DE PARIJSCHE AUTO-SALON. LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Vrijdag 18 October 1935 Gemakkelijker bediening van handrem en versnellingen. Leelijk tandaanslag RECHTZAKEN. UIT DE BONTE WAERELD. Breedere carosserie door afschaffing der treeplanken. (Van onzen correspondent). De „Salon de l'Automobile" in het Grand Palais vormt altijd een hoogtepunt in het Parijsche leven. De tijden zijn wel slecht, vrijwel overal in de wereld, maar de Pa rijsche tentoonstelling, de eerste en tot voor kort belangrijkste van de groote in ternationale shows, trekt toch altijd zoo wel uit de Fransche provincie als uit het buitenland een aantal bezoekers, die uit hoofde van hun beroep of uit persoonlijke belangstelling komen kijken welke nieuw tjes er elk jaar weer aan de markt ge bracht worden. Zoo is het ook nu in de Parijsche straten weer de geweldige drukte van auto's geweest, die we in den goeden tijd gewoon waren. Belangrijke nieuwe vindingen zijn er niet dit jaar en dat is begrijpelijk, want er zou voor een fabrikant een groote mate van stoutmoedigheid toe behooren in deze tijden van moeilijken verkoop en ge ringe winst zijn wijze van fabriceeren heelemaal om te gooien, zooals verleden jaar Citroen het deed met zijn tractie op de voorwielen. Tusschen haakjes, deze firma en de enkele andere, zooals Rosen- gart, zijn intusschen reeds eenigszins op hun opvatting teruggekomen en maken zoowel modellen met aandrijving op de voor- als op de achterwielen, den kooper de keus latend van het systeeem dat hij prefereert. Geen groot nieuws dus, maar een aantal kleine verbeteringen, bestemd om de gebruiksauto comfortabeler, sneller en goedkooper te maken. Ten aanzien van de carrosserie, die voor de meerderheid der gebruikers terecht een van de belangrijkste punten vormt, valt op te merken dat de neiging om een „stroomlijn" toe te passen, die den weerstand van de lucht tot een minimum beperkt, onverminderd voortgaat. Dit is dan ook even belangrijk voor degenen, die groote snelheid zoeken te bereiken, als voor hen die niet zoo hard rijden, maar be sparing zoeken op hun benzinerekening. De onderzoekingen van den „lijn-specia- llst" Paul Jaray hebben aangetoond dat bij het gebruik van een ouderwetsehe car rosserie als men met een gangetje van 30 kilometer rijdt de weerstand van de lucht reeds 30"/» vertegenwoordigt van den totalen weerstand, dien de auto door wrij ving op den grond en in zijn eigen orga nen ondervindt. Bij een snelheid van 70 kilometer wordt dit 91%, bij een snelheid van 80 kilometer 110%. Past men de iipien toe die bij de onderzoekingen de beste gebleken zijn. dan geeft dit bij een snel heid van 30 kilometer een besparing van een vierde, en bij een snelheid van 100 a 110 kilometer van de helft. In een land waar de benzine zoo duur is als in Frank rijk heeft dit een groote beteekenis voor het vermeerderen van het autogebruik Men past dus meer dan ooit de stroomlijn toe, maar zoekt tevens naar een vergelijk tusschen den idealen vorm uit een oog punt van voortbeweging en dien uit een oogpunt van comfort, terwijl ook het aesthetische argument in aanmerking komt. Dat dit laatste het geval is blijkt daaruit dat nog niet vele constructeurs er toe zijn overgegaan aan hun wagens 't van voren geheel afgeronde, gestoepte uiterlijk te geven, dat men het vorige jaar reeds bij de Chryslers kon zien en dit jaar bij de nieuwe 402 van Peugeot, waar bij de voorspatborden met radiator en motorkap één geheel vormen, waarin dan ook de lantarens worden opgenomen. Dit doet dan ook aan ais ..zwaar" (men denkt aan een geblindeerde auto) en speciaal bij de genoemde 402 doet het vooraanzicht met de belde lantarens vlak naast elkaar ln het midden, aohter het