MICA??? De Volkenbond vormt een coördinatie-commissie voor het bepalen van sancties. De Italianen vallen aan in hetZuiden 768te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 October 1935 Derde Blad No. 23174 De nieuwe operaties der Italianen. Uittocht uit Addis Abeba. Berichten van het front. VAN 'T FRONT. Berichten uit Rome. De speciale correspondenten van de te Rome verschijnende dagbladen seinen van het front in Erythrea. dat de Italiaansche troepen er thans in geslaagd zijn den berg Edaga Hamoes te bezetten. Deze berg Is 3181 m. hoog en bevindt zich op 16 km. van Adlgrat, waar hij een belangrijke strategische plaats inneemt, aangezien hij de streek van Agama beheerscht. Gene raal Santini, die het bevel voert over de troepen in de zone van Adlgrat had bevel gegeven tot het bezetten van den berg, aangezien hij vernomen had, dat de Abes- sijnsche troepen van Makalle op weg ge togen waren naar Edaga Hamoes. De manoeuvre, zoo schrijven de correspon denten, slaagde schitterend, dank zij een in den nacht uitgevoerden opmarsch. Den volgenden morgen trokken de Abessijnen terug in de richting van Makalle. In den loop van denzelfden dag heeft men verbindingen tot stand gebracht tus- schen Adigrat en Edaga Hamoes. ten einde te verhinderen, dat vijandelijke af- deelingen tusschen de beide stellingen zouden insluipen en teneinde de levens middelenverzorging veilig te stellen. Op het front van Adoea hebben de Italiaansche colonnes, volgens verdere be richten der Italiaansche correspondenten, hun opmarsch naar Aksoem voortgezet. Omtrent de gevechten tijdens den strijd om Adoea, weten de correspondenten nog te melden, dat daarbij verscheidene Abes- sijnsche legerchefs gesneuveld zijn, o.a. Kagnasmak Abersa, een luit. van Ras Seyoem en leider der mitrailleur-afdee- ling, wiens dood een ernstig verlies zou beteekenen, en Déjak Ail. die bekend stond door zijn haat tegen de Italianen. De correspondent van het D.N.B. zendt nog het volgende telegram uit Asmara: De linkervleugel van het Italiaansche leger onder generaal Santini, is Dinsdag 15 kilometer Zuid-Oostelijk van Adigrat opgerukt en heeft daar den berg Edaga- mus bezet. De legerafdeeling Maravigna heeft verschillende hoogten en passen Noordoostelijk en Oostelijk van Adoea be zet. De troepen van Ras Seyoem hebben zich in het dal van Maraft Schoaitoe, 10 kilometer Noordoostelijk van Adoea, te ruggetrokken en verschanst, zoodat in de eerste plaats een zuiveringsactie noodig is, voordat de opmarsch naar het Zuiden kan worden voortgezet. Ongeregelde Abes- sijnsehe troepen zijn waargenomen Noord westelijk van Aksoem en verontrusten de streek.van de grensrivier de Setit. Over de verliescijfers hoort men nog steeds niets. Berichten uit Addis Abeba. Het ligt voor de hand, dat het ontstaan van niet te controleeren geruchten ten zeerste in de hand wordt gewerkt door de groote moeite, die men in de Abessijnsche hoofdstad ondervindt om spoedig be trouwbare berichten van de fronten te verkrijgen. Telegrafische en telefonische verbindingen met de gebieden waar ge streden wordt, schijnen op het oogen- blik niet te bestaan en de berichten wor den door koeriers, die te voet reizen, over gebracht. Onder deze geruchten werd den laatsten tijd veel ophef gemaakt van een z.g. op rukken van Abessijnsche troepen over de grens van Erythrea, waardoor zij den Italianen in den rug zouden zijn gevallen. Thans kan echter worden vastgesteld, dat ook deze geruchten bezijden de waar heid zijn. Hoe moeilijk het voorts is eenmaal ver kregen berichten uit Addis Abeba naar Europa te krijgen, blijkt wel uit de om standigheid, dat het eenige telegraaf kantoor, dat daar bestaat, over slechts twee ambtenaren, één zendtoestel en één toestel voor het opnemen van berichten