LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 10 October 1935 I Voorm. te 2 u. 22 min.; nam. te 2 u. 44 minuten. IAAI/TIJOICHTEN BINNENLAND. Strafzaak tegen ex-directeuren commissaris van Paleis voor Volksvlijt. Behandeling voor de rechtbank te Amsterdam. BEURSOVEBZICHT. MAIKÏ V., WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 761. Hedenmiddag 3 uur: 753. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door net Kon Ned Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste stand 767.0 te Marseille. I Laagste stand 733.7 te Skudesness. I Verwachting tot den avond van 11 Oc tober: Krachtige tot matige Z.-Westelijke Westelijke of Noordwestelijke wind. Zwaar bewolkt met opklaringen, waar schijnlijk nog regenbuien, vooral aan vankelijk kouder. BL'ITENLANDSCH WEERBERICHT. n Kon Ned Meteorol Inst te De Bildt Het groote depressie-systeem, waarvan de kern gisteren nog ten Zuidwesten van IJs land was gelegen, heeft zich snel Oost waarts verplaatst. Hedenmorgen bevond zich de kern van het lagedrukgebied tusschen de Shetlands en de kust van Zuld-Noorwegen Aan de Zuidzijde van de depressie ont wikkelden zich diepe secundalren; een daarvan strekte zich hedenmorgen over het Kanaal en de Zuidelijke Noordzee uit en veroorzaakt een zwaren Zuidwester storm. In het Westen van het waarnemingsge bied stijgt de barometer, zoodat ruiming van den wind te wachten is. - De Zuidwestelijke wind voerde over het grootste gedeelte van het waarnemings gebied warme lucht aan. Over ons land steeg de ochtendtemperatuur gemiddeld zes graden, te Parijs was het zelfs tien graden warmer dan gisteren Bij de meer Westelijke en Noordweste lijke luchtbeweging over de Britsche Eilan den wordt wat koudere lucht aangevoerd, loodat bij een doordringen van deze lucht- massa's naar onze omgeving ook afkoeling te wachten is. Over bijna ons geheele waarnemings gebied viel regen, plaatselijk werden groote hoeveelheden afgetapt. Ook thans is het nog op tal van plaatsen regenachtig, ter wijl overal elders de lucht betrokken of kwaar bewolkt ls. Slechts over Zuid-Frank rijk, Oostenrijk, Hongarije, het Oosten van Polen en Finland, is het weer nog rustig. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 9'/: gr. C. 149 gr. F. i IS uur 'smldd.: 10 gr. C. (50 gr. F.) 3 uur nam.: 11 gr. C. (52 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Vrijdag. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 5.49 nam. tot 5.46 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 10 Oct.: op: 16 u. 10; onder: 3 u. 46. ONTPLOFFING TE ROTTERDAM. Hedenmorgen werd in de Baan te Rot terdam in een garage een benzinetank wagen met een snijbrander gerepareerd. De tank is plotseling uit elkaar gesprongen, de bodem vloog 20 M verder door een ruit. Een drietal personen, dat in de garage was, werd zoodanig gewond, dat opname In het ziekenhuis Coolsingel noodig bleek Ook een man. die zich op de verdieping boven de garage bevond, kreeg lichte wonden. Verschillende ruiten in de omgeving werden vernield. DE WETTELIJKE TIJD. De Eerste Kamer heeft met 328 stem men het wetsontwerp tot herziening van den wettelijken tijd verworpen. GAAN DE PRIJZEN VAN SCHOENEN STIJGEN? Bij informatie in den kring der schoen fabrikanten naar de gevolgen van de prijsverhooging van leer, op de prijzen der schoenen, wordt bovenstaande vraag al gemeen bevestigend beantwoord. Men wijst er op. dat de prijzen van overleder reeds met 20 tot 30 °/i> omhoog zijn, terwijl de prijs van het zoolleer krachtens bindende afspraak der leer- fabrikanten met minstens 15 Vo werd ver hoogd. Een dergelijke ingrijpende