LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 30 September 1935 Vierde Blad No. 23165 GEMENGD NIEUWS. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad 76,le Jaarpanc WEER LOEIT DE STORM OVER ONS LAND. SCHEEPJES IN NOOD OP HET IJSSELMEER. Een nieuwe depressie, welker nadering Zaterdag reeds door de meteorologen was waargenomen, is van de Golf van Biscaye naar het noorden gekomen en heeft, na dat gistermiddag tijdens het onweer de wind van "2.O. naar Z.W. omsloeg, waar bij gedurende vijf minuten een windkracht van 17 Meter per seconde optrad, in de avonduren een hevige Z.W.-storm over ons land doen losbarsten, waardoor opnieuw in vele gezinnen angst en vrees is gebracht voor de betrekkingen op zee. Maar ook ln steden en dorpen en de open wegen loer- oe het gevaar. De Filiaal Inrichting van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te Amsterdam noteerde tusschen 20.55 en 21.15 uur een windkracht van 19 Meter per seconde, ongeveer de snelheid, welke de Z.W.-storm van 17 September behaalde en iets zwaarder dan den N.W.-storm van verleden week. Zeiljacht vergaan op het IJssel- meer; een ander vermist. In den loop van den avond werd de hulp van de politie te Amsterdam Ingeroepen voor een aantal in nood verkeerende vaartuigen op het IJsselmeer, welke deel genomen hadden aan de slultingswedstrij- den van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging Vijftien schepen kwamen in dezen wedstrijd uit. Gezamen lijk werd de terugtocht naar Amsterdam aanvaard. Door den plotseling opkomen den Zuid-Wester storm verrast werd de groep uit elkaar geslagen en verspreid over het woelige IJsselmeer. De „Schollevaer", een boeier, eigendom van de firma Bruyn- zeel te Zaandam, bereikte om ongeveer zes uur na een moeilijken tocht de Oran jesluizen. met aan boord de bemanning van een der kleinere vaartuigen, de „Fink II" uit Amsterdam. De „Schollevaer" had dit scheepje op sleeptouw genomen we gens windstilte, doch toen plotseling de hevige Z.W.-storm op stak, stootte het scheepje, dat vermoedelijk te kort gehou den werd, enkele malen tegen den boeier. De boegspriet brak met het gevolg, dat ook de mast over boord slingerde. De in zittenden konden overgenomen worden, terwijl het vaartuig losgelaten moest wor den. Tegelijkertijd kwamen eveneens ver schillende andere vaartuigen binnen, w.o. de „Frida" van den voorzitter van de Ka mer van Koophandel, den heer Crone, als mede de „Fram" en de „Tarakan". Op de Sixhaven ontving men inmiddels bericht, dat de „Ondine" van notaris Jan sen en de „Ibis" van notaris Labberton, de haven van Volendam binnengeloopen wa ren. Ook de „Noorman", een boeier, die door den heer Moes gecharterd was om aan den wedstrijd deel te nemen, en be stuurd werd door den heer D. Groenhof vond een schuilplaats ln de haven van Volendam. In onzekerheid verkeert men nog over de „Onrust" van den heer Lan- genaar uit Baarn, waarvan nog niets na ders bekend is. De gemeente-politie passeerde om zes uur met twee booten de Oranjesluizen. Vier uur lang werd het gebied tusschen het eiland Marken en den vuurtoren bij Dur- gerdam met behulp van zoeklichten afge zocht. Het eenlge wat men vond. was een omgevallen jachtje, vermoedelijk 't wrak van de „Fink II", dat naar den dijk van den polder IJdoorn was gedreven. Van de „Onrust" werd echter niets gezien. Ver schillende Informaties bij schippers lever den evenmin resultaat op. Slechts even over tijd kwam de „Kas teel Staverden" van de Holland-Veluwe Lijn de sluizen binnen, aan boord waar van men echter niets van eenig onheil had bespeurd. Zender gestoord. De A.VJt.O. is gisteravond gedurende een half uur gedwongen geweest te zwijgen, doordat de 100 KW-zender te Kootwijk, waarschijnlijk