De stijging van den Broodprijs Thijs IJsen de diamant van Makebijs 76*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 September 1935 Zesde Blad No. 23164 En de verhooging der monopolieheffing op buitenlandsche granen GEMENGD NIEUWS. PARLEMENTAIR OVERZICHT INGEZMËN /TUKKEN O De Ncderlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft het volgende adres gezonden aan den Raad van Ministers inzake de verhooging der mono polie-heffing op buitenlandsche granen en den invloed daarvan op den broodprijs. Onder dagteekening van 9 April van dit jaar zond het Hoofdbestuur der Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel een uitvoerig schrijven met bijlage aan Uwen Raad over de factoren, welke den broodprijs beheerschen. Aan dit schrijven lag ten grondslag de overtuiging, dat in dezen tijd van noodzakelijke aan passing niets mag worden nagelaten, wat verlaging van den prijs der eerste levens behoeften, waaronder het brood een zoo voorname plaats inneemt, kan bevorderen. En zeker moet scherp afgekeurd worden elke maatregel, die zou leiden tot verhoo ging van den toch reeds hoogen broodprijs Mer te lande. Het teleurstelling heeft het Hoofdbestuur daarop kennis genomen van de in het be gin dezer maand afgekondigde verhooging van de monopolie-heffing op alle buiten landsche granen, veekoeken en derivaten, die tot verdere verhooging van den bloemprijs moet leiden en daarmede ook het brood weder duurder dreigt te maken. Welke motleven tot deze nieuwe verhooging van lasten hebben geleld, meent het Hoofdbestuur hier bulten beschouwing te mogen laten. Slechts zij aangeteekend. dat zooals ook bij de afkondiging van den maatregel werd erkend, deze verhooging niet noodig was om de kosten van steun aan tarwe-verbouwers hier te lande te dekken. Bij de stijging van de opbrengst der T.C. tarwe in de laatste maanden door verhooging van den marktprijs bleef zelfs een niet onbelangrijk overschot boven deze kosten beschikbaar. Toch wordt nu op alle ingevoerde granen een bedrag van f. 0.50 per 100 KG. meer geheven, dus ook op de tarwe, die voor de bloem- en brood- bereiding moet dienen. Bij zijn berekeningen in bovenvermeld schrijven ging het Hoofdbestuur uit van een Jaarlljksch broodverbruik van rond 756 millioen K.G. .en een tot bloem voor de broodbereiding vermalen hoeveelheid van plm. 740.000 ton tarwe, waarvan 35 'h inlandsche, (V.I.T.A.)-tarwe, en 65 of 481.000 ton geïmporteerde tarwe, aan mo nopolieheffing onderworpen. De verhoo ging van de monopolie-heffing met f. 0.50 per 100 K.G., waardoor deze heffing dus wordt f. 2.per 100 K.G., beteekent alleen voor de ingevoerde tarwe een nieuwe last van rond f. 2</t millioen per Jaar op de bloem- en broodbereiding. De totale last. die uit de verhooging van de heffing op alle granen, veekoeken enz. voortvloeit, is natuurlijk aanmerkelijk zwaarder, zij kan gesteld worden op ten minste f. 16 a 17 millioen per jaar. Het opleggen van zulk een nieuwen last kan niet anders dan tot prijsverhooging van verschillende artikelen lelden, geheel in strijd met de Regeerings-politiek van ver laging van kosten en lasten. Het Hoofdbestuur wil zich in dit schrij ven echter bepalen tot den invloed, dien de maatregel op de broodprijzen zal heb ben Voor de broodbereiding op zichzelf moge de nieuwe last betrekkelijk gering zijn en niet meer bedragen dan f. 2'/: millioen per jaar of f. 0.45 per 100 K.G. bloem, het geen zou neerkomen op ruim 1/4 cent per broodje van 8 ons, de maatregel werkt toch in volkomen onjuiste lichting. De practijk leert daarbij, dat, wanneer tot broodprijsverhooging moet worden over gegaan, deze tenminste 1 cent per broodje van 8 ons bedraagt. Indien overeenkomstig de verlaging van den aan de verbouwers betaalden richt prijs voor binnenlandsche tarwe met ln totaal f. 2.per 100 K.G. (namelijk f. 1. voor den oogt 1934 en opnieuw f. 1.voor den oogst 1935) de prijs der V.I.T.A.