MICA??? Quaker Havermout: 768te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 October 1935 Zesde Blad No. 23174 BINNENLAND. ^MJN/T IN lITTIIEJj^j PARLEMENTAIR OVERZICHT LAND- EN TUINBOUW. 2ct. THANS KOST HET BESTE HAVERMOUT TER WERELD SLECHTS 22\ct. QfÉ HllllIHHflHIIIIIHUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII HlillllllllMHIlHlllllllllllllllllllllllUllllll DE CREDIETREGELING VAN DE HARINGVISSCHERIJ. De prijzen vastgesteld. Met Ingang van gisteren wordt, evenals vorig jaar, de aangevoerde haring tegen vastgestelde prijzen uit de markt genomen en opgeslagen voor rekening van de Neder landsche Visscherlj Centrale, teneinde een verder terug loopen der haringprljzen te voorkomen. In verband hiermede ls door de Regee ring een crediet verleend van f. 750.000 en wordt op de ln de Stichting Ingebrachte haring een voorschot van 85 pet. verstrekt, terwijl 15 pet. wordt Ingehouden tot nadere verrekening. Alleen houdbare haring wordt opgenomen. De z.g. Hom- en kuitsche ha ring la vrij en hiervoor zijn geen prijzen vastgesteld. Tevens ls een commissie van prijszetting benoemd, die Iedere 14 dagen de prijzen op nieuw zal vaststellen. Voor de eerste 14 da gen zijn de prijzen voor volle haring (En- gelsche wal) gesteld op f. 9 per kantje; de andere soorten volle haring op f. 8 per kantje. Steurharing (Engelsche wal) wordt opgehouden op een prijs van f. 7.50; de an dere soorten steurharing op f. 6.50 per kantje. Deze regeling treedt dit jaar later in werking dan vorig jaar, toen ruim drie weken vroeger een begin werd gemaakt met het uit de markt nemen van haring. DE VERLAGING VAN DE LOODSGELDEN. Treedt op 1 November in werking. Nadat de Eerste Kamer het daarop be trekking hebbende wetsontwerp heeft aan genomen, kan nu, naar wij vernemen, wor den verwacht, dat de verlaging van de loodsgelden waarschijnlijk met ingang van 1 November in werking zal treden. N. R. Crt. o INKOMENS EN VERMOGENS 1934/1935- Het gemiddelde inkomen bedroeg voor 1934/1935 f.3101. In verband met de groote belangstelling naar de nieuwste gegevens der inkomens en vermogens in Nederland, werden naar de N.R.Crt. meldt ln de negende aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, enkele voorloopige cijfers betreffende de statistiek der rijksinkomsten- en vermogensbelasting opeenomen voor het belastingjaar 1934/35. Uit deze voorloopige eegevens. die in dit Maandschrift in vergelijking worden ge bracht. met de overeenkomstige gegevens van 1 Mei 1915 af, bllikt. dat het bedrag der zuivere inkomens vóór den kinderaf trek voor het belastingjaar 1930/1931 het hoogst is geweest, n.l. f. 4.367 millioen en dat daarop als gevolg van de in 1929 op nieuw Ingetreden economische crisis een teruggang ls gevolgd tot f. 3.045 millioen voor 1934/1935, welke daling 30.28 pet. uit maakt van het topjaar 1930/1931. De da ling van 1933/1934 op 1934/1935 beliep f. 112 millioen. Het gemiddelde inkomen tier aangeslagene bedroeg over 1934/1935 f 2101 en bereikte hierdoor over dit laar het laagste punt van alle sinds 1915 ver streken jaren. Het hoogst gemiddelde In komen werd aangetroffen over jaren 1917/ 1918 en 1920/1921 en beliep f. 2.659. De aandacht zij erop gevestigd dat het bedrag der inkomens in het algemeen be trekking heeft on de inkomens, genoten ln het voorgaande kalenderjaar, zoodat bovengenoemd bedrag van f. 3.045 millioen de inkomens betreft over het kalenderjaar 1933. Hét bedrag der ln de