tengevolge van stormschade defect is geraakt Het noodweer dat te Kootwijk woedde, belette het zenderpersoneel een onderzoek ln de masten in te stellen. Men hoopte des nachts gelegenheid te hebben 't defect op te sporen en te herstellen. De storing trad om vijf minuten voor achten op. doch het geduld van de luis teraars behoefde niet lang op de proef te worden gesteld, want om half negen klonk de stem van den omroeper weer door den luidspreker. Dit was mogelijk, omdat men Inmiddels had overgeschakeld op den on- versterkten 10 Kw-zender, welke overdag wordt gebruikt. Het programma kon hier mede verder vlot worden afgewerkt. BOTSING BIJ WOERDEN. Gistermorgen is ln een der bochten van den Utrechtschestraatweg, nabij de kom der gemeente Woerden, een ernstig auto ongeval gebeurd, waarbij enkele personen min of meer ernstige verwondingen op liepen. In deze bocht passeerden twee auto's elkaar. De bestuurder van de eene auto, welke uit de richting Woerden kwam, reed te ver naar het midden van den weg, hetgeen tot gevolg had dat de bestuurder van den anderen wagen, de heer P. Lu nenburg, die volgens ooggetuigen met groote snelheid reed, de macht over het stuur kwijtraakte en met groote kracht tegen een boom botste. De auto werd hier bij geheel vernield terwijl van de inzit tenden de heer Den Oudsten een been brak. Na voorloopig door dr. Van Giessen te zijn verbonden, moest hij naar het zie kenhuis worden vervoerd. Een andere in zittende, de heer Van Rhee, bekwam een hoofdwonde, welke ter plaatse kon wor den verbonden. De bestuurder zelf kwam er met een onbeteekenende wond aan de hand af. De auto, die gehuurd was te Woerden, was niet verzekerd. Tegen den heer L die niet ln het bezit was van een rijbewijs, heeft de politie, die terstond gewaar schuwd was, proces-verbaal opgemaakt. tDe Crt.) FELLE BRAND TE SCHIEBROEK. Hoestend kind wekte de bewoners. Gistermorgen heeft aan den Kleiweg te Schiebroek ln het café „De Hommel" een felle brand gewoed. De heer Knljff, de eigenaar van het café, werd omstreeks 6 uur door het hoesten van zijn zoontje wakker en bemerkte toen een sterke brandlucht. Direct wekte hij zijn vrouw en begaf zich met haar en zijn zoontje naar beneden, waar ze dwars door de vlammen moesten om de keuken te bereiken, die nog niet brandde. De brandweer, die door de buren was gewaarschuwd, was spoedig met 4 spuiten en 2 slangenwagens aanwezig. Aan het café was echter geen redden meer mogelijk, het brandde tot den grond toe af en de brandweer moest er zich toe bepalen om een boerderij en een fabrieks gebouw te beschermen. De brand, die in Rotterdam duidelijk te zien was, trok veel belangstelling. AUTO OMVER GEREDEN. Zaterdagavond omstreeks acht uur kwam de heer A. A. Mathijssen, wonende te Her- veld, met zijn auto uit zijn' garage rijden. Hij gaf onvoldoende acht op het verkeer en zag dus niet, dat een auto naderde, die, toen de auto van den heer Mathijssen op den weg verscheen, geen kans meer zag, tijdig te remmen. Een aanrijding was het gevolg, waardoor de auto van den heer Mathijssen omver werd geworpen en zwaar gehavend. Ook de aanrijdende auto kreeg aanzienlijke schade. De heer Ma thijssen werd zwaar gewond uit de wrak stukken van zijn wagen te voorschijn ge haald, en na ter plaatse verbonden te zijn, naar een ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. DE RAMP VAN DE „KALBA". Gistermiddag om half drie Is op'het strand tusschen Westkapelle en Domburg gevonden een portefeuille inhoudende pas poort, foto's, bewijs van inschrijving als schipper, een Engelsche vrachtbrief, En- gelsch geld en Belgisch geld. In de onmid dellijke nabijheid lag een horloge; het stond stil op drie uur. Alles is herkend als het eigendom van den verdronken ka pitein van de „Kalba", H. Bakker, ge woond hebbende te Groningen. Het gevondene is ln handen van de po litie gesteld. AANVARING OP DE NOORDZEE. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op de Noordzee, ter hoogte van het lichtschip „Wandelaar" bij Vllsslngen, een aanvaring plaats gehad tusschen het Grleksche s.s. „Elrlnl N Fallia", dat van Vllsslngen naar Alexandrlë was vertrok ken, en het Engelsche s.s. „Saugar", dat op weg was naar Antwerpen. Het Grleksche stoomschip liep ernstige schade op aan stuurboordzijde, boven de waterlijn, maar is toch glBtermlddag weer van Vllsslngen vertrokken. Ook het andere schip heeft de reis voortgezet. AUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN. Gistermiddag te kwart voor drie is op oen onbewaakten overweg tusschen Heer- de en Wapenveld een auto, waarin zich een gezelschap van zes personen uit Brum- men bevond, door den motortrein, ko mende van Apeldoorn aangereden. De auto werd opzij gegrepen en totaal vernield. Hoewel dit een wonder mag hee- ten, bleven de Inzittenden, behoudens en kele lichte kwetsuren, ongedeerd Het ongeval schijnt aan onoplettendheid van den autobestuurder te wijten te zijn. EEN PAARD VOOR DEN TREIN. Het moest met een lasso gevangen worden. Gistermorgen bemerkte de machinist van trein 1305 die om 6.57 van Amsterdam W.p. naar Utrecht vertrekt, dat bij Abesude een paard tusschen de rails liep. De machinist bracht onmiddellijk den trein tot stilstand om het paard van de spoor baan te verwijderen. Dit ging echter niet zoo gemakkelijk, want als men het paard naderde ging het ln draf tusschen de rails verder. Ten slotte zette de trein zich maar weer in beweging met het hollende paard voor de locomotief. Het wegperaoneel had een telegram aan Vreeland en Nieuwer- sluls gezonden, waar het hollende paard door wegpersoneel en politie met een lasso werd opgevangen. De trein kon toen onge hinderd verder, maar kwam daardoor met veel vertraging in Utrecht aan. HET WRAK OP DE EIERLANDSCHE GRONDEN. Het betonnlngsvaartuig van het Loods wezen te Terschelling heeft gisteren een laadboom en een zeil van het op de Eier- landsche Gronden vergane schip gebor gen. De gegevens, waaruit kunnen worden opgemaakt, welk vaartuig Is gezonken, ontbreken tot nu toe. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Gedurende de keuringen op het terrein van den veefokdag te Culjk werd de heer P. uit Oeffeit, die zich in den keuringsrlng bevond door een losgerukten stier aange vallen en op de horens genomen. Het ge lukte omstanders met veel moeite P. uit zijn netelige positie te bevrijden. Het slachtoffer had een gapende won de opgeloopen ln zijn gezicht en klaagde over inwendige pijnen Dokter Berger uit Cuijk legde een noodverband en vervoer de den gewonde naar het ziekenhuis ter verdere verpleging. VECHTPARTIJ TE NIJMEGEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft ln een café aan de Hezelstraat te Nijmegen een vechtpartij plaats gehad tusschen eenige bezoekers. De twist ging voornamelijk tusschen een zekeren K en de L. K., die nogal veel gedronken had, en zich hevig opwond, trok in woede een dolkmes, waarmee hij in woeste drift om zich heen sloeg. Daarbij trof hij niet zijn tegenstander, maar een van de andere gasten, die aan een tafeltje zat, S. ge naamd. De man werd in de borst getrof fen. De wonde kon ter plaatse worden verbonden, waarna het slachtoffer naar het ziekenhuis werd vervoerd. Zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. K. werd door de andere bezoekers van het café overmeesterd. Hij liep daarbij dusdanige verwondingen op, dat de hulp van dr. Feikema moest worden ingeroe pen. K., die in beschonken toestand ver keerde. is naar