MICA??? DE ABESSIJNEN DOEN HEFTIGE TEGENAANVALLEN. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 11 October 1935 BUITENLAND. V|//C»EPJ_ BERICHTEN IS ADOEA HEROVERD? SELSKIP „FRYSLAN". Eerste bijeenkomst in dit seizoen. Gisteravond hield het selskip „Fryslan" alWer zijn eerste gewone ledenvergadering in dit seizoen in café „De Harmonie". Deze bijeenkomst droeg het karakter van een huishoudelijke vergadering; de opkomst was zeer matig. De voorzitter, de heer W. J Nyholt deed in zijn ppeningswoord een beroep op de leden voor iets meerdere medewerking, ook voor de gewone vergaderingen. Het is niet mogelijk, dat het bestuur overal alleen voor zorgt. Hierna werd samen staande het Friesche Volkslied gezongen. Uit het verslag van den penningmeester den heer J. Bijlsma bleek, dat in totaal was ontvangen f. 432 20 en uitgegeven f. 421.13' zoodat nog in kas was f. 11.06' Uit het verslag van de boekverkoopster mevr. Michels. vernamen wij, dat voor een bedrag van circa f. 50 aan boeken etc. Is verkocht. Het jaarverslag van den secretaris, den heer B. v. d. Burg Wz. deed zien. dat het aantal leden ongeveer gelijk is gebleven en op 1 October 101 bedroeg en dat hierbij de dames verreweg de overhand hebben De voorzitter deelde mede. dat op 19 October de Jaarvergadering van „!t Boun van Fryske Selskippen büten Fryslan" te Utrecht zal worden gehouden, van welker agenda enkele punten nader door hem wer den toegelicht en besproken Verder werden als bestuurslid herkozen mevr. de Groot en de heer v. d. Burg, ter wijl ln de plaats van mevr. Cancrlnus, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen mm. Vlersen. die deze benoeming aannam. Mevr. Cancrinus werd door den voorzitter een hartelijk woord van dank gebracht voor alles wat zij als bestuurslid van het Selskip heeft gedaan, waarmede de vergadering door applaus Instemde. Na de pauze werd een nieuwe „karbrief" 'statuten vastgesteld, waarvoor door den secretaris een ontwerp was opgemaakt Hierna werd nog in het kort besproken wat wij dezen winter zullen doen", waar bij in beginsel werd besloten in het laatst van November of in December een tooneel- uitvoering te geven, waarbij de voorzitter nogmaals wees op de noodzakelijkheid van grootere medewerking der leden in dezen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede dat mevr. Michels gemeend heeft als boekverkoopster te moeten bedanken, zoo dat voor deze functie een vacature bestaat. Hij bracht mevr. Michels een warm woord van dank voor hetgeen zij in zoo'n korten tijd van den boekverkoop heeft weten te maken (applaus'. Hierna sluiting. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop van September 1935 werd aan het kantoor alhier op spaarbankboek jes ingelegd f. 185.429.46 en terugbetaald f. 195.913.99. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 9 484.53. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 157. Eerste-luitenant C. J. Mens, van het 4e regiment infanterie, gedetacheerd bij het regiment grenadiers, is overgeplaatst bij het infanterie-schietkamp in de leger plaats bij Harskamp. Eerste luitenant G. D. van de Pol, van het 8e regiment infanterie te Arnhem, is 1 dezer overgeplaatst bij het 4e regiment van dit wapen en gedetacheerd bü het regiment grenadiers met bestemming voor het verrichten van werkzaamheden welke verband houden met de bijzondere taak ten aanzien waarvan laatstgenoemd regi ment ressorteert onder den inspecteur der infanterie. Met ingang van 27 October a.s. wordt de machinist der Nederlandsche Spoor wegen de heer F. Klever overgeplaatst van Den Haag naar het station alhier. Bij K B. is benoemd en aangesteld bij het reservepersoneel der Landmacht bij het wajaen der infanterie, bij den Vrijwtlligen Landstorm tot reserve tweede-luitenant voor Speciale Diensten bij het Vrijwillig Landstormkorps „Mo- tordienst" de sergeant E. Raams, alhier. R. L. heeft bij de poiltie aangifte ge daan van vermissing van zijn roeiboot. IJMUIDEN, 11 Oct. