Nog steeds geen nieuws van het oorlogsfront. Engeland vraagt van Frankrijk een duidelijk antwoord. CATARRH 76,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 October 1935 Vijfde Blad No. 23180 OORLOGSBERICHTEN. Groote militaire parade te Addis Abeba. DE ZAAK VAN HET „LAMG0DS" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii {IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIHIIIIIIIII VAN 'T FRONT. Van het front is nog altijd geen nieuws. De operaties schijnen volledig stil te staan. Gisteren heeft de Negus weer een groote troepenmacht geschouwd, men zie hier nevens. Tijdens de troepenrevue reed de mi nister van oorlog, Ras Moeloeghetta op den negus toe, steeg van zijn ros, trok zijn de gen en riep uit: „ik ben bereid voor Ethio pië te sterven". Toen nam de negus het woord. „Indien wij zoo lang gewacht hebben met op de vijandelijkheden van Italië te antwoorden, aldus sprak hij tot de troepen, dan is dit, omdat wij verplichtingen tegenover den Volkenbond hadden. Thans heeft de Itallaansche aanval ons gedeeltelijk hiervan ontheven. Trekt thans ten strijde en vecht dapper". Als opperbevelhebber van het leger, heeft de negus verder in een order aan het ge- heele leger, de volgende raadgevingen ge geven: „Ge moet niet in groote menigten bij elkaar blijven, doch een guerilla-tactiek toepassen. Zijt geduldig en verspreidt u, telkens wanneer ge een vijandelijk vlieg tuig ziet. Verwisselt uw witte kleeren voor khaki, opdat ge minder zichtbaar zijn zult". De negus zal over enkele dagen naar Dessle vertrekken, waar vermoedelijk het hoofdkwartier zal worden gevestigd. Ras Moeloeghetta is aan het hoofd van «en groote legermacht naar Dessie opge rukt. Uit de Noordelijke provincies aangeko men vluchtelingen melden, dat de Italia nen in de bezette gebieden de bevolking te werk gesteld hebben bij den aanleg van wegen, en al het vee en alle levensmiddelen In beslag genomen hebben, om hun eigen troepen te verzorgen. Men vreest, dat on der de bevolking in de veroverde gebieden hongersnood zal uitbreken. Het bericht, volgens hetwelk Engeland er niet aan zou denken, zijn vlootstrijdkrach- ten uit de Mlddellandsche Zee terug te trekken, is met groote voldoening door den negus ontvangen. Hij gaf te kennen, hierin een bewijs te tien, dat Engeland begrijpt, dat de vrede niet bereikt kan worden ten koste van de vernedering van een ander lid van den Volkenbond of door verdeeling van Abes- synië. De negus verklaarde er thans van over tuigd te zijn, dat dank zij de Engelsche traditioneele eerlijkheid de rechtvaardige zaak tenslotte zou triomfeeren. „Zoolang één enkele Italiaansche soldaat op mijn gebied staat, zal ik niet over vrede onderhandelen", zeide de keizer. In de Abessynlsche hoofdstad wordt het eensationeele bericht verspreid, dat tus schen Mussolini aan den eenen kant en den Italiaanschen generalen staf en generaal de Bono aan den anderen kant over het langzame oprukken van de Itallaansche troepen hevige meenlngsverschlllen zijn ontstaan. De Bono zou verklaard hebben, dat het langzame oprukken der troepen veroor zaakt wordt door de ontzaggelijke terrein- moeilijkheden, op grond waarvan hij iedere verantwoordelijkheid moet afwijzen. De oneenigheden, zoo wordt verder ver klaard, zijn zóó hoog geloopen, dat de Bono zijn aftreden zou hebben aangebo den. De Itallaansche koning zou echter be middelend tusschen beide partijen opgetre den zijn. (Het spreekt vanzelf, dat dit uit Addis Abeba stammend en volkomen onbevestigd bericht met alle voorbehoud moet worden opgenomen) Ras Koeksa. Volgend officieel bericht komt uit Rome: „Generaal De Bono heeft uit Adigrat ge telegrafeerd, dat hij in deze plaats de revue heeft afgenomen aan de nationale troepen en die van Ras Koeksa. Hij deelde voorts mede, dat hij Koeksa uit naam van den Koning van Italië tot