IFft LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Dinsdag 15 October 1935 De strafzaak tegen ex-directeur en ex-commissaris van het Paleis voor Volksvlijt De tweede „Statendam" wordt in Nederland gebouwd BEUBSOVERZICHT. WEERBERICHT. Barometerstand. telegrafisch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Hoogste stand 772.0 te Nancy, Laagste stand 744.8 te Rost. Verwachting tot den avond van 16 Oct.: Matige tot zwakke Z. Westelijke tot Westelijke wind. Nevelig tot zwaar be wolkt, weinig of geen regen. Weinig veran dering in temperatuur. buitenlandsch weerbericht. t. h. Kon. Ned. Meteorol Inst te De Blldt. Het hoogedrukgebied in onze omgeving boudt stand en breidde zich Zuidwaarts uit. Bij IJsland en Ierland verscheen weer een minder diepe depressie, die evenals de vorige Noordoostwaarts schijnt te trekken. De storm aan de Noorsche kust nam af, maar er valt nog regen. Ierland en Schot land hebben regen en plaatselijk krach- tigen wind onder invloed van de nieuwe depressie, in Frankrijk en Duitschland wordt veel windstilte aangetroffen, en in het droge gedeelte van het hooge drukge- bied, van Biarritz over Nancy en Frank furt naar Stettin zijn lage ochtendtempe- raturen waargenomen, te Frankfort zelfs lichte vorst. Aan weerszijden van deze strook is de lucht vochtig en tamelijk warm en werd veel mist gemeld. Het aanhouden van de vochtige stroo- nung met droge en hooge temperatuur in de bovenlucht, zal herhaaldelijk ochtend mist veroofzaken, zonder neerslag van be- tcekenis. luchttemperatuur. 9 uur voorm.: II1/! gr. C. 153 gr. F.i. 12 uur 'smidd.: 12Vi gr. C. (55 gr. F.). 3 uur nam.: 13 gr. C. (56 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Woensdag. V.m. te 6 u. 01 min.; n.m. te 6 u. 26 min. licht op voor fietsers e.a. Dinsdag: 5.318 hm. tbt 5.55 v.m. maans- op- en ondergang. 15 Oct. op: 18 u. 32; onder: 11 u. 03. groote boerderijbrand bij helmond. Gisteravond is brand ontstaan in de boerderij van den heer Th. Dijkmans te Somereneind bij Helmond. Schuur en stalling stonden reeds spoedig in lichter laaie en brandden geheel uit. Het woonhuis, dat door een brandmuur van de stallen gescheiden is. kon behou den blijven. Behalve de geheele oogst werd een aan tal landbouwwerktuigen door het vuur vernield. Drie varkens kwamen in de vlammen om. Vermoed wordt, dat de brand moet wor den toegeschreven aan het spelen met lucifers door kinderen. De schade wordt door verzekering gedekt. afbraak panorama-gebouw te amsterdam. Hedenmorgen te 7 uur is men te Am sterdam begonnen met de afbraak van het Panorama-gebouw in de Plantage- Middenlaan. Dit werk leverde groote moeilijkheden op wat betreft den koepel. Door Publieke Werken werd besloten den koepel in het gebouw te laten vallen. Hiertoe begon men de ijzeren spanten los te maken en naar elkaar toe te buigen. Om 10 uur viel het gevaarte met een dof fen slag omlaag in het gebouw. o STADSNIEUWS. ver. van kleermakerspatroons opgericht. Alhier is opgericht een vereenlging van Kleermakers-Patroons voor Leiden en Om streken, afdeeling van den Nederlandschen Bond /an Kleermakerspatroons. Het be stuur is als volgt samengesteld: L. Doele- man, voorzitter; Van Zwieten. 2e voorz.; A. H. v. d. Horst, secretaris, Kraaierstr. 2; Mieremet en F. Vergunst, commissarissen. Inlichtingen over lidmaatschap) doel en streven der vereenigng worden gaarne verstrekt aan het secretariaat of door een der bestuursleden. o De Rijkswaterstaat heeft heden aan besteed het maken van den onderbouw Jkh eer. basculebrug over de Gouwe te waddmxveen, met toeleidende viaducten bn bijkomende werken in het gedeelte Bodegraven—Moordrecht (station) van aa? leggen weg no. 3 van het Rijks- n n 1 AmsterdamBodegravenRot terdam, werkverruiming). inschrijfster was de N.V. Wer- "nzs Beton Mij. alhier voor f. 296.000.