Thijs IJsen de diamant van Makebijs LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 11 October 1935 GEMENGD NIEUWS. INGEZGNIEN /TUKKIN RECLAME. 1851 AUTO RIJDT IN HET MERWEDE-KANAAL. j10eder en tienjarig dochtertje verdronken. Gisteravond had op den Kanaaldijk tus- schen Nlgtevecht en Weesperkarspel een ernstig auto-ongeval plaats, dat aan een moeder en haar tienjarig dochtertje het leven kostte. Vanuit de richting Weesp kwam een ge sloten auto aanrijden. Voorin zaten de heer O. en zijn vierjarig zoontje, achterin wa ren zijn vrouw en tienjarig dochtertje ge zeten. Op onverklaarbare wijze verloor de heer O. de macht over zijn stuur, en reed het Merwedekanaal in. Een meisje zag het ongeluk gebeuren, en fietste direct naar de boerderij van den heer Verwey. Deze begaf zich terstond naar den pontwachter, haalde een boot en bel den roeiden naar de plaats des onhells. De heer O. had zich Inmiddels uit de auto kunnen redden, met zijn vierjarig zoontje. Hij stond op de auto. met het hoofd juist boven water, terwijl hij zijn kind in de armen boven het hoofd hield. Nadat hem een touw was toegeworpen werd het jongetje door het water naar den wal getrokken. De heer O. dook hierop onder, en slaagde er in zijn vrouw en dochtertje boven te brengen. Dokter Herwaarden uit Nlgtevecht, bij gestaan door dokter Knaap, Daste eerste hulp en kunstmatige ademhaling toe. de levensgeesten waren bij moeder en dochter echter al geweken. De geredden en het stoffelijk overschot van de beide slachtoffers werden naar de boerderij van den heer Verwey overge bracht, De heer O. verklaarde door het licht van electrlsche fietslantaarns verblind te zijn geweest, zoodat hij van den weg afreed, die ter plaatse vijf meter breed is. De heer Verwey meende dat het ongeluk misschien beter was afgeloopen, wanneer sneller hulp ter plaatse was geweest, dit duurde echter door de omstandigheden wel tien minuten. De heer O. woonachtig te Bloemendaal, is werkzaam bij het. Noord-Hollandsch Electriciteitsbedrljf, zijn vrouw was 35 Jaar oud. De auto werd, na door een kraanwagen te zijn opgetakeld, onderzocht. Er man keerde niets aan. o om een millioenen-erfenis. Gegadigden naar de nalatenschap van Neeltje Pater uit Broek richten een vereeniging op. Een opzienbarende erfeniskwestie heeft de gemoederen van tal van Nederlanders in beroering gebracht. Reeds tallooze ma len hebben personen, die zich erfgenamen wisten of waanden van wijlen de schat rijke inwoonster van Broek in Waterland, Neeltje Pater, die in 1789 overleed en van wie bekend is, dat zij vruchtgebruik had van uitgestrekte landerijen in Noord-Hol land, tevergeefs gepoogd hun erfenis in het bezit te brengen van de rechtmatige erfgenamen. Een erfenis, die naar werd medegedeeld geschat wordt op 300 mll- lioen gulden! Dezer dagen hebben enkele bloedver wanten van Neeltje Pater de hoofden bij elkaar gestoken. Zekere heer Reek uit Amsterdam, die bijkans vijf Jaren alleen alle rijksarchieven heeft doorzocht, heeft in dit onderzoek de leiding. Als gevolg van een en ander is een commissie in het leven geroepen, welke gisteren in café „De Ruyter" te Amsterdam een vergadering heeft belegd, welke alleen toegankelijk was voor belanghebbenden. De belangstel ling voor deze bijeenkomst was enorm. Niet minder dan ongeveer 750 personen uit alle deelen van 0113 land en zelfs uit Duilschland waren ter vergadering geko men, waardoor deze in verband met de beschikbare ruimte, tweemaal moest wor den gehouden. Talrijke vragen werden aan de commissie gesteld, doch de ant woorden waren alle even teleurstellend. De leiders en in eerste instantie wel de geestelijke vader van de onderzoekingen, wenschten niets uit te laten over de in hun bezit zijnde documenten. Zelfs bleek, dat de mede-commissieleden weinig wis ten van hetgeen de heer Reek met „uiterst belangrijke documenten" betitelde. Nie mand mocht deze zien. De vergadering liep dan ook voor menigeen, die groote reiskosten had gemaakt, op een droeve teleurstelling uit. In principe werd tenslotte besloten tot de oprichting van een vereeniging, waar van de erfgenamen lid kunnen worden. 