De Italiaansch-Abessynische oorlog. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 15 October 1935 - BUITENLAND. FINANCIEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. LAAT/TE BERICHTEN BINNENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. Laatste verzoeningspoging ran Laval? Terwijl aan het front nog steeds geen wijzigingen van beteekenls plaatsvinden de bezetting van Aksoem dat zonder slag of stoot Is ontruimd, telt ook niet als zoodanig gaat men te Genève naarstig voort. Naast de opheffing van het wapen embargo voor Abersynie en de instelling daarvan voor Italië zijn nu de eerste financieele sanctie-maatregelen getroffen die nog door andere zullen worden ge volgd. Of deze sancties effect rollen sor- teeren? Nu besloten is om wapenuitvoer naar Abessynie toe te staan, vreest men voor botsingen in de Middellandsche Zee. n.l. wanneer Italië schepen met wapenen voor den vijand zou aanhouden hetgeen Enge land niet zal toestaan. Of Itallè daartoe echter zal durven overgaan? De Fransche premier Laval heeft gister middag den apostolischen nuntius, even als den Italiaanschen en Engelschen am bassadeur ontvangen. In verband met de besprekingen met deze beide laatsten ver luidt. dat zit van groot belang zlln geweest. In politieke kringen wordt er op gewe zen dat Laval vóór zijn vertrek uit Genève verklaard heeft op het geschikte oogen- blik voorstellen voor een overeenkomst te willen doen. Men verklaart, dat het er allen schijn van heeft, dat het onderhoud van meer dan een uur met den Italiaan schen gezant en dat van bijna 2 uur met den Britschen ambassadeur, de strekking hebben gehad, mogelijkheden voor een overeenkomst te vinden en een einde aan den strijd in Abessynië te maken Het Fransche blad „Oeuvre" gelooft dat Laval voor de sanctiemaatregelen in wer king zullen worden gesteld, een laatsten stap heeft gedaan om te komen tot een minnelijke regeling Welk plan hij zou hebben is echter niet bekend. Men kan aannemen, aldus het blad, dat Laval van de Engelsche regeering de belofte tracht te krijgen dat de sanctiemaatregelen in den aanvang slechts met de grootste voorzichtigheid zullen worden toegepast terwijl hij den Italiaanschen ambassadeur zou hebben verzocht de laatste voorstellen zijner regeering. waarop zou kunnen wor den onderhandeld, bekend te maken. In de omgeving van Laval ontveinsd men zich niet dat een mislukking ook van deze laatste poging, een onverwijlde en strenge toepassing van het pact door Frankrijk ten gevolge zou hebben. o DUITSCHLAND. De Kerkcommissies gevormd. De Pruisische en Rijksminister voor ker kelijke aangelegenheden heeft de in de verordening van 3 October j.l. aangekon digde commissies, de Rijkskerkcommissie en de Pruisische Landskerkcommlssie, ge vormd De Rijkskerkcommissie bestaat uit de volgende personen: Superintendant-gene raal in Rijksdienst Zoellner, Dusseldorp; landsbisschop Diehl. Speyer; superinten dant-generaal in Rijksdienst Eger. Naum- burg i Saaie i; president Koopmann. Auricn opperlandskerkraad dr. Mahrenholz, Han nover; opperkerkraad Hanemann. Muen- chen; ds. Wilm, Dolgelin iMark); ds. Kueszer. Loetzen iOost-Pruisen). De Pruisische Landskerkcommlssie be staat uit de volgende personen: Superin tendant-generaal in Rijksdienst Eger, Naumburg; Oberkonsistorialrat Zimmer- mann. Berlijn; superintendant dr. Schmidt Oberhausen (Rheinland): dompredlkant Martin. Maagdenburg; ds. Kueszner, Loet zen (Oost-Pruisen Bij de samenstelling van de commissies ls men uitgegaan van den wil een eens- gezinden en daardoor tot vruchtdragend kerkelijk optreden