vermogensbelas ting vallende vermogens bereikte het hoog ste ount over het belastingjaar 1929/1930, n.l. f. 15.666 millioen waarop na een terug gang tot f. 11.475 millioen over 1933/1934 een kleine stijging is gevolgd tot f. 11.602 milloen over 1934/1935 i daling 25.94 pet. van het topiaar 1929/1930). Het gemiddelde vermogen per aange slagene was van alle vergeleken iaren het laagst over 1934/1935 n.l. f. 64.000. terwijl het hoogste bedrag (f. 87.000) werd aange troffen voor 1917/1918. Opgemerkt zij. dat deze bedragen den stand van 't vermogen aangeven bij den aanvane van het be lastingjaar op 1 Mei De in vergelllking tot vroegere jaren ge- rineere daling der Inkomens en de stij ging der vermogens van 1933/1934 oo 1934/1935 is voor een deel het gevolg van de op 1 Mei 1934 in werking getreden scherpere bepalingen tegen onjuiste be lastingaangiften.. UITBESTEDING VAN ARMLASTIGEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de colleges van Ged. Staten in de onderscheidene provincies het volgende bericht inzake de uitbesteding van arm lastigen doen toekomen. In de reglementen der burgerlijke en gemengde instellingen van weldadigheid men, dat tot uitbesteding van een arm lastige niet wordt overgegaan, alvorens ls vrijwel algemeen de bepaling opgeno- een geneeskundige schriftelijk heeft ver klaard. dat hem na een opzettelijk daartoe ingesteld onderzoek van den bestedeling en van alle leden van het gezin, waaraan de bestedeling zal worden toevertrouwd, is gebleken/dat de gezondheistoestand zoowel ln Uchameliik als in geestelijk op zicht van geen hunner een gevaar op levert voor hunne huisgenooten. Door een der inspecteurs van de volks gezondheid is de wenschelijkheid betoogd, bedoeld geneeskundig onderzoek speciaal te richten op het aanwezig zijn van open tuberculose. Zoowel mijn ambtgenoot van sociale zaken als ik achten het gewenscht. dat in voorkomende gevallen dienovereen komstig zal worden gehandeld. De minister van sociale zaken heeft met betrekking tot deze aangelegenheid o.m ongemerkt: WH deze maatregel nuttig effect sortee- ren. dan zou het zeker zeer wenschelijk zijn verdachte gevallen nader te doen onderzoeken aan de consultatiebureaux voor t.b.c. bestritdlne waar een dergelijk onderzoek gratis plaats heeft. Ten einde de aandacht van den keu renden arts nog speciaal op bovenstaande te vestigen zou het aanbeveling verdienen het door dezen arts ln te vullen for- RECLAME- 1886 muller hieromtrent een vraag op te ne men, b.v. in dezen vorm: Hebt gU reden aan open t.b.c. te denken bij een der leden van het gezin en zoo ja, hebt gil bedoelde persoon naar een con sultatiebureau voor t.b.c -bestrijding ver wezen? en een tweede vraag: Wanneer heeft bedoelde persoon zich aan dit on derzoek onderworpen? Aan de gemeentebesturen, zal worden gevraagd de noodlge maatregelen te tref fen. opdat ln voorkomende gevallen dien overeenkomstig worde gehandeld. PAUL KRÜGER-HERDENKING. Heden ls het 110 jaar geleden, dat wijlen. President Kruger geboren werd. Om dit feit te herdenken houden het Algemeen Nederlandsch Verbond, de Nederlandsch- Zuidafrlkaansche Vereentging en de Zuld- afrikaansche Studentenvereniging in Am sterdam heden een Paul Krüger-herden- klng waaraan een tentoonstelling ls ver bonden. welke gehouden wordt in het A.M.J.V.