0 motor tegen huis gereden. Twee personen zwaar, één licht gewond. Gisteravond heeft op den hoofdverkeers weg te Oosterend een ernstig motorongeluk plaats gehad. Een motor waarop drie personen gezeten waren reed op genoemden weg met groote snelheid tegen het huis van den heer W. Bakker. De berijder. G. Smit, werd slechts licht gewond, de achter hem gezeten K. Smit en J. Spanjer, resp. kellner en bakkersknecht, werden ernstig gewond. Zij zijn per passa giersboot naar het ziekenhuis te Harlingen vervoerd. G. Smit kon na verbonden te zijn huiswaarts keeren. De drie gewonden zijn allen in Terschel ling woonachtig. 0 FABRIEKSBRAND TE GENNEP. Schade wordt op f. 20.000 geschat. Gistermorgen is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de tricotage- fabriek van de firma Kan en Co. aan den Duinweg te Gennep. Aangewakkerd door den krachtigen wind richtte het vuur groote schade aan. Deze wordt op f. 20.000 geschat. Jen deel der machines is verloren gegaan. Verzekering dekt de schade. Het gebeurde maakt 70 meisjes werkloos. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). internationale autodieven gearresteerd te parijs. Op aanwijzing der Rotterdamsche politie. De Parijsche politie is er in geslaagd de hand te leggen op twee beruchte inter nationale autodieven, Duitsc'hers van orlgne, die zoowel in Frankrijk als in Dultschland, in Belgie en Spanje als in Italië hebben geopereerd, en die thans konden worden gearresteerd op aanwijzin gen van de Rotterdamsche politie en wel speciaal van den auto-opsporingsdienst, welke te Rotterdam ongeveer anderhalf Jaar geleden, als onderdeel van de Cen trale Recherche, in het leven is geroepen en al menigmaal gestolen auto's en de dieven heeft weten op te sporen. Een paar maanden geleden kreeg deze dienst er lucht van, dat bij een handelaar in tweedehandsch automobielen een spik splinternieuwe Packard-auto te koop werd geboden. Toen men een onderzoek wilde instellen waren de verkoopers, twee Duit- schers, verdwenen. Later werd de wagen te Amsterdam verkocht aan een bonafide handelaar in tweede handsch-auto's. Ohassis- en carosserlenummers bleken vervalscht te zijn. Het bleek dat de ver koopers, dié in Scheveningen gelogeerd hadden, naar Parijs vertrokken waren. Na zich met de Parijsche politie in verbinding te hebben gesteld kreeg men ten antwoord dat de bedoelde wagen te Parijs was ge stolen en wel ten nadeele van den impor teur van de Packard-automobielen, die den wagen als demonstratiewagen had willen gebruiken. De Rotterdamsche politie heeft daarop het signalement der beide Dultschers naar Parijs gezonden. In het hotel te Scheve ningen had men een aantal adressen op gekregen, waarmee de beide Duitschers tijdens hun verblijf aldaar hadden getele foneerd. Dat waren adressen te Barcelona, Brussel en Parijs. Een onderzoek werd ingesteld en de Parijsche politie slaagde er in twee Duit schers te betrappen bij het stelen van een auto. Eén van hen had ook de Packard in Amsterdam verkocht. Op de kamers van verdachten werden drie koffers in beslag genomen welke geheel gevuld waren met allerlei nummerplaten, valsche trip tieken, valsdhe nationaliteitsbewljzen, scheikundige producten om inkt te ver wijderen, slagletters om nummers in metaal te slaan en bovendien een auto matisch pistool met tal van scherpe pa tronen. Hoewel het onderzoek niet makkelijk wordt, daar de gearresteerden weigeren ecnige inlichting te geven, schijnt toch wel vast