in staat zljnden kring van mannen te vormen, die door hun principieel standpunt bewezen hebben de diepste verantwoordelijkheid te gevoelen jegens kerk. volk en staat. De commissies zijn derhalve samengesteld uit beproefde theologen, die als kerkelijke voorvechters, Duitsche en nationaal-socialistische man nen, predikanten leiders in het protestan tisme ter wereld aanspraak kunnen maken op algemeen vertrouwen. De vorming der kerkcommissies is ge schied. nadat de te benoemen mannen zelf in twee dagen durende beraadslagin gen onder elkander volkomen overeen stemming over de richtlijnen der toekom stige inwendige kerkelijke werkzaamheden en over de kwesties van de verhouding tusschen Kerk, Staat en volk, hadden be reikt. Het den Rijksminister voor kerke lijke aangelegenheden in een met alge- meene stemmen opgestelde verklaring toe gezonden Tesultaat der beraadslagingen bevat de grondslagen voor een bevorder lijke organisatie van den toestand en een ware pacificatie van het kerkelijke leven. De Rijkskerkcommissie zal nog in den loop van deze week bijeenkomen. Zij zal zich in een publicatie betreffende de prin cipes voor de oplossing van zijn hooge taken tot het kerkvolk wenden. De Berlijnsche schepenrechtbank heeft ln de zaak tegen moeder-overste Anna Brueggemann uit Arnsbrug in Westfalen, Ihet vonnis uitgesproken. Dit luidt „we gens overtreding der deviezenwet in ver- eeniging gepleegd" tot in het. geheel twee jaren gevangenisstraf en 40.000 R.M. boete. Met 1 Oct. verdwijnt de destijds door Bismarck opgerichte Kreuzzeitung. o GRIEKENLAND. Het herstel der monarchie. De ministerraad besloot tot het instellen van een ministerie van arbeid. Verder werd besloten tot de ter beschikking stel ling der generaals Mazakrakis en Pedritof die lid zijn van den oppersten oorlogsraad. De kranten kondigen ook nog diverse veranderingen in de bevelvoering der marine-eenheden aan. George Streit, de Grieksche minister van buitenlandsche zaken bij het uitbreken van den wereldoorlog, is gisteren naar Londen vertrokken. Hij zou zich aldaar aan George II ter beschikking stellen, als vertegenwoordiger der Grieksche regeering. Prins Paul, broer van koning George, is te Londen gearriveerd. ENGELAND. Liberale overwinning in Canada. Uit de berichten over de gisteren ge houden verkiezingen voor het Canadee- sche Parlement, blijkt dat de liberale een overweldigende overwinning hebben be haald. en dat de dagen van het conser vatieve kabinet-Bennett geteld zijn. Vanochtend 2 uur was de stand der ver kiezingen als volgt: Liberalen 143 93 Conservatieven 35, (133); Partij voor sociaal crediet 8: On afhankelijk Liberalen 4; Reconstructie Partij 1; Republikeinsche Coöperatieve bond 3; Plattelanders en arbeiders 1. Tevens werd medegedeeld, dat tot dus ver zeven leden van het kabinet hun ze tels verloren hebben, n.l de ministers van Handel. P.T.T., Welvaart, Visscherij. Ju stitie. Marine en een minister zonder portefeuille. De leider der liberalen en vermoedelijke nieuwe minister-president Mackenzie King, werd te Prince Albert 'Saskatche wan! met aanzienlijke meerderheid geko zen. De huidige minister-president Ben nett, ls in zijn kieskring herkozen. o MIDDEN-AMERIKA. Complot in San Salvador. In de republiek San Salvador wordt een strenge censuur uitgeoefend als gevolg van een complot tegen den president Marti nez. 26 personen, die de leiders zouden zijn, zijn op staanden voet gefusileerd. De woning van president Martinez wordt met machinegeweren bewaakt door soldaten en politie. POLEN. De richtlijnen der nieuwe regeering. Na het einde van