KING De Marinemanoeuvres geëindigd. Thijs IJs en de diamant van Makebijs LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 30 September 1935 Na drie nederlagen behaalt Blauw een overwinning. BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. PEPERMUNT BURG. STAND VAN LEIDEN fs een thuis-vloot van vier onder zeeërsvoor Nederland voldoende? (Van onzen redacteur 1 Bij de laatste der gehouden oefeningen. Waarbij de pers uitgenoodigd was. werd verondersteld, dat het Rood niet was ge lukt het Schulpengat te forceeren en dat de Roode scheepsmacht thans zou trach ten binnen het gebied der Stelling Den Helder een landingsdivisie aan wal te brengen Blauw beschikt, om dit te be letten niet over schepen, die buitengaats kunnen optreden Er zijn echter marine troepen disponibel en bovendien water vliegtuigen. Zaterdagmorgen om 8 uur heeft Rood beproefd de landingsdetachementen van zijn beide schepen op het strand te zetten tusschen Falga en Zanddijk. Eenige offi cieren verschenen zwaar gewapend en ge stoken in de groen-gekleurde oliebroek met poeties aan het ontbijt en ook de ma riniers moesten aantreden in een kleedij die er op berekend was. dat ze tot over de schouders in het water zouden staan. Wegens de woelige zee werd de landing echter afgelast. Er volgde een schijnlanding. De marine- troepen. die tijdig hun opstelling op het strand en tegen de duinen hadden inge nomen. slaagden erin met fictieve schoten den denkbeeldigen motorsloepen 't landen te beletten en heftig duikende vliegtuigen hielpen daarbij dapper mee. Tegen zooveel heldenmoed' kon Rood niet op en de be manning .die de beide schepen niet ver laten had. keerde daarop ijlings terug Tot overmaat van ramp stelde een kustbatterij met een fictief schot de „Hertog Hendrik" buiten gevecht. Na drie nederlagen mocht Blauw dus in de laatste oefening een overwinning behalen. Weliswaar was er in den nacht nog een oefening, doch die was alleen bedoeld als een oefening van de landmachtonder- deelen der stelling Den Helder. En daar mee zijn dan de marine-manoeuvres ge ëindigd. welke dit jaar door den storm niet volledig door konden gaan. maar dieeven- eens tengevolge van den storm van allen, die er aan deelnamen, officieren, onder officieren en manschappen zware inspan ning vereischten. Wij namen afscheid van kolonel Dik kers. die ons driemaal ter overwinning voerde, van den eersten officier, luit. ter zee 1ste klas Van Straelen, die aan tafel onze beminnelijke gastheer was en ver zochten aan luit. ter zee 1ste klas. Stam, die ons telkens met raad en daad ter zijde stond, onze groeten over te brengen aan alle officieren in wier midden wij deze vermoeiende, maar belangwekkende dagen vertoefden. Nogmaals hing de statietrap voor ons klaar. De motorvlet gaf ons over aan de Z 5. waarmee we naar Den Helder terug voeren. Wat deze oefeningen leerden. De officieele resultaten der manoeuvres worden door den staf vastgelegd, na ver gelijking en verwerking van alle rappor ten, een werk, waarmee men niet een twee drie gereed is. Als leek zou ik niet graag probeeren uit de voorloopige gegevens een conclusie te trekken, maar het was wel interessant te luisteren naar het oordeel van onze gast- heeren. Volgens de marine-officieren, die wij spraken, is uit de eerste twee oefeningen duidelijk gebleken, dat Nederland over onvoldoende schepen beschikt om een be schieting van IJmuiden, als in de eerste, en een poging om mijnversperringen voor onze zeegaten te leggen, als in de tweede oefening, te beletten. Behalve de mijnenleggers en de kleine bewakingsvaartuigen, die alleen