MICA??? Heftige strijd aan het Noorderfront Afd. Leiden van Chr. Prot. P.T.T.-personeel jubileert 76sfe Jaargang: VRIJDAG 11 OCTOBER 1935 No. 23174 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j PRIJS DER ADVERTENTIES: KAART VAN ABESSYNIE. STADSNIEUWS. Adoea toch heroverd Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD ÏO'ctsrper regel voor advertenties uit Lelden en plaatseri waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling [Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden wan 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein -Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2-35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.I Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Voor ons gebouw hebben wij een bijzonder duidelijke kaart aange bracht van het oorlogsterrein in Abessynië. Men zal daarop precies Hen gang van zaken aan het front kunnen volgen, want met behulp yan gekleurde speldjes geven wij iederen dag aan, hoe de situatie zich ontwikkelt. DE DIRECTIE. DE MICA. EEN ALGEMEENE MIDDENSTANDS ACTIE. Gisteravond vergaderde in den Burcht de propaganda-commlssie der Leidsche Middenstands Centrale met de deelnemers aan de te houden Middenstands campagne 1935, de Mica. Uit de binnengekomen aanmeldingen als deelnemer aan deze Mica, welke van 14 tot en met 26 October zal worden gehou den, bleek, dat er van de zijde der Leid sche winkeliers groote belangstelling voor deze Middenstands campagne bestaat. Men achtte het een gelukkig initiatief der 3 Landelijke Middenstandsbonden waarbij het zeer zeker gewenscht is. dat de plaatselijke middenstands-vereenigingen zich aansluiten. Zooals uit de gedane mededeelingen bleek, heeft men te doen met een groot- schen opzet, een onderneming, die een geweldig stuk propaganda voor het mid- denstandsbedrijf kan beteekenen. Het voornaamste van de Mica is de prijsvraag, de prijspuzzle. Deze puzzle Is een legkaart, bestaande uit 12 deelen. Bij aankoop a 50 cent contant mag door de deelnemers één puzzledeel beschik baar worden gesteld. De 12 deelen vormen een legkaart, waarop een rebus voorkomt, die moet worden opgelost. Zij, die goede oplos singen inzenden, dingen mede naar de zeer belangrijke prijzen, die door het lan delijk comité beschikbaar zijn gesteld. Als prijzen hoorden wij noemen o.a. een weekend-huis, een auto, een salonameu blement, een slaapkamerameublement, een huiskamerameublement, radioappara ten, motorfiets, verschillende waardebon nen enz. enz. De Propaganda-commissie verwacht, dat ook het publiek sterk geinteresseersd zal blijken voo rdeze grootsche middenstands actie, waaraan ook door zeer vele Leid sche winkeliers wordt deelgenomen. Zij, die zich nog niet voor deelneming aan meldden, kunnen dit alsnog doen aan het kantoor der Leidsche Middenstandsbank, Turfmarkt 8 of bij den secretaris der P. C„ den heer J. A. Pollmann, Hoogstraat 4. Men stelle dit echter niet langer uit, want a.s. Maandag begint over het ge- heele land deze massa-veldtocht van den eensgezinden Nederlandschen Midden stand Aan het Noorderfront is de strijd tengevolge van Abessijnsche tegenaanvallen weer heftig ontbrand. Zelfs wordt opnieuw de herovering van Adoea gemeld, doch officieel is dit niet. In 't Zuiden zijn de Italianen een opmarsch begonnen. De Volkenbond heeft een co-ordinatie-commissie benoemd om sancties tegen Italië uit te werken. WELDADIGHEIDSCONCERT TEN BATE VAN DE ZOMERPOSTZEGELS. Een programma met veel variatie. De actie voor de Zomerpostzegels is gis teravond bekroond met een muzikale uit voering, zóó gevarieerd en op zulk een loffelijk peil staand, dat ons eerste woord er een moet zijn van een