LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 15 October 1935 SCHAARSCH NIEUWS VAN HET FRONT. VAN HET FRONT. GEMENGD NIEUWS. FINANCIEN. VRAGENRUBRIEK. LAND- EN TUINBOUW. De houding van den Paus. De hoogste Roomsch-Katholleke auto riteit in Engeland, aartsbisschop dr. Kins ley, heeft tijdens een te Londen gehouden preek in scherpe bewoordingen den Ita- liaanschen aanval op Abessyniè veroor deeld. De bewering, dat het Vatlkaan den Ita- liaanschen veldtocht zou steunen, is on juist. De Paus kan geen nabuurstaat, die met alle moderne machtsmiddelen is uitge rust. veroordeelen Zou de Paus de ex-com municatie uitspreken, dan zou hij daar mee een oorlog met den naburigen dlc- tatuurstaat onvermijdelijk maken en tege lijkertijd den vrede en het geweten der groote massa in Italië verstoren, hetgeen weder een groote. de Kerk vijandige actie, tengevolge zou hebben. Verder kan de Paus in het Italiaansch-Abessynische conflict geen oordeel uitspreken, daar hij door geen der partijen is uitgenoodigd het geschil te beslechten. Bovendien heeft het geheim verdrag van Londen, dateerend van 1915, den Paus uitdrukkelijk van verdere deelneming aan vredesonderhandelingen uitgesloten. Verspreide berichten. Henry Morgenthau. de Amerikaansche minister van de schatkist, die zijn vacan- tie in Europa heeft doorgebracht en op de Bex plaatsen besproken had voor terug keer naar New York heeft in eerbiediging van den wensch van president Roosevelt die plaatsen op het Itallaansche schip af gezegd en zal nu met zijn familie aan boord gaan van de Normandië. De Griekse h-Egyptische stoomvaart maatschappij die den dienst onderhoudt van AlexandriePiraeusNapelsGenua naar Marseille heeft gisteren bekend ge maakt dat zij van morgen af de beide groote Itallaansche havens niet meer zal aandoen en ook geen goederen voor Italië aan boord zal nemen. De Amerikaansche Staatssecretaris Huil heeft de afgevaardigden van het pan- Am erifcaansc he instituut voor geofirraphie en wereldhistorie verwelkomd In een redevoering, die hij tot hen richtte, ver klaarde htl o.a. dat de naties van het Westelijke werelddeel vastbesloten zijn den vrede te handhaven. Zonder in te gaan op het Italiaansch-Abessljnsche conflict gaf hij uiting aan de hoop. dat alle vol keren spoedig de barbaarsche instelling van den oorlog voor altijd zouden opge ven en dat argwaan, wantrouwen en zelf zuchtige eerzucht, die vaak de betrekkin- ken tusschen de- volkeren vertroebelen, voor altijd zouden verdwijnen. Een stand vastige statengroep in de beide Amerika's moet alleen als antwoord gelden op drei gementen met oorlog en op misverstanden. WEGENS KOORTS IN ERITREA VER WACHT MEN IN NAASTE TOEKpMST GEEN OPERATIES VAN BETEEKENIS (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes). ADDIS ABEBA, Maandagavond, Het bericht, dat Dedjasmatch Hailé Se lassie Gugsa naar de Italianen zou zijn overgeloopen heeft veel beroering in de regeeringskringen gewekt. Hoewel de re geering niet weet, wat er van te denken, deelt zij mede geen geloof aan het bericht te hechten en zij legt er den nadruk op, dat Dedjasmatch Gugsa de schoonzoon van den keizer is. Tegelijkertijd wordt evenwel in sommige kringen toegegeven, dat de desertie van den leider van het Abessijnsche leger in het Noord-Oosten het gevolg zou kunnen zijn van een bestaande jaloezie tusschen hem en zijn machtigen buurman, Ras Kassa, en van een oude grief tegen den keizer, die het hem onrechtmatig toeko mende grondgebied van zijn vader in tweeën heeft gedeeld en een gedeelte er van aan Ras Seyoem heeft