beschikt. Vroeger werden door tusschen- komst van dit telegraafkantoor maande lijks ongeveer 3000 woorden geseind. Met het naderen van den oorlog en na het openen van de vijandelijkheden steeg het maandelijksche gemiddelde, nadat inmid dels ongeveer 85 persvertegenwoordigers m de Abessijnsche hoofdstad- gearriveerd waren, tot ongeveer 175.000200.000 woor den. Daar komt nog bij, dat de regeering veelvuldig het verzenden van de particu here telegrammen moet onderbreken, aangezien zij een drukke uitwisseling van telegrammen onderhoudt met haar Èuro- peesche vertegenwoordigers. De leiding van het telegraafkantoor tracht wel nieuw personeel aan te werven, maar stuit daarbij op groote moeilijkheden, vooral van persoonlijken en technischen aard. De Italiaansche gezant, graaf Vinei, heeft den negus verzocht, hem voor zijn vertrek te willen ontvangen Ook heeft Vinei den minister van buitenlandsche zaken eenzelfde verzoek gedaan. Aanval in het Zuiden. Uit Addis Abeba wordt gemeld dat het Italiaansche leger in het Zuiden gisteren den opmarsch naar het Noorden is be gonnen door het gebied van Ogaden in de nabijheid maar op zekeren afstand van de grens van Britsch Somaliland. Sedert verscheidene dagen hadden de bommenwerpers het terrein verkend en de Abessijnsche troepen met bommen bestookt. Een Duitsch militair oordeel. Generaal-majoor Hoppenstedt, de mili taire medewerker van het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft een artikel over de moeilijkheden, die de Italiaansche troepen in Abessynië zullen ontmoeten. De Abessijnsche bergen, zoo schrijft hij, zuilen zich terdege doen gevoelen als een vijand, die hand aan hand werkt met het klimaat. Hoe dikwijls reeds heeft deze zelfde factor de schranderste en zorgvul digst uitgewerkte plannen niet doen mis lukken. Zonder generaal Winter als tegen stander zou Napoleon geen Berezina heb ben ontmoet; de gele koorts sloeg de Fransche strijders van Bazaine in Mexico op de vlucht; de annalen van alle kolo niale oorlogen vermelden dergelijke ge vallen en de Abessijnsche expeditie zal in de toekomst een notoir voorbeeld hier van zijn. Als vooj-beeld haalt de generaal de Brit- sche expeditie aan naar Magdala, dat halverwege Addis Abeba gelegen ls, en die in 1868 werd uitgevoerd. Deze troep van 16.000 man, zoo schrijft hij, had 41/? maand noodig om den korten afstand af te leggen van de kust naar Magdala en moest daarbij gebruik maken van 40.000 lastdieren, en toch, ofschoon slechts wei nig tegenstand werd geboden, zou deze krachtige afdeeling tot staan zijn ge bracht in de bergen, wanneer zij geen hulp had ontvangen door het verraad van den vorst van Tigre. De spoorlijn Addis Abeba Djibocti. Ten aanzien van de situatie met be trekking tot den Fransch-Abessijnschen spoorweg DjiboetiAddis Abeba verklaar de de Fransche minister van koloniën, Rollin, dat zich op deze lijn tot dusver nog geen enkel incident heeft voorge daan. Met goedvinden van Abessynië heeft Frankrijk naar het station Dire- dawa, waar de reparatie-werkplaatsen en de Europeesche kolonie, voor het meeren- deel bestaande uit Fransche onderdanen, zich bevinden, een compagnie van het regiment koloniale infanterie gezonden. In een onjuist bericht werd verklaard, dat de Negus de lijn voor het vervoer zijner troepen had opgeëischt. Abessynië had zoo noodig niet tot een dergelijke requisitie behoeven over te gaan, daar in het contract met de spoorwegmaat schappij is bepaald, dat de regeering in geval van oorlog over dezen spoorweg kan beschikken. Tot dusver heeft Abes synië zich er echter van onthouden, aan de maatschappij te verzoeken, van den spoorweg gebruik te mogen maken. In dit geval had de maatschappij, aangezien het kapitaal voor het grbotste gedeelte Fransch is, zich met de regeering