ADOEA EN ADIGRAT HEROVERD WOENSDAG 9 OCTOBER 1935 No. 23172 DAGBLAD VQOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. KAART VAN ABESSYNIE. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. 76ste Jaarna LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: StTcÜTper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen, van ons Blad gevestigd zijp. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. t>l) maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te (betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.12 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Oit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Voor ons gebouw hebben wij een bijzonder duidelijke kaart aange bracht van het oorlogsterrein in Abessynië. Men zal daarop precies den gang van zaken aan het front kunnen volgen, want met behulp van gekleurde speldjes geven wij iederen dag aan, hoe de situatie zich ontwikkelt. DE DIRECTIE. KAMER VAN KOOPHANDEL. ONTSTELLENDE CIJFERS OVER DEN TUINBOUW IN ROELOFARENDSVEEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland kwam gistermiddag in open bare vergadering bijeen. Na goedkeuring der notulen deed de voorzitter, de heer D. ten Gate Brouwer, mededeeling, dat het gemeentebestuur van Leiden de rekening en verantwoording der Kamer heeft goedgekeurd. De periodieke verkiezing van candidaten voor het lidmaatschap der Kamer zal worden gehouden op Dinsdag 12 Nov. a.s. Aftredend zijn de heeren Van Dorp, Heringa, Meyers, Parlevliet, Sanders, Wer- nink, van Zonneveld, v. d. Hoek, Raap horst, Reynders, Simonis, van der Zanden en van Appel. Besloten werd aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart een schrijven te zenden in verband met in- dustriallseering en het distributieprobleem. Aan dit adres is het volgende ontleend: Zooals bekend is ligt het in Uwe bedoe ling om bij het stimuleeren van de vesti ging van nieuwe bedrijven er bijzonder op te letten, dat deze bedrijven niet worden opgericht ten koste van andere bestaande bedrijven. In aansluiting daaraan veroor looft onze Kamer zich Uwe Excellentie met verschuldigden eerbied te verzoeken bij het verleenen van steun er in het bijzon der op te letten, dat niet de zeer talrijke middenstandsbedrijven worden geschaad, wat o.a. mogelijk zou zijn indien bedrijven steun der regeering zouden ontvangen die bij hun distributiestelsel den bestaanden middenstand zouden negeeren en zelf winkelbedrijven zouden stichten. -Daardoor toch zouden tal van middenstanders schade lijden, terwijl het economisch moeilijk te verantwoorden zou zijn het distributie apparaat te verruimen, juist op het oogen- blik dat de vermindering van de koop kracht het noodzakelijk maakt naar in perking te streven. De indirecte schade daardoor aan de welvaart van ons land toegebracht, zou ongetwijfeld spoedig de voordeelen verbonden aan de vestiging of instandhouding van bepaalde bedrijven Kunnen neutraliseeren of zelfs in hun tegendeel kunnen doen omslaan. A De voorzitter bracht vervolgens verslag uit van de werkzaamheden der Kamer in- °E>heffing van tie lijnen Lelden Hoofddorp en AlphenUithoorn met zij tak naar Ter Aar. Deze kwestie is achtereenvolgens be sproken met de burgemeesters uit het district en met de directie der Ned. Spoor wegen. Naar aanleiding van het ministe rieel bericht, dat de lijnen zouden worden opgeheven, heeft de Kamer andermaal een onderhoud aangevraagd bij de directie der Ned. Spoorwegen. Hierop werd bericht Q?JEV¥lg,eT1,,,in het huidige stadium een bespreking van geen nut meer kon worden geacht". Thans stelt de Kamer voor een adres te richten aan het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland. f0™1treerst1w?rdt