geld. Het was een bedrag van f. 1000, dat onderling werd verdeeld. De wachtmeester, marechaussée de Gier, een der groote „zuiveraars", geeft hierna een uiteenzetting van de situatie ter plaatse, onmiddellijk na den roofoverval. De deur van de woning was Ingetrapt. Na het verhoor van den koopman Kuy pers wordt zijn echtgenoote verhoord. ZU zegt, dat even nadat haar man naar de kerk was gegaan, zij bemerkte, dat er per sonen aan de deur waren. Zij deed echter niet open. Toen hebben zij de deur inge trapt. Getuige heeft ze niet herkend, om dat de bandieten gemaskerd waren. Een hunner vloog op haar af, greep haar bij de keel en zei: „Je geld, anders ga je er aan." Toen had de vrouw geantwoord: „Mijn man heeft het geld meegenomen, maar wat ik nog ln huls heb, zal tk jullie geven." Zij hebben toen het licht uitge draaid en bij het licht van een zaklan taarn het geheele huis doorzocht. Een der bandieten riep: „Ik heb het geld al." Daar na verlieten zij haastig de woning. Getuige A. Hendriks (de Dikke Toon de Soep), zegt, dat het voorstel tot dezen rooftocht was uitgegaan van verdachte Den Brok. Dit wordt door dezen verdachte toege geven. De officier van' Jüstltie mr. van Ever- dingen noemt het ten laste gelegde feit van zeer ernstigen aartl De schuld der verdachten staat onomstootellj k vast en zij staan zeer ongunstig bekend. Spr. requlreerde tegen de verdachten Bloemers en den Brok een gevangenisstraf van acht jaren, waakna hij tegen den ver dachte F. de Reuver een gevangenisstraf eisehte van zes jaar. Mr. Wubbe. optredend voor den ver dachte den Brok, pleitte clementie. De verdediger van F. de Reuver en Bloemers. mr. de Haes uit Eindhoven, wees op het feit. dat de misdadige kern te Oss niet zoo groot ls als men in het algemeen aanneemt. Men most onderscheid maken tusschen verdachten, die wel en die nlot tot de kern behooren en zijn cliënten be- hooren er niet toe. Spr. pleitte een zeer clemente straf voor Bloemers en voor de Reuver een voorwaardelijke gevangenis straf. Verdachte den Brok: „Meneer de presi dent. Ik geef er niets om. wat tegen mij wordt geëischt. Ik ben levensmoe en hoe eerder ik sterf, hoe liever lk het heb. Ik ken het leven ln de bajes en als lk tot acht Jaar word veroordeeld, dan hoop tk maar dat een einde wordt gemaakt aan mijn leven." De uitspraak van de zaak wordt bepaald op 4 November a.s. HAAGSCH GERECHTSHOF. De Haagsche rechtbank heeft twee nog Jeugdige Leidenaars W. S. en A. S. we gens diefstal veroordeeld, tot resp. 6 en 4 maanden gevangenisstraf. Zij hadden in Maart j.I. te Lelden uit een pakhuis een partij margarine gestolen, welke zij per bakfiets vervoerden. Verdachten, die de feiten hebben be kend. zeiden, dat zij uit armoede hadden gehandeld, daar het bedrag, dat zij als steun ontvingen, niet toereikend was om ln het onderhoud van hun gezin te voor zien. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Mr. De Mllly verzocht een voorwaarde lijke veroorcteeling. Uitspraak Nov. a.s. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kanton gerecht alhier terechtstaan de koopman H. van der M. uit Leiden, omdat hij met zijn vrachtauto op hoogst roekelooze wijze op den Hooge-Rijndijk heeft gere den, waardoor hij een wielrijder, die den weg overstak, ondersteboven heeft gere den, waardoor deze zóó ernstig verwond werd, dat hij 9 dagen zijn werk niet kon verrichten en verpleegd moest worden. Het O. M. zeide geaarzeld te hebben om deze zaak te vervolgen. De meeste wiel rijders denken door den arm uit te steken, veilig te kunnen oversteken en maken de verkeersfout om niet even om te kijken of de weg wel vrij is Pas is voor de Haag sche Rechtbank zoo'n wielriider tot, een hooge boete veroordeeld. Dit neemt niet weg. dat verdachte ook roekeloos heeft gereden en or geen reden was on een braad-m wp" dan wielrijder ondersteboven te rijden. In dit geval wilde het dnsgeen 'moge boete pischen en vroeg daarom f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. De kan- AALSMEER. De bloemenhandel. Onder den invloed van inkrimpenden aanvoer werd gedurende de afgeloopen week de prijs voor rozen van betere kwali teit iets hooger. Echter beteekende dit nog geenszins, dat de opbrengst in het alge meen bevredigend zou zijn. Als zeker kan geconstateerd worden, dat de uitkomsten tot nu toe gedurende dit Jaar met de cul tuur van snijrozen behaald, zeer slecht zijn geweest en volgens betrouwbare gegevens bij meerdere bloemisten zoo ongeveer de helft zullen bedragen van vorig Jaar, toen 't ook al slecht was. Hoewel het aanbod van seringen-takken de laatste dagen nog niet veel te beteekenen had, was de prijs toch geenszins hoog; voor de betere takken werd pl.m. 20 cent per stuk betaald, wat betee- kent, dat de doorsnee-prijzen heel wat la ger zijn. Of de bloemist door het vroege forceeren van seringen, met de daaraan verbonden groote uitgaven aan brandstof fen. veel voordeel heeft, ls te betwijfelen. De kwaliteit ls bovendien nog niet zooals de sering behoort te zijn; flinke bloemtros sen met groven nagel. Als^een vorst op treedt, wordt het half tot laatst November aleer de seringenstruik geacht kan worden geheel te zijn afgerijpt en ook dan pas kan de bloemist het beste succes met het for ceeren verwachten. Van chysanthemums was nog een groote aanvoer, terwijl de op brengst voor betere kwaliteit vrij constant bleef. Voor de grootbloemige soorten werd van 1018 cent per stuk betaald, terwijl de klelnbloemige, waarvan weer aanbod van beteekenis was, tot 20 cent per bos golden. Van Am. anjers kwam ruimer aanvoer, met als hoogste prijs per bloem 9 cent. De kwa liteit van deze bloemen liet echter nog wel eens te wenschen over en zoo'n product brengt weinig op. De bouvardla's werden Iets lager ln prijs, terwijl die van lelies, bij klein aanbod, uitstekend was. Het snlj- groen, sprengerl en plumosus, was goed koop, terwijl freesla's van goede kwaliteit een bevredigende opbrengst gaven. Aan de veilingen van potplanten is steeds ruim aanbod van cyclamen, begonia's en ver schillende andere soorten wlnkelpotten. De cyciamen werden in het algemeen lager ln prijs. De beste hangbegonla's brachten tot f. 1.40 per stuk op. BENTHUIZEN. Raadsagenda. Morgenavond te 7 uur zal door den gemeenteraad een openbare vergadering worden gehouden. 