-gebouw. Als gastheer heette de heer Louw. voor zitter van S.A.S.V.I.A, de gasten welkom, onder wie zich bevonden de oud-gezant dr. H. Muller, de oud-consulgeneraai te Parils Pierson en prof. Guning. voorzitter van het Studiefonds voor Zuid-Afrikaansche studenten. De heer De Kanter sprak namens het Algemeen Nederlandsch Verbond een kort woord ter nagedachtenis aan den Afrl- kaanschen staatsman voor wien in het Nederlandsche volk njg een warme sym pathie leeft. Dr. van Broekhuizen noemt de figuur van President Kriiger onster felijk. Hi.l was een krachtig man. die zlin man stond, en uit de liefde tot zijn land en zlin liefde tot zijn God putte hij (Ie kracht voor onbaatzuchtigen harden ar beid, Door zijn burgers was hll bemind door de naturellen gevreesd en gerespec teerd. Steeds heeft hii allen rechtvaardig behandeld. In binnen- en buitenland ls zijn naam geëerd Het doet goed telkens weer de svmpathle te ondervinden van het Nederlandsche volk voor de stamverwante natte in Zuid-Afrika. De Zuld-Afrlkaansche litteratuur, waar aan men spr. gevraagd heeft eentge woor den te wilden, is nog klein vergeleken met de Nederlandsche. Wie het goed meent met de Zuid-Afrikaansche taal en litte ratuur moet ook de moedertaal liefheb ben. Doch omgekeerd vraagt dr. van Broek huizen de belangstelling der Nederland sche voor de frische 1onge Afrikaansche litteratuur. De heer Oudschans Dentz droeg ten be sluit een gedicht op Paul Krijger voor. DE K.L.M. In de op gisteren gehouden aandeelhou dersvergadering der Koninklijke Lucht vaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V. werden herbenoemd als leden van den Raad van Commissarissen de heeren Paul May, Jhr. I. L. v. d. Berch van Heemstede, Mr. D. A. Delprat, G. A. Dunlop, H. Jacobson, Mr J. B. Kan, Ir. J. E. F. de Kok, Dr. A G. Króller, A. A Pauw en Mr. J. Wolterbeek Muller, en als lid van den Raad van bestuur de heeren Mr. A. van Doornlnck en E. S. Enthoven. DE POSTVLUCHTEN. De „Nachtegaal" is hedenochtend om 8.24 uur op Schiphol aangekomen. De „Kwak" is hedenmorgen te Bandoeng gearriveerd. VERSPREIDE BERICHTEN. BIJ beschikking van den directeur- generaal der P. T. T. ls met Ingang van 16 November aangewezen als directeur van het P. T. T.-kantoor te Gouda de referen daris der P. T. T. W. B. Blokhuis, thans directeur te Roosendaal. Bij K. B. ls aan J. Visser, op zijn ver zoek met ingang van 1 November 1935 eer vol ontslag verleend als hoofddirecteur van het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort, onder dankbetuiging voor de vele en be langrijke bij het Rijkstucht- en Opvoe dingswezen bewezen diensten. De heer Visser is tevens benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw. Te Nauheim is op 56-jarigen leeftijd overleden ir. G. J. v. d. Broek, hoofdinge nieur van de rijkswaterstaat, directeur van het bureau voor de rijkswegenverbetering te 's-Gravenhage. NIEUWE UITGAVEN. Hoe stel ik remmen af? Door de firma P. G. Kühne, Overtoom no. 228, te Amsterdam (West) is een prac- tisch boekje uitgegeven, getiteld „Hoe stel Ik remmen af?" Het bevat van alle rem- systemen, die op in ons land loopende auto's voorkomen, duidelijke teekenlngen en aanwijzingen omtrent de afstellingen. Bij de teekenlngen zijn cijfers geplaatst, die op de verschillende voor de afstelling noodige handelingen correspondeeren. TIJDSCHRIFTEN. De Wereldkroniek geeft zooals wel bijna vanzelfsprekend, foto's en artikelen over Abessynië en het uitbreken van den oorlog. Een mooie reliëfkaart is afgedrukt van de Engelsch-Itallaansche beambten in Oost-Afrika. Verder nog beschouwingen