in de zee gaten dienst kunnen doen. bestaat de heele Nederlandsche thuisvloot uit vier onderzeeërs. Boven-water strijdkrachten, die buitengaats kunnen optreden, ontbre ken geheel Vliegtuigen en onderzeeërs samen, aldus onze zegslieden, zijn ontoe reikend om de kust te verdedigen De verkenning door vliegtuigen wordt bij sterken wind en lage bewolking op de Noordzee al gauw onmogelijk Ook bij goed weer is het moeilijk plaats en koers der vijandelijke schepen zoo nauwkeurig op te geven, dat onze onderzeeërs een linie kunnen vormen, welke de vijand moet passeeren. Bij beide oefeningen vielen de vliegtui gen wegens het slechte weer geheel uit en cm het aan Blauw mogelijk te maken toch iets van de bewegingen van Rood te weten, hebben de Roode schepen zelf ge regeld seinen gegeven En nog werden het nederlagen voor Blauw. Welke schepen noodig zouden zijn. Zoo oud als de torpedo is. is ook de tegenstelling tusschen de torpedisten. die alles van de onderzeebooten en de artille risten, die alles van de harmonische samenstelling van de vloot verwachten De artillerist, die wij hier aan het woord laten, wees er op. dat bij den aanval op IJmuiden de Blauwe onderzeeërs niets konden doen, omdat één torpedoboot vol doende was. om de O-booten te dwingen onder water te blijven, waardoor zij zich niet naar de bedreigde punten konden be geven. Om die torpedobooten te bestrij den zijn jagers noodig, en die hebben we alleen in Indië. Nu is het wel waar. dat de machtige tegenstander dan een kruiser zendt waar voor onze jagers moeten wijken. En als we ook voor Nederland een kruiser bouwen, zooals we die in Indië hebben, dan komt er een slagschip waar we tweer tegen afleggen. En 'n slagschip is voor ons land zeker niet te betalen. Doch slagschepen zijn er niet zooveel en als we zoo sterk zijn. dat een eventueele vijand een slag schip noodig heeft om tegen Nederland te beginnen, dan zal hij zich nog even bedenken. Dat ligt geheel in de lijn van de zelfstandigheidspolitiek. welke Neder land steeds heeft gevoerd. Maar om onze vier onderzeeërs zal geen mogendheid zich bedenken alvorens ons tot tegenstander te maken. In den kring van deskundigen, wier kijk wellicht als van iedercn gespecialiseerde wat eenzijdig is, maar wier meening toch zeker recht heeft gehoord te worden, vaagden wij de vraag te stellen hoe die jagers en die eventueele kruisers in dezen lijd betaald moesten worden. En het antwoord was: de uitgaven voor leger en vloot zijn te beschouwen als een verzekeringspremie. De geheele defensie- begrooting bedraagt nog niet 1»/» van ons bedraagt nog niet één percent van ons nationaal bezit in Nederland en Neder- landsch-Indië, een premie welke onze zegsman gering achtte. C. VAN DER VOORT VAN ZIJP. t Burgemeester van Maartensdijk en oud-lid der Tweede Kamer. Te Utrecht is Zaterdagavond overleden 64 jaar oud, de heer C. van der Voort van Zijp, burgemeester van Maartensdijk. De heer Van der Voort van Zijp stu deerde te Utrecht in de godgeleerdheid, was daarna predikant te Vuren en Daa- len bij Gorinchem. Eenige jaren later werd hij beroepen naar Doesburg. Hij werd later gekozen tot lid van de Tweede Ka mer voor het district Hetjerksteradeel als candidaat voor de a.-r. partij; zeventien jaar lang maakte hij onafgebroken deel uit van de Tweede Kamer. In 1924 werd de heer Van der Voort van Zijp tot burgemeester van Maartensdijk benoemd. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en Commandeur in de Huisorde van Oranje. Eenigen tijd heeft hij een leidersfunc tie in de N.SB. vervuld, doch later heeft hij de „beweging" verlaten. De thans ontslapene stond bekend als een vaderlandslievend en zeer Oranjege zind man. o SLUITING DER BROODAFDEELING VAN „CERES" TE AMSTERDAM. Een arbeidsgeschil bij de brood- en meelfabriek „Ceres" aan de Nieuwe Prin sengracht te Amsterdam, heeft een voor de werknemers noodlottige wending ge kregen, doordat de dircetie besloten heeft, de afdeeling broodfabriek op te heffen en alleen de meelafdeeling in bedrijf te hou den, tengevolge waarvan 30 bakkers en een gedeelte van het andere personeel ontslag zal worden aangezegd, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat de meer dan 50 depots van de broodfabriek zullen wor den opgeheven. De Algemeene Nederlandsche Bakkers gezellen Bond hoopt, dat deze week nog onderhandelingen kunnen plaats vinden en dat de directie op haar besluit kan terugkomen. SCHEEPSBOUW. Van de bij de Nederlandsche Scheeps bouw Mij. te Amsterdam, voor Russische rekening in aanbouw zijnde houtschepen, zullen de eerste twee Zaterdag 26 October te water worden gelaten. A.V.R.O.-HERFSTAPPÉL OP NIJENRODE. Gisteren heeft de A.V.R.O. op kasteel Nijenrode haar „Herfstappël" gehouden. Weliswaar was deze dag niet begunstigd door fraai weer; doch onder de 2200 luis tervinken die uit alle deelen des lands op het appèl waren verschenen, was de stemming er niet minder om. Vol goeden moed had men zich om den wel voorzienen disch geschaard vele langgestrekte tafels waren onder 't zware lommer van het slotpark opgesteld toen de A.V.R.O.-voorzitter, de heer G. de Clercq, de bijeenkomst te 1 uur oi>ende met een welkomstwoord tot de aanwezi gen en waarbij hij het woord gaf aan „Den man die de A.V.R.O. had gemaakt tot hetgeen zij thans was„den heer Vogt", vielen stemmen uit het publiek in. In zijn toespraak gewaagde de heer W. Vogt van de beteekenis voor het cultu- reele en huiselijke leven van de radio voor geheel de wereld in het algemeen, en voor de A.V.R.O. voor haar groot lulstervinken- tal in het bijzonder. Onder luiden bijval deelde de heer Vogt mede, dat de A.V.R.O. in 1935 zich volko men handhaafde en haar aantal leden niet zag verminderen. Tijdens de openluchtmaaltijd, die na die toespraak volgde, hadden zich reeds don kere wolken dreigend samengepakt, die zich onder de rede van prof. W. Vogel sang, die een interessante inleiding tot de bezichtiging van de kunstschatten van Nijenrode hield, in een zware regen ont lastte. Zoo ging men dan gewapend met een brochure, die de wederwaardigheden van en de bezienswaardigheden in het kasteel Nijenrode bevatte, over tot be zichtiging van het kasteel. DE KARTEERING VAN NIEUW-GUINEA. De drie Havilland Dragon-Rapide vlieg tuigen PH-AKU, PH-AKV en PH-AKW van de K.N.I.L.M., welke op weg zijn naar Indië en gebruikt zullen worden bij de karteering van een gedeelte van Nieuw- Guinea, zijn in Singapore aangekomen. De vliegtuigen zullen daar eenigen tijd blijven voor het nazien der motoren. Aan boord is alles wel. DE MELKSTEUN-BEPERKING. ZIJ GAAT OP 29 DECEMBER IN. Naar wij van de Nederlandsche Zulvel- centrale. vernemen is. te rekenen vanaf gisteren de uitkeering op alle tot zuivel of melkproducten verwerkte melk vastgesteld op basis van 2.56 ct. p>er K G. melk met een vetgehalte van 3.2 pCt. De thans vastgestelde nieuwe uitkeering stemt overeen met 67.2 ct. per K.G. boter en 80 ct. per K.G. melkvet. Bij verwerking van melk of boter, zoo danig dat uit 100 K.G. melk van 3.2 pCt. vet 3.60 K.G. boter verkregen wordt, zal de uitkeering hierop dus 3.60 maal f. 0.672 is f.2.42 per 100 K.G. bedragen. Voorts is als datum van ingang van de melksteunbeperking