Ras van de provin cie Tigré heeft benoemd. Deze mededee- Hng werd door de hoofden en de geheele bevolking met uitingen van geestdrift ont vangen. De organisatiewerkzaamheden in het bezette gebied worden met de meeste energie voortgezet; automobielen kunnen op normale wijze van Senafé naar Adrigat komen. Vliegtuigen hebben de gebruikelijke ver kenningsvluchten gemaakt ten Zuiden en Westen van onze linies en in de omgeving fan Makalé, waar aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten zijn geconcentreerd. De vliegtuigen vertoonden de sporen van een hevig geweervuur, dat evenwel geen schade heeft aangericht. Overigens is van dit front en van dat Van Somaliland niets te vermelden". Inmiddels meldt Reuter uit Rome, dat men daar in goed ingelichte kringen ver klaart, dat aan ras Koeksa bij zijn be noeming tot gouverneur der provincie Tigré niet het bestuur van deze provincie is overgedragen, doch slechts het com mando over de inheemsche troepen. Het bestuur der provincie bevindt zich in han- Jon van den gouverneur-generaal van italiaansch Oost-Afrika de Bono, en zal ?bk later in Italiaansche handen blijven, «aar men in dezelfde kringen verklaard, de benoeming van ras Koeksa minder «n erkenning zijn van hem en zijn troe pen dan wel een erkenning van diens aan spraken als troonpretendent. Een derge- njke bedoeling bleek ook uit de toespraak d'e de Bono tot den nieuwen gouverneur lichtte. Naar gisteren te Rome nog officieel werd medegedeeld, hebben de Italiaansche viieg- 'j?n in Abessynië het bevel gekregen aodis Abeba en Diredawa niet te bombar deren. Men maakt het voorbehoud, dat deze steden dan ook niet mogen dienen om er troepen te concentrceren Tevens worden alle berichten over het gebruik van gasbommen beslist tegenge sproken. In geen enkel geval heeft zoo zei men de Italiaansche luchtmacht van gasbommen gebruik gemaakt, evenmin als zij de burgerbevolking heeft gebombar deerd. Grensoverschrijdingen van Italiaansche vliegers aan de grens van Engelsch Soma liland zijn eveneens volkomen uitgesloten, aangezien de vliegers steeds bij hun ge vechten ten minste honderd kilometer van de Engelsche grenzen verwijderd zijn. De subalterne officieren der aanvullende geniecorpsen en het kader der luchttroe- pen, benevens de ingenieurs van de tweede categorie der lichting 1906 Zijn onder de wapenen geroepen. Hierbij zij er op gewezen dat in Italië de lichtingen worden genoemd naar de geboorte-da turn, dus anders dan hier te lande. DE SANCTIES. De algemeene besprekingen over het wederzijdsche hulpverleenen der aan de economische sancties deelnemende staten zijn door de betrokken commissie van de sanctieconferentie beëindigd. Men kwam tot overeenstemming over een Pransch plan, althans tot een over eenstemming in groote trekken; dit plan bepaalt, dat nieuwe afzetgebieden moeten worden geschapen voor de lacunes, die ontstaan en dat bovendien die staten, die in het bijzonder getroffen worden door het verbod van uitvoer naar Italië, een flnan- cieele ondersteuning in den vorm van credieten of leeningen zullen krijgen. Een redactiecommissie zal op deze basis een ontwerpresolutie uitwerken. In Engelsche kringen is men niet geheel tevreden over het tempo van de onderhan delingen. Men houdt er aan vast, dat deze eerste etappe der sanctieconferentie, d.w.z. het nemen van besluiten over de econo mische en flnancieele maatregelen, deze week moet worden béëfndlgd. Het voorne men bestaat (hedenavond de plenaire con ferentie bijeen te roepen en eventueel in een nachtelttlng het geheele problemen - complex aan te nemen. Eden zal morgen voor eenige dagen naar Londen gaan. Tegelijkertijd zullen de be sluiten van de sanctieconferentie aan de niet-leden worden medegedeeld, opdat zij hun standpunt zullen kunnen bepalen. De economische commissie der sanctie- conferentie