geschonken. Het spreekt vanzelf, dat de Abessijnsche regeering tracht de gevolgen van de de sertie van Hailé Selassie Gugsa ten aan zien van de plannen voor de verdediging van het land tegen de Italianen te ver kleinen. Daarom werd aangevoerd, dat, indien de desertie een feit zou zijn, het be trekkelijk onbelangrijk is, aangezien de werkelijke verdediging in het Noorden in handen van Ras Seyoem, Ras Kassa en Ras Ayelou ligt. Afvalligheid van een dezer troepen zou inderdaad vérstrekkende ge volgen hebbep. De eenige houding der regeering bestaat daarin, dat zij het bericht als een fantas tisch gerucht beschouwt, waarvan het niet van groot belang kan worden een officieele bevestiging of ontkenning te geven. Regee- ringspersonen deelen mede, dat zij geen commentaar kunnen geven op berichten uit Italiaansche bronnen afkomstig. De Abessijnen gelooven nog steeds, dat Adoea niet in handen der Italianen is. Deze indruk wordt öf bewust gewekt, öf zij is het gevolg van schaarscji nieuws van het front. Men wijst er op, dat Adoea tus schen heuvelen ligt en daarom geen vei lige strategische positie is. Daarom zou den de Abessijnsche troepen de stad zélf verlaten hebben en zich hebben terugge trokken in het omliggend gebergte. De Ita lianen zouden om dezelfde reden verme den hebben de stad in werkelijk bezit te nemen. Intusschen wordt medegedeeld, dat Ras Kassa de rivier Takkaze is overgestoken om zich bij het Noordelijk leger aan te sluiten. Een groote troepenmacht uit het Westen trekt met hem op. Over Ras Ayelou komt nog steeds het bericht, dat hij de grens van Eritrea een flink eind naar het Noord Westen is overschreden en een sterke bedreiging vormt voor de Italiaan sche verbindingslijnen. Men gelooft in de hoofdstad, dat in de naaste toekomst geen Italiaansche ope raties van eenige beteekenis zijn te ver wachten, aangezien de koorts, die steeds op net regense'zoen volgt, thans in groote deelen van Eritrea woedt. De Abessijnsche regeering hier wordt steeds terughoudender in haar inlichtin gen over het verloop van d»n oorlog. (Copyricht Morningpost-A N.P.) (Speciale Reuter- en A.N.P.-Dlenst) De val van Aksoem. ADDIS ABEBA, 14 Oct. (Reuter-A.N.P.) Hoewel de dag van vandaag door geen enkele groote militaire operatie is geken merkt. schrijdt de Italiaansche penetratie in Abessynië toch geleidelijk voort, zooals blijkt uit den val van Aksoem en de onder werping van verschillende stamhoofden In Ttgre, benevens uit de omstandigheid, dat de Itallaansche luchtstrijdkrachten in Ogaden plaatsjes hebben gebombardeerd op slechts 150 K M. ten Zuiden van Harrar Opmarsch vooral uit het Zuiden. Het heeft er dus allen schijn van, dat de Italianen het eerst van uit het Zuiden den spoorweg naar Djiboeti zullen bereiken, terwijl, wanneer in Tigre het afvallen van plaatselijke stamhoofden blijft voortgaan, de niet-bevestigte opmarsch der Italianen Veeleer het karakter zal hebben van een militaire wandeling. Hebben stammen uit Britsch- Somaliland meegestreden? Een uit Daggahbur afkomstig gerucht doet. hier de ronde over een bloedig ge vecht. dat zou hebben plaats gehad in de nabijheid van de grens van Britsch Soma- üland. tusschen Italiaansche troepen-af- deelingen en een Abessijnschen volksstam. Bij dit gevecht zouden zich de krijgslieden van een stam uit Britsch Somaliland bij de Abessyniërs hebben gevoegd, zulks on danks de pogingen van de autoriteiten de zer kolonie hen van hun voornemen af te houden. De verdediging van Harrar tegen aanvallen uit de lucht. Uit Harrar kan nog worden gemeld, dat eenige met