te staan, dat de beide heeren ge durende tal van jaren hebben geopereerd. Zij stalen bijvoorbeeld een auto in Spanje, verkochten deze in Italië, stalen daar een wagen, die naar België werd verkocht, vandaar trokken zij naar Duilschland, enz. Uit wat er op hen in beslag is genomen valt af te leiden, dat zij te Brussel bijvoor beeld een auto hebben gestolen, welke af- kommstig was van een Franschen officier, die dient in Algiers. Waar de gestolen wagens in de wereld van de tweedehandsch autohandelaars kwamen en daar de auto's nogal eens vaak en snel van eigenaar ple gen te wisselen, is het onderzoek zeer om slachtig en tljdroovend. Gebleken is, dat de beide gearresteerden ook te Berlijn hebben gewerkt. Aangezien er den laatsten tijd ook in ons land veel auto's zijn gestolen, die niet teruggevonden zijn en men bijvoorbeeld in de geruchtmakende zaak van diefstallen van Chevroletauto's nog steeds naar een der mededaders zoekt en omdat gebleken is, dat de belde aangehoudenen herhaal delijk in ons land kwamen, wordt nog na gegaan, in hoever deze belde internatio nale autodieven in relatie stonden met de Nederlandsche autodieven. Het is n.l. lang niet onmogelijk, dat zij behulpzaam waren bij den export van hier te lande ge stolen wagens. Over dit laatste punt is het onderzoek mede nog in vollen gang. Vad. WIELRIJDER ONDER EEN AUTO. Gistermiddag is in de Langstraat 's-Her- togenboschWaalwijk de heer J. J. J. van Gogh, die op dezen weg op zijn rijwiel reed, onder een auto gekomen, doordat hij bij zijn poging om voor deze auto uit te wijken slipte. De chauffeur van het voer tuig had nog uit alle macht geremd, doch had een aanrijding niet kunnen voorko men. Het slachtoffer werd zwaar gewond en is gisteravond overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. storm. Een hevige wervelstorm heeft gewoed boven Antwerpen en omgeving. Vooral het Noord-Oostelijke gedeelte der stad werd zwaar geteisterd. Daken werden vernield, schoorsteenen afgerukt, schuttingen om vergeworpen en talrijke boomen ontwor teld. Van het gemeentehuis van Borgerhout werd een koepel vernield, terwijl tal van ruiten werden verbrijzeld. De kracht van den wind was zóó groot, dat een politie agent, die op surveillance was, werd op genomen en een tiental meters verder teeen den grond werd gesmakt. Het autoverkeer moest een tijdlang vrij wel stopgezet worden, aangezien de chauf feur in den ontzaglijken wind hun stuur niet meer meester konden blijven. Tijdens een hevlgen storm is de antenne van den zender Langenberg omgewaaid. Ook boven het grootste deel van Enge land heeft gisternacht en in den ochtend een geweldige storm gewoed. In Norfolk en Lincolnshire zijn duizenden kilo's laat fruit van de boomen gewaaid en de red dingbooten van Cromer Deal en Rams- gate hebben meer dan 20 vlsschersschui- ten, die in nood verkeerden, naar de ha vens vervoerd. De redding van een kleine kotter met een personeel van slechts 2 man. die op de Ramsgate Sands in gevaar verkeerde, werd nog gecompliceerd door dat een reddingboot met 4 man uit Deal vlak bij het scheepje omsloeg. De groote reddingboot uit Ramsgate heeft na 4 uur hard werken den kotter en de 6 man be houden aan wal gebracht. Londen en Manchester kregen tusschen 6 en 8 uur een paar buien, die de riolen deden over- stroomen en honderden menschen te laat op hun werk hebben doen komen. In beide steden moest de brandweer hier en daar te hulp komen, maar persoonlijk» ongelukken zijn niet gebeurd. Ook het Westen van Dultschland is gis termorgen door een zwaren storm geteis terd. Vah tild tot tijd kreeg de wind de sterkte van een orkaan. Vooral in Neu* is door een windhoos veel schade aange richt. daken werden afgerukt, lantaarns en boomen braken af. schoorsteenen stortten omlaag. Zes gezinnen zijn