het politiebureau overge bracht. Eerst gistermiddag is hij, nadat tegen hem proces-verbaal wegens ernstige mishandeling was opgemaakt, op vrije voeten gesteld. Grootsch huldebetoon op den Dam in den vorm van massazang en défilé. NOODLOTTIG ONGELUK MET AUTOPORTIER. Het veertienjarige slagersknechtje W. v. D. uit de Bolkstraat, dat Donderdag bij een ongeval op den Amsterdamschestraat- weg te Utrecht onder een tramwagen van lijn drie geraakte, is~ thans in het Stads en Academisch Ziekenhuis aan zijn ver wondingen overleden. De jongen is het slachtoffer geworden van een verkeersfout, welke een autobe stuurder gemaakt heeft. Deze had name lijk het portier van zijn auto aan den linkerkant geopend, waardoor een slager die op zijn rijwiel passeerde, er tegenaan botste en op zijn beurt weer tegen zijn knechtje v. D. aanviel, die onder de tram geraakte en een eind werd meegesleurd, waarna hij zeer ernstig verwond werd op genomen en naar het ziekenhuis ver voerd. Daar is de jongen na vergeefsche pogingen om hem het leven nog te red den, aan zijn verwondingen bezweken. Tel. BRUTALE OVERVAL MET BEROOVING. Een tweetal jonge mannen, afkomstig uit Den Helder, heeft in 't Zand een oude dame, die op den weg' wandelde, van haar handtaschje beroofd, waarna zij er op hun fietsen vandoor gingen. Door eenlge per sonen. die den overval hadden gezien, werd onmiddellijk per auto een achtervolging van de daders Ingezet. Zij slaagden er in hen in te halen en aan te houden, waar na zij aan de inmiddels verschenen poli tie konden worden uitgeleverd. Op het tweetal werden acht huissleutels, welke bij verschillende inwoners waren ontvreemd, en een glassnijder gevonden. Zij hebben bij het verhoor tevens bekend, een de vorige week ln de buurt gepleegde Inbraak op hun geweten te hebben. Beiden zijn in gesloten en worden heden naar Alkmaar op transport gesteld om voor den Officier van Justitie te worden geleld. o BUITENLANDSCH GEMENGD. STORM OVER CUBA. Cubo is door storm geteisterd. Te Cien- fuegos zijn 17 personen gedood en 200 ge wond. Ruim duizend huizen zijn vernield, zoodat er velen dakloos zijn. De mate- rieele schade wordt op 4 mlllioen dollar geschat. o SMOKKELARIJ VAN DEVIEZEN ONTDEKT. Aan de grens van Ventlmiglia zijn de echtgenooten van de bekende Itallaan- sche voetballers Scopelll en Gualti aange houden ln verband met het smokkelen van deviezen. ZIJ wilden twee mlllioen achthonderdduizend lire heimelijk naar het buitenland brengen. Zij reisden haar echtgenooten na, die reeds naar Frank rijk gevlucht waren om zich te onttrek ken aan de militaire dienstplicht in Italië. o MARCONI GEDECOREERD. Senator Marconi, die te Rio Janeiro ver toeft als gast van de Brazlliaansche re geering, is bij zijn bezoek aan 't ministe rie van buitenlandsche zaken gedecoreerd met de orde van het Kruis van het Zui den. terwijl de rector der universiteit van Rlo de Janeiro hem benoemd heeft tot doctor h. c. ESTLANDSCHE MOTORSCHOENER VERGAAN. Het Zweedsche stoomschip „Gerani", dat te Karlskrona binnenliep, had zeven schipbreukelingen van de Estlandsche motorschoener „Viljandi" aan boord. De schoener was Donderdag gedurende den zw'aren storm bij het eiland Gotland ver gaan. Van de uit 11 koppen bestaande be manning waren vier mannen overboord geslagen OUD KERKGEBOUW IN VLAMMEN. Een zware brand is uitgebroken ln de St. Maartenskerk te Marchineile ln Henegou wen. De brandweer van Charleroi was gisteren in den laten avond nog met de bestrijding van het vuur bezig. De prach tige kerk, die een historisch monument is, dateert uit de 15e eeuw en is opgetrok ken in den Romaansch-Gothischen stijl. Hel gebouw bevat vele historische graf tomben. De toren is in de 12e eeuw ge bouwd. Het hoogtepunt