— o. Het voortgezet getuigenverhoor. De rechtbank te Amsterdam, onder pre sidium van mr. Briët, zette vandaag het getuigenverhoor voort in de strafzaak tegen den ex-directeur van het Paleis voor Volksvlijt en den ex-commissaris van die N.V.. die er van worden verdacht omvangrijke fraudes te hebben gepleegd als directeur en commissaris van het Palels In de zitting van Dinsdag jl. is den verdachten een uitvoerig inleidend ver hoor afgenomen. Gedurende dit door den president in een snel tempo gevoerde spel van vraag en antwoord, waarop door de beide verdaöhten slechts met de uiterste omzichtigheid en behoedzaamheid werd geantwoord, bekende de ex-directeur slechts een zeer gering gedeelte van de ten laste gelegde feiten; zoo gaf hij b.v. toe een onjuiste balans en V. en W. reke ning te hebben gepubliceerd. Hij ontkende echter iets af te weten van het feit, dat een groot aantal obligaties voor de tweede maal zijn aangeboden. De commissaris schoof de verantwoording voor zijn daden op de schouders van den directeur. De eerste getuigen van vanmorgen leg gen korte verkaringen af over de aanbie ding van de Winnipeg obligaties door de Amsterdamsche Bank. Daarbij komt ter sprake, dat de ex-directeur een safe had, waarvan alleen hij een sleutel had. „Was er niet afgesproken, dat U nooi alleen in de safe zou gaan" wil mr. Briët weten. Een dergelijke afspraak bestaat volgens M. niet. „Dus u bent de eenige verantwoordelijke persoon wat betreft deze safe?" Verdachte kan hier slechts toestemmend op antwoorden. Er komt dan een zwaar beschadigde obligatie ter tafel, de randen zijn gebla kerd (herinneringen aan den grooten Paleisbrand President; „Dit stuk is in de safe ge weest, dat staat vast. Maar óók staat vast, dat het er weer uitgehaald is en ge bruikt. Hoe verklaart u dat?" Verdachte M. aarzelt. „Nu dan vindt U 't niet vreemd. U ging toch immers alleen over de safe, vertelde U zoo juist". Ja, dat moet verdachte toegeven. „Nu, dusdus „Dus niets", meent verdachte. „Heeft de bank die stukken er misschien zelf uitgehaald?" „Neen dat niet", antwoordde de ex- directeur snel. „Uw medeverdachte dan?" Ook dat was misgeraden door den pre sident; ook P. heeft het niet gedaan. „Nu dan.... dus....", dringt de presi dent weer aan; doch de ex-directeur weet slechts te zeggen, dat hij er geen verkla ring van kan geven. Het verhoor gaat zoo gerulmen tijd zonder schokkende gebeurtenissen voorbij. Anders wordt het, wanneer het ex-dienst meisje van den commissaris wordt ge hoord. Hevig snikkend staat de Duitsche gedienstige voor het hekje ze drinkt een glas water en mag vlak voor de tafel van de rechtbank gaan staan. Zij' was tot 1934 bij P. in betrekking geweest, thans is zij in dienst bij diens gewezen echtgenoote. „Hebt U wel eens ruzie met P, gehad?" „Neen", antwoordt het meisje, „ruzie kan ik 't niet noemen". De president toont dan het pak Winni- peg-obligaties. „Hebt U dergelijke dingen wel eens ge zien?" „Ja, die herken ik pertinent.... ze zaten in een kastje naast den schoorsteen". „Waren er veel van die dingen in huis?" „Neen, veel niet, zoover ik weet". Pres.: „Hoe is uw aandacht er op ge vallen? Zegt U 't maar in 't Duitsch". „Hij maakte ze „sauber". „En waarmee dan wel?" „Met chloor. Het meisje vertelt dan, dat 't een flesch was. waarvan de inhoud door haar ge bruikt. werd voor 't schoonmaken van wasch bakken. „En hoe dikwijls maakte hij obligaties schoon", wil de president verder weten. „Een paar maal, er lagen er dan voor den kachel". „Vond meneer P. 