NOG STEEDS STILSTAND AAN HET OORLOGSFRONT. Aspirin 76,,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 16 October 1935 Derde Blad No. 23178 Verzoeningspogingen zouden momenteel geen succes kunnen hebben. FRONTNIEUWS. DE TOESTAND IN HET NOORDEN VERWARREND. VRAGENRUBRIEK. VAN 'T FRONT. Van het oorlogsfront blijft het nieuws zeer schaarsoh en bovendien tegenstrijdig. Vast staat in ieder geval, dat er niet veel Is gebeurd. De berichten van het front maken mel ding van hevige regenbuien in de nabij heid van Gorrahei, die de bewegingen van de Itallaansche troepen in ernstige mate 'belemmeren. De legers zouden de volgende posities innemen: het tweede Itallaansche legercorps onder generaal Maravigna, aan den rechter vleugel van de Itallaansche strijdkrachten ls de rivieren Setlt en Takatze genaderd. Het corps inheemsche troepen onder generaal Piroli heeft een steunpunt gevonden bij Entlscio, terwijl de linkervleugel van het eerste legercorps onder generaal Santin! In de buurt van Adigrat is. Tegenover generaal Maravigna bevindt zich Ras Kassa met troepen voor trekkers onder DedzjazmatsJ Ajaleoe Boe roe ln de nabijheid van Setlt. De troepen van Ras Seyoem zouden zich dan tusschen 'de Takatzerivler en Makalle bevinden. Niet ver hier vandaan in het achterland moe ten zich de troepen van den kroonprins bevinden. Ook In de buurt van Aussa tn aan het Somalifront zijn nieuwe Abes- sijnsche troepen samengetrokken. Abessijnsche troepen, die Eritrea zou den zijn binnengevallen dicht aan de Egyptische grens zouden volgens Itallaan sche lezing zijn teruggeslagen; dus ln leder geval Eritrea zijn binnengevallen! Naar aanleiding hiervan verklaren vele Abessyniërs: „Wij hebben Ras Koeksa op den rechtervleugel ln het Noorden ver loren, doch daarentegen hebben wij veel terrein gewonnen op den linkervleugel". Geruchten over een dreigende omsinge ling van Ras Kassa vinden nergens nog bevestiging. In het Noorden naderen de legermach ten echter elkaar en een treffen wordt thans spoedig verwacht. Een Italiaansch vliegtuig heeft bommen geworpen boven Haraoea Gota bij den spoorweg DzjiboetiAddis Abeba. Ver moedelijk zocht 't vliegtuig naar de over blijfselen van het toestel dat de vorige week door leden van den stam der Issa's werd neergeschoten. (Gota ligt dicht bij 'Afdem, waar het vliegtuig werd neerge haald) Ten Zuiden van Makalle zijn twee Itall aansche vliegtuigen gezien. Zij zouden bommen hebben geworpen boven Amba Odaje, bijna 200 kilometer diep in het Abessynische gebied. Schade zou daardoor echter niet zijn aangericht. In de onmiddellijke omgeving van Makalle heeft men ook Itallaansche vlieg tuigen waargenomen. De negus heeft persoonlijk pas gearri veerde bergartillerie op het sohietterrein Jan Addis Abeba Ingeschoten. De Itallaansche gezant te Addis Abeba. De Itallaansche regeering heeft den ge zant, graaf Vinei laten weten, dat zijn be sluit om te blijven tot de aankomst van den consul van Magalo, goedgekeurd wordt. Het is niet waarschijnlijk, dat Vinei voor het einde der week zal vertrekken, waarmede Addis Abeba zich accoord ver klaarde. Vinei, noch de militaire attaché Cal- driarü hebben dagbladen gelezen, of tele grammen ontvangen, de laatste drie dagen, zij weten dus niets van de ontwikkeling der krijgsverrichtingen. Vinei verzocht dan ook den Franschen gezant, hem over den militairen toestand in te lichten. Van de Abessynische regeering heeft graaf Vinei toestemming ontvangen, zijn familie bericht te zenden, ten einde haar gerust te stellen betreffende zijn gezond heidstoestand. Vaartuig met munitie aangehouden. De torpedoboot ..Turbllle" heeft ln de Fransche wateren een vaartuig aangehou den. geladen met mitrailleurs voor Abes- synië. De opheffing van