over een „Beroemd salon in Frankrijk" en „Staal dat vliegt". EERSTE KAMER. DE HERZIENING VAN ONZE TIJDREGELING AFGEWEZEN. Wat ls er in ons brave vaderland al over het tljdvraagstuk gevochten! Ook de Eerste Kamer heeft daarin haar deel gehad. En zij zond destijds den heer Boer Braat, die als een Napoleon uit de Tweede Kamer, waar zijn wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd was aange nomen, zegevierend den Senaat binnen kwam, met de kous op den kop naar huis. Napoleon-Braat vond hier zijn Waterloo en de Eerste Kamer handhaafde den Zomertijd. Minister de Wilde heeft, na eer^t een andere oplossing te" hebben voorgesteld, (namelijk de West-Europeesche tijd 's win ters en de Midden-Europeesche 's zomers), een compromis, een middenweg gezocht door zijn voorstel -tot invoering van den Midden-Europeeschen tijd, zoowel des zomers als des winters, waardoor de Jaar lij ksche zomertijd van een uur wel komt te vervallen, maar een blijvende zomertijd van 40 minuten er feitelijk voor in de plaats zou worden gesteld: alle klokken toch zouden dan permanent 40 minuten verder moeten worden gezet. Tegen dit voorstel nu, dat ln de Tweede Kamer niet meer op bezwaren stuitte, ls een vloed van adressen losgekomen en rees ook thans uit den Senaat zeer ern stige oppositie. Het ls niet meer onze be doeling er uitvoerig op ln te gaan. WU hebben bij eenige gelegenheden zooveel over de parlementaire discussies Inzake het tijdvraagstuk geschreven, en de argu menten pro en contra zijn natuurlijk ge heel dezelfde gebleven, dat we thans kort kunnen zijn. De permanente invoering van den Midden-Europeeschen tijd (waar door we in één lijdszöne zouden komen met Duitschland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Zwitserland, de Donau-landen, Italië, en nog enkele andere landen) ont moette bij verschillende sprekers onover komelijke bezwaren. De heer Ter Haar wees er al dadelijk op, dat er, gezien de adressen, nog volstrekt geen rust op dit gebied zou komen en hij schetste allerlei nadeelen voor het zakenleven, en ook voor het huisgezin, volgens hem aan de nieuwe tijdregeling verbonden. We komen ln een tijdzone, waarin wij niet hooren, betoogde hij. Dit laatste werd ook door den heer Van Citters in het licht gesteld: onze be langen op verschillend gebied sluiten zich meer aan bij België en Engeland, dan bij Duitschland en daarom kan de nieuwe regeling verwarrend werken. In het bijzon der zette hij dit uiteen voor de spoorwegen. De heer Knottenbelt heeft ln gelijken geest gesproken: waar we zakelijk het meest georiënteerd zijn naar landen, die niet in de Midden-Europeesche tijd-zóne liggen, achtte hij het wetsontwerp ook niet in het belang van het bedrijfsleven. Zoo werd het geschut tegen het ontwerp in stelling gebracht; ook het naar school gagn van de kinderen en het naar huis komen van de manljen werden als grana ten afgeschoten. Nadat dit trio, gelijk gisteren in 't kort gemeld, den aanval had geopend, kwam prof. Diepenhorst de voordeelen van de nieuwe regeling opsommen. Hij erkende de bezwaren, maar deze worden overdre ven meende hij en waar de zomertijd er permanent 20 minuten korter door zou worden, wilde hij het voorstel steunen. Maar onmiddellijk hierof)' volgden nieuwe aanvallen, van de heeren de Zeeuw en Andrlessen. De Minister van Binnenlandsöhe Zaken heeft al zijn best gedaan om zijn voorstel te redden. Hij wees er uitdrukkelijk op, dat het hier een