't niet vervelend, wan neer U binnen kwam?" „HIJ was wel een beetje minder vrien delijk. wat kortaf". Getuige heeft verd. M. ook wel eens ten huize van P. gezien, samen heeft ze ze echter nooit obligaties zien bewerken. De president stelt dan enkele „huis houdelijke" vragen. „Hoe werd er geleefd, ging het er nog al loyaal toe?" „Gewoon, niet rijk en niet arm". „Hoe is de politie aan uw naam als ge tuige \ekomen?" Getuige weet 't niet. Heeft mevrouw P.. die van haar man gescheiden leeft, U opgestookt om er over te spreken?" Getuige ontkent dit: Mevrouw P. sprak nooit onaardig over haar man, „En U hadt geen ruzie met P. gehad?" „Neen". De verdediger mr. Stokvis stelt getuige verschillende vragen, doch getuige blijft er bij te hebben gezien, dat verd. P. bezig was P. v. V. obligaties schoon te maken. Verdediger: „Heeft mevrouw P. u die verklaring niet in den mond gelegd?" Getuige ontkent dit pertinent. President (tot verd. P.): „Ik vind dit nogal 'n bezwarende verklaring tegen u!" Verdachte geeft dit toe, doch hij ont kent de juistheid van de verklaringen. Volgens hem was het meisje hyperner veus en onbetrouwbaar. „Ze is half gek bij me weggeloopen". President: ..Dus die stukken waren niet in uw huis?" „Natuurlijk niet, ze heeft misschien aandeelen gezien". „En dat behandelen met chloor dan?" „Ik knapte <}e waschtafels op, daar was een bruine vetvlek op". „Hoe zou getuige dan tot die verkla ringen komen?" Verdachte weet 't ook niet.... Het meisje wordt dan weer ondervraagd; zij breekt in snikken uit en haar verkla ringen zijn onverstaanbaar. Dan wordt de deskundige C. J. van Led den Hülsebosch gehoord. Desk. heeft o.a. een onderzoek ingesteld naar de vraag of de z.g. Winnipeg obllglaties aan hooge temperaturen blootgesteld zijn geweest, zoodat zij waarschijnlijk den Paleisbrand hebben medegemaakt. Desk. heeft een gave obligatie in ver hitte lucht van 110 gr. gebracht; er tra den verkleuringen op, ook de lijmmassa veranderde, wat aantoonbaar werd bij doorlichting met ultra violette stralen. De gevonden verschijnselen toetste desk. aan de z.g.n. Winnlpeg-stukken. Hieruit was vast te stellen, dat het ge heele pak „Winnipeg-obligaties' aan hooge temperaturen blootgesteld is geweest. Tij dens den brand in April 1929 waren die stukken dus aanwezig in een der Paleis- brandkasten. Ze waren dus reeds voor den brand ingekocht of uitbetaald. Jaren later, in Augustus 1934, werden ze, op verzoek van verd. P. vanuit Winnipeg ten tweede male aangeboden. Voor,ts verklaart desk. dat het nummer op de z.g.n. „obligatie 4089" is vervalscht. (Wordt vervolgd). o DE MOORD OP SCHIERMONNIKOOG. behandeling voor de rechtbank te leeuwarden. De rechtbank te Leeuwarden behandelde heden de zaak tegen den 20-Jarigen g. a. R„ zonder beroep, te Utrecht, thans gede tineerd, verdacht van doodslag op den heer H. J. Kerstholt te Groningen, die tijde lijk op het eiland Schiermonnikoog ver toefde. Deze heer Kerstholt, die 64 jaar oud was. en in Groningen een groote bekendheid bezat en die eenige zomerhuisjes op Schiermonnikoog had, welke hij gedurende het badseizoen verhuurde, werd Zaterdag avond 13 April van dit jaar vermoord gevonden in een put, welke op ongeveer 100 Meter afstand van een der zomerhuis jes was aangelegd. Deze doodslag werd reeds gepleegd in den nacht van 6 op 7 April en pas een week later ontdekt. Op 6 April was met een extra gelegen heid, omdat hij de postboot had gemist, op het eiland aangekomen een 21-jarig jongmensch, dat voorgaf Ridder te