B BfflTEK. WEEKOVERZICHT DE GULDEN KAN EINDELIJK UITBLAZEN De aanval kan voorkomen worden 76*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 September 1935 Derde Blad No. 23164 Internationale sancties en haar beteekenis. NOG ALTIJD ONZEKERHEID. Een vreemde tegenstrijdigheid hangt er ln de lucht: scheen het een week geleden, dat er kans was op een overeenstemming in het Italiaansch-Abessynisch conflict, ithans lijkt die kans zeer gering geworden Doch was de stemming voor een wede jtsafcs de goede kansen bedenkelijk thans, nu de oorlog onafwandESKr hert. "nu is de stemming heusch bijkans vaster, om in beursstijl te praten! Mag men daaruit afleiden, dat het er niet zoo hopeloos voorstaat? WU helpen het gaarne wenschen. Was er een week geleden werkelijk ont spanning tengevolge van het feit. dat Italië de Commissie van Vijf scheen te er kennen en zelfs tegenvoorstellen lanceer de. weldra was deze hoop vervlogen. De aanvankelijk als tegeneischen gekwalifi ceerde opmerkingen van Italiaansche zijde werden, toen aanneming onmogelijk bleek, gedegradeerd tot ..wenschen" en bovendien werden de voorstellen der Commissie zon der meer afgewezen, zit het In veel tege moetkomender toon. dan men den laatsten tUd van den Duce gewend was. En daar mede zat men dieper in het moeras dan ooit tevoren! Van enkele zijden werd naar aanleiding van deze loop van zaken opgemerkt, dat het Italië dus alleen om het winnen van tUd te doen is geweest. Mocht dit inder daad het geval zijn, dan beleeft de Duce daarvan practisch weinig plelzier. want. de Volkenbond is niet meer in 'n stemming om zich op sleeptouw te doen nemen. Nauwelijks was de afwijzing door Italië een voldongen feit Abessynië accep teerde de voorstellen natuurlijk of de .Volkenbondsraad haastte zich om de con sequenties daaruit te trekken. De Itali aansche wenschen vormden zelfs geen onderwerp van bespreking, daarvoor waren zil te absurd, neerkomend op oer. volledig protectoraat over Abessynië zcVider reke ning te houden met de besliste wensche- lijkheid, in ieder geval de onafhankelijk heid van het land van den Negus, zij het ook in schijn, overeind te houden. De Commissie van Vijf bracht den Volken bondsraad rapport uit over de mislukking van haar voorstellen en. hoewel de Com missie gehandhaafd werd om Italië in de toekomst den weg voor een vergelijk niet oenmogeliik te maken, werd naast haar gesteld een Commissie van Dertien, alle leden van den Raad behalve Italië zelf. die thans zal opstellen een procedure, ge baseerd op art. 15 van het Volkenbonds statuut. Daaruit spreekt bittere ernst, want. als Italië ook deze procedure ver werpt, dan zal daarop bijkans impleciet moeten volgen toepassing van art. 16. dat der sancties.... Er verluidt zelfs, dat de Commissie van Dertien Italië minder ver tegemoet zal komen dan de Commissie van Vijf. daar sovjet-Rusland, Turkije en Roe menië de Abessynische integriteit reeds geschonden oordeelen door de voorstellen van laatstgenoemde Commissie! Zopder eenige overdrijving kan men derhalve zeggen, dat de situatie heel wat ■minder gunstig lijkt dan een week geleden, en toch voelt men in de lucht een onde finieerbare. lichtere stemming Zal de Duce tenslotte dan toch nog terugwijken met het mes der sancties op de keel? De Italiaansche pers schijnt aan de mogelijk heid van sancties van beteekenis niet te gelooven. doch momenteel kan aan die zekerheid o.i. moeilijk meer getwijfeld1 worden. Hoewel Engeland zijn uiterste best heeft gedaan om Italië te overtuigen, dat het geen vijandschap koestert tegen redelijke elschen. vandaar een persoonlijke boodschap van