compromis gold. en dat de bestrijders zich daarentegen te veel hadden geplaatst op het standpunt van bepaalde groepen. Juist door een compro mis wilde het ontwerp aan de lijdensge schiedenis der tijdregeling een einde maken. Aangezien zijn eerste ontwerp ln de Tweede Kamer geen meerderheid zou hebben gevonden, diende hij het nieuwe inzake den Midden-Europeeschen tijd in. De bezwaren hiertegen noemde de Minister ernstig-overdreven, te meer, waar de in deeling in tijd-zónes altijd eenigszins willekeurig ls geweest. Er moet nu een eind komen aan den tijd-strijd, en wanneer men zich in verschillende groepen der be volking eenigszins wil aanpassen, zullen allerlei bezwaren best overwonnen kunnen worden. De Minister ls die bezwaren stuk voor stuk nog eens nagegaan, om ze te bestrijden, en deed tenslotte een beroep op de Kamer, om de voorgestelde oplossing bij wijze van verzoening te aanvaarden. Vruchteloos. Want bij de stemming bleek de groote meerderheid er tegen: met 32 tegen 8 stemmen werd het wetsvoorstel verworpen. Er vóór stemden 4 katholieken (Nivard, Van Lanschot, Jansen de Limpens, Fles- kens), 3 anti-revolutionairen (Anema, Briët, Diepenhorst) en een Christelijk- Historisch lid (Kolff). De vraag is, wat er nu zal gebeuren. Vermoedelijk van de zijde der Regeering niets meer. Handhaving van den tegen- woordigen zomertijd lijkt nog het meest waarschijnlijke. HAGENAAR. DE HEFFING OP GESLACHTE VARKENS. SLAGERS-ORGANISATIES ZULLEN KRACHTIGE ACTIE VOEREN TEGEN DE REGEERINGSMAATREGELEN. De besturen van den Ned. Bond van Grossiers in levende en geslachte varken^, den Ned. Slagershond, den R.K. Hanze- bond van Slagerspatroons en de Neprova, hebben zich naar aanleiding van het on derhoud met den regeeringscommissaris, ir. Louwes, en den voorzitter der Veehou derij-Centrale, nader beraden over den maatregel der regeering, de heffing op ge slachte varkens met 50 pCt. te verhoogen, cn de overweging der Veehouderij-Cen trale om van haar voorraden spek een deel op de binnenlandsche markt te brengen, teneinde hierdoor de prijzen der varkens te kunnen drukken. Daar de regeeringscommissaris had ver klaard, dat de verhooging van de heffing, RECLAME- 182T F. FONDSPAK (NETTO 500 GRAM) <S~ De beste, zoogerijpte hover wordt thans in een Nederlandsche fabriek, met de grootste zorg tot Quaker Havermout verwerkt. Zui ver en steeds versch, rijk ooo vita minen, die voor uw lichaam noadig zijn, komt Quaker Havermout op uw tafel. Al ruim een halve eeuw is Quaker Havermout het sma kelijkst en voed- zoomst ontbijt voor iedereen en specjoal voor kin deren is het on ontbeerlijk- quaker Oats graanproducten n.v. - Rotterdai welke beoogt het varkensvleesch en spek duurder te maken, en daardoor de con sumptie te verminderen, zoodat er minder vraag naar varkens zou ontstaan, voors hands niet kan worden opgeschort, oor deelde de vergadering dat tegen dezen voor 'net slagers- en grossiersbedrijf en den var kenshandel funesten maatregel blijvend moet worden geageerd, mede wijl deze maatregel lijnrecht in strijd is met 't pa rool, dat anderzijds door de regeering wordt gegeven, n.l. de kosten van het levenson derhoud te verlagen. Met het brengen van een deel van de voorraden spek der Veehouderij-Centrale op de binnenlandsche markt, zal wel de spekprijs kunnen worden gedrukt, maar zou de terugslag zich direct doen gevoelen op het varkensvleesch. dat nog duurder zou worden, terwijl de vergadering ook