verhooging van den prijs van den voornaamsten grondstof moet noodwendig ook den prijs der schoenen doen stijgen, aldus de fabri kanten. Op de schoenmarkt moet dit dan ook reeds duidelijk merkbaar zijn ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen in onveilig tot Katwijk op Maandag 14 October tot en met Vrijdag 18 October a.s., telkens van 10—14.30 uur, wegens het nemen van schietproeven met mitrailleurs en geschut, Vandaag begon de vijfde Kamer der arr. rechtbank, te Amsterdam, de behan deling van de strafzaak tegen den ex- directeur van het Palels voor Volksvlijt L. M. en den ex-commissaris van de N.V., den 56-jarigen leeraar in de Lichamelijke Opvoeding J. P., die er van worden ver dacht omvangrijke fraudes te hebben ge pleegd als directeur en commissaris van het Palels. Onlangs hebben wij de voorgeschiedenis van deze strafzaak uiteengezet. De uit voerige dagvaarding vermeldt in eerste plaats ten aanzien van den ex-directeur het publlceeren van een onwaren balans per 30 April 1932 en het openbaar maken van een onware winst- en verliesrekening per 30 April 1932, terwijl onjuiste toelich tingen aan aandeelhouders en pers zijn toegezonden. Op dezen balans was de post: verlies 1931 ad f. 20345,48 gelijk hij wist aldus de dagvaarding f. 8128 te laag en de post effecten eenzelfde bedrag te hoog. Aan de linkerzijde van de W, en V.-reke ning had een pos ..nog opgekomen obli gaties" f. 8128 moeten staan en het ver lies had met dat bedrag verhoogd moeten worden. Eenzelfde feit is hem thans ten laste gelegd ten aanzien van den balans per 30 April 1933. waarop dezelfde posten als op den vorigen balans onjuist zijn. Bovenstaande feiten zijn alleen den ex-directeur ten laste gelegd. Dan is aan de twee verdachten geza menlijk ten laste gelegd, dat zij zich in de periode 19301935 wederrechtelijk hebben meester gemaakt, van een aantal 3" obli gaties van het Palels, elk groot f. 200 no minaal. Er zijn 508 aandeelen ten laste gelegd, hiervan worden er 145 genoemd. Subsidiair is ten aanzien van dit ge deelte der dagvaarding den ex-directeur en den ex-commissaris heling ten laste gelegd Voorts is o.a. ten laste gelegd verduis tering van 11.000, die volgens het kas boek op 3 Mei 1930 is uitbetaald aan een makelaar voor ..courtage" bij verkoop van het Paleisterrein en een bedrag van f. 10 000 dat door P. gestort is bij een bank te Amsterdam en welke gelden toe behoorden aan de N.V. en zich onder be rusting van den ex-directeur bevonden. Aan verd P. is ten laste gelegd het be hulpzaam zijn bij en gelegenheid geven tot het plegen van bovenstaande feiten. Dan zijn aan den ex-directeur een groot aan tal kleinere verduisteringen ten nadeele der N.V. ten laste gelegd Hij zou o.a. bij inkoop van obligaties meer in rekening hebben gebracht dan hij in werkelijkheid uitbetaalde. De in de ten ljste legging genoemde verduisterde obligaties zouden reeds eer der zijn aangeboden en uitbetaald; de stukken waren dus bezit van de N.V. ge worden en zijn aldus de dagvaarding opnieuw aangeboden en uitbetaald aan de verdachten. In totaal zijn door het O.M., waarge nomen door den subs, officier van justitie mr. van Arkel, drie en dertig getuigen a charge gedagvaard, w.o vele deskundigen. De rechtbank wordt gepresideerd door mr. Briët, verdediger van den ex-directeur is mr. Th. Muller Massis. de ex-commissaris wordt door mr. dr. Benno J. Stokvis ver dedigd. Beide verdachten, die gezamenlijk terechtstaan, bevinden zich in preventieve hechtenis. Bij den aanvang van de zitting deelde de verdediging mede, dat zij gedurende de procedure eventueel getuigen a