SCHERPE STRIJD OM ADOEA. Gistermorgen is deze plaats door de Italianen veroverd. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 7 October 1935 Groote vreugde in Rome. HET CONFLICT IN DEN VOLKENBOND VROUWEN EN DE OORLOG. AGENDA. VAN HET OORLOGSFRONT. Adoea gevallen. De „oorlog" bepaalt zich nog in hoofd zaak tot de streek rond Adoea. Daar is ver bitterd gevochten en tenslotte hebben de Italianen deze plaats, waaraan voor hen zoo'n smadelijke herinnering was verbon den de nederlaag van 1896 bezet. Hoe de verovering precies heeft plaats ge had is nog onzeker. Er loopen n.l. twee lezingen. Reeds Zaterdag kwam uit Addis Abeba bericht van den val. zoodat wij per bulletin daarvan mededeeling deden, doch later bleek, dat Adoea weer in handen der Abessijnen was Volgens de eene lezing zou de stad heroverd zijn, volgens de Italianen echter is de stad pas gistermorgen bezet. Hoe het echter zij, na zeer verbitterden strijd is Adoea door de Italianen veroverd. De Negus heeft aan Ras Imroe, de com mandant van de reserve in de provincie Goffam, bevolen de plaats in te nemen bij de Debratabor pas. die door Ras Kassa verlaten is. Ras Kassa heeft zich namelijk met 50.000 man naar het Noorden begeven, teneinde Ras Seyoem, den bevelhebber van Adoea, te hulp te snellen. Hij kwam echter te laat! Ras Seyoem heeft aan de autori teiten te Addis Abeba doen weten, dat in den omtrek van Bayete en Enguela hevig wordt gevochten. Volgens zijn telegram zouden de Abessijnen. die verwoed vechten, geweren en machinegeweren op den vijand veroverd hebben en den Italianen zware verliezen toegebracht hebben. Offi cieuze berichten melden nog, dat daar 85 Italianen gevangen zijn genomen. Omtrent de eerste bezetting van Adoea door de Italianen wordt nog medegedeeld, dat slechts bloedige gevechten, waarbij de Italianen gebruik maakten van alle be schikbare moderne wapenen, onder zware verliezen van belde zijden, tot dit succes geleid hebben. Er moet ook een strijd van man tegen man zijn gevoerd met bajonet ten en dolken. Uit Rome kwam gistermorgen volgend communiqué: ,,Den vijfden October is de Italiaansche vlag, die den achttienden Mei 1896 op het fort Adigrat naar beneden was gehaald, opnieuw op het vervallen fort geheschen door de troepen onder bevel van gene raal Tandini. Bevolking en priesters heb ben hun onderwerping aangeboden. Het inboorlingencorps heeft door ver rassende manoeuvres Amba-Raoeger in genomen, de verdedigers dezer stad terug gedreven en zich in het dal van Adoea verschanst. Het Iuchtwapen heeft met goed gevolg samengewerkt met de ver schillende marsch-colonnes. Generaal de Bono deelt mede, dat ..alle troepen buitengewoon groote moed- discipline en weerstandsvermogen aan den dag hebben gelegd. Tegen den avond werd halt gehouden in de toen bereikte stellingen. Pioniersafdeelingen en duizenden ar beiders zijn dag en nacht aan het werk en hebben reeds het muildierpad van de grens naar Adrigat in een straatweg ver anderd, die ook voor vrachtauto's bruik baar is. Tegen den avond hebben ook hoofden van de in de nabijheid gelegen plaatsen hun onderwerping aangeboden. Het tweede legecorps heeft bij het aan breken van den dag zijn opmarsch naar Adoea hervat. Van het Somalifront wordt gemeld, dat de Noord-Oostelijke afdeelingen na een korten strijd Gorlogoebi hebben veroverd. En daarop volgde gisteren de verove ring van Adoea en werd medegedeeld: Den zesden October, bij het aanbreken van den dag, hebben de troepen van het tweede territoriale legercorps den op marsch hervat, en te 10.30 uur