jemtrn historische figuren. land- en tuinbouw. uit de rijnstreek. sport: uit de bonte waereld. LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Zaterdag 28 September 1935 DE POPULAIRE KONING. j XIV. (Slot). jHendxlk IV heelt zijn hervormingsplan Jvan de Europeesche 8taten, zijn „chris telijke republiek", die door een Europee- schen Senaat zou worden bestuurd, niet kunnen verwezenlijken, zelfs niet kunnen aanvangen haar uit te werken. Tegenover zijn „samenzwering" zooals een ge schiedschrijver zijn voornemen noemde stonden andere samenzweringen, gevaar lijker, concreter, die beslist werden met pistool of dolk. Zijn blnnenlandsche maat regelen, de zeer vele die hij persoonlijk ontwierp, de zeer vele, die aan Sully te danken waren, hadden, hoe nuttig ook voor den lande, hem vijanden gemaakt, vijanden, die blijven zouden, ook al bleek het hell van den staat door die maatregelen ten zeerste gediend. Uit de regeeringen, die aan de zijne vooraf gin gen, waren geweldige en niet te recht vaardigen privilegiën overgebleven voor wat men „de heeren van het hof" noemde. Deze „heeren van het hof" schenen boven de wet te staan, zóózeer, dat zelfs de man nen, die recht moesten spreken, de hooge magistraten, dikwijls voor hun invloed moesten bukken. Het is een der groote, misschien zeer weinig bekende daden van Hendrik IV ge weest, dat hij met krachtige hand ingreep om daarin verandering te brengen. Hij wilde grooter onafhankelijkheid voor de magistratuur. De wijze, waaarop hij die trachtte te bereiken, n.l. door het erfe lijk stellen der hooge rechterlijke ambten tegen een bescheiden betaling, moge ons verwonderen en niet als een ideaal voor komen. zij had in zijn tijd, waarin tegen over de hof-Invloeden niets veilig was, het groote voordeel, dat de vastheid van den zetel aan den magistraat, die dien zetel innam, grooter prestige gaf en waar schijnlijk zijn onomkoopbaarheid, althans zijn moed en durf om naar recht te oor- deelen, staalde. Maar de maatregel wekte m breede kringen verbittering, evenals het verzet van den koning tegen huwelijken, die te groote fortuinen, te groote Invloe den zouden vereenigen. Hendrik IV, die met moeite zijn koninkrijk had opge bouwd uit den partijstrijd, vreesde voor den staat dergelijke samenvoegingen, die weer konden leiden tot nieuwe ambities en nieuwe burgeroorlogen. Doch ook deze maatregel maakte hem tal van vijanden. Voeg daarbij de controle, die bij den gouverneurs der provinciën deed onder gaan door de Instelling van door den ko ning hun toegevoegde dwarskijkers, de luitenants-generaal; de controle op de heerlijke rechten der landheeren, die een belemmering waren voor handel en vrij verkeer; de controle op het beheer van bosschen, jachtterreinen, vischwaters; de controle op verkeerswegen te water en te land, enz. enz. enz. Dit alles wierp veel stof op, maakte een eind aan/of dreef een wig in menig persoonlijk despotisme of .menig wanbedrijf. Het stof, dat er op waaide, was dikwijls verbittering tegen den vorst, die niets ontzag, wiens bezige geest steeds aandreef op verbeteringen, wlen zoowel de loop van de Seine en de scheepvaart tusschen Rouaan en Havre ter harte ging als de bouw der straten en pleinen te Parijs; de industrieën aanmoe- dlgd, zelfs al moest daardoor een buur man in zijn stille rust worden gestoord. Men zou eenige kolommen kunnen vullen met de ondernemingen waartoe de koning aanspoorde, die niet aan zijn aandacht