het verbod van uitvoer van wapenen naar Abessynië heeft groote bedrijvigheid gebracht in en om Djiboeti. DE SANCTIES. Terwijl volgens den algemeenen indruk de Franschen in het sanctievraagstuk aanvankelijk min of meer een remmenden invloed uitoefenden, is daarin thans, naar verluidt, verandering gekomen en zijn zij thans geworden tot ijverige voorstanders van een snelle en effectieve actie. Dit zou het gevolg zijn van hun vrees, dat, wan neer niet spoedig een uitwerking der sancties te zien zou zijn, de Engelschen tot een blokkade zouden overgaan. Een dergelijke maatregel der Engelschen zou den zij in ieder geval niet willen verge makkelijken. In Genève gelooft niemand meer aan een succes van diplomatieke onderhande lingen tusschen Engeland, Frankrijk en Italië. Met beslistheid wordt overigens ook tegengesproken, dat er waarheid zou rusten in berichten uit Amerikaansche 'bron, volgens welke Laval zou hebben gevraagd de sanctieprocedure 10 dagen op te schorten met het oog op deze diploma tieke onderhandelingen. In neutrale kringen gevoelt men bijzon der veel belangstelling voor de plannen van Litwinof. Men is er van overtuigd, dat de Russische staatsman in het sanctie- vraagstuk niet zoo zeer aan Italië dan aan Duitschland denkt. In het verdere verloop van de beraad slagingen der commissie van de sanetie- v° "ent>e voor economische sancties, is jp®®dslaagd over de andere groepen van hoi ?er voor d® oorlogvoering van Italië jT??,griik£ grondstoffen. De eerste groep gevormd door die grondstoffen, die or «oikenbondsleden worden vervaardigd en derhalve zonder meer uit Italië wegge houden kunnen worden. Dit zijn: ijzererts, mangaan, chroom, zwaarsteen, moiybdaen, palladium, tin, wolfram, cadmium en alle ijzeramalggmen. De tweede groep van de lijst bevat producten, die niet door Italië in voldoende hoeveelheden, of wel door niet-leden van den Volkenbond wor den voortgebracht, maar waarbij toch vol gens opvatting van den Volkenbond een zekere controlemogelijkheid bestaat. Het gaat hier om aluminium, staal, nikkel en zink. Tot de derde groep behooren rubber, salpeterzuur en nitraten. In eerste lezing is deze groep aangenomen, d.w.z. dat deze zal dienen als basis voor verdere statisti sche constateeringen en deskundigenrap porten. Men neemt aan. dat de beraad slagingen reeds Donderdag zullen kunnen worden voortgezet. In de zitting der commissie van gister middag werd ook voorgesteld een einde te maken aan het voorzien van Italië van verkeersmiddelen, d.w.z. schepen, auto's, spoorwegmateriaal, lastdieren en trekdie ren en werktuigmachines. In dit opzicht kon echter geen besluit genomen worden door het verzet van eenlge staten, zooals Zwitserland, die aanvoerden, dat het hierbij gaat niet om grondstoffen, maar om fabrikaten. Een bijzondere plaats wordt ingenomen door de zeer belangrijke grondstoffen petroleum, steenkool en koper. Het ver luidt echter, dat een lijst die deze en andere grondstoffen bevatten zal, binnen kort aan de leden van den Volkenbond zal worden voorgelegd, opdat deze hun stand punt zullen kunnen bepalen. De commissie zal heden de voorstellen behandelen inzake niet-afnemen van Ita- liaansche waren. DE VERZOENINGSPOGINGEN. De Brltsche autoriteiten weten niets van eenig vredesvoorstel. Voor zoover men weet heeft noch Mussolini noch Laval eenig voorstel gedaan of gevraagd. Het onderhoud, dat Laval had met dén Britschen gezant, liep uitsluitend over de aspecten van de huidige situatie. Men wijst er op, dat elk vredesvoorstel aan den Volkenbond zou moeten worden gedaan. Uit Rome wordt gemeld: Naar men ge looft zou een plan, waarbij rekening wordt gehouden met het verschil, dat bestaat tusschen Amharlsch Abessynië en de Abessijnsche