heeten en ingenieur van beroep te zijn. Hij ver voegde zich aan de Centrale op het eiland met de mededeeling deze te willen onder zoeken omdat klachten van eilandbewoners waren binnengekomen over de hoedanig heid van het licht. De dienstdoende,amb tenaren vroegen hem zich te legitimeeren, hetgeen hij niet deed en waarna hij zich direct verwijderde. Later schijnt de zich als ingenieur uitgegevene zich met den heer Kerstholt in verbinding te hebben gesteld in verband met aangelegenheden in een faillissement van een bakker op Schier monnikoog, die goederen en andere zaken aan Kerstholt in bewaring zou hebben gegeven, waarna de bakker het eiland had verlaten en deze de goederen na her haalde aanmaningen niet terugzond. Een jongen, die voor den heer Kerstholt vaak boodschappen verrichtte en ook op den bewusten Zaterdagavond daartoe op dracht had gekregen, ontving van den pseudo-ingenleur des Zondagsochtends be richt. dat deze boodschappen met noodig waren daar hij alle bezittingen van den heer Kerstholt had overgenomen en deze reeds van het eiland was vertrokken. De burgemeester, die ook van de zaak hoorde, kreeg echter argwaan en stelde over het z.g. koopcontract een onderzoek in bij den door den „ingenieur" genoemden notaris. Deze laatste wist echter van niets en de burgemeester stelde den „Ingenieur" op transport naar Leeuwarden, waar hem een verhoor werd afgenomen. Ér bleken toen geen termen aanwezig den verdachte vast te houden. Hij werd op vrije voeten gela ten. Later kwam men op dit besluit terug. Maar toen de Leeuwarder justitie aan die van Utrecht om arrestatie verzocht, was zulks reeds geschied op verdenking van verduistering van f. 100.ten nadeele van een fabrikant bij wien R. werkzaam was. Toen bleek ook, dat de op Schiermonnikoog opgegeven naam en titel gefingeerd waren. Men had te doen met G. A. R. Raadsman van verdachte is mr. A. Velp- man te Leeuwarden. Omtrent den geestestoestand conclu deert dr. Weersma. zenuwarts te Leeuwar den. dat verd. toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Als getuige-deskundige wordt gehoord dr. Ohr. W. G. Mieremet te Groningen, die concludeert, dat Kerstholt zeer waarschijn lijk door verstikking om het leven is ge komen en niet door verdrinking. Uit het verhoor van den verdachte bleek, dat ten huize van Kerstholt, die ver dachte met een mes bedreigd?, een worste ling was ontstaan, na afloop waarvan hij ontdekte, dat zijn tegenstander was „slap" geworden; hij had hem daarna een lap in den mond gestopt en vervolgens het lijk eenigen tijd later in een put geworpen. Verdachte R verklaarde dat hij in een onderhoud met K. het aankoopen van alle huisjes van K. heeft besproken en dat later een contract is opgesteld. Verd. zou daarna hebben gezegd: ,Je krijgt het con tract niet eerder terug, voor ik de kinder- kleeren heb. Ik kan ie in de gevangenis kriigen wegens onttrekking van goederen aan een faillieten boedel. Toen greep K. een mes en kwam op me af. Ik nam hem het mes af waarna een worsteling ont stond. Al vechtende kwamen we in de slaapkamer Wat er toen gebeurde dat weet ik niet precies. Ik vermoed dat ik hem op zijn hoofd heb geslagen; hij bloed de hevig. Pres.: „Waarom stak u hem een prop in den mond?" Verd.: „Om het geluld te dempen, hij maakte een rochelend geluid". Dr Miremans zeide dat het rochelen kon zijn ontstaan doordat K het strot- hoofd is dicht geknepen. De Officier hield 'n uitvoerig requisitoir. Hij betoogde dat verd. met voorop ge zette bedoeling K. heeft gedood. Hij vor derde een gevangenisstraf van 10 jaar. De verdediger zeide dat verdachte niet de bedoeling