Hollandsch Bloembollenkweekers' Genootschap. lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 30 September 1935 Algemeene Vergadering te Haarlem. VISSCHERIJBERICHTEN. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd Rede van Goebbels. De synode der Oud-Pruisische Unie is beëindigd. Aan het slot der bijeenkomst werden eenige resoluties aangenomen, waarin de voorstellen van den rijksmi nister voor kerkelijke aangelegenheden, dr. Kerrl, werden verworpen De confessioneele kerk, aldus wordt in een der resoluties verklaard, zou een fi nancieel bestuur van de kerk door de rc- geering slechts dan kunnen aanvaarden, indien de regeering zich tevreden stelt met het recht van toezicht en indien de staat de organisatie van de kerk en haar onafhankelijkheid erkent, Het hoofd van de kerk kan slechts be noemd worden door de synode De synode elschte voorts het herstel in functie van 44 dominees, die uit hun pa rochies zijn verdreven en van 35 dominees, wien het verboden is te prediken. Het compromis-voorstel van Kerrl tot instelltne van een directorium met een lid van de kerk aan het hoofd, is verworpen. De bijeenkomst der Saksische confes sioneel e kerk, welke Zaterdag zou plaats hebben, is verboden. Dit beteekende oorlog en deze is verder In werking gesteld. In 't „Reichsgesetzblatt" van Zaterdag wordt de volgende kerkwet gepubliceerd: Wet tot beveiliging der Dultsche Evan gelische Kerk van 24 Sept. 1935. Naar den wil van de leden der Evange lische Kerk is de aaneensluiting der lands- kerken tot een Dultsche Evangelische Kerk voltrokken en in een reglement neerge legd. Met groote bezorgdheid heeft de Rijks- regeering echter moeten constateeren, dat daarna door den onderlingen strijd van kerkelijke groepen een toestand is inge treden. die de eenheid der kerkleden ver nielt, de geloofs- en gewetensvrijheid van het individu schaadt, de volksgemeen schap benadeelt en de grootste gevaren medebrengt voor het bestaan der Evange lische Kerk zelve. Doordrongen van den wil, zoo spoedig mogelijk de regeling harer aangelegcnhe- oen over te laten aan een kerk. die geor dend is, heeft de Rijksregeering ter ver vulling van haar plicht als gevolmach tigde en in de overtuiging, dat die taak door geen der twistende groepen kan wor den vervuld, ter beveiliging van het be staan der Dultsche Evangelische Kerk en voor het tot stand brengen van een orde. die het de kerk mogelijk zal maken, in volle vrijheid en rust haar geloofs- en be lijdeniskwesties zelf te regelen, de volgen de wet goedgekeurd, die hierbij wordt af gekondigd De Rijksminister voor de Kerkelijke Aangelegenheden wordt, ter bevordering van het herstel van geordende toestan den in de Duitsche Evangelische Kerk en in de Evangelische landskerken. gemach tigd, verordeningen met bindende kracht uit te vaardigen De verordeningen wor den in het ..Reichsgesetzblatt'' afgekon digd". De wet is geteekend door rijkskanselier Hitier en den Rijksminister voor Kerke lijke Aangelegenheden, Kerrl. De regeering heeft de mannen, die in 1914 geboren zijn, onder de wapenen ge roepen ten einde dienst te nemen bij den legervliegdienst. welke met andere een heden van het leger in October zal wor den opgebouwd. Op een ..Weermachtsbijeenkomst" op de renbaan te Karlshorst heeft Rijksminis ter Goebbels een rede gehouden, waarin hij verschillende kwesties van binnen- en buitenlandschen aard besprak. Hij verklaarde o.a.. dat een volk slechts dan in vrede kon leven, wanneer het zich uit eigen kracht verdedigen kon. Het recht krijgt niemand geschonken, doch men moet het zich weten te veroveren. Het maken van schulden kan elke dom kop. doch om schulden af te lossen is de moed der impopulariteit noodig. Deze heeft de nationaal-socialistische regeering