WIE ZN HOED zou dat WEL Z'JN Firma J. W. CAHEN 76sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 September 1935 Vijfde Blad No. 23164 BINNENLAND. Hulde aan de nagedachtenis van Koningin Astrid. Va 1 October worden? ONZE RELATIES MET FINLAND EN DE RANDSTATEN. DE HANDELSDELEGATIE VAN HET VERBOND VAN WERKGEVERS TERUGGEKEERD. De heer Gelderman vertelt. De heer H. P. Gelderman. De handelsdelegatie, die onder leiding van den heer H. P. Gelderman, algemeen voorzitter van het Verbond van Neder- landsche Werkgevers, in de afgeloopen weken aan Finland. Estland, Letland en Lithauen een bezoek heeft gebracht, ter bevordering van het handelsverkeer tus- schen genoemde landen en Nederland, is dezer dagen teruggekeerd. Voor deze poging van het Nederland- sche bedrijfsleven, uitgaande van het Centraal Instituut ter bevordering van het normaal handelsverkeer, bestond zoo wel in Finland als in de Randstaten groo te belangstelling. Overal is de delegatie met bijzondere hartelijkheid ontvangen. Zij heeft contact gehad met de meest vooraanstaande zakenlieden uit die lan den en tevens veel officieele relaties aan geknoopt met de autoriteiten. Gisteren had een redacteur van het A. N. P. een onderhoud met den heer Gel derman, die hem eenige indrukken van zijn reis en van de verhoudingen in Fin land en in de Randstaten heeft medege deeld. De heer Gelderman ving aan met er op te wijzen dat reeds in den loop van het vorig jaar van Fransche zijde te kennen was gegeven, dat het op prijs gesteld zou worden in contact te komen met Neder land. In 1933 en 1934 zijn ook van Engel- sche, Belgische en Fransche zijde delega ties uitgezonden, welke ten doel hadden de economische betrekkingen met Finland te versterken. Dat Nederland daar niet bij achter gebleven is, stemt tot voldoening. Uit de ontvangst, welke wij overal geno ten, aldus de heer Gelderman, is trou wens wel gebleken, welke een groote in ternationale reputatie ons kleine landje geniet. En ik ben er dan ook van over tuigd dat men ln Finland bij concurree- rende prijzen zeer gaarne van Nederland zal koopen. Engeland heeft indertijd zeer handig gemanipuleerd en is er in geslaagd den afzet van Engelsche producten naar dat land zeer te vergrooten. De Neder- landsche export bedroeg in het eerste halfjaar van 1935 rond 1.9 millioen. Het spreekt wel vanzelf, dat deze nog voor aanzienlijke uitbreiding vatbaar is. Men heeft daar vooral interesse voor onzen in- dustrieelen export, bepaalde soorten tex- tielgoederen, die daar niet of in niet vol doende mate vervaardigd worden, chemi sche artikelen, machinerieën, motoren, bloembollen, radio-artikelen, electro-tech- nische artikelen en haring. Wat de verhoudingen in Finland be treft, kon de heer Gelderman mededee- len. dat daar te lande voor vele artikelen zeer hooge, veelal prohibitieve invoerrech ten worden geheven. Deze zijn deels fis caal, deels protectionistisch. Daardoor is er een binnenlandsche industrie ontstaan, welke feitelijk geen reden van bestaan heeft, doch die alleen mogelijk is achter hooge tariefsmuren. Dat deze toestand voor een exportland als Finland, zeer on- gewenscht is wordt meer en meer, ook in Finsche kringen, ingezien. In de Randstaten bestaat in het alge meen met het oog op de deviezensituatle een invoercontrole. De invoervergunnin gen worden daarbij gemakkelijker ver leend aan die landen, waarmede de Rand staten een actieve handelsbalans hebben, hetggen ten aanzien van Engeland, Duitschland en dikwijls ook Rusland het geval is. Volgens de statistieken van de Rand staten is Nederland actief, zoodat wij de invoervergunningen minder vlot kunnen krijgen. Uit de Nederlandsche statistische gegevens blijkt achter dat de handel tusschen Nederldto'd en de Rand staten voor deze laatste een uitvoerover- schot laat. Volgens ons moet Nederland, wat de invoervergunningen betreft, op dezelfde wijze behandeld worden als de andere landen, waarmede de Randstaten actief zijn. De handelsdelegatie heeft de betrok ken autoriteiten op deze statistische vre- schillen opmerkzaam gemaakt. Men had den indruk dat men niet ongeneigd was mede te werken tot een spoedige oplos sing van deze kwestie. Door het contact, dat de delegatieleden met de zakenkrlngen hebben gehad, zijn persoonlijke relaties ontstaan, welke zeer zeker aan het handelsverkeer- ten goede zullen komen. De heer Gelderman is overtuigd dat bij meer activiteit en meer initiatief, in deze streken van Europa zeer zeker af zetmogelijkheden, voor onze producten zijn te vinden. Hij had sterk den indruk, dat van Nederlandsche zijde niet steeds vol doende aandacht was geschonken aan de kansen, welke voor onzen handel daar te vinden waren. Een eerste vereischte daar voor is echter een goed geïntroduceerde en betrouwbare