te Parijs in verbinding moeten steflën. Rollin verklaarde ten slotte, dat in de Fransche kolonie Somaliland volkomen rust heerscht, en dat er voor het hand haven van de orde en de bescherming der Europeanen reeds troepen waren aangekomen. DE VOLKENBOND BESLUIT TOT SANCTIES. In het begin van de middagzitting van de Assemblée diende president dr. Benesj een door het presidium uitgewerkte ont- werp-resolutie in betreffendë de ontwor pen coördinatiecommissie. In dit ontwerp wordt den Volkenbondsleden verzocht met het oog op het besluit van den Volken bondsraad van 7 October en op grond van hun verplichtingen volgens artikel 16 van het Handvest een coördinatie van de door hen onder oogen geziene maatregelen al dus tot stand te brengen, dat zij zich in een daartoe in het leven te roepen com missie doen vertegenwoordigen, elk door één gedelegeerde en door deskundigen. De taak van deze commissie zou zijn zorg te dragen voor het bestudeeren en eensge zinde uitvoeren van de maatregelen en den Raad opmerkzaam te maken op iedere omstandigheid, die zijn bestudeering zou kunnen eischen. Benesj legde er den nadruk op, dat de coördinatiecommissie geen orgaan zal zijn van de Assemblée of van den Raad. maar een soort conferentie van de leden van den Volkenbond, die daarin bijeen zouden ko men met het doel artikel 16 toe te passen. Voordat echter werd overgegaan tot stemming over dit voorstel, werden de al- gemeene debatten voortgezet. De Chileen- sche gedelegeerde sprak de hoop uit, dat geen langdurige procedure noodig zou zijn om een rechtvaardige oplossing voor het geschil te vinden. De gedelegeerde van Ve nezuela riep den Volkenbond op een laat ste beroep te doen op de beide partijen tot herstel van den vrede. Voorts kondigde hij aan in de coördinatiecommissie op de bijzondere moeilijkheden te zullen wijzen, die Venezuela zou ondervinden bij het toe passen van sancties. De Zuid-Slavische ge delegeerde constateerde uit naam van de Kleine Entente, dat deze den Volkenbond trouw zou blijven en consciëntieus de be palingen van het Volkenbondshandvest zou nakomen. Voor de Balkan-Entente verklaarde de Grieksche minister van bui tenlandsche zaken. Maximos, dat deze het handvest trouw zou blijven en haar ver pachtingen ten volle en getrouw ten uit voer zou leggen. De vertegenwoordigers van Uruguay, Ecuador, Peru en Bolivia verklaarden, dat ongeacht de vriendschap voor Italië, het Handvest toegepast moest worden, aange zien de Volkenbond een nieuwe rechtsorde geschapen had, die een einde maakt aan het tijdperk van eigen hulp. Als laatste spreker voerde de eerste ge delegeerde van Abessynië. Tekle Hawariate het woord. Hij keerde zich tegen de belee- ciiging yan zijn land door Italië en in het bijzonder tegen de bewering, dat de keizer van Abessynië opruiende redevoeringen zou hebben gehouden. Sedert 10 maanden wacht Abessynië geduldig en vol vertrou- VERTROUWEN BIJ DE ABESSIJNEN. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes). ADDIS ABEBA, Donderdagavond. Hedenmorgen ontving de regeerüig hier de mededeeling. dat een sterke Italiaansche troepenmacht infanterie uit het Zuiden optrok. Dit bericht, dat door den Keizer en zijn ministers langdurig werd besproken, kwam niet heelemaal onverwacht. Tot nu toe hebben de Italianen in het Zuiden nieuwe vorderingen gemaakt. De ministers hebben de veronderstelling geopperd, dat de vijand zal probeeren op belde fronten tegelijk op te rukken. Het laatste nieuws schijnt dit te beves tigen. Toen ik hedenmorgen een bezoek aan het paleis bracht, deelden Abessijnsche militaire deskundigen mij mede, dat zij verwachten, dat de Italianen een hevigen aanval in het Noorden voorbereiden. Te- zelfder zal de strijd in het Zuiden zich uit breiden en de Italiaansche legers zullen