gehad, en geen macht ter wereld kan haar ertoe brengen iets te doen. dat de toe komst der natie kan schaden Ongetwij feld heerscht, als gevolg van den slechten oogst van verleden jaar. hier en daar le- vensmiddelenschaarschte, doch de natio naal-socialistische staat zal middelen we ten te vinden om dit te verhelpen. Elke prijsstijging zal in de komende weken en maanden op rigoureuze wijze verhinderd worden. De huidige gespannen toestand eischt de volle kracht der natie. Daarom kan ondermijning door religieuze twisten niet geduld worden Hetzelfde geldt ook voor het Jodenvraagstuk. Dit zal door den staat opgelost worden Wie na de aanneming van de Jodenwetten te Neurenberg op eigen gelegenheid excessen pleegt, zal ter verantwoording worden geroepen. De komende winter stelt ln verband met den gespannen wereldtoestand hooge elschen aan de buitenlandsche politiek. Goebebls verklaarde o.a.: „Indien wij thans weerloos waren, zou geen macht ter wereld kunnen voorkomen, dat wij in den maalstroom van eventueele gebeurte nissen zouden worden meegesleept Thans berust onze zelf gekozen neutraliteit op de eigen kracht der natie". Omtrent de Memel-kwestie verklaarde Goebebls, dat men in de geheele wereld niet meer van recht kon spreken, zoolang in het Memelgebled voor de oogen der ge heele wereld het recht met voeten getre den werd. Indien het Duitsche volk gesloten bijeen bleef, aldus besloot hij zijn rede. zou men de moeilijkheden van den komenden win ter ongetwijfeld overwinnen. ENGELAND ANTWOORDT FRANKRIJK. VEREENIGDE STATEN. Eerste verkiezingsrede van Roooevelt. Uit Fremont, in Nebraska, wordt ge meld, dat president Roosevelt, bij een rede die men beschouwt als de Inzet van zijn verkiezingscampagne voor 1936 ver klaard heeft, dat de reorganisatie van den landbouw en de nieuwe flnancleele politiek er toe hadden bijgedragen de in komsten van de boeren 5 300.000.000 dollar boven het normale peil te brengen. RECLAME- hoost de alom bekende z.aGenever, thans een nieuw type (extra droog) 830 ENGELAND TEN VOLLE GARANT VOOR DEN VOLKENBOND. De tekst van het door den minister van buitenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare, onderteekende schrijven, dat op het depar tement van buitenlandsche zaken 26 Sep tember j.l. aan den Franschen ambassa deur is ter hand gesteld, is thans gepubli ceerd. Dit schrijven vormt het Engelsche antwoord op de door Frankrijk gestelde vragen. In hoeverre men ln de toekomst zou kunnen rekenen op een daadwerkelijke en onmiddellijke toepassing door Groot- Brittannlë van alle sancties volgens arti kel 16 van het Volkenbondshandvest bij een eventueele schending van dit hand vest en in geval een land in Europa zijn toevlucht zou nemen tot de wapenen In het bijzonder doelde Frankrijk daarbij op de mogelijkheid, dat een Europeesche staat, al dan niet lid van den Volkenbond, naar de wapenen zou grijpen. Hoare ant woordt hierop ln dit schrijven om.: Op 11 September heb ik in Genève ver klaard. dat de Brltsche regeering bi) geen ander wilde achterstaan in haar voorne mens naar mate van haar vermogen de verplichtingen na te komen, die het hand vest haar oplegt en ik heb daaraan toege voegd. dat de in het handvest belichaamde gedachten en ln het bijzonder het stre ven naar het vestigen van de heerschappij der wet in internationale zaken met toe nemende kracht aantrekking hadden uit geoefend op het Britsche Idealisme en in feite een deel waren geworden van het Engelsche nationale geweten. Voorts heb ik met nadruk de gedachte afgewezen, dat de houding der Engelsche regeering een andere zou zijn, dan een van onwankelbaren trouw aan den Volkenbond en aan alles, dat hij vertegenwoordigt, ter wijl ik de aandacht heb gevestigd op het feit. dat het recente