LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag October 191'S NAGEKOMEN BERICHTEN. BINNENLAND. BUITENLAND. GEMEENTERAAD V. LEIDEN UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. dat het beroep aan het slot van de rede- Toering van den Abessljnschen vertegen woordiger reeds betrekking heeft op het den Baad voorgelegde ontwerp-rapport. waarover pas Maandag zou worden ge stemd. De zitting van den Volkenbondsuaad was hiermede ten einde. Woensdag zitting *--- de Assemblee. In verband met het Itaüaansch-Abes- silnsche geschil Ls de Assemblée tegen Woensdagmiddag 4 uur bijeengeroepen. Het verluidt, dat haar zal worden voor gesteld een z.g. coordinatie-commlssie voor de sanctlemaatregelen te benoemen. Deze commissie zal een program, moeten opstellen voor progressieve sanctiemaat regelen en op de ten uitvoer legging daar van toezien. Het rapport van de commissie van zes gereed. De commissie van zes heeft gistermid dag in een zitting van drie uur die werd geleid door den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken, haar taak vol bracht. De commissie heeft de documenten, die door Abessynië en Italië ziin overhandigd, onderzocht en een rapport uitgewerkt over de gebeurtenissen van de laatste dagen. Naar verluidt bevat dit rapport slechts een uiteenzetting der feiten, waaruit de raad de politieke en juridische conse quenties heeft te trekken. In deze opsomming der feiten zou dui delijk tot uiting komen, dat Italië ver antwoordelijk moet worden gesteld voor bet uitbreken der vijandelijkheden. Grandi bij Hoare. Betreffende het onderhoud, dat de Itallaansche ambassadeur, Grandi, met den Britschen minister van buitenland sche zaken, sir Samuel Hoare, heeft ge had, wordt het volgende gemeld: Toen Grandi sir Samuel Hoare ont moette, las hij den Britschen minister een telegram en een persoonlijk schrijven van Mussolini voor. Het telegram zoowel als het schrijven waren in de Itallaansche taal gesteld. Grandi overhandigde den nemens, de zaak uit diens handen te document. In zijn mededeelingen aan de Engelsehe regeering verklaart Mussolini, dat Groot- Brittannië de Italiaansche houding ver keerd begrijpt, en dat hij, Mussolini, het niet eens is met de Britsche opvatting, dat de negus iedere overeenkomst betref fende de Italiaansche expansie in. Abes synië moet goedkeuren. Voorts verklaart de duce, dat Italië den Volkenbond slechts zal verlaten, Indien het daartoe gedwongen zou worden. Het wenscht de vijandelijkheden te beperken tot een koloniale expeditie en haar uit breiding tot andere gebieden te vermijden. In het verloop van het onderhoud, dat door den Itallaanschen ambassadeur was aangevraagd, verklaarde sir Samuel Hoare, dat ook Italië gedurende het geheele con flict de houding van Engeland verkeerd begrepen heeft. Voorts gaf hij als zijn meening te kennen, dat de militaire actie, welke door Italië is ondernomen, minstens iederen vooruitgang in de richting van een mogelijke regeling uiterst moeilijk heeft gemaakt. Op het Italiaansche voorstel, gemeen schappelijk en gelijktijdig de voorberei dende maatregelen in de Middellandsche Zee ongedaan te maken, is Sir Samuel Hoare, naar verluidt, in het geheel niet in gegaan. Naar verder verluidt, zal een formeel antwoord aan Mussolini niet gegeven wor den, daar van Britsche zijde niet het voor nemen tiestaat, de drie mogendheden-be- sprekingen opnieuw te beginnen. Het conflict ligt. volgens Britsche opvat ting, in handen van den Volkenbond en de Britsche regeering is geenszins voor nemens, de zaak uit diens handel te nemen. Amerikaansch embargo op wapens. President Roosevelt heeft door den mi nister van buitenlandsche zaken. Huil, een proclamatie doen publiceeren, waarin wordt erkend dat tusschen Italië en Abes synië de staat van oorlog bestaat, en dien