ontsnapten endie tevens een deel van de bevolking tegen hem in het harnas brachten. Want hij was de onverbiddelijke rustverstoorder in een land van oude con servatieve gewoonten en zeden in bepaalde kringen. Daardoor werd hij, door een deel van zijn volk het deel, dat hem in rang het naast stond in stilte gehaat, ter wijl de rest hem toejuichte, hem liefhad om zijn persoonlijk opreden, ook tegen over de eenvoudigsten, hem zelfs zijn on deugden, zijn groote moreele zwakheden als deugden toerekende. De „oude snoeper" had. als zoodanig, veler toegeeflijke sym pathie. Zijn vijanden, anders wel gewend aan en nimmer buitengewoon ontzet over zonden van denzelfden aard bij de ge kroonde hoofden, die aan hem waren voor af gegaan, smeedden daaruit echter een wapen, dat steeds tegen.hem gekeerd kon worden en zijn positie bedreigen. Doch de groote schaduw, die dreigend over dit ko ninklijk leven met al zijn goed en kwaad blijft hangen, al de lange jaren van Hen driks regeering door, is het gevolg geweest van de religie-twisten, die wel door trac- taten en vredesbepallngen heetten bij ge légd te zijn, doch die nimmer hadden op gehouden in liet verborgen voort te woe keren. Hendrik's zoogenaamde „bekeering" voldeed noch de felle katholieken, noch den strengen protestant. Een volledig ver trouwen gaven hem geen van beide par tijen. Daardoor ontbrak hem de groote steun, die de positie van den vorst onwan kelbaar doet zijn; de kern zijner getrou wen was niet groot genoeg om alle aan vallen. alle ondermijningen te voorkomen. Naast die getrouwen waren gegroepeerd de ontevredenen op velerlei gebied: onte vredenen over zijn persoon en persoonlijke levenshouding, ontevredenen over zijn po litiek. ontevredenen over zijn luchtige godsdienstige opvattingen, ontevredenen over zijn hervormingen, ontevredenen over.niets, maar uit beginsel. Hendrik IV maakt zichzelf daarover geen illusie. „Mijn koninkrijk", zegt hij zelf, „lijkt op die drogisten-winkels, die niet alleen vol zijn van zoete en geurige dingen, maar ook van vergif en slecht riekende kruiden". Bij een dergelijken staat van zaken, in een land, waar een overgangstoestand heerscht en de meeningen sterk verdeeld zijn, kan het denkbeeld van wraakneming altijd voedsel vinden in de sterk verspreide ontevredenheid. In het jaar 1610 was, waarschijnlijk ten gevolge van zijn politiek ter verkrijging van de „christelijke repu bliek", de ontevredenheid groot. Hij, de koning, zocht toenadering tot heidenen er. ketters! Met de Turken, de Mooren de Duitsche protestanten had hij aama' -rg gezocht! Men zag het groote doel met, waarheen dit mom voeren, en daclu aan partijquaestièn. Er woei een geest van ver zet, die niet bezworen kon worden door te wijzen op des konings mild optreden tegenover de katholieken en de orde der Jezuïten. In de omgeving van den koning v/as men ongerust. De aanslagen op zijn leven waren elkaar snel opgevolgd. Men leefde steeds In de vrees van een noodlot tige poging om hem te dooden. Zelf had de koning geen andere gedachte. Zijn tweede huwelijk met Marie de Médlcls moest nog gevolgd worden door de plech tigheid der offlcieele kroning dezei vor stin. De koning had die steeds verschoven. In zijn gedachten zou deze ceremon.e zijn dood verhaasten, wellicht zijn dood ver oorzaken. Tot Sully liet hij zich daarover uil: „Die kroning is mij onaangenaam. Zij zal de oorzaak zijn van mijn dood" Toen de plechtigheid voorbij was, bleef