traliewerk dat ook den radiator omvat, denken aan het uiterlijk van sommige zeer leelijke apen, wier oogen dicht naast elkaar diep in het voorhoofd geplant zijn. Dat bij de ideale stroomlijn de koffers binnen den staart liggen en dus alleen van binnen uit en daardoor tamelijk moeilijk, te bereiken zijn heeft sommige fabrikanten gebracht tot een afwijking die het gemak dient, al is daardoor de achterzijde wat minder glad geworden. m 0 Het groote voordeel van de afschaffing der treeplanken, die de indringing in de lucht noodeioos bemoeilijken, want met de tegenwoordige lage modellen heeft men ze niet meer noodig, is dat men de car rosserie nu zooveel breeder kan maken dat er in bijna alle gevallen plaats is voor drie passagiers niet alleen op de achter- maar eveneens op de voorbank. Op het stuk van verbetering van de eigenlijke mechaniek valt te constateeren dat de krukas van den motor thans alge meen van aluminium wordt gemaakt, hetgeen lichter is, en grootere compressie mogelijk maakt. De vler-cylinder blijkt 't nog lang niet tegen de poly-cylinders te hebben afgelegd, maar over het algemeen heeft men den cylinderinhoud nogal wat vermeerderd, waardoor de kracht van den motor en daarmee de snelheid is opge voerd. Zelfs de goedkoopere seriewagens bereiken thans alle snelheden van over de honderd kilometer op den vlakken weg. Het comfort wordt verder gediend door het verdwijnen van de twee hefboomen, die de bestuurder tot dusver naast zich Iheeft gehad: die van de handrem en die voor de versnellingen Een aantal construc teurs hebben die opgeruimd. De handrem bevindt zich dan in den vorm van een korten hefboom op het dashboard. Wat de versnellingen betreft, men schakelt die in door middel van korte handeltjes, die de bestuurder thans ook vóór zich en niet langer naast zich heeft en die automatisch hetzij langs electrischen weg, hetzij door middel van luchtdruk, den overgang op de andere tandradcombinatie bewerken. Som mige auto's worden zelfs op verzoek van den kooper geleverd met een volkomen aütomatischen versnellingsbak, zoodat de bestuurder zich daarmee in het geheel niet meer te bemoeien heeft en venneer- dering of vermindering van snelheid van zelf een andere combinatie inschakelt. Behalve op deze hoofdpunten vindt men op de tentoongestelde wagens nog: tal van kleine verbeteringen. Een belangrijke ver betering is dat veelal de motor meer naar voren gebracht wordt, hetgeen een ver schuiving naar voren van heel (het in wendige van de carrosserie mogelijk maakt, zoodat de achterpassagiers niet langer precies boven op de achteras zitten en dus profiteeren van een betere veering In verband met de grootere snelheden die tegenwoordig bereikt worden is de werking der remmen krachtiger gemaakt en zijn verbeteringen aangebracht in de banden, die beter uitgebalanceerd zijn doordat daarin een tegenwicht is gemaakt tegen het ventiel, hetgeen bij een snelle vaart de vervorming van den band tegengaat. Wat in Frankrijk altijd opvalt is dat de prijzen ook van de eenvoudige wagens nog altijd vrij hoog blijven, gevolg van de enorme belastingen die op het autobedrijf drukken en die bijvoorbeeld op een auto van 18.000 francs meer dan 5000 francs bedragen. De wensch een eenvoudig, goed koop gebruikswagentje te bezitten heeft, de officieele vereeniging van auto- ingenieurs gebracht tot het uitschrijven van een prijsvraag voor zulk een wagentje voor twee personen, in staat een snelheid van 75 kilometer te bereiken en niet meer te verbruiken dan vijf liter benzine op de honderd kilometer. Daarvoor zijn een groot aantal inzendingen ingekomen, die op de tentoonstelling in teekening te zien zijn. In werkelijkheid verwezenlijkt is zulk een wagentje, dat niet meer dan 