tengevolge krachtens de neutrallteitswet de uitvoer van oorlogsmateriaal verboden is. Ieder Amerlkaansche staatsburger, die vrijwillig transacties met een der partiien afsluit, doet zulks op eigen risico. Men maakt hieruit op, dat de Ver. Staten geen schepen of ladingen, die voor een der beide oorlogvoerende partijen bestemd zijn, zul len beschermen. Zij zullen zich dus niet verzetten tegen een blokkade of ander ge meenschappelijk optreden en zullen waar schijnlijk niet blijven staan op neutrale handelsrechten. Egyptische steun aan Abessynië. De Koptische patriarch te Cairo en Prins Omar Toessoen hebben een gemeenschap pelijke oproep tot het publiek gedaan, om geldelijken steun aan Abessynië te verlee- nen. De patriarch hééft als eerste inge schreven voor een bedrag van ongeveer f. 3000. Besmettelijke ziekten in de Italiaan sche koloniën? Naar de „Sunday Chronicle" meldt, heeft de Internationale Sanitaire Commissie te Genêve aan de haven-autoriteiten in alle deelen der wereld vertrouwelijke instruc ties doen toekomen, waarin verzocht wordt, bij de inklaring van Italiaansche schepen de strengst mogelijke sanitaire maatrege len te nemen, daar in Eritrea en in Somali- land besmettelijke ziekten zijn uitgebroken, die gemakkelijk naar andere landen zou den kunnen worden overgebracht. Daar de Italiaansche regeering een scherpe censuur heeft ingesteld, is de om vang der epidemics niet bekend doch men beweert, dat talrijke personen, die aan de besmettelijke ziekten lijden, naar een eiland in de nabijheid van de Grieksche kust zijn gebracht. Van Itallaansche zijde wordt dit beslist ontkend. EEN KONINKLIJK WOORD. INZAKE DE TEMPERING VAN DE OORLOGSSTEMMING. Zooals wij Vrijdag hebben vermeld is door 350 artsen, specialisten en psycho logen een adres gericht tot de staatslieden van de wereld, waarin zij een beroep doen op hun invloed tot tempering van de oor logsstemming. Naar aanleiding hiervan heeft Hare Majesteit Koningin Wilhelmina het vol gende telegram gezonden aan den voor zitter van de commissie Inzake oorlogs- profilaxe van de Ned Maatschappij tot bevordering van .geneeskunde: ,,U dankend voor de tóezending van het adres dat U met Uwe vakgenooten uit andere landen tot de Staatslieden, aan wie de volkeren hun lot hebben toevertouwd, gericht heeft, geef Ik U de verzekering dat dit tot nadenken stemmend geschrift Mijn volle aandacht en belangstelling heeft en dat Ik met Uw bij uitstek practisch en reëel standpunt van harte Instem. Ik vertrouw dat het zijn invloed niet zal missen op de geestesgesteldheid van vol keren en staatslieden. God geve dat de onderscheidene volken, gedrongen door een juist inzicht in het vreeselijke van den krijg, zich in hun waarachtig belang bereid Wonen tot vreedzame samenwerking voor het welzijn der menschheid in het algemeen. Voor de staten, in het bijzonder voor die staten, die lid van den Volkenbond zijn, ligt hier een schoone taak". DE OORLOG IN ABESSYNIË. Protest uit Abessynië. ADDIS ABEBA. 7 Oct. (Reuter». De minister van Buitenlandsche Zaken van Ethiopië heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond het volgende telegram gezonden: „Italiaansche troepen, ondersteund door 20 vliegtuigen hebben Zondag Adoea be zet. Later werd Adigrat genomen. Onze troepen bevinden zich buiten Adoea. Wij hebben ons uit de gevaarlijke zóne terug getrokken, De Italiaansche aanval od Ethiopië werd sedert maanden voorbereid, terwijl de wapenleveranties aan Ethiopië, welke voor de verdediging waren bestemd, systematisch werden afgewezen. De aanval had plaats in gebieden, waar de grens door verdragen definitief was vastgelegd". Uit den Volkenbond. OENEVE, 7 Oct. (Reuter). De Fran- sche vertegenwoordiger heeft zich zijn standpunt inzake het rapport der com missie van zes voorbehouden en zal het rapport zelfstandig interpreteeren, zoodat de vraag blijft, welke conclusie de Volken bond zal trekken. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter de loco-burgemeester, wet houder J. Splinter. Na goedkeuring der notulen, doet de VOORZITTER mededeellng van de inge komen stukken, waaronder missives van Ged. Staten houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Van H.M. de Koningin is een dankbetui ging ingekomen op de door het gemeente bestuur ter gelegenheid van Haar verjaar dag gezonden gelukwenschen. Aan den burgemeester is verlof verleend om zich van 4 October tot 3 November buiten de gemeente op te houden. Mevr. Braggaarde Does heeft een motie aan den Raad toegezonden, om zich op de c.v vergadering uit te spreken voor de wenschelijkheld, dat aan valide werk- loozen. gesteund door de Gemeentelijke Commissie voor M. H„ wordt toegestaan, vooortaan slechts éénmaal te stempelen. Over de wijze van behandeling zal aan het einde der vergadering worden beslist. Verschillende andere stukken worden in handen gesteld van BJ en W. voor prae- advies. De VOORZITTER richt namens den burgemeester eenige hartelijke woorden van afscheid en waardeering tot de afge treden wethouders Qoslinga en Romijn. Beiden hebben getoond over uitnemende bestuurscapaclteiten te beschikken en heb- iben naar hun beste weten de belangen der gemeente gediend. De burgemeester zal hun degelijke adviezen en prettige samen werking ten zeerste missen en dankt voor hun onbaatzuchtigen arbeid in het be lang der gemeente verricht. (Applaus i. De heeren GOSLINGA en ROMIJN dan ken voor de waardeerende woorden. De raad hecht zijn goedkeuring aan het. besluit van het college van B. en W. om de gouden koets uit de Lakenhal te schen ken aan de 3 Octobervereenlglng. AGENDA. lo. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend be last met het sluiten van huwelijken. (181) De heer DE VRIES zal zich van stem ming onthouden, daar hij onder de aan bevolen ambtenaren niemand kan vinden, v.'ien hij zijn stem zou kunnen verleenen. Z. 1. zijn dezen niet de meest aangewezen personen oni het gemeentebestuur bij der gelijke belangrijke plechtigheden als het sluiten van huwelijken te vertegenwoor digen. Benoemd wordt de heer J. J. van Stralen. 2o. Aanwijzing van een candidaat voor de benoeming van een Commissaris van de N.V. Leidsche Duinwater-Maatschappij. (182) De heer VAN ES beveelt ln rlc-ze vaca ture den heer Goslinga aan. Gekozen wordt de heer Goslinga. 3o. Benoeming van twee Curatoren van het Gymnasium. (180) Herbenoemd worden prof. dr. J. A. J. Barge en prof. dr. F. Muller Jzn. a. Praeadvies op het verzoek van den heer S. van Nooten om ontslag als lid van het bestuur der Stedelijke Werkinrichting. (190) Conform besloten. b. Benoeming van een lid van het be stuur der Stedelijke Werkinrichting. (191) De heer ROMIJN vraagt dit punt aan te houden ln verband met reorganisatie plannen. De heer DE REEDE onderschrijft de bezwarén van den heer Romijn niet en wil van geen uitstel weten. Ook wethouder VAN STRALEN voelt niet daarvoor. Benoemd wordt de heer G. E. E. Kuyn- tjes. 4o. Praeadvies op het verzoek van mevr. C, E. S. Sypkens geb. van Oosten Slinge- land om ontslag als regentes van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huls. 'B (183) Conform besloten. 5o. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1934 op dat van 1936 van gelden in verband met de voldoening van onbe taald gebleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbruikt zijn van ver leende credieten, alsmede tot overbren ging van verschillende ontvang- en uit gaafposten van den kapitaaldienst. (188) Z. h. st. goedgekeurd. 6o. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen P, J. Keijzers te Bennebroek, strekkende lot vergoeding aan de gemeente van de schade, haar toegebracht door aanrijding van een ver- keerszuil. (184) Z. h. st. goedgekeurd. 