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0,75—0,46Griet per kist van 50 K.G. 22—10; Tong?n per K.G. 0,85 0,66; Zetsöhol per kist van 50 K.G. 24 16,50; Kleine schol per kist van 50 K.G. 166,60; Schar per kist van 50 K.G. 11,50 11; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. 4,603,80: Kleinmlddel schelv. per kist van 50 K.G. 1913; Kleine schelv. per kist van 50 K.G, 144,80; Gullen per kist van 50 K.G. 14,506; Lengen per stuk 13 0,65; Heilbot per K.G. 0,46; Wijting per kist van 50 K.G. 3,601.90; Koolvisch pei stuk 0,400,25; Makreel per kist van 50 K G. 6—0,85. Aanvoer 591 kisten versche haring. Prijs 4,201,80 per kist. Aangekomen 5 stoomtrawlers: Ro. 46 met 1636; IJM. 183 met 1306; IJM. 38 met 1806; IJM.103 met 1147; IJM. 72 met 1406; SCH. 289 met 240; K.W. 22 met 445; IJM. 8 met 339; IJM. 57 met 536 kantjes pekel haring voor Katwijk, en de loggers K.W. 36 met 385; K.W. 18 met 291; KW. 130 met 556; K.W. 5 met 488 en de K.W. 57 met 187; SCH. 289 met 263 voor versche haring. Praairapport Hr. Ms. „Vulcanus". 9 Oct. Tusschen 55 gr. 6' Nbr. en 54 gr. 13' Nbr. en 3 gr. 19' Ol. en 2 gr. 48' Ol. VL. 47, 200 kantjes; SCH. 5, 85 kantjes; SCH. 20 310 kantjes; SCH 57, 30 kantjes; SCH. 159, 320 kantjes; K.W. 33. 20 kantjes; K.W. 34. 500 kantjes. VLAARDINGSCHE MARKT. 11 Oct. VI. 199 met 38 last; K.W. 22 met 22 last. Volle haring 7.70—8.10; Hom en kuitzlek 7,50 7,80; Yle haring 6,40—6,60; Steurharing hom en kuitzlek 6,206,30. DE ALGEMEENE TOESTAND. De strijd hervat. De Volkenbond heeft tot sancties beslo ten en een co-ordinatie-commlssie Inge steld. Deze staat voor een zeer moeilijke taak. als Oostenrijk en Hongarije niet meedoen en Duitsehland „neutraal" blijft. Dan is er een niet te stoppen lek en hebben economische sancties zonder meer weinig zin Of men dan verder zal gaan? Aan het front is de strijd in grootd hevigheid hervat. Opnieuw wordt de her overing van Adoea zelfs gemeld, doch. be vestiging daarvan is ten zeerste ge- wcnscht! GRIEKENLAND. DE REPUBLIEK AFGESCHAFT, DE MONARCHIE HERSTELD. De gisteren ingestelde actie voor herstel der monarchie heeft succes gehad. Over het verloop van zaken het volgende; Reeds Woensd. verschenen bij Tsaidaris, den minister-president, 3 officieren, n.l. generaal Papagos, de generaal der lucht vaart Reppas, en admiraal Oeconlmos; deze eischten dat hij direct de monarchie door de Nationale Vergadering zou doen invoe ren. De volksstemming zou dan den toe stand bevestigen. Kondylis. Als motief voor hun verlangen voerden ze aan. dat slechts op deze wijze onrust zou kunnen worden vermeden. De officieren verlieten Tsaidaris nadat deze voorloopig een toestemmend ant woord had gegeven. Nadat hij zich met anderen in verbin ding had gesteld, wees Tsaidaris echter deze oplossing van de hand en hield hij zich aan de oorspronkelijke bedoeling om alleen door een referendum tot de monar chie te komen. Gisteren werd de eisch der officieren door afgevaardigden ondersteund Toen Tsaidaris opnieuw weigerde, zou den ze zich bereid hebben verklaard de politiek der regeering verder goed te keu ren. Intusschen hadden Papagos, Reppos en Oeconlmos hun eisch herhaald bij den minister van oorlog Kondylis. Deze zou hebben verklaard dat hij het zijn plicht achtte hen te steunen. De 3 officieren begaven zich daarna naar de woning van Tsaidaris in Kephlssia. Ze ontmoetten hem onderweg in een auto en vroegen een onderhoud dat toegestaan werd. De officieren verlangden nogmaals onverwijld herstel der monarchie en af treden van Tsaidaris. De premier weigerde opnieuw en riep den ministerraad bijeen. Hier vernam hij dat zoowel de minister van oorlog als zijn collega's van marine en luchtvaart de regeering niet langer steun den. Met het oog op dit feit, dat volkomen machteloosheid van de regeering betee- kende besloot Tsaidaris af te treden. Na afloop van den ministerraad begaf Kondylis zich direct naar het ministerie van oorlog; hier verwachtten Papagos, Reppas en Oeconlmos hem weer, die hem belastten met de vorming van een nieuw kabinet. Deze opdracht vervulde hij. Hoewel door dit alles de stemming on der de bevolking zenuwachtig was, bleef alles rustig. De nieuwe regeering heeft verklaard dat de buitenlandsche politiek geen wijzigingen zal ondergaan. Kondylis trad terstond voor de Nationale Verga dering. George van Griekenland. De Nationale Vergadering heeft met algemeene stemmen en bij acclamatie een motie aangenomen die in het volgende voorziet. lo. Opheffing van het republikeinsche bewind ln Griekenland. 