décharge zullen voorbrengen. De Officier verzette zich hiertegen en na raadkamer besliste de rechtbank, dat dit standpunt formeel niet kan worden gedeeld door de rechtbank doch dat over iedere getuige afzonderlijk zal worden beslist. De president mr. Briët verhoort dan den ex-directeur. Deze verklaart o.a., dat hij Roemer opvolgde als directeur. Pres.: „En kreeg U toen de oude boek houding". Getuige: „Ik zette een nieuwe boekhou ding op naar de gegevens van Van Hall". Dan behandelt de president uitvoerig den financieelen toestand van het Paleis. Daarbij komt het obligatieboek ter sprake dat bij de huiszoeking is gevonden. „Wat beteekende die P voor de obliga ties?" Verdachte M.: „Betaald"! Pres.: „Dus waren die obligaties Paleis- bezit". „Wie waren er in dienst van het Paleis? Verd.: „O.a. m'n neef". Pres.: „Door wlen werd die betaald"? Verd.: „Door 't Paleis". Dan deelt verd. mede, dat de boekhou ding van het Palels in zijn verd.'s huls werd gevoerd. Vervolgens komt de Paleis-brand op 17 April 1929 ter sprake. Alleen de boeken, die in zijn brandkast waren, zijn gered. De brand woedde precies twee maanden va het overlijden van Van Hall. Bij de huiszoeking ten huize van 7zijn zijn o.a in beslag genomen een trommel met loten, een aantal aandeelen. v n groot aantal boeken en papleren Na dit inleidend verhoor van directeur wordt de commissaris gehoord. Hij verklaart, dat hij al jaren commis saris is, al vóór M. directeur was werd hij als zoodanig benoemd. Verd. was zelf in het bezit van 20 Palels-aandeelen, M. be zat er 50. Pres.. „U bent eenigen tijd in Canada geweest; waar was dat voor?" Verd.: „Familiebezoek". In het verder verloop van het verhoor gaf hij toe, stukken te hebben geteekend, zonder de bescheiden te hebben gezien, die erop betrekking hadden. De verd. M. wordt dan gehoord over het eerste punt van de ten laste legging. Hij geeft toe een onjuiste balans en een on juiste Winst- en Verliesrekening te hebben gepubliceerd. Verd.: „Ik wist niet, dat 't niet mocht". Pres.: „Ieder wordt geacht de wet te kennen en zeker een directeur van.de N.V." Verd.: „Later heb ik geboekt: „nog op gekomen obligaties". Pres.: „Maar waarom hebt U dat niet direct gedaan?" Verd. kan daar geen bevredigend ant woord op geven: „ik vertrouwde m'n boek houder, dat 't mocht". Pres.: „En eerst hebt U Uw boekhouder gezegd: „gooi 't maar op de loten". Verd. zwijgt. Pres.: „Stelde U er Uw commissarissen niet mee in kennis". Verd.: „Neen, ook Pi. wist er niets van. Ik flateerde de balans, omdat het Palels m'n broodwinning was en als de N.V. fail liet ging, stond lk op straat". Pres „Maar U hebt Uw plicht toch op een grove wijze verzaakt". Verd. geeft dit toe. De Commissaris P. legt er nog eens den nadruk op. dat hij wat de onjuiste balans betreft van niets wist. „Maar verklaart U me nu dat verschil eens van die f. 8128". Verd. geeft hier een verklaring voor: er zltn meer obligaties opgekomen dan er zijn uitgegeven. Het is me nog niet duidelijk aldus de pres. waarom U dat niet direct met de commissarissen hebt besproken Ik heb er niet bij nagedacht". „Er kwamen dus stukken op. Dan kijkt U toch wel 'degelijk na. wat dót voor stukken ziin. U kijkt natuurlijk In 't obligatieboek". Verd.: „Ik lette niet op de P lk keek alleen of ze nog „open" stonden." Pres „Maar beteekende die P. dan niet, dat ze al eens eerder betaald waren? Mr. Kan. Mr. Molenaar, de accountant en de Inspecteur van politie verklaren allen, dat de in het boek met een P. gemerkte obli gaties Paleisbezit zijn. Verd. moet dit toegeven. Van de *afe had verd. M. alleen een sleutel; hij