De Italiaansch-Abessynische oorlog. I.E1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad larls ln zijn onderwijs steeds het zwaarte punt heeft gelegd op de praktijk en het altoos door experimenten heeft vergemak kelijkt. Dat alles kostte vaak langdurige voorbereiding en slechts weinigen weten hoeveel uren arbeid aan menige proef zijn voorafgegaan. Niets was den heer Snoep teveel om zijn onderwijs op een hoog peil te houden en altijd heeft hij zijn lessen met groote toewijding en ijver gegeven, zelfs al liet zijn lichamelijke conditie veel te wenschen over. Het is spr. een behoefte daarvoor zijn oprechten dank te betuigen. De heer B M. Noach. sprekende namens alle collega's en eenige oud-collega's, wilde niet de vraag stellen: ..hoe lang hebt ge gewerkt." maar „hoè hebt ge gewerkt". Het antwoord daarop kunnen het best de oud leerlingen geven en uit den mond van menigeen hunner heeft spr. bij herhaling vernomen, hoezeer zijn onderwijs wordt gewaardeerd. Eenerzljds wordt uw taak, aldus spr.. ver licht door de omstandigheid, dat de belang stelling der jeugd veelal uitgaat naar de techniek, doch dit legt den docent ander zijds de zware plicht op zijn onderwijs voortdurend aan te passen aan den snel len vooruitgang dier techniek. De oud-leerlingen, en ln het bijzonder zij, die na hun H.B.S -tijd een natuurweten schappelijke studierichting hebben ge volgd, kunnen getuigen hoe de heer Snoep hen altoos op de hoogte heeft gehouden van nieuwe stroomingen. Hij streefde daar bij nimmer naar een soort wetenschappe lijk snobbisme en ging nooit uit boven het geestelijk bevattingsvermogen van zijn leerlingen. In alles wat hij ondernam en deed. toon de hij een hooge opvatting te bezitten van zijn plicht en taak, waarbij het belang van de school en zijn leerlingen hem na aan het hart lag. Daarvan getuigt ook menige verbetering in de school, welke op zijn ini tiatief tot stand kwam. Een blik in de lijst der oud-leerlingen en hun maatschappe lijke positie bewijst, dat zijn onderwijs rijke vruchten heeft afgeworpen. En dat is voor lederen docent per slot van rekening de hoogst denkbare belooning voor zijn arbeid. Spr. eindigde met den wensch. dat de jubilaris, zoolang zijn krachten het hem toelaten, met dezelfde toewijding en ijver zijn taak zal mogen voortzetten en bood hem tenslotte namens directeur, collega's en oud-collega's een boekwerk en een gouden sigarettenkoker aan. Dr. Elzinga, inspecteur van het Middel baar Onderwijs, aeide, reeds vóór hij hier kwam, geweten te hebben, dat het onder wijs van dr Snoep boven allen lof verhe ven is. Steeds is diens streven erop gericht geweest de leerlingen tot zijn eigen cul- tuurpeil op te heffen In dit verband wees spr. op de belangrijke functie van een leeraar bij het M. O. en hij eindigde met den wensch. dat de jubilaris nog vele jaren werkzaam zal mogen zijn met dezelfde verdiensten voor school, stad en volk als in de afgeloopen 25 Jaar. Ook de oud-inspecteur dr. Coops gaf in hartelijke bewoordingen uiting aan zijn groote waardeering voor het werk en den persoon van den j ubllarls en wenschte hem nog vele jaren van dezelfde actieve werk zaamheid en daarna, van welverdiende rust toe. In gelijken geest sprak prof. dr. J. de Ztvaan namens de Cie. van Toezicht. Bij een mijlpaal als heden door den heer Per sant Snoep is bereikt, is inzonderheid een docent, die steeds weer nieuwe generaties ziet komen en gaan. geneigd om zich af te vragen, waartoe dit alles dient. Het is even wel een bemoedigende gedachte te beseffen, dat men grondslagen legt voor de toekomst en dat alleen een Hoog ere Macht die toe komst bestiert. Gaarne wil ook spr. uiting geven aan zijn hartelijke waardeering voor het werk van dr. Snoep. Namens de oud-leerlingen werd het woord gevoerd door