van het Koninklijk be zoek aan de hoofdstad is ongetwijfeld het huldebetoon geweest, dat Zaterdagmiddag op den Dam door de Amsterdamsche oranje-gezinde burgerij aan Hare Majes teit de Koningin en Haar Dochter is ge bracht. Dank zij de voortreffelijke organi satie van de afdeeling Amsterdam van het Nationaal Jongeren Verbond, dat het ini tiatief tot deze hulde had genomen en mede door de medewerking van de natuur, die zoowaar, na zich de vorige dagen van haar zwartste zijde te hebben doen kennen, voor een vriendelijk zonnetje gezorgd had, voltrok zich in bijna anderhalf uur een manifestatie van trouw en aanhankelijk heid aan Oranje, welke ongetwijfeld op belde Vorstinnen een diepen Indruk zal hebben gemaakt. Imposant schouwspel. Van half twee af marcheerden de vele vereeniglngen, scholen, groepen en depu taties tezamen ver over de tienduizend deelnemers vla de Damstraat het his torische plein op, waar zij door de orde commissarissen haar plaats kregen toege wezen. Het front werd gevormd door de jeugd, daarachter stelden zich de organisa ties van anderen op. Achter afzetting op het verder beschikbare gedeelte van het midden-Damterreln en op de trottoirs aan i de zijde van Dam en Kalverstraat had zich een enorme menigte belangstellenden ver zameld; ook op de balcons en achter de ramen der omliggende gebouwen groepten vele kijkers en kijksters en zóó bood weldra de aloude Dam, vooral ook door de zee van oranje en rood-wit-blauwe vlaggen en de talrijke vaandels, een buitengewoon impo sant schouwspel. Bij de uitgebreide orde maatregelen had men zorggedragen dat het tramverkeer in de richting van Sta tions- en Muntplein ongestoord voortgang kon vinden. Een detachement matrozen had voor het Paleis de wacht betrokken en deze werd te ongeveer kwart voor drie mét de ter linkerzijde opgestelde marine-kapel en de mariniers-trommelslagers, geïnspecteerd door den ondercommandant der Marine te Amsterdam, kapitein ter zee Meyer Ran- neft, en generaal-majoor Van Voorst tot Voorst, commandant van de vierde divisie, die, evenals de voor het Paleis aanwezige garnizoenscommandant, majoor Boswijk, groot tenue droegen. Aan de zijde van de Nieuwe Kerk hadden de burgerwachters front gemaakt, terwijl op den rijweg vóór het Paleis het muziek corps „Nestelroy" en een aantal leden van de afdeeling Amsterdam van het Nationaal Jongeren Verbond opgesteld waren. Te tien minuten voor drie werd door een der bestuursleden van het N.J.V., op het dak van de bij het linkerhoekgedeelte van het Paleis geposteerde „geluidsauto" staan-- de, de toespraak aangekondigd, welke in het Paleis tot Hare Majesteit zou worden gehouden door mr. J. H. P. V. Haitsma Muller, voorzitter van de afdeeling Amster dam van het N.J.V. en even later klonk via den op de auto aangebrachten luid spreker de stem van den algemeen leider van het huldebetoon over het plein. Massazang en défilé. Een daverend gejuich weerklonk, toen klokslag drie uur, terwijl de marine de eerbewijzen bracht, de Koningin en de Prinses, vergezeld van den burgemeester, dr. W. de Vlugt, op het balcon van het Paleis verschenen. Fotografen en film operateurs legden op dat oogenbllk het beeld vast van een enthousiaste massa; duizenden kinderen, die zwaaiden met vlaggen of met de oranje programma's en duizenden ouderen, die wuifden met hoed of zakdoek. Een vroolijke noot in dit huldebetoon werd gevormd door eenige tientallen padvinders, die hun hoeden heen en weer lieten dansen op de hoog opgehe ven stokken 1 De Koningin droeg een witten mantel met witten hoed, de Prinses was in het bruin met lichten hoed. De burgemeester droeg op zijn lange, gekleede jas den ambtsketen. Zoowel de Landsvrouwe als de Prinses droegen in de