ar in gememoreerd, dat erzake met de betrokken gemeentebestu ren overleg is gepleegd en aan deze een mtvoeng rapport is overgelegd, welk rap- poit als bijlage aan het adres was toege voegd. v*n r adres wordt ten aanzien van de njn Leiden—Hoofddorp het pleit gevoerd voor het nemen van een proef met motor- dieseltreinen met een aansluitenden bus dienst van het Zuiden van Roelofarends- veen op de aankomende en vertrekkende treinen en idem vanaf het station Heeren singel alhier naar het station H.IJ.S.M. Er wordt voorts op aangedrongen in elk geval het goederenvervoer te handhaven en in geen geval het station Heerensingel op te heffen, daar dit voor het betrokken sterk industrieel gedeelte van Leiden een uiterst nuttige functie vervult. Mocht besloten kunnen worden tot het handhaven van de trein op voorwaarde, dat de grootendeels parallel loopende bus dienst zou worden opgeheven, dan zou de Kamer in dit geval de spoorlijn gaarne willen behouden, zulks met het oog op de groote economische belangen voor de tuin bouwstreek te Hoelofarendsveen en omge- I ving. Volgens berichten uit Addis Abeba hebben de Abessynen bij een verrassende aanval Adoea en Adigrat heroverd. Te Genève hebben voorbesprekingen plaats inzake het bepalen van sancties tegen Italië. Dezelfde economische overwegingen leid den de Kamer er toe om voor de lijn Al- phen-Uithoorn met zijtak naar Ter Aar, eveneens motordieseltractie te vragen. Gewezen werd daarbij op het belang van deze lijn, ook voor de toekomst, als toe voerlijn voor de andere lijnen en inzon derheid ook voor de pas in exploitatie ge nomen lijn Alphen-Gouda. Tenslotte bericht de Kamer het Prov. Bestuur, dat zij het op prijs aou stellen als dit College, zoo mogelijk aan de hand van de niet gepubliceerde cijfers en berekenin gen der Spoorwegen, met de regeering zou willen bespreken of bij een dergelijken sterk vereenvoudigden dienst met motor dieseltractie en bij inachtneming van het feit, dat elke zijlijn een toevoerlijn is voor de hoofdlijn, het verlies bij algeheele stop zetting niet minstens ongeveer even groot, zoo niet grooter zou zijn, dan bij handha ving der exploitatie. 9 De heer Simonis rapporteerde daarna over den gang van zaken bij het Rijn- landsch Borgstellingsfonds. (Wij komen daarop morgen afzonderlijk terug. Red.). Bij de bespreking der districtsbelangen dankte de heer van der Steen namens de afdeeling Kleinbedrijf het Bureau der Kamer en inzonderheid den heer Simonis voor zijn velen arbeid voor het Borgstel lingsfonds, dat, naar hij zeide te hopen, nog veel vruchtbaar werk zal mogen ver richten. Tot leden van de voorloopige commissie, welke de vergunningen zal verleenen tot het houden van opruimingen of uitverkoo- pen, werden benoemd de heeren ten Cate Brouwer, Parlevliet, Simonis, van der Steen en van der Zanden. Haar werkzaamheden zullen zich uitstrekken tot het geheele district. De definitieve samenstelling der commis sie zal binnenkort aan de orde worden ge steld, wanneer men zich een denkbeeld heeft kunnen vormen omtrent den gang van zaken. Tijdens de rondvraag, waarvan alleen werd gebruik gemaakt door den heer Reijn- ders, wees deze op de treurige uitkomsten van de tuinbouwbedrijven rond Roelof- arendsveen. Alleen op de veiling aldaar werden in de afgeloopen maanden 204.000 K.G. snijboo- nen, 1.205.725 K.G. augurken en 3613 kisten sla vernietigd, omdat er geen loonende prijs voor was te maken. En dan te moeten hooren, aldus de heer Reijnders, dat de handel over het algemeen tevreden is! De uitvoerprijs van augurken naar jbuitschland bedroeg in Juli 4cent en in Augustus 5 cent per