door uit tegenovergestelde richting naar elkaar toe te marcheeren, trachten het ge- heele Abessijnsche leger in te sluiten. Deze methode zal bovendien de gevechtsmoge lijkheden beperken en de Abessijnen belet ten hun tactiek van guerilla toe te passen, die hun de laatste dagen zooveel succes heeft gebracht. Ik verneem, dat de Italianen uit het Zui den langs de rivier Fafan optrekken. De legers van Ras Seyoum, Raskassa en den schoonzoon van den keizer, waarover ik gisteren schreef, stuiten op weinig tegen stand. Hun legers trekken steeds verder Noordwaarts. Meer zuidelijk heeft de krachtige tegen stand van de Abessijnen de Italianen ver rast. Een aantal vooraanstaande personen hier gelooft, dat de opmarsch in het Zui den niet zoozeer een vooropgezet plan is, dan wel een wanhoopspolitiek. Een snelle opmarsch is noodig. Dat is duidelijk. Nu generaal de Bono's leger In het Noor den onverwacht schaakmat is gezet, moe ten de Zuidelijke troepen zoo snel mogelijk oprukken. De voorsprong, die zij in het Noorden hebben verloren, moet in het Zuiden ingehaald worden. Fransche beambten hier berichten, dat de Italiaansche opmarsch uit Assab is af gebroken. Dit kan vermoedelijk slechts be teekenen, dat de verschillende secties van het Italiaansche leger terugtrekken naar hun bases, voor een hernieuwden grooten aanval ln de provincie Aussa. Het eerste officieele nieuws uit het Noor den werd hier vandaag bekend en veroor zaakte veel enthousiasme. Het bericht luidt, dat minstens duizend inboorlingen uit Eritrea uit het Italiaansche leger zijn gedeserteerd. Verwacht wordt, dat zij bin nenkort in Makale zullen aankomen met een Italiaansche tank, die zij uit Eritrea hebben medegebracht. Zij bewegen zich slechts langzaam voort, in dè richting van Makale door een moeilijke landstreek en onder voortdurend vuur uit Italiaansche vliegtuigen, die hen gedurende den gehee- len tocht volgen. Naar aanleiding van het verzoek aan den Italiaanschen gezant in Addis Abeba om de stad te verlaten, wordt medegedeeld, dat deze Rome heeft bericht, niet eerder te zullen vertrekken voordat de Italiaansche consul uit Magalo in Hadama is aangeko men. Dit zou zijn vertrek acht dagen ver tragen. doch men verwacht, dat hij toch Zaterdag zal vertrekken. (Copyright Morningpost-A.N.P.) wen er op, dat het rechtvaardigheid we dervaren zal. Spr. verzocht met het oog op den aanval dien Abessynië ondergaat, snel en effectief te handelen. Iedere ver traging zou de internationale misdaad steunen, waaraan de Italiaansche regee ring schuldig bevonden is. De barbarij der moderne oorlogsmiddelen tegenover een met verouderde wapenen uitgerust volk, maakt het uitvoerverbod van wapenen naar Abessynië tot een dagelijks grooter wordend onrecht. Abessynië staat den Vol kenbond ter beschikking voor iedere po ging om de vijandelijkheden tot een einde te brengen en is bereid een eervolle vrede te sluiten. Het zal echter zijn onafhanke lijkheid en integriteit tot het uiterste ver dedigen en zal niet dulden, dat den aan valler eenlgerlei premie verleend wordt. Hiermede waren de algemeene debat ten beëindigd en stelde de voorzitter het ontwerp-resolutie betreffende de coördi natiecommissie aan de orde. Baron Aloisi verklaarde, dat hij tegen de resolutie stemmen zou. ofschoon de presi dent geconstateerd had, dat het hier geen resolutie in den eigenlijken zin van het woord betreft. Voorts maakte Aloisi reser ves ten opzichte van het feit, dat geen constateering van een inbreuk op het handvest geschied was door een bevoegd Volkenbondsorgaan. Uit het protocol van de raadszitting van 7 October blijkt, dat het rapport van de commissie van zes niet door den Raad. maar door de 14 daarin vertegenwoordigde staten, met inbegrip van Abessynië aangenomen is. Ook