de eerste minister- raadszitting heeft minister-president Kos- clalkowskt tegenover vertegenwoordigers van de pers een uiteenzetting gegeven van de richtlijnen van het nieuwe regeerings- program. In overeenstemming met het parlement, zal de regeering haar streven richten op herstel van de economische toestanden en bestrijding van de crisis. De regeering ls vastbesloten de resultaten, die op alle ge bieden van binnenlandsche en buitenland sche politiek behaald zijn. veilig te stel len en heeft den vastberaden wil bij te dragen tot df vreedzame betrekkingen tusschen de volkeren der wereld. Zij zal de stabiliteit van de valuta handhaven en de veiligheid der bankdeposito's be schermen. Zij zal zich onthouden van alle economische, onberaden experimenten. De regeering zal streven naar het verzekeren van het begrootingsevenwicht en trachten het economische leven te animeeren. De premier eindigde met er op te wijzen, dat de regeering het onvermijdelijk acht nieu we wegen te openen voor het scheppen van werk ten behoeve van de jongere ge neraties. UIT HET VERRE OOSTEN. Reizen van Tsjang Kai Sjek en van Japansche gezanten. In welingelichte kringen volgt men met groote belangstelling de bezoeken van maarschalk Tsjang Kai Sjek, die gisteren in Taijoean, de hoofdstad van de provincie Sjansi is aangekomen. Binnenkort zal Tsjang Kai Sjek zich waarschijnlijk naar Koesihoea. de hoofd stad van de provincie Soeijoean aan de grens van Binnen-Mongolië begeven, waar hij ln contact zou treden met zekere Mon- goolsche autoriteiten, die blijk hebben ge geven van anti-Japansohe gevoelens. Officieel wordt de concentratie van be langrijke afdeelingen regeeringstroepen in Sjansi verklaard met verwijzing naar de aanwezigheid van roode bandieten. Zekere kringen evenwel beweren, dat deze troepenconcentratie bestemd is een be langrijke rol te spelen bij de toekomstige Chineesch—Japansche onderhandelingen over Noord-China. Tevens vraagt men zich in deze klingen af, of maarschalk Tsjang Kai Sjek op het oogenblik niet in verbin ding zou staan met Sovjet-Rusland. Gemeld wordt, dat de Japansche ambas sadeur Matsoedeira, die thans met verlof ln Japan is, een bezoek zal brengen aan Mandsjoekwo en Noord-China, tezamen met ambassadeur Moesjakojl. die ook met verlof in het land vertoeft Het bezoek zal in November plaats hebben, voordat Mat soedeira weer naar Londen vertrekt. DE DOLLAROBLIGATIES VAN DE KONINKLIJKE. Op de rol van de burgerlijke kamer der Haagsche rechtbank kwam heden weer voor de procedure tegen de Koninklijke, inzake haar 4°/o dollarobllgaties. Zooals bekend betreft deze vordering de Nederlandsche branche der dolarleenlng. Ook ln deze zaak wordt gevorderd betaling der vervallen coupons op goudbasis en voorts, bij in gebreke blijven daarvan, sub sidiair tot schadevergoeding op grond van het verspreiden van een valsche prospec tus. De procureur van de Koninklijke Mr. v. Praag heeft heden zijn conclusie na ant woord ingediend waarna de verdere be handeling werd bfpaald op 26 November. Dan is het woord weer aan de eischende partij. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegratisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Alchiba; Aldabi; Alwaki; Baloeran; Chr. Huygens; Colombia; Crijnssen; Dem- po; Johan de Witt; Johan van Oldenb.; Kota Baroe; Kota Gede; Kota Nopan; Poelau Laut; Poelau Roebiah; Spaarn- dam; Stuyvesant; Veendam; Venezuela; Volendam Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio tc bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 cent per woord. VAN HET OORLOGSFRONT. ADDIS ABEBA, 15 Oct. iReuterl. De Abessijnsche militaire autoriteiten in Ogaden hebben gisteren maatregelen be sproken tot het verhinderen van een Italiaanscben opmarsch naar de spoorllln Addis AbebaDJiboetl. De Abessijnsche generaal Dedzjmatsj Nassiboe zal met 150000 man optrekken tegen de Itallaan- sche troepen onder Graciani welker sterk te op 50.000 man worden geschat. Van het Zuidelijk front wordt gemeld dat de Italianen het bombardement van de Abessijnsche stellingen bij Gorahi heb ben hervat. De artillerie en de infanterie der Italianen maken ln dezen sector bewe gingen. die op een aanval dulden. ASMARA. 15 Oct. (Reuter). Door de inneming van Aksoem en het verraad van Ras Koeksa is. naar men hier meent, de mogelijkheid geschapen van een nieuwe opmarsch naar het Zuiden waarbll men op weinig tegenstand denkt te stuiten. De bezetting van Aksoem geschiedde na een week van zorgvuldige voorbereiding. De stad was vrijwel geheel omsingeld Er ls geen enkel schot gevallen daar de Ita lianen het heilig karakter der stad wilden ontzien. ADDIS ABEBA. 15 Oct. (Reuter). De minister van oorlog Ras Moeloeghetta zal eerlang vertrekken naar Dessie vanwaar hij zich waarschijnlijk aan het hoofd van een leger naar het Noorden zal begeven. Het is nog niet bekend wanneer de Negus naar het front zal gaan. Men ge looft dat zijn vertrek zal samenvallen met het tijdstip waarop groote militaire operaties zullen beginnen. LONDEN. 15 Oct.''(Reuter). De cor respondent van de ..Daily Telegraph" te Diredawa verklaarde dat het Itallaansche leger onder graaf Clano langs de grens van Britsch Somaliland oprukt ln de rich ting Harrar. doch op de llnker-flank door 150.000 Abessijnen die uit 't Z.W komen wordt bedreigd. Het leger van Ras Desta is uit Wabbe Shebeli vertrokken De stammen uit Gerto Goedoe hebben zich bij Ras Desta aangesloten. Het Ita- liaansche leger bestaat uit 3 Europeesche en 2 inheemsche divisies benevens 250 tanks en 20 vliegtuigen. Ze zijn ongeveer 30 mijl opgerukt in de lijn Bohotlé DiredaU. Het totaal aantal dooden en gewon den aan Abessijnsche zijde wordt geschat op 10.000 van wie vele oo fatale wllze zijn gegast met een mengsel van chlorine. 200 000 man Abessijnen zijn geconcentreerd te Jejiga en Sasabaneh. DJIBOETI. 15 Oct. (Reuter). Abessijn sche troepen zijn Italiaansch Eritrea bin nengedrongen ten N. van Fransch Somali land. Daardoor ls een belangrijke Italiaan- sche colonne, die alleen op Abessijnsch gebied was doorgedrongen ten Zuiden van den berg Myssauli. afgesneden. Hetgeen be tee kent. dat duizenden Italiaansche sol daten zich ln alle eenzaamheid midden in de woestenij bevinden en van de overige troepen zijn geïsoleerd. DJIBOETI, 15 Oct. (Reuter) Dezer dagen zijn eenige Engelsche officieren, die zich uitgaven voor journalisten, van Dji- boeti naar het vijandelijke gebied ver trokken, waar ze zich gevoegd hebben bij de Abessijnsche troepen. Het vertrek van deze vrijwilligers ge beurt buiten weten van den negus. ADDIS ABEBA. 15 Oct. (Reuter). Te Addis Abeba zijn geen nieuwe front- berichten ontvangen. De algemeene mobi lisatie is voltooid. Groote troepenafdeelin- gen hebben de aangewezen stellingen bezet of worden bij de frontformaties ingelijfd. Alle maatregelen voor een tegenaanval zijn getroffen. Deze aanval zal waarschijnlijk in het begin der volgende week plaats hebben. Het verraad van Ras Koeksa wordt be vestigd. Volgens berichten uit Abessijnsche bron verliet Ras Koeksa 's nachts zijn stel lingen slechts begeleid door zijn lijfgarde sterk pl.m. 200 man. Het bevel van de troepen bij Makale is onmiddellijk