zijn zij Adoea binnengerukt. De stedelijke autoriteiten, de geestelijk heid en een gedeelte der bevolking heb ben zich bij het commandement gemeld om uiting te geven aan hun onderwer ping. Een poging tot verzet van Dobra Sinna werd onderdrukt. Langs de nieuwe linie is reeds een ver binding tusschen de verschillende leger corpsen tot stand gebracht. Zoodra Mussolini de inneming van Adoea vernam, heeft hij den koning, die te San Rossore vertoefde telefonisch hier van in kennis gesteld, en het volgende te legram aan generaal De Bono gezonden: „De herovering van Adoea heeft de ziel der Italianen met trots vervuld. Aan u en aan alle troepen betuig ik mijn lof en de dankbaarheid van de natie". Rome was gisteravond feestelijk ver licht en bevlagd. Een groot aantal inwo ners die den Zondag te Ostia aan de zee of te Marino hadden doorgebracht verna men het bericht bij hun terugkeer. Alle voertuigen droegen opschriften, zooals: „Adoea ïs ons". Of de zin die voor kwam in het offlcleele communiqué waar in van de overwinning mededeeling werd gedaan. Groepen jongelieden en studenten trok ken door de straten met vlaggen en car tons met opschriften. Havas deelt mede dat de Italiaansche troepen die Adoea binnenrukten, een vrachtauto medevccrden, waarop een mo nument stond ter herinnering aan de sol daten, die in 18S5 gedood zijn. Dit monument werd direct opgericht. Over de geleden verliezen beschikt men over geen enkel betrouwbaar gegeven. De Abessijnen schijnen echter er in ge slaagd te Z'jn. zich terug te trekken naar een volgende linie, die op bijgaand kaartje is aangegeven. Daar denken de Abessijnen stand te kun nen houden. Op de andere gevechtsterreinen bepaalt de strijd zich in hoofdzaak nog tot lucht bombardementen, hoewel de Italianen toch langzaam vanuit Somali-land in opmarsch zijn. Volgens den specialen Havas-correspon- dent te Addis Abeba zou de post Oeal-Oeal, die na het incident in December door de Italianen was bezet, door de Abessyniërs belegerd zijn. Het radiostation Orahai.dat Vrijdag gebombardeerd en daarna hersteld was. is opnieuw gebombardeerd. Italiaansche vliegtuigen hebben Gorohai in Ogaden gebombardeerd. Hierbij zijn vijf dooden gevallen, terwijl vijftien personen werden gewond. Ook Sakota, een stad van 1500 inwoners op 160 K.M. ten Zuiden van Adoea gelegen, is uit de lucht bestookt, evenals Dessie, 250 K.M, ten Noorden van Addis Abeba gelegen. Ras Seyoem heeft medegedeeld, dat de Italianen de posten Wageta en Enguela hebben bezet. Er zouden aan beide zijden talrijke dooden gevallen zijn, o.a. vier Ita liaansche officieren. Boven het geheele ge bied vliegen Italiaansche vliegtuigen, waar van er verscheidene door vijandelijke ko gels getroffen zouden zijn. Daarbij moet ook graaf Cianp, de schoonzoon van Mus solini zijn! Bij het bombardement van Adoea zouden 40 vrouwen en 32 kinderen gedood zijn. Bij het treffen tusschen Aksoem en Adoea zou den 45 Abessyniërs en 21 Italianen zijn ge dood en 65 Italianen krijgsgevangen zijn gemaakt De nabij den berg Moessa Ali geconcen treerde troepen zouden 50.000 man, 70 tanks en een honderdtal vliegtuigen om vatten. De Abessyniërs hebben voorts nabij Aquite, aan het Noordelijk front, veertig krijgsgevangenen gemaakt. Vanuit Addis Abeba zijn machinegeweren en munitie naar Harrar onderweg. De toestand te Addis Abeba. De Abessljnsche regeering heeft het Ita liaansche gezantschap te Addis Abeba ver boden gebruik te maken van het zend station van dit gezantschap voor het ver zenden van telegrammen naar Rome en slechts de