tusschenpoozen uitgevoerde luchtbombardementen door de Italianen zijn gericht op de plaatsen in de drie stre ken Daggahbur, Sasabaneh en Harradigit cp ongeveer 150 tot 250 K.M. ten Zuiden van Harrar. De Abessijnsche verdediging tegen aanvallen uit de lucht wordt in Hairar thans versterkt en met kracht maakt men voortgang met het bouwen van schuilplaatsen, die tegen bombardementen bestand zijn. Gebruiken de Italianen gifgassen? De correspondent van Reuter-A.NJP te Harrar heeft met grooten zorg inlichtin gen ingewonnen over de vraag, of de Ita lianen in Ogaden inderdaad gebruik ma ken of hebben gemaakt van gifgassen. Voor deze bewering is tot dusverre geen enkel bewijs voorhanden. Dezelfde correspondent meldt, dat de Abessijnsche troepen een luchtafweerafdeeling hebben ingesteld, die na een langdurig vuur twee gieren hebben neergeschoten, die zij voor Italiaansche vliegtuigen hadden gehouden. Op het ge luid van het vuren ontstond een paniek onder de bevolking, die meende, dat de ge vreesde luchtaanval thans begon RECLAME- 5580 DOOR TEGENLIGGER VERBLIND. TWEE DOODEN TE PIJNAKKER. Gisteravond omstreeks kwart over zes heeft op den nieuwen rijksweg tusschen Delft en Rotterdam onder de gemeente Pijnakker een verschrikkelijk ongeval plaats gehad, waarbij twee dooden te be treuren vallen. Langs den niet verlichten weg stond ter rechterzijde een auto stil met een lekken band. Eenige personen waren bezig den band te repareeren toen uit de rich ting Rotterdam een andere auto naderde. De bestuurder werd verblind door een tegenligger en bemerkte eerst op twee meter afstand voor zijn wagen twee per sonen. welke op den grond lagen en bezig waren met het herstellen van den band. De bestuurder schrok hevig en trachtte tevergeefs te remmen. Hij kon niet voorkomen, dat beide personen, een jongeman en een oudere, respectievelijk 10 en 20 meter werden meegesleurd. De gevol gen waren vreeselijk. Onmiddellijk werd de Delftsche politie gealarmeerd. Daar de 44-jarige expediteur Konings, uit Rotter dam, nog teekenen van leven gaf, werd hij het eerst naar het gasthuis te Delft over gebracht, waar hij echter later overleden is. Met een dokter keerde men daarna terug en op den weg constateerde de dok ter den dood van den jongeman, den 22-jarigen A. F. Urhain uit Voorburg. Ook hij werd naar het gasthuis te Delft over gebracht. Achteraf bleek dat Konings en diens zoon, die met hun expeditie-auto passeer den, gestopt hadden om U. behulpzaam te zijn. Terwijl men bezig was hulp te verlee- nen aan de slachtoffers van het eerste ongeval, botsten in de nabijheid wederom twee auto's tegen eikander. Een dame werd over den weg geslingerd en klaagde over inwendige pijnen. Zij, de 24-jarige A. uit Rijswijk, werd eveneens naar het zieken huis te Delft overgebracht. Haar toestand is niet ernstig. o GAS VERSTIKKING TE AMSTERDAM. In de Lekstraat te Amsterdam is een dienstmeisje van 24 jaar, tengevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Zij had in haar slaapkamertje een z.g. petroleumvergasser staan. Voor zij zich ter ruste begaf heeft zij vergeten het toe stel uit te doen. 