minister Hoare aan Mus solini. toch laat hét aan den anderen kant niet de minste aarzeling toe over zijn vaste bedoeling door te zetten, om het ■prestige van den Volkenbond overeind te houden. En met niets om het lijf hebbende sancties wordt dat prestige eerder ge schaad dan gebaat! Men heeft trouwens de waarschuwing van Churchill als laatste bewijs! Hoe de Duce echter thans nog een terug weg zal moeten vinden, die zelfs voor bin- nenlandsch gebruik zijn naam en faam niet aantast, het liikt biikans ondoenlUk. doch de politiek is soms vindingrijk Engeland is op het oogenblik de groote drijfkracht van den Volkenbond en dat Brittannië Frankrijk meekrijgt, het staat ithans vast. Daarmede is alles gezegd. De concentratie der Britsche vloot in de Middellandsche Zee heeft de strategi sche ligging van Italië fundamenteel ver anderd. Ofschoon de Italiaansche vloot tot een der meest moderne behoort, valt het toch niet te ontkennen, dat die der Britten. in de meer derheid is. Onderstaand staatje toont dit met een duidelijkheid, die geen verder commentaar behoeft. ENGELAND ITALIË eenh. tonnen eenh. tonnen Dreadnoughts 15 474.150 4 86 532 Vliegtuigmoe derschepen 6 115.513 0 Nieuwe kruisers 35 174.930 14 107.083 Oude kruisers 16 75.656 11 56.027 Nieuwe vernie lingswerktuigen 60 81.299 52 63.475 Oude vernie- llngswerktuigen 109 116.785 36 28.013 Nieuwe onder zeebooten 31 46.624 48 37.550 Oude onderzee booten 21 12.015 21 8.170 Zooals men ziet, heeft Italië slechts :n enkele cijfers een meerderheid behaald op Engeland en wel bij het aantal onder- zeeers doch ook hier blijft de tonnage onder die der Britten. Het zijn cijfers, die den Duce toch te denken moeten geven! Vol belangstelling ziet men daarnevens naar Europa's Oosten! Daar zijn een aan tal jachtpartijen georganiseerd, die alles zins die belangstelling waard zijn. De Hongaarsche premier Goemboes die trouwens in eigen land niet zoo sterk meer staat komt praten met de Duit- sche leiders en Duitschers en Polen gaan eveneens bij elkaar op bezoek. Onwille keurig gaat men zich afvragen, wat daar achter kan steken, gelet op de verhou dingen in het Oosten van ons werelddeel. Polen's vriendschap met Frankrijk schijnt voorbij, gelet op het feit, dat in een semi- officieele rede van een Fransch minister Polen niet meer genoemd werd bij de Col ij n en Aalberse: Dus wij zijn het met elkaar eens, dat wij hem met rust moeten laten DOOR VISCOUNT ROBERT CECIL. „Groot-Brittannië staat aan de zijde van den Volkenbond, wanneer er besten dige en collectieve weerstand geboden moet worden, tegen iedere activiteit van een niet-uitgelokten aanval". Met deze woorden was Sir Samuel Hoare de vertol ker van een Britsche meening, die nog nimmer tevoren zoo algemeen en zoo ge decideerd geweest is. De aangehaalde zinsnede is. evenals de opmerkelijke rede waaraan hij ontleend werd, volkomen dui delijk en heeft niets provoceerends. De minister, die haar uitsprak is de officieele vertegenwoordiger van de politiek van het Britsche kabinet en ieder, die hierin niets anders dan rhetorica kan zien. zal vandaag of morgen ontdekken, dat hij 't totaal bij het verkeerde eind heeft. Op het oogenblik, dat ik dit schrijf, hangt het geschil te Genève in balans. Iedere redelijk denkende man en vrouw moet tot het laatste moment hopen op een regeling van de Abessynische kwestie; en het vastberaden geluid van de Assemblèe, ondersteund door de politieke verklarin gen der verantwoordelijke ministers van zooveel staten, zou ongetwijfeld in nor male omstandigheden een regeling meer vrienden. Bovendien hangt tusschen Po len en Tsjecho-Slowakije een