hij on gerust. Voortdurend liep hij met angstige gedachten rond „Ik zal een dezer dagen sterven", zeide hij aan eenige heeren van zijn omgeving. „Gij kent mij niet, mijne heeren. Maar wanneer gij mij verloren zult hebben, zult gij pas begrijpen wat ik waard was en hoezeer ik verschilde van de andere menschen". Den 14en Mei, van het reeds genoemde jaar 1610, hadden de astrologen als nood lottig voor den koning aangeduid. De voor spelling werd hem overgebracht. HIJ haal de er zijn schouders over op, lachte er om. Maar den nacht van te voren sliep hij slecht en den dag zelf kostte het werk hem moeite. Een van zijn lijfwachten, ge wend op huiselijke manier met den zoo ge wonen koning om te gaan, ried hem aan wat frissche lucht te nemen. „Je hebt ge lijk, laat mijn koets inspannen", was het antwoord. In een openkaros, want het was warm weer, reed de koning naar het Arsenaal, waar zijn groote minister ziek lag. In het rijtuig zaten met den koning de hertogen van Epemon en Montbazon en vijf andere heeren. Het rijtuig werd niet door solda ten geëscorteerd. Toen het uit de rue Saint-Honpré de rue de la Ferronnene In reed, werd het door een opeenhooping van voertuigen tot staan gebracht. Op dat oogenblik springt een man op een dei wie len, stoot den koning een dolk in den arm en wondt hem aan de borst. De wond is niet erg; de koning heft den arm op en roept: „Ik ben gewond, maar het betee- kent niets!" Dan volgt een tweede dolk stoot, die het hart raakt. Het bloed vloeit uit den mond. die maar nu haast onhoor baar, herhaalt: „Het beteekent niets „Denk aan God, Sire!" roept een der be geleiders in de koets. Dan vangt de lugubere terugtocht aan. De fanaticus Ravaillac heeft echter zijn slag goed berekend. Stervende komt de vorst ln het Louvre. Een geneesheer, Petit, meent den koning nog te hebben hooren zeggen: „Jezus, zoon van David, heb me delijden met mij!" De aartsbisschop van Embrun bevestigt dit. Driemaal slaat de stervende de oogen open en dan is dit groote, rijke, goede en zondige leven uit en heeft Frankrijk den koning verloren, die het tot eenheid en die Europa tot vredige samenleving wilde brengen. Toen Hendrik IV de woorden uitsprak, die ik hierboven aanhaalde over de goede en kwade dingen in zijn koninkrijk, voeg de hij er aan toe: „en lk ben een dier geneesheeren, die de dingen, welke uit hun aard vergif tig zijn, dwingen om de gezondheid te dienen en het lichaam te bewaren". Zulk een geneesheer heeft Hendrik IV Willen zijn. Boven zijn fouten en zijn zwak heden staat zijn liefde voor Frankrijk, zijn wil om het gezond te maken. Daarom geeft Frankrijk hem en behoudt het voor hem den naam van den populalren koning. A. J. BOTHENIUS BROUWER. AAN TE BEVELEN SOORTEN APPEL EN PEER. Welke eischen moeten we stellen aan voor den liefhebber geschikte appel- en peersoorten? In de eerste plaats dienen deze soorten vruchtbaar te zijn, d.w.z. de boomen moeten jaarlijks dragen. En nu kan de opbrengst in het eene jaar wel grooter zijn dan in een volgend jaar, van een regelmatig om het andere jaar dragen mag geen sprake zijn. Dit behoeft trouwens ook niet. Wanneer de groelvoorwaarden aanwezig zijn. kan men op een geregeld vruchtgeven van onderstaande soorten rekenen. Onder deze noodige groeivoor- waarden verstaan we een zonnige, eenlgs- zins wlndbeschutte standplaats, een diep losse bodem, zoodat het water steeds kan wegzakken of in droge tijden uit den onder grond opstijgen. Een