's Morgens vond men haar bewusteloos. In het ziekenhuis, waarheen ze werd vervoerd, is zij overleden. HEVIGE BRAND TE GOUDA. Veevoederfabriek een prooi der vlammen. Een zware brand heeft gistermiddag, geliik nog in een deel van onze oplage in 't kort werd gemeld gewoed in de pluim- veevoederfabriek van den heer W. v. d. Broek aan de Nieuwe Gouwe te Gouda. In het gebouw, dat een lengte heeft van on geveer 35 M. en een breedte van 12 M. en dat uit twee verdiepingen bestaat, werd vroeger de suikerwerkenfabriek van den heer P Broer gedreven. De fabriek met de verschillende machines en de geheele voorraad grondstoffen en voeder zijn een prooi der vlammen geworden en vrijwel niets is overgebleven wat nog eenigszins bruikbaar zou kunnen zijn. De brand werd tegen 2 uur ontdekt. Met razende snelheid greep het vuur om zich heen en in weinige seconden was de fa briek van voor tot achter een geweldige vlammenzee. In de droge grondstoffen en het afgewerkte voeder, dat voornamelijk op de bovenverdieping lag opgeslagen, vonden de vlammen gretig voedsel en het liet zich reeds in het begin aanzien dat van de fabriek niet veel zou overblijven. De heer v. d. Broek, die uitstedle was ge weest. kwam juist van den trein toen de brand uitbrak. De brandweer die onmiddellijk gewaar- waarschuwd was. verscheen met de groote motorspuit en tastte dadelijk energiek den vuurgloed aan. Hoog laaiden de vlammen op boven het platte dak van het gebouw en door de talrijke ramen werden zij met felheid naar buiten gezogen. De brandweerlieden zagen zich voor een hun krachtig optreden binnen niet al te moeilijke taak geplaatst, maar toch had langen tijd succes Na ongeveer een half uur nam het vuur in hevigheid af. doch nog veel bleef er voor het korps te ver richten. Want als was de vlammenzee be trekkelijk gauw gedoofd, het voer bleef hardnekkig nagloeien en daarop moesten nog groote hoeveelheden water worden gespoten. Het smeulende goedje verspreid de een dikken rook die de brandweer in haar werk belemmerde. Om half 4 kon ge zegd worden, dat men den brand geheel onder de knie had. Inwendig bleek de fabriek een geweldige ruïne; alles wat branden kon was half of heelemaal vergaan, de vijftien motoren en machines waren totaal bedorven en het dak finaal weggebrand. Het voorgelegen woonhuis, waarin de heer Broer woont, heeft niet van den brand te lijden gehad. Ook het kantoor is gespaard gebleven. Het geheele gebouwen complex behoort toe aan den heer H. Zanen. Het is behoorlijk verzekerd. Ook de heer v. d. Broek is tegen brand schade verzekerd terwijl hij tevens een verzekering voor bedrijfsschade heeft. Alles bij elkaar zal de schade tusschen de twin tig en dertig duizend gulden liggen. In de fabriek waren twee olietanks, één voor 80 liter en een ondergrondsche voor 4000 liter, beide gedeeltelijk gevuld. Het vuur is gelukkig niet met de olie in aan raking gekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan door de hitte van den oven die met vier olie branders wordt gestookt Boven den oven zou waarschijnlijk de zolder doorgeschroeid en daarna 't pluimveevoeder aan het branden gegaan zijn. RECLAME. 20.'2 Jecovlfol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. HET AUTO-ONGELUK BIJ NIGTEVECHT. Misdaad in het spel? Naar wij vernemen, heeft een uit gebreid onderzoek, ingesteld naar het on geluk met de auto, die bij Nigtevecht in het Merwedekanaal reed, waarbij 'n moe der en haar 10-jarig dochtertje om het leven kwamen, sterke vermoedens doen rijzen, dat hier misdaad in het spel is. De autobestuurder J. O., wonende te Bloe- mendaal, is j.l. Zaterdagavond op last van den Officier van Justitie te Amsterdam, in arrest gesteld. BRANDSTICHTERS AAN HET WERK. In Losser, Overdinkel en Giane. Wij lezen in de „Tel.": In Losser, Overdinkel en Giane heerscht een brandstichtings-epidemie. Met groote regelmaat volgen hier de branden elkaar op; den laatsten tijd in steeds sneller tempo. De toestand is nu zoo, dat men verbaasd is, als er een week lang geen brand voorkomt. En