linkerhand de bloemen lila orchideeën en roze rozen haar ten Paleize door de dames Van Tubergen en Van Dam, in de uniform van het N.J.V., aangeboden. Opnieuw klonk, nadat de Marine-kapel het Wilhelmus had gespeeld, het gejuich der menigte en dit verstomde eerst, toen het begin van den massazang werd aan gekondigd. Het was de beiaardier van het Paleis, de heer J. Vincent, die door een klokslag op het carillon den aanvangstoon van het eerste lied, het ..Wilt heden nu treden", aangaf. Onmiddellijk nadat de dirigent, de heer Willem van Laar, die een merk waardig en tot nu toe ongekend experi ment! gekleed ln witte jas op den toren trans stond, met zijn dirigeerstok het aan- vangssein had gegeven, zette de massa het prachtige lied in. Begeleid door de klanken van het carillon, die jammer genoeg wei nig harmonieerden met het grootendeels ongeoefende stemmenmateriaal, werd des ondanks het lied warm en gedragen ge zongen. Bij de twee hierna volgende liederen, het „Vlaggelied" en ,,'t Is plicht dat led're jon- DE BRAND IN DE KATHEDRAAL VAN COMO. De brand, die In de Kathedraal van Como, een der schoonste monumenten van Lombardische kunst, heeft gewoed, heeft den grooten koepel, die gebouwd is door Filippo luvara, totaal verwoest. Soldaten en brandweerlieden, voorzien van gas maskers, zijn er in geslaagd, de kerk bin nen te dringen en verscheidene prach tige schilderijen en tapisserieën te redden. GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Te Mannheim is een goederentrein ont spoord, waardoor negen wagens zwaar werden beschadigd. De machinist kon op het laatste oogenblik van de locomotief springen, doch de stoker raakte bekneld en bleek, toen hij bevrijd werd, overleden te zijn. gen" waren de stemmen en de begeleiding, zoowel wat maat als klank betrof, in har monie met elkander en zoo mocht dit deel van het programma, dat besloten werd met twee strophen van het „Wilhelmus", toch geslaagd worden genoemd. Nadat het gejuich, dat op den massa zang volgde en door de Vorstinnen meteen, telkens herhaald, vriendelijk handgebaar werd beantwoord, bedaard was ving te ruim kwart over drie het défilé der tal rijke vereeniglngen en scholen aan. Het werd, met trommelslag en muziek, geopend door een afdeeling padvinders, die, stram marcheerend, ter hoogte van het balcon op een kort bevel de hoofden met één ruk naar links wendden en zoo voorbijtrokken om als alle andere organisaties via de Mozes en Aaronstraat af te marcheeren. En zoo trokken het eerste half uur de jeugdorganisaties langs Koningin en Prinses, organisaties waarin meeliepen grooteren, kleinen en heel kleinen, die al mankeerde er soms wel het een of ander aan tempo of regelmaat, bij het passeeren van de plaats, waar de Vorstinnen ston den, één waren in haar huldebetoon, dat, al naar gelang van het karakter der deel nemende vereeniglngen, door het onder gejuich enthousiast zwaaien met vlaggen en vlaggetjes of het eerbiedig neigen der vaandels tot uiting werd gebracht. Van kwart voor vier tot vier uur waren het voornamelijk de vereeniglngen van volwassenen, welke voorbijtrokken en Ko ningin en Prinses, die het buigen en wui ven niet moede werden, haar spontanen groet brachten. Voor groepen die geen muziek meevoerden, werd het defileeren begeleid door tromgeroffel of vroolijke marschen van Nestelroy's muziekcorps. Tot de deelnemers behoorden o.m., be halve vele scholen, de Amsterdamsche Jeugdbond, het Alg. Ned. Verbond, de Padvinders Vierkantclubs, drie vendels van de Oranje-garde, de Ned. Jeugdstorm, de Oranjewacht, het Ned. Israëlietisch Meisjesweeshuis, het R.K. Maagdenhuis en Ned. Meisjesclubs (Driehoeksmeisjes). Het défilé werd besloten door de bur gerwacht, de mannelijke leden, ditmaal