grensprovincies, waarover Italiaanche controle zou worden erkend, een basis kunnen vormen van besprekin gen welke voor Italië aanvaardbaar zijn. Men vreest evenwel, dat Engeland van zijn kant niet verder zal willen gaan dan het plan, dat Eden in Augustus te Parijs heeft ingediend en waarvan de grond gedachte is een uitgang naar de zee ten behoeve van Abessynië In ruil voor ge ringe territoriale voordeelen voor Italië. Indien dit inderdaad het geval is zouden de beide standpunten zeer ver uiteen liggen. En verder heet het: Op het huidige tijdstip moet men de kans op resultaten zeer gering schatten, aangezien Engeland op het beslissende oogenbllk, dat thans is ingetreden, tegen ieder onderhandelen buiten den Volken bond om, gekant blijft. Door middel van een Volkenbondsprocedure zal Italië ech ter niet gedwongen kunnen worden tot toegeven. Italië heeft den Volkenbond de laatste dagen immers voortdurend wegens zijn immoreel en onwettig optreden moe ten brandmerken. Voor Italië bestaat geen enkele aanleiding, om onderhandelingen aan te knoopen of zelf met voorstellen te komen. Zijn positie in Oost-Afrika ls schitterend. Het Rijk van den Negus valt hoe langer hoe meer ineen. De opmarsch der Itallaansche troepen is niet zoozeer een militaire daad als wel een bevrijdings daad. Het verloop der Itallaansche krijgs verrichtingen rechtvaardigt het Itallaan sche standpunt volkomen. De „verschrik kingsmethoden" van den Volkenbond zou den Italië dan ook niet van den Ingeslagen weg kunnen afbrengen. Italië heeft Lavai's bemiddelingspogingen steeds op prijs ge steld en zal. wanneer er weer voorstellen zullen worden gedaan, deze ook grondig onder oogen zien. Voorloopig is er echter geen sprake van, dat men tot voor Italië aanvaardbare voorstellen zal kunnen ko men. ENGELSCHE MINISTERS AAN 'T WOORD. In een radiorede, door den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken uitgespro ken ter gelegenheid van de vijfde Jaarlljk- sche conferentie van vrouwen over de huidige problemen, die te New-York bijeen was, sprak Sir Samuel Hoare o.m. als volgt: Naar aanleiding van het Italiaansch- Abessijnsche conflict heb ik een poging gedaan de oorzaken op te sporen van de bitterheid en tweedracht, die tot de hui dige politieke moeilijkheden hebben geleid. In mijn rede te Genève heb ik toen in het bijzonder de aandacht gevestigd op het beheer en de verdeeling van koloniale grondstoffen en er op gewezen, dat het niet verkeerd zou zijn, deze kwestie zonder on- noodig uitstel onder oogen te zien. Sprekend over het werk, verricht dooi de oeconomlsche sanctiecommissies, zeide hij, dat de opmerking, dat sancties onge oorloofd waren in de huidige oeconomlsche omstandigheden, dwaas is. Volgens Hoare is de oorzaak van de ziekte, waaraan de wereld thans lijdt, niet zoozeer de crisis, als wel de machteloosheid der landen, om aan de crisis een eind te maken. Een der taken van dezen tijd be staat, volgens Hoare, hierin, om de tarief- muren voor den internationalen handel zoo laag mogelijk te maken, hoe moeilijk dit ook moge zijn. Wij, Engelschen, willen een einde maken aan den oorlog, en de oorlogsmentaliteit, zoowel op het slagveld (Speciale Reuter en A.N.P. dienst). Naderende slag aan het Zuidelijk front. ADDIS ABEBA, 15 Oct. (Reuter-A.N.P.) Vandaag konden de voorteekenen waar genomen worden van binnenkort te ver wachten operaties. In Ogaden concen- treeren de Abessijnen krachtige troepen- afdeelingen op den linkerflank van het Italiaansche leger, waarvan de voorpos tendetachementen niettemin hun op marsch voortzetten. Italiaansche verkenningsvliegtuigen heb ben vandaag vluchten ondernomen boven den spoorweg van Addis Abeba naar Dji boeti. vermoedelijk om te kennen te geven, dat