vertegenwoordiging. Zijn algemeene indrukken van land en volk uit de bezochte streken samenvat tend, zeide de heer Gelderman, dat men EEN GEDENKTEEKEN TE NOORDWIJK? Sedert eenige dagen is in den kring van Nederlandsche vrouwen een actie gaande die het gevolg is van een wensch, onmid dellijk na het overlijden van de geliefde Belg. koningin door enkele harer geuit, om 'n eenvoudige, sobere herinnering aan Ko ningin Astrid aan te brengen te Noordwijk, waar zij haar kinderen aan Nederl. han den toevertrouwde en hen meermalen bezocht. Een heel eenvoudige herinnering zal het zijn, waarin Nederlandsche vrou wen haar eerbiedige hulde neerleggen voor deze Koningin van het beproefde Belgi sche Koninklijk Huis en het bevriende België. RECLAME- 1156 ft Wordt iets héél leuks! Let op advertentie Maandagavond I) van eerst goed beseft hoe goed wij het hier in Nederland nog hebben, wanneer men de Nederlandsche toestanden gaat verge lijken met die in Finland en in de Rand staten. Zoowel op het platteland als in de steden, zijn de economische omstandighe den in het bijzonder van de arbeiders aanzienlijk slechter dan in Nederland. Tenslotte sprak de heer Gelderman nog zijn groote waardeering uit voor de hulp en de medewerking van de Nederlandsche diplomatieke vertegenwoordigers, baron van Nagell en ridder van Rappard, die op zeer bijzondere wijze de delegatie bij haar moeilijken en veel omvattenden arbeid ter zijde hebben gestaan. DE NOOD DER HAVENS. REGEERING BLIJFT WAAKZAAM. Dc kwestie der Haven- en Kadegelden. Ontleend is aan de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer over het ont werp van wet houdende bepalingen op den loodsdienst voor zeeschepen: De Reeering is overtuigd van de moei lijkheden, welke de Nederlandsche havens ondervinden, mede ten gevolge van de ln het Voorloopig Verslag genoemde kunst matige middelen. Zij volgt dan ook nauw lettend den gang van zaken in de haven steden en de middelen, welke ter verbe tering werden aanbevolen, hebben, zooals vanzelf spreekt, haar volle aandacht In het bijzonder geldt dit voor de Rijn vaartpremies. Wat het vraagstuk der haven- en kade- gelden, terreinhuren, enz. betreft, neemt de Regeering nog steeds het standpunt in, dat deze aangelegenheid in de eerste plaats een onderwerp van gemeentezorg is, hetgeen niet beteekent, dat de Regee ring zich voor dit vraagstuk niet zou in teresseeren. Integendeel, zooals ook reeds in de Memorie van Antwoord op het Voor loopig Verslag der Tweede Kamer werd medegedeeld, heeft zij deze zaak mede in studie genomen en stelt zij zich voor, zoo veel mogelijk coordineerend op te treden. Bij de bestudeering van deze gecompli ceerde aangelegenheid wordt de grootst mogelijke spoed betracht. In verband met het betoog van ver scheidene leden, dat de bestaande moei lijkheden niet ten volle zouden zijn op gelost, ook indien de door hen bepleite maatregelen zouden zijn ingevoerd, zij medegedeeld, dat de Regeering voortdu rend werkzaam blijft voor het geval zich nieuwe moeilijkheden mochten voordoen. Het loonvraagstuk en dat van den belas tingdruk zijn onderwerpen van wijder strekking, welke uiteraard niet alleen uit een oogpunt van havenconcurrentie kun nen worden bezien. Dat deze factoren de concurrentievoorwaarden ook zullen blij ven beïnvloeden, indien dit wetsontwerp tot wet zal zijn verheven, is onvermijde lijk, zoolang ten deze niet over de ge- heele lijn een grootere aanpassing wordt verkregen. Inderdaad kan het belang der havens moeilijk gediend zijn met telkens herhaal de verhooging van Rijnvaartpremies en verlagjng van gemeentelijke heffingen. De Regeering zal dan ook onderling overleg tusschen de besturen der betrokken ha vensteden, ten einde tot een gemeen schappelijke regeling te komen, gaarne bevorderen, terwijl zij steeds bereid is. om. indien zich daartoe de gelegenheid biedt den door enkele leden aanbevolen weg van onderhandelingen met het bui tenland te betreden. Ook za) ernstige aandacht moeten wor den geschonken aan de vraag, op welke wijze eventueel tot de instandhouding van de havens van Amsterdam en Rotterdam te nemen maatregelen gefinancierd zul len moeten worden. Het ligt niet in de bedoeling daartoe intrekking van de Wet tot den aanleg van een kanaalverbinding tusschen Amsterdam en den Rijn te be vorderen. Dat bij het nemen van verdere maatregelen met de havenbelangen zoo wel van Amsterdam als Rotterdam reke ning zal worden gehouden, behoeft geen betoog. DE A. T. O. EN DE NED. SPOORWEGEN. Goederenvervoer, dat bij de Spoorwegen achteruitging, neemt bij de A.T.O. toe. Onze spoorwegmedewerker meldt: De verhouding Ned. Spoorwegen-A.TO. heeft in de organisaties meerdere malen een punt van ernstige bespreking uitge maakt. omdat men vreesde, dat door overhevelen van werkzaamheden