bij hooge uitzondering met stormhelm en geweer, alsmede door de organiseerende afdeeling van het Nat. Jongeren Verbond. Terwijl de Vorstinnen zich in het Paleis teruggetrokken en de Koningin, mr. Haits ma Muiier en zijn medewerkers, die het défilé hadden geleid, bij zich deed ont bieden om him dank te zeggen, werd het duizendkoppige publiek tot aan de z.g. kleine steentjes voor het Paleis toegela ten. Als een golf schoof de massa vooruit, tot een cordon van onverbiddelijke poli tieruiters haar over het gansche front tegenhield. Weer klonk er gejuich uit duizenden kelen en weer werd het Wilhelmus aan geheven. Voor enkele vensters van het Paleis deden zich wederom enkele in gala-uniformen gestoken leden van het gevolg zien en even later laaiden golven van enthousiasme op toen Koningin en Prinses, vergezeld van den burgemeester, opnieuw op het balcon traden en lachend en wuivend dit grootsche, spontane hulde betoon van de zijde der burgerij ln ont vangst namen. Te half vijf werden de afzettingen ver broken, doch er verliep nog geruimen tijd eer de Dam, waar de Stadsreiniging da delijk het met programma's bezaaide plein begon schoon te vegen, zijn gewone aan zien eenigermate herkregen had. Koningin en Prinses wonen den dienst bij in de Oude Kerk aan het Onde Kerksplein. Hare Majesteit de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben gistermorgen den kerkdienst bijgewoond in de Oude Kerk aan het Oude Kerksplein. Kort voor tie nen kondigde de voorganger, ds. J. P. van Bruggen, voor de geheel gevulde kerk de komst van de beide Vorstinnen aan, er nadrukkelijk op wijzende dat het de wensch van Hare Majesteit was, dat door de gemeente aan Haar aanwezigheid geen aandacht zou worden besteed. Enkele oogenblikken later namen de Koningin en de Prinses geheel onopvallend plaats in de ronde bank tegenover den kansel. De banken ter linker- en rechterzijde werden ingenomen door de leden van het gevolg, den burgemeester en den hoofdcommis saris. Terwijl het klokkenspel in den slanken toren binnen duidelijk hoorbaar was. opende ds. Van Bruggen den dienst met gebed, waarna de gemeente van Gezang 13 vers 1 en 2 zong. Na lezing van de korte hoofdsom der Wet, antwoordde de gemeente met het zingen van Psalm 130 2. Vervolgens las de voorganger Hebr. 11 816 en ging hij voor ln gebed, waarin hij God's zegen afsmeekte voor het Koninklijk Huis, voor hen, die in deze moeilijke tijden tot regeeren geroepen zijn en waarin hij tot God de smeekbede richtte, den oorlogs fakkel, die bezig is te ontbranden, te dooven. Nadat, onder begeleiding van het prach tige orgel, de gemeente van psalm 77 vers 1, 5 en 7 had gezongen, hield ds. Van Bruggen zijn predikatie, waarvan als tekst gekozen was psalm 119 50. „Dit is mijn troost in mijn ellende, want Uwe toezeg ging heeft mij levend gemaakt". De voor ganger deed in deze predikatie uitkomen dat de mensch alleen bij het brood niet leven zal, maar bij het Woord, dat uit gaat van den mond Gods. De wereld ls vol rampen en oorlogsgerucht, maar het Woord Gods, Zijn toezegging, ls de troost in alle ellende, omdat er is het Koninkrijk van den eeuwigen hemelschen vrede. Het kostelijkst brood der aarde kan het leven onderhouden, doch niet het leven wekken. God's Woord kan dit slechts. Zoo dood is hier geen menschenziel of God's Woord kan haar opwekken ten eeuwigen leven. Dat is de troost voor alle menschen- kinderen De dienst werd te ongeveer 11 uur be sloten met het zingen van Gezang 191 3, waarna de gemeente eerbiedig wachten bleef totdat de Vorstinnen met het gevolg het kerkgebouw hadden verlaten. Gistermiddag werd een bezoek gebracht aan de Rembrandt-tentoonstelling.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13