7o. Voorstel: a. tot intrekking van het raadsbesluit van 24 Septemebr 1934, inzake over neming in eigendom, beheer en on derhoud bij de gemeente van de z.g. stortplaatsen van den Reinigings dienst aan de Zijl; b. tot het aangaan van een overeen komst van ruiling met de Provincie Zuid-Holland, betreffende eenige per- ceelen grond aan de Zijl. (185) Z. h. st. goedgekeurd. 8o. Voorstel: a. tot intrekking van het raadsbesluit van 27 Mei 1935, tot aankoop van strooken grond en water, kad. bekend ge meente Leiden Sectie M No. 4577 (ged.i van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen; b. tot het aangaan van een overeen komst van ruiling met de sub a ge noemde vennootschap betreffende grond en water beoosten de trambaan langs den Lammenschansweg. (186) Z. h. st. goedgekeurd. 9o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbetering van de Heerenstraat tusschen den Wltte- Singel en de Leliestraat en de verbetering van de verlichting in die straat. (187) Z. h. st. goedgekeurd. c. Voorstel tot beschikbaarstelling van een strook grond, gelegen tusschen de Oegstgeesterlaan en de Marlënpoelstraat, kad. bekend gsmeéïifë Lelden, Sectie L No. 629 (ged.). aan de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriclteit ten behoeve van den bouw van een transformatorhuisje. (192) Z. h. st. goedgekeurd. d. Voorstel tot verkoop van een gedeelte sloot achter de Rijn- en Schiekade, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie M No. 3978 (ged.), aan de Vereeniglng „de Ambachts school" te Leiden. (193) Z. h. st. goedgekeurd. e. Voorstel tot verkoop van een strook bouwterrein aan de Timorstraat, kad. be kend gemeente Leiden, Sectie N nis. 207 (ged.) en 925 (ged.), aan W. Bink en A. P. Valk, q.q. te Leiden. (194) Z. h. st. goedgekeurd. KORENBOND „DE RIJNSTREEK". De Korenbond „De Rijnstreek" zal op Woensdag 9 Oct. a.s. haar 15-Jarlg bestaan eenlgszins feestelijk herdenken en wel met het houden van een Zangersdag. Des mor gens te 9 uur zal in de kerk „De Goede Herder", Zoeterwoude, Hooge Rijndijk, een plechtige H. Mis worden opgedragen door pastoor Beukers te Leiden, Voorzitter van de Ned. St. Gregoriusvereenigtng. De zan gers van den Korenbond zullen onder lei ding van dr. Bruning de gezangen ten ge- hoore brengen. Des middags te half 3 ls er een Plechtig Lof en tusschen de H. Mis en het Lof zal Dr. Bruning een causerie houden, toege licht met gramophoonplaten. ALPHEN. Bijdrage Rijnlanrtsch Borgstellingsfonds. B. en W. stellen den raad voor de in het adres van net bestuur van het Rijn- landsch Borgstellingsfonds gevraagde medewerking te verleenen door het ver- stiekken eener rentelooze loening van f, 1844, waaraan B. en W. de volgende voorwaarden zouden willen verbinden: le dat de kapitaalsbijc'rage van. 'net Rijk ten minste gelijk is aan de gezamenlijke bij dragen van de gemeenten, de plaatselijke orisls-comité's en het nationaal crisis comité; 2e. dat de ieenlng in haar eheel zal moeten worden afgelost na schrifte lijk gedane opzegging, bij welke opzegging een termijn van drie jaren in acht moet worden genomen; 3e. dat de leening ter stond in haar geheel opvorderbaar is bij faillissement of opheffing van de Stich ting of wanneer zij surséance van betaling of dwangaccoord aanvraagt. BOSKOOP. TERAARDEBESTELLING VAN PASTOOR DAALMANS. Groote belangstelling. Zatèrdagmorgen had onder zee oote deelneming de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Pastoor G. Daalmans alhier. De meeste geestelijken uit het Dekenaat Gouda en vele oud-kapelaans, die onder pastoor Daalmans hadden gestaan, waren op het Priesterkoor aanwezig. Wij zagen o.m. de oud-kapelaans Hofstede, Persoon, Veldhuis, Sprenger, Braak