8000 francs zou mogen kosten, echter nog niet en wanneer men met deskundigen praat, houden dezen dat ook doorgaans niet voor mogelijk. RECLAME 2212 l£jl) C H LOPODONT] kunt U snel en grondig verwijderen door wat Chlorodont tand pasta op een drogen tandenborstel te doen en biermede Uw tanden aan alle kanten te borstelen, ook op het kauw-oppervlak. Op die manier komt de natuurlijke ivoorkleur van Uw tanden weer te voorschijn en U houdt een heerlijken, frisschen, zuiveren smaak in Uw mond. TUBES 35 CT. DOOZEN 20 CT. NED. FABRIKAAT. OLYMPISCH NIEUWS. TEGEN DEELNEMING AAN DE OLYMPISCHE SPELEN. Resolutie der Amerikaansche Federatie van den Arbeid. De Amerikaansche Federatie van den Arbeid heeft zich in een resolutie verklaard tegen de deelneming der Vereenigde Sta ten aan de het volgend jaar te Berlijn te houden Olympische Spelen. o ATHLETIEK. DE VELDLOOPEN VAN DONAR. Een groot aantal deelnemers. Aan de Zondag door Donar te houden veldloopen ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan wordt door leden van 18 vereenigingen deelgenomen, o.a. door Haarlem. A.V.A.C. en A.A.C. uit Amster dam. V. en L., Zwaluwen en Trekvogels uit Den Haag. verder uit Delft, Amers foort. Hilversum, Utrecht. Vlissingeu, Gouda. Boskoop en Leiden. In de A-klasse zal vooral veel strijd ge leverd worden tusschen Mever. Tooren- burg. W Bakker (allen A.A.C.) en de Ruyter (Bosk. Boysi In de B-klasse zijn pl.m. tien deel nemers; in de C-klasse pl.m. dertig en in de klasse voor niet K.N.A.U. leden, pi. m. tien deelnemers. Voor het publiek zijn deze wedstrijden vanaf den Kanaalweg goed te volgen De starts vinden plaats op het N.B.L.O. ter rein Hooge Rijndijk om 2 uur en pl.m. half drie. DAMMEN. AJ>.0. (Alphen). De uitslagen van de gespeelde wedstrij den voor de onderlinge competitie zijn: Afd. I: W. v. OfwegenJ v. d. Horst 02: W. v. OfwegenC. Schollaardt 20: F. Oosterman—-1. Verseput 20; D. Be vaartJac. v. Oeveren 20. Afd. II: T. LagerweijG. Zijlstra 20: P. VerkadeJ. Vonk 2—0; J. Vonk—L. v. Oosterom 02: P. VerkadeH. Koster 20' G. ZijlstraG. v. Berkel 20; K. v. Leeuwen—N. Stapper 0—2; W. J. v. Ber kel—G. v. Berkel 2—0; B SchmidtJ. Lagerweij 2—0; E. C. v. OortC. Deelstra 20; P. v. OosteromH. Koster 20; Jac. v. OfwegenP. Verkade 20; C. Deelstra P. v. Oosterom 2—0: M. Krumpelman— K. v. Leeuwen 20; L. v. Oosterom—B. Schmidt 20. ZWAMMERDAMSCHE DAMCLUB. De uitslag van een onderlingen dam- wedstrijd gespeeld door de Zwammer- damsche Dam- en Schaakclub is: A. C. de GrootG. Hoosbeek 20 M. J. BeunderP. W. van 't Hof 20 H. J. van 't HofJ. Luting 20 H. J. van 't HofD. Hoogendoorn 20 J. BoeijengaD. Hoogendoorn 20 G. WijfjeG. Hoosbeek 02 BURGEMEESTER VAN HAARLEM VOOR DE RECHTBANK. Op Goeden Vrijdag, des middags half vier, stond op den Rijksstraatweg Haarlem —Amsterdam bij de Liedebrug te Halfweg een auto met het voorste gedeelte in de richting Amsterdam. Uit Haarlem kwam een motorrijder en toen hij de auto wilde passeeren naderde uit de richting Am sterdam een auto, bestuurd door den bur gemeester van Haarlem, den 65-jarigen heer C. Maarschalk van Rinnegom. De motorrijder botste tegen diens auto en overleed bijna onmiddellijk daarna. Wegens dood door schuld stond de heer Maarschalk gisteren voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Verklaard werd dat hij niet voldoende rechts van den weg had gereden. De Officier van Justitie zeide, dat personen boven de 60 jaar geen auto's meer moesten besturen. Hij wilde in ver band met den hoogen leeftijd geen hech- tenisstraf eischen. Zijn eisch luidde een geldboete van f. 5000.subs, 50 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. De verdediger was mr. A. Bruch. Uitspraak 29 Oct. o MOORDAANSLAG TE APELDOORN. Voor het gerechtshof te Arnhem werd behandeld de zaak tegen G. J. v. B„ 40 Jaar, koopman te Apeldoorn, die door de rechtbank te Zutphen werd veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf wegens een moordaanslag, gepleegd op den 70-jari- gen K. W. Hoffschlag aan den Vlijtschen weg te Apeldoorn. De moordaanslag was een gevolg van een woede-uiting van den verdachte. 