heeft de beraadslaging voort gezet over den boycot van in- en uitvoer van Italië. De lijst van z.g. sleutelproducten, waar van de export naar Italië moet worden verboden, is nogmaals bestudeerd en aangevuld met eenige grondstoffen, w.o. wol en katoen. Grootere moeilijkheden ontstonden bij de behandeling van het definitieve voorstel betreffende de vol ledige weigering van afnemen der Itali aansche producten. De Poolsche gedele geerde verklaarde, dat zijn regeering bij een zoo diep ingrijpende maatregel alle omstandigheden nauwkeurig kennen moet voor zij besluiten kan nemen. Hij waar schuwde voor te starre en te simplisti sche formules, die tot andere, zelfs tot tegenovergestelde doeleinden zouden kun nen dan men oorspronkelijk van plan was. In 't bijzonder oefende men er critiek op uit, dat voorgesteld was de loopende con tracten niet af te wikkelen. Voor Polen beteekent deze gedachte aanzienlijke ver zwaring van de verplichtingen. De Zwit- sersche vertegenwoordiger Stucki her haalde zijn critiek op de Engelsche voor stellen, welke in het bijzonder geen recht doen wedervaren aan de tusschen Zwitserland en Italië bestaande betrek kingen. Derhalve verklaarde hij, dat hij niet in staat was de voorstellen goed te keuren. De Temps" verneemt uit Rome, dat heel stipt toezicht gehouden wordt op de prijzen in den kleinhandel om elke onge rechtvaardigde opdrijving tegen te gaan en elke speculatie den kop in te drukken. De „Lavoro Fascista" schrijft dat de tegenwoordigheid in Afrika van 290,000 mannen, die verbruiken zonder te produ- ceeren een stijging van het levenspeil zou moeten veroorzaken. De eerste levens behoeften zijn nu duurder dan twee maanden geleden en deze beweging zal zeker aanhouden. Bepaalde artikelen beginnen te ont breken, steenkool b.v. wordt schaarsch. De bevolking wordt ultgenoodigd zoo mo gelijk geen buitenlandsche goederen te koopen en de houders van niet-Italiaan- sche fondsen worden aangemaand ze ter beschikking van de regeering te stellen, waartoe ze onlangs reeds bij decreet ver plicht waren. Vooral dringt de overheid er op aan, alle gouden voorwerpen en medailles aan de Bank van Italië te ver- koopen. Tot dusver geschiedde deze ver koop vrijwillig en zelfs spontaan, later kan dit verplicht gesteld worden. En de correspondent eindigt met als den indruk uit te spreken, dat de sancties harder zullen aankomen dan s ommigen voor geven. Het bestuur van de Italiaansche pos terijen heeft het postgiroverkeer met de buitenlandsche posterijen stopgezet en heeft verzocht, ook het verkeer naar Ita lië te willen stopzetten. Met ingang van 18 October zullen, in verband hiermede, geen gelden meer door de posterijen naar Italië worden ge gireerd, doch postwissels naar Italië zul len ook verder worden geaccepteerd. Frankrijk en Engeland. Naar men meent zal de Britsche regee ring een definitieve verzekering vragen inzake de Fransche medewerking in de SPECIALE REUTER- EN A.N.P.-DIENST. Makalle nog niet gevallen. ADDIS ABEBA, (Reuter-A.N.P.l. Tot van avond was alhier nog geen enkel telegram ontvangen, waardoor bevestigd zou kunnen worden, dat de stad Makalle in Italiaan sche handen zou zijn gevallen, gelijk ge ruchten reeds wisten te vertellen. Deze ge ruchten zijn dan ook zeker voorbarig ge weest,want al zijn er vandaag eenige Ita liaansche invallen gedaan in de streek ten Noorden van Makalle, de vooruitgeschoven Abessijnsche posten hebben de aanwezig heid van Itallaansche troepencolonnes nog niet gesignaleerd. Het wordt steeds duidelijker, dat deze oorlog een zeer langdurige zal worden, wanneer de Abessijnsche strijdkrachten de raadgevingen van den keizer getrouwelijk opvolgen en een regelmatlgen veldslag ver mijden, maar zich tevreden stellen met een afmatten der Italianen door voortdurende kleine overvallen bij verrassing. Deze