zij, zoo dit noodlg mocht worden geoordeeld, de spoorlijn uit de lucht kun nen bombardeeren en aldus de verbinding tusschen de Abessijnsche hoofdstad en de zee kunnen afsnijden. De toestand aan het Noordelijk front. In het Noorden heeft Ras Seyoem zich met zijn troepen teruggetrokken in de omgeving van Makalle. Men vermoedt, dat het in zijn bedoeling ligt hier te trachten den opmarsch der Italianen te stuiten. In het Westen, zoo verluidt hier maken Abessijnsche troepenafdeeltngen zich ge reed den rechterflank van het Italiaan sche leger, dat zich thans meester heeft gemaakt van Aksoem, in het nauw te drijven. De opstandige beweging in Gojjam, ten Zuiden van het meer Tana, zal echter onvermijdelijk de Westelijk opereerende troepen der Abessijnen ern stig in hun bewegingen belemmeren. Steeds meer krijgslieden komen naar Addis Abeba. Dagelijks arriveeren in Addis Abeba nieuwe horden krijgslieden uit de bin nenlanden, waardoor een ernstige moei lijkheid is ontstaan. Reeds zijn de hoofd stad en de omgeving zoo overvol krijgs lieden, dat men vermoedt dat de keizer zich gedwongen zal zien talrijke stam men, die zich voor den strijd zijn komen aanmelden, naar hun districten terug te zenden. In ieder geval zijn er in Addis Abeba niet voldoende wapenen voorradig om al deze lieden een eenigszins behoor lijke' uitrusting te verstrekken, ondanks het feit, dat thans zekere hoeveelheden oorlogsmateriaal, met name verscheidene duizenden geweren, uit Britsch Somaü- land ontvangen zijn. De keizer is vandaag, vergezeld van den minister van oorlog, 20.000 man tegemoet gegaan, die uit Wallego kwa men en die hun kampement hebben op geslagen in de nabijheid van de hoofd stad. Zal Ras Seyoem zijn stellingen kunnen handhaven? Uit Makalle komt het bericht, dat de Abessijnsche soldaten van het leger van Ras Seyoem, die op voorposten geplaatst werden, verstomd stonden over de snel heid. waarmede de lichte tanks en de gepantserde auto's der Italianen zich over de vlakte tusschen Hauzien en Abara. ten Z.O. van Adoea, voortbewogen. Dientengevolge hebben zij het vermedèn in gevecht te komen. Te Addis Abeba gelooft men, dat het leger van Ras Sey oem, dat op de hoogten ten Noord-Wes ten en Noord-Oosten van Makalle zich genesteld heeft, ondanks de tactiek lederen regelmatigen veldslag te vermij den zal trachten zich daar te handhaven. (Copyright Reuter-A.N.P.) als in handel en industrie, vernietigen. Wij wenschen, dat er in de wereld nieuwe re gels zullen worden aanvaard, waardoor vrede en rechtvaardigheid mogelijk zullen worden. In verband met deze opmerkingen richtte hij eenige waardeerende woorden tot den Amerikaanschen staatssecretaris Huil, die evenals Hoare een strijder is voor deze idealen, en prees de sympa thieke opmerkingen t. a. v. dit onderwerp door den Franschen minister van handel gemaakt in de jongste Volkenbondsverga dering. Volgens Hoare is het een bron van grooten steun, dat de regeeringen van drie groote handelsstaten in dezelfde richting samenwerken, maar de weg die vóór hen ligt, is allerminst gemakkelijk. Hoare eindigde zijn rede met de woorden, dat de staatslieden in een democratisch land moeten trachten door hun volk te worden begrepen, want, wanneer zij niet in staat blijken hun volk achter zich te krijgen, zal hun individueele wijsheid nut teloos zijn. In een rede, die Ramsay MacDonald gisteren te Stockton on Tees over de be wapeningskwestie heeft gehouden, zeide hij o.m.: „Wanneer men naar mijn oordeel vraagt, moet ik zeggen dat ik nog steeds een voorvechter ben van den vrede en van meening ben, dat men door bewape nen den oorlog niet kan verhinderen. De verdediging van een land vormt ech ter een heel ander vraagstuk. In de hui dige omstandigheden is