principieele bezwaren had de Centrale, die men reeds in haar streven zich met de binnenlandsche markt te bemoeien, heeft bestreden, nu ais een paard van Troje met dezen maatregel binnen te halen. De opzet der Varkens-Crisjswet is toch geweest dat dc Centrale zich niet met de binnenland sche markt zou bemoeien. Het standpunt der vergadering is, dat in de behoefte aan meer varkens, die naar het oordeel van de vergadering thans niet door den boer worden teruggehouden, kan worden voorzien door den verliesgevenden export te beperken, ook naar Engeland, wijl deze export reeds drie jaar lang bijna steeds verliesgevend is geweest en thans in hooge mate, welke verliezen door de heffing op de binnenlandsche consumptie zijn en worden verhaald. Deze ongezonde toestand dient niet langer te worden besten digd en waar de varkenshouderij thans lnonend produceert en er geen overschot is, dat met verlies moet worden geruimd, dus de toestand is bereikt, die met de In voering van de Crisis-varkenswet is voor gestaan, was de vergadering van oordeel, dat de millioenen verslindende bemoeiing met de varkenshouderij, den handel en den export, dient te worden beëindigd en de zware belasting op het product voor de binnenlandsche consumptie moet worden opgeheven. De vergadering besloot naar dat doel krachtig te blijven streven. OOGSTEN EN BEWAREN VAN VRUCHTEN Wanneer moeten de appels en peren worden geplukt? Deze vraag wordt ons me nigmaal gedaan en dan is het antwoord daarop niet gemakkelijk te geven, om re den dat wij niet weten voor welke soort deze vraag geldt. Menige liefhebber staat voor dezelfde moeilijkheid, ook wanneer hij de vrucht ziet, maar niet weet welk soort hij kweekt. Dan gelden in 't alge meen de volgende regels. De appels en pe ren worden in drie groepen ingedeeld lo. de zomer- of vroege vruchten. Dit zijn die soorten, welke vanaf Juli tot half September plukrijp zijn. Deze soorten dui den meestal zelf die pluktijd aan, doordat de kleur aan den boom reeds duidelijk verandert, n.l. van groen in lichtgroen of geel. Een enkel gaaf exemplaar valt meest al af als voorlooper en dan dient onver wijld tot plukken te worden overgegaan, want een lichte wind is voldoende om al les naar beneden te doen tuimelen. Ge woonlijk moeten zulke soorten nog een paar dagen liggen vóór ze goed eetrijp zijn. 2o. De lierfstsoorten. Dit zjjn die appels en peren, welke worden gegeten van half September tot eind November. Bedoelde vruchten verkleuren niet, wanneer de pluktijd is aangebroken. De beste kentee- kenen zijn het opzwellen van de steel bij het punt van aanhechten aan de tak. Bovendien voelt de schil glad aan, zonder bepaald vettig aan te voelen, wat maar bij enkele soorten het-geval is. Wanneer men de vrucht optilt, laat de steel gewoonlijk gemakkelijk los. Deze mag niet breken. Deze herfstvruchten worden van half September tot begin Oc tober geplukt en moeten soms enkele da gen, soms vier a vijf weken blijven liggen vóór ze eetrijp zijn, m.a w. zulke soorten zijn nog zonder onderscheid hard en on eetbaar, wanneer ze plukrijp zijn. Ze mo- gen evenwel niet langer blijven hangen want zelfs zonder wind vallen zulke vruch ten af en worden altijd door deze val meer of minder gekneusd. En gewonde vruchten kunnen niet duren, d.w.z kunnen niet blij ven liggen tot ze eetrijp zijn: ze zijn n.l. eerder verrot. Er is dus alles aan gelegen op tijd te plukken, want oogst men te vroeg dan gaan de vruchten tijdens de bewaring indrogen en verschrompelen, of komen niet op smaak. 