door Ras Seyoem overgeno men Verklaard wordt dat de troepen bij Makale verbitterd zijn over het verraad. Overigens wordt gezegd dat Koeksa op militair gebied onbeduidend is. In de omgeving van Addis Abeba zijn pl.m. 50.000 man als tweede reserve in kampen ondergebracht. ASMARA, 15 Oct. (Havas). De speciale correspondent van Havas te Asmara meldt, dat er thans bijzonderheden be kend worden omtrent de omstandigheden waaronder luitenant Morgantini, het eer ste slachtoffer aan Italiaansche zijde, is gesneuveld Hij viel tegelijk met dertig Askari's, die hij aanvoerde, in een hinderlaag, waar zijn troep driehonderd Abessyniërs tegen over zich vond. Dezelfde correspondent seint, dat reeds voor de komst van de Bono naar Adoea de straatweg, die van Adoua naar de Mareb leidt, vrijwel gereed was. Deze weg, die 50 km. lang ls, is door 800 man binnen vier dagen aangelegd. ROME, 15 Oct. (Reuter). De lijn Adigrat AdouaAksoem is thans georganiseerd als basis voor een nieuwen opmarsch. De tweede Italiaansche opmarsch zal evenwel niet plaats hebben voor maar schalk Badoglio is aangekomen. De gezant te Rome. ROME, 15 Oct. (Havas). De zaakgelas tigde van Ethiopië. Chevre Jesus, deelde den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken mede dat hij van zijn regeering opdracht ontving naar Addis Abeba terug te keeren, waarbij hij zich voorbehield zoo spoedig mogelijk mede te deelen. wanneer en langs welken weg hij Italië zou veriaten. De minister nam van deze mededeeling nota en deelde Chevre Jesus mede. dat hij hem vrij zou laten in de keuze van datum, vertrek en reisroute. Italiaansche zieken. PARIJS. 15 Oct. (Reuter). Ongeveer 10.000 Italiaansche soldaten die ziek van het Afrlkaansche rront terugkeeren, zijn het Suez-kanaal gepasseerd. Het meeren- deel der zieken zou lijdende zijn aan ma laria. Avenol naar Parijs. GENEVE. 15 Oct. (Reuter). Avenol de secretaris-generaal van den Volkenbond, ls onverwachts en ln het geheim naar Parijs vertrokken. ROND DE SANCTIES. LONDEN, 15 Oct. (D.N.B.) In een tc Petersfield gehouden rede zeide Lord Ce cil: Het is de plicht van den Volkenbond elk middel te gebruiken om een oorlog te doen beëindigen. Het beste middel is de verbindingswegen tusschen Italië en Afrika te verbreken. KOPENHAGEN. 15 Oct. (A.N.P.) De Deensehe minister van buitenlandsche za ken Munch heeft vanuit Genève een rede tot de Deensehe luisteraars gehouden over de sanctiemaatregelen van den Volken bond. Hij zeide daarbij, dat men niet over het hoofd mag zien. dat ook bulten Abes synië een oorlogstoestand zou kunnen ontstaan. Men kan de gedachte niet van zich afzetten dat de bloedige gevechten in Abessynië kunnen lelden tot een ver volg van den wereldoorlog, die in 1918 geen werkelijk slot heeft gevonden De minister sprak de hoop uit, dat een der gelijke catastrofe, die de beschaving zou vernietigen, voorkomen kan worden. WASHINGTON, 14 Oct. (A.N.P.) Vol gens berekeningen, welke op wereldsta tistieken zijn gebaseerd, hebben waarne mers vandaag geschat, dat de Vereenig- de Staten een milliard zullen schade lij den door 't decreet ln zake den embargo. ÓENEVE, 14 Oct. (A.N.P.) De werkcom- missie heeft een ontwerp-resolutle aan genomen in zake de economische sanctie maatregelen. Over dit ontwerp waren de Fransche en Engelsche delegaties het na langdurige onderhandelingen eens ge worden. In de ontwerp-resolutle wordt o.m. uit eengezet: 1. De werkcommlssle besluit direct de toepassing te bestudeeren der maatrege len. welke betrekking hebben op de stop zetting van de leveringen van grondstof fen en van producten, welke van belang zijn voor Italië bij de voortzetting der vijandelijkheden. 