ontvangst van telegrammen toegestaan. De vrijheid van beweging van de leden van het gezantschapspersoneel is nu wat grooter. Zij mogen de terreinen van het gezantschap verlaten, doch slechts in ge zelschap van twee man der keizerlijke garde voor ieder lid van het personeel. Deze maatregel wekt den indruk van een soort gevangenschap. In verband met de geruchten over een te verwachten vliegeraanval op Addis Abeba hebben de boeren uit den omtrek der hoofdstad de laatste paar dagen slechts weinig levensmiddelen aangevoerd. Tal van vrouwen en kinderen verlaten Addis Abeba. De bescherming der vreemdelingen wordt buitengewoon effectief gevonden. Ieder vliegtuig in Abessynië is nu naar de hoofdstad geroepen. De machines worden tezamen gebracht in Addis Abeba, waar zij beschut worden verborgen. Men ziet in, dat zij eventueel van veel grootere waarde zul len zijn als communicatie-middelen met de buitenwereld, en ze mogen derhalve niet naar het front gaan om aan de militaire operaties deel te nemen. De vreemde officieren. De Zweedsche minister van oorlog heeft den vijf Zweedschen officieren, die sedert langen tijd als militaire Instructeurs in Abessynië verblijven, de vergunning voor verder verblijf in dat land ontnomen. In dien de officieren in Abessynië willen blij ven. moeten zij ontslag nemen uit den Zweedschen militairen dienst. Zij zouden daartoe besloten hebben. De Belgische militaire missie is even eens naar Brussel teruggeroepen. Het 1$ echter mogelijk, dat eenigen hun ner in Abessynië blijven om de leiding te nemen der gendarmerie, tot bescher ming van de buitenlanders. Nobelprijs voor Haile Selassie? Een bericht uit Stockholm meldt, dat In de pers wordt voorgesteld, dat Keizer Haille Selassie van Abessynië in aanmer king zal komen voor den Nobel-prijs we gens zijn bemoeiingen ten behoeve van aen vrede. WAT DOET DE VOLKENBOND? De Commissie van Dertien van den Volkenbondsraad heeft Zaterdagmiddag voor de Raadszitting het aan den Raad uit te brengen rapport definitief aange nomen en bovendien besloten een com missie van zes in het leven te roepen ter bestudeering van de door de Italianen en de Abessijnen ingezonden berichten aan gaande het uitbreken der vijandelijk heden. Rapport der Commissie van Dertien, Dit rapport bestaat uit twee deelen, 1. Een historisch overzicht en 2. een hoofdstuk over de omstandigheden en den aard van het geschil. Het rapport heeft ook nog een slotpara graaf. Deze bevat de aanbeveling dat de partijen onmiddellijk met de schending van het Volkenbondsverdrag zullen op houden. Het historisch gedeelte van het rapport geeft uitsluitend de voorgeschiedenis weer zonder eenig commentaar. Na een overzicht te hebben gegeven van de verschillende Internationale ver dragen, die Abessynië heeft aangegaan en die het volgens het Italiaansche memo randum niet heeft nageleefd, merkte de commissie in het 2e hoofdstuk op, dat wat de bijzondere verplichtingen betreft, die Abessynië bij de toetreding tot den Volkenbond heeft aanvaard, het opmer kelijk ls dat tot 4 September j.l. geen en kel lid van den Volkenbondsraad het noo- dlg heeft geacht te wijzen op deze bijzon dere verplichtingen en haar niet-nalevlng. Sedert 1923 toen Abessynië tot den Vol kenbond is toegetreden, ls geen enkel voorstel gedaan om den raad te verzoe ken aanbevelingen tot Abessynië te rich ten met betrekking tot de naleving van deze verplichtingen. De commissie komt verder tot de vol gende slotsom: Abessynië is toegelaten tot den Volkenbond en geniet daarom de rechten, en is gebonden door de