zeer ge spannen verhouding inzake de Poolsche minderheden in Tekchen en is er ernstig sprake van toenadering tusschen sovjet- Rusland en Roemenie, terwijl bekend ge noeg is, hoe de Duitsch-Russische ver standhouding beneden het nulpunt staat en het tusschen Polen en Rusland ook niet bepaald wil boteren. Voeg daarbij dan nog de strijd tusschen Dui'.schland en Lithauen om Memel. Wat beteeke- nen al die jachtpartijen? waarschijnlijk maken. Maar het k^n gegp kwaad hier eens zoo objectief mogelijk in beschouwing te nemen, wat er zal gebeuren indien, ondanks alles, één der bij het conflict betrokken partijen haar toevlucht tot den oorlog zou nemen. De toestand is op het oogenblik als volgt. Abessynië heelt verklaard met Italië in een conflict gewikkeld te zijn, dat, in de woorden van het Covenant van den Vol kenbond, er naar uitziet tot een uitbarsting te zullen leiden. Het is daarom krachtens art. XV van dat verdrag aan onderzoek en rapport door den Volkenbondsraad onderworpen. De eerste plicht van den Raad is te trachten het geschil door een vergelijk uit den weg te raimen: we naderen nu klaarblijkelijk het einde van dit stadium, want bijna elk denkbaar middel om tot een vergelijk te komen schijnt al beproefd ên, door de Italiaansche onverzettelijkheid, mislukt te zijn. Als er geen vergelijk bereikt kan worden, moet de Raad aan alle Staten leden van den Bond rapport uitbrengen over de feiten van het geschil en over de maatregelen, die de Raad voor een recht vaardige oplossing aanbeveelt. Als die aan bevelingen niet de volledige instemming hebben de stemmen der betrokken par tijen staan er buiten ..behouden de leden van den Volkenbond zich het recht voor een zoodanige actie te ondernemen, als zij noodig achten voor de handhaving van recht en rechtvaardigheid". Met andere woorden: een toevlucht tot het ge bruik van de wapenen is niet uitgesloten. Dit is wat men wel noemt de „leemte in het Covenant". Tegelijkertijd dient er aan herinnerd te worden, dat alle leden van den Volken bond. Italië en Abessynië inbegrepen, een ander verdrag, gewoonlijk het Briand Kellogg Pact genoemd, hebben ondertee kend. waarbij zij definitief afzien van het gebruik van oorlog 4ls instrument .van nationale politiek en beloven slechts met vreedzame middelen tot bijlegging van hun grieven te komen. Verder is er de dikwijls overtreden ver plichting van artikel X van het Covenant, betreffende eerbiediging en bescherming der territoriale integriteit en politieke on afhankelijkheid van alle leden van den bond tegen aanvallen van buiten. Maar zelfs als het mogelijk zou zijn een wettig argument te vinden, dat ondanks al deze verplichtingen een oorlog zou ver oorloven, dan zijn de leden van den Vol kenbond in ieder geval nog gebonden zich gedurende drie maanden na de publicatie van het Raadsrapport van vijandelijkhe den te onthouden. Wanneer echter het rapport en de aan bevelingen unaniem worden aanvaard door den Raad of wanneer de kwestie aan dat lichaam zou worden voorgelegd de meerderheid van de Assemblèe (in beide gevallen hebben de betrokkenen geen stemrecht) mag geen der betrokken par tijen een oorlog beginnen, wanneer de ander het rapport aanneemt en opvolgt. Wanneer en in het onderhavige ge val hebben we reden er voor te vreezen een der staten van het conflict, wars van alle verplichtingen, toch zijn toevlucht tot den oorlog wil nemen, treden de sancties voorzien in artikel XVI van het Covenant in werking. Omdat er heel wat verwarring heerscht over de vraag, wat sancties eigenlijk zijn en hoe ze ten uitvoer moeten worden ge bracht, heeft het zijn nut nauwkeurig