antwoord van de openbare meening in Engeland getoond heeft, hoe volkomen het volk de regeering steunde in een volledig aanvaarden van de verplichtingen van het Volkenbondslid maatschap. dat vaak het kernpunt van haar buitenlandsche politiek genoemd werd. Ik voegde hieraan toe. dat het voor te stellen alsof, of te inslnueeren dat deze politiek om eenigerlei reden uitsluitend toegepast werd op het Itallaansch-Abes- sijnsche conflict, van volslagen wanbegrip zou getuigen. Niets is verder van de waar heid. Hoare vervolgt ziin schrijven met ie zeggen, dat hij deze gelegenheid aangrijpt om met volledige veratwoordelUkheid te herhalen, dat de bevolking van Engeland haar aanhankelijkheid had betuigd aan de principes van den Volkenbond en niet aan eenigerlei bijzondere manifestatie daarvan. Iedere ander opvatting zou tegeliikertHd een onderschatten zijn van de Britsche soede trouw en een aantijging van de Britsche oprechtheid. Met nadruk herhaalt Hoare ook dat Engeland met den Volken bond voorstander is van een collectieve handhaving van het Handvest in ziin ge- heel en in het bijzonder van een stand- vastieen en collectieven weerstand tegen alle daden van niet-ultgelokte agressie. Hoare vestigt de bijzondere aandacht der Fransche regeering od deze laatste zin snede en schrijft dan: ..Ik denk dat er algemeen overeenstem ming over zal be«taan dat geen lid van den Volkenbond zijn DOlitiek zou kunnen vastleggen in vooruitloopen op een of an der bijzonder geval, waardoor die politiek waarschijnlijk in overweging zou worden genomen met grooter duidelijkheid en be slistheid dan met die woorden. Uwe Excel lentie zal opmerken dat ik gesproken heb. evenals ik thans schriif over alle daden van niet-uitgelokte agressie. Ieder woord in dien zin moet zün volle waarde hebben. Het is echter tevens duidelijk, dat de pro cedure volgens artikel 16 van het Hand vest. dat toepasselijk is op een positieve daad van nlet-uitgelokten aanval niet van toe passing is gesteld op de negatieve daad van in gebreke blijven bil het nakomen van de bepalingen van het verdrag Verder is het in geval van een grijpen naar de wapenen duidelijk, dat er graden kunnen zijn van schuld en graden van agressie en dat begevolg, wanneer artikel zestien toepasselijk is, de aard van de te nemen maatregelen kan verschillen naar gelang van de omstandigheden. Ik weet. dat Uwe regeering deze onderscheiden reeds erkent Daarbij moet echter in her innering worden gebracht, dat, zooals ik reeds gezegd heb. rekbaarheid een deel is van de veiligheid, en dat elk lid van den Volkenbond moet erkennen, zooals het Covenant van den Bond dat zelf erkent, dat de wereld niet onveranderlijk ls. In dien erop wordt gewezen, dat deze verkla ring van steun aan de beginselen van het Covenant, belichaamd in mijn onlangs te Genève gehouden redevoering en bevestigd in deze huidige nota, slechts de politiek vertegenwoordigt van de huidige Britsche regeering en niet noodzakelijk die van haar opvolgsters, wensch Ik er de aandacht op te vestigen, dat; terwijl mijn woorden te Genève Inderdaad namens de huidige re geering waren gesproken, zij de overweldi gende instemming en goedkeuring hebben gevonden van de bevolking van ons land". Hoare verklaart verder, dat de openbare meening geen uiting was van een vaag en wisselend sentiment, maar zijn rede voelde als een algemeen beginsel voor Internatio nale gedragingen, waaraan hij wenschte vast te houden zoo lang de Volkenbond een effectieve organisatie blijft. Het ls echter een vitaal belang, dat dit geloof en deze daden collectief zijn Als er risico moet worden gedragen ter wille van den vrede, dan moeten allen dit risico dragen. Zoolang de Volkenbond zich door zijn eigen voor beeld zal weten te handhaven, zullen