hartelijk ge meend compliment aan het organiseeren- de comité, dat een concert heeft weten samen te stellen, dat ook een verwend gehoor voldoening kon schenken. Leek het veelvcrscheidene programma bij den eersten .blik, wat overladen, het werd zóó vlot en uitstekend door alle me dewerken afgewerkt, daarbij boeiend en aantrekkelijk, dat wij ons geen moment verveeld hebben. Deze uitvoering had stellig een volle zaal verdiend, want de prestaties waren van dien aard. dat zij stuk voor stuk de aandacht verdienden. Helaas waren er vele leege plekken, wat te betreuren viel. zoowel ten opzichte van het goede doel als van de. medewerkenden, die allen hun allerbeste krachten gaven en daarvoor beloond zijn met een telkens opklinkend enthousiast applaus. Na een ,,weldadlgheids"avond willen wij feen critiek op het gepresteerde uitoefe en, doch liever volstaan met in 't kort Benige Indrukken van deze geslaagde ,;bonte-rij" te releveeren. Daar was het Leidsch ri-capella-koor onder directie van den heer Mizée. dat met een 7-tal voortreffelijk gekq^en num mers wederom bewijs leverde van gestage ontwikkeling. Glanzend, vloeiend-genuan- ceerd is ér gezongen met het ,,In dulci jubilo" van Joh. Schafstell als een on middellijk boeiende inzet. De verzorgde en gedetailleerd - muzikaal-ultgewerkte zang, waarin slechts een enkele maal het detoneeren lichtelijk stoorde, heeft ons opnieuw de overtuiging geschonken, welk een aanwinst onze stad met dit liefdevol zingende groepje onder een intelligenten leider heeft mogen boeken. Bijzonder wel kom was ons de kennismaking met de declamatrice Edith Robéan, pseudoniem van een oud-stadgenoote, die ook als pianiste reeds lauweren oogstte. Op een geheel nieuw terrein heeft zij zich nu ge waagd en met verrassend succes! Zonder eenige affectatie, integendeel op een vol komen natuurlijke wijze, bracht zij ons eenige mooie gedichten en Andersen's sprookje „Der Halskragen", waarin zij evenals ln Harancourt's „Le Vent et les quatre saisons" blijk gaf van een uit nemende beheersching der vreemde talen, 't Zou ons te ver voeren in dit verslag haar zeggingskunst nader te preciseeren; 't zij genoeg vast te stellen, dat het twee de gebied, dat zij zocht, om haar artistieke natuur uit te leven, haar ongetwijfeld evenzooveel, waarschijnlijk echter nog méér succes en persoonlijke bevrediging zal schenken, als 't vorige reeds deed. Ernst en gezonde sprankelende humor zijn bij Edith Robéan gelijkelijk verdeeld. Een speciaal compliment voor den durf en vrijmoedigheid, waarmee zij zich met haar typische „kleinkunst" waagde op het podium der „groote" zaal. Een getrouwe bekende begroetten wij in Evert Miedema, die met zijn echt-lyrische tenor, vooral in de Lohengrin's Abscheids- aria op dreef was: zijn stem wint nog steeds aan charme. Wij hoorden hem ook ditmaal met genoegen. De heeren C. v. IJsselstijn (cello) en Alb. v. d. Mey speelden een Sonate van Cervetto en zij deden zulks met een zoo danige bezieling en „verve", dat wij niet nalaten kunnen een extra hulde te bren gen voor dit harmonische, opvallend mu zikaal op elkander toegespitste spel, dat voor dilettanten zeer hoog staat. De heer v. IJsselstijn bespeelt een prachtig-klin- kend instrument, zijn techniek is vèrge- vorderd en hij beschikt over de noodige geestelijke eruditie, om een zware opgave als deze, vèr boven de noten alléén, uit te dragen. 