dr. Pollman, die eenige uitlatingen ran oud-leerlingen citeerde in verband met dit Jubileum, welke getuigden van groote waardeering voor de wijze, waarop de Jubilaris zijn onderwijs heeft gegeven. Uit aller naam bood spr. een Phi- llps-radiotoestel en een album met de na men der deelnemers aan het geschenk aan, waaraan twee vrouwelijke oud-leerlingen een bloemenmand toevoegden. Jan Duyvendak. sprekende als tolk der tegenwoordige leerlingen, bracht dank voor de aantrekkelijke wijze, waarop de heer P. S. zijn onderwijs heeft Ingericht en bood met een geestig toespraakje een prisma kijker aan. daarbij den wensch voegende, dat de jubilaris in de toekomst weinig on voldoende natuurkunde-proefwerken zal behoeven terug te geven en vele jongens en meisjes zal ontmoeten „met ambitie" voor zijn lessen. Ook dit geschenk ging vergezeld van een bloemenhulde. Een der amanuenses, de heer Winterdijk, kwam het aantal bloemenmanden nog met één vermeerderen, geschonken door het personeel der school. Dr. Persant Snoep dankte allen afzonder lijk voor de waardeerende woorden en ge schenken, waarna men nog eenigen tijd in gezellige stemming bijeen bleef. EERSRTE CONCERT RESIDENTIE ORKEST. Solist Jacques Thibaud. KRANKZINNIGE AANGEHOUDEN. Gisteren vervoegde zich bij een winke lier aan de Breestraat een heer, die voor een bedrag van ruim f. 10.aan mode artikelen besteedde en de goederen ver zocht af te leveren aan een adres in de Oegstgeestórlaan. Toen de besteller ze aldaar wilde afgeven, bleek de man daar volkomen onbekend. Toevallig zag de be diende even later den geheimzinnigen kooper wandelen op den Stationsweg. HIJ waarschuwde een politieagent, die den man meenam naar het bureau Daar bleek, dat de man, een zekere F. C. de B„ oud 28 jaar, ontvlucht was uit het krankzinnigen gesticht te Woensel (N.Br.) en dat zijn aanhouding door de mare chaussee te Eindhoven was verzocht. Hij is door de politie naar Wpensel terugge bracht. vooral, was een der kwaliteiten van het hier zoo gaarne geziene en steeds zoo har telijk ontvangen Residentie-ensemble. Van Anrooy en de zijnen ontvingen we derom vooral na Berlioz een opgeto gen applaus! Eerste concert van het Residentieorkest, dus het „eigenlijke" begin van het muziek- seizoen! Muziekminnend Leiden stroomde weer naar de Stadszaal, naar 't ons voor kwam in nóg sterker mate dan verleden jaar. Men zag als van-ouds de bekende ge zichten op- en vóór het podium. Hartelijke begroeting van dr. van Anrooy, die hoewel hij officieel reeds afscheid nam, dit jaar nog eenige concerten zal leiden. Een warm- toegenegen stemming omgaf hèm en de zijnen: het eerste concert kon inzetten! Het werd dè avond van Jacques Thibaud voor wat Saint Saëns, dè avond voor dr. van Anrooy voor wat speciaal de laatste tweede deelen van Berlioz' „Symphonle Fantastlque", n.l. „de Marche au Suppllce" en de „Songe d une nuit de Sabbath" be treft. Jacques Thibaud: de onberekenbare, maar wanneer het „feu sacré" hem te pak ken heeft, de onvergelijkelijke! In lang hoorden wij hem niet meer: briljant was dezen avond al zijn gerijpt kunnen, zijn streelend-sensibele streek, zijn kristalhel dere inzetten, zijn overtuigende opvatting van dit dankbaar vioolconcert in b (op. 61) van dezen Franschen meester, wiens lOOen geboortendag op 9 October JJ. herdacht werd. „Op-ende-top" een Franschman, deze Jacques Thibaud, die zich door de jaren roemvol weet te handhaven: in distinctie, in zwierig-lenige speeltrant, smeltende cantilenen, met steeds weer een splrltueele, origineele visie, 't orkest vervoerend tot de grootste soepelheid, mede door het flexibele aanpassingsvermogen van v. Anrooy, die zijn orkest onmiddellijk op' dezen eleganten virtuoos weet af te stemmen. Het werk leent zich geenszins tot over matige diepte, maar wat weet