alle inwoners van Losser, ook de burgemeester, zijn over tuigd, evenals die te Overdinkel en Giane, dat deze branden meestal aangestoken zijn. Men zit in spanning waar nu weer de roode haan kraaien zal. Er liggen nu twaalf ruïnes in Losser; het resultaat van een brandstichtings epidemie. Volgens een betrouwbare bere kening zijn er in die gemeente alleen dit jaar reeds een 25 30 woningen verbrand. Aangespoord door 't succes, durven de brandstichters soms zeer brutaal te werk te gaan. Zoo is het voorgekomen, dat 's morgens een huis uitbrandde en 's mid dags de schuur, die juist van den wind af lag. Daar had men niet zoo gauw aan gedacht! Of een anderen keer, toen de brandweer 's morgens nog bijtijds een be gin van brand wist te blusschen, ging nog denzelfden dag het huis er aan! „Vele malen heb ik", aldus vertelde de burgemeester van Losser, „reeds verdach ten naar Almelo laten overbrengen, maar ze werden steeds door de Justitie in vrij heid gesteld wegens gebrek aan bewijs. Twee keer waren de aanwijzingen zóó sterk, dat een veroordeeling gevolgd is". De Lossersche brandspuit is best. Wel is er veel reparatie noodlg, maar dit komt, doordat er nogal eens met modder gespo ten wordt, hetgeen groote slijtage veroor zaakt. Het alarmeeringssysteem is echter slecht. Alleen de brandmeester wordt te lefonisch gewaarschuwd. Deze moet er dan iemand op uitsturen om zijn manne tjes bij elkaar te trommelen. Het politie-toezicht wordt voldoende ge acht. Maar zou het wel heelemaal toeval lig zijn. dat juist vorige week in Losser voor onbepaalden tijd een viertal mare chaussees gestat.ionneerd is, die hun in trek in een café hebben genomen? Hier zal inderdaad krachtig ingegrepen moeten worden, om dit, voortwoekerende kwaad den kop in te drukken. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a r0./5 per flacon. INTERIM-DIVIDEND DELI-MAAATSCHAPPIJ. Naar gemeld wordt, zal de N.V. Dell- Maatschappij, te Amsterdam, op rekening van het boekjaar 1934/5 een interim-divi dend uitkeeren van 3 pCt. Over het op 31 October 1934 geëindigde boekjaar is een dividend uitgekeerd van 5 pCt. Mevr. B. te L. Naar aanleiding van ons antwoord in het Blad van Woensdag j.l. aan mevr. B. te L. op de vraag waar gasmaskers verkrijgbaar zijn, bericht men ons dat gasmaskers voor particulieren verkrijgbaar zijn bü de Maatschappij Civiele Luchtbescherming. Wilhelmina van Prulsenstraat 37 Den Haag; deze is de eenige firma hier te lande, die gasmaskers levert. W. v. D., te L. Dit is ons onbekend. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. Gistermorgen is op den Rijksweg Goes- Middelburg onder de gemeente Arnemui- den een auto van den dijk gereden en na drie buitelingen in den sioot langs den weg terecht gekomen. Een der inzittenden, mevrouw Klinkenberg, echtgenoot© van den dokter uit Ierseke liep een beenbreuk op, haar schoondochter die de auto be stuurde en haar kleinkind kwamen met den schrik vrij. Mevr. K. is naar een der ziekenhuizen te Goes overgebracht. Msb. AUTO BIJ MOOK GESLIPT. Twee personen ernstig gewond. Gistermiddag te omstreeks half één heeft op de Mooksche Baan nabij Mook een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee Amsterdammers ernstig gewond zijn. Een tweepersoonsauto komende uit de richting Venlo en rijdende in de richting Nijmegen is, terwijl met vrij groote vaart gereden werd, vermoedelijk tengevolge van plotseling hevig remmen, geslipt en over den kop geslagen. Beide inzittenden, twee heeren van omstreeks 40-jarigen leef tijd, zekere D. Luza en D. Nord uit Am sterdam werden