alleen kon er In. Ook de brandkast op het kan toor kon slechts door M. worden geoDend. In den tijd. toen het bezit van het Palels nog belegd was bij Oyens en Co had verd. alleen recht gelden od te nemen: later toen ook mr Kan en mr. Polenaar commissaris waren, moest hij hiertoe overleg plegen. „Er kwamen verschillende aanvragen tot Inwisseling van obligaties; kende U die menschen?" Verd.: „Ze schreven brieven, maar lk had ze nooit gezien" Pres.: „Maar U weet nu toch, dat ver schillende van die menschen niet eens bestaan!" Pres.: „Wie ging over de boeken". Verd.: „Soms lk en soms m'n neef". Pres.: „Schreef U er ook wel eens posten ln?" Verd. draalt om deze kwestie heen. HAAGSCHE RECHTBANK. De koopman W. A A. V„ uit Ter Aar, heeft voor de Haagsche Rechtbank terecht gestaan, verdacht van valschheld ln ge schrifte. waardoor het Landbouw-Crlsls- Fonds zou zijn benadeeld. Verdachte zou n.l. ln 1934 in zijn debiteurenboek door verandering van eenige cijfers en door toevoegingen hebben geknoeid. Een controleur der Tarwewet te Rotter dam legde als getuige verklaringen af be trekking hebbende op de onjuiste boe- 1 kingen door verdachte en omtrent de be dragen waarvoor het Landbouw Crisisfonds zou zijn benadeeld. Een bakker uit Amsterdam, afnemer van den verdachte, verklaarde, na door den president gewezen te zijn op de gevolgen van meineed, dat de cijfers in de boeken van verdachte, achter de aan hem afge leverde hoeveelheden niet overeenstemden met de door hem bestemd? bedragen. Verdachte bekend? de hem ten laste gelegde feiten. De officier van justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck zeióe, dat hij ln de dag vaarding slechts één feit heeft ten laste gelegd van de zeer vele knoeierijen, door hem gepleegd Zooals het in dergelijke ge vallen meer gaat. heeft deze verdachte om het eene «wafbare feit te dekken, zijn toe vlucht moeien nemen to' andere straf bare feiten. De officier betoogde voorts dal laatst genoemde feiten reeds door den Crisis- Tuchtrechtspraak zijn gestraft. De vraag is of over het complex van knoeierijen qc opgelegde straffen voldoende moeten wor den geacht, hetgeen spr zelde te ontken nen. De knoeierijen hadden geen ander ooel, dan om zich zelf op onrechtmatige wijze te verrijken en is daarmede gerulmen tiid voortgegaan op hoogst ergerlijke wijze zoodat naast de straffen opgelegd voor de overtredingen der Tarwewet een straf ter zake van valschheid in geschrifte noodig ls. De officier eischte ten slotte tegen verdachte 8 maanden gevangenis straf. waarvan 4 maanden voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Verdachte's raadsman mr. La Gro, be toogde. dat door de wijze waarop zijn cliënt oe boeken bijhield geen nadeel voor het Landbouw-Crisis-Fonds kon ontstaan Dit kon alleen geschieden door het niet Ju:st bijhouden van de door de Tarwewet voor geschreven registers. Verdachte is reeds zeer ernstig zet-cf- fen door de straffen hem door de Crisls- Tuchtrechtspraak ODgelegd. waardoor hij eerst als eeoreanlseerde voor acht maan den ls geschorst en daarna als zoodanig voor den tlld van twee maanden van de liist ls geschraot Naar pleiter's meenrng is zlln cliënt die onder den invloed an anderen n.l. ziin leverancier heeft ge staan repds zwaar genoeg gestraft, lor verzoekt dan ook d? uiterste clementie. Hierna stond terecht de koooman A H. W V. uit Ter Aar die evenals de vorl1" verdachte verschillende knoelerilen had eeDleegd ln de registers van de afnemers ten einde knoeiertien in eigen hoeke.i de''ken De officier noemde het onjuist, zooals de verdediger beweerde, dat de Crisis Tuchtrechtspraak