Thibaud er van te maken! Bezitter van een ongemeen verfijnde techniek, waardoor hij zelfs de moeilijkste flageoletten in volkomen rein heid weet te produceeren, bezield „musi- cien", brengt hij om beurten de zangerige poëzie en de markante rhytmiek van dit opus sterk naar voren. De éclatante toejuichingen bewezen weer eens, dat de Hollanders heusch niet zóó lauw geaard zijn als men ze werkelijk ln gloed weet te zetten! Thibaud veroverde het succes even gemakkelijk, als ln vroeger jaren, wanneer hij een „goeden" avond had. Tweede impressie van dezen avond: van Anrooy met de interpretatie van Berlioz' schitterende instrumentatiekunst. De Symphonie Fantastlque: heftig bewo gen episode uit het leven van dezen grooten renovator der orkestklank en symphonl- schen bouw ln een tijd van smadelijk ver val der Fransche muziek, toen slechts en kele oppervlakkige operacomponisten ln het hoogste aanzien stonden. Bittere hoon en spot viel hem ten deel: men begreep Ber lioz. die zelfs voor dézen tijd nog ln menig opzicht „modern" ls, niet. Met verbazing constateeren wij, dat deze compositie reeds omstreeks 1830 ontstaan kon. Hoort de geniale instrumentatie van hem. die het klankideaal het hoogste stel de, zijn gebroken rythmen ln de marsch en opzweepende climaxen ln de uitbeelding van den heksennacht, met de grllllg-ge- durfde dissonanten, realistische schildering en van een zielstoestand, waarin hel en duivel in waarheid losgebroken schijnen. „Episode de la vie d'un artiste" luidt het onderschrift van deze compositie, waarin hij héél zijn hartstochtelijke maar niet langdurige vereering voor de actrice Har riet Smithson. neergeschreven in een roes van 2 maanden, uitzong: het zou de weer gave der vreugde, der berusting en der schrijnende tragiek van menig kunstenaar kunnen zijn, met hoogten en diepten, ver rukking en geslagenheid, met dichterlijke en demonische momenten. Maar wie is in staat, afgezien van de wel wat langdra dige droomerijen en overpeinzingen op het land, hoe prachtig klonk hier overigens 't duet tusschen hobo en Engelsche hoorn! deze brandende smarten, zóó in kleur en gloed te zetten, als Berlioz het doet? Deze compositie van het steeds weer opduikende „idéé fixe" is raak en fel tijdens de gespan nenheid van den heksensabbath, met haar schimmen en spoken, haar parodie van het „Dies Ireae" en haar formidabel machtige klankmassa's, een heksenwereld, die herin neringen wekt aan schilderstukken van Breughel of Hyronimus Bosch. Van Anrooy wist met zijn orkest in deze magische orgiën Iets zeer suggestiefs te realiseeren, zoodat hij ons in den ban klemde van deze spookachtige conceptie. Het machtige koper van het Residentieorkest vierde hoogtij! Als geheel een vertolking, waaraan de meest conscentieuze voorbereiding onge twijfeld weer ten grondslag lag en die de talrijke toehoorders naar volle waarde wis ten te schatten. Hoewel dit „nieuw seizoen" geen enkel „nieuw geluid" bevatte, heeft men met oude, trouwe aandacht in den aanvang de overbekende ouverture van Mendelssohn's „Sommernachtstraum" ge volgd, een groote greep van den toen eerst 18-jarige. De homogeniteit der eerste violen DROGE SKI-CURSUS DER NED. REISVERREENIGING. Het is een onmiskenbaar feit (door cij fers van de afgeloopen jaren trouwens be wezen!) dat er een sterk stijgende belang stelling in ons land ls voor de wintersport en voor het sklén ln 't bijzonder. Vooral met de Nederlandsche Relsvereeniging trekken er tegenwoordig des winters dui zenden op uit naar Dultsehland, naar Zwit serland en Oostenrijk om er in de onge repte sneeuw van de skisport te genieten. Die sport vraagt echter eenige bekwaam heid: soepelheid wellicht méér nog dan kracht en tevens eenlg idee betreffende het omgaan met de enorm lange latten, waarop men trachten zal