een land, dat ln staat is, zich te verdedigen, in staat zijn geheelen invloed te gebruiken om den vrede in stand te houden! MacDonald weerlegde verder het verwijt, dat een bepaalde Britsche regeering of een be- oaalde partij niet voor een voldoende bewapening had zorg gedragen. Alle regeeringen en partijen die de laatste jaren het roer in handen hadden gehad, hadden, volgens MacDonald, de Engelsche bewapening verminderd. Thans is men tot de overtuiging gekomen, dat Engeland vergeleken met de rest van de wereld met zijn ontwapening te ver was gegaan en heeft men besloten dat de landsverdedi ging verbeterd moest worden. Bertrand de Jouvenel, de speciale corre spondent van de „Paris Solr", heeft een interview gehad met Austen Chamberlain, die tijdens dit onderhoud de verklaring af legde, dat Engeland, ten einde het Volken- EEN POLITIEK VAN STILZWIJGEN. ONBELANGRIJKE MEDEDEELINGEN AAN DE DAGBLADCORRESPONDENTEN. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes). ADDIS ABEBA, Dinsdagavond. De vijandelijkheden aan belde fronten zijn vandaag verslapt en er is geen nieuws over eenige vijandelijke actie. Deze kalmte kan slechts tijdelijk duren en is vermoede lijk het voorspel van ernstige gevechten, vooral in het Noorden, waar de toestand nog steeds verwarrend is. Er wordt mede gedeeld, dat de Italianen langzaam op trekken naar het Zuiden langs de rivier Fafane en eveneens een krachtigen op marsch langs de rivier Webe Shebeli voor bereiden. De Abessijnen zijn echter nog geen uit gesproken tegenactie begonnen omdat zij, naar ik verneem, geen van beide aanval len ernstig inzien. Twee sterke Abessijnsche troepenmach ten uit Bale en Boran trekken op het oogenblik Zuid Oost- en Oostwaarts op, vermoedelijk met de bedoeling iedere Italiaansche troepenmacht af te snijden. De Abessijnsche regeering is blijkbaar weinig verontrust over den toestand aan dit front. Het Italiaansche leger daar is betrekkelijk klein en men schijnt in de hoofdstad van meening te zijn, dat elke inval noodzakelijk gedoemd is te misluk ken. Het duurt lang eer Europeanen zich bij het klimaat hebben aangepast en het geheele district is een broedplaats voor koortsen. Bovendien maakt het verrade- Ujke landschap bewegingen van eenige afmetingen zeer moeilijk. Omdat de Italianen rekening moeten houden met deze dingen, evenals met een sterke ver dedigingsmacht. die thans gevechtsklaar is, gelooft men hier, dat de Italianen geen wezenlijk succes zullen boeken, voordat het volgende regenseizoen zal zijn begon nen. De legers uit het Westen van Abes synië bewegen zich zoo snel mogelijk in de richtingen van de oorlogsfronten. De meesten trekken op hun tocht door Addis Abeba. De straten zijn altijd vol als het bekend is, dat troepen door de stad zul len maroheeren en een aantal uitbundige welkomst-ovaties hebben deze week be wezen, dat de oorlogsopwinding in Abes synië op haar hoogtepunt is. Telkens spreekt de keizer de troepen toe, die zulks ze- op prijs stellen. De Italiaansche consul uit Magalo schijnt thans eindelijk zijn reis uit het binnenland te voltooien, ondanks wat door de Abessijnen als opzettelijk treuzelen wordt betiteld. Hij wordt ieder oogenolik te Hadame of Arba aan den Dsjiboeti- spoorweg verwacht. Daar zal graaf Vinci, over wiens wei gering om te vertrekken voor de aankomst van den Italiaanschen consul ik reeds heb geschreven, zich spoedig hij hem aanslui ten. De manier, waarop de Abessijnen het oorlogsnieuws publiceeren, of liever ge zegd achterhouden, wordt nog steeds druk besproken. Ik verneem, dat zoowel de ministers als andere officieele personen er bij betrok ken, nog steeds niet tot een definitief be sluit hebben kunnen geraken. Dit versohil van meening moet vroeger