ls Ingesteld om de knoeiers te onttrekken aan den strafrech ter. Ook deze verdachte ls niet genoeg gestraft voor hetgeen hij heeft misdre ven. weshalve spr. tegen hem eenzelfde straf reouireerde. Verdachte's raadsman zelde van mee ning te zijn. dat op de tenlastelegging geen veroordeeling van zijn cliënt zou kunnen volgen, omdat uit diens hande lingen geen nadeel kon ontstaan. Ook in deze zaak pleitte spr. clementie. Dezelfde verdachten stonden hierna nog eens gezamenlijk terecht, als appel lanten van een vonnis, van den kanton rechter te Alphen, waarbij zij. wegens overtreding van de Tarwewet 1934. zijn veroordeeld ieder tot een geldboete van f. 2500 subs, drie maanden hechtenis. Verdachten bekenden de hun ten laste gelegde feiten, De president, mr. De Joncheere, zag ln deze verdachten een groot gevaar, daar zij de maatregelen, door de Regeering ge nomen om den boel in het reine te hou den, trachtten te belemmeren. Het. O.M.. ditmaal waargenomen door mr. Rouffaer, zelde de door den Kanton rechter toegepaste straf geenszins te hoog te achten en eischte bÉvesttging van het vonnis. De verdediger wees er op, dat bij inlei dende dagvaarding dezelfde feiten zijn ten laste gelegd ook de bewoordingen zijn hetzelfde als bij de aanklacht, die door de Crisis Tuchtrechtspraak ls be handeld. Pleiter meende dan ook. dat hier het „non bis lnldem" moet worden toe gepast Voor het geval de rechtbank een andere meening was toegedaan, drong pleiter aan op een zoo clement mogelijke straf, In den vorm van een niet te hooge boete. Uitspraak 24 October. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De Rotterdamsche fabrikant E. H. is ge dagvaard. omdat hll op 3 Augustus Jl. met zeer groote snelheid met ziin automobiel zou hebben gereden van Rijksdorp naar den Wassenaarscheslag waardoor hij de veiligheid van het verkeer in gevaar zou hebben gebracht. Conform de vordering van den ambte naar van het O.M., die van meening was dat verdachte inderdaad door zijn rijden de veiligheid van het verkeer ln gevaar heeft gebracht, werd verdachte veroor deeld tot een geldboete van f. 50 subs. 20 dagen hechtenis. HET BENZINE-UITVOERVERBOD. Heden is (gelijk reeds onder „Binnen land" wordt aangekondigd) een buitenge wone Staatscourant verschenen, waarin ls opgenomen het Koninklijk Besluit van gis teren. houdende verbod van uitvoer van benzine. Het eenig artikel van dit Koninklijk Be sluit luidt: „De uitvoer van benzine is verboden vanaf het tijdstip van bekendmaking van dit besluit". Voorts is in bedoelde Staatscourant een beschikking opgenomen van den minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, waarbij is bepaald, dat van het verbod Jan uitvoer van benzine dispensatie ver leend zal worden voor wat betreft den uitvoer van benzine, welke zich bevindt in de reservoirs van vervoermiddelen, voor zoover de hoeveelheid daarvan naar het oordeel van den betrokken Inspecteur der invoerrechten niet de behoefte van het uitgaand vervoermiddel te boven gaat. De K.N.A.C. meldt: Naar aanleiding van het uitvoerverbod van benzine kan de vraag worden gesteld, welke houding de douanebeambten zullen aannemen ten aanzien van de benzine, welke zich In de reservoirs van automo bielen bevinden, welke zich naar het bui tenland begeven. Bij Informatie te bevoegder plaatse ls gebleken, dat de uitvoering van de bepa lingen zal worden overgelaten aan de be oordeeling van de douane-ambtenaren, met dien verstande, dat tot uitvoer van benzine zal worden toegelaten, wat zij redelijk achten. ACHTERGEVEL WEGGEWAAID. In den afgeloopen nacht te omstreeks één uur, ls de achtergevel van de boer derij, staande aan het Achterom hoek Huizerweg te Blarlcum, bewoond door Klaas Koppen, door den hevlgen wind omver gewaaid. Ook een gedeelte van het dak en een gedeelte van het achterhuis werden weggerukt. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor, daar de familie in het voorhuls vertoefde. De eigenaar van de boerderij is tegen stormschade ver zekerd. DE POSTVLUCHTEN. Bij de KX.M. is bericht Ingekomen, dat de „Kwak" op uitreis te Medan is aange komen. De „Perkoetoet" vloog heden van Medan naar Rangoon. De Voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature-Fleskens na het bedanken voor zijn benoeming door Minister Deckers tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer E. Th. Jockefeer te Hulst. De commissienoteering voor Neder- landsche boter is heden gesteld op 65 cent per K G. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. AMSTERDAM, 10 October. Terwijl de prijzen van vele producten en grondstoffen de laatste weken belangrijk zijn gestegen, bleef de stemming op de rubbermarkt ongeanimeerd, hetgeen werd geweten aan de teleurstellende ontwikke ling van de voorraden, die ondanks de verscherping van de restrictie in de laatste maanden niet noemenswaardig zijn afge nomen. Dezer dagen trad echter op de rubber- markt eveneens een verbetering van hel prijsniveau in Te Londen kwam de prij» weer boven 6 d. per lb. Deze prijsverbete ring is een uitvloeisel van het besluit van de Nederlandsch-Indische regeering om productie-licenties van de Europeesche ondernemingen op te koopen tot een hoe veelheid van 20.000 ton. Hierdoor wordt dus de uitvoer van rubber uit Nederl. Indië in de laatste maanden van het jaar met 20.000 ton teruggebracht. Om de beteekenis van dit besluit duide lijk naar voren te brengen, herinneren wij er aan dat bij de Instelling van het Inter nationale ruber-restrictieschema Nederl. Indie een bepaald quotum is toebedeeld. Dit quotum is door de Nederl. Indische regeering weer onderverdeeld over de Europeesche en inlandsche producenten. Den Europeeschen producenten werden productie-licenties afgegeven, terwijl de productie voor de inlandsche producenten zou worden geregeld door een variabel uit voerrecht. Het is gebleken, dat deze laatste methode geen voldoende rem op den uitvoer van inlandsche rubber is geweest, met het ge volg, dat in de eerste negen maanden de export van inlandsche rubber uit Nederl. Indië bijna 26.000 ton grooter is geweest dan was toegestaan. Daarentegen konden verschillende Europeesche ondernemingen hun licentie met ten volle gebruiken en 't gevolg hiervan is geweest, dat de uitvoer van Europeesche rubber ongeveeT 10.000 ton onder het quotum is gebleven. De voorgenomen aankoop van de licenties door de regeering, heeft ten doel de con- tractueele verplichtingen van Nederlandsch Indië ten opzichte van het Internationale Rubbercomité na te komen. Het spreekt vanzelf, dat het reeds psychologisch te verklaren ls. dat de duidelijke wensch der regeering om alles te doen wat er toe kan bijdragen om het restrictieschema in stand te houden, voor de markt een hausse factor beteekent. De laatste weken heeft de prijs van de productie-licentie zich bewogen omstreeks 25 cent per KG. Nu wordt bericht, dat de regeering voor deze licenties maximaal 27 et. wil besteden. Met het voornemen der regeering zou dus een bedrag van 5.4 millioen gulden gemoeid zijn. Het schijnt in de bedoeling te liggen deze gelden te putten uit de opbrengst van het bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber. De onzekerheid met betrekking tot den internationalen politieken