niet te natte, koude bodem, voldoende bemesting en een doel matige bestrijding van de voorkomende ziekten en ongedierten. Want deze laatste doen zich, niettegenstaande de aanwezig heid van genoemde gunstige factoren, steeds gelden. Iedere frultkweeker moet jaarlijks vrij veel tijd en geld besteden aan de bestrijding van ziekten en schade lijke insecten de liefhebbers moeten daar mee wel degelijk rekening houden, willen ze mooi en gaaf fruit oogsten Maar den waren liefhebber is niets te veel en ook met bescheiden middelen kan ln dezen zeer veel worden bereikt. Jaarlijks schrijven wij uitvoerig over deze zaak en hopen dat nog menigmaal te doen. In speciale geval len verwijzen we lezers naar de vragen- rubriek. Hoewel we November als de meest ge schikte planttijd hebben genoemd, ver dient het o.i. aanbeveling nu de beste soorten te noemen, omdat de aanbevolen soorten nu en in de komende weken in bijna eiken frultzaak zijn te vinden. Be langstellenden kunnen de soorten dus zien en proeven. Bovendien kan men in boomkweekerijen genoemde soorten als boom in verschillende vormen zien en zich van de opbrengst, d.w.z. van de vrucht baarheid overtuigen. Gewoonlijk bezoekt men genoemde kweekerijen in den plant tijd, d.w.z. in den rusttijd, dus wanneer de boomen bladeren noch vruchten meer laten zien. Wie er over denkt om vrucht- boomen aan te planten ln het komende seizoen, ga nu de boomen zien en vrage dan eens naar hieronder genoemde soor ten. Wie meer dan één boom denkt te planten lette er op, dat de vruchten in opeenvolgende weken of maanden eetrijp zijn. Appels. Yellow Transparent. Mooie, gele appel, frisch zuur, eetrijp in Augustus. Heeft op natte gronden nog al last van kanker. Is zeer vruchtbaar, draagt jaar lijks. Boom heeft stevig groot blad. Charlemowski. Mooigekleurde, mid delmatig groote appel. Is eetrijp ln Sep tember. Draagt flink en ls op de meeste gronden aan te bevelen. Manks Codlin Mooie gele appel, eet rijp in September, October; is zeer VTUCht- baar. Transparent de Cronsel. Veel voor komende gele appel, van uitstekende kwa liteit. Is in October eetrijp. Heeft zacht VTUchtvleesch, dient onrijp te worden ver zonden. Vormt een mooie, gezonde boom. Sieroppel Bekende, rood gekleurde appel van goede kwaliteit. Is eetrijp in November. Groninger Kroon Mooi gekleurde, langwerpige appel, eetrijp ln November en December. Prima appel en de boom is groeikrachtig en heeft weinig last van ziekten. Goud Reinet Bekende winterappel Wordt vooral gegeten van Januari tot Maart, April Vormt een goede boom. Heeft op natte gronden nog al last van kanker. Peren. Précoce de Trévouse Rijpt in Augustus. Is vruchtbaar. Heeft op natte gronden nogal last van schurft. Clapps Favorite Bekende peer. goede kwaliteit, vormt mooi gekleurde vruchten welke eind Augustus en begin September eetrijp zijn. Boom ls meestal zeer vrucht baar Beurré de Mérode Vrij groot peer. draagt regelmatig, rijpt ln September. Beurré d'Amanlis Eveneeens groote peer, rijpt ln September. Is nog vrucht baarder dan de vorige. Zeer aan te bevelen. Louise borme d' Avranches Bekende, eerste klas peer. Rijpt in October. Moet geregeld gespoten tegen de schurft Veel gevraagde peer Durandeau de Tongres Vrij groote, bruinroode peer. iets zuur van smaak. Zlektevrij, vruchtbaar. Williams Duchesse Zeer groote, groene peer. Frisch zuur van smaak. Rijpt In Oc tober. Beurré Hardy Veel voorkomende lek kere peer, bruingrijs van