de Engelsche regeering en de Fnee'sche natie ten volle garant staan voor zijn beginselen. In gezaghebbende kringen te Parijs heeft het Britsche antwoord een buitengewoon goed onthaal gevonden. Men beschouwt het als 'n plechtige en onvoorwaardelijke beves tiging der politiek van samenwerking, welke Groot-Brittannlë met betrekking tot 1 den Volkenbond in de toekomst wil volgen. LITHAUEN. De verkiezingen in Memel. Ondanks de groote beroering, die de laatste weken in het Memelgehied heeft geheerscht in verband met de verkiezin gen. waardoor de aandacht der geheele wereld op het Memelgehied is gevestigd, hebben zich gisteren geen groote inciden ten voorgedaan Aangezien elke kiezer echter een bloc note ontving met ruim 200 pagina's, waar van elk den naam van een candldaat be vatte, en elk kiezer van deze blocnote 28 vellen met de namen van zijn candidaten moest uitscheuren en ln de stembus wer pen duurde de formaliteit zoo lang, dat ln de meeste stembureaux de ongeveer 1000 kiezers, die er moesten stemmen, niet aan de beurt konden komen. In verband hiermee ls op het laatste oogenblik beslo ten, dat de verkiezingen heden zullen wor den voortgezet en dat de stembureaux hedenochtend te kuur weer geopend zullen worden en open zullen blijven tot des avonds 6 uur Voor vele stembureaux zag men reeds vroeg in den morgen lange files staan. In den namiddag bleek, dat lang niet alle kiezers, die voor de stembureaux stonden te wachten, nog aan de beurt zouden komen. Volgens berichten uit Dultsche bron waren er enkele uitzonderingen onder de kiezers, die slechts 5 minuten noodig had den om hun stem uit te brengen, doch zou de meerderheid ruim een kwartier noodig hebben gehad. Volgens deze be richten zouden de Lithausche politie ambtenaren ook niet-hebben toegestaan, dat gebrekkigen of ouden van dagen per auto naar het stemlokaal werden ge bracht of dat zij bij het uitbrengen van hun stem geholpen werden Volgens berichten van Lthauschc zijde zouden leden van de Dultsche eenheldslijst in de stemlokalen te Juknaicisl en Aglo- r.enal door provoceerend optreden on lusten hebben veroorzaakt Van Dultsche zijde wordt nog verklaard, dat in tal van stemboekjes de volgorde der candidaten niet in orde was, zoodat kiezers daardoor in de war werden gebracht, terwijl in sommige boekjes de namen van enkele candidaten zouden hebben dRt- broken. Algemeen is men van meening, dat de aanwezigheid van buitenlandsche waar nemers, grootendeels leden van het diplo matieke en consulaire corps te Kowno, ten zeerste heeft bijgedragen tot het uit blijven van onlusten en het tegengaan van misstanden en overtredingen Nog lang na het invallen der duisternis stonden groote groervn voor de stembu- bureaux in Memel. Zij gaven luidruchtig uiting aan hun ontevredenheid over het feit dat de voor hen aangekomen kiezers zoolang tijd noodig hadden voor het uit brenger van hun stem De Lithausche ambtenaren, die hun uiterste best schenen te hebben gedaan om het ongewone systeem zoo vlot moge lijk te doen verloopen, zijn verontrust over het langzame functioneeren van de orga nisaties De aanhangers van de Duitsche een heidspartij uitten hun vreugde over deze gang van zaken, daar hieruit h.i. blijkt dat de verkiezingen comedie ziin Er zijn in de bureaux veel kleine on- eenigheden ontstaan tusschen Lithausche l en Duitsche ambtenaren. Gouverneur-generaal Kurkauskas had 10 minuten noodig om gereed te komen voor het uitbrengen van zijn stem. De correspondent van Reuter wist een ongeldig stemboekje klacht iz te worden, waarin de namen van de 187 candidaten staan. Hij had acht minuten noodig om vol gens voorschrift de 29 kleine briefjes met namen eruit te scheuren en samen te vouwen De leden van de klesbureaux verklaar den. dat