had een misdaad te plegen. Zuiver ter wille van een derde, die hl.1 wilde helpen is het. gebeurd. Hij zeide dat veroordeeling wegens dood slag niet kon volgen. voorstel door den ministerraad goedgekeurd. Na moeizame en langdurige onderhan delingen, onder leiding van den minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, gevoerd met de HollandAmerika lijn, de drie Rotterdamsche werven en de Maat schappij De Schelde, alsmede na bespre kingen, gehouden met de afgevaardigden der betrokken arbeiders, is, dank zij den goeden wil, die van den aanvang af bij de 5 partijen voorzat, Zaterdag in de laatste bespreking, gehouden op het departement, overeenstemming bereikt. De ministerraad heeft in zün zitting van hedenochtend zijn goedkeuring gehecht aan het voorste] van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, zoodat de bouw van het schip vopr Nederland behouden blijft. Hoe groot dit object voor de werkver ruiming is, moge blijken uit het feit dat hierin voor f. 5 millioen gulden loon Is ge assimileerd. AMSTERDAM, 15 Oct. De laatste dagen is de belangstelling voor suikeraandeelen op de Amsterdam sche effectenbeurs aanmerkelijk grooter geworden. De omzetten zijn weliswaar niet bijster groot, doch in verhouding tot den totaal-omzet zijn ze zeer bevredigend; in verschillende soorten ontstond zelfs een open hoek. De belangstelling, die voor deze papieren thans weer aan den dag is getreden en die vergezeld gaat van een koersverbete- ring wordt gewekt door de groote verkoo- pen tegen stijgende prijzen waartoe de Nlvas weer In staat is De prijsverbetering, die sinds het begin van het jaar kon wor den doorgevoerd is zeer belangrijk. Terwijl op 3 Jan. een prijs voor superieure hoofd suiker bestemd voor West-Britsch-Indië werd genoteerd van f. 3.10 per quintaal, trad een geleidelijke stijging in, die zich de laatste weken accentueerde en die van daag werd voortgezet met een verhooging van 10 et. per quintaal, waardoor hij is op- geloopen tot f. 4.30. De noteering voor sui kers met andere bestemming zijn in ge lijke mate verhoogd. Deze prijs is nog geenszins loonend, al zijn er misschien ook enkele ondernemin gen, die door hun bijzondere ligging en outillage misschien in staat zijn zonder verlies te werken, doch men kan aanne men, dat het meerendeel der Java suiker ondernemingen nog steeds geld verliest. Er moet echter op worden gewezen, dat de meeste Java suiker-maatschappijen hun suikervoorraden en die waren niet on belangrijk bij het opmaken van hun laatste balans hebben afgeschreven tot op den toen geldenden marktprüs. Zoodoen de beteekent de prijsstijging voor hen een vermeerdering van de boekwaarde die te gelijkertijd als boekwinst kan worden be schouwd. Intussehen is de voorraad Java suiker aanzienlijk verminderd. Op 1 October jl. beliep de voorraad 1.470.000 ton tegen 2.377.000 op den overeenkomstigen datum van verleden jaar. Voor 't volgende boek jaar is een oogst geplant van 615.000 ton en indien de verkoopen aanhouden op de zelfde schaal alles in het per 1 October geëindigde Jaar, dan zullen de voorraden dus een verdere vermindering ondergaan. Ir. dit opzicht zijn de vooruitzichten voor de Java suiker-cultuur dus inderdaad ver beterd en de opofferingen, die de onder nemingen zich getroost hebben, zijn niet vergeefsch geweest. De moeilijkheid echter waarmede de Java suiker cultuur te kampen hyeft en welke moeilijkheid zij niet zal kunnen over winnen, is deze, dat de wereldmarkt zoo sterk is ingekrompen door de kunstmatige opvoering van de bietsuikerproductie in. tal van landen, die veel goedkooper de Javasuiker konden