'De heer Hoffschlag had een huis houdster, die eenlgen tijd te voren in betrekking was geweest bij verdachte. De verdachte kon het niet verkroppen, dat deze huishoudster bij hem was wegge- loopen. In den avond van 17 Juni heeft hij zich begeven naar de woning van den heer H., en geëischt te worden binnen gelaten. Toen hem den toegang werd gewei gerd heeft verdachte een revolver te voorschijn gehaald en een schot gelost, dat den heer H. in de borst trof. Daar op is hij weggeloopen en gegaan naar het huis. waar de huishoudster vertoefde. Hij trachtte zich. met de revolver in de hand toegang te verschaffen, maar hem werd te kennen gegeven, dat de huis houdster voor hem niet te spreken was. Daarop is hij teruggegaan naar de wo ning van het slachtoffer om zijn fiets, die hij had neergezet, te halen. Hij werd daarop door de politie gearresteerd. Bij zijn verhoor voor het Hof bleek verdachte zeer zenuwachtig te zijn. Hij deelde mede, dat de verbreking van de verhouding door de huishoudster hein wanhopig had gemaakt. Daardoor was hij in overspannen toestand geraakt en had hij een revolver met scherpe patronen gekocht. Tevoren had hij nog dezen re volver in een bosch geprobeerd. De procureur-generaal eischte een ge vangenisstraf van negen jaar met aftrek van preventieve hechtenis. Uitspraak 31 October. DE OSSCHE MISDADIGERS STAAN TERECHT. DE INBRAAK TE HEESWIJK. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft gisteren de behandeling van de reeks za ken. voortvloeiende uit de Ossche misdrij ven. voortgezet met die betreffende de !n den nacht van 14 od 15 Juli 1934 in de woning van den inmiddels overleden W. Weldeman te Heeswijk gepleegde inbraak. Als verdachten worden oogeroepen de 29-jarige gedetineerde arbeider A H. den Brok en de eveneens gedetineerde 30-jarige arbeider M van Orsouw Beiden ontkennen, dat zij in de woning geweest zijn „Allemaal fantasie!", aldus Den Brok. Getuige Syntje Bruins die dienstbode was bij Weideman. slaagt er niet dan na de grootste moeite in den eed af te leggen. Pres.: „Toen u oo dien morgen van 15 Juli wakker werd bent u door Weideman gewaarschuwd, dat er was ingebroken. Wat hebt u toen gezien?" Getuige: „Ik heb heelemaal niks gezien!" Pres..Kr Is toch het een en ander ge stolen horloges, oorbellen, een gouden ring. lepels en vorken beurzen met geld, een armband en een portefeuille met f. 300. Walmeer is de inbraak gepleegd?" Get,: „Het moet 'snacht tusschen twaalf en één uur geweest zijn; er blafte een hond!" Pres.: „Was het daarom zoo laat?" (Gelach) De wielrenner J. Ceelen (Den Ceel! ver klaart dan als getuige dat met beide ver dachten en met Chr. H. den Brok het plan tot de inbraak is gemaakt. Pres.: ..Nu Den Brok?" Den Brok: „Niks van aan. Hij is half gek!" Jan Oeelen trekt zich hier weinig van aan. maar gaat rustig verder met te ver tellen. hoe het dien nacht is toegegaan. Chr. Den Brok broer van verdachte An- tonius. komt dan als getuige voor het hekje en zegt. geen bezwaar te hebben om. on danks de familieverwantschap, mede te deelen wat hij weet Dan komt hij met de verklaring, dat hij en Den Ceel naar de woning van Weide man zijn gegaan. Van de beide verdach ten zegt hij niets te weten. Volgens hem heeft Den Ceel de inbraak gepleegd, hij zelf is niet binnen geweest. De officier: „Ik waarschuw je. vrind! Je hebt vroeger ook al eens gedraaid!" Pres.: „Bij den techter-commissaris heb je verklaard dat je broer en Van Orsouw er bil zijn geweest!" Get.