fwJS BELMANN LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 October 1935 Derde Blad No. 23180 -&JkJksdl ....Onct*c 76ste Jaargang BINNENLAND^ Hardnekkige constipatie. Van en over Plankenland. RECLAME- 2208 lange retten. i een garet. w Me» IBIS SHAG moe» men xijn pijp uiterst luchtig stoppen. IBIS SHAG ii dan xells lichter dan gewone rooktabak. Met een pijp IBIS SHAG doet men veel en veel langer dan met een pijp gewone Hollandsche rooktabak. Daarom is IBI$ SHAG zoo voordeelig. Maakt Uw pijp geregeld schoon. 25-JARIG JUBILEUM PROF. DR. E. VAN EVERDINGEN receptie in iiet geografisch instituut te utrecht. Prol. dr. E. van Everdingen. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat prof. E. van Everdingen het ambt van hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht aanvaardde. Op een receptie, die ter gelegenheid van dit jubileum gehouden werd in het Geo grafisch Instituut te Utrecht werd de hoogleeraar hartelijk gehuldigd. Een vrijwel onafgebroken stroom van personen bood zijn gelukwenschen aan; personen, zoowel uit de Universiteitswereld (e Utrecht als uit andere plaatsen. Voorts Velen, die door het Meteorologisch Insti tuut te De Bilt, waarvan de jubilaris hoofd directeur is in eenigerlei aanraking met dezen kunnen komen. O.m. waren aanwe zig de rector-magnificus van de Utrecht- sche Universiteit, prof. dr. C. W Voligraff en vele andere professoren. Voorts prof. dr. Haga te Zeist, oud-president curator van de Universiteit te Groningen, prof. J. D. van der Waals uit Amsterdam, president curator van het Meteorologisch Instituut, dr. D. J. L. Baron de Geer van Jutphaas, secretaris van het Curatorium. Walter Cool, secretaris van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, ir. Wolff, directeur van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart te Amsterdam, mr. J. G. Schreudeiv hoofd commies bij het departement van water staat, mede namens den minister van waterstaat, dr. R. Schuiling uit Deventer, de burgemeester van De Bilt, onder-direc teur van leden van het personeel van het K.N.MX, vertegenwoordigers uit de studen tenwereld en van de K.L.M. Prof. dr. C. W. Voligraff. rector-magni ficus sprak woorden van hartelijken ge- lukwensch namens den Academischen Se naat. waarbij hij erop wees, dat de Univer siteit trotsch is, evenals de Kon. Academie van Wetenschappen, dat zij prof. van Ever- dingen tot de hare mag rekenen. Spr. bracht de collectieve gelukwensch van het College van Curatoren over, dat hem al drie jaar onder zijn leden mocht tellen. Over de belangrijkheid van de tak van wetenschap, die gij doceert, behoef ik niet uit te weiden. Steeds hebt gij Uw krachten aan het internationaal wetenschappelijk onderzoek gewijd en haar een zeer belang rijken dienst bewezen. Na 25 jaar staat gij thans in het midden van Uw arbeid, gij denkt nog niet aan rusten. Meer dan ooit wilt gij werken. Wij wenschen U dan ook de kracht en de gezondheid daartoe. Wij bieden U onze oprechte hulde voor alles wat gij gewrocht hebt, en wij hopen, dat gij deze hulde wilt aanvaarden. RECLAME. Wat zij al innam, niets hielp. Hoe zij tenslotte beter werd. „Sinds heel lang was ik lijdende aan storingen in mijn spijsvertering, in die mate dat het mij onmogelijk was, wat ik al innam, om mijn constipatie kwijt te raken. Sinds ik aan de Kruschen Salts- kuur begonnen ben, gaat het veel beter en daarom wil ik mijn bewondering uitspre ken over de goede werking van Uw Kru schen Salts. Ik zal Kruschen Salts dan ook aan al mijn kennissen en familie aanraden." Mej. P. S. te A. De zes zouten in Kruschen Salts zijn het recept van de natuur zelf om de af- voerorganen goed te laten werken om eiken dag zachtjes maar zeker alle ver giftige afvalstoffen uit het lichaam te ven® deren. Zoodoende wordt Uw orga nisme vrij gehouden van alle onzuiver heden. welke, indien ze zich kunnen op- hoopen, den algeheelen gezondheidstoe stand schaden. Begin morgen met de „kleine, dagelij ksche dosis" Kruschen en zet daarmee den eersten stap op den weg naar volmaakte gezondheid. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. 