kleur. Rijpt in November. Soldat Laboureur Lekkere peer voor November, zeer vruchtbaar. Op natte gronden vatbaar voor schurft. Doyenne du Cornice Een van de fijn ste peren, die we kennen, heeft weinig last van ziekten, rijpt in November. Le Lectier Eetrijp in December. Goede peer. Comtesse de Paris Eetrijp in Decem ber en Januari Vrij groot, lekkere peer. Dient laat geplukt, niet voor eind October. Behalve bovengenoemde zijn er nog tal van soorten. Genoemde voldoen aan de eischen, ln het begin gesteld en dragen jaarlijks in onze tuin, gelegen op lagen zandgrond. In elke goede kweekerij zijn deze soorten voorhanden, meestal in ver schillende vormen. De meest aan te be velen vorm voor liefhebberstuin achten wij de struikvorm of de leiboom. Beide dienen geënt op den in ons vorig artikel genoemde zwakken onderstam, d.i dus peer op kwee en appel op doucin. Zulke boom pjes dragen op driejarigen leeftijd reeds vrucht en gaan daar 25 jaar mee door. De boomkweeker dient voor soortecht heid in te staan. o VOOR KLEINE TUINEN. Nu het najaar wordt, zien we onzen bloementuin langzaam aftakelen. Veel eenjarige zomerbloemen geraken uitge bloeid en dit is ook het geval met tal van perkplanten. Toch zijn er onder onze bloemplanten verschillende die Juist in het najaar bijzonder mooi zijn en daarop wil ik hier de aandacht vestigen Begin nen we met de eenjarige zomerbloemen. Tot diep in het najaar kunnen we genie ten van de bloei van Afrikanen of Ta- getes en van Leeuwenbekken of Antirrhi num. Ook Chrysantemum Carlnatum en Cosmea bipinata bloeien heel lang door. De zomercypres of Kochia trichophylla die met haar fijn smal loof doet denken aan een klein conlfeertje, wordt nu fraai rood van tint en trekt daardoor bijzonder de aandacht. Ook kattestaart of Amaran- thus caudatus prijkt nog steeds met fraaie, hangende roodbruine bloemtros sen, die nu bijzonder groot zijn. Van perk planten noemen we vooral Salvia splen- aens, die vooral nu terwijl de nachten koeler worden zeer rijk bloeit en het is alsof de roode bloemkleur nu veel feller is dan in den zomer. Echte najaarsbloelers zijn de vollegronds Chrysanthemums en het prettige is dat we deze nu zelfs nog met flinke kluit kunnen verplanten. Bij zonder mooi is ook Verbena venosa, een overweldigend rijk, paarsbloeiende Ver benasoort die we nog veel te weinig in onze tuinen aantreffen. Terloops vesti gen we nog even de aandacht op de Dahlia's, die in menlgen tuin nu sterk op den voorgrond treden. Wanneer we over herfst schrijven denken we natuurlijk ook aan onze herfstasters. Van de vaste plan ten is dit waarschijnlijk wel de meest bekende herfstbloeler. Veel minder be kend zijn de verschillende variëteiten van A. amellus. Deze worden niet hooger dan 4050 c.M. en zijn daarom veel meer ge schikt voor aanplanting in kleine tuinen. Bovendien zijq de bloemen grooter en be hoeven we ze niet aan te binden. Ze groeien echter niet zoo snel als de gewone herfstasters en liefst laten we ze eenige jaren vast staan. Een prachtige najaars- bloeier van ongeveer gelijke hoogte heb ben we ln Sedum spectabile. De planten zijn nu overdekt met groote rose of pur- perroode bloemschermen waarop we bij zonnig weer bovendien nog tal van fraaie vlinders kunnen bewonderen. Mooie na jaarsbloelers zijn ook de herfstanemone of A. japonlca die wit, rose of roserood van kleur zijn. Ze worden 50 tot 80 c.M. hoog en minnen een vochtige standplaats. Met fraaie crème witte bloemtrossen bloeit nu Artemisia lactiflora. De plant wordt 1.50 M. hoog. Bekende najaars- bloeiers zijn de soorten van Helenium die van 0,40 tot 1.75 M. hoog worden en nu overdekt zijn met gele of roodbruine bloempjes. Noemen we tenslotte nog Polygonum sachalinense die 2 M. hoog wordt en tot in October overdekt is met fijne witte bloempjes. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik ALPHEN. AUTO IN DE SLOOT. Inzittenden door glasscherven gewond. Hedenmorgen werd op het nieuwe weg gedeelte van den Rijksstraatweg Alphen Zwammerdam nabil de Vinkebuurt de veeauto van den expediteur O. uit Zoeter- woude gaande in de richting Utrecht aan gereden door een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto van den sneldienst RotterdamGroningen. De be stuurder van laatstgenoemde auto week niet genoeg uit. Na de botsing kwam de veeauto in de sloot terecht. De inzittenden konden gered worden doch zoowel de bestuurders der belde auto's als de Inzittenden werden allen door glasscherven verwond. Zll allen zijn ter plaatse door een dokter verbonden. De zwaar beschadigde veeauto werd door een kraanwagen van de garage Boot gelicht. De politie stelt omtrent de schuldvraag een onderzoek ln. „Wat is een Christen"? Uitgaande van de Geref. jeugdcentrale werd ln het kerkgebouw aan de Ruyter- straat een openbare vergadering gehouden waar als speker optrad ds. Wiersma. over „Ben Ik een Christen?" De belangstelling was zeer groot, het kerkgebouw geheel bezet. WD zagen o.a. den burgemeester met zijn familie. De avond werd geopend door ds. J. H. A. Bosch en het gemeen schappelijk zingen van ps. 89 1. Spr. stelde en beantwoordde allereerst de vraag „Wat is een Christen". Daarnaast belichtte hij dat het christen-zijn niet meer bestaat uit verschillende nalevingen van vormen en het ter kerk gaan maar dat het waarlijk christen-zijn ln ons geheele leven geopen baard moet worden, wat alleen mogelijk is als men de ware gemeenschap gevon den heeft bij den Christus, die gezegd heeft: „Ik ben de wijnstok en gij lieden de levende ranken" Er moet dus steeds zijn een contact met den Christus. De zeer leerzame lezing, werd door spreker met dankzegging gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren; Cornelis Willem, z. van J. Schoneveld en M. C. Corts; Antonie Cor nelis, z. van P. A. van Engelen en C. J. van Frankfoort; Andries Siebe, z. van C. de Wilde en J. Boomstra; Gijsbert Adri- aan, z. van G. A. de Boer en G. Angenent. Overleden: Johannes Notenboom, oud 77 jaar, gehuwd met Maria Johanna Koot. Loop der bevolking. Ingekomen: Arle Leening en gez„ Dorpstraat 43, van Nleuwveen; Cornells Jongkind en echtg., Steekterweg 274, van Wilnis; Annetje Krabbendam. Raadhuis straat 44, van Schiedam; Klaas Louw, Ju- lianastraat 23, van Amsterdam; Jacobus Th. Meijer en gez„ Raadhuisstraat 44, v. Velsen; Margaretha C. v. d. Vlugt, echtg. van N. A. Groen in 't Wout, Dorpstraat 47, van Ter Aar; Cornelis Bogaard, Zuid einde 65, van Snelrewaard; Pleter den Ouden, Haagpad 9. van Ede; Maria E. Edelaar, Raadhuisstraat 21, van Noord- wijk; Antonia Bos, echtg. van A. v. d. Stouwe, Willemstraat 22, van IJsselmui- den; Tjibbe B. Jongsma. Julanastraat 64, van Almelo; Niesje v. d. Lede, Vinkebuurt 94, van Bodegraven. Vertrokken: Huibertus Mulder, naar Bodegraven; Regina Krap. naar Bodegra ven; Hendrik Boon, naar Leiden; Johanna Altona, naar Leiden; Petrus J. D. G. Ver- gunst en gez„ naar Gouda; Johannes