en Van Seggelen, verder vele geestelijken uit de geheele omgeving. Voorts merkten wij op het Dag. bestuur der gemeente, met den burgemeester mr. E. P. Verkerk, de wethouders Guldemond en Van Gelderen en den gemeentesecreta ris, den heer W. Trapman. Verder waren nog aanwezig dr. A. S. Kater, huisdokter van den ontslapene, notaris Houtzagers, de R.K. raadsfractie en afgevaardigden van verschillende R.K. standorganisaties. De plechtige Rouwmis werd opgedragen door den heer B. M. J. van Rooy, Deken van Gouda, geassisteerd door kapelaan J. Stroek als diaken, paster Joh. Fase, zoon der parochie als subdiaken en kapelaan C. M. Broers, als ceremonlaris. Kapelaan Th. J. van Seggelen, sprak als ex Test. na de Heilige Mis êen kort af scheidswoord waarin spr. gewaagde van het vele, dat pastoor Daalmans heeft gedaan voor Boskoop waar hij bijna 26 jaar mocht werkzaam zijn en zooveel tot stand heeft gebracht waarom spr. de geloovigen dan ook sterk aanspoorde hun ontslapen Herder in hun gebeden te gedenken. Tijdens de Heilige Mis, stonden vier jon gens gekleed in hun uniform van de K.J.C. bij de lijkkist opgesteld. Het zangkoor „St. Caecilia" zong o.m. te plechtige Requiem van Perosl. Door acht leden der St. Josephgezellen- vereeniglng werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen, waar het ln het Priestergraf werd bijgezet. Zeer vele geloovigen sloegen vanaf het Kerk- en Schoolplein den laatsten tocht van hun ontslapen Herder gade. LEIDERDORP. Het bazar-comité van „Het Groene Kruis" kwam in vergadering bijeen. In deze bijeenkomst, die stond onder leiding van den burgemeester, werd besloten dat de bazar zal worden gehouden begin Febr. 1936. Door B. en W. is een Commissie be noemd voor den landbouwsteun. Deze com missie bestaat uit de heeren Weth. P. Boot Jr. voorz., J. Rijnsburger Pzn, lid werkge ver en A. Verbeek, lid werknemer. KATWIJK AAN ZEE. AFSCHEIDSPREDIKATIE VAN Ds. W. M. A. KALKMAN. Tweeduizend toehoorders luisteren naar hem. De Nieuwe Kerk was gisteravond tot in de uiterste hoeken bezet er waren meer dan tweeduizend personen aanwezig ter gelegenheid van de afscheidspredikatie van ds. Kalkman. Wij merkten o.a. op burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, ds R. P. A. Rutgers, ds. P. Pxas en de overige leden van den Kerkeraad. leden van de Kerkvoogdij en Notabelen; ds. E. Warmolts van Katwijk a. d. Rijn, ds. Th. J. H. Steenbeek van Valkenburg, ds. J. van Noort van Noordwljkerhout. De voorzang was ps. 43 3 en 5 en het voorgelezen Schriftgedeelte Handelingen 20 1732. Nadat ds. Kalkman in gebed was voorgegaan, sprak hij o.a. het volgen de: Voor de laatste maal kom ik u als uw eigen herder en leeraar het woord des Heeren brengen aldus spr. Na ruim acht jaren hier werkzaam geweest te zijn u te verlaten, voelt thans mijn hart, dat schei den pijn doet. Als banden worden losge maakt en verbroken maakt een droef geestige stemming het hart somber. Op mij maakt het vertrek een pijnlijken in druk, In deze wereld houdt niets stand, Mies wisselt en verandert. Veel liefde heb ik op mijn weg hier ondervonden, die niet uit mijn hart zal gaan. Ook gebrek aan liefde en toegenegenheid van anderen. Een ieders werk ligt voor den Almachtige. Ik wil alles begraven en vergeten en zóó gestemd voor u staan. En nu wil ik vragen: „hoe bevindt gij u, en wat gaat er in u om?" Spr. denkt aan zijn groot aantal catechisanten, aan hen. die hij tot lidmaat heeft aangenomen en bevestigd heeft. Deze scheidingsrede heeft veel te zeggen tot u en mij. Mogen wij zoo gestemd zijn, dat we ons verootmoedigen voor veel dat ons aanklaagt. Onwankelbaar is, dat Christus tot in eeuwigheid dezelfde ls. Na het zingen van ps. 42 4 en 7 las ds. Kalkman den tekst uit Handelingen 21 14 „En als hij zich niet liet afraden, hielden wij