2o. Herstel van de in 1911 in Grieken land afgeschafte monarchie. 3o. Volksstemming, te houden op 3 No vember a.s. 4o. Benoeming van den eersten minis ter Kondylis tot voorloopig regent. De gouverneurs-generaal ln Macedonië. Eplrus en Kreta, zullen worden vervan gen. Terwijl de Nationale Vergadering vergaderde, had zich een reusachtige me nigte verzameld die met groote spanning op de besluiten wachtte. Toen deze be kend werden geipaakt, barstte de menigte in een lang gejubel los. Vooral in de le- gerkrlngen en bij royalisten Is de geest drift enorm. De straten zijn zwart van de menschen die de gebeurtenissen bespreken. Ordever storingen zijn nog niet voorgekomen. Ex-koning George II van Griekenland, prins van Denemarken, die, naar thans vrijwel vaststaat, zeer binnenkort den troon weder zal bestijgen, werd den zevenden Juli 1890 op het kasteel Tatoi als oudste zoon van den toenmaligen kroonsprlns en lateren koning, Constantijn van Grieken land. geboren. Zijn moeder was prinses Sophie van Pruisen, een zuster van keizer Wilhelm. Den elfden Juni 1917 verliet koning Con stantijn, daartoe gedwongen door een ulti matum van de Entente, met den toenmali gen kroonprins George het land en wees zijn tweeden zoon, Alexander, aan om het bewind over te nemen. Na diens vroegtijdigen dood in October 1920 werd eerst koning Constantijn weder teruggeroepen. Hij moest evenwel na den ongelukkigen veldtocht ln Kleln-Azlë den 28sten September 1922 nogmaals aftreden, waarop prins George als koning George II den troon besteeg. Hij trad in Februari 1921 in het huwelijk met prinses Elisabeth van Roemenië, een dochter van koning Ferdinand. Uit dit hu welijk werden tot dusver geen kinderen ge boren. Toen de republikeinen zich den 24sten Maart 1924 in Athene meester maakten van de macht en des anderen daags de repu bliek uitriepen, verliet koning George II het land. Van Boekarest uit, waarheen hij zich allereerst begaf, protesteerde hij tegen zijn afzetting. Sindsdien verblijft hij hoofdzakelijk in Londen. DUITSCHLAND. Dr. Barth uitgezet Opheffing van bladen. De Berlijnsche correspondent van de ..Times" meldt, dat prof. dr. Karl Barth, de bekende Protestantsche theoloog, in Duitsehland is gearresteerd en over de grens gezet. Karl Barth die indertijd uit Duitsehland is vertrokken toen hij was ontslagen als hoogleeraar aan de Universiteit te Bonn, was thans naar Barmen gekomen om daar het woord te voeren op een Evangelische theologische week. Hij werd door de politie gearresteerd en als ongewenschte vreem deling over de Zwitsersche grens gezet. Volgens de officieuze gegeven gepubli ceerd door de administratie der posterijen, hebben sedert 1933 5000 Duitsche dagbladen hun uitgave gestaakt In 1934 werden acht mlllloen driehon derdduizend exemplaren van buitenland sche bladen ingevoerd tegen zeven mil- lioen zevenhonderdduizend exemplaren in 1933. Daarentegen daalde de uitvoer van Duitsche bladen ln 1934 van 32 mllUoen exemplaren op 19 mlllioen. ENGELAND. Inderdaad verkiezingen in November Uitbreiding der luchtmacht. De a.s. verkiezingen voor het Lagerhuis zullen, naar thans vaststaat, in de derde of vierde week van November worden ge houden Het zou in hoofdzaak de recente ontwikkeling van den internationalen toe stand zijn, welke het kabinet Baldwin aanleiding heeft gegeven met de verkie zingen niet te wachten tot het a.s. voor jaar, doch reeds nu een stemming te laten houden over de door de regeering gevolgde politiek. Volgens Evening Standard zou het ver kiezingsprogram der regeering in hoofd zaak betreffen: 1. een beroep op de openbare meening de buitenlandsche politiek der regeering, d. w. z. het systeem van de collectieve vei ligheid door middel van den Volkenbond goed te keuren; 2. de noodzakelijkheid de landsverdedi ging te verbeteren en te versterken. 