- Dat was toen niet de waarheid!" De officier: „Denk er om. dat ik je voor meineed vervolgen kan!" Als getuige dan bij zijn thans aangeno men houding blijft volharden, vraagt de officier acte. dat hij zich het recht voor behoudt. een vervolging wegens meineed te laten instellen. De acte wordt verleend. Verdachte ver klaart. dat hjj omstreeks half Juli 1934 met Den Ceel naar Heeswijk was gegaan om bij Weideman in te breken en dat zijn broer en M. van Orsouw niet in hun -Mei- schap waren en dat hli dezen niet te Heeswlik heeft gezien. De Officier van Justitie acht het aan beide verdachten ten laste gelegde bewe zen door de verklaringen der andere ge tuigen. Er op wijzende, dat zoowel A. den Brok en M. van Orsouw zeer ongunstig be kend zijn, eischt hij tegen elk der ver dachten acht jaren gevangenisstraf. De verdediger jhr. mr. C. van Nispen tot Sevenaer die in zijn pleidooi niet ingaat op schuld of onschuld van beide verdach ten. bepaalt zich er toe. te wijzen op den gevaarlijken kant van het systeem, waarbij verdachten als getuigen worden gehoord, ook al voelt hij dat de officier moeilijk anders handelen kan. De uitspraak wordt bepaald op 31 Oct. De 3I-jarige Ossche arbeirer Chr. Hen drik den Brok wordt dan ook van getuige verdachte. Hij blijft bij zijn zoo pas ter zitting afgelegde verklaringen volharden. Getuige J. Ceelen verklaart nogmaals dat Antonius den Brok en Van Orsouw wel degelijk van de partij zijn geweest. President: „Hoe verklaar je de houding van verdachte?" Den Ceel: „Hij wil zijn broer sparen, dat is het!" President: Kunnen we er op- aan dat u de waarheid spreekt. Ceelen?" Den Ceel: „Heel zeker!" De Officier v. Justitie zegt in zijn requi sitoir zich te zullen houden aan de ver klaringen die verdachte voor den rechter commissaris heeft afgelegd. Hij acht be wezen. dat verdachte op den uitkijk heeft gestaan en ook dat hij geld van de in braak afkomstig, heeft aangenomen. Re kening houdend met het feit, dat ver dachte minder ongunstig bekend staat, dan de anderen, eischt de Officier drie jaren gevangenisstraf met aftrek van voorloopige hechtenis. De verdediger, mr. Schipperyn, keert -zich ook tegen het systeem van den Offi cier. Wie zal zeggen dat de verklaringen van een man als Jan Ceelen meer waarde hebben dan die van de andere getuigen, waagt pl. Pleiter Is van meeninjg, dat door het systeem, dat de Officier volgt, de rechtszekerheid niet wordt gediend. Plei ter roept ten slotte voor zijn cliënt de clementie der rechtbank in. Nadat desgevraagd, inspecteur Van Kempen nog heeft medegedeeld, dat deze verdachte ..de beste is van de kwaden", wordt de uitspraak bepaald op 31 October. De tweede strafzitting van £e berechting der Ossche misdrijven is daarmede ten einde. 9 KOEIEN LATEN VERHONGEREN. De rechtbank te Assen heeft veroordeeld A. E.. 41 jaar, landbouwer te Zuidlaren tot een maand gevangenisstraf, omdat hij in de maanden April en Mei van dit jaar het noodige levensonderhoud had onthou den aan 9 koeien. Gedurende eenige we ken stonden deze op stal en kregen niets anders dan stroo en water, tengevolge waarvan een der dieren stierf; twee andere koeien werden verkocht en de overige zes dieren werden in b=s'ag genomen en door de rechtbank publiek verkocht. Verdachte had naar hij g'-te er voor het Hof van Lpeuwarden verklaarde geen midd°len meer om de dieren iets beters te geven. De procureur-generaal vorderde bevestiging van het vonnis. N. R, Crt DE ZAAK VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. (Vervolg van gisteren). Getuige J. H. Swart, oud-directeur van het Paleis, is ook langen tijd administra teur