verplich tingen van alle leden van den Volken bond. Het Volkenbondsverdrag, het Kel- logg-pact, het Italiaanseh-Abessijnsch- vriendschapsverdrag van 1928, de facul tatieve clausule van het Haagsche inter nationale gerechtshof zijn voor Abessynië en voor Italië plechtige verbintenissen dla^ het toevluchtnemen tot den oorlog uit sluiten voor de regeling van geschillen tusschen deze beide landen. Aangezien de feiten de taak van de commissie achterhaald hebben acht zij het niet mogelijk om, overeenkomstig het verzoek van Abessynië, een onderzoek te doen Instellen naar de klachten van het Italiaansche memorandum, maar de raad kan zekere punten in verband met deze klachten reeds vaststellen. Wat bijv. de onveiligheid aan de grenzen betreft, wijst de commissie erop, dat ook aan de gren zen van de Engelsche en Fransche gebie den klachten zijn voorgekomen, maar belde landen hebben deze incidenten steeds langs diploniatieken weg weten te regelen en zij hebben zich er rekenschap van gegeven, dat deze Incidenten niet met voorbedachten rade door de centrale re geering werden uitgelokt of aangemoe digd. Zij waren te wijten aan de slechte verkeerswegen en de moeilijkheid om de lokale autoriteiten aan de bevelen van de centrale regeering te onderwerpen. Geen van de drie nabuurstgten, Enge land, Frankrijk en Italië, heeft ooit een van deze incidenten onder de aandacht van den Volkenbond gebracht. Wat de afschaffing van de slavernij be treft, gebruikt de commissie de woorden van de deskundigencommissie over de sla vernij, die in haar rapport verklaarde dat betrekkelijk weinig vooruitgang ls gemaakt in de afschaffing van de slavernij in Abessynië, hoewel de keizer alles gedaan heeft wat in zijn macht staat. Ook acht de commissie in het feit dat de toepassing van het verdrag inzake den handel in wapenen tusschen Abessynië, Frankrijk, Engeland en Italië, wel eens reden tot klachten gegeven heeft, niet voldoende om aan te nemen, dat de Abessljnsche regee ring moedwillig en systematisch de be palingen daarvan heeft geschonden. Met betrekking tot het binnenlandsche bestuur van Abessynië wijst, de commissie er op, dat er op het oogenblik geen grootere wanorde en onveiligheid in Abessynië be staat dan in 1923, toen Abessynië tot den Volkenbond werd toegelaten. Integendeel, het land is thans beter georganiseerd en de centrale autoriteiten worden beter ge hoorzaamd. Welke ook de grieven van de Italiaansche regeering tegen Abessynië geweest mogen zijn, Italië heeft deze nim mer voor 4 September aan het oordeel van den Volkenbond onderworpen. Had Italië dit gedaan, dan zou de Volkenbondsraad zich zeker alle moeite hebben gegeven om den toestand te verbeteren. Bovendien had Italië na het sluiten van het vriendschap- verdrag van 1928, geschillen met Abessy nië aan de verzqjnings- en arbitrage-pro cedure kunnen onderwerpen. Op verzoek van Abessynië werd deze procedure toegepast voor het Wal Wal- tncident. Italië verklaarde onmiddellijk, dat het een slachtoffer van een aanval jvas en vroeg om verontschuldigingen en schadevergoeding zonder eenig nader on partijdig onderzoek. Naderhand stemde Italië toe dat de arbitrageprocedure ge volgd zou worden. Do commissie wijst er verder nog op, dat de beste manier om de Abessljnsche regee- ring te helpen om een snelleren vooruit gang te bereiken, gelegen was ln samen werking en bijstand die de Abessljnsche legeering uitdrukkelijk ln de Volkenbonds vergadering heeft verzocht en met welken wensch de raadscommissie van vijf reke ning heeft gehouden bij het