thans bepaald 29 December 1935. Bij het nemen van deze belangrijke be slissingen van den minister van Land bouw en Visscherij met betrekking tot de melksteunbeperking en de uitkeering aan de melkveehouders heeft de minister zich op het standpunt gesteld, dat onder alle omstandigheden de melksteunbeperking met kracht en met alle beschikbare mid delen zal worden doorgevoerd en dat er geen sprake van kan zijn. dat deze maat regel zal worden ingetrokken. Srenge maatregelen zullen getroffen worden tegen hen, die aan de melksteun beperking geen medewerking verleenen of die zullen trachten den maatregel te ont duiken. Ten aanzien van den datum van in wer king treden van de genomen maatregelen zijn intusschen eenige moeilijkheden ge rezen. Allereerst hebben de afgeloopen maanden een abnormaal groote melkpro ductie opgeleverd, welke slechts voor ongeveer 10 pCt. verklaard Is kunnen wor den. Ook na een uitgebreid onderzoek heeft men de oorzaak van het overige deel niet met zekerheid kunnen vaststellen. De waarschijnlijkheid bestaat, dat zij gele gen is In de zeer goede kwaliteit van het hooi van het jaar 1934 en de groote hoe veelheid gras in 1935. Daarnaast hebben de voorbereidingen meer tijd gevorderd, dan kon worden voorzien. Het uitzoeken van de benoodig- de gegevens, die in den regel verre van volledig werden verstrekt, kostte aan zienlijk meer tijd dan men mocht ver wachten. De uit deze omstandigheden voort vloeiende moeilijkheden hebben derhalve den minister van Landbouw en Visscherij doen besluiten den datum van het in werking treden van de regeling, welke aanvankelijk op 1 Juni 1935 was bepaald, te verschuiven en. zooals gemeld, nader vast te stellen op 29 December 1935 Wel is waar is deze datum minder ge schikt dan 1 Juni van eenig jaar. doch aangezien het onmogelijk is den datum te verschuiven tot 1 Juni 1936, zal dat be zwaar moeten worden aanvaard. Met groote stelligheid Kan dus thans worden medegedeeld, dat de regeling 29 December 1935 definitief in werking zal treden. De nog resteerende tjjd zal worden gebruikt, om de uitvoering lh finesses verder voor te bereiden, en mede om te trachten de benoodigde administratie voor de melk veehouders te vereenvoudigen, hetgeen mogelijk is gebleken. In verband hiermede heeft de minister AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 23 tot en met 28 Sep tember is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM 650.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afge rekend. De nummers van deze posten lie pen van 8030180628. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten, die nog niet tot. uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM 37.9 mlllioen. De Sonderkonto-posten, waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveei RM 280 000 met de begunstigden afgere kend. Het hoogste afgerekende volgorde nummer was 17116. Het totale bedrag van de op het Treu- handerkonto Niederlande uitstaande vor- deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen beloopt op het oogenblik omstreeks RM 18.3 millioen. De Treuhan derkonto-posten waarvoor koersfixeerlng is verkregen, zijn hieronder begrepen. VESTIGINGSVERBOD VOOR VREEMDE KAPPERS. Het laatste congres van den Nederland sehen Kappersbond nam met algemeene stemmen een motie aan waarin de regee ring werd verzocht maatregelen te willen treffen tegen een der gevolgen van de Wet van 16 Mei 1934, (regelende het ver richten van arbeid door vreemdelingen) nJ. het zich overhaast en in grooten ge tale vestigen als zelfstandig kapper, door vreemdelingen voor wien geen werk