3. Nieuwe maatregelen op sociaal gebied. Het Engelsche ministerie van lucht vaart heeft een order geplaatst voor de uitbreiding van de Engelsche luchtmacht, welke order wordt beschouwd als de groot ste. die na 1918 is uitgegeven. Het betreft hier gevechtsmachines, die in zeer korten tijd een hoogte van 11500 meter kunnen bereiken met een kruis snelheid van 370 tqt 400 K.M. per uur, bombardementsvliegtuigen voor dag- en nachtbombardementen, met een snelheid van 240 K.M. per uur, tweepersoonsge- vechtstoestellen, verkenningstoestellen, vliegbooten, oefenmachines en toestellen voor den algemeenen dienst. Het programma houdt tevens in het aanleggen van 30 nieuwe vliegvelden, ver der zullen er 2000 nieuwe vliegers worden opgeleid en zal het personeel van den heelen vliegdienst met 20.000 man worden uitgebreid. Het aantal nieuwe toestellen dat in totaal is besteld bedraagt 2000. Het gevolg van een en ander is, dat alle En gelsche vliegtuigfabrieken overvoerd zijn met werk. De nieuwe vliegvelden die zullen wor den aangelegd zijn over het heele land verdeeld. Ook hier wordt groote haast mee gemaakt, omdat 31 Maart de eerste af dee ling van de nieuwe toestellen gereed moet zijn en er op dien datum plaats moet zijn voor 1500 of 1600 nieuwe machines, waar voor dan tevens personeel beschikbaar moet zijn. SPANJE. Naar normale toestanden Moordenaar gearresteerd. De ministerraad heeft besloten den alarmtoestand ln de volgende provincies te handhaven; Asturië, Saragossa, Madrid, Leon, Bls- caye, Valencia. Santa Cruz de Teneriffe, en in de plaatsen Ceuta en Melilla. ROND DE SANCTIES. LONDEN. 11 Oct.. (Reuter). De „Times" meldt uit Geiiève dat Engeland reeds den eersten sanctie-maatregel tegen Italië heeft toegepast, die de directie der Brit- sche posterijen heeft genomen. Een radio-verklaring van Aloisl inzake de behandeling van het conflict in den Volkenbond zou naar Amerika gerelayeerd worden. De verklaring van Aloisi zou ge schieden lil den vorm van een onderhoud met een Amerlkaansch journalist en over den Engelschen staatszender Rugby naar Amerika worden uitgezonden. Enkele mi nuten voor het begin is de journalist ln hoffelijke termen op de hoogte gesteld, dat geen verklaring van Aloisi of andere Itallaansehe sprekers over Brltsche lijnen kunnen worden uitgezonden. LONDEN, 11 Oct. (Reuter). De diploma tieke medewerker van de „Daily Tele graph" schrijft, dat de coördinatiecom missie voor een buitengewoon moeilijke taak staat. Zij moet maatregelen treffen die wel doeltreffend dienen te zijn, maar den handel der landen die de sanc tiemaatregelen moeten nemen, niet over matig mogen benadeelen. Zij moeten ook geen oorlogskarakter dragen. Men geeft toe, dat 't resultaat van sanctiemaatrege len twijfelachtig is, indien zij niet wordt uitgebreid tot een blokkade. Frankrijk gelooft volgens de „Daily Telegraph" dat binnen 6 of 8 weken zal blijken, dat alles tevevgeefsch is geweest. Ook de Brltsche regeering ziet dat in. In dien tijd zal zij echter een nieuwe oj>- dracht van het volk hebben en ln de Fransche regeering zullen dan waarschijn lijk aanzienlijke wijzigingen hebben plaats gevonden. Aan de belde nieuwe regee ringen zal dan de zware taak ten deel vallen to beslissen, of de Volkenbond openlijk moet toegeven dat hij niet in staat is om den oorlog te beëindigen, of wel dat tot beslissende maatregelen moet worden overgegaan. GENEVE, 11 Oct. (Reuter). De coördi natie-commissie voor de Sanctiemaatrege len tegen Italië, die als zelfstandige con ferentie zal arbeiden, is hedenmorgen ln constitueele zitting bijeengekomen. Op voorstel van Laval werd de oud minister van buitenlandsche zaken