K.G, Roelofarends- veen exporteerde ruim l'/i millioen K.G. augurken, en kreeg vrijwel niets boven den minimumprijs van één cent per K.G, Het gemiddelde bedroeg nog geen l1/, cent. De Kamer nam met belangstelling ken- nis van deze cijfers. De voorzitter zeide toe zich met de veilingsvereeniging in ver binding te zullen stellen. Hierna ging de Kamer over ïti huishou delijke vergadering. -o L'EFDADIGHEIDSCONCERT ZOMERPOSTZEGELS. Tot besluit van de hier ter stede en in Oegstgeest gevoerde actie ten behoeve van den verkoop van zomerpostzegels wordt morgenavond in de greote Stadszaal een liefdadigheidsconcert gegeven, waaraan b.langlooze medewerking wordt verleend door mevrouw Maartje Offers (mezzo alt), Evert Miedema (tenor), Edith Robéan (declamatie), Cees van IJsselstijn (cello) en 'net Leidsch a capella-koor onder leiding van den heer C. Mizée. Het dameskoor onder leiding van mevr. Offers zal na de pauze bovendien het be kende zangspel „De fortuinlijke kist" van Johan Wagenaar ten gehoore brengen. Waarborgen de namen der solisten reeds een mooien avond en voorspellen zij een druk bezoek, gezien het goede doel, ver wacht het comité, dat de zaal te klein zal blijken. Voor de weinigen, die nog niet bekend mochten zijn met het doel dezer actie, zij nog even medegedeeld, dat de opbrengst der overwaarde verdeeld wordt onder (noodlijdende kunstenaars en onvolwaar dige arbeidskrachten. Men ziet, dat het doel even sympathiek is als het middel! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Schei kunde, mej. W. E. Heymans (Delft); doc toraal examen Rechtsgeleerdheid, de hee ren H. J. van Wijk (Wassenaar) en H. J. F. van Iterson (Dordrecht)doctoraal exa men Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie, de heer M. F. H. Bettink (Haarlem) en voor het doctoraal examen theologie de heer H, J. Heering (Leiden). N. Z. H. T. M. Conferentie tusschcn directie en vakorganisaties. Gisteren heeft in het hoofdkantoor dei N.Z.H. aan de Leidschevaart te Haarlem de driemaandelij ksche conferentie tus- schen Directie en Vakorganisaties van het personeel plaats gehad. Allereerst is besproken de vergoeding van verblijfkosten bij dienst buiten het ambtsgebied. De Directie heeft toegestaan, dat de ontworpen regeling alsnog geldig zal zijn voor een tweetal niet in het ontwerp genoemde groepen en dat de regeling soe pel zal worden toegepast. Verhooging van enkele vastgestelde bedragen kon de Direc tie niet in overweging nemen. Voor een aantal oudere personeelleden in Waterland is bepleit, dat de Directie voor haar rekening wilde nemen de in- koopsom in het Onderling Ondersteunings fonds. Ofschoon de Directie van oordeel was, dat de betrokkenen bereids eerder in de gelegenheid zijn geweest om in dit op zicht voor hun belangen op te komen, heeft zij toegezegd een gedeelte der in koopsom voor haar rekening te nemen. Met de Vakorganisaties heeft de Directie overeenstemming verkregen omtrent een gewijzigde volgorde van oproeping van het hulppersoneel. De voornaamste wijziging bestaat hierin, dat diegenen der betrokke nen, die in het huwelijk treden, één jaar _na hun huwelijk in de groep „gehuwden" worden ingedeeld. Def* bepaling is con form de nieuwe Rijksregeling voor werk- loozenondersteuning. Op enkele personeelleden heeft de Directie moeten toepassen een boeteopleg ging wegens niet behoorlijke invulling van de staten van dienst- en rusttijden. De Vakorganisaties hebben gevraagd om een anderen vorm van straf. De Directie heeft gewezen op de toepassing bij uitzondering van geldboete, doch zegde toe, een anderen vorm van correctie te zullen overwegen. Voor eenige functionarissen in Water land heeft de