geweest van de N.V. Hij had zooals uit de processen verbaal blijkt, zelf is hij niet als getuige verschenen verd. M. meermalen gewaarschuwd obligaties niet ten tweede male uit te betalen. De neef van den directeur, die aanvan kelijk ook verdachte is geweest ln deze zaak, doch die later buiten vervolging is gesteld, wordt als getuige gehoord. Hij ver klaart, dat hij meegeholpen heeft bij de administratie van de N.V. Obligaties be taalde hij uit na overleg met den direc teur. Pres.: Er werd zelfs uitbetaald op dagen buiten de officieele betaaldagen om, niet waar? Getuige herinnert het zich niet meer. „U staat er omheen te draalen", mëent de president. Hebt u er den directeur nooit opmerkzaam op gemaakt, dat er een P. voor de nummers in het boek stond? Ook dat weet getuige niet meer. President; U weet niets. Maar u weet toch zeker nog wel, wie de stukken, waar over uit Kaiseresch is gecorrespondeerd, heeft aangeboden? Getuige bedenkt zich een oogenblik en zegt dan: „Ja, ze zijn aangeboden, maar door wie President: U kocht ook stukken voor lagere bedragen in nietwaar? U schreef b.v. aan de Twentsche Bank te Middel burg, dat zoo'n stuk van f.200.maar f.20waard was. U wist toch. dat dat onjuist was? Getuige: Ik wist het niet President: U wist het heel goed, U wist ook, dat het Paleis er f. 200.voor in re kening werd gebracht. De president toont dan eenige brieven, waarin gevraagd wordt om uitbetaling van de obligaties. ,,'t Lijkt het schrift van verd. P. wel merkt de getuige op. Ja, antwoordt de president, maar hebt u dat bij ontvangst van dat epistel niet ge merkt? Ook dat weet verd. niet meer, maar hij meent van niet De president brengt dan het ponsen van obligaties ter sprake, waardoor de num mers en het jaartal uitgeslagen waren. Deed u dat opzettelijk, informeert de president. Neef Barnsteijn weet ook hierop niets te antwoorden; zijn geheugen laat hem weer in den steek. Het verhoor van de getuigen, die voor dezen middag zijn opgeroepen is hiermede ten einde, waarna de verdachten nog eens weer worden gehoord. De zitting wordt dan geschorst tot Dins dag 22 October. DE MUITERIJ OP DE „DE ZEVEN PROVINCIËN". Straf tegen luit. van Boven bevestigd. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden sententie gewezen in de zaak tegen den 32-jarigen luit.-ter-zee 2e klasse H. L. van Boven, laatstelijk dienende op de „De Zeven Provinciën", die in hooger be roep was gekomen van het vonnis, op 14 Aug. door den Krijgsraad te Willemsoord gewezen, waarbij hij was veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van 1 maand preventieve hechtenis en ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen in verband met de muiterij op genoemd schip. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft, met vrijspraak van een ondergeschikt punt, het vonnis, voor wat de straf betreft, bevestigd. -o- HAAGSCHE RECHTBANK. De Officier van Justitie jhr. mr. Van Aseh van Wijck. eischte heden in de zaak van den chauffeur J. B. te Oudshoorn. gem. Alphen wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld een geldboete van f. 50 subs. 25 dagen. Verdachte bestuurde oo 7 Mei j.l. op den Rijnsburgersingel te Leiden een motor wagen van den gemeentelijken Reinigings dienst. op de treeplank waarvan de voer man bij dien dienst H. Ruitenbeek had plaats genomen. Op den Stationsweg ge komen. heeft B. niet gelet op een juist aankomend tramrijtuig. waardoor een botsing ontstond, tengevolge waarvan R. van de treeplank viel en onder de auto geraakte, daarbij ernstig letsel bekomende. Uitspraak 31 Oct. a.s. In den namiddag van 16 Juli j.l. reden twee verpleegsters per rijwiel in de Hoofd straat te Sassenheim rechts van den weg in de richting naar Leiden. Ter plaatse