opstellen van haar plan. Tenslotte zij nog vermeld dat de commis sie erop wijst, dat het Italiaansche memo randum op 4 September aan den Volken bondsraad is voorgelegd, terwijl Abessynië voor het eerst op 14 December 1934 een beroep op den raad gedaan heeft. In dien lusschentijd heeft Italië zich steeds verzet regen de behandeling van het geschil door den Volkenbond en ls voortgegaan met het zenden van troepen naar Oost-Afrika, Abessynië heeft van het begin van het geschil af een oplossing langs vreedzamen weg gezocht. DE ZWARTE AMAZONES VAN ABESSYNIË. (Door den specialen A.N.P.-correspondent Walter Collins). (Nadruk verboden). ADDIS ABEBA, October „Indien, on danks onze gebeden, de oorlog uitbreekt, zullen wij, vrouwen, weten op welke wijze wij onze pijnlijke en edele taak hebben te vervullen van het verzorgen der gewonden cn het zooveel mogelijk verzachten van de vreeselijke gevolgen van den oorlog". Deze woorden, gesproken door de Kei zerin van Abessynië ln haar per radio uit gezonden oproep aan alle vrouwen ter we reld, hebben alle moeders en vrouwen en zusters van dit land geïnspireerd. De le gers van Mussolini zullen bemerken, dat zij niet alleen stuiten op tegenstand der mannen, doch op dien van alle vrouwen in Ethiopië. De vrouwen van Abessynië staan koelbloedig tegen over de vreeselijke ge varen, die haar bedreigen. Zij schikken zich kalm ln het noodlot, dat over haar dreigt te komen. Zij schijnen zich er ge heel bij neer te leggen, dat de mannen hun leven opofferen ter verdediging van 't va derland. Meer nog: zij dringen er bij haar echtgenooten. haar broeders en haar zo nen op aan zich naar de vuurlinie te haas ten. Vele vrouwen geven zich zelfs vrijwil lig op om persoonlijk deel te nemen aan den strijd tegen de invallers. De nicht van den machtigen bevelheb ber Ras Tessama heeft zich zelf aan het hoofd geplaatst van een regiment ama zones, die thans gereed staan elk oogen blik naar het terrein van den strijd te vertrekken. ZIJ dragen een bijzonder uni form en zijn gewapend met revolvers. Een prinses aan het hoofd der troepen. Dan is er prinses Stefede, de tweede vrouw van het opperhoofd Ras Seyoum. Hij heeft het opperbevel over 150.000 tot 100 000 strijders ln het gebied van Tigre. De prinses helpt haar echtgenoot zooveel mo gelijk bij het gereed maken van zijn leger voor den strijd en zij heeft te kennen ge geven, dat zij mee ten strijde zal trekken. Wanneer haar echtgenoot er niet is, neemt zij het commando over de troepen, die haar zeer vereeren, op zich. De prinses is een mooie vrouw en haar lichte gelaats kleur doet bijna aan een Europeesche schoone denken. Vele vrouwen en zusters in het geheele land zijn voornemens met de verschillen de „oarticuliere" legers mede te trekken. Te Diredawa nebben vijftienhonderd vrouwen dienst genomen om als een vrou wen-bataljon naar het front te gaan. Het Roode Kruiswerk Wellicht meer in den geest van den op roep der Keizerin ls de groote krachtsin spanning van de vrouwen, die he Roode Kruiswerk voorbereiden. Verpleegsters "/orden met zorg opgeleid. Hospitalen worden ingericht. De directeur van de Bin nenlandsche Missie in Soedan (Ethiopi sche afdeellngi, dr. T. A. Lamble is op een persoonlijke ultnoodiging van den Keizer uit New York vertrokken en op weg naar Addis Abeba. Bij zijn aankomst zal hij de leiding op zich nemen van alle hospitaal diensten. Hier ln Addis Abeba zorgt de Ethiopische Vrouwen Vereeniglng waarvan tal van prinsessen lid zijn, voor verband en geneesmiddelen. Een andere patriottische organisatie, bestaande