Aksoem heeft zich aan de Italianen overgegeven. FINANCIEELE SANCTIES ZIJN GISTEREN VASTGESTELD. 76»le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 15 October 1935 Derde Blad No. 23177 VAN 'T FRONT. Aksoem geeft zich over. De druk der Italianen op Aksoem is te sterk geworden. De stad, die sedert ver scheidene dagen omsingeld werd, zou zich zonder strijd hebben overgegeven. Generaal de Bono heeft gisteren het huldebetoon in ontvangst genomen van <jen Aboena van Aksoem, die hem de sleu tels der Heilige Stad kwam aanbieden. De Abessijnsche bisschop was in groot ornaat gekleed en werd gevolgd door alle onder hem ressorteerende geestelijken. Naar nog uit Rome wordt vernomen, zouden de Italiaansche troepen de stad binnengetrokken zijn zonder eenig gevecht aan de ingangen van de stad. De kerken en administratiegebouwen moeten geen schade gekregen hebben. Van dezelfde Italiaansche zijde wordt gemeld, dat het aantal overloopers in de provincie Tigré steeds grooter wordt. Ook enkele officie ren van Ras Seyoem zouden zich hebben overgegeven. Het Italiaansche oppercommando over weegt op het oogenblik om de troepen van Ras Goegsa en van de tegelijk met hem overgeloopen aanvoerders, waarvan het aantal tezamen thans als 12.000 wordt op gegeven, overeenkomstig den wensch van Ras Goegsa te organiseeren als een in boorlingencorps onder Italiaanscih com mando en later tegen Abessynië in het veld te brengen. Hetzelfde bericht ver meldt. dat bij de gevechten in den omtrek van Adoea niet minder dan 3500 Abessy- niërs gevangen zijn genomen, die in bij zondere kampen zijn ondergebracht. De berichten van het Noordelijk front maken melding van hevige luchtaanvallen in de streek van Makale. Een bombardementseskader heeft bom men geworpen op Hauzien. Het is niet bekend, hoeveel slachtoffers bij dezen luchtaanval gevallen zijn. Gisteravond is de chef van den gene- ralen staf, maarschalk Badogllo, in Mas- saoea aangekomen. In het Zuiden moet het plotseling weel plasregenen, zoodat daar de opmarsch der Italianen zeer wordt vertraagd. llit Addis Abeba. De groote schaarschte aan nieuws van het Noordelijk front kan volgens te Addis Abeba heerschende opvatting slechts ten deele worden verklaard met een storing in de communicatiemiddelen. Men is er van overtuigd, dat de regeering wel degelijk over veel meer gedetailleerde gegevens be schikt, dan zij tegenover de bultenlandsche correspondenten wil loslaten. Van betrouwbare zijde wordt in dit ver band het vermoeden geuit, dat de offici- eele communiqué's zoo onbevredigend zijn, omdat de regeering er van overtuigd is, dat zij de Italianen slechts tot nog scher per optreden zou prikkelen en zou aan zetten tot benutting van nog fellere strijd middelen, wanneer zij publiciteit zou ver- leenen aan de vele, voor de Italianen ver nederende berichten, waarover zij wd degelijk de beschikking heeft. Van dezelfde zijde wordt het aantal dooden dat aan Itallaanscihen kant bij Adoea is gevallen, geraamd op omstreeks vierduizend Dat dit getal zoo hoog is wordt verklaard, doordat er op gewezen wordt, dat de strijdkrachten van Ras Seyoem de hoogten rond Adoea hebben bezet en van hier af voortdurend en op de meest onverwachte oogenblikken uit vallen doen naar Italiaansche af deelingen, waarna oogenblikkelijk de terugtocht wordt aanvaard. Op deze wijze, zoo zegt men, is Ras Sey oem er in geslaagd aan het moreel van de Ten behoeve van onze lezers publiceeren wij heden nog eens de kaart van Abessynië en de omringende landen, nu aan de fronten nieuwe actie is of spoedig zal worden ingezet. Den lezers adviseeren wij nogmaals, deze kaart, waarop men de krijgsopera ties steeds zal kunnen volgen, te bewaren. Italiaansche soldaten schade toe te bren gen en de consolidatie van de Italiaansche stellingen te belemmeren, waardoor het verder oprukken der Italiaansche strijd krachten ten zeerste wordt geremd. Nu het embargo op den wapenuitvoer naar Abessynië tot groote algemeene vol doening opgeheven is ook Engeland is daartoe reeds overgegaan! verwacht men spoedig over uitgebreider en moder ner bewapening te zullen kunnen