't Slot vóór de pauze was toegedacht aan mevr, Maartje Offers. Voor de zóó- veelste maal imponeerde zij ons met haar fenomenale stemmiddelen, die nog steeds verdienen in een „Metropolitan-opera" gehoord te worden. Zij zong twee be- roemd-meeslepende liederen van Strauss: „Zueignung" en „Cacelie". als climax Gounod's aria „La Reine de Saba", waarin zij héél haar triomfantelijk-briljante. en machtige zangkunst kon ontplooien en ons allen weer in de ban sloeg van haar suggestief, moeiteloos en gloedvol zin gen. Deze „Koninginne"-aria leent zich bij uitstek voor een zangeres als Maartje Offers, die zich wederom als „koningin" van het bloeiende belcanto betoonde. Na de pauze een alleraardigste en wel verzorgde uitvoering van Joh. Wagenaar's uiterst dankbaar geschreven „De fortuin lijke kist", waarin de muzikale geest van dezen grooten landgenoot hoogtij viert. Mara Dijxhoorn en Annie Driessen-Hof- man zongen resp. de rollen van Fatima en Abu Hassan met alleraangenaamst ge luid: sympathiek en vlot was ook haar spel, evenals van de vertolksters der klei nere rollen, die allen met aandacht en groot enthousiasme dit kostelijke zang spelletje geestig en opgewekt van stapel deden loopen. Mevr. Maartje Offers zorg de voor een soepel tempo en kon met deze uitvoering, die door het beschaafde décor en de goedgekozen, kleurige costuums nog aan waarde won, veel eer inleggen. Men ziet 't: 't was een lang maar des ondanks boeiend programma, waarbij wij l,niet onvermeld mogen laten de accom- pagnementen van Edith Robéan en Han 'Zirkzee aan den vleugel: beiden als zoo danig weer in hun element! Deze weidadigheidsavond, die afgewis seld werd door enkele woorden van den voorzitter van het Plaatselijk Comité voor de Zomerpostzegels, den heer P. W. A. v. Dam en den oud-wethouder, mr. A. J. Romijn, die indertijd 't initiatief nam tot de instelling van voornoemde commissie, heeft niet nagelaten het auditorium in de beste stemming te brengen. Algemeen be toonde men zich dankbaar, vele malen is deze dank door levendig applaus tot uiting gebracht. Moge de opbrengst evenredig geweest zijn aan het groote succes, dat de tot erkentelijkheid dwingende presta ties van alle medewerkenden geoogst hebben! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: A. Alt, Lange Mare 112, Leiden. Handel in gereedschappen en kleine werktuig machines, groot- en kleinhandel in rijwie len en onderdeelen. Tevens wordt gehan deld onder den naam: Handels-Combina tie Aralt (voor auto- en bootmaterialen engros) WERKZAAMHEID EN HUISVESTING VAN VREEMDELINGEN. De commissaris van politie vestigt de aandacht op de Wet van 16 Mei 1935 Staatsblad 257 tot regeling van het ver richten van arbeid door vreemdelingen. Bij deze wet wordt straf bedreigd tegen den werkgever, die een vreemdeling door den Minister van Sociale Zaken verboden ar beid doet verrichten zonder in bezit te zijn van de daartoe verplichte schriftelijke ver gunning. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij den Dienst van Sociale Zaken (Arbeids beurs) Levendaal en op het Bureau van Politie. Zonneveldstraat (afd. Bijzondere wetten) te Leiden. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de verordening, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdp'ingen, waarbij is bepaald dat een ieder, di" een vreemdeling in zijn inrich- tinc. '-u's of woning opneemt, binnen 24 uur. nadat de vreemdeling daarin is op genomen. verplicht is hiervan kennis te geven aan genoemden commissaris van Politie i bureau Vreemdelingendienst Zon neveldstraat alhier, geopend van 912, 24 en 7—9 uur). Deze kennisgeving is eveneens verplicht, indien de vreemdeling reeds te Leiden aan een ander adres heeft vertoefd. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. ongeacht den duur van het verblijf Op verzoek wordt van deze kennisgeving een bewijs uitgereikt. Door aangifte bij het Bureau van de Bevolking of den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Nalatigheid is strafbaar. HET BESTUUR DER JUBILEERENDE AFDEELING. Van lmks naar rechts zittend de heeren G. Barkema, penningmeester; J. Padding, voorzitter, en D. Goedhart, secretaris. Staande de heeren J. van iyjn en A. Kiel. DE WERKLOOSHEID. Gisteren stonden 4150 werkzoekenden jij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen (496 op 11 October 1(>34. KAMPAVOND „PREDIKER". Geslaagde propaganda-samenkomst. Als wel niemand er meer aan denkt om in dit jaargetijde een bezoek aan 'n kamp te brengen om daar de geneugten van het kampleven mee te genieten, dan was het juist de Jongelieden- en Knapenver- eeniging van Prediker, die onze belang stelling hiervoor kwam vragen .'t Was goed gezien, dat het „kamp" in Prediker op geslagen was, anders zou zeker de be langstelling niet zoo groot geweest zijn, als deze gisteravond was. Onder de oudere belangstellenden merk ten wij o.m. op den oud-voorzitter, den heer Mazurel. De voorzitter van de Knapenvereeni- ging heette alle aanwezigen, na gebrui kelijke opening, hartelijk welkom om dan met een enkel woord het tweeledige doel van dezen avond uiteen te zetten: be langstelling voor het driedaagsche kamp te wekken en het ledental uit te breiden. Met nadruk wees hij er op, dat bij Pre diker voorop zal blijven staan het ver kondigen van het Woord van God. Daar naast echter wil zij haar leden ook ge paste ontspanning brengen. Het kampleven vormt hiervan een der onderdeelen. Na dit openingswoord werden wij als in gedachten medegenomen naar de Putten- sehe hei en woonden wij een Zondagmid dagsamenkomst van de jongens onder leiding van den heer D. van 't Zelfde bij. Als voornaamste punt sprong uit dit samenzijn naar voren, dat ook in het kamp de Zondagsheiliging en -stichting bewaard en geëerbiedigd worden. In een schimmenspel, dat later op den avond vertoond werd en dat zeer gewaar deerd werd, zijn tenslotte de vele genoe gens van het kampleven nog naar voren gebracht. Dat van dit spel groote propagandisti sche waarde is uitgegaan, gelooven wij zeker. Pianospel en declamaties wisselden mede dezen welgeslaagden kampavond af. Van bestuurszijde vernamen wij nog, dat besloten is op 23 October een familie avond te beleggen. Opgevoerd zal dan worden het blijspel „Gebroeders Kalkoen". NED. BOND VAN CHR. PROT. POST-, TELEGRAAF- EN TELEF.-PERSONEEL. 25-jarig jubileum der afd. Leiden. Gisteravond hield de afd. Leiden van den Ned. Bond van Chr. Prot. Post-, Te legraaf- en Telefoonpersoneel „Door plicht tot recht", in „Oud-Hortuszicht" een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 103 1 en gebed. De voorzitter, de heer Padding, ving zijn ope ningswoord aan met dank te brengen aan God voor den zegen, dien Hij gedurende de afgeloopen 25 jaren aan het werk der vereeniging heeft geschonken. Vervolgens gaf hij een beeld van het tijdvak 19101935. Het is precies 25 jaar geleden, dat de vereeniging werd opge richt; sinds dien tijd is ontzettend veel veranderd. De techniek is met groote schreden vooruit gegaan, auto, radio en vliegtuig hebben hun intrede gedaan, maar helaas is ook veel ellende ontstaan, zooals de wereldoorlog, talrijke revoluties enz. Gegeven trouw is geschokt, vertrou wen gebroken. Velen zijn God's Woord af vallig geworden, het wordt geloochend, miskend en ontkend. Ook de posterijen hebben veranderingen ondergaan; de post-chèque en giro-dienst de nachtposttreinen, de nacht- en vroeg- BINNENLAND. 