of later op een ernstige crisis uitloopen. Een aantal ministers is althans op het oogenblik van meening, dat een volkomen stilzwijgen de strategie der Abessijnen het meest ten goede zal komen. Anderen dringen er echter op aan, dat het beter zou zijn de wereld openhartige en duidelijke verkla ringen te geven over iedere beweging en elke gebeurtenis aan de fronten in ant woord op de onuitputtelijke propaganda van den vijand. Ik verneem, dat een aantal bijeen komsten zullen plaats vinden, gedurende de komende dagen en dat vermoedelijk een beslissing, van welken aard deze ook moge zijn, zal worden genomen tegen het einde der week. De dagbladcorrespondenten hier hebben geprotesteerd en er op gewezen, dat de publicatie van officieele communiques zonder voldoende verklarende inlichtin gen niet tot een juist begrip van den stand van zaken kan leiden. Op het oogenblik schijnt het dat dege nen, die een politiek van stilzwijgen voor staan, hun zin krijgen. Het eerste officieele oorlogscommunique sinds de laatste vijf dagen en feitelijk pas het zevende sinds de oorlog is begonnen werd hedenmorgen gepubliceerd en behelsde niet meer dan drie nieuwsberichten die alle even onbe duidend waren. Typeerend voor de wijze, waarop men te werk gaat, is het feit, dat hoewel de ge schiedenis reeds drie dagen oud is, de regeering geen enkele poging doet om de praatjes over ernstige desertie aan het Noordelijk front tegen te spreken of te bevestigen. Toch verneem ik, dat alle feiten over Dedjasmatch Haile Selassie Koeksa en zijn manschappen volledig be kend zijn. In ieder geval is het verdacht, dat alle officieele personen, waarmede ik tot nu toe heb gesproken, geneigd zijn den nadruk te leggen op de onbelangrijkheid van Ras Koeksa's desertie, steeds aange nomen natuurlijk, dat de feiten juist zijn. Zij hebben het eveneens over het gemak, waarmede Ras Seyoem het bevel over de Noordoostelijke troepen over zou kunnen nemen en schijnen er, alles bij elkander genomen, alle moeite voor te doen, den ernst van het verlies te verkleinen. Daar blijft het op het oogenblik bij. Verantwoordelijke ministers weigeren hardnekkig een enkel woord van bevesti ging of ontkenning te uiten, (Copyright Morningpost-A.N.P.) bondspact te handhaven, bereid is het zijne bij te dragen door het treffen van alle noodzakelijke maatregelen, van welken aard ook. Chamberlain voegde aan deze verklaring toe: „Wij zijn verbaasd over de blijkbare aarzeling van Frankrijk. Het gaat er thans niet om, te weten, dat de bronnen van den Nljl veilig zijn, doch veeleer, of het nieuwe systeem in de Internationale betrekkingen ten onder zal gaan of leven za! Indien het Volkenbondspari triomfeert, zal het vertrouwen, dat wij er in hebben gesteld, worden bevestigd. Tevens zal dan Engeland een precedent hebben geschapen, dat zijn houding in andere toekomstige RECLAME- 2107 heett het Aspirin-tablet be wezen. Sedert 38 jaar, dus sedert een generatie, ver trouwt de gehele wereld het kleine Aspirin-tablet. Daarmee is tevens bewe zen, dat Aspirin zelfs na jaren geregeld gebruik geen schadelijke neven werkingen voor het or ganisme veroorzaakt. Het product van vertrouwen. Uitsluitond verkrijgbaar lo do oranje-bandbuisjes van 20 fabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. crises zal bepalen.Sir Austen Chamber lain deed deze woorden vergezeld gaan van een veelbeteekenenden blik. „Indien Engeland," aldus vervolgde Sir Austen, „het zijne er toe bijdraagt, om den Italiaanschen aanval tegen Abessynië met alle mogelijke middelen te straffen, zal het eveneens het zijne er toe bijdragen, om, indien ooit de dag komt, een Duitschen aanval tegen Frankrijk met alle mogelijke middelen tegen te gaan. Indien daarentegen andere