vele oude lieden een uur noodig hadden om hun stem uit te brengen. Uitspraak ten gunste der saneering. De algemeene vergadering van het HB O. begon hedenmorgen ln café-restau rant Brinkman te Haarlem onder leiding van den heer S. Schoneveld, uit Rijns burg. Als punt 4 stond op de agenda de be langrijke vraag: „Is het wenschelijk dat de sanceringsmaatregelen voor het teelt- Jaar 1935—'36 ln haar geheelen omvang moeten worden gehandhaafd. Ja of neen?" Het Hoofdbestuur had (met 14 stemmen 3 tegen en 2 blanco) dringend geadvi seerd deze vraag bevestigend te beant woorden. De voorzitter sprak ln ziin openings woord den wensch uit. dat het resultaat der besprekingen zal zijn in het waarach tig belang van het vak. Een kloek en beslist antwoord is noo dig. Ook het Genootschap moet nu zijn standpunt vaststellen, vooral omdat het bekend is. dat de meeningen onder de leden verdeeld zijn. Het bestuur heeft nog steeds hoop op herstel van het evenwicht tusschen cul tuur en export. Het ingrijpen der overheid ls altijd onaangenaam voor een vak en geen wonder dat het verlangen bestaat naar vrijheid en zelfstandigheid. Maar men moet zich wel afvragen wat in de heerschende omstandigheden de gevolgen van vritheld zullen zijn. Waar zou nu het vak zijn geweest als er ongebreidelde cultuur was toegelaten? Dit wordt niet altijd ernstig genoeg overwogen. De saneering heeft gebreken, maar daarom mag men nog niet zeggen, dat zij er nooit had moeten zijn. Er ls geen enkel bewijs, dat de saneering op den duur zal teleurstellen. Er worden teveel beschuldigingen geuit aan het adres der saneering. waarvoor zij niet aansprake lijk ls. Spr adviseerde tenslotte de saneering voort te zetten: dan zullen de meeste vak- genooten behouden blijven en zal het vak gered zijn. Hierna begonnen de besprekingen. De afd. Haarlem betreurde het, dat deze vergadering niet eerder ls gehouden. Nu ls de Alg Ver, voor Bloembollencultuur voor gegaan. De afd. Harenkarspel drong aan op een betere prijsregeling, maar ging overigens niet het bestuur mede. De afd. Langendljk zou gaarne zien, dat er een gegarandeerde minimumprijs werd gesteld, met het oog op de vele ontdui kingen. De afd. Anna Paulowna zag ook de uit wassen gaarne besnoeid, maar zonder sa- i.eering gaat het in ieder geval niet. De afd. Langendljk had gaarne voor schotten voor de bollen die eventueel het volgend Jaar opgehouden zullen worden. De voorz. wees erop dat het nu alleen ging om het behoud der saneering, ja dan neen. De afd. Winkel was voor saneering, maar vroeg ook een gegarandeerden mi nimumprijs. Aan het adres van de afd. Haarlem zelae de voorz., dat wanneer de saneering door de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur was verworpen, het H.B.G. misschien in haar vergadering nog Invloed had kun nen uitoefenen, omdat er toch een alge meene drang naar behoud der sanee ring is De afd, Llsse dankte den voorz. voor de objectieve behandeling en verklaarde zich voor saneering. De heer Nicuwenhuis (Hillegom) zei, dat zijn afdecling tegen de saneering zou slem- men, omdat zij zich niet kan vereenigen met de stabilisatie der prijzen en beper king der cultuur. Alles wat kunstma'lg is, wreekt zich op den duur. De afd. Texel verklaarde zich ook tegen de saneering, omdat zij van alle ambtenarij af wil zijn De heer Goemans, als lid, deeide mede, dat de afd. Hülegom niet tegen saneering is. maar tegen den huldigen vorm daar van. Hierna werd tot stemming overge gaan Met 128 tegen 55 stemmen verklaarde de vergadering zich voor behoud der sa neering. Het H.B aal alles doen om de zaak der saneering vlot te doen loopen. Spr. wist dat er gelegenheid zal zijn om voorschotten te ontvangen. RECLAME- 1240 „Een kleine vonk. een groote brand I Een klein verzuim, de grootste wroeging I Koop nog heden Zomerpotlzeoels" IJMUIDEN, 30 Sept. 1935. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 0.94—0.84, griet per kist van 50 kilo f. 3213.50, tongen per kilo f. 1.000.75, groote schol per kist van 50 kilo f. 3027. middelschol f. 25—20, zetschol f. 1817, kleine schol f. 194.90, schar f. 11.503 40, tongschar f. 2617.50, roggen per 20 stuks f 187.50, vleeten per stuk f. 3.70—1.60, pieterman en poontjes per kist van 50 kilo f. 73.60, groote schelvlsch f. 3027, middel schelv. f. 2821, kleinmid- del schelv. f. 2215, kleine schelv. f. 168, kabeljauw per kist van 125 kilo f. 6036. gullen per kist van 50 kilo f. 188, lengen per stuk f 1.200.93. heilbot per kilo f. 1.00- f. 0.62, wijting per kist van 50 kilo f. 84, koolvisch per stuk f. 0.900.17, makreel per kist van 50 kilo f. 52.60. Kleine hake f. 18.—. Prijs versche haring van f. 4.501.80. Aanvoer nog niet bekend. Pekelharing 716 kantjes. Prijzen: volle haring f. 8.707.95, maatjesharing f. 7.90 f. 7.20, steurharing f. 7.607.20, ijle haring f. 7.20—6 80 Aargekomen 1! stoomtrawlers: RO 46 m. f.2520, IJM 71 met f.2790. IJM 46 met f.2830. IJM 135 met f.4170, IJM 44 met f.3870, IJM 37 met f.5180, IJM 26 met f.4420, IJM 38 met f.2440, IJM .72 met HET ITAUAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. Itallaansche maatregelen. ROME, 30 Sept. (Reuter). De minister voor pers en propaganda heeft besloten dat alle radiozenders hun programma zul len onderbreken zoodia het teeken zal worden gegeven voor de algemeen burger lijke mobilisatie. De op de voornaamste pleinen van ver scheidene steden aangebrachte luidspre kers zullen de menigte in staat stellen mededeelingen via de radia aan te hoo ien, welke tijdens deze mobilisatie-oefe ningen zullen worden gedaan. ROME. 20 Sept. (Reuteri. Op initiatief van den minister van oorlog zal een groep auto's door Italië trekken ter propagan- deering van de middelen van verdediging tegen gasaanvallen. Onzekerheden. PARIJS. 30 Sept. (Reuteri. De Matin" zegt, dat het dreigement van Italië om uit den Volkenbond te treden wel is waar aan voorwaarden is gebonden, maar daar om niettemin zeer nauwkeurig ls. In Romelnsche politieke kringen zegt men, dat. als Italië den Volkenbond zou moeten verlaten, dit land niet het eenige zou zijn. maar tenminste zou worden ge volgd door Polen en Hongarije Op welke min of meer gewettigde gron den men deze veronderstelling ook uit, het is opmerkelijk, dat zij samenvalt met de voortdurende geruchten over een Dultsch-Hongaarseh Pact. De aantrekkingskracht, welke Berlijn j uitoefent op Warschau en Boedapest en I het verlangen van Polen en Hongarije om zich vrij te maken van Genève en om ge- meene zaak te maken met Italië, wijst er evenwel op. welke mogelijkheden er be staan. hoe het Ethiopische conflict zijn invloed zal kunnen doen gelden op den Europeeschen toestand. Oproep van Italiaansche oud-strijders. ROME. 30 Sept. (Reuter). De Itallaan sche oorlogsinvaliden hebben een oproep gericht tot de Fransche oorlogsinvaliden, waarin o.a wordt gezegd: Wij laten aan or.ze Fransche kameraden weten: wij nemen de wapens weder op met de weten schap een rechtvaardige zaak te dienen, daar de bevolking die wij willen ontwape nen en beschaven door een halve eeuw van provocatie en agressie getoond heeft noch een staat, noch een natie te zijn f. 1890, IJM 159 met f. 1380, IJM 103 met f. 1230 LF 1149 met f. 890 besomming en de logger KW 32 met f 1170 voor pekelharing, en 26 trawlloggers: KW 166 met 550, KW 5 met 860, KW 175 met 360. KW 75 met 640, KW 89 met 360, KW 56 met 640, KW 178 met 600, KW 177 met 470. KW 28 met 370, KW 91 met 420, KW 154 met 470, KW 108 met 450. KW 153 met 610, KW 46 met 380, KW 104 met 500, KW 124 met 