uit vijftienhonderd Abessljnsche vrouwen, onder leiding van prinses Wcl- zero Choahreghed, heeft de Keizerin aan geboden voor rekening van de leden te zorgen voor de voeding van 7500 soidaten. Deze vrouwen hebben groote hoeveelheden brood in poedervorm, gerookt vleesch en geconserveerde groenten bijeengebracht, een voorraad, die voldoende zou zijn voor de voeding dezer soldaten gedurende eenige maanden. Een primitief leger Dergelijke „rantsoenen" zullen ongetwij feld noodig zijn in het primitieve Abes sljnsche leger. De toestanden toch bij de groote troep zijn zeker moeilijk. Er ls een absoluut gebrek aan organisa tie. In één opzicht biedt deze toestand etn voordeel. Het beteekent, dat de soldaten ever het geheele rijk met grooten spoed ge mobiliseerd kunnen worden. Er worden geen kleeren of uniformen verstrekt, waardoor het vertrek der troepen zou wor den opgehouden. Er i5 geen gehechtheid aan de regelen der bureaucratie zooals in de meeste Europeesche legers. Maar het groote euvel is het gebrek aan ammunitie. Er kunnen gemakkelijk meer dan een millioen man worden gemobili seerd maar voorloopig zullen niet meer dan 750.000 soldaten het veld in worden gestuurd. Eu ae voornaamste reden hier van is, dat het onmogelijk ls wapens te vinden voor een millioen manschappen. De commissie wijst dan nog op de hou ding die Italië heeft aangenomen na de be slechting van het Wal Wal-geschll en ein digt. met de opmerking: dat zijn de om standigheden waaronder vijandelijkheden tusschen Abessynië en Italië zijn uitge broken. Volkenbondsraad bijeen. De openbare zitting van den Volken bondsraad is Zaterdagavond tegen zes uur begonnen. Aan den Raadstafel hadden plaats genomen de Italiaansche vertegen woordiger, baron Aloisl, en op verzoek van den Raadspresldent ook de vertegenwoor diger van Abessynië, Tecle Hawariate. De president van den Raad legde het rapport voor van de commissie van Dertien met de opmerking, dat de stemming over het rap port niet voor Maandag zou geschieden. Bovendien deelde hij mede, dat een aan vulling was verschenen. Dit amendement heeft den volgenden tekst: „Na de uiteenzetting van de omstandig heden van het geschil moet de Raad over eenkomstig artikel 15 van het Pact mede- deelen, welke oplossing hij het meest bil lijk en geschikt acht. De hem sedert de laatste zitting door beide partijen ter kennis gebrachte feiten maken het den Raad vooreerst tot drin genden plicht de eerbiediging van de uit HEDEN: Rehoboth: V.C.O. Spr. de heer Langeveld, 8 1/4 uur nam. Volkshuis: Lezing van Mej. E. C. Knap pert, 8 1/4 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stasevangelisatie 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Concert mej. Godefroy en Fred, de Nie. 8'/« uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 3 en 8 uur nam. Katwij k-aan-Zee (Gemeentezaal): Spreker de heer Siegelaar van Den Haag. 8 uur nam. Noordwljk-aa n-Z e e Julianaweg) Geref. Bond. Spr. ds. van Lokhorst van Hil versum. 7'/: uur nam. DAGELIJKS. Sted Museum de Lakenhal: Zllverten- toonstelllng tot 1 Noverber a.s. 50 cents. Woensdag en Zaterdag 25 cents. D1VEKSEN. Woensdag inst. Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau voor moeilijk» kinderen. Halfdrle tot halfvler. inenting tegen dlpnterie 45 uur nam. Woensdags: inst. v. Praeventleve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „Kleine Hartedief". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „De 4 Mailers". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u, n.m. „Koning tegen wil en dank". Zondagnam 4 uur en 8 uur. Ltdo-Theater Steenstraat 39. 