2208 Prof. dr. J. A. Barrau sprak namens de faculteit der wis- en natuurkunde. Hoewel in het paleis der aardrijkskunde zijnde, wil ik er op wijzen, dat gij geen afvallige zijt. U is een taak opgedragen, die de enge grenzen der faculteit overschrijdt. Gij zijt dus geen immigrant of banneling, maar een apostel of kolonisator. Uw hoofdstuk uit het boek der wetenschap is met zooveel enthousiasme gedoceerd, dat wij ons daar over verheugen. Des te meer doen wij dat, nu gij thans Uw eigen hoofdstuk met dit jubileum erbij hebt willen schrijven. Prof. dr. Oestreich wees erop, dat in den harden strijd om het bestaan, ook prof. Van Everdingen aan deze Hoogeschool een actief aandeel heeft genomen. Ik ben er zeker van aldus spr dat Uw leerlin gen U niet gauw zullen vergeten en voor alles, wat gij gedaan hebt. breng ik U dan een hartelijk woord van dank. Dr. J Sudenga Mulder sprak namens het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, waarvan de jubilaris vele jaren steunend lid was en ook vele jaren mede-bestuurslid. De heer J. H. E. Kusters bracht namens de Utrechtsche studenten dank voor het geen prof. Van Everdingen voor hen is ge weest. j. Prof dr. F. A. Vening Meinesz wees erop. dat prof. Van Everdingen reeds sedert 25 jaar lid is van het Internationaal Meteoro logisch Comité, waarvan vele jaren als voorzitter, op welk gebied der internatio nale wetenschap zeer veel werk verricht is. Daarna sprak Prof. Van Everdingen woorden van dank voor de hartelijke hulde, die hem gebracht is. Mijn benoeming zoo zeide hij is ook te beschouwen als een experiment. Er moest afgewacht wor den hoe het zou gaan. En naar ik vertrouw, is dit niet mislukt. Dat dank ik mede aan de samenwerking en de vriendschap die ik hier van allen heb ondervonden. Na deze toespraken bestond er gelegenheid den jubilaris geluk te wenschen. o PRINSES JULIANA ZAL UTRECHT BEZOEKEN. Bezichtiging van enkele laboratoria. Naar het „Utr. Dagblad" meedeelt, ligt het in het voornemen van H.K.H. Prinses Juliana, op Vrijdag 25 October een be zoek te brengen aan de Utrechtsche Uni versiteit. In den voormiddag zal bezich tigd worden het met steun van de Rocke feller Foundation gebouwde laboratorium voor vergelijkende physiologie (hoog leeraar-directeur prof dr. H. J. Jordan). Voorts zal een bezoek worden gebracht aan enkele gebouwen van de faculteit der veeartsenijkunde en aan de Universiteits bibliotheek. Na ten Paushuize geluncht' te hebben, woont H.K.H. in den namiddag de ingebruikneming van het laboratorium voor physiologische chemie (prof. dr. W. E. Ringerbij. Ten slotte zal de Prinses een bezoek brengen aan het stads- en academisch ziekenhuis. Het bezoek van de Prinses zal een incognifo-karakter dragen. VOORKOMING VAN PARTICULIERE MILITAIRE ORGANISATIES. Wetsontwerp spoedig te verwachten. Naar de „Standaard" verneemt, zal bin nenkort verschijnen het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp ter voorko ming van particuliere machtsvorming op het terrein der Overheidstaak. Venvacht mag worden, concludeert het blad. dat de regeering beoogt, hiermede een eind te maken aan op militaire leest geschoeide afdeelingen, b v. de W. A. af- deeling van de N. S B die op den jong- sten landdag te Den Haag defileerde. NEDERLANDSCHE BIOSCOOP-BOND. Bekroning scenario-prijsvraag. Een der punten van het door den Neder- landschen Bioscoop-Bond samengestelde programma, ter herdenking van 'het veer tig jarig bestaan der cinematografie, was een prijsvraag, waarin een ontwerp van een scenario gevraagd werd voor een Ne- derlandsche geluidsfilm. Gisteren, op den laatsten dag van de herdenkingsweek, welke aan het 40-js.ig bestaan der cinematografie is gewijd, heeft de jury uit de 260 ontwerpen, welke haar waren toegezonden, een keus kunnen doen, waarmede deze welgeslaagde herdenkings week ongetwijfeld op een gelukkige en waardige wijze besloten is. De eerste prijs. f. 1000— bedragende, is toegekend aan het scenario-ontwerp on der motto Lumière, getiteld: „Magma, het bloed der aarde", dat is ingezonden door mevr. B, RanucciBeekman, lid van het Hofstadtooneel te Den Haag. De tweede prijs, groot f. 250 is toege kend aan de ineending onder motto „coctail", getiteld: „Griezendonk" en in gezonden door den heer mr. A. Roothaert te Tilburg, terwijl