ernstig gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De auto is geheel vernield. DE SERIE NOG NIET GESLOTEN. Ten overstaan van de gemeente-politie te Oss heeft de dezer dagen gearresteerde Juleke van Riekevoort. beter bekend onder den naam „grootvader" o.m. bekend mede plichtig te zijn geweest aan den in Decem ber 1933 gepleegden roofoverval op den landbouwer Ohristiaansen te Heesch, als mede aan meerdere diefstallen en inbra ken. o r' "XNLANDSCH GEMENGD. HET RAVIJN-MYSTERIE. Een sensationeele wending. Eer, dag af veertien geleden zijn, naar wij indertijd gemeld hebben, door een paar vroege wandelaars die van een berg naar beneden keken in een ravijn bij Moffat in Dumfriesshire (Engeland) ver schillende, in papier verpakte deelen van menschenlichamen gevonden, die voor- loopig werden geïdentificeerd als de over blijfselen van de lichamen van een jonge vrouw en een man van middelbaren leef tijd. De vaststelling van de identiteit leverde aanvankelijk groote bezwaren. In de buurt van Dumfries werd geen jonge vrouw ver mist en ondanks mededeelingen van ver schillende zijden stond de politie voor een raadsel. Tot. Zaterdag een sensationeele wending volgde. De politierechter van Lancaster verzocht den in zijn district werkzamen dokter Buck Buxton om eeni ge inlichtingen te willen geven over de verdwijning van zijn echtgenoote en de 20-iarige Mary Rogerson, haar kamenier. Na zijn eerste verhoor ging de dokter kalm voort met het bezoek van zijn pa tiënten. maar Zaterdagmiddag moest hij nogmaals bij den politierechter komen, die hem toen formeel beschuldigde van moord op de kamenier en in arrest stelde. Het is waarschijnlijk, dat de gevonden andere lichaamsdeelen niet die van een man, maar ook van een vrouw zijn, in welk geval het mysterie een vrij eenvou dige oplossing zou tegemoet gaan. Dokter Buxton was chirurg te Lancas ter sinds 1928, in welk jaar hij te Edin burgh trouwde. Hij bezit in het Noorden van Lancashire een uitgebreide practljk, die niet verminderde toen hij 5 jaar ge leden den Mohammedaanschen godsdienst omhelsde. (N.R.Crt.) DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. De mijnwerkersstaking in de Mile Point mijn in Wales heeft tijdens het weekeinde scherper vormen aangenomen. Thans bevinden zich ongeveer 450 mijn werkers onder den grond. Zij verklaren de mijn pas te willen verlaten, wanneer hun eisch ontslag te verleenen aan de arbei ders die niet bij den bnnd zijn aange sloten, zal zijn ingewilligd. Intusschen heeft men afgezien van het oorspronkelijke voornemen voedsel te wei geren. HET BACON-CONTRACT WORDT OPGEZEGD. MET INGANG VAN 1 JANUARI AS. Naar wij vernemen heeft de minister van Landbouw en Visscherij besloten het z.g. bacon-contract tegen 1 Januari 1938 op te zeggen. Wij kunnen nog meedeelen dat de reden, welke tot de opzegging van het contract geleld heeft, gelegen is in de omstandigheid dat de hoeveelheid bacon voor export sterk teruggeloopen is .zoodat het thans in alle opzichten wenschelijk is, een nieuwe regeling te maken. DE 3e VOORSCHOTUITKEERING OP TUINBOUWPRODUCTEN. NADERE CIJFERS. De 3de voorschotultkeerlng voor 1935 op tuinbouwproducten, waarvan het totaal bedrag, naar we vernemen. 2 mlllioen zal bedragen, zal gaan op de hierna te noe men producten binnen de hierna te noe men tijdvakken: Tomaten van 1 Jan. tot 30 Juni f.4 p, 100 K.G. Kaskomkommers 1 Jan. t. 30 Juni f. 2 p. 100 stuks. Platglaskomk. 