Directie wijziging van titel toegezegd. De onderhoudsploegen in de remise Leidschevaart te Haarlem hebben doen vragen om een eenigszins verbeterde rege ling voor de vrije Zondagen, waaromtrent de Directie een nader onderzoek heeft toegezegd. Over het onderwerp „jeugdige opstap- conducteurs" is eenigen tijd van gedachten gewisseld, waarbij is gebleken, dat de Di rectie toepassing van dit instituut in de tegenwoordige tijdsomstandigheden on vermijdbaar acht. Voorts zijn nog aan de orde gesteld een vraag omtrent het tarief en is een uitvoe rige bespreking gevoerd over de exploita tie van autobussen. Ten slotte heeft de rondvraag aanleiding gegeven tot het behandelen van enkele aangelegenheden van ondergeschikten aard. LEZING VAN Dr. M. D. HORST. Over „Drinkwater voor dieren". Dr. M. D. Horst, directeur van den Ge neeskundigen Dienst hier ter stede, hield gisteravond een lezing voor de Leidsche Geitenfokkers Ver. in 't Instituut voor Tropische Geneeskunde over het onder werp: „Drinkwater voor dieren". Een film lichtte het gesproken woord toe. Na een kort openingswoord van den voorzitter, die speciaal dr. Horst welkom heette, alsmede den afgevaardigde van den Politiebond voor Dierenbescherming en mededeelde dat van Dierenbescherming bericht van verhindering was gekomen, verkreeg de spreker het woord. Di'. Horst begon met zijn dank uit te spreken aan prof. Flu, die door gelegen heid te geven om in de collegezaal bijeen te komen en de film ter beschikking te stellen dezen avond mogelijk maakte. Gaarna had spr voldaan aan de uitnoo- diging om deze lezing te houden daar uiteraard al wat de volksgezondheid en de volksvoeding aangaat, zeer sterk zijn be langstelling heeft. Waar nu door middel van de geit, versche en prima melk onder de bevolking komt, meent spr. dat meer intense bevordering van de geitenhouderij van veel belang is. Waar nu drinkwater ook voor het dier van zeer veel belang is. koos spr. boven staand onderwerp. Geheel zuiver water, aldus spr., komt practisch niet voor. Het neemt steeds zuur op uit de lucht en zout uit de aarde. Zout, gewoon keukenzout, komt er vooral in voor, hetgeen niet zon der waarde is. Gedemonstreerd werd het zoutgehalte van zeewater, water uit den Maresingel en duinwater. Duidelijk bleken de nuances, alleen gedistilleerd water be vatte geen zout, maar is dan ook practisch niet te drinken. Belangrijk zijn ook kalkzouten, in 't bij zonder jodium. Een te kort aan jodium i verwekt kropziekte, doch spr. meent dat krop bij geiten niet voorkomt. Dat frischheid van water van beteeke- nis is, is duidelijk, een onaangename lucht van water wijst op aanwezig zijn van rot tende bestanddeelen. Spr. wees er op, dat het gewenscht is geiten vrij te laten drinken. Slobbervoer is echter niet aan te bevelen, daarop is het darmkanaal niet ingericht. Zeer ge vaarlijk is bepaald nat groen voer, omdat het zeer sterk gisting in 't darmkanaal verwekt. Wat betreft besmettelijke ziekten, die gemeenlijk door water worden overge bracht, Cholera, typhus, dissenterie en ziekte van Weil, deze komen bij geiten niet voor. Paratyphus maakt een uitzon dering. dat kan voorkomen, al is 't zeld zaam. Wel komt voor de ziekte van Bang, Maltakoorts (febris undilans) doch in ons land hoogstzelden, al is 't van veel belang om er op te letten vanwege den heftigen aard der ziekte. Het gevaar voor overbrenging van infectie-ziekten door water is bij geiten zeer gering. Meer ge varen dreigen i.z. ingewandswormen. Bij deze parasieten onderscheidt men diverse familiën: de cysteden (lintwormen), ne- matoden, (spoelworm) trematoden (piatte wormen, leverbot). Voor deze laatste para siet, vroeg