ons tevreden, zeggende: De wil des Heeren geschiede". Toen doorleefde de Kerk haar lentetijd, toen was het anders dan nu. Nu slaapt de Kerk haar winter slaap. Toen waren er gemeenten, zooals die te Rome, die het geloof over de geheele wereld verkondigden, mannen, die er hun leven voor opofferden. Die winterslaap ligt aan u en mij. Wat Paulus was, was hij niet uit zich zelf. God had Paulus gesteld om op te bouwen, wat hij vroeger verwoest had. Spr. liet duidelijk het verschil tus schen Saulus en Paulus uitkomen. Ten slotte werd hij een Paulus. Hij had een moeilijk deel van zijn leven achter zich. Hij had vrucht op zijn werk gezien. Maar toch was het een moeilijke tijd geweest. De iheele machtige wereld stelde zich tegen hem. Maar het zwaarste noodweer zou hij nog krijgen. Hij nam afscheid, verma nende in Jezus te blijven. Men trachtte hem van zijnvoornemen om naar Jeruza lem te gaan af te brengen. Maar Paulus zei: „ik ga." Hij had alle gemeenten tegen zich, eigen vleesoh en bloed. Hij ge voelde zich gebonden door den Geest. Ons gebrek is, dat het geslacht der Paulussen nagenoeg uitgestorven is. Wat waren de gemeenten door hartelijke liefde verbonden. Paulus had er met zegen ge werkt. Het is opmerkelijk, dat de Heilige Geest het krachtigst was ln de gemeen ten, waar den leeraar de grootste liefde werd toegedragen. Het kon wel eens wezen, dat ze een slechter leeraar kregen en dat de bloeitijd voorbij zou zijn. Tra nen en beden bleken vruchteloos. Paulus bleef onverzettelijk Toen bleek het geloof ook bij hen liefde; alles gebeurt niet bij gevoel, maar komt uit Gods had. Paulus was gebonden aan den Geest. Het bleek hg Gods raad bepaald te zijn. En tegen Gods wil, wilden zij Paulus niet houden. Zij lieten hem gaan met tranen in de oogen, want „de wil des Heeren geschiede". Na het zingen van Gez 21 4 en 5 zei spr. met een bewogen hart sta ik voor u. We gaan van elkaar na ruim 8 jaar met elkaar verbonden te zijn. In mijn heen gaan zie lk niet anders dan de wil des Heeren. Het is zeer troostrijk voor een leeraar als hij zich gebonden weet door den Ceest. Ik getoolze ker, dat 't in Gods weg is u te verlaten en naar Amsterdam I te gaan. Voor u, wordt in komen en gaan Gods wil volbracht. Moge het u gaan, zoo als het bij Paulus ging. .Ik kwam hier met een doel. Dat doel was, om u de boodschap van het Evangelie te brengen in al zijn omvang. Personen heb ik niet bestreden, maar beginselen wel. Ik heb die bestreden zonder aanzien des persoons Soms moest ik wel persoonlijk treffen, als er een gevaar was voor de ge meente Op alle terrein des levens heb ik van God getuigd en opgewekt voor Koning Jezus Ik heb mij geschaard in de voorste gelederen. Een niet gemakkelijke taak heb ik misschien mogen volvoeren. Toch heeft God het vereenigingsleven hier in grooten bloei achtergelaten. We hebben hier de Chr. Jeugdorganisatie en een Jeugdhuis, zooals er in menig dorpsge meente geen tweede te vinden ls. Ik heb hier moeite en strijd gehad. Gods genade make eiken tegenstander tot een voorstander. Met mijn gezin heb ik veel liefde ondervonden, de Heere vergelde u dat. Dank aan hen, die in den omvang rijken moeilijken arbeid aan mijn zijde hebben gestaan, ook aan de mannen, die in het Jeugdwerk hebben gearbeid. Ik denk aan hen, die we hebben moeten mis sen. Zoo vaak stond ik op den doodenakker te midden van hen, die het rouwkleed hadden aangetrokken. Maar ook waren wij verheugd en verblijd in de woningen, waar een bruiloftstafel was aangericht. Wat heeft mijn woord en vermaan bij u uitgewerkt? Ik dank u voor zooveel wel daden. die hier ten deel vielen. Vergiffenis vraag ik voor wat ik misdeed. In liefde en vrede roep ik u toe: „Vaart allen wel". Hierna sprak ds. Kalkman het dankgebed uit en liet ingen Ps. 27 7. Hierop sprak ds. Rutgers