de heer Jan Heil, eandi- daat-notaris te Nijmegen, den derden prijs van f. 100.verwierf met zijn inzen ding onder motto „Lux ducet", getiteld: Het leven stroomt. De jury voor deze prijs -ang bestond uit de heeren: H. van den Eersnbeemt, te Amsterdam; Chr de Graaff te Amster dam; Mr. J. Huyts, teJRotterdamA. m. de Jong, te Bilthoven; L*J. Jordaan, te Am sterdam; B D. Ochse. te Heemstede; Will Tuschinski, te Amsterdam; J. W. F Weru- meus Buning, te Amsterdam. o VERKEERSEXAMEN OP DE IIAAGSCHE SCHOLEN. Op verzoek van de Vereeniging voor Veilig Verkeer 's-Gravenhage en aan grenzende gemeenten heeft de K.N.A.C. zich bereid verklaard de kosten op zich te nemen voor het doen vervaardigen van 20.000 exemplaren van een schriftelijke les. welke als examenvraag aan alle kin deren der hoogste klassen der lagere scholen in de gemeente Den Haag tijdens de Veiligheidsweek der K.N.A.C. zal wor den voorgelegd. De vereeniging voor Vei lig Verkeer zal het door kinderen afge leverde werk beschouwen als onderdeel van haar examens, waarvoor aan de jon gelui na met goed gevolg afgelegd prac- tisch examen een diploma met het Veilig Verkeersspeldje zal worden uitgereikt. Door genoemde Vereeniging zijn in Rijs wijk en Voorburg reeds ongeveer 3Ó00 kinderen geëxamineerd. Een zeer lichte me voor pijp en siga De smaak var Amerikaansche si - de postvluchten. De Sperwer is gistermiddag te 4.35 uur op Schiphol aangekomen. o de duurdere schoenen. In aansluiting aan het bericht over de verhooging der leerprljzen vernemen wij nog van andere deskundige zijde, dat de verhooging der leerprijzen, zooals die tot dusver tot uiting is gekomen een nood zakelijke verhooging der schoenen ten gevolge zal hebben van ten minste 40 a 50 cent. Voorts wees men ons er op, dat niet alleen de prijzen der huiden sterk zijn ge stegen maar ook de looistoffenprijzen. Msb. •o- UIT NED. OOST-INDIE. DE SUIKERKWESTIE. BATAVIA, 17 Oct. (Aneta). Het eind rapport van de commissie voor de suiker regelingen is thans ook naar Nederland gezonden, terwijl het intusschen op het Departement van Economische Zaken in behandeling wordt genomen. Het kantoor van den secretaris van de Suikercommissie zal worden opgeheven. De regeling voor de alleenstaande fa brieken zal, na het vertrek van den heer Faerels, door den heer Staverman, in samenwerking met een bedrijfsexpert, ge schieden, eveneens in nauwe samenwer king met het Departement van Economi sche Zaken. De „Java-Bode" taxeert, dat door de uitbreiding van den suiker-aanplant 1936 gedurende dat jaar en gedurende 1937 1000 tot 1200 Europeanen voor de suiker cultuur moeten worden aangenomen. Aneta vernam hieromtrent nader dat, hoewel het geschatte aantal Europeanen, dat moet worden aangenomen, minder bedraagt, het kleinste deel daarvan, voor namelijk jonger technisch personeel, uit Holland zal worden betrokken, behalve door de maatschappijen, die door middel van een goede wachtgeldregeling nog altijd hun technisch personeel aanhielden. De heer Luyten zette een en ander uit een tijdens een hem heden door den Gouverneur-Generaal verleende audiëntie. -o IIET AUTO-ONGELUK TE MAGELANG. SOERABAJA, 17 Oct. (Aneta). De toe stand van de heeren Houtschild en Van der Laan. die begin dezer week bij het auto-ongeluk te Magelang werden ge wond, is zeer vooruitgaande. RECLAME- 2004 HET KOMENDE SEIZOEN. III (slot). Enkele gezelschappen hebben wij nog niet de revue laten passeeren. Om te be ginnen Het Centraal Tooneel. Cees Laseur. ..Dit hard-werkend ensemble onder lei- van Cees Laseur is onveranderd ge geven. Het ls nog uitgebreid met Cor en Lucas Wensing. Het is een volledig op elkaar ingespeeld gezelschap, waarvan de voordeelen gemakkelijk te be grijpen zijn. Het heeft o.a. op zijn program ,.De Figurant" van Alfred Savoir, waarin Louis Davids als gast meespeelt Zal de ..kleine man" zich ook geschikt toonen voor het groote tooneel? Dan krijgen we „De Hagespelers" onder artistieke leiding van Eduard Ver kade. Eduard Verkade. Het tableau van het gezelschap onder ging geen wijziging. Het is niet groot en zal voor diverse opvoeringen dan ook met eenige krachten worden uitgebreid. De vaste spelenden zijn: Rika Hopper, Adriene Canivez, Taaie