Th. Vergunst en gez„ naar Gouda; Wilhelmina B Swart, naar Amsterdam; Johanna M. Cannegieter, naar Lelden; Alida J. Groen in 't Woud, naar Nieuwkoop; Margaretha Bouwmeesters, naar Heemstede; Pieter M. de Moet, naar 's Gravenhage; Grada J. Niesink, naar Amersfoort. Gevonden: 2e rljwielbelastingplaatjes 1 pak inhoudende blauw pak t.w. broek, jas en andere voorwerpen; 1 bankbiljet van f.10 en een gouden ring; 1 koper ge wicht en 1 zakmesje. Inlichtingen politie bureau Julianastraat. o BOSKOOP. Vergadering der Ver. „Boom- en Plantenbeurs". De ver. „Boom- en Plantenbeurs" hield in het veilingsgebouw een algem. vergade ring, die door niet minder dan 270 leden was bezocht. De voorz., de heer C. van Veen, heette allen hartelijk welkom. De notulen der 1.1. gehouden vergadering werden onveranderd vastgesteld. De voorz. deelde mede, dat op 1 Juli 1936, de aanvragen ter bekoming van kweekers-crediet zullen worden stop gezet. Enkele vragen hieromtrent werden naar genoegen beantwoord Als nu kwam ln behandeling de vraag van het bestuur n.l. „Welke saneerings- maatregelen moeten er 1 Januari 1936 aan de Ned. Sierteelt-Centrale worden voor gelegd". Hierover ontspon zich een breed voerige discussie. Tenslotte droeg men met alg. st. het bestuur op, besprekingen te houden met de overige organisaties om te komen tot een toeslag per roede, terwijl de planten dan tegen minimum prijzen ter vernietiging zullen worden geleverd Een ander plan om over te gaan tot vrijwillige saneering werd verworpen. Na de rondvraag volgde sluiting o WADDINXVEEN. Loop der bevolking. Vertrokken: H. Glüsing naar Duitsch- land; G. van Harskamp naar Gouda; G. Middelkamp naar Hoenkoop; G. Th. Mul- leman naar Amsterdam; J. van Os naar 's-GravenhageJ. A. van Leeuwen en ge zin naar Amsterdam; B. Neven naar Gouda; M. M. Hogendoorn naar Bodegra ven: C. J. Disseldorp naar Bodegraven; N. Gerhards naar Gouda; H. E. Doeleman n. Velp, W. de Groot naar Leerbroek; A. de Jong naar Heerenveen; W. J. van Span gen naar Weesperkarspel; P. van den Berg na-.- D^n Helder Gevestigd: G. W. Slappendel uit Reeu- wijk; H. W. Reugebrink uit Stompwijk; W. C. Grundman—van Tol uit Bodegraven; P. van der Linde uit Blelswljk. KORFBAL. LEIDSCHE KORFBALBOND. Voor de a.s. competitie welke volgende week Zaterdag en Zondag aanvangt, heb ben zich aangemeld de volgende vereenl- glngen: A.A.S.V. (één 12-tal), Algemeene (twee 12-tallen), Amlcltla, Boskoop (één 12-tal) L.K.C. Fluks (twee 12-tallen), Noorder kwartier (één 12-tal en 2 Adsp. 12-tallen), Oosterkwartier (drie 12-tallen en 3 Adsp. 12-tallen), Westerkwartier (één Adsp. 12- tal), Zuiderkwartier (twee Adsp. 12-tal len), Klimop (één 12-tal), zoodat de Bond is uitgebreid met 3 nieuwe vereenigingen. De vermoedelijke indeeling zal worden; Voor de le afd. leden: Algemeene I, Fluks HI, Noorderkwartier I, Oosterkwar tier I; over Amlcltla Boskoop, zal nog na der een beslissing worden genomen, wel ke waarschijnlijk te sterk zal blijken voor de 2e afd. 2de Afd.: A.A.S.V. I, Algemeene n, Fluks IV, Klimop n, Oosterkwartier II en III. le afd. Adsplranten: Noorderkwartier I, Oosterkwartier I. Zuiderkwartier I 2e afd Noorderkwartier II, Oosterkw. II en III, Zuiderkwartier 11 en Wester kwartier I. RECLAME- 1164 v, Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. HET HONGERPALEIS. Tot de merkwaardigste gebouwen, die zich in de omstreken van Londen bevin den, behoort ook het zoogenaamde llon- gerpaleis. Deze