de bedoeling van het Covenant onder het oog te zien. In de eerste plaats is ieder lid van den Volkenbond onmiddellijk bij het toepassen van sancties betrokken. Dat wil zeggen: zoodra een lid onder de hierboven beschre- van omstandigheden met vijandelijkheden begint, begaat het een oorlogsdaad tegen alle andere leden. Deze laatste zijn ver plicht de diplomatieke relaties met den in overtreding zijnden staat te verbreken, evenals de commercieele, financieele en sociale betrekkingen tusschen hun eigen burgers en die van den verdragschender. Zij moeten eveneens trachten, voor zoover dat mogelijk is, iedere relatie te beletten tusschen laatstgenoemde en burgers van andere leden, al of niet lid van den Vol kenbond. Geen enkel lid is door eenige bepaling yerplicht in de eerste instantie door mid del van leger, Vloot of luchtvloot militair# maatregelen tegen het recalcitrante lid t# nemen; maar het Covenant geeft wel aan, dat het in verband met de kracht, die) voor de sancties noodig zou kunnen zijn of om een andere reden, noodig kan wor den met geweld op te treden. In dat ge val moet de Raad den loyalen leden aan bevelen, hoe groot voor elk hunner de militaire macht zou moeten zijn, die zij voor het beoogde doel willen afstaan. De leden zijn souvereine staten en hebben na tuurlijk het recht de aanbevelingen al of niet op te volgen. Tenslotte zijn de leden overeengekomen, dat zij „elkaar zullen steunen bij de finan cieele en economische maatregelen, die ee nomen worden teneinde de verliezen en dé ongemakken te verminderen, welke voort vloeien uit bovenbedoelde besluiten en dat zij elkaar wederkeeri? zullen onder steunen bij het weerstand bieden aan dë speciale maatregelen, welke de verdrags schender tegen een hunner richt". Zoo is het met de verplichtingen van het Covenant op het oogenblik gesteld. Het is duidelijk, dat de Raad. indien mogeliik. ad vies dient te geven over de verschillende stadia, waarin de sancties worden toege past en over den datum, waarop ieder stadium in werking treedt. Volgens eenigë belangrijke aanbevelingen, door de Assem blèe in 1921 opgesteld, zou de Raad in ur gente gevallen bijeen kunnen komen om te beraadslagen over het nemen van ge- weldmaatregelen. zooals bedoeld in artikel XVI. De Raad zou dan zijn meening moe ten geven over de vraag of het Covenant geschonden is en wanneer de economische represailles zouden moeten beginnen. De notulen der Raadsvergadering zouden im dat geval naar alle leden worden opge zonden met de uitnoodiging voor de ver- eischte actie te zorgen. Daar van. te voren geen vaste regeling kan worden opge maakt. heeft men in overweging genomen de sancties geleideliik in te voeren, te be ginnen met het terugroepen van de ge zanten uit de hoofdstad van den in over treding zijnden staat. Dit kan worden ge volgd door een begin van commercieele pressie, het weigeren van inmport bijvoor beeld. en daarna door scherpere econo mische maatregelen, zoo noodig zelfs een complete blokkade. Dit algemeene plan van actie is van be lang. omdat het de Inzichten van de meer- derheid der staten-leden ln het verleden weergeeft: maar het bevat niets, dat in elk lid de plicht wakker roept actief op te treden. Op dezelfde manier rust op iederen Britschen burger en zonder twijfel is dit zelfde principe ook op andere landen van toepassing de plicht een inbreuk op dé wet te voorkomen, hoewel hij in werkelijk heid verwacht dan pas te moeten optreden, wanneer hem dat door de een of andere officieele persoonlijkheid, die den staat vertegenwoordigt, bevolen wordt. Het doel van het Covenant is natuurlijk een overweldigende