Medema, F-ientje Berghegge, Jacques van Hoven i directeur der Hage spelers), Eduard Verkade (artistiek leider), Rob. Geraerds (administratief leider van het gezelschap). Peter van Hulzen, Maar ten Kapteyn en Arend Hauer. Van de namen der vele gasten kunnen wij nog maar enkele publiceeren, t. w. Marie van Westerhoven. Corry Vonk en Peronne Hosang. Veel stof heeft opgeworpen, dat Eduard Verkade voortaan zal optreden als criticus van „De Groene". Is het mogelijk, dat een leider van een gezelschap objectief de prestaties bespreekt van zijn concurren ten en van zich zelf? Aan de capaciteiten van den heer Verkade wordt natuurlijk niet getwijfeld, doch de gestelde vraag is beslissend. Wat het repertoire betreft, daarop staat o.m. een opvoering van Shakespeare's „De Koopman van Venetie". Verkade zal den Shylock daarin spelen, eens de groote glansrol van Louis Bouwmeester. Natuur lijk in andere opvatting, evenals trouwens aan het geheel een andere opvatting ten grondslag zal liggen. Voorts prijken op het repertoire „Verdriet gaat over" met Rika Hopper in de hoofdrol en het Deensche „Professor Vigeland", dat een „actueel" probleem behandelt, n.l. de groote moei lijkheden. welke voor de kinderen het ge volg zijn van een verstoord huwelijksleven der ouders. Vcreenigde Schouwspelers Het tooneelgezelschap „De Ver Schouw spelers" o. 1. v. Pierre J. Mols zal in het seizoen1935/36 de volgende stukken uit brengen; „Ik heb een Mensch gedood" van Maurice Rostand. „Monica en Anna" van Marja Morozovicz-Szczepkowska. „Ro mance" van de Caillavet en de Fiers, „Herren der Welt" van dr. Oskar Singer en als een modern kinderstuk „Puppy's Avon turen". Verder reprise van „Daar klopt iets niet", „Spektakel om Jolanthe", „Maitre Bolbec en haar man" en „Sonna". Van „De Rozenkrans" zal de 1000ste voor stelling worden gegeven. Het Hollandsch Tooneel. Louis de Vries, de leider van dit gezel schap, heeft zich geassocieerd met Louis Saalborn, nadat Adriaan van der Horst was uitgetreden. Deze combinatie is nog pas ingetreden, zoodat nog weinig te zeggen valt van wat er zal geschieden. Lijkt het op het eerste gezicht, dat twee uitersten hier elkaar hebben gevonden, de practijk kon wel eens meevallen. Daarnaast staan dan nog enkele kleinere en minder bekende gezelschappen als b.v. „De Jonge Spelers" onder leiding van Ben Groeneveld. In de samenstelling van het gezelschap zijn enkele wijzigingen gekomen. J. Fiolet en L Wensing hebben het verlaten en worden vervangen door Jacq. de Haas, die van „Het Masker" komt en door Toon Burgdorfer van het Ensemble Bouber. Hetty Beck is weer naar de V A R A. terug en wordt vervangen door Marie Meunier, die het laatste jaar bij het gezelschap van Cor Ruijs was en vroeger jarenlang ver bonden bij W. Royaards en L. Saalbom. Verder is de jonge Ko van den Bosch er bij, die eenige jaren verbonden was bij het Amsterdamsch Tooneel, onder leiding van Defresne en Van Dalsum. Intusschen zal men één naam gemist hebben: die van Jan Musch. Hij is wat men noemt zonder vast em plooi en zal blijkbaar naar eigen goeddun ken nu eens spelen, dan weer declameeren. Hij wil brengen het nieuwe Weensche Blij spel „Bouleboule Gewinnt" van Norbert Garai en Richard Arvay, onder den Neder- landschen titel: „Laat Maupie maar loo- pen Hierin treden op: Jan Musch, Nico de Jong. Gusta Chrispijn Mulder, Jeanne Hunsche Verkade. Mary Smithuljsen, Wil lem de Vries. Joh Brandenburg. Lutser 1 Brtijga, Yard Staalduyngn en Valk van Spiegel. De regie is van Jan Musch. De titelrol, die in Weenen vertolkt werd door Felix Bressart, zal hier door Jan Musch vervuld worden. Het is een blijspel in het genre van „Elias weet het beter". Wat de voordrachtavonden betreft, op het program staat o.m. een declamatorium genaamd „De Groote Vlucht" met muziek voor twee vleugels, gecomponeerd door Hugo Godron. Jan Musch. In de maanden Maart en April 1936 volgt een tournee in combinatie met Louis Davids voor welk tournee het Musch-gezel- schap hoopt een gevarieerd en aantrekke lijk programma saam te stellen. Ziedaar een korte rondgang door het tooneelleven, zooals zich dat aandient voor dit sfdzoep.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9