de Assemblée als zoodanig heeft het rapport niet aanvaard. Wat de coördinatiecommis sie betreft, kan deze, zooals de voorzitter reeds had opgemerkt, niet beschouwd wor den als een orgaan van den Volkenbond. Benesj antwoordde hierop, dat het niet de taak is van een Volkenbondsorgaan een beslissing te nemen over een inbreuk op het Handvest. De plichten van de Vol kenbondsleden blijken veeleer onmiddellijk uit het Handvest. Wat de overige opmer kingen van baron Aloisi betreft, stelde dr. Benesj voor alle moeilijkheden uit den weg te ruimen door niet te spreken over MEELIJWEKKENDE TOONEELEN OP HET STATION. (Van onzen specialen correspondent W. F. DEEDES) ADDIS ABEBA, Donderdag Wanhopige tooneelen speelden zich af bij het vertrek van een trein met reizigers uit Addis Abeba. Reeds bij het aanbreken van den dag waren de straten tusschen de witte huizen en de ronde hutten der inboorlingen vol menschen, die zich naar het station spoed den om zich tc verzekeren van een plaats in den trein, die hen naar de kust zou moeten brengen. Ik zag ze voorbijtrekken in het licht van de vroege morgenzon, die juist boven de omliggende heuvels te voorschijn kwam, en die Addis Abeba deed opleven in de glans van den Afrikaanschen dageraad. Grieken, Armenen, Italianen. Egyptenaren. man nen, vrouwen en kinderen van vele natio naliteiten. haastten zich belast met bagage duwende, schreeuwende, dringende, som migen voorthollende ln hun zenuwachtig pogen op tijd aan het station te zijn. Het meelijwekkende hiervan was, dat bijna driekwart gedeelte van deze men schen geen hoop hadden op het vinden van een plaatsje in den trein. Alle beschikbare plaatsen in den trein naar Djiboeti die niet meer dan een honderdtal passagiers kan vervoeren waren reeds den vorigen dag besproken. Twee uren voordat de trein zou vertrekken werd het ijzeren hek, dat toegang geeft tot het perron, gesloten, en achter 't tuk stond een beambte, die me dedeelde, dat er geen plaatsen meer be schikbaar waren. Op ht perron, aan de andere zijde van het hek, stonden ook de honderd gelukkige reizigers, van wie velen nog angstig voor het bezit van hun plaats in den trein, te wachten, in een volmaakt overspannen toestand. Buiten het zware hek stond de massa van driehonderd of meer menschen met zware, moeilijk te hanteeren pakken en andere bagage. Velen van hen hielden niet op te vragen het hek te openen, voordat de trein was vertrokken. Gedurende langer dan drie uren was er een helsch kabaal alle talen door elkander, binnen en buiten het station, het onophoudelijk schreeuwen en huilen van kinderen, het janken van honden, het geschreeuw van geplaagde stationsbeambten, een mengel moes van geluiden, dat samenviel met het gewone straatlawaai van de hoofdstad wanneer de bevolking aan haar werk gaat. Tenslotte arriveerde de trein en drongen de passagiers zich naar binnen. Doch het oorverdoovende lawaai duurde voort; de trein was nog niet vertrokken. Bijna negentig minuten gingen voorbij, de stationsbeambten wonden zich steeds meer op en toen verscheen een afdeeling soldaten, speciaal ontboden om de onrus tige massa in bedwang te houden; zij kozen hun weg door de stationshal en ver spreidden toen de menigte die voor de hekken bleef samenscholen. Onder den druk van de soldaten werd het station ontruimd, en tenslotte, meer dan anderhalf uur te laat, stoomde de trein met een lang gefluit ten afscheid, weg door de bergen en de bosschen naar de kust. Den meesten indruk maakte een wagen, geheel gevuld met jonge Amerikaansche kinderen van de Amerikaansche missie in Addis Abeba, die met hun moeders naar Egypte vertrokken. Terwijl hun ouders schreiden, lachten deze kinderen, wui vende naar een man, die fotografeerde en nu en dan spelende de hoofddeksels afruk kende