-tarwe voor de bloembereldlng met hetzelfde be drag verlaagd en dus ook de bloem voor de bakkerij evenredig goedkooper zou wor den. zou, naar het Hoofdbestuur in zijn schrijven van 9 April berekende, daarvoor alleen reeds de kostprijs van het brood ruim cent per 8 ons lager worden, het geen over het geheel broodverbruik per jaar een besparing van ruim f. 5 millioen zou opleveren. Deze voor de aanpassing zoo gewenschte maatregel bleef echter achterwege. De stijging van den marktprijs voor tarwe ln de laatste maanden, die natuur lijk ook op den bloemprijs moest doorwer ken, is bovendien niet gepaard gegaan met een evenredige verlaging van de crisisheffing op tarwe, waardoor verdere stijging van de kosten der grondstof voor de broodbereiding te voorkomen ware ge weest. -Toch had men zulk een verlaging van de crisisheffing redelijkerwijs mogen verwachten, waar immers de marge tus- schen den aan de binnenlandsche ver bouwers uit te betalen richtprijs en den prijs der tarwe op de vrije markt kleiner en daarmede de lasten der Overheid ver licht werden, In plaats daarvan wordt nu weder een nieuwe last op de broodbereiding gelegd, flie raar uit verschillende berichten blijkt, mede tengevolge van reeds in die richting werkende factoren, wel algemeen tot een verhooging van den broodprijs zal lelden met tenminste 1 cent per broodje van 8 ons. Ket resultaat is, dat in het bijzonder de weinig draagkrachtigen onnieuw zwaar der worden belast. He' Hoofdbestuur is dan ook van mee ning. dat de verhooging der monopolie rechten kwalijk te vereenigen is met het streven raar verlaging van de kosten van noodzakelijk levensonderhoud, dat de Regeering bij haar economische politiek en terecht steeds vooropstelt en waarvoor juist dezer dagen een nieuwe commissie onder voorzitterschap van den Minister van Sociale Zaken werd ingesteld. Het Hoofdbestuur dringt er dan ook ten sterkste bij Uwen Raad op aan om althans ten aanzien van het broodgraan van de verhoogde heffing af te zien. DE „POOLSTER" VERGAAN. EEN EINDE AAN DE ONZEKERHEID GEKOMEN. Er is thans een einde gekomen aan de onzekerheid omtrent het lot van den Gronlngschen motorschoener ..Poolster". De eigenaar van het schip, de heer R. J. Kajuiter Sr., de vader van den 22-Jarigen schipper, heeft het wrak herkend, als dat van de „Poolster". Zooals te begrijpen is, was de heer Kajuiter diep onder den in druk van het gebeurde. POSTDUIVENWERELD IN REP EN ROER. Waarom telkens dezelfde won. De postduivensport, die vooral veel lief hebbers telt in de hoofdstad, bloeit echter ook elders! Haarlem kent ook ettelijke vereeniglngen van postdulvenbezltters, die van tijd tot tijd wedstrijden uitschrijven en elkaar de prijzen trachten af te snoepen. Het viel den laatsten tijd echter op, dat een der leden een groot aantal eerste- prijzen ln de wacht wist te sleepen: zijn duif maakte telkens maar weer formida bele tijden, hoe groot de afstand ook was, hoe slecht het weer, zijn duif was steeds het eerste weer ln het hok. Eindelijk kre gen de andere deelnemers achterdocht. Men stak de hoofden bij elkaar en stelde een onderzoek in. Toen bleek spoedig, hoe de vork In den steel zat| Elke deelnemer aan de wedstrijden heeft n.l. thuis een verzegelde klok, waarin hij, zoo gauw zijn duif aan komt gefladderd snel het ringetje in een doosje werpt. De klok blijft dan onmiddellijk staan en wijst dus den juisten tijd van aankomst aan. De regelmatige eerste-prijs-winnaar had echter zoo aan zijn klokje geknoeid, dat hij het uurwerk op elk gewenscht tijd stip stop kon zetten. Hij regelde dus zelf de tijden van aankomst van zijn duif en zorgde dus wel, steeds den eerste te zijn.. Vandaar de fabelachtig korte tijden en de reuzen-voorraad bekers, medailles en andere sporttropheeën I Deze practijken moet de man reeds jaren hebben verricht. Aanvankelijk heeft men het geheele geval nog willen sussen, doch de ontstemming in de kringen der post- duivenbezitters was zóó groot, dat men tenslotte heeft besloten aangifte te doen. De recherche der