waar de weg zich vernauwt, werd de link- sche wielrijdster. de 32 jarige zuster L. de Geus. plotseling door een voorbijrijdende, door den timmerman De W. uit Broek op Langendijk bestuurde vrachtauto gegre pen. juist op het oogenblik. dat de zusters, in plaats van naast elkander, achter elkaar wilden gaan rijden. Zuster de G. bleef aan een haak van den laadbak hangen en werd .in die ppsitie over 40 M. afstand medege- sleept. waarna zij viel en het achterwiel van de auto haar over het hoofd ging. Het slachtoffer stierf bijna onmiddellijk. Volgens de getuigenverklaringen reed de W.. die zich voor de Haagsche Recht bank ter zake van het veroorzaken van dood door schuld te verantwoorden had met een snelheid van 50 K.M. en wilde hij juist ter hoogte, waar de wielrlidsters wa ren. de tram passeeren doch daarvoor bleek de ruimte tusschen de tram en de wielrlidsters te gering. Beide zusters kwa men door de aanrijding te vallen. Een trambestuurder van de N.Z.H.T.M. uit Haarlem verklaarde dat. de verdachte hem kort vóór de brug passeerde. Ver dachte trachtte de tram te couperen, teneinde de bui'» eerder te v°"|i-en Verdacbte beweerdp met een vaart van 20 K.M door Sassenheim te hebben ge reden en de beide wielrlidsters niet te hebben gezien, doch de president logen strafte deze bewering, daar hjj. juist om die wielrüdsters te ontwijken, plotseling 'n zwenking in de richting van de tram maakte. Op het laatste oogenblik is hij weer naar rechts gegaan. Het O.M. waargenomen door jhr. mr. Van Asch van Wijck requisitoir nemend, constateerde dat wanneer de verdachte beweert, dat hli de wielrlidsters wél heeft gezien en meenende toch ruimte genoeg te hebbën. hli onbekwaam moet worden geacht om achter het stuur te zitten, Zelfs indien er geen ongeluk zou hebben plaats gehad, zou de verdachte, door deze wijze van rijden, door den kantonrechter met een vrijheidsstraf moeten worden ge straft. Hij verdient dubbel en dwars een vrijheidsstraf en spr. vroeg dan ook ver oordeeling tot twee maanden gevangenis straf met intrekking van het rlibewös voor den tijd van één jaar. Uitspraak 31 Oct. as. In de zaak van den chauffeur A. R. te Leiden die als autobestuurder op 30 Juni j.l. op den Noorderweg te Riinsburg een motorrijder aanreed, waardoor deze en diens verloofde welke op de duo had plaats genomen kwamen te vallen en letsel bekwamen °i?chte de officier na getuigenverhoor een geldboete van f. 75 subs. 75 dagen. De rechtbank zal 31 Oct. a.s. uitspraak doen. DE WARE GENTLEMAN. Een Engelsch tijdschrift heeft zich be ziggehouden met de definitie van het woord gentleman, een bij uitstek Angel saksisch begrip. Zoowel in als buiten Gr.- Brittannië wordt de term gentleman vaak gebruikt, maar als men iemand vraagt, wat nu eigenlijk een gentleman precies is, dan valt het hem niet makkelijk eeu juiste omschrijving te geven. De betreffende Engelsche periodiek slaagde evenmin en liet de oplossing der kwestie tenslotte aan de lezers over. Uit vele definities werd tenslotte de volgende gekozen, die dan juist moge zijn doch niet uitmunt door kortheid. „De gentleman is een van binnen en van buiten proper man, die zich voor de rijken niet vernedert en de armen niet veracht, die zonder weeklagen weet te verliezen en zonder aanmatiging te win nen; die zich eerbiedig tegenover vrouwen en oude lieden gedraagt en beminnelijk tegenover kinderen is; die te trotsch is om te liegen en te grootmoedig om zijn naas ten lagen te leggen; die voorts te wakker is voor den lediggang. Een gentleman is de man, die een wijs gebruik maakt van de aardsche goederen, die tot zijn beschik king staan en zijn medemenschen de rest niet ontnemen wil". 3—6

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 20