naties, die het Volkenbondspact hebben ondertee kend, die haar trouw aan den bond zoo vaak hebben bevestigd, en die de Britsche vertegenwoordigers somwijlen beschuldigd hebben van lauwheid ten opzichte van het Volkenbondsverdrag, thans te kort schie ten in haar besluit, om haar verplichtin gen na te komen, zal Engeland zich ontsla gen achten van zijn verplichtingen en zal zijn politiek, evenals vóór de oprichting van den Volkenbond, voortaan uitsluitend gericht zijn op de Britsche nationale be langen". REDE VAN HULL. In een rede voor de radio zeide de Ame rikaansche staatssecretaris Cordell Huil:' „De oorlog is een verouderd instrument, met bloed bevlekt, dat de economische kwalen van de wereld niet kan genezen". Hij stelt daarom een drievoudige inter nationale poging voor tot vrede en voor spoed. Die poging moet bestaan in een ge lijktijdige actie in vele landen, teneinde te verkrijgen: le. Een krachtig herstel van den inter nationalen handel. 2e. Een gradueel herstel van de mone taire stabiliteit, 3e. Een internationale overeenkomst in zake de organisatie en de principes, waar door wordt verzekerd, dat alle primaire le vensbehoeften voor ieder beschikbaar staan tegen redelijke voorwaarden. Dit komt overeen, met hetgeen sir Hoare te Genève zeide over het beschikbaar stel len van de grondstoffen. Huil zeide verder, „dat de baisse in den internationalen handel een spanning ver oorzaakt. welke de volkeren doet luisteren naar leiders, die oorlog prediken en hen doet denken aan een minder moeilijke toekomst, die beter is dan hun harde strijd om het bestaan. Een oorlog kan dit niet tot resultaat heb ben; voor eenigen tijd kan het misschien zoo schijnen voor enkele deeien van het volk, doch niets is meer duidelijk, dan dat oorlog de kiem voor een toekomstig conflict in zich draagt en het algemeen resultaat is, dat voor velen voor eeuwig de hoop tot zwijgen wordt gebracht in de modder van de slagvelden. De hoop van de overigen wordt omge vormd tot een wanhopigen strijd tegen de ruïnes, welke de oorlog heeft gemaakt. Tot handhaven van den vrede is een zekere heerschappij noodig over de oorzaak van conflicten, welke alleen verkregen kan worden door gelijktijdige actie van vele landen". Velen zien in deze rede van Huil een voorstel tot het houden van een nieuwe economische conferentie, terwijl anderen van meening zijn, dat de woorden over het herstel van de monetaire stabiliteit het belangrijkste zijn. Waar Huil spreekt over de eerste nood zakelijkheden schijnt te worden aange duid, dat de Vereenigde Staten deel zul len nemen aan een eventueele conferen tie over de grondstoffen-kwestie. Abessynië hoopt wapens. Naar het agentschap „Belga" meldt, was Tecle Hawariate, de Abessynische gezant te Parijs en vertegenwoordiger van zijn land bij den Volkenbond gisteren te Luik. Zijn reis naar Luik heeft, naar verluidt, ten doel, terstond opdrachten te plaatsen voor de levering van wapenen en munitie. Italiaansch—Abessynische onderhande lingen zijn niet mogelijk, aldus de gezant, indien de Italianen ons grondgebied niet volkomen ontruimen. Het zal een lange strijd worden, doch wij zijn er van over tuigd, dat wij de overwinning zullen be halen. Abessynië is in staat, twaalf tot vijftien jaar lang tegenstand te bieden. Italië zal zijn krachten verspillen in het vijandelijke land met zijn ondraaglijk klimaat. M. O., te L. Wendt U tot de Univer siteitsbibliotheek. C. v. d. G.. te L. Over levensverzeke ringsmaatschappijen kunnen wij geen in- l'ich'in^sn verstrekken. N H. te O. - Japansch gezant te 's-Gra- venhage is de heer Toshihiko Taketomi. Adres der legatie: Plein 1813 No. 2. Titu latuur: „aam Zijne Excellentie

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9