macht in het leven te roepen die geen enkel land kan weer staan. doch er tegelijkertijd voor te waken, dat de souvereiniteit der leden niet wordt ■aangetast. De Raad zal daarom nood zakelijkerwijs moeten adviseeren tot con centratie van de collectieve actie tegen, den aanvaller. Ook deze opvatting is in overeenstemming met de wetten van alle goedgeorganiseerde landen, waar immers ook de geheele macht van den staat tegen den wetsovertreder in het geweer komt. Natuurlijk kan een wet wel een wet zijn, zonder dat een inbreuk erop physieke straffen tengevolge heeft; maar de ge heele menschelijke ervaring toont aan. dat er sancties noodig zijn om de volledige naleving van elke wet te verzekeren. Geen enkele beschaafde gemeenschap kan er buiten. Ongetwijfeld zijn de moeilijkheden, die aan internationale sancties verbonden zijn. groot moeilijkheden, die gerezen zijn in de hoofden van velen, die niet op de nu ingetreden crisis voorbereid waren. Inter nationale straffen hebben niets van die zekerheid en onvermijdelijkheid, welke de straffen in de verschillende landen af- zonderliik kenmerken. Dat komt omdat de ervaring van het Internationale bestuur nog maar zeer gering is. Het is al moeilijk genoeg om onder een federale constitutie de wetten te handhaven en de Volkenbondi schiet zelfs ais federatie tekort. Dit be zwaar kan evenwel overkomen worden. De bond is nooit universeel geweest. Ge durende vele jaren, toen Rusland en Duitschland zoowel als Amerika buiten den bond stonden. is de Raad in staat geweest den vrede te bewaren en de wetenschap, dat een collectieve tegenstand tegen een aanvaller in het spel kon worden gebracht waarop Sir Samuel Hoare zoo terecht den nadruk heeft gelegd was voldoende om oplossing van vele kleine conflicten in Midden en Oost-Europa mogelijk te maken. Toch faalde de Bond bij het handhaven van zijn macht in het Verre Oosten, of schoon hij daarin zeer zeker had kunnen slagen, ondanks de speciale moeilijkheden van het gebied, wanneer de Europeesche leden maar snel en kordaat genoeg te zamen met de Vereenigde Staten waren opgetreden. Die tragedie heeft menig volk doen gelooven dat de Bond niet in staat zou zón een groote mogendheid van een oorlog te weerhouden. Een tweede en grootere proef staat ons thans te wachten en sommige ongeduldige critici, die aan succes wanhopen, eischen het prijsgeven en zelfs afschaffing van den Volkenbondi in de hoop. dat iets nieuws uit de ruïnes kan worden opgebouwd. Dat lijkt mij een ongezonde politiek toe. Als de Volkenbond nu faalt, zal hij al leen nog maar tegenover een zwakken staat kunnen slagen. Iedereen moet nu kunnen zien dat een Italiaansche oorlog van koloniale agressie kan voorkomen of stopgezet worden, wanneer de andere maritieme mogendheden gereed staat haar verplichtingen onmiddellijk na te komen. Na de rede van den heer Laval behoeft daar weinig twijfel over te bestaan. Het is mogelijk dat een meer volmaakte orga nisatie dan de Volkenbond uitgedacht kan worden. Maar diegenen die gelooven dat zii door een reconstructie een uitein delijk beroep op geweld kunnen uitsluiten, vergissen zich. In ieder geval is het geen geschikt oogenblik om aan de machinerie van den Volkenbond te knoeien. Wij moe ten den Bond gebruiken, zooals hij thans tot onze beschikking staat Met moed zal de Volkenbond zonder twüfel slagen: en als hii slaagt zal het geheele uiterlijk van den internationalen toestand veranderen. A!s signor Mussolini in de gelegenheid wordt gesteld den Bond de nederlaag toe ta brengen, staat ons een chaos te wachten. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9