toestand gaf de markt een lusteloos aanzien. De handel was zeer kalm terwijl de koersverschillen over het algemeen klein waren. Intusschen blijkt hieruit dat men groote vrees koestert van ernstige gevol gen van het conflict. Het meest opvullend was de vaste stem ming voor Kon. Olies, die hij de opening 4 hooger waren, doch ln het verder verloop iets terugliepen. Er loopen geruch ten. dat de Kon. Olies zal overgaan tot de ultkeering van een interim-dividend. Het viel op dat van bepaalde zijde vraag voor het fonds bestond, hetgeen den beroeps- handel meer activiteit deed ontplooien. De Amerik. soorten waren kalm. In In dustrieels fondsen was het zeer rustig. Philip.; zetten 1°U hooger in, doch kwa men later iets beneden het vorig slot. Uni levers waren aan den vasten kant en ste gen bijna een vol percent. Aku's weinig veranderd. Ned. Fordaan- deelen. die heden ex interim dividend 3 '13 werd genoteerd, herstelden. Voor Rubbers was de belangstelling gedaald; de stem ming idel niet mee. Amsterd. Rubbers konden zich handhaven; de minder cou rante soorten liepen terug. H.V.A.'s kregen eenig aanbod, waardoor de noteering een fractie lager kwam. De minder courante soorten boden weerstand. Tabakken waren onregelmatig. De ver schillen waren onbelangrijk. Deli-Batavia daalde 10»/o. Senembah's waren 10°/o hoo ger. Scheepvaarten waren stil en prijs houdend. Amerik, fondsen gaven eenige beweging tc zien. Duitsche obligaties waren goed prijshoudend. Ned. staatsfondsen hadden een vaste tendenz, dank zij het feit dat het aanbod geheel is verdwenen en de kleine orders konden eenige stijging ver oorzaken. De 4" n obligaties Ned. stegen tot boven 95. De 4^ obligaties Indië noteerden 93'/: De geldmarkt vertoonde ontspanning. Frolongatie 6"'o. WISSELKOERSEN. Engeland 7.241 (7.24 7/8); Duitschland 59.45 (59 52); Frankrijk 9.73'.: 19.74»/») België 24.92 (24 99); Zwitserland 48.lt 148.15); Denemarken 32.35 (32.37'/:); Zwe den 37.35 (37.40); Noorwegen 36.40 (36.42'/»)' New-York 1.47". (1.47 5/16). Prolongatie 6 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen vaa gisteren. LEIDEN, 9 October. Noteering Coöpe ratieve Groenten-, Fruit- en Bloemen veiling-Vereen. „Leiden en Omstreken". Andijvie per 100 stuks f. 0 50—1.40; Kro ten f 0.601.60; Komkommers f.11.10; Bloemkool I f.2 9015 90; Bloemkool' IX f. 1.50—8.50; Witte kool f. 4.50—5.40; Roode kool f. 1.909.80; Savoye kool f. 3,60 —10.50; Groene kool f,2.306; China kool f. 4.90; Meloenen f. 38; Pieterselie f. 0.70; Prei f. 0.90—1.70: Radijs f. 0.50—1.50; Kropsalade f. 0.50—1.60; Selderie f.0 70— 1.20; Bleekselderie f.17; Knolselderle f. 1.20—2.70; Wortelen f.2—7.10; Kroten per 100 kilo f. 1.203.20; Kroten gekookt f 47; Snijboonen f.2332; Stokboonen f.1046; Pronkboonen 1.29; Stamboo- nen f.8—39; Boeren kool f.3; Postelein f.413; Spinazie f.322; Tomaten A f.1 tot f.4; B f.3—5; C f. 3—3.60. CC f.2— 2.80; Uien f 1—2.60; Wortelen f 1.40—6; Spruiten I f 7—17; Spruiten II f. 3.407; Nero f. 11. BARNEVELD, 10 October Eierenmarkt. Aangevoerd 820.000 eieren. Prijs f. 4.60 5.25 per 100 stuks. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJ-N. 9 October. Groentenvelling. Bloemkool 1 P,er„ '00 stuks f 11 80—18.40; Bloemkool II f. 3.20— 7.20; Roode kool f. 11-12.10: Gele kool f 10 50—11 80: Groene kool r.3.906.10; Bospeen f. 4.10—7.40; Eigenheimers per 100 Kg f. 2.10—3.80; Drielingen f. 1.20— 170- Uien f. 1.80—2.30; Peen f. 3.80—5.90. WADDINXVEEN, 9 October. Aangevoerd Elerenvelllng: 115 kipeleren. Prijs f.5.10 per 100 stuks. Handel vlug. - S—I 1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3