vergunning werd of wordt verleend. Naar aanleiding van dit uitspraak heeft het bestuur van gemelden bond zich ge wend tot den minister van Economische Zaken. In het laatste nummer van „Het Kap persblad", orgaan van voormelden bond publiceert de redactie een brief van den minister, als antwoord op de bemoeiingen van het Bondsbestuur. In dien brief deelt de minister om. mee dat de „vestiging van buitenlandsche patroons in het kap- persbedrijf" zijn volle aandacht heeft en dat „de ter zake noodige maatregelen in voorbereiding zijn". Binnen afzienbaren tijd zijn er dus mataregel te verwachten, die de Neder landsche kappers beschermt tegen de concurrentie van hun collega's van vreem de nationaliteit. Vooral in de groote steden en in de grensgemeenten zullen die maatregelen van beteekenis zijn, omdat zich daar in den loop der jaren vele vreemdelingen als bedienden, zoowel vrouwelijke als man Hjke hebben gevestigd en die nu probee ren zich als patroon te' vestigen. eveneens een beslissing genomen met be trekking tot de uitkeering aan de melkvee houders. Deze uitkeering, welke voor de invoering van de melksteunbeperking was vastgesteld, op basis van 2.56 ct. per K.G. melk van 3.2 pet vet, werd in verband met den hiervoren vermelden maatregel ver hoogd tot 2.96. Nu de melksteunbeper king eerst op 29 December 1935 zal in gaan, zou dus de uitkeering weer tot 2.56 moeten worden teruggebracht. Hetgeen de melkveehouders gedurende de afgeloopen maanden tengevolge hier van te veel hebben ontvangen, wil de mi nister hun echter laten behouden alt compensatie voor de zeer lage melkprijzen in den afgeloopen zomer en voor de meer7 dere kosten, welke zij thans hebben door de verhooging van de monopolie-heffin gen op granen enz. Er waren zelfs redenen aanwezig om ook de uitkeering van 2.56 thans niet té handhaven. Tengevolge van allerlei om standigheden. vooral ook de internatio nale, is de melkprijs ln de afgeloopen we ken aanzienlijk omhoog gegaan. Het zou dus gerechtvaardigd zijn het bedrag van den melksteun te verlagen Handhaving van de uitkeering op 2.56 zou er mede toe kunnen leiden, dat de melkproductie te veel geprikkeld werd, terwijl door den hoogen melkprijs op dit oogenblik op verschillende plaatsen hoogfer dan de vroeger in uitzicht gestelde richtprijs het gevaar zou ontstaan, dat de pachten onnoodig zullen worden opge dreven. Bovendien moet er aan gedacht worden dat de hiervoren vermelde uitkeering slechts door het opmaken van reserves mogelijk was zoolang de melkprijs zoo laag was. moest dit geschieden. Nu dit niet meer het geval is, moet de regeering deze reserves zoo lang mogelijk bewaren voor slechter tijden, welke ongetwijfeld weer zullen komen. Daar Intusschen nog niet kan worden overzien of de hooge melkprijs van eenigszins blijvenden aard is, heeft de minister nog niet tot verla ging besloten, maar wil hij eerst nog eenigen tijd het verloop van den melk prijs volgen, om daarna een beslissing te nemen. Met Ingang van gisteren heeft de mi nister thans de uitkeering teruggebracht tot 2.56. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hoe brumatalijm te gebruiken. Waar is ze te bekomen? D. v. E. te L. Antw.: Brumatalijm wordt in October gesmeerd op banden van geolied papier, welke banden om de stammen van boomen zijn aangebracht onder de onderste tak ken. De bedoeling is om op deze lijm de wijfjes van de wintervlinder (Acedalia brumatal te vangen. Deze wijfjes klimmen in October tegen de stammen op en in de takken heeft de paring plaats met de vlie gende mannetjes-vlinders en de eieren worden aan het einde der takken gedepo neerd. Uit deze eieren komen ln het voor jaar vraatzuchtige rupsen. Wij mogen geen adressen in onze rubriek noemen. Onge twijfeld is deze lijm in winkels van tuin- bouwartikelen in de plaats Uwer inwoning te verkrijgen. In elk geval kan men ze voor U bestellen. Vraag: Wanneer is het de beste tijd om Seringen en Sneeuwballen te snoeien? D. v. E. te L. Antw.: Dat doet 't best dadelijk na den bloei in het voorjaar. De uitgebloeide tak ken worden verwijderd waardoor nieuwe loten meer licht en voedsel krijgen en daardoor beter bloemknop vormen voor een volgende bloei. Dus nu niet snoeien. U snoeit dan allicht bloemhout weg. Vraag: Heb welriekende Pioenrozen, twee jaar oud. Hieraan komt weinig of geen bloem. Hoe te handelen? D. v. E. te L. Antw.: Breng nu verteerde stalmest tusschen de planten en spit deze ondiep onder. Verder dient U af te wachten. Vraag: Hoe te handelen met Azalea voor den tuin? J. V. L. te L. Antw.: Deze struikjes zijn voldoende winterhard. Alleen op zeer winderige plaatsen worden ze bij lage temperatuur en snijdenden wind gehavend. U doet dan goed een lichte beschutting van takken aan te brengen. Vraag: Heb in den tuin een Montagne perzik. Moet de boom nu worden gedekt? J. V. L. te L. Antw.: Het is niet noodig dezen boom in den winter te bedekken. Als het hout vol doende is afgerijpt is het tegen winterweer bestand. Voldoende rijp zullen de organen RECLAME- 1258 Indien alle ouders hun kinderen als versnapering niets anders gaven dan dan zouden er minder kleine maagjes van streek en minder bleke gezicht jes zijn. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking TONNEMA 8. C'E SNEEK zijn wanneer de boom op een zonnige, be schutte plaats staat. Tijdens den bloei ia het gewenscht de boom voor nachtvorsten te beschermen door er bijv. 's avonds mat ten voor aan te brengen. Vra a g: Hoe te handelen met mijn braam? De plant maakt mooie vruchten, deze worden evenwel niet rijp, niettegen staande ze volop zon krijgen. J. W. E. te V. Antw.: U dient Uw braam flink ruim te snoeien Verwijder in den as. winter (van November tot Maart) de takken, die jaar hebben vrucht gedragen. Dun de nieu we loten flink uit en bindt de blijvende vast aan schutting of hekwerk. Geef deze we loten flink uit en bind de blijvende Reeds in den volgenden zomer moeten de nieuwe loten, welke bestemd zijn om in 1937 vrucht te geven, goed worden uitge dund. Voorzie de plant flink van mest. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redaktie onder motto „Tuinbouw". GEBOREN. Wernardus Cornelis. zn. van P. Eijs en A. Griffioen Anna Lijdia Maria, dr. van A. Haasnoot en W. v. Duijvenbode. ONDERTROUWD. C. P. L. Hoogkamer jm. en J. G. M. Devilee jd. 26 jaar S. T. Goslinga jm. 25 jaar en H. Eisener jd. 22 jaar G. Nauta jm. 22 jaar en G. Ouwerkerk jd. 21 jaar J. H. Ruijtenbeek jm. 26 jaar en A. S. Stikkelorum jd. 21 jaar C. de Jong jm. 21 jaar en W. C. Keijzer jd. 19 jaar. OVERLEDEN. H. Kooreman4-v. d. Blom, wede. 82 Jaar, C. Williams, dr. 1 jaar. 10. Nóg is Thijs door de dwergen niet gevangen, hoewel hij nu al heel lang heeft gezocht; maar nu begint hij toch naar 't einde te verlangen. Plots maakt de gang een scherpe bocht.... en Thijs wist bijna niet of hij zijn oogen wel vertrouwen mocht! Daar voor hem ligt de steen, met glans en schittering verlokkend om hem heen! Thijs denkt: „Die steen neem ik vlug weg; dan is 't gebeurd, wat ik je zeg!" Of 't zoo gemakkelijk zal gaan? Wacht maar eens af wat je op 't volgend plaatje wel ziet staan.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 14