den scheiden den leeraar toe. Voor de vierde maal sta ik bij een afscheid. Na ds. Bolkestein, ds. Nauta en ds. Voorsteegh, zijt gij de vierde leeraar. Eerst sprak ds. Rutgers namens den ring Noordwijk. Altijd waart gij de hulpvaardige collega, aldus spr. Vervolgens sprak hij namens kerkeraad en gemeente. Bij de verdeeling van werkzaamheden hebt gij u gewijd aan den jeugdarbeid. Dat hebt ge gedaan volgens uw inzichten; velen hebben u niet verstaan en begrepen. De jeugdorganisatie en de vereenigingen danken u voor het werk in hun belang gedaan. Gij gaat naar de hoofdstad des lands. Deze heeft nog wel eens begeerlga blikken naar Katwijk aan Zee geslagen. Ds. Bolkestein en ds. Nauta hebben voor een beroep naar Amsterdam bedankt. Gij hoordet een roepstem van God en hebt aangenomen. U bent de tweede predi kant die van hier naar Amsterdam gaat, Bijna 50 jaaj geleden ging ds. Voorhoeve er heen. Ik wensch u Gods onmisbaren zegen toe! Het is een moeilijk, uitgestrekt arbeidsveld. De Heere zegene dan u en uw huis. Moogt gij tot een rijken zegen zijn voor uw gemeente over het IJ. Bij uw intrede werd u toegezongen van Ps. 121 het derde vers, laten nu zingen Ps. 121 4. Staande werd dit ds. Kalkman toegezon gen. Ds. Kalkman dankte ds. Rutgers, waarna hij den zegen uitsprak. Diep onder den indruk van dit afscheid verliet de grooten schare het kerkgebouw. GEEN UITVAARTCERTIFICAAT VOOR MOTORTRAWLLOGGER VERLEEND. Een geduchte tegenvaller! De heer Jac. v. d. Plas, wonende Scheve- ningerstraat 6 alhier, heeft kortelings den motortrawllogger KW 59 gekocht. Na het schip geheel klaar gemaakt te hebben, wat veel onkosten meebrengt, heeft hij zich een dezer dagen nogmaals tot de Visscherij- Centrale in Den Haag gewend. Hier werd hem medegedeeld, dat hem geen uitvaart- certificaat kon worden verstrekt. Dat dit een geduchte tegenslag voor den heer v. d. Plas ls, laat zich begrijpen, daar hij bij een vorig bezoek met den scheeps bouwer den heer Boot uit Woubrugge en een vertegenwoordiger van de Kromhout- motorenfabriek te Amsterdam den indruk had gekregen, dat geen belemmeringen voor hem het uitvaren in den weg zouden staan. o SASSENHEIM. Veel rumoer om een koffietent. Indertijd meldden wij reeds, dat een Leidenaar sinds eenigen tijd aan den Klinkenberg aan den Rijksstraatweg bij den spoorwegovergang onder deze gemeen te een koffietent exploiteert voor den ver koop van alcoholvrije dranken enz. Hij had daarvoor echter geen vergunning aan het gemeentebestuur aangevraagd. Toen herhaalde waarschuwingen niets gaven, werd door de politie diverse malen proces verbalen opgemaakt waarop veroordeeling door den Leidschen Kantonrechter volgde, in hooger beroep ook door den Haaeschen Rechtbank, zelfs bij aanvraag om cassatie bevestigd door den Hoogen Raad der Nederlanden Aangezien deze veroordeeling niets gaf, en de tent bleef staan achtte het ge meentebestuur den tijd gekomen om we gens verkeersbelemmerlngen in te grijpen. Na een eindwaarschuwlng en vordering om de tent op te ruimen, waaraan niet werd voldaan gaf toen het gemeentebe stuur last tot afbraak en opruiming onder toezicht der politie. De afbraak werd door de gemeente opgeborgen; de tenthouder kon een en ander tegen betaling der kosten terugkrijgen. De tenthouder nam een Leidsch advocaat in den arm. waarop de burgemeester voor de gemeente gedag vaard werd om in kort geding voor den President der Haagsche Rechtbank te ver- scbiinen. De elsch tegen de gemeente luidde: de tent weer op te b0"®?!1 schadevergoeding betalen van f. iu ne dag. De eisen werd echter door den «cen ter afgewezen en d° tenthouder we., op nieuw veroordeel-) In de kosten van h t geding en bovendien tot betalm- van f. 15 voor schadevergoeding aan de gemeente. o—2

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7