zich voort te bewegen. En om de deelnemers gelegenheid te geven zich daarop zoo goed mogelijk voor te be reiden organiseert de N.R.V. nu al sinds eenige jaren in verschillende plaatsen van ons land z.g. droge ski-cursussen, waarop men ski-gymnastiek beoefent en waarop men eenlgermate met de ski's vertrouwd wordt gemaakt. Ook in Leiden wordt steeds een dergelijke cursus gehouden onder lei ding van den heer Ant. Metz, die tevens jaarlijks een winterreis naar Oostenrijk leidt Gisteravond vond de eerste les plaats, een les, die afgewerkt werd in een derge lijk tempo dat zij ongetwijfeld bij menigeen reeds heel wat spierpijn zal hebben teweeg gebracht. De voorzitter van de afdeeling Leiden der N.R.V., de heer Hardeweg, sprak een openingswoord, waarin hij uiting gaf aan z'n voldoening dat de heer Metz zich wederom als leider beschikbaar had gesteld. Hij wees er op dat op 19 November de voorzitter der N.R.V.de heer Panman, hier een causerie (met lichtbeeldeni zal komen houden over de wintersport en zelde dat daarbij een skileeraar uit Innsbrück zal komen demonstreeren. Hierna nam de cursus (die tien lessen omvat) en vooral Ingesteld is op de hou dingen. aan het sklloopen ontleend, een aanvang. R.K. DIOC. VROUWENBOND. Lédenvergadering der afd. Leiden. Gisterenavond hield de R.K. Vrouwen bond afd Lelden haar tweede vergadering van het win terprogramma. De foyer van den Burcht was goed bezet toen mevrouw Manders de vergadering met den Chr. groet opende. Spr. sprak haar voldoening uit over de opkomst, waardoor het bestuur de moeite voor het samenstellen van het goedverzorgde wlnterprogramma beloond zag. Mogen in de toekomst de vergaderin gen aldus spr. nog drukker bezocht wor den. De notulen der vorige vergadering verden vervolgens voorgelezen en onder dank aan de secretaresse onveranderd 'goedgekeurd. Spr. herinnerde er aan dat Zondag a s. ln alle Katholieke kerken een biddag zal worden gehouden om den vrede te bespoedigen. Mevr. Ellen Russe hield vervolgens een lezing over: „De nieuwe Heiligen John risher en Thomas More", waarbij de ln- leidster naast de levensbeschrijvingen en het werken der heiligen, voorlas uit een oud tooneelwerk over Thomas More. De presidente dankte de spreekster voor haar voordracht en verzekerde haar dat de lezing bij de vergadering indruk had ge maakt. Van de rondvraag werd geen ge- kruik gemaakt, zoodat hierna de presi dente deze geanimeerde vergadering sloot met den Chr. groet. AANBESTEDING. Door den directeur van Gemeentewer ken is hedenmorgen aanbesteed het af breken van het perceel Plantage 9. Er wa ren 18 biljetten Ingekomen waarop als volgt was ingeschreven. (De bedragen zijn alle door de gemeente toe te betalen) M. de Raad en Beugelsdijk te Noordwijk f.1750.E. v. d. Berg. Leiden f.990. H C. Heemskerk. Lelden f. 986.H de Bolster. Leiden f. 935 W. Flanderijn, Leiden f.862.— G. P. v. d. Drift, Leiden f.860.W. F. Marcelis. Lelden f.751. A. de Jong. Leiden f.684.—; Phllippo en Olivier, Leiden f. 671.—; H. Binnendijk, Lelden f 650.v Halem en Doornik, Leiden f 630.—Joh de Groot, Lelden f. 600.P v. d. Akker. Zoeterwoude f. 595; Gebr, Knijnenburg, Wassenaar f. 540. P. Kluivers. Leiden f. 417.50; W. de Rui ter, Katwijk aan Zee f.400C. P. de Waard, Gouda f. 395.—; M. StrikweTda, den Haag f. 200.