van de Ethiopische soldaten, die op het perron patrouilleerden. Voordat ten slotte de trein vertrok, had bijna elk vol wassen lid van de Missie tranen in de oogen. Tot hen, die zoo gelukkig waren met de zen trein te kunnen vertrekken behoorden 25 Egyptenaren, vijf Italianen, zes perso nen. die onder Italiaansch protectoraat stonden en ongeveer een dozijn Ameri kanen. De straten van Addis Abeba waren nog een groot gedeelte van den ochtend vol teleurgestelde reizigers, die afdropen naar hun woningen om te wachten naar de aan komst van een volgenden trein enkele da gen later. (Copyright Morningpost-A.N.P.) een resolutie, maar over een wensch van de Assemblée. De Hongaarsche gedelegeerde Velitsj en de Oostenrijksche vertegenwoordiger, baron Pfluegl verklaarden, refereerende aan hun verklaringen van gisteren, dat zij zich het bepalen van een standpunt inzake het voorstel voorbehielden. Vervolgens werd de gewijzigde tekst voorgelezen en daar geen verdere bezwa ren werden ingediend, werd vastgesteld, dat de „wensch" met alle stemmen tegen één en twee stemmen blanco was aange nomen. De nieuwe commissie, waarin dus alle leden van den Volkenbond zitting kunnen nemen, zal hedenochtend bijeenkomen. De slotzitting voor dit gedeelte van de agenda der Assemblee is vastgesteld op van mid dag 12 uur. De tekst van het besluit. Het door de Assemblée genomen besluit betreffende het in het leven roepen van een coördinatiecommissie voor de sancties heeft den volgenden, definitieven tekst. De vergadering neemt kennis van de op vatting, die de leden van den Volken bondsraad in de zitting van 7 October 1935 hebben uitgesproken. Zij houdt reke ning met de verplichtingen, die rusten op de leden van den Volkenbond op grond van artikel 16 van het Handvest, evenals met de doelmatigheid van het instellen van een coördinatie der maatregelen, die ieder lid voornemens mocht zijn ten uit voer te leggen. Zij spreekt derhalve den wensch uit, dat de leden van den Volken bond met uitzondering van de partijen een commissie vormen, waartoe voor ieder lid een gedelegeerde, gesteund door des kundigen, zal worden aangewezen. De taak van de commissie is het de coördinatie van deze maatregelen te bestudeeren en te vergemakkelijken en eventueel den Raad of de Assemblée opmerkzaam te maken op iedere situatie, die een bestu deering mocht vereischen. Het ontwerp van dit besluit is ujtge- RECLAME. 188# (SPECIALE REUTER- EN A.N.P.-DIENST) Italiaansche opmarsch. in het Zuiden. Het Italiaansche leger ln het Zuiden is gisteren in beweging gekomen, en heeft een aanvang gemaakt met den opmarsch naar het Noorden door den woestijn van Ogaden, waarbij het op eenigen afstand de grenslijn van Engelsch Somaliland volgt. Sedert verscheidene dagen hadden de Italiaansche vliegtuigen het terrein voorbereid en Abessijnsche troepencon centraties gebombardeerd. Gistermorgen nog hebben de Italiaansche luchtstrijd krachten Abessijnsche stellingen op den linkerflank met bommen bezaaid, ten einde iedere verrassing van dien kant den kop in te drukken. Haile Selassie blijft voorloopig nog in Addis Abeba. De keizer heeft besloten voorloopig niet uit Addis Abeba te vertrekken, maar vanuit de Abessijnsche hoofdstad met be hulp van zijn Abessijnsche en buiten landsche militaire raadgevers de operaties op de verschillende fronten te leiden. Nog steeds geen telegrafische en draadlooze verbindingen. Alle telegrafische en draadlooze ver bindingen tusschen Addis Abeba en het Noordelijke front zijn nog steeds verbro ken, zoodat de tallooze geruchten over veldslagen, verovering en herovering van steden en dorpen in Tigre met 't grootste voorbehoud moeten worden opgenomen. Zeker is echter, dat de Italianen 15 KM. opgerukt zijn in de richting van den spoorweg naar Dzjiboeti en invallen doen, waarbij hun vrij groote troepenafdeelln- gen gesteund worden door vliegtuigen, in de zóne, die hen scheidt van de Abessijn sche troepen, waar zij voorposten-deta chementen opstellen. De Italianen willen geen risico loopen. Volgens een telegram van den Reuter- A.N.P.