Haarlemsche politie heeft tegen den man proces-verbaal op gemaakt wegens oplichting en heeft de zaak thans ln onderzoek. Voor hoeveel do postduivenverenigingen zijn opgelicht, is nog niet na te gaan: de man heeft natuurlijk heel wat kostbare voorwerpen en geldbedragen aan prijzen e.d. in de wacht weten te sleepen! „Hbld." INBRAKEN IN PURMEREND EN OMGEVING. In den Z.O. Beemster aan den Volger- weg te Purmerend is in den nacht van Donderdag op Vrijdag, te ongeveer drie uur op acht plaatsen een poging tot in braak gedaan. Slechts eenmaal hadden de inbrekers succes, n.l. in de woning van den chauffeur van de N.A.C.O., waar zij het wisselgeld van dezen, een bedrag van vijf gulden, hebben gestolen. Toen de in brekers bij een ander huis een lucifer aanstaken, om te zien hoe de vensters waren gesloten, werd een der bewoners wakker, waarop de bende op de vlucht sloeg. Inmiddels werd de Rijksveldwach ter gewaarschuwd, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Tot dusverre heeft men nog geen spoor van de dieven kun nen vinden. Eveneens is dezer dagen in gebroken bij de familie D. ln de Bernard Nieuwentijtstraat te Purmerend. Men heeft zich toegang tot de woning ver schaft door het verbreken van 'n raampje in de voordeur. Vermist worden dertig gulden en eenige papieren. De inbraak geschiedde, toen de bewoners hun dage- lljksche wandeling maakten, een omstan digheid, waarvan de inbrekers op de hoogte bleken te zijn. De daders zijn nog niet bekend, doch men hoopt ze dezer da gen aan te houden. ZIJN PATROON MET EEN MES GEDOOD. Drama te Utrecht. Gistermorgen om 8 uur had in een bak kerij op de Oude Gracht te Utrecht een 23-jarige knecht een woordenwisseling met zijn patroon, waarschijnlijk over een loon- kwestle. Plotseling haalde de knecht een mes te voorschijn en bracht zijn patroon een steek ln den wang toe gevolgd door steken in den schouder en in den buik. In zorgwekkenden toestand is het slacht offer naar het ziekenhuis vervoerd, waar de man is overleden. De dader werd ter stond gegrepen. AUTOBOTSING BIJ ZWOLLE. Gistermorgen is op de Lichtmis, tus- schen Zwolle en Meppel, een vrij ernstig verkeersongeval gebeurd. Door het sprin gen van een band is een auto, die in de richting Meppel reed en die werd bestuurd door den heer E. Krol te Zwolle, waarin behalve deze mevrouw Rozema uit Zwolle zat, tegen een andere auto gereden, die werd bestuurd door den heer Brouwer uit SteenwiJk«rwold. Door de botsing vloog de wagen van den heer Krol tegen een boom. De bestuurder en mevrouw Rozema moesten naar het Sofia-ziekenhuis wor den gebracht. Beiden hadden zware won den aan het hoofd opgeloopen. Mevrouw Rozema had bovendien een arm gebroken. De beide auto's werden verhield. NOG EEN WRAK GEVONDEN. Onbekend, welk schip het is. Gistermiddag te 1 uur is de Brandaris uit Terschelling naar de Vliehorst uitge varen. Het s.s. „Oceaan" had gerapporteerd dwars van Eierland twee masten en een laadboom boven water te hebben zien uit steken Om half zeven gisteravond, toen de Brandaris de haven weer binnen liep, meldde ze. dat inderdaad op de aange geven plaats een wrak gevonden was. Men heeft echter nog niet kunnen vaststellen welk schip vergaan is. BOERDERIJ AFGEBRAND TE MAARHEEZE. Te Maarheeze (N.-Br.) is de landbou werswoning, eigendom van den heer Groenen en bewoond door den landbouwer T.. afgebrand. De inboedel werd nagenoeg geheel een prooi der vlammen. Een groote hoeveelheid hooi en stroo ging verloren. Het vee werd gered. De brandweer van Maarheeze moest zich ertoe beperken de brandende resten te dooven. De oorzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt slechts gedeel telijk de schade. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gistermiddag is te Lemiers bij Vaals de 80-jarlge Aretz door een vrachtauto aan gereden. De ontboden geneesheer consta teerde een dubbele beenbreuk en een schedelbasisfractuur. In hoogst zorgwek kenden toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Aken vervoerd. VERDRONKEN. Gistermiddag is de 16-jarige R. van der Waal, werkzaam bij de uitbaggering van de vaargeul voor de haven te Lemmer, tijdens het vervoer van bagger op het IJsselmeer tusschen Lemmer en Tacozijl van den baggerbak geslagen en ver dronken. Het lijk is nog niet gevonden. o BUITENLANDSCH GEMENGD. INCIDENT IN EEN RECHTZAAL. Tijdens een zitting van het Landesge- rlcht te Graz heeft zich een incident af gespeeld. zooals er ln de Oostenrijksche rechtspraktijk geen tweede bekend is. Een man stond terecht wegens grafschennis en bedreiging. Tijdens het verhoor trok de man plotseling een revolver en begon in het wilde weg op de rechters en de ge- tulgen te schieten. De rechter dr. Prel- slnger, werd door een kogel getroffen en ernstig gewond. Twee van de getuigen, de directeur van een ziekenhuis en een dame, werden levensgevaarlük gekwetst. Men vreest voor het leven/van laatstgenoemde. De beklaagde pleegde met den laatsten kogel zelfmoord. o EEN MIJNGASONTPLOFFING IN SERVIË. Waarschijnlijk tengevolge van het ont branden van mijngas is in 'n mijn van een der grootste mijnbedrijven van Servië bU Boljewadz dat 1000 arbeiders in drie ploe gen te werk stelt, een ontploffing ontstaan, waarbij 12 man van de nachtploeg om het leven zijn gekomen en 26 arbeiders werden gewond. Men slaagde er in de overigen, die onder den grond aan het werk waren, met de grootste moeite te redden. Een com missie van onderzoek is ingesteld, o DE STORM OVER JAPAN. De verliezen, welke de Japansche vloot heeft geleden door den tyhpoon. bedragen in totaal 65 dooden en vermisten. In geheel Japan bedragen de verliezen 225 dooden, 348 gewonden en 175 ver misten. NOODLANDINGEN VOORTAAN KINDERSPEL? Een mecanicien te Warschau heeft een uitvinding gedaan, welke, naar hij zegt, vliegtuigen ln staat stelt noodlandingen te verrichten op de meest ongelijke ter reinen, zonder beschadigd te worden. Daartoe wordt het onderstel van het vliegtuig voorzien van een stel rupswlelen. zooals gebruikt worden bij tanks, echter voorzien van speciale schokbrekers, De uitvinder zal zijn apparaat binnenkort voor vooraanstaande luchtvaartdeskun digen demonstreeren. DE BRAND TE LONDEN ZOO GOED ALS GEBLUSCHT. De brand, die sedert drie dagen in de haven van Londen woedt, is thans vrijwel gebluscht. Niettemin neemt men aan, dat definitieve blussching nog een kwestie van verscheidene dagen zal zijn. Van de in de pakhuizen opgeslagen goederen ls een derde deel vernield door het vuur, terwijl de rest door rook en water bedorven ls. GEEN AANSLAG, DOCH EEN ONGELUK. In verband met het bericht, volgens hetwelk een Duitsch student te Pets) door anti-fascisten was gewond, heeft de Dult- sche legatie te Belgrado een dokter naar Pets] gezonden tot het Instellen van een onderzoek. Uit de mededeellngen van dezen arts is thans gebleken, dat hier niet sprake is van een aanslag, doch van een ongeval. Toen de Duitsche studenten met hun Zuidslavische rondgeleiders in een auto bus uit Petsj zouden vertrekken, hadden zich op het marktplein eenige anti-fas cistische studenten verzameld, die met tomaten naar de bus wierpen en „Weg met het fascisme I" riepen. Een der gastheeren trok een revolver en loste door het open raam een schot ter afschrikking. Juist op dat oogenblik echter gaf de chauffeur vol gas, met het gevolg, dat de revolver op nieuw afging en het schot den Duitscher Mackensen in de zijde trof. De student is aan de gevolgen over leden. TWEEDE KAMER. BEZUINIGINGSONTWERP REGEERINGSBEHEER. EN De Minister-President dr. Colijn, is gisteren begonnen met nog eens te spreken over het ontstaan van de kabi- nets-crisis. Hij gaf mr. Aalberse toe, dat het uitlokken der crisis in niemands be doeling heeft gelegen. Het ls de gang van het debat geweest, die er toe heeft geleid. De heer Aalberse had ln het Juli-debat de vraag gesteld, of het kabinet nog over tuigd was het kablrfet door de crisis te kunnen heenhelpen. De twijfel, die