8'A u. nam. „Helden van dezen tijd". Woensdag- en Zaterdagnam. Z>/> uur. Zondag nam. 2 uur. 4'/> uur en 8 u. 15. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat. 7 uur nam. „Het Engelsche huwelijk", lederen middag 2Va u. Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" eenter van nam. 8 uur tot vm. 8 uur alleen voor spoediecepten. Dt avond-, nacht- en Zondagdlenst dec apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 October as. waargenomen door de apotheken P. du Croix, Rapen burg 9, Telef. 807, E. B. de Metz, Korevaar- straat 51, Telef. 3553 en C. van Zijp, WU- helminapark 8, Oegstgeest, Telef, 274. het Volkenbondspact voortvloeiende ver plichtingen te eischen. De Raad beperkt zich er voor het oogenblik toe aan te beve len, dat onverwijld Iedere schending van het pact wordt vastgesteld. Hij behoudt zich voor later andere hem nuttig voorko mende aanbevelingen te doen". De vertegenwoordigers der belde partijen hebben vervolgens verklaard nog geen tijd te hebben gehad het rapport te bestudee- ren. Aloisl voegde hieraan toe, dat hij ten aanzien van den inhoud van het rapport alle reserves maakt. Hij hoopte Maandag, dus heden, zijn standpunt te kunnen mede- deelen. Hiermede was voor deze zitting de be raadslaging over het rapport ten einde. In de hierna volgende bespreking over de mededeelingen van Italië en Abessynië over de recente gebeurtenissen, verkreeg eerst Aloisl het woord. Hij las een lange verklaring voor, waarin hij de bemoeiingen van den Raad in den strijd te bemiddelen wel is waar erkende, doch er tegen protes teerde, dat de Volkenbond heeft geweigerd over te gaan tot een werkelijke bestudee ring van de toestanden in Abessynië, zooals door Italië was voorgesteld. Italië ls volgens Aloisi het slachtoffer geworden van een Abessljnschen aanval. Ten slotte kwam Aloisl terug op het begin September door Italië Ingediende voorstel Abessynië uit den Volkenbond te zetten, omdat het voor dit lidmaatschap onwaardig zou zijn. De vertegenwoordiger van Abessynië heeft den leden van den Volkenbondsraad een verklaring van zijn regeering overhan digd, waarin den Raad wordt verzocht te constateeren, dat 1. een oorlogsdaad van Italië aanwezig is in den geest van artikel 16 van het Vol kenbondspact; 2. door het optreden van Italië de in het eerste lid van dit artikel genoemde conse quenties zijn ingetreden. Tenslotte eischt de Abessljnsche regee ring van den Raad de verplichtingen, wel ke hij heeft op grond van artik. 16, tweede lid, na te komen en zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan de vijandelijkheden. Bovendien stelde de Abessijnsche ver tegenwoordiger voor dat de Raad Italië zou opwekken de militaire operaties te staken en een einde te maken aan den moord op de burgerbevolking. Hierop verklaarde de president van den Raad dat de Raad onverwijld moet over gaan tot de bestudeering der bij hem ont vangen ernstige mededeelingen. Voorstel instelling commissie van zes. Te dien einde stelde hij voor een uit zes leden bestaande commissie te benoemen, welke vóór Maand»- den Raad rapport zou moeten uitbrengen. Tot deze com missie behooren de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk. Denemarken. Roe menië. Portugal en Chili. De Raad keurde dit voorstel zonder be raadslaging goed evenals het voorste' van Eden, dat deze commissie direct nog haar werkzaamheden moest beginnen. Ten slotte verklaarde de Raadspresidefit. a—3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6