van Portugal, de Vasconcellos, tot president gekozen. Men had oorspronkelijk aan den Spaanschen gedelegeerde de Madariaga gedacht, doch deze weigerde, met het oog op de Spaansche reserve ln (Je sanctie kwestie. Daarna werd het verzoek ge richt tot den Belgischen minister Hey- man, den Zweedschen minister Sandler en den Nederlandschen minister van bui tenlandsche zaken Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, doch ook dezen wenschten de be noeming niet te aanvaarden. Met de motiveering dat de conferentie netelige economische problemen zal heb ben te bespreken, werd als eerste besluit het principe der niet openhaarheid ge steld. Daarna volgde een geheime zitting. GENEVE, 11 Oct. (Reuter). De coör dinatie-commissie heeft besloten een sub commissie van 16 leden ln te stellen, die onmiddellijk zal beginnen met de uitwer king van vastomlijnde voorstellen. In deze commissie hebben zitting Frankrijk, Enge land, Sovjet-Rusland, Nederland, Polen, Spanje, Zuid-Afrlka, Argentinië, België, Canada, Griekenland, Roemenië, Zweden, Turkije, Zwitserland en Yougo-Slavlë. Op voorstel van Eden zal de Commissie reeds in den middag bijeenkomen om van avond de Conferentie reeds voorstellen te kunnen voorleggen, VAN HET FRONT. ADDIS ABEBA, 10 Oct. (Reuter) De Italiaansche troepen zijn nog steeds bezig met het consolideeren hunner stellingen. Het verluidt dat de Abessyniërs uit Addis Abeba instructie hebben ontvangen de heilige stad Aksoem te ontruimen ten einde een bombardement der oude monu menten te voorkomen. Volgens een offi cieel Abessljnsch communiqué hebben de Italianen bommen geworpen op Goraki, Catoma en Joalm, terwijl boven andere steden pamfletten zijn gestrooid. Addis Abeba wordt ln staat van verdediging ge bracht Meer dan 100.000 man zullen in de hoofdstad geconcentreerd worden. Zij worden uitstekend uitgerust. De negus zou rijn geheele vermogen beschikbaar gesteld hebben om de hoofdstad te verdedigen. ROME, 11 Oct. (Reuter) Het gerucht loopt dat de chef der generale staf, Ba- doglio en de onderstaatssecretaris van ko loniën Lessona, zich op een der naar Oost- Afrika vertrokken mailbooten, zouden hebben ingescheept. Uit Napels komt be vestiging hiervan. ASMARA, 11 Oct. (Reuter) Volgens berichten van den oorlogscorrespondent van D.N.B. aan het Noordfront rukt de linkervleugel der Italianen van Endaga- mis op naar Makale waar Ras Selassie Koeksa met troepen werkloos staat. Men ls van meening dat de aarzelende houding In de volgende provincies zal de alarm toestand worden gewijzigd ln den staat van preventie, hetgeen de laatste stap ls op den weg naar den normalen toestand: Santander, Navarre, Huesca. Teruel, Gulpuzcca, Sevilla, Malaga, Jaen, Logrono, Balearen. Murcia, Granada, Las Palmas. In 26 andere provincies zijn de grond wettelijke rechten weder in eere her steld. Men heeft den moordenaar van den gouverneur van Teneriffe gearresteerd Het ls een jonge man afkomstig uit Teneriffe wiens naam geheim wordt ge houden. HONGARIJE. Verklaring van Goemboes. In een vergadering van de partij der nationale eenheid heeft minister-president Goemboes een redevoering uitgesproken over problemen der binnen- en buiten landsche politiek. De premier legde er o.m. den nadruk op, dat Hongarije ln Genève zijn stem had uitgebracht tegen het toe passen van sancties tegen Italië, aangezien deze niet den vrede dienen, maar de voor bereiding beteekenen zouden van oorlogs- verwikkellngen. Hongarije hoopt, dat de Volkenbond zijn gezag niet ten gunste van enkele groepen mogendheden zal gebrui ken. maar voor de geheele menschheid. Het is niet meer dan natuurlijk, dat Hon garije in het teeken van zijn vriendschap niet tegen Italië gestemd heeft. In verband met de geruchten, die de ronde hadden gedaan met betrekking tot zijn reis naar Duitsehland, zelde Goemboes, dat geen enkele bepaling van het vredes verdrag het verbiedt, dat de Hongaarsche premier deelneemt aan een jacht en be sprekingen voert met de leiders van be vriende