koopen. De beurs schijnt echter al tevreden, indien de Java- su.ker-ondernemingen zonder verlies zul len kunnen werken en het hoofd boven water houden. De beurs had een gunstige stemming onder invloed vpn de verdere koersstij ging. Suikerwaarden en aanverwante fondsen daalden door de vaste houding van Wallstreet en last not least door de daling van den geldkoers tot 5"/« na 5V: te hebben genoteerd. Deze daling droeg sterk bij tot de verwachting op een spoe dige verlaging van het officieele wissel disconto der Ned. Bank. De handel had een rustig karakter met uitzondering van de Suikerwaarden die vrij levendig werden omgezet. De geruchten die gisteren de ronde deden en volgens welke de Nivas wederom veel suiker zou hebben verkocht, werden bevestigd, terwijl de limieten opnieuw met 10 cent werden verhoogd. H.V.A.'s opnieuw 5°/o hooger, ook de minder courante, soorten boekten koerswinst. Er bestond vraag voor cultuurbankaan- deelen. Aan Tabakken werd mede eenige aandacht geschonken, dank zij de mede deeling, dat de Deli-Mij. 3 °/t zal uitkeereu. De noteeringen trokken tot 160 aan; de andere Sumatra-soorten stegen ook enkele procenten. Rubbers daarentegen stonden onder druk en waren hier en daar iets lager. Amsterdam rubber daalde 1 "/o. Van Industrieele fondsen waren Philips goed gedisponeerd. De noteering liep 2 op. Unilevers goed prijshoudend. Aku's ver waarloosd. Er bestond eenige belangstel ling voor Mij. „De Schelde" en Wilton Feyenoord in verband met de beslissing dat de Prinsenöam in Nederland zal wor den gebouwd. Petroleums en Scheepvaar ten prijshoudend. In navolging van Wall street kwamen voor Amerik. fondsen Iets hc'„' ,-p noteeringen tot stand. Duitsohe obligaties bleven op peil. Dank Zij de lage geldkoersen konden Ned. Staats fondsen ziöh algemeen verbeteren, waar bij de 4% obl. Nederland 95 3/4 en de 4% obi. Ned. Indie tot 94 opliepen. wisselkoersen. Engeland 7.24 (7.23 5/81; Duitschland 59.35 (59.35); Frankrijk 9.72 1/8 (9:72»/i); België 24 85 (24.83); Zwitserland 48.09 (48.07); Denemarken 32.35 (32.321/.jZwe den 37.35 (37.30); Noorwegen 36.40 (36.35); New-York 1.47 5/8 (1.47 5/8). Prolongatie 5'/« tot 5 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN 14 Qct. Noteering Coöperatieve Groenten- Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken". Andijvie f.0.60— 2.40 Kroten 0.80—1.50 Komkommers f. 1— 3.20 Bloemkool I f. 2.60—13.50. idem II f. 1 50—5.40. Roode Kool f. 1.60—12.20, Savoye Kool f. 5.80—12. Groene Kool f. 1.40 —6.20 China Kool f. 5.40—5.80 Meloenen f 3—5 Pieterselie f. 0.70—1.20. Prei f.0.90 —1.60 Radijs f.0.60—1.50 Kropsla f. 0.50 —2 80 Selderie f. 0.80—1.50 Bleekselderie f.20—24 Knolselderie f. 1.30—260, Worte len f. 3.40—8.30. per 100 stuks. Kroten f. 1.802.90. Kroten gek. f.4—7 Snijboo- nen f. 9—33. Stokboonen f. 545. Pronk- boonen f. 2—8. Stamboonen f.7—36. Boe renkool f.2—4. Postelein f.9—13. Spinazie f.423 Tomaten A f.35. B f.36. C f 3—3.60, CC f, 2—2.60 Uien f. 1.20—2.80, Wortelen' f. 1.70—4.80 Spruiten I f. 12—18. idem II f.4—10. And. f. 2—5. Nero f. 3—9 per 100 K.G. LEIDEN, 15 October. Vette Varkens- markt. Aangevoerd totaal 243, 227 zwaar, 16 licht. Zwaar f. 0.48f. 0.45, licht f. 0.46 per K.G. levend gewicht. Handel zeer matig Flinke aanvoer. ALPHEN a. d. RIJN, 14 October Spi nazie 8,2018,50; Heerenboonen 1215,30;' Snijboonen 20—35; Postelein 12,60—13,10; Uien 2,30—2,70, per 100 K.G.; Radijs 3,40; Selderij 0,10—1,00; Peen 4,00—8,20; Kro ten 2.30—3.00; Andijvie 0.60—2.10, per 100 bos; Bloemkool I 6.00—10.00; id. II 2.00— 5 00: Savoyekool 6,00—9,20; Roode kool 4,1040,00; Witte kool 