—. De gunning is aangehouden. CHR. WIJKVERPLEGING „LEVENDAAL". Sedert kort bestaat er een actie-comité Levendaal, dat wil trachten te gemoet te komen aan de te korten waarmede de Ohr. Wijkvereeniglng Levendaal permanent te kampen heeft. Verscheidene middelen heeft dit comité reeds met succes mogen toepassen. Teneinde aan een en ander nog meer dere bekendheid te geven en tevens hier door het nadeelig saldo te doen slinken, had dit comité gisteravond ln het Wljk- gebouw een propaganda-avond belegd, die druk bezocht was. Het programma, dat zeer gevarieerd was samengesteld en dat de aanwezigen eenige gezellige uren verschafte, werd verzorgd door de Driehoeksclub,, de C.J.M.V. en de mondaccordeonvereenlglng Kunst en Genot" onder leiding van den heer Roman. De voorzitter van het actie-comité, de heer Van Dalen, heeft allen welkom ge- heeten, waarna hij met een enkel woord het werk van dit comité in de belangstel ling van allen heeft aanbevolen. De wijkpredlkant, ds. M. J. Punselle, heeft in deze samenkomst het actie-comité bedankt voor het werk, dat reeds door dit comité is verricht. Met nadruk heeft ds. Punselie nog opgewekt om vooral de catechisaties voor jongens en meisjes van 13—16 Jaar te bezoeken. Zij toch voor al vormen een goede scholing voor de jeugd, die op lateren leeftijd wil warden aangenomen. VAN HET OORLOGSFRONT. ADDIS ABEBA. 18 Oct. (Reuter). De regeering ontkent dat de Abessyniërs Itallaansch Somaliland zijn binnengerukt en dat de Adala-stammen in opstand zijn. Volgens een regeerlngs-correspondent zijn de troepen van generaal de Bono ge deprimeerd wegens de moeilijkheden die ze ondervinden. De Abessljnsche autoritei ten verklaren dat het aantal zieken onder de Italianen toeneemt en dat de positie voor den vijand erger wordt wegens de moeilijkheden voedsel aan te voeren. ADDIS ABEBA. 18 Oct. (Reuter). Een stukje vochtig linnen vormt tot dusver de eenige bescherming der Abessljnsche troe pen tegen gasaanvallen De gouverneur van Harar heeft gelast dat de soldaten dit lapje ln den zak moeten dragen. De gou verneur beloofde dat binnenkort gasmas kers zullen worden verstrekt. DJIBOETI. 18 Oct. (Reuter) Het Itali- aansch ministerie van oorlog acht het noodzakelijk dat het leger in Zuid-Abes- synlë oprukt naar Dsjidsjlga en Harar en wel zoo spoedig mogelijk. ADDIS ABEBA, 18 Oct. (Reuter). De troepen zijn den opmarseh naar het Noorden begonnen De soldaten worden gevolgd door enkele vrouwen, die muil dieren leiden, bepakt met levénsmiddelen. Over het algemeen zullen de soldaten wor den gevoed in de dorpen, die ze passeeren. In verband hiermee is order gegeven voor bereidselen te treffen voor het doortrek ken der 100.000 man in de verschillende plaatsen. De minister van oorlog ls niet zooals oorspronkelijk de bedoeling was aan het hoofd der troepen naar Dessie vertrok ken. Waarschijnlijk zal hij er morgen per vliegtuig heen gaan. ADIGRAT, 18 Oct. (Reuter). - Volgens mededeellngen van Italiaansche zijde hebben nog meer Abessynsche hoofden 't voornemen te kennen gegeven hun onder werping aan te bieden. Naar verluidt is een Abessijnsch hoofd, dat een brief ontving, die uit een Italiaansch vliegtuig was geworpen, door een anderen aan voerder gedood. Volgens berichten uit Adoea hebben Abessijnsche krijgsgevangenen meege deeld. dat in verschillende deelen van Abessynië opstandige bewegingen zijn uitgebroken. ASMARA, 18 Oct. (Reuter). Donderdag zijn de besprekingen begonnen in het Italiaansch hoofdkwartier tusschen veld maarschalk Badogollo, de chef van den generalen staf en generaal De Bono, com mandant van het Noordelijk leger. De geheele militaire situatie wordt door hen onder de Dogen gezien. ROME, 18 Oct. (Reuter) - Italiaansche oorlogscorrespondenten melden, dat een afdeeling van de strijdkrachten van ge neraal Grazlana onder voortdurende ge vechten uit Itallaansch Somaliland op rukken. Het ls de bedoeling dezer afdee ling de karavaanwegen langs de grens van Brltsch Somaliland te bezetten en de militaire voorraden af te snijden, die de Abessljnsche legermacht ln Ogaden uit Britsch Somaliland zou ontvangen. DJIBOETI. 