2. De werkcommlssle besluit na te gaan op welke wijze het principe van de weder- ztjdsche hulpverleening op economisch gebied zou kunnen worden toegepast. Over deze beide kwesties zijn sub-com- mlssies benoemd, welke concrete conclu sies zullen moeten voorleggen aan de werkcommlssle. Men zal moeten vaststellen, welke be teekenls de handel met Italië voor leder land heeft binnen het kader van den ge- heelen buitenlandschen handel. Demonstraties. CAïRO, 15 Oct. (Reuter) - De president van het Egyptische comité tot hulp aan Abessynië. Prins Ismael Daoed, die zich ter beschikking van Abessynië heeft ge steld. Is gisteren van Port Said naar D11- boeti vertrokken Zijn vertrek te Cairo was aanleiding tot een groote pro-Abes- sljnsehe demonstratie. Ook Prins Omar Toessoen en de Kop- tlsc.he patriarch waren op het station. Een groote menigte uitte voortdurend haar sympathie voor Abessvnië en Juich ten den prins geestdriftig toe. BUENOS AIRES. 15 Oct. (Reuter). Het „Argentljnsch Comité Pro-Italië" publi ceert ln de bladen advertenties, waarin oe anderhalf millioen Italiaansche onder danen. die in Argentinië wonen, worden uilgenoodigd Brltsche goederen te boy cotten. Een sub-comité is bezig een lijst op te stellen van Britsche firma's en pro ducten. die moeten worden geboycot PARIJS. 15 Oct. (A.N.P.). Het „Croix de Feu" heeft Maandagavond in de Salie Wagram een massademonstratie gehou den. waaraan door 10.000 personen werd deelgenomen De leider kolonel de la Roque, deed in zijn rede felle aanvallen op de Sovjet-regeering en op de Fran sche partijen ter linkerzijde, in het bij zonder op Herriot. Hij voorspelde, dat nog in deze maand zeer belangrijke gebeur tenissen zouden olaats vinden Het uur om te handelen is dichtgenaderd De politie had uitgebreide veiligheids maatregelen genomen Zij behoefde ech ter niet ln te grUpen. daar het nergens tot incidenten ls gekomen. Britsche versterkingen. SOUTHAMPTON. 15 Oct. (Reuter). 700 officieren en manschappen zijn naar Egypte scheep gegaan. Japan blijft neutraal. TOKIO, 15 Oct. 'Reuter). De Italiaan sche ambassadeur Auritl heeft bij den olaatsvervangenden minister van buiten landsche zaken Sjlgemitsoe informaties ingewonnen omtrent de houding van Ja pan ten aanzien der besluiten van den Volkenbond. Sjigemitsoe verklaarde, dat Japan aan zlin neutraliteit blijft vasthou den. Japan is officieel niet op de hoogte gesteld van de besluiten van den Volken hond, speciaal niet over de wijze, waarop de Bond artikel 16 in de oractiik wil toe passen. Japan behoudt zich daarom te genover de beslissingen van den Volken bond zijn volledige vrijheid van handelen voor, vooral omdat voor Japan geen ver plichtingen ten aanzien van den Bond meer bestaan. Opstand in Gajam? ADOEA, 15 Oct. (Reuter). Volgens Ita liaansche berichten ls een opstand ln de provincie Gajam uitgebroken. Ras Imroe die zeer gehaat ls, is hier gouverneur. VIJF NEW-YORKSCHE BANKIERS ONTVOERD. DOOR MEXICAANSCHE BANDIETEN. NEW-YORK, 15 Oct. (A.N.P.l Uit Doug las in Arizona wordt gemeld, dat in de naburige Mexicaansche provincie Sonora vijf bekende New-Yorksche bankiers, on der wie de vice-president van de Natio nal City Bank J. H Durell, en James Bruce van de Chase National Bank, die sedert 8 October in het Oosten van Sonora on Jacht waren onder leiding van een gids, door een Mexicaansche rooverbendc zijn overvallen, ontwapend en naar de bergen gevoerd. Slechts de New-Yorksche uitgever A. D, Norcross. die ln het gezelschap der ban kiers