5.20—7,20; Meloe nen 8.00—11,00, per 100 stuks. BODEGRAVEN, 15 October. Kaasmarkt. Aangevoerd 353 partijen kaas, totaal 15885 stuks, wegende 142.965 KG.; prijs mei rijksmerk le soort f. 2628; 2e soort f. 23 —25; zwaardere tot f. 30; handel matig. HAZERSWOUDE, 14 October. Aanvoer 1780 stuks. Prijs Kippeneieren f.4.85 5.55 per 100 stuks; Eendeneieren f. 2.60 2.90 per 100 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN, 14 Oct. Bloemkool I f. 7.60f. 13.80, Bloemkool II f. 170—f. 5.40, Roode kool f. 10—f. 12.10, Gele kool f. 1.50f. 12.50, Groene kool f 3.30f. 5.10, Bospeen f.4.20f. 7.10, per 100 stuks. Eigenheimers f. 1.70f 3.60, Drielingen f. 1.20—f. 1.40, Uien f. 1.70— f. 2.30, Peen f. 4.60—f. 6.70 p. 100 K.G. NIEUW VENNEP, 14 October 3890 Kippeneieren 4,505.80 420 Kuikeneiern 3.504,50; 200 Eendeneieren 2,503,10; Kippen 0,250,50; Konijnen 0,351,15. ROTTERDAM, 15 Oct. Veemarkt. Totale aanvoer 5292. 139 paarden. 2146 magere runderen, 918 vette runderen. 170 vette kalveren, 549 graskalveren, 908 nuchtere kalveren. 526 schapen en lammeren, 2 var kens, 43 bokken of geiten. Prijzen per K.G.: Vette koeien 48, 44. 28 tot 32; vette ossen. 46, 42, 34 tot 36; stieren 44, 40, 34 tot 36; vette kalveren 75, 65, 40 tot 45; schapen 40, 38, 32; lammeren 39, 37, 32; graskalve ren 38, 30; nucht. kalveren 27, 20; slacht- paarden 40, 36, 32. Prijzen per stuk: scha pen 19. 15, 10; lammeren 12, 8; nuchtere slachtkalv. 7 5 4; nuchtere fokkalveren. 15, 12, 8; slachtpaarden 160, 120, 90; werk paarden 250, 140. 80; hitten 100, 70, 60; stieren 200, 150, 100; kalfkoeien 195, 145, 95; melkkoeien 205. 145. 90; vaarzen 110, 75, 60; pinken 85, 70, 60; graskalveren 30, 20, 14. ROELOFARENDSVEEN, 14 October. - Druiven 89 cent per pond: Tomaten A 40—65 cent; Tomaten B 6085 cent; To maten C 3840 cent per bak van 25 pond; Andijvie f. 1.301.40; Sla f.0.60— 5.20 per 100 krop; Kassnijboonen f 2.05— 2.65; Idem stek f. 1.651.95 per 10 kilo. TER AAR. 14 Oct. 1935. Centrale Veiling. Kas-Snijboonen f. 2.402.90, Kas-Stek f.1 —2.30, Peulen f. 0.70—1.10, Witte Pronkers 2072 cent, Dub. stamboonen f3.05, Spi nazie 37 ct„ Postelein 39 ct., Uien f. 1.40 1.90. Kroten f. 1.50. Radijs f.0,50. Peen 6 ct.. Breekpeen f. 190, Andijvie 1228 ct.. Sla f. 1.403.70, Vellen 43 ct., Bloemkool IV212 ct.. Druiven per pond 11 ct., Na- tuur-Tomaten f. 0.502.30, Groene Savoye Kool f. 3.90, Roode Kool f. 7.809, Savoye Kool 9 10—10. WESTLAND, 14 Oct. Veilingen van den Bond „Westland". Binnenland Drui ven 1432; Alicante 1420; Colman 25; Cr. Maroc 1522; Witte 1333; G. Cham pion 1620; Muscaat 2026" Princesse- boonen 17: Kasprincessen 3034; Snij boonen 2127: Postelein 9; Spinazie 11 16; Stoofappelen 3--6: Stoofperen 37; rafelappelen 68; Tafelperen 1116, al les per Kg. Tomaten A. 3948: B. 62; Dubb boonen le 2,452.75; idem lie 2.102.35: zonder draad le 2.652.80; idem lie 1 75; alles per bak. Champignons 6095; Pe pers 25271/»: Zoete Pepers 2.00—3.60; Bloemkool I 1.508.00: id. II 1.50: Kom kommers 3.10—3.30; Roode kool 3.80—7.80; Savoye 2.50—4.90: Groene 3.30—5.30; Chi- neesche 3.103.70; Eieren 3.50; Radijs 1.50; Selderij 1.502.70; Andijvie 801.20, alles per 100 Ananas meloenen 1116; Rame- nas 30: Soruitkool 1.30—2.00; Grove 45 55: Uien 3035; Boerenkool 11, alles per bak. Peen 3 ct. per bos. ZOETERWOUDE, 14 October. Eieren- velling. Aangevoerd 2626 eieren. Prijzen per 100 stuks. Kipeieren f. 55.70 Kui keneieren f. 3.203.60; Eendeieren f. 3.40: Kaas 11—24 cent per pond; Kippen 50 ct.; Hanen 4580 ct.; Duiven 11—30 ct.; Ko nijnen f. 0.211.35 per stuk. w 1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3