spr. speciaal aandacht en schetste door teekeningen de eigenaardige ontwikkeling en voorplanting van deze leverbot. Het diertje leeft in de galwegen en zuigt zich daar vast. Het is een typisch wezentje met een vrij ingewikkeld darm kanaal en een sterk ontwikkeld zenuw stelsel. De enkelvoudige leverbot is van dubbele geslachtswerktuigen voorzien en legt zelfbevruchte eieren. Komt het ei nu in 't water dan ontwikkelt zich het z.g. myracidium. Het myracidium zoekt nu een waterslak op en boort zich dan bij dit diertje in, liefst in de lever. In het lichaam van de slak ontwikkelt zich nu het myra cidium tot vele rediën; op hun beurt ont wikkelen zich uit de rediën weer cercariën, welke cerariën zich weer in het water be geven en zich als zg. cyste aan waterplan ten hechten. Deze cyste wordt vaak door een of ander dier met drinkwater opge nomen en dan ontstaat weer de leverbot. Groote Jioeyeelheden der leverbotten kun nen ernstig gevaar voor het leven van het dier opleveren. In sommige streken waar men rauwe geitenlever eet gebeurt het dat menschen leverbotten in de keel krij gen, die er een ontsteking verwekken, maar toch gelukkig weer worden uitge hoest. Zoover bekend, heeft men in andere organen van den mensch geen leverbot ten aangetroffen. Spr. vertoonde tenslotte een film (onder het microscoop gefotografeerd) van het leven van de schistosomum haematobium, behoorende tot een zustersoort van de leverbot, welke in het bloed leeft en ook door de huid van een mensch in de bloedbaan weet te dringen. In Nederland komt deze parasiet niet voor. Rediën ont wikkelen zich hier niet, overigens is de ontwikkeling vrijwel gelijk. Voi verbazing zagen de aanwezigen de wonderen die zich voltrekken in de voor het bloote oog onzichtbare wereld. Na het stellen van eenige vragen en een hartelijk dankwoord van den voorzitter, ging ieder zeer voldaan naar huis. VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE ONTWIKKELING. Voordracht over „Het gebed van den Onwetende". De V.C.O. hield in het gebouw Rehoboth haar eerste vergadering. Om 8,15 uur opende de voorzitter, de heer J. Langeveld, na het gemeenschap pelijk zingen van een lied, de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette de aanwezigen van harte welkom. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovelen wa ren opgekomen om kennis te maken met het werk der V.C.O. In het bijzonder werd mevr. Rensink verwelkomd, die zich gaarne bereid had verklaard eenige liede ren ten gehoore te brengen. Daarna begon de voorzitter zijn rede over „Het gebed van den Onwetende" van Multatuli. Het gebed van den Onwetende, aldus spr., is nog steeds actueel en zal het blij ven zoolang de bidder, die Multatuli laat spreken, een type is, dat. gedrongen door het natuurlijk en zedelijk kwaad, naar een theodicee zoekt. De Onwetende, die het voor mogelijk houdt, dat goden grin nikend dansen om het lijdend schepsel, staat niet boven den heiden, die zijn goden nog geen zedelijke volkomenheid toeschreef. Maar de bidder weerspreekt zichzelf: „Hij is er niet, of Hij moet goed zijn". „Gods goedheid is zoo verknocht aan zijn Godheid, dat Hij even noodzake lijk goed is als God", aldus Calvijn. Is dit erkend, dan ligt een moeilijke theodicee voor de hand, die de Voorzie nigheid moet verzoenen met het kwaad. Maar er is geen enkele, zelfs geen wijs- geerige theodicee zonder gebrekkigheid. De waardeering van het kwaad zooals Jacob Bóhme die gedacht heeft, nadert de christelijke: „in ja en neen bestaan alle dingen". In het kwaad is het bestaan van het tegendeel verondersteld; Multatuli's eigen woora is hier toepasselijk: „Aan de duisternis ontleen' het licht