1 Jan. tot 30 Juni f. 2 p. 100 stuks. Gele kool 1 Jan, tot 26 Mei f. 0.60 p. 100 K.G. Deensche W. kool 1 Jan. tot 26 Mei f. 0,60 p. 100 K.G. Augurken A-B 1 Jan. tot 31 Aug. f.4 p. 100 K.G. Augurken C-D 1 Jan. tot 31 Aug. f. 2 p. 100 K.G, Sla 18 Maart tot 15 April f. 0.50 p. 100 stuks. HEFFING OP RUNDVEE. Verlengd tot 15 October 1936. Bij Kon, Besluit is de heffing op rund vee volgens het Crisls-Rundveebesluit 1933 I weder verlengd tot 15 October 1936. o BEVROREN SPEK OP DE NEDERLANDSCHE MARKT? Van bevoegde zijde vernemen wij. dat Indien mocht blijken, dat. in weerwil van de verhooglng van de heffing op varkens- vleesch de prijsstijging op de binnenland- sche varkensmarkt nog verderen voort gang vindt bevroren spek van de Neder- landsche Veehouderil Centrale op de markt zal worden gebracht tegen een prijs van omstreeks 60 cent per K.G. (voor kwali teit A). De Nederlandsche Veehouderij Centrale beschikt over voldoende voorraden, zoodat voor een tekort aan snek niet de minste vrees behoeft te bestaan. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Zou u mij een goed middel aan de hand kunnen doen om houtworm uit meubelen te verwijderen? D. M. te L. Antwoord: Met behulp van een olie spuitje de gaatjes vol spuiten met petro leum moet een goed middel zijn in dit geval. Vraag: Hoe moet ik de knol van een Gloxinia gedurende den winter behande len? D. M. te L. Antwoord: De plant moet nu afsterven en moet dus geen water meer ontvangen. Zet de pot koel maar vorstvrij. De bla deren sterven langzaam in en de knol komt in rust. In Maart volgend jaar wordt de oude aarde uitgeschud en de knol in versehe aarde opgepot en ontvangt dan geregeld water. Zet de pot goed in 't licht, Vraag: Verleden jaar zaaide ik enkele Citroen- en Sinaasappelpitten. De plantjes zijn nu ongeveer 10 c.M. hoog. Hoe nu verder te handelen? C. W. v. d. E. te K. a. d. R. Antwoord: Houdt de planten gedurende den winter koel, maar vorstvrij en geef matig water. In het a.s. voorjaar doet u goed den potgrond te vernieuwen en de plantjes gedurende den zomer geregeld van water en af en toe van opgeloste kunstmest te voorzien. In den zomer kun nen de planten buiten staan. Vraag: Hoe wordt zandgrond veranderd in goede tuinaarde? J. v. D. te L. Antwoord: Zandgrond bevat weinig hu mus i teelaarde) en is daardoor niet vol doende waterhoudend. Elke organischs (verteerbare) mest is hier op z'n plaats. Ook de door U bedoelde darie, als deze maar niet zuur is. Deze veenbagger moet dus eerst voldoende aan de lucht worden blootgesteld en enkele malen doorgewerkt en met gebluschte kalk gemengd. Kompost stalmest, bladaarde en baggeraarde kan dus zandgrond verbeteren. Van deze mest- soorten geeft U niet spoedig te veel. Vraag: Wat is in 't algemeen goede tuingrond? J. v. D. te L. Antwoord: Dit is grond, die voldoende humus bevat, een donkere kleur heeft, vol doende waterhoudend is en toch het over- tollige water gemakkelijk afgeeft. Een grond dus, waarin lucht en water in een normale verhouding tot elkaar aanwezig zijn. Tevens dient de grond voedzaam te zijn. Vraag: Welk grasmengsel voor grasveld te gebruiken? J. v. D. te L. Antwoord: Bij een goede zaadhandelaar kunt U koopen een grasmengsel geschikt voor lichte en voor zware grond, voor een zonnige en voor een beschaduwde groei plaats. Geef deze groeifactoren dus op bij bestelling Voor 10 vierk. Meter heeft 0 noodig 2 ons zaad. Kan nu eiken dag ge- zaaid worden. Zaad flink imharken eb rollen of plakken. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". De Motor- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knplpot binnen de bebouwde kom der gemeente. 2-3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10