1. Opening en notulen; 2. Mededeelin- gen; 3. Verzoeken ontheffing schoolgeld en hondenbelasting; 4. Deposito-overeen komst met de Bank voor Ned. Gemeen ten; 5. Verordening besmettelijke zlek- tengeldcn; 6. Staat van oninbare posten schoolgeld; 7. Vaststelling vergoeding art. 101 wet L.O. over 1933; 8. Wijziging be grooting 1935; 9. Begrooting 1936; 10 Rondvraag en Sluiting. HAARLEMMERMEER. P. van Nieuwkoop t In zijn woning aan den AkerdUk alhier. Is op 63 Jarigen leeftild overleden de heer Pleter van Nieuwkoop, die gedurende tal van jaren als machinist aan het stoom gemaal „de Lijnden" ln dienst van den Haarlemmermeerpolder ls werkzaam ge weest. Dirk Harting en Arlgje Terlouw. wo nende aan den AalsmeerderdUk alhier, hebben hun 50-Jarige echtvereeniglng her dacht. Van verschillende zijden mochten de nog krasse oudjes (75 en 70 jaar) blij ken van belangstelling ondervinden. Ook de burgemeester van deze gemeente mr. A. Slob heeft hen persoonlijk gecomplimen teerd. De nieuwe Ned. Herv. Kerk. die aan den Hoofdweg nabil de Lijnden ln Haar lemmermeer gesticht wordt, nadert haar voltooiing. Het geheel maakt een goeden Indruk en kan als een groote aanwinst voor de omgeving worden beschouwd. Het ligt in de bedoeling het nieuwe kerkgebouw omstreeks half November in gebruik te nemen. o HILLEGOM. Hek door auto vernield. Gistermorgen had op de Leidschestraat een slipgeval plaats, dat elf meter hek werk kostte. Een auto, die uit de richting Leiden kwam. slipte op de tramrails en vloog tegen het hek der perceelen num mers 72 en 74. Het hek van beide per ceelen was over een afstand van onge veer elf meter vernield. De auto was na tuurlijk ook beschadigd. HEDEN: Burchtzaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. dr. van Broekhuyzen. 8 uur nam. „In den vergulden Turk": Ned. Relsver. afd. Lelden. 8 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 uur nam. Pieterskerkgracht 9: Ledenverg. afd. Lelden Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis". 8'/i uur nam. KatwlJk-aan-Zee (Gemeentezaal); Spr. J. Slegelaar van Den Haag. 8 u, n.m, Woensdag. Nutsgebouw: Bazaar t. b. v, de Ver. van Vrljz. Hervormden. 2'/»5en 7'/iio uur nam. Rehoboth: Geref. Bond. Spr. ds. Fok- kema van Amstelveen. 8 uur nam, KatwlJk-aan-Zee (Chr. Prot. Bel.); Geref. Bond. Spr. de heer Barendrecht van Delft, Vit uur nam. DAGELIJKS. Sted Museum de Lakenhal: Zilverten toonstelling tot 1 November a.s. 25 cents. KATWIJK. Loop der Bevolking. Vertrokken: M. Ros, naar Heemstede, Meer en Bosch P. Heines en echtg. naar Rotterdam, Kerdijkstraat 28c D. v. d. Bent en gezin naar IJmulden, Torrlcelll- str. 18 G. Verberg en gez. n. Leiden, Ko- revaarstr. 43 Wed. M. C. Waan—Berk man naar Adam, Hudsonstraat 73III W. M. A. Kalkman, naar A'dam, Ko ninginneweg 169 C. Roodenburg, naar Rotterdam, Breidnerstraat 45 D. v. Rijs wijk en gezin, Leiden, van 't Hofstr. 8 a. tonrechter kon zich met den eisch van het O. M. niet vereenigen en veroordeelde verdachte tot f. 30 boete of 12 dagen hechtenis. m De heer H. G. A. uit Utrecht moest terecht staan, omdat hij met zijn auto bij het kruispunt Noordeinde-Gijselaarsbank j het rechter verkeer niet den voorrang had verleend, waardoor hij ln botsing was ge komen met een vrachtauto van de fir ma B. Veldhuizen uit Leiden. Het O.M. cischte f.25 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte i overeenkomstig den eisch van het O M tot f.25 boete of 10 dagen hechtenis. DIVERSEN. Woensdag Lnst. Praeventleve Genees- kunne consultatiebureau voor moeilijke kinderen Haltdrie tot nalfvler, Inenting ie en uipntene 45 uur nam. Woensdags lnst v. praeventleve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: lnst. v. Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau voor Beroeps keuze 45 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v .h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 October a.s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, Tel. 136; A. J. Donk, Doe- zastraat 31, Telef. 1313 en C. van Zijp, Wllhelmlnapark 8, Oegstgeest, Telef. 271. Woensdag a.s. Zaogrepetltie, voor de klein» 4 uur, voor do grootero jongens en meisje half 5. N. VAN BEELEN 2463 Ingekomen: J. J. Roelofs, Dulnstr. 80 - A. v. d. Plas, Annastraat 18 M. M. A. van Baarle, v. d. Piaskade 1 J. C, Koevoet, Voorstraat 23 J. Hoogcnboom en M. M. Muilwijk, Drleplassenweg 26 A, de Vreugd, Varkevlsserstraat 155. Burgerlijke Stand. Geboren: Antje, dochter van M. Maat en G. van der Plas Pleter, zoon van P. van Duyvenvoorde en G. de Vreugd Maartje dochter van G. van der Bent en M. van Uuijn Neeltje, dochter van W. van der Plas en W. van der Plas Maartje, doch ter van J. van Duijn en A. Kuijt Jaapje dochter van C. van Duljvenvoorde en M. van Halewijn Maria, dochter van C. Franoken en M. de Vries Marljtje, doch ter van P. Groen en H. Ouwehand Arendjajjdochter van N. Hoek en J. P. Taal GerrfCzoon van J. van Duijn en G. van Duljvenvoorde Arica, dochter van A. v, Rijn en C. Guijt Maarten, zoon van P, Guljt en G. van Duijn. Overleden: Bastiaan Verdoes, oud 81 J-, weduwn. van A. van Rijn Levenloos aangegeven kind van J. de Vreugd en M. van der Bent. Getrouwd: P. van der Plas en W. Jan sen H. van Dijk en N. van der Plas J. J. Kroon en C. Sip D. Ouwehand en W. N. Vis J. Varkevlsser en A. van den Oever. KATWIJK AAN ZEE. Winterlezing van den Ned. Chr. Vrouwenbond. De eerste druk bezochte winterlezing van de afd. Katwijk werd in de Oranjezaal van het Jeugdhuis gehouden waar prof. dr. A. H. den Hartog sprak over: Het innerlijke leven der vrouw in verband met haar taak". De voorzitter mevr. Tom-Soaander- man las Filippensen 4 49 waarna zll prof. de Hartog welkom heette. Eigenlijk moest mevr. de Hartog-Meijes deze lezing houden maar zij kon dezen avond niet komen. Na in gebed te zijn voorgegaan, gaf zij het woord aan prof. de Hartog. Deze merkte op. dat deze lezing het werk was van zijn vrouw en hem. dus van hel" den. Hij wijdde uit, dat de vrouw het reine, het diepe, het hooge vertegenwoordigt. Zh wordt de moeder van alle leven genoemd en Goethe noemde Maria de hemelkonin gin. De vrouw heeft een monistisch en intuïtief karakter, wat spr. uitvoerig ver klaarde. De vrouw heeft een wonder baarlijk inzicht, in het karakter van een mensch. Zij heeft kijk op de dingen. Uitvoerig besprak spr. de veie bezigheden van een hulsvrouw, zi.1 is zelfs ln huis &e Staten-Generaal. zit ls ln één woord alle& De vrouw ls een juweel. De vrouw zorip voor het lichamelijke, zii heeft de zorg voor het stoffelijke. Spr, wees op het ge vaar als de vrouw een luk is voor den man, In het tweede gedeelte van zlin lezing besprak hii hoe God de vrouw heeft be genadigd. alsmede de roeping die zij ge kregen heeft. Prof. de Hartog eindigde met dankgebed. Gevolgen van den storm. Bil een wandeling langs het strand ls gebleken dat door den hevigen storm van de laatste dagen waarbii de zee tot aan den voet der duinen stond veel duin weggeslagen: op meer dan één plaats be droeg dit enkele meters. Onk de nall"ade van nalen met prikkeldraad aan den voej der duinen ls langs het geheele straw vernield en weggespoeld.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6