dak loos geworden. Verscheidene personen be kwamen verwondingen Drie kinderen, die door neerstortende balken gewond waren, moesten in het ziekenhuis worden opge nomen. Op den weg tusschen Neuss en Grlmllng- ■hausen werden de langs den weg staande populieren over een afstand van ongeveer 500 M. ontworteld. Een 33-.1arlge man en een ongeveer 10-Jarlge. jongen, die hier hout sprokkelden werden door omstor- tende boomen -gedood. Van een chemische fabriek aan de Koelner Landstrasse viel een groote fabrieksschoorsteen neer. Ge lukkig werd hierbli niemand gewond. Ook uit Muenchen-Gladbach komen be richten over stormschade. In Essen werd een ongeveer 10 M lange tak van een boom gerukt die n-erkwam op drie meisjes, die van school naar huis gingen. Een der meisjes oud negen jaar was op slag dood. De twee andere meisjes werden gewond. 0 een dolle koe. Een koe. die naar het abattoir te Door nik (België) zou worden gebracht en die plotseling wild werd, rukte zich los en sloeg op hol. Achtereenvolgens werden een vrouw en een kind door het dol ge worden dier aangevallen, vertrapt en zwaar gewond. Een geestelijke, die bleek te zijn ka nunnik Wariclez, onderging hetzelfde lot. Hij bekwam een zware schedelbreuk en overleed korten tijd later. Een zeer be wogen Jacht volgde, waarbij de koe er nog in slaagde, één van haar achtervol gers, een slager, op de horens te nemen en een eindweegs verder weg te slin geren. Na veel moeite wist men het dier ein delijk te overmeesteren en neer te slaan. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggeven. roode kruis-collecte. Op Zaterdag 12 dezer zal hier ter stede worden gehouden een collecte langs de huizen en een vlaggetjesverkoop op straat, teneinde het „Nederlandsche Roode Kruis" in staat te stellen zijn vredestaak naar behooren te vervullen. Waar vroeger de taak van het „Roode Kruis" was, uitslui tend hulp te verleenen in tijden van oor log, heeft het zijn werkzaamheden uitge breid tot het in vredestijd bevorderen van de volksgezondheid, hygiène en hulpver leening bij nationale rampen enz. Hiervoor is veel geld noodlg! Wij sporen iedereen aan naar vermogen bij te dragen om het „Nederlandsche Roode Kruis" in staat te stellen zijn vredestaak te vervul len, wat aan het geheele Nederlandsche volk ten goede zal komen. Het Bestuur van de Afdeellng Leiden van het „Nederlandsche Roode Kruis", Dr. H. H. Maas, Voorzitter. Prof Dr. J. v. d. Hoeve, Ond.-voorz. Mr. M. B. Vos. Secretaris. E. H. Moens, Penningmeester. Prof. Dr. W. F. Suermondt. H. P. H. Wtirtz. In aansluiting op het hier bovenstaand bericht van het Bestuur van de afdeeling Leiden van het „Nederlandsche Roode Kruis" beveel ik den ingezetenen met warmte de collecte op Zaterdag 12 dezer aan. Het barmhartig doel, dat het Roode Kruis nastreeft, rechtvaardigt ten volle een mllden steun. De Loco-Burgemeester van Lelden, J. SPLINTER Gzn. VOOR ZATERDAG 12 OCTOBER. Hilversum I, 1875 M. KRO-uitzendlng 8.00—9.16 en 10.00: Gr.pl. 11.3012.00: Godsd. halfuur 12.15Gr.pl. en Schla- germuziek 2.00: Voor de jeugd 2.30: Sport 3.004.00: Kinderuur 4.15: Schlagermuzjek en Gr.pl. 6.20: Lezingen en Gr.pl. '8.00: Berichten 8.05: Or- kestconcert en Gr.pl. 10.00- Gr.pl. 10 30:Berlchten 10.35—12.00: Gr.pi. Hilversum ii, 301 M. VARA-uitzending —8.00: Gr.pl. 10.00: Morgenwijding VP RO 10.15: Voor arb. in de Continube drijven: Gr.pl., VARA-Tooneel olv. W. van Cappellen en fragm. uit de revue „Da's wat anders'! 12.00; Trio Favoriet 12.45: Gr.pi. 1.001.45: Vervolg trioconcert 2.00: „Hoe de toonkunst groeide" 2.20: K. Vorrink; Bij de herdenking van het 40- jarig bestaan van de cinematografie 2.35: „De Krekeltjes" olv. L. Hulscher 3.10: Lezing 3.30; R'damsch Philh. Or kest olv. E. Flipse, mmv. J. Odé (piano) 4.25: Mr. J. H. van Peursem: Dia de la rasa 4.45: Vervolg orkestconcert 5.30: Gr.pi. 5.40: Literaire causerie A. van Nierop 6.00; „De Wielewaal", olv. P. Tlggers, en toespraak 6.30: Esperanto- uitzending 6.50: Gr.pi. 7.00: Fnesch uurtje 8.00: Herh. S.O.S.