18 Oct. (Reuter). - Naar hier verluidt onderzoeken de autoriteiten van Britsch Somaliland de berichten vol gens welke bij den Itallaanschen op marseh in Ogaden Brltsche onderdanen zouden zijn gedood, terwijl door gifgas een groote verwoesting zou zijn aange licht onder de kudden dier Britsche on derdanen. Men oordeelt deze berichten voorals nog fantastisch. ADDIS ABEBA, 18 Oct. (Reuter). Vol gens een bericht uit particuliere bron zou ln den toestand aan het front ln Tigrl een wijziging etn gunste der Abessijnen zijn Ingetreden. ADDIS ABEBA. 18 Oct. Reuter i. Van het Noordelijk front wordt gemeld dat de Italianen een groote activiteit aan den dag leggen bij het aanleggen der stellin gen. Zij hebben loopgraven aangelegd en prikkeldraadversperringen tot stand gebracht. Men is hier van meening dat deze tac tiek moet worden opgenomen als voor zorg tegen een massalen aanval der troe pen van Ras Seyoem. De berichten over den opstand van de provinvie Goj jam worden oficieel gede menteerd. TOONEELVEREENIGING „TOT IEDERS GENOEGEN". De Tooneelvereeniging „Tot Ieders Ge noegen" herdenkt 10 December haar 5-jarlg bestaan. Ter gelegenheid hiervan belegt zij eenige feestavonden, waarvan de eerste op 16 November de belangrijkste belooft t9 worden. Op dien datum speelt zij ln de Gehoorzaal een groote lach en show revue: „Dat zou ik wel eens willen zien". Deze revue ls van een zeer apart genre en wordt geheel opgevoerd door dilettan ten onder deskundige leiding. Het Rijksmuseum van Oudheden alhier werd gedurende het derde kwartaal van 1935 bezocht door 3660 personen. Na een tiental Jaren gevestigd te zijn geweest ln het perceel Breestraat 173 ls de bekende schoenzaak van den heer G. van Dongen overgeplaatst naar Breestraat 110, waar zij een keurige hulsvesting heeft ge kregen. zoowel wat betreft den winkel als de wachtkamer, enz. Het ls immers be kend. dat de heer van Dongen jarenlange ervaring bezit op het gebied van pédicure, voet-correctie en massage Aan deze afdee ling ls dezer dagen uitbreiding gegeven doordat een zoon van den heer van Don gen na het volgen van de daartoe ver- eischte cursussen in de orthopaedle. zich voortaan specialiseert in het vervaardigen van steunzolen naar glpsvorm. De geheele inrichting ademt een moder nen geeet. De regeering verklaart dat de mobill- satlebevelen voortreffelijk ten uitvoer worden gelegd. De troepen zijn reeds opmarseh gegaan en worden binnenkort aan het front ver wacht. ROME. 18 Oct. (Stefanl). Volgens de Messagero beletten regens een opmarseh naar Harrar. Engeland en Frankrijk. PARIJS 18 Oct. (Reuter). Het onder houd dat Laval heeft gehad met den En- gelschen ambassadeur, schijnt te hebben geleld tot een vrij belangrijke verminde ring der spanning tuschen belde mogend heden. Desniettemin verheelt men zich niet dat de practlsche resultaten van een eventueele overeenstemming in belang rijke mate afhankelijk zouden zijn van de houding te Rome. In welingelichte kringen werd verno men dat de Brltsche ambassadeur er nog maals met nadruk op gewezen heeft dat Frankrijk ln geval van een aanval op de Engelsche vloot bereid moet zijn te helpen. Volgens de „Oeuvre" heeft hit zelfs laten doorschemeren dat zijn regeering zich niet meer aan het Locarno-pact gebonden zou achten Indien Frankrijk dit niet deed. Ook de „Echo de Paris" wijst op den beslisten toon die Engeland ln de laatste periode der onderhandelingen heeft doen hooren; reeds een ti1d geleden heeft de Engelsche minister van bultenlandsche zaken toen de Fransche ambassadeur hem mededeelde dat Frankrijk handhaving wenschte van het front van Stresa. geant woord dat ln dit verband niet van Stresa kan worden gesproken waar het thans de Engelsch-Fransche vriendschap betreft. Een definitief antwoord ls nog niet ge geven. In welingelichte kringen verwacht men echter dat het nog einde dezer week zal worden gegeven. Intusschen zal Laval zich ln verbinding stellen met Rome om te trachten de