-correspondent bij het Italiaansche leger in het Noorden schijnen de Italia nen geen haast te hebben en voornemens te zijn geen enkel nutteloos risico te loopen. Zij maken fcich geen enkele illusie over de moeilijkheden, waaraan zij het hoofd zullen moeten bieden, wanneer zij hun volgende offensief zullen ontketenen. In Adoea. De genoemde correspondent was de eerste Engelschman, die de veroverde stad Adoea naast generaal Villasanta, den commandant van de divisie, die de stad veroverd had. binnentrok. De generaal heeft er vandaag zijn officieele intocht gehouden, vergezeld van zijn generalen staf, teneinde de hulde in ontvangst te nemen van de 4000 inwoners, tot wie hij1 kalmeerende woorden richtte Nadat Villasanta een tocht door de nauwe straatjes der stad ondernomen had. begaf hij zich naar de kathedraal van Adoea, een bescheiden gebouw met wit-gekalkte muren, waar hij door den bisschop ontvangen werd, die een koperen kruis droeg, dat de generaal, de officieren en ook de genoemde correspondent moesten komen kussen. Dit ontreden van Villasanta valt binnen het kader van zijn taak, die uit drie zeer dringende punten bestaat: Ten eerste het aanleggen van wegen, ten tweede het verzekeren van de voorziening der troepen met levensmid delen en water en ten derde het ver overde land tot rust brengen. Abessijnen dringen tusschen het Italiaansche front door. Met groot gevaar voor eigen leven heeft de correspondent van Reuter-A.N.P. kun nen constateeren, dat het inderdaad juist is, dat telkens opnieuw Abessijnsche troe pen tusschen het Italiaansche front door dringen. Toen hij n.l. een convooi bege leidde werd daarop plotseling het vuur geopend door Abessijnsche mitrailleuses van betrekkelijk geringen afstand. Later vernam hij, dat twee a driehonderd Abessijnen er in geslaagd waren tusschen de Italiaansche linie ten Oosten van Adoea door te glippen Copyright Reuter-A.N.P.) werkt door de Scandinavische gedelegeer den met hulp van Polen. De commissie voor de sancties zal in haar constitueerende zitting eerst haar president kiezen. Dr Benesj zal deze functie niet kunnen aanvaarden, aangezien hij thans te zeer wordt bezig gehouden met de binnenland- sche politiek van Tsjecho Slowakije en mogelijk spoedig naar Praag zal terugkee- ren. De commissie zal vervolgens, daar zij een zelfstandige conferentie vormt, haar agenda en werkprogram opstellen. Zij zal alle kwesties, welke na de besluiten van de Volkenbondsorganen open zijn gebleven, zelfstandig moeten regelen. Fransche oudstrijders door Mussolini ontvangen. In het Pallazzo Venezia heeft Mussolini den voorzitter en een aantal leidende per soonlijkheden van de Unie van Fransche Oudstrijders in Italië bij zich ontvangen, die vergezeld waren van den afgevaar digde Delcroix en den voorzitter van de vereeniging FrankrijkItalië. De voor zitter van de Unie van Oudstrijders las een toespraak voor, waarin hij den wil be vestigde van de Fransche oudstrijders de solidariteit van den wereldoorlog te ver dedigen zooals die geconsacreerd is in de overeenkomsten van Rome; tevens gaf hij uiting aan den wensch, dat de leider van de Fransche regeering er in zou slagen de FranschItaliaansche vriendschap in stand te houden. Mussolini dankte voor de hartelijke woorden en verklaarde er zeker van te zijn, dat de Fransche oudstrijders het werk, dat door hen met een zoo oprechten en edelmoedigen wil was ondernomen, zouden voortzetten.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9