kleine overvallen kunnen steeds veelvuldiger wor den, naarmate de Itallaansche linies zich langer uitrekken. De bewapening der Abessijnen. De Abessijnen beginnen thans mitrail leuses, geweren en munitie te ontvangen, hoewel nog in onvoldoende hoeveelheden. De correspondent van Reuter-A.N.P., die vandaag de revue over 50.000 Abessijnsche soldaten bijwoonde, seint daarover dat het een jammerlijk gezicht was te zien hoe bij deze parade zoo veel soldaten zonder kogels optrokken. Zeven krijgslieden uit Tsjelia hebben voor den correspondent een krijgs dans uitgevoerd, waarna zij hem hun leege patroontasschen lieten zien en hem smeek ten ze te vullen. Een groot aantal andere soldaten beschikten slechts over lansen en scherpgeslepen zwaarden, die zij voor deze gelegenheid zoo mooi mogelijk hadden op gepoetst en die in de zon blikkerden. Versterking van Massaoea. De speciale Reuter-A.N.P.-correspondent in de Suez-Kanaal-Zone seint, dat de Italianen de haven van Massaoea in snel tempo versterken tot een fortificatie van den eersten rang. Reeds zouden batterljén met kanonnen van 380 m.M., die 30 K.M. dragen opgesteld zijn op in de duinen ver borgen plaatsen, enkele K.M. ten Noorden van Massaoea Kanonnen van 105 m,M„ die in staat zijn lichte krüisers en destroyers op een afstand te houden beheerschen de baai terwijl stukken geschut van 155 en 105 m.M. In positie gebracht zijn op de strategisch belangrijke eilanden bulten de baai. Deze laatste kanonnen zouden des nachts der waarts vervoerd zijn. De genoemde corres pondent voegt hieraan toe, dat met hun aldus versterkte basis de offensieve kracht der Italianen aan de Roode Zee ontzag lijk is. Op zijn minst vijf onderzeeërs, die gecamoufleerd zouden zijn, zouden zich in de omgeving bevinden. Het aantal hier samengetrokken Italiaansche vliegtuigen zoo gelooft men nadert de 500. Assab is het voornaamste vliegveld, maar talrijke toestellen zijn toch bijeengebracht in Mas saoea, vanwaar zij al naar behoefte naar Assab of Asmara gedirigeerd worden. Vele van deze toestellen zijn bombardements vliegtuigen met een middelmatig groote ac tie-radlus. Een hondertal dezer vliegtuigen is uitgerust met twee mitrailleuses elk en zoodanig Ingericht, dat zij laag kunnen vliegen boven de Abessijnsche troepenfor maties en die met een regen van kogels kunnen wegmaaien. In een gebied met een straal van één mijl is de zee voor Massaoea bedekt met schepen, die er op wachten voor lossing aan de beurt te komen. (Copyright Reuter-A.N.P.) Middellandsche Zee. naar aanleiding van de houding van de Fransche pers ten aan zien van zekere verplichtingen van Frankrijk overeenkomstig paragraaf drie van artikel zestien van het Handvest. De Britsche regeering verlangt een dui delijk antwoord: Ja of neen. Reuter verneemt, dat toen besloten werd de Britsche vloot in de Mlddellandsche zee te concentreeren In verband met de feUe geïnspireerde aanvallen in de Italiaansche pers, de Fransche regeering hiervan In ken nis werd gesteld en deze verklaaTde de houding van Engeland te begrijpen. Nu de Italiaansche pers haar anti-Brit- sche aanvallen voortzet, en de Italiaansche troepen in Libyë worden versterkt, zullen de Britsche vlootversterkingen in de Mid dellandsche Zee blijven. Wat Engeland verlangt ls, dat Frankrijk duidelijk verklaart, dat het de verplichtin gen van artikel 16 zal nakomen. Laval heeft beloofd binnen 2 dagen te zullen antwoorden. De Fransche ministerraad, die in het midden van de volgende week zou worden gehouden, is vervroegd tot Maandag. De reden is, dat de regeering zich dan onmid dellijk na de Senaatsverkiezingen zal kun nen uitspreken en den buitenlandsch po- litieken toestand bespreken na de onder handelingen tusschen Parijs, Londen en Rome en de besprekingen te Genève. Bemiddeling van het Vaticaan? Naar Reuter uit