zijn glo rie". Maar ook het kwaad in betrekking tot den mensch: het lijden, openbaart zijn nut in de opwekking van enorme zedelijke krachten. Dat ait nut slechts mogelijk, en niet noodzakelijk is, dat het zelfde lijden zoowel doeltreffer als doel- misser kan zijn bewijst niet de gebrekkig heid van het openbaringsmiddel, maar BINNENLAND. Hamsteren veroorzaakt prijsverhooging. (3de Blad). Op 25 October wordt de heer A. J. Meyerink, nestor van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen 70 jaar, (Binnenland, 3de Blad) De heer Gottfr. H. Crone over de nood zaak van verlaging der lasten. (Binnenland, 3de Blad) Euwe staat ongunstig in de afgebroken derde partij tegen Aljechin. (Sport, 2de Blad). BUITENLAND. De hertogin van Kent is een zoon ge boren (Buitenl., 1ste Blad). Lansbury afgetreden als leider der Lagerhuisfractie van Labour en opgevolgd door Attlee (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. een verkeerd gerichten wil. Zoo is de ont kenning aan het slot een sprong over de grens van het kennen; zij is gewild, maar niet beredeneerd. De klacht over gebrek aan openbaring keert zich dus tegen den klager zelf. Openbaring, als waarom gebeden is, is stuwing tot bekeering, bekeering als hier onuitgesproken verondersteld, is koers wijziging van den wil door den hoogeren Wil. „De wijze „die wel weet" is dus niet een verlichte, maar 'n overgegevene. Voor deze is zijn kruis een teeken en tevens een kracht, die het laatste kruiswoord zijns Meesters tot het zijne maakt: „In Uw handen. Vader!" Na deze rede volgden zang van mevr. Rensink en declamatie van den heer He- derik. Hierna nam de voorzitter wederom het woord om een uiteenzetting te geven van het doel en streven der V.C.O. Bij het slotwoord dankte spr de mede werkers van dezen avond en in het bij zonder mevr. Rensink voor het door haar gebodene en de toehoorders voor hun be toonde belangstelling. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-adsistent zijn geslaagd de dames M. J. van Pelt 'Den Haag), G. J. Heyl (Warmond) en G. C. G. Ravesteyn (Hillegersberg). Maandagavond a.s. komt de heer Casper Höweler in het Leidsche Volkshuis een lezing houden over Bach's Matthaus- passion. De zeer bijzondere wijze waarop deze musicoloog ons inzicht in de muziek weet te verrijken, zal zeker voor menigeen een aansporing zijn dezen avond te komen bijwonen. Het gesproken woord zal boven dien door muzikale toelichting worden verduidelijkt. Op Woensdag 16 October a.s. van 23 uur namiddag wordt gelegenheid ge geven tot kostelooze inenting en herinen ting in een van de benedenlokalen van het perceel Mare 13a, waarin is gevestigd het bureau van den geneeskundigen dienst. Tengevolge van het vlam vatten van het houtwerk van een aquarium is gis termiddag omstreeks 4 uur een begin van brand ontstaan op den zolder van het per ceel Voorste Zandstraat 2a, bewoond door A. van G. Het vuurtje werd ontdekt door een sur- veilleerend politie-agent, die met eenige burgers de vlammen met emmers water doofde. De schade is slechts gering en wordt door verzekering gedekt. Aangezien de brand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, rukten beide motorspuiten uit. Zij behoefden evenwel geen dienst te doen. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Aldabi, Alpnacca, Alpharat, Alwaki, Baloeran. Chr, Huygens, Cottica, Dempo, Johan de Witt, Johan van Oldenbarnevelt, Kota Gede, Kota Nopan, Kota Radja, Marnix v. St. Aldegonde, Poelau Bras, Poelau Roebian, Simon Bolivar, Staten dam, Venezuela, Volendam. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 cent per woord.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1