beschik ken. Reeds zijn, naar verteld wordt, in Zeila en Berbera zes schepen met een la ding munitie aangekomen. Voorts wordt medegedeeld, dat Abessynië in totaal op dit oogenblik beschikt over Europeesche credieten ten bedrage van 3 millioen pond sterling voor den aankoop van munitie hierbij zijn dan de in Amerika beschik bare credieten inbegrepen. Het valt niet te loochenen, dat de in druk, die gewekt Ls door het verraad van ras Koeksa. groot is. Niettemin zegt men in officieele kringen, nog niet in staat te zijn het verraad officieel te bevestigen of te ontkennen, zoodat men ook weigert eenlg commentaar te leveren. Van wel ingelichte zijde verklaart men echter, dat in deze aangelegenheid met drie moge lijkheden rekening moet worden gehou den: de eerste is, dat ras Koeksa inder daad gedeserteerd is, de tweede, dat hij gevangen genomen is en de derde, dat hij zich om strategische rede nen bij de Italianen heeft gevoegd, met bedoelingen, waarover men zich verder niet wil uitlaten. Dat ras Koeksa gevan gen genomen zou zijn acht men in hooge mate onwaarschijnlijk. Dat hij gedeser teerd zou zijn, vindt men ongeloofwaardig, tenzij de oorzaak gezocht zou moeten worden ln jaloezie ten opzichte van ras Kassa en een oude grief over het geven van een deel van zijn gebied aan ras Syoem, na den dood van zijn vader. Daartegenover staat echter, dat ras Koeksa de schoonzoon is van den keizer. Over de mogelijkheid, dat Koeksa hoog spel zou spelen, wil men, zooals reeds gezegd, niets naders verklaren. Graaf Vinei. Het laatste, wat verluidt .omtrent de houding van graaf Vinci en die van de Abessynische regeering in deze aangele genheid Ls. dat de voormalige gezant be kend heeft gemaakt, de hand aan zichzelf te zullen slaan, wanneer men hem met geweld naar het station zou willen bren gen, voordat de consulaire ambtenaren, op wier komst hij in ieder geval wil wachten, ln Addis Abeba zullen zijn aan gekomen. De Abessynische regeering van haar kant zegt ter wille van de waardigheid van het corps diplomatique alles te willen vermijden, wat opzien zou kunnen baren, of aanleiding zou kunnen geven tot wrij ving, van welken aard die ook zou mogen zijn. Er kan echter geen sprake van zijn, dat graaf Vinci in vrijheid zou worden gesteld. Hij blijft onder scherpe bewaking de gevangene van de Abessynische regee ring. Alleen, wanneer hij besluit te ver trekken. zal hem de daartoe noodige vrijheid van beweging worden gegeven. DE SANCTIES. De sancC'conferentie heeft gisteravond de voorstellen betreffende crediet- en leeningboycot van Italië aangenomen. De Hongaarsche gedelegeerde legde daarbij een verklaring af, volgens welke voor Hongarije, dat geen geldschieter of schuldenaar is, geen sprake kan zijn van een deelnemen aan deze maatregelen. De Oostenrljksche gedelegeerde sloot zich bij deze opvatting aan. Overigens bestond onder de leden der conferentie eensgezindheid er over. dat de boycotmaatregelen onmiddellijk van kracht moeten worden. De goedgekeurde ontwerp-resolutie in zake de financieele sancties, schrijft voor, dat de regeeringen onverwijld maatregelen neme om de volgende financieele opera ties onmogelijk te maken. RECLAME. 205 Zij gelooft floor eigen oogen niet, won. refer ik stroks met dezen knoop thuis kom I Zij gelooft hel nóóit I Evenmin als zij mijn genoegen begrijpt, om hier uren in den regen te zitten. Maar visscher ben je, of ben' bet niet I Rheumotiek Dat deenfrmjiiet I Ik heb Sloan's I Ieder middellijk of onmiddellijk leenen van geld, het teekenen eener leening, alle bank- en andere credieten, alle uitgiften van leeningen of andere crediet-opnemin- gen en wel onverschillig of het betreft de Italiaansche regeering. openbare licha men, rechts- of natuurlijke personen. Regeeringen moeten volgens de resolu tie de conferentie op de hoogte stellen van de maatregelen, die zij op grond van deze bepalingen hebben genomen. Tijdens de gedachtenwisselingen werd de nauwkeurige portee van verschillende voorstellen, in het bijzonder met betrek king tot de buitenlandsche filialen van Italiaansche ondernemingen en tot de Italiaansche filialen