daaromtrent bij het kabinet wel eens op kwam (want yan zich zelf was het wel overtuigd), sproot voort uit de scherpe en aanhoudende critiek van een deel der Roomsche pers. Het was deze critiek, die de positie van het kabinet aantastte. En daérom heeft de Minister ln Juli met name aan de Katholieken gevraagd, of zij nog vertrouwen stelden in het kabinet: met het oog op de houding der Roomsche pers was daaromtrent twijfel gerezen. Klaarheid was noodig. Om een motie is zei dr. Colijn nooit gevraagd. Een een voudige verklaring van prof. Aalberse zou voldoende zijn geweest. De Minister er kende het stenogram te hebben aange vuld met de woorden „door het achter wege laten van ondermijnende critiek", doch dit was geschied om nog eens dui delijk te doen uitkomen, dat er geen motie was bedoeld. De Minister gaf toe, dat de Regeering met het vertrouwen der Kamer te maken heeft, en dus als regel niet aan één frac tie mag vragen of er nog vertrouwen is, maar in deze zeer buitengewone omstan digheden was het geoorloofd om te infor- meeren, of de sterkste fractie inderdaad het kabinet nog wilde steunen. In dezen tijd kan een kabinet slechts werken ln een sfeer van vertrouwen. Was deze er niet meer, dan wilde het kabinet de baan vrij maken voor een ander kabinet. Zelfs nu nog staat de Minister op het standpunt, dat bij aanneming van het Bezuinigings- ontwerp, met de steun der katholieken tegen, de toestand onhoudbaar zou zijn geworden. Toen destijds bleek, dat de Roomsche fractie eenstemmig geen ver trouwen meer koesterde, moest het kabi net daaruit de conclusie trekken. De wijze, waarop dit werd medegedeeld, had volstrekt niet de bedoeling de katholieke fractie te grieven. Er was geen stemming geweest, en daarom moest de Minister door opsomming van de verschillende fracties aantoonen, dat het kabinet geen meerderheid meer had. Aan de Kroon is toen gevraagd, de Ministers uit hun ambt „te ontheffen". De Minister is vervolgens de gebeurte nissen bij de kablnets-formatie nog eens nagegaan. Hij heeft geen poging gewaagd om een parlementair kabinet te vormen, aangezien de mislukking daarvan na de gebeurtenissen van '33 en '35 vast stond. Overigens stond volgens hem vast, dat de vorming van een extra-parlementair kabinet door een en ander zou mislukken. En omdat er geen tijd verloren mocht gaan (de Nederlamdsche Bank heeft ln die dagen 130 millioen aan goud verloren) daarom heeft hij zelf toen de opdracht aanvaard. Voor speciale en scherpe maat regelen tegen den goud-afvloei had het kabinet geen wettelijke bevoegdheid. Wat de toekomst betreft: deviezen-con trole zou alleen mogelijk zijn, als de gou den standaard werd prijsgegeven, want vrij kapitaal en gouden standaard zijn onverbrekelijk aan elkaar verbonden. Een prijsgeven van den gouden standaard ls van dit kabinet vrijwillig niet te verwach ten. Deviezen-controle is bovendien zoo schetste de Minister vrijwel onuitvoer baar. Is dit kabinet nu oud of nieuw? vroeg de Minister onder groote vroolijkheld. Hij wees er op dat het ontslag van de Ministers niet door de Kroon was ge weigerd (want dan zou men van een oud kabinet kunnen spreken) maar de Kroon heeft een nieuwe opdracht gegeven, en daarom ls het kabinet een nieuw kabinet, ook al zijn de oude Ministers gebleven. De Minister verklaarde, dat hij over de ontvangst van het kabinet in en door de Kamer niet ontevreden was. Intusschen verschoof hij het debat over het regeerlngs-program naar de alge- meene beschouwingen over de Rijksbe- grooting, Alleen verklaarde hij, dat de Minister van Waterstaat vol overtuiging en werkkracht zijn schouders zet onder het uitvoeren van openbare werken. En overigens gaf hij het dringende advies aan de Kamer, om voortaan over de valuatie te zwijgen. Elk debat over deze zaak geeft de feiten toonen het aan weer voedsel aan nieuwe actie. De Regee ring plaatst devaluatie buiten haar plan nen; laat de Kamer dit ook doen. De vlucht van den gulden naar buitenland sche