naam beteekent geenszins, dat de bewoners van dit huls blootgesteld zijn aan de vreeselijke middeleeuwsche fol teringen. Integendeel, het huls ls een sa natorium. dat hoofdzakelijk bewoond wordt door rijke dames, die zich aan een vrijwillige hongerkuur onderwerpen. De stichter van dit sanatorium is geen dokter, doch een voormalig ingenieur, die door een goeden inval een vermogen van eenige millioenen verdiend heeft. Deze in genieur heeft namelijk vele jaren ln Afrika gewoond en aldaar een orlglneele me thode der inboorlingen voor het genezen van ziekten afgezien. Deze waren name lijk gewoon verschillende ziekten door vasten te genezen. Toen de ingenieur, eenmaal gerepatri eerd zijnde, tot de conclusie kwam, dat hij van een pensioen van vijftien shillings :n de week onmogelijk kon rondkomen, kwam hij op het idee, zijn in Afrika verworven medische kennis commercieel te benutten. Hij begon een propaganda-campagne voor zijn methode. „Vast u gezond" cn ontving zooveel adhesle-betuigingen en verwierf een dergelijke cliëntèle, dat hij binnen twee jaar een vermogen van meer dan een mlllioen pond bij elkaar kreeg. Onlangs liet hij een prachtige villa ln de omgeving van Londen bouwen, die hij als sanatorium heeft Ingericht. -o- DE PARIJSCHE BISTRO'S. De Parljsche Bistro's zijn een der eigen aardigheden van de Fransche hoofdstad. Dit zijn kleine volksbars, die zich bijna aan lederen hoek van de straat bevinden. De bistro's hebben als regel geen zit plaatsen, zoodat de bezoekers hun con sumpties staande voor een zinken toon bank. die den vorm van een hoefijzer heeft, gebruiken. De bistro's openen reeds vroeg in den morgen. Men kan er, be halve koffie, ook wijn. apérltifs en likeu ren drinken. Alle arbeiders en kleine em ployes drinken 's morgens, voor dat zij naar werkplaats, fabriek of kantoor gaan, in een bistro hun koffie, waarbij zij dan tevens een nog warme croissant (half maantje) nuttigen. De eigenaar van de bistro heeft een bepaalde tenue. Gewoon lijk draagt hij 'n fluweelen broek en een blauw voorschoot. De bistrohouder kent al zijn klanten, maakt kwinkslagen met hen en houdt er een eigen levensfilosofie op na. PAGEKOPJES OP GROENLAND. De Europeesche beschaving heeft zijn intrede op Groenland gedaan. Niet alleen de Groenlandsohe vrouwelijke studenten hebben heur haar afgeknipt, doch zelfs in de verste dorpen tot aan den Pool cirkel hebben de eskimo-vrouwen, oude en Jonge, haar mooie vlechten afgeknipt. De Invoering van het pagekopje heeft volgens het oordeel der Groenlanders pijn lijke gevolgen gehad. Vroeger droegen de meisjes een rood lint, de getrouwde vrou wen een blauw lint, de weduwen een zwart lint en de moeders zonder kinderen een groen lint in haar vleoht. Thans is zulks helaas niet meer mogelijk, zoodat men op het eerste gezicht niet meer zien kan. of men met een meisje of met een ge trouwde vrouw te doen heeft. Door de postdulvenvereenlging „De Sperwer" ls aan de plaatselijke kas der t.b.c. vereenlging alhier afgedragen f. 14.50, dit is de opbrengst van een liefdadigheids- vlucht. De Provinciale Waterstaat heeft voor den tijd van vijf Jaar verpacht het uit sluitend vlschrecht in de Gouwe in drie perceelen. Perceel 1 L. Boslooper alhier f. 31.60 per jaar; J; Bons alhier f. 31 per jaar; perceel 2 M. Slootjes te Boskoop f. 31 per jaar; Alg. Zuid-Hollandsche Henge- laarsvereeniglng f. 40.per Jaar. 8—8

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7