550, KW 135 met 550, KW 42 met 540. KW 173 met 390, KW 44 met 590. KW 130 met 760. KW 18 met 58. KW 132 met 820. KW 51 met 820, KW 41 met 730. KW 134 met 630. KW 14 met 362, KW 40 met 451, KW 97 met 445, KW 176 met 415 en KW 67 met 399 kantjes pekelharing voor Katwijk. VLAARDINGEN, 30 Sept. Aangevoerd: 386 last haring, w.o. KW 172 met 22, KW 20 met 25 last. Prijzen: volle haring f. 8,00—9.10, volle haring met hom- en kultztekte f. 8.30— f. 8.80. maatjesharing f.111150, ijle ha ring f. 7.70—8.20. steurharing f8.007.90, id. hom- en kuitziek f. 6.707.60, alles naar kwaliteit. De mobilisatie in Abessynie. ADDIS ABEBA, 30 Sept. (Reuter). De Negus heeft het mobillsatlebevel wel on derteekend, doch de afkondiging voor eenl- gen tijd vertraagd uit eerbied voor den Volkenbond. Labour voor sancties. LONDEN, 30 Sept. (Reuteri. In de presldentieele openingsrede bij de opening der jaarliiksche bijeenkomst van de La- bour-partij legde Robinson een verklaring af over het toeoassen van sancties door den Volkenbond, om Italic in bedwang te houden en zelfs te dreigen met geweld, in dien dit noodig zou zijn. De partij verlangt geenszins den oorlog en "dooft niet dat toepassing van sancties een oorlog tot ge volg zou moeten hebben Een strenge toepassing van sancties en stopzetting van de verschepingen van goe deren zullen snel een einde maken aan den oorlog indien Italië doorgaat zich niet te storen aan de openbare meening, Vo'kenbond en sancties. De Volkenbond kan niet anders doen dan dreigen. De Italiaansch-Abessynische crisis is een onmiddellijk resultaat van de zwakke houding van Genève bij het Chineesch- Japansche conflict. Abessijnsch commentaar, LONDEN, 30 Sept. (A.N.P.). De „Daily Telegraph" meldt, dat de woordvoerder van den Keizer ln Addis Abeba gisteren tegenover zijn correspondent het volgende verklaard heeft: „Ik verklaar plechtig, dat de keizer niet alleen niet heeft gemobiliseerd, zooals Italië zegt. maar nooit het minste voor nemen gehad heeft het offensief in te zetten. Daarom dan ook heeft hij een urgent verzoek gericht aan den Volken bond waarnemers te sturen, zoodat alle bewegingen van zijn troepen door onpar tijdige vertegenwoordigers zouden kunnen worden geconstateerd. Wij zijn er ons van bewust, dat een van Abessynië uitgaande aanval onze zaak tegenover de wereld zou compromittee'en en het vertrouwen zou benadeelen. dat door de medeleden van den Volkenbond in den keizer wordt ge steld Een algemeene mobilisatie zal een groot verschil maken met den omvang en de effectiviteit van de legers, die thans in het Noorden en Zuiden liggen, zooals Italië ontdekken zal. wanneer de oorioe ons opgedrongen wordt De keizer heeft een bijna bovenmenschelijk geduld be tracht tegenover de oorlogszuchtige geba ren en bedreigingen van Mussolini. De Volkenbond kan niet verwachten, dat wij lijdelijk zullen blijven toezien tot de vij and het land onder den voet loopt". In Abessynie. aldus de correspondent verdT bestaat slechts geringe hoop. dat de Volkenbond het verzoek zal inwillieen en waarnemers zal zenden voor het uit brengen van rapport over eventueele ver dere agressies. Tot de guerilla besloten. ADDIS ABEBA, 30 Sept. (A.N.P.) Keizer Haile Selassie heeft wpderom geconfereerd met zijn buitenlandsche militaire advi seurs en naar verluidt zijn op deze con ferentie plannen besproken Ethiopië te muilen in een eeweldig scherm van guerilla troepen Op elke drie vlerkante kilometer zullen 600 zwarte krijgslieden gereed staan om den binnendringer te bestoken. Men zegt, dat troepenconcentraties zullen wor den vermeden. De Negus zal naar men schat, korten tijd na het afkondigen der algemeene mobilisatie 750.000 man onder de wapenen 1—I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2