valuta wordt door menschen, die de Minister onvaderlandslievende schobbers noemt, aangemoedigd, er allerlei hooge nationale belangen worden daardoor ge schaad. Wat ons vaderland allereerst noodig heeft is verlaging van rente en verhooging van crediet; hiernaar dient met taaien moed en grimmige volharding te worden gestreefd. Over de rest van het debat kunnen en zullen wij kort zijn. Nadat Minister Oud nog eens in het bijzonder financleele opmerkingen had be antwoord, hebben nog verschillende spre kers het woord gevoerd. In de eerste plaats de heer Aalberse. Maar nieuws kon hij uitteraard niet meer zeggen. Merkwaardig en openhartig was, dat hij thans zonder omwegen sprak over 't gerucht, (hetwelk inderdaad al gerulmen tijd loopt) als zou er tusschen hem en dr. Colijn een oude veete bestaan. Welnu, de heer Aalberse getuigde van de groote achting, welke hij dr. Colijn om zijn persoon, zijn werk- •kracht en zijn bekwaamheid toedraagt. Overigens trad hij uitteraard nog eens in een verdediging van het'beleid zijner fractie, wat hij dikwijls op geestige wijze deed. Vooral het slot van zijn rede was aardig. Men heeft gezegd zei hij dat ik geen vrede heb gesloten, maar een wapenstilstand. Welnu, in onze vaderland- sche historie heeft een wapenstilstand eens twaalf jaar geduurd. En de vraag, wie de strijd van de laatste maanden nu eigenlijk gewonnen had, beantwoordde hij met de verwijzing naar een woord van Guizot: de overwinning is aan hem, die den vrede weet te herstellen. Zulk een overwinning wensclhte hij het kabinet toe mitsgaders een lang leven. Waarlijk, de verhouding is wel heel veel milder dan twee maanden geleden! Wij zullen nu over de rest der redevoe ringen maar zwijgen en mogen als alge- meene conclusie van dit debat verklaren, dat de verhoudingen zijn verbeterd, dat de atmosfeer is verhelderd en dat er tus schen het kabinet en de groote meerder heid der Kamer een wil tot samenwerking Er is nu nog een motie-van den Tempel, welke zich uitspreekt tegen de voorge nomen salaris-verlaging. Daarover wordt Dinsdag gestemd. En dan zal de Kamer vermoedelijk vrij snel het bezulnigings- ontwerp afdoen. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggeven. DE MILLIOENEN-NOTA. Geachte Heer Redacteur 1 Mag ik u een kleine plaatsruimte ver zoeken ln uw blad, zulks naar aanleiding van het ln uw nummer van den 26 dezer opgenomene onder het opschrift „Mil- lioenen-nota". Inzender is zeer zeker geen honden- liefhebber, ware hij dit, dan was zijn in gezonden achterwege gebleven. Hoeveel honden zouden er bij invoering van zijn voorstel onder de uit 85°/« der bevolking van ons land bestaande arbeidersklasse, wel overblijven? Laten we aannemen dat er 50»/« werkloozen onder zijn, terwijl van de overigen de verdiensten ook niet be paald rooskleurig genoemd mogen wor den. Ik vermoedt dat er van de door hem berekende 30 millioen, ook zonder admi nistratieve rompslomp, zeer weinig in de schatkist zoude komen. Bovendien wordt hier ter stede nu reeds een belasting op honden geheven van f 6 per stuk en per jaar, wat voor velen reeds bezwaarlijk ls. Vermoedelijk solliciteert inzender naar de portefeuille van „Financiën", doch m.i. is de door hem daartoe gemaakte becij fering niet bepaald de ware. Ook voor mijn radio betaal ik, Inclusief de „Radiobode" reeds f.15 per jaar, zoude dit nog verhoogd moeten worden, werd ook het houden daarvan ondoenlijk. Mijnheer de Redacteur, mijn beleefden dank. OOK EEN BELASTING-BETALER. 9. In de woning van de booze dwergen, in het duist're hart der bergen, zoekt nu onze Thijs heel moedig en volhardend naar de groote diamant van Makebijs. VoOrlOopig is het zoeken nu nog onge stoord en geen geluid is er, dat men hier hoort; doch overal zijn duistere spelonken, lange gangen.,., straks overvallen zij je nog, o Thijs, en nemen je gevangen! Doch Thljsje kent geen angst en denkt: „Die volhoudt krijgt de vangst!"

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 19