1 De storm heeft in verschillende deelen, van ons land groote schade aangericht. (4de Blad). Ons Parlementair Overzicht (6de Blad). Krachtige actie der slagersorganisaties tegen de verhoogde crisisheffing op ge slachte varkens (Land- en Tuinbouw, 6de Blad). Auto bij Weesperkarspel in het Merwede- kanaal gereden; een vrouw met haar 10- jarig dochtertje verdronken. (Gemengd, 3de Blad) De strafzaak betreffende de fraude bij het Paleis voor Volksvlijt (4de Blad). Aljechin staat op winst in de vierde partij tegen Euwe (Sport, 3de Blad). Te Groningen is een kind door een vrachtauto gedood; de grootmoeder der kleine werd zwaar gewond. (Laatste Berichten, 1ste Blad) BUITENLAND. Opnieuw heftige strijd aan het Noorder- front in Abessynië. Is Adoea heroverd?In het Zuiden een Italiaansche opmarsch. (3de en 1ste Blad). In Griekenland is de monarchie her steld (Buitenland, 1ste Blad). Te Genève is door den Volkenbond een coördinatie-commissie ingesteld voor het uitwerken van sancties tegen Italië. (3de en 1ste Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. RECLAME. 1886 post en de radio-beeldtechniek zijn tot stand gekomen. In 1910 waren de loonen van de post boden nauwelijks toereikend om van te bestaan, de arbeidstijden waren lang en de Zondagsdienst was nog niet afgeschaft. In 1920 kwam de groote verbetering, die helaas gedurende de jaren 19201935 voor een groot gedeelte weer werd te niet ge daan en nog steeds gaat het achteruit. Herhaaldelijk zijn de loonen besnoeid, verhoogingen uitgesteld en de aanvangs salarissen verminderd. Alleen op de salarissen van rijksperso neel is gedurende de laatste jaren 20 mil- lioen gulden bezuinigd! Spr. deelt mede, dat de organisatie ijvert om de toezeg ging te verkrijgen, dat de loonen verder onaangetast zullen blijven. We kunnen met voldoening op ons werk van de afgeloopen 25 jaren terugzien, al dus spr.; veel is bereikt, maar tevreden zijn we nog niet. Voor de toekomst gelde: „In gesloten gelederen voorwaarts". Spr. eindigde met een bemoedigend woord tot de jongeren, voor wie de tijden zoo uiterst donker zijn, maar juist voor hen is de or ganisatie van groot belang. Vervolgens wordt een schrijven van den directeur van het P.T.T.-kantoor alhier voorgelezen, waarin deze zijn hartelijke gelukwenschen aanbiedt. De heer Goedhart, secretaris, die dan het woord verkrijgt, geeft een kort over zicht van het wel en wee van de vereeni ging. De afdeeling Leiden werd opgericht onder de bezielende leiding van den heer Aubert, bijgestaan door de heeren Jong bloed, De Vries en Kooy. Tevoren waren reeds enkele pogingen in het werk ge steld door den heer Blijleven. Bij de oprichting waren er 6 leden en dit geringe aantal verminderde nog tot 4 tijdens den wereldoorlog. Na den oorlog nam het aantal geleidelijk toe en nu be draagt het 52. Veel is er verbeterd, de Zondagsdienst is afgeschaft, de arbeids duur is verkort, de salarissen zijn ver hoogd, maar toch blijft er nog heel veel werk over. Tenslotte sprak spr. den wensch uit, dat God's hulp allen voortdu rend toebedeeld moge blijven. In den loop van den avond werden nog hartelijke woorden gesproken tot de jubi- leerende afdeeling, namens het hoofdbe stuur, door den heer v. Wijk. die tevens namens de afd. Rotterdam sprak, namens den Chr. Besturenbond door den heer v. Cittert, namens den kring Zuid-Holland Noord, vertegenwoordigd door den heer v. Vliet, en namens de afdeelingen Alphen a. d. Rijn en Den Haag. De sprekers werden afgewisseld door de clamatie van den heer Spaanderman, die een welverdiend succes oogstte en het muziekgezelschap „Met vieren een". Ook werd een tombola gehouden, waar voor vele Leidsche en andere firmas fraaie prijzen hadden beschikbaar gesteld Nadat de aanwezigen Gezang 273 1 hadden gezongen werd deze gezellige en in alle opzichten geslaagde bijeenkomst met dankgebed besloten.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1