naties. Het is een noodzakelijkheid der reëele politiek, dat Hongarije vriend schap onderhoudt met het groote en sterke Duitsche Rijk. Op zijn reis naar Duitsehland heeft hij kunnen constatee- ren, dat het Derde Rijk versterkt ls en zich ontwikkelt ln den dienst van den vrede. In Midden-Europa kan een besluit van het 68 millloen tellende Duitsche volk niet zonder beteekenls zijn voor de in het bekken van de Karpathen levende Hongaarsche natie. Het ls een gebod van de reëele politiek, dat Hongarije een poli tiek voert van vriendschap Jegens Italië en Duitsehland, tezamen met een verzor gen van de vriendschap jegens Oostenrijk en Polen. Diegenen, die bij iedere reis naar het buitenland verwachten, dat een mili tair bondgenootschap wordt afgesloten, moeten een slecht geweten hebben. Goem boes verklaarde, dat noch hij noch de minister van buitenlandsche zaken ln Duitsehland of elders onderhandeld had den over militaire problemen, daar hij deze niet aan den tijd acht; hij heeft alleen besprekingen gevoerd over econo mische en cultureele kwesties. De geheele wereld heeft behoefte aan rust. Hongarije zal zich alleen ln dienst van een politiek stellen, die een algemeenen vrede waar borgt, welke ook noodzakelijk ls voor de ontwikkeling van Hongarije. De leden van den landraad der partij der nationale eenheid, voor wie Goemboes de boven samengevatte redevoering uit sprak, betuigden den premier hartelljken bijval. RECLAME- 8681 VEREENIGDE STATEN. Het onderzoek naar den wapenhandel. De commissie van onderzoek naar den particulieren handel ln en fabricage van wapenen heeft gisteren haar door de zomervacantie onderbroken zittingen weer voortgezet. Sir. Stanley Mc. Donald, lid van den Legerraad, gaf inlichtingen over de leve ringen in het begin van den oorlog en ontkende ten sterkste, dat de particuliere firma's toen niet in staat waren gebleken aan hun opdrachen te voldoe®. Er was geen oogenblik gebrek geweest aan grana ten, maar wel eenige stagnatie in de leve ring van geschut van groot kaliber, die echter bij de staatsfabrieken veel grooter was geweest dan bij de j>artlcuUere firma's die zich zeer spoedig aan de verhoogde capaciteit, die aan hun ondernemingen werd gesteld, hadden aangepast. Ook de tweede getuige Sir Francis Bing ham getuigde van zijn groote waardeering van de prestaties van de particuliere fa brieken, die volkomen tegen hun taak waren opgewassen geweest. Deze spreker bewees tevens met eenige voorbeelden, dat men in Frankrijk en Duitsehland ook niet tot nationaliseering in den wapenhandel was overgegaan en ook die landen het niet zonder de particuliere fabrieken konden bolwerken. UIT HET VERRE OOSTEN. China en Japan. Een gezaghebbende persoonlijkheid uit Japansche legerkringen heeft tegenover een correspondent van Havas verklaard: „Onze politiek ten opzichte van China blijft ongewijzigd. Het kabinet heeft de traditloneele politiek van het leger goed gekeurd. welke als richtlijn heeft: „Het is beter zich rechtstreeks te wenden tot de groote massa der Chineezen dan tot hun leiders, wier gezag twijfelachtig is". De kritieke blnnenlandsche toestand in Japan en de mislukking der Chineesche economie nopen Japan met spoed en be slistheid op te treden. Wij denken niet aan een verovering van China, doch willen oo economisch gebied1 samenwerken om aldus de natuurlijke hulpbronrten van het land door middel van de Japansche Industrie tot ontwikke ling te brengen. Wil zijn bereid met Tsjang Kal Tsjek samen te werken, doch wij zullen onze samenwerking met hem of zonder hem, indien zijn bedoelingen niet oprecht zün, voortzetten. WIJ zullen desnoods geweld gebruiken, wanneer China in zijn huidige dwalingen volhardt of zliiv toevlucht neemt tot ge weld zooals b.v. de aanslagen, welke door de bandietenbenden worden gepleegd. Wli zullen elke vijandige interventie, waartoe vreemde mogendheden, b.v. de soviet-unie. zouden overgaan, met geweld onderdrukken. L.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2