van buitenlandsche ondernemingen besproken. Voorts werd aandacht gewijd aan de zaken der Ita liaansche verzekeringsmaatschappij en. Stortingen voor het Italiaansche Roode Kruis zullen met het oog op de humani taire doeleinden niet vallen onder de crediet-boycot. De werkcommissie van de sanctieconfe rentie heeft de algemeene besprekingen betreffende de economische sancties be ëindigd en twee commissies benoemd, één voor de grondstoffenkwestie en één voor het vergoeden van verliezen van afzon derlijke deelnemers aan de sancties. De Italiaansche pers. Boven hun hoofdartikelen plaatsen de Italiaansche bladen vandaag koppen als: ..Engeland de aanvaller", ,,Wie is de aan valler?" en dergelijke. De kranten pogen het optreden van Ita lië in Oost-Afrika voor te stellen als een actie, welke niets te maken heeft met een aanval in den zin van het Volkenbonds pact. Zij beschuldigen daarbij Engeland openlijk ervan, dat het van plan is. een oorlog te ontketenen, en dat het aldus de aanvaller in den eigenlijken zin van het woord is. De ..Giornale d Italia" betoogt, dat vol gens de algemeene opvatting een aanvaller als vijand optreedt en bij zijn opmarsch den tegenstand van vijanden ondervindt. Italië daar tegen, aldus het blad, vindt bij zijn opmarsch, indien men den eersten te genstand niet meerekent, een geestdrif tige ontvangst der bevolking en een vrij willige onderwerping der leiders, die de Italiaansche soldaten niet alleen zonder tegenstand te bieden in hun stelling op wachten, doch hun zelfs vele uren tege- moetmarcheeren, om hun te vragen, of zij met hen gemeenschappelijk tegen Addis Abeba strijden mogen. „Het Italiaansche optreden", aldus ver volgt het blad. „dat in Geneve als aan val gekenschetst wordt, wordt op Abes- synisch gebied tot een werk van bevrij ding en samenwerking van en met de in- landsche bevolking. Het gaat hier niet om desertie van lieden, die de gevaren van een oorlog willen ontgaan, doch om een spontaan overloopen van krijgers naar Italiaansche zijde." De nadrukkelijke Engelsche eischen in zake sancties verklaart het Italiaansche blad aldus, dat Engeland niet alleen hoopt het optreden van Italië daarmede te ver hinderen. doch dat Engeland tegelijker tijd voorkomen wil. dat de waarheid om trent Abessynië bekend wordt. Betreffende de sanctiekwestie verklaart de „Lavoro Fascista", dat „Italië zich er op moet voorbereiden een groote en harde vuurproef te ondergaan. Het zal dc proef evenwel weten te doorstaan, om wille van zijn leider en om wille van zijn in Afrika strijdende zonen. Niemand misleidt meer zichzelf dan hii die meent, dat Engeland uit liefde voor "den vrede den kruistocht tegen Italië predikt. Vrede beteekent voor Engeland het vredige en onbestreden be zit van het eigen imperium en de hand- havng van een absoluut overwicht op alle zeeën, waar de „Union Jack" waait. Rede van Neville Chamberlain. .De Italiaansche verwijten zullen En geland niet van zijn oogmerk afbrengen, zeide Neville Chamberlain in een rede te Glasgow. Wij hebben ons bereid verklaard, Italië te helpen om zijn wettige aspiraties te verwezenlijken, zoolang het dit doen zou zonder zijn toevlucht te nemen tot oorlog. Zelfs nu Italië de vijandelijkheden geopend heeft hebben wij die woorden nooit ingetrokken en wii hebben op geen enkele wijze getracht de deur te sluiten, die wij onlangs geopend hebben. Ondanks dit schijnen wij speciaal uit verkoren te zijn als voorwerp van wrok en ik ben zeker dat de vijandigheid der Ita- lanen welbewust tegen Engeland is gericht door de gezaghebbende kringen". Antwoordend op een voorstel om de volgende verkiezingen in Engeland uit te stellen tot het voorjaar, als wanneer de tegenwoordige crisis voorbij zal zijn. ver klaarde Chamberlain: .Welk recht hebben wii om te zeggen dat de tegenwoordige crisis in het voorjaar voorbij zal ziin? Wij zijn niet aan het einde, maar bij het begin van hetgeen een zeer langdurige periode van moeilijkheden twijfel en ongerust heid kan ziin tijdens welke crisissen van aüerernstigsten aard kunnen terugkeeren".

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9