3o. Wintersoorten. Dit zijn die .welke van December tot ln het voorjaar worden ge bruikt. De vruchten, hiertoe behoorend zitten nog vast aan het hout, niettegen staande de eigenschappen, genoemd bij de lierfstsoorten, aanwezig zijn. Gewoonlijk wordt half October tot plukken overge gaan, een enkel soort als bijv. de peer Com- tesse de Paris moet niet voor eind Oc tober geplukt. Enkele graden vorst scha den dit fruit niet en door het tot genoem den tijd op het hout te laten wordt de qualiteit niet weinig verhoogd en daar door de bewaarbaarheid opgevoerd. Zooals boven werd opgemerkt, moeten de vruchten zooveel mogelijk gaaf worden geoogst en dus stuk voor stuk met de hand geplukt. In groote boomgaarden wordt dat ook gedaan, alleen wanneer de appels of peren op zeer moeilijk bereikbare plaatsen hangen, maakt men van een vruchten plukker gebruik. Dit is een stok, aan welks eind een zakje is bevestigd. Door hiermee handig te werken worden de vruchten af- gestooten en deze komen in het zakje te recht. Afschudden is dus uit den booze. Kan het bij heel hooge boomen niet anders dan dient men den grond met hooi of gras te bedekken om den val nog zooveel mo gelijk te breken. Door de jongste stormen zijn groote massa's vruchten afgewaaid, soms zelfs zijn boomen ontworteld, 't Spreekt vanzelf dat tegen zulke natuuruitspattingen niets is te doen: daarvoor is geen beschutting aan te brengen. Gelukkig voor de fruitteelt buiten komen zulke stroppen niet veel voor. In normale jaren is een beschutting van boomen en heesters voldoende om veel afwaaien te voorkomen. Aan de West- en aan de Noordkant van den fruittuin of boomgaard wordt een mantel geplant van Elzen of van Italiaansche populieren, soms gecombineerd om een voldoende be schutting tegen wind te verkrijgen. Wat moet er gedaan met de vele afge vallen vruchten? Uit bovenstaande valt duidelijk op te maken: zoo spoedig moge lijk opruimen. Dit zal natuurlijk afhangen van de mate van beschadiging. Is de val gering geweest aan kunnen herfstsoorten misschien nog goed worden, door ze te laten liggen. Win- tervruchten zijn evenwel veel te vroeg af geworpen. Een groot nadeel van de laatste storm is dan ook dat hij zoo vroeg kwam. Uit bovenstaande blijkt dat vele herfst- en wintersoorten op 17 September (de dag van de groote windsterkte) nog bij lange na niet voldoende zijn uitgerijpt en dus ook moeilijk kunnen bewaard, ook al zijn ze bij den val ongeschonden gebleven. Ge probeerd kan worden zulke vruchten in de keuken te verwerken en ze al of niet als moes in te maken. Groote partijen verhui zen evenwel naar de varkens en naar de composthoop. Over een vruchtenbewaarplaats zij nog gemeld, dat deze vooral niet bloot mag staan aan temperatuursschommelingen terwijl de atmosfeer er niet te droog mag zijn. Om deze redenen zijn de meeste zol ders ongeschikt. Ook op tijd geoogst fruit gaat daar niet zelden inschrompelen. Een uitzondering maken zolders met een rieten dak. Een kelder is voor bewaring 't meest geschikt, mits de lucht niet vochtig is. Door het plaatsen van schaaltjes met chloorcalcium kan veel vocht worden vast gelegd en verwijderd. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw", Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel wel "'•gelijk zonder een permanent -kruik van uw claxon.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 19