-ber., nieuws berichten en VARA-Varia 8.15: Uit het Geb. v. K. en W., R'dam: Bonte Avond, mmv. orkest, Ellen Schwarz (sopraan), Willy Derby (liedjes) en B. van Dongen (zangl 9.00: Gr.pi. 9.25: Vervolg bonte avond 10.05: Toespraak M. Sluy- ser 10.15: De avonturen van Rudolf Rib- beling (II) 10.35: Vervolg bonte avond 11.46—12.00: Gr.pl. Droitwich, 1500 M. 10.35—10.50: Mor genwijding 11.05: Lezing 11.20; BBC- Northern Orkest olv. Morrison, mmv. E. Igglesworth (sopraan) 12.35: Commo dore Grand Orkest olv Davidson 1.35: Gr pi. 2.20: Het Coventry Hippodrome Orkest olv. Ch. Shadwell 3.20: Orgelspel H. Ramsay 3.50: Het C. ShaTpe-Kwintet mmv. E. Scott (zang) 4.35; Gr.pi. 5 05: Orkestconcert olv. W. Dawson 6.50; Rel is uit Amerika 6.20: Berichten 6 50: Sportpraatje 7.05: Welsch Inter mezzo 7.20: Week-End programma 3.05: BBC-Orkest olv. L. Heward 8.502 Gevar. programma 9.50: Berichten 10.20: Het Parkington Kwintet mmv. D. Buchan (piano) 11.2012.20: BBC- Dansorkest olv. H. Hall. Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20: Gr.pi. 12.35. Orkestconcert olv. Doyen 8,20: Pianoduetten 9.05: I. „Gala- thée", operette van Massé II. „Philémon et Baucis", operette van Gounod. Mmv. so listen, koor en orkest olv. Bigot 11.10— 12.35Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11.20—1.20: Con cert uit Rest. „Wlvex" 2.503.50: Con cert uit rest. „Ritz" 7.40: Dialoog 7.5511.20: Gevar. programma mmv. or kest olv. Gröndahl en solisten. Keulen. 458 M. 5.50; Orkestconcert 11.20: Omroeporkest en solisten 1.35: Gr.pl. 4.20: Vroolijk programma 6.20:i Kwartetconcert 7.30: Omroeporkest, -koor en solisten 10.2011.20: Dans muziek. Rome, 421 M. 8.00; I. „Stabat mater", oratorium van Pergolesi. II. „II gludlzio universale", oratorium van Perosi. Orkestl. Ghlone. Koor: R- Benaglio. Brussel, 322 en 484 M.: 322 M.: 12.20: Gr.pi 12.50: Salonoikest olv. Dejonker, 1.50—2.20, 4.20, 4.50 en 5.20: Gr.pi. 6.35: Salonorkest olv. Dejoncker 7.35: Gr.pi. 8.20: Symphonieconcert 10.30 12.20: Gr.pi. 484 M.: 12.20, 1.30—2.20, en 4.35.- Gr.pi. 5 20: Salonorkest olv. De joncker 6.20: Gr.pi. 6.50: Pianoreci tal 7.15: Gr.pl. 8.20: Omroeporkest olv. Gason 10.30: Populair concert 11.20—12.20; Gr.pi. Deutschlandsender, 1571 M. 7.35: Vroolijke avond uit Frankfort 9.20: Be richten 9,50: Pianorecital 10.05: Weerbericht 10.2011.20: Dansmuziek door Wilfried Krüger's orkest. 0 GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Zaterdag 12 October. lste programma: Hilversum 1875 M. van 8—24 uur. 2de programma: Hilversum 301 M. van 8—24 uur. 3e Programma: 8.00: Deutschl.s. 9.20: Keulen 11.20: Kalundborg 12.20: Brussel VI. 14.20: Keulen 14.50: Kalundborg of diversen 15.20: Keulen 17.20: Brussel Fr. 18.20: Keulen 21.20: Beromünster 21.50: Boedapest 22.25: Weenen. 4e Programma: 8.05: Parijs Radio 10.35: London Region. 13.35: Droit wich 17.05: London Region. 17.35: Droitwich 18.20: Diversen 18.50 London Reg. 20.05: Droitwich 21.50; London Reg. Wijzigingen voorbehouden. i 19. Nu is het werk zeer snel gedaan; de kleine dwerg is aan het spelen weer gegaan en de bevrijde, zeer verblijde, Thijs greep ijlings naar den diamant van Makebijs. „En nu," riep hij, „gaan wij naar buiten vlug; vandaar breng ik je dan naar je oosschen weer terug!" Zoo gaan zij getweeën nu naar buiten; het dwergje loopt voorop te fluiten, de slechtaards blijven slapend achter. Bij den ingang stond nu zelfs geen wachter die was ook in slaap gevallen. En zoo bereiken zij de buitenlucht, zonder verd're lotgevallen. A

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11