opheffing der militaire maatregelen aan de grens van Llbye die noodig zl1n voor de algeheele ontspanning te verkrilgen. Men gelooft niet dat de kansen hiervoor bijzonder gunstig zijn. PARIJS, 18 Oct. (Reuter). In Engel sche kringen alhier zegt men dat Laval zich thans moet uitspreken voor of tegen samenwerking met Engeland ln het be wustzijn dat Hoare Dinsdag of Woensdag een zeer belangrijke verklaring zal afleg gen over de houding van Frankrijk. Dit is vooral de reden, aldus verklaart men, waarom Laval het Kabinet heeft bijeengeroepen tegen Maandag inplaats van tegen Woensdag. Hij is een te be kwaam staatsman om niet te begrijpen welke nadeellge gevolgen het zou hebben indien Hoare zou verklaren dat Frankrijk nog steeds uitvluchten zoekt. Het ls te verwachten dat Laval zich vóór de Brltsche politiek zal uitspreken. Het is merkwaardig dat Laval heeft na gelaten den Brltschen ambassadeur ln kennis te stellen van de mededeellng, welke de Italiaansche ambassadeur Woens dag namens Mussolini zou hebben over gebracht. Men gelooft, dat deze mededee llng betrekking heeft op de Italiaansche troepen in Llbye. die volgens Engelsche wenschen teruggetrokken zouden moeten worden. PARIJS. 18 Oct. (Reuter) De Geneef- sche correspondent van de Jour maakt melding van geruchten die in de wandel gangen van het Volkenbondsgebouw de ronde doen en die afkomstig zouden zijn van de Britsche legatie. Volgens deze ge- luchten zou Engeland voornemens zijn dezer dagen een verklaring af te leggen, waarin ze vast stelt dat in de toekomst de houding van Engeland tegenover de andere Europeesche staten in geval van aanval bepaald zal worden door de houding der staten in het bestaande conflict. Dit zou heteekenen dat indien een lid van den Vol kenbond zou weigeren militaire maatrege len tegen Italië te nemen Engeland zich ontslagen zou achten van zijn plicht tot het verleenen van militairen bijstand aan dezen staat. De Brennerpas. PARIJS, 18 Oct. (Reuter). Niettegen staande het Italiaansche dementi publi ceert het Tel. Agentschap Founder een bericht van haar correspondent te Inns bruck volgens hetwelk bij den Brenner aanzienlijke troepenbewegingen plaats vinden. Woensdag zouden een regiment Berc- saglieri en 2 regimenten Alpenjagers, die tot dusver ln Zuid-Tirol lagen, terugge trokken en naar Napels gebracht zijn van waar zij naar Abessynië zouden vertrek ken. Binnenkort zouden nog meer troepen van den Brenner worden teruggetrokken. Eenige regimenten zouden naar Libye wor den gezonden. De geruchten betreffende den Brenner hebben sommige Fransche bladen de vrees doen uitspreken dat ln verband met aan zienlijke Fransche troepenbewegingen ds Noord-Oostelijke grens zou kunnen worden ontbloot De Figaro deelt in dit verband mede, dat een hooge militaire persoonlijkheid die niet bil name wordt genoemd, tegenover een redacteur van het blad heeft verzekerd dat dergelijke geruchten onjuist zijn. Er hebben geen troepenbewegingen plaats gehad en dat zal ook niet geschieden. De veiligheid van de Noord-Oostelijke grens blijft gewaarborgd. Versterking van Egypte- LONDEN, 18 October. (Reuter) Uit Cairo meldt de „Times" dat na overleg tusschen de Britsche en Egyptische re geeringen besloten ls tot versterking vM het Britsch garnizoen in Egypte met net oog op het feit dat Alexandrië is inge richt tot tijdelijke basis der Middelland- sche Zee vloot. De Brltsche versterking zal voorloopig bestaan uit één brigade In fanterie die binnenkort ln Egypte aankomen. De brigade zal voorloopig te Alexandrië blijven. Een Britsch bataljon uit Cairo en een Egyptisch bataljon zijn naar Mersa ruh gezonden om het Egyptische batal jon te versterken, dat daar altijd ls gw* nizoen te Solmin aan de grens ligt. t—i

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2