verkeerde, kon ontkomen. Men maakt zich zeer ongerust over het lot der ontvoerden, daar de bandieten kort tevo ren met tachtig man de stad Santa Ana hadden overvallen en den chef der poli tie, alsemede verscheidene agenten, had den doodgeschoten. De Amerikaansche po litie ln de grensplaatsen van Arizona is gealarmeerd. DE VEKIEZINGEN IN CANADA, OTTAWA, 15 October. (Reuter) Vol gens latere berichten hebben de liberalen bij de verkiezingen reeds 137 zetels ver worven. terwijl de conservatieven slechts 82 zetels hebben. o UIT HET VERRE OOSTEN. HONGKONG, 15 October. (Reuter) In verband met het Japansch-Chineesche conflict te Swaton verluidt dat een Britsch oorlogsschip van Hongkong naar Swatow zal vertrekken. Naar verluidt zouden de Japansche autoriteiten aan de Chineezen van Swatow een ultimatum hebben ge zonden. waarin wordt medegedeeld dat op 16 October een detachement mariniers zal worden gedebarkeerd tenzij er een einde komt aan de heffing op den Invoer van rijst welke Japan onwettig acht. o GOUVERNEUR VAN MEMEL AFGETREDEN? MEMEL, 15 Oct. (Reuter). Naar ver luidt is de gouverneur van het Memel- gebied afgetreden. Dit bericht is niet officieel bevestigd. o TEGEN HET COMMUNISME IN GRIEKENLAND. ATHENE. 15 Oct. (D.N.B.). De nieuwe Grieksche regeering is voornemens om krachtig op te treden tegen de communis ten. Alle communisten die zich aan over treding van de daartoe uit te vaardigen bepalingen schuldig maken zullen streng bestraft worden. NIEUWE REVOLUTIONAIRE BEWEGING IN NOORD-MEXICO. NOGALES, 15 Oct. IA.N.P.) De revolu tionaire beweging, die maandenlang ln de steden en in de landbouwdistricten van Noord-Mexlco heeft gesluimerd, ls thans weer tot uitbarsting gekomen. Naar ver luidt bevinden de steden Santa Ana en Magdalena zich ln handen der rebellen. DE NEDERL. DELEGATIE TE GENEVE. Aangezien bij de Nederlandsche delega tie te Genève de aanwezigheid van een economisch expert wenschelijk is geble ken, zal mr. A. van Kleffen. administra teur aan het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heden daar heen vertrekken. o HANDELSBESPREKINGEN MET ESTLAND. Dezer dagen zijn te 's-Gravenhage voortgezet de handelsbesprekingen, welke tusschen Nederland en Estland reeds in Augustus waren begonnen, doch toen moesten worden onderbroken. Deze besprekingen hebben geleld tot onderteekening op 12 dezer van een ar rangement, waarbij aan Nederland voor eenige belangrijke export-artikelen, zooals bloembollen, levende planten, cacao-poe- der en radio-toestellen een tariefsverla ging in Estland wordt verleend. Voorts zegde Estland toe ten behoeve van de achterstallige uitstaande handels vorderingen zonder verwijl de voor de transfer benoodigde deviezen beschikbaar te stellen. Een voor de toekomst verkre gen practische verbetering ls, dat de ver- eischte betalingsvergunningen voor in- voer-artlkelen, waarvoor tevens een in voervergunning verlangd wordt, in den vervolge tegelijkertijd verstrekt zullen worden. Het ontstaan van achterstallige handelsvorderingen, dat veelal gebeurde doordat voor goederen wel de invoer-ver- gunnlng, doch geen betalingsvergunning verkregen wordt, wordt hiermede verme den. Door Estland ls bij het verstrekken van deze vergunningen een zoo welwillend mogelijke houding toegezegd, waarom ook Estland voor zijn uitvoer naar Nederland eenige faciliteiten verkregen heeft. Het arrangement treedt op 27 October ln werking. H. M. de Koningin heeft het be schermvrouwschap aanvaard van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren. 9-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2