Rome meldt, neemt, naarmate de bedreiging met sancties en de pressie van Engeland toenemen, tevens de wil tot weerstand der natie toe. In goed- ingelichte kringen bestaat er nog een kleine hoop, dat het Vaticaan tot een vreedzame regeling van het conflict zal kiftinen bij dragen. Men is hier overtuigd, dat Engeland een blokkade wil Instellen. Naar aanleiding van den loop van de Britsche politiek, vraagt men zich af: Wat zijn de beweegredenen voor de Britsche buitenlandsche politiek. De diepere reden daarvan zijn het publiek en ook de verant woordelijke menschen onbekend. Dit niet begrijpen geeft aan de situatie een tragisch aanzien: Men ls er n.l. niet van op de hoogte of de drijfveeren van Engeland's optreden tegen Italië er ln bestaan de Itallaansche levenskracht te onderdrukken. Op dit punt bestaat echter een a'ge- meene eensgezindheid: Italië zal zich tot zijn laatste krachten verdedigen. De hoop op een actie van het Vaticaan is gevestigd op het feit. dat men er van overtuigd is, dat de Vatlcaansche diploma tie de laatste weken niet heeft stilgezeten. De Heilige Stoel ls tegen eiken oorlog, dus ook tegen den huldigen, maar tevens tegen een algemeenen oorlog, welke uit elke po ging om het huidege conflict te onderdruk ken, kan voortvloeien. Hij is voor een vreedzame oplossing, maar schijnt vooral beducht voor sancties of vernederende maatregelen, ln naam van .den vrede ge nomen. Men vermeent, dat de meeste nuntii den laatsten tijd op het Vaticaan zijn geweest en veronderstelt, dat zij naar de hoofdste den van de landen, waarbij zij geaccredi teerd zijn, zijn vertrokken met instructies om op den vrede aan te dringen. Het vertrek van mgr. Maglione naar Parijs, waar hij dadelijk door Laval werd ontvangen, heeft zeer de aandacht getrok ken. Men zegt, dat hij geen bepaalde voor stellen meebracht, maar ls overtuigd, dat hij er bij Laval op heeft aangedrongen, dat hij in verzoenenden geest werkzaam zal blijven. GRIJSAARDS DEFILEEREN VOOR DEN NEGUS. (Van onzen speclalen correspondent W. F. Deedes). ADDIS ABEBA, Donderdagavond Terwijl de oorlog voortgaat, worden mi litaire schouwspelen te Addis Abeba steeds zeldzamer. Desondanks heeft de bevolking vanochtend vele duizenden krijgslieden kunnen bewonderen, die uit verafgelegen districten ln de hoofdstad bijeen waren gekomen, voordat zij naar het front ver trokken. Niets ontbreekt aan de officleele cere monie. De keizer en hooge officieel per sonen volgden vanaf hun speciale zit plaatsen het voorbijtrekken der stoere Abessijnsche bergbewoners, die onder het schreeuwen van oorlogskreten en het zwaaien met wapenen ln de vlakten bene den het paleis paradeeren. Vanmorgen ver trok het z.g. centrale leger, onder leiding van den minister van Oorlog, uit Addis Abeba naar Desslé. Het aantal manschap pen, dat ln de eerstvolgende dagen de hoofdstad zal verlaten, bedraagt ongeveer 145.000. 80.000 dezer manschappen zijn af komstig uit de omgeving van Addis Abeba. 20.00 uit Wgllaga, 15.000 uit Goffa en 30.000 uit Kambata. De troepen marcheerden vanochtend urenlang door de straten. Zij vormden een leger, dat met geen enkel Abessljnsch leger, dat ik tot nu toe heb gezien, is te vergelijken. De mannen, die vanochtend voor den keizer paradeerden, waren zoo een en al traditie, dat het schouwspel tot tranen heeft geroerd. Hun wenschen en hun oorlogskreten en hun bravour herinnerden aan het buitenge wone schouwspel, dat te Moskou bij cere monieën te aanschouwen valt. De mannen trokken ln groepen voor den keizer op, kruisten hun zwaarden en zegden de grootsche daden van den een of anderen voorvader op, die beroemd was uit veldsla gen in het verleden. De bevolking van Addis Abeba keek toe. Alle werk ln de hoofdstad stond stil. De vertrekkende troepen vormden het middenpunt van alle leven in de stad. Ondanks hun bravour en hun uiterlijke vertooning van kracht en moed kon iedere Europeesche toeschouwer zien. dat zij zoo wel in uitrusting als capaciteit, ver bene den de verrassend ordelijke en goed geor ganiseerde troepen der keizerlijke garde stonden. Het was duidelijk, dat zij het Abessijnsche leger van het verleden ver tegenwoordigden. Zij schenen tot een an deren tijd te behooren. Hun voorkomen was wel is waar schilderachtig genoeg; hun cape van leeuwenhuiden en hun schitte rende versierselen verblindden het oog voor een oogenblik, maar zoodra de eerste verrassing daarover voorbij was, bleek, dat hun uitrusting slechts van twijfelacntige waarde was in den modernen oorlog. De gemiddelde leeftijd der mannen was eveneens hooger dan die van het geregelde leeer. Het leek vanmorgen of een man op tien meer dan 60 jaar oud was en een op iedere vijftig over de veertig. Een aantal hunner was zelfs zoo oud, dat het onmo gelijk leek, dat zij actieve soldaten waren. Ik zag een aantal met witte baaarden, die grootvaders zouden kunnen zijn van de enthousiaste Jeugd, die aan het begin van den oorlog uittrok. Als men bedenkt dat dit gedeelte van het leger vermoedelijk be- siemd was om de verantwoordelijke taak op zich te nemen Aussa te verdedigen, komt men tot de conclusie, dat hun orga nisatie, hun wapenen en hun militaire kennis in het algemeen totaal onvoldoende waren. Het grootste deel der troepen was uitgerust met ouderwetsche geweren, van de meest ulteenloopende modellen. Een gedeelte droeg antieke korte zwaarden, welke wel is waar sierlijk, maar van weinig nut op het moderne slagveld zijn. De hoeveelheid ammunitie was eveneens verschillend. Sommigen droegen zware riemen, die meer dan 200 patronen bevat ten, anderen hadden ongeveer 100 en velen slechts een handjevol. Als deze voorraad op is, zijn de geweren bovendien waarde loos, want met moderne ammunitie zal men in deze oude museumstukken niets kunnen beginnen. Geen der troepen welke ik van daag zag, droeg iets, dat op e,en modern uniform of een moderne uitrusting geleek. De meesten zijn in de plaats daarvan :n traditioneele burgerkleeding gestoken. Een verdere teleurstelling waren de ar moedige transportmogelijkheden. Zij be stonden uit oude muilezels, waarvan de meeste overbelast waren óf door te zware berijders óf door te veel bagage. Men kon zich moeilijk voorstellen, dat deze man nen. die ik vanmiddag door de hoofdstra ten zag marcheeren en hun zwaarden zag zwaaien, ook maar met. geringste begrip van de moderne oorlogsvoering of van de 1 eischen, van een langdurige campagne I hebben. De regeering heeft daar klaarblijkelijk rekening mede gehouden, want ik verneem, dat de voornaamste reden voor het terug houden van oorlogsnieuws gedurende de RECLAME. 2313 wordt gewoonlijk gebaat door de dampen van WERD HET VERMISTE PANEEL VAN DE „RECHTVAARDIGE RECHTERS" TERUGGEVONDEN OF NIET? (Van onzen correspondent). BRUSSEL, 14 October 1935. Men herinnert zich nog steeds de op hefmakende zaak van den diefstal uit de St.-Baafskerk te Gent, van twee paneelen van het beroemde veelluik van de gebroe ders Van Eyck „Het Lam Gods" en de niet minder ophefmakende omstandigheden waarin een van de gestolen paneelen werd teruggegeven, als die waarin de identiteit van den dader werd ontdekt. De dief, Asseen Goedertier, gewezen koster te Wet- teren-bij-Gent, bankier in moeilijikheden, had een van de paneelen teruggegeven, door het in depot te plaatsen als bagage ln het Noordstation te Brussel, en het depotbriefje aan den bisschop van Gent te sturen. Hij wist nadien nog 20.000 fr. los te maken van den bisschop. Goedertier had opdracht gegeven dit geld toe te vertrou wen aan een priester te Antwerpen en hij heeit het zelf afgehaald bij hem. Dat is: hü heeft aan het station te Antwerpen een taxi genomen om naar het huis van den priester te rijden en daar heeft hij den chauffeur, met een brief het overeen gekomen teeken doen aanbellen, waar op aan den chauffeur, die van niets wist, een pakje met de bankbiljetten werd over handigd. Zonder in het minst verontrust te worden en zonder in de minste mate achtervolgd te zijn geworden, heeft Goe dertier zich met het geld uit de voeten kunnen maken. Het was de eenige maal dat de bisschop van Gent met den dief van het beroemde paneel in contact is ge komen en achter den bisschop stond de Gentsche Justitie en deze eenige gele genheid heeft men verwaarloosd om ach ter de identiteit te komen van den dief en aldus op het spoor te komen van het ver miste kunstwerk! Goedertier heeft nadien nog enkele brie ven geschreven om over den prijs voor teruggave te onderhandelen, maar dan heeft hij plots opgehouden. Hij was inder daad gestorven, op een vergadering te Dendermonde. Al stervende zei hij aan een advocaat, dat hij alleen wist waar het vermiste paneel zich bevond. Toen hij op het punt stond de plaats aan te duiden blies hij den laatsten adem uit. Men heeft nooit iets geweten. De ontdekking van de kopij der brieven die hij aan den bisschop van Gent heeft gestuurd nam echter allen twijfel weg over de vraag of men wel met den werkelijken dief had te doen. Door „Het Laatste Nieuws" werd geheel de ge schiedenis openbaar gemaakt. Sedertdien is er echter niets meer ontdekt geworden, alhoewel alles werd afgezocht, alhoewel het bisdom 25.000 fr. en „Het Laatste Nieuws" 5,000 fr. hebben uitgeloofd om het schilderij terug te vinden. Het staat echter geschreven dat alles wat met deze zaak verband houdt geheim zinnig zal blijven. Sommige beweren dat op een zekeren dag het vermiste paneel op zijn plaats zal hangen in de Veydt- kapel van St.-Baafs, en dat niemand zal weten hoe het er zal gekomen zijn, zooals niemand wist hoe het was verdwenen. En dit wordt uitgelegd door de omstandigheid dat er een zekere medeplichtigheid zou bestaan in den diefstal waaromtrent het bisdom het wenschelijk zou achten, dat zij niet aan de openbaarheid wordt prijsgege ven. Er doen n.l geruchten de ronde dat inderdaad in Juli j.l. men specificeert zelfs: de laatste week van Juli in een kerk te Gent bij een sohoonmaak, het vermiste paneel van de „Rechtvaardige Rechters" werd teruggevonden. De ont dekking-verwekte verslagenheid. Men be sloot te wachten met bekendmaking. Toen men 's anderdaags ging kijken was het paneel echter weer verdwenen. Het zou dus tweemaal gestolen zijn, en dit door dengene die de medeplichtige zou geweest zijn van Goedertier. Verzinsel of waarheid? de meening dat het paneel eens op vreemde wijze terug komen zal wordt door velen gedeeld. In het bisdom te Gent verklaart men intus- schen van een ontdekking niets te weten. Tenzij men een gunstig oogenblik zou af wachten om het paneel opnieuw op zijn plaats te hangen! Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede hei stadsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel wel mogelijk zonder een permanent "ebruik van uw claxon. laatste weken de wensch van den keizer was en van de ministers om dit groote cen trale leger naar het front te zenden voor dat te veel over den strijd bekend was. De meerderheid der strijders die ik van daag heb gezien, verkeeren in de meening, dat het Abessijnsche leger, overal waar gevochten wordt, met roem en victorie is overladen. De regeering stelt er natuurlijk prijs op, dat zij deze illusie in elk geval zoo lang mogelijk zullen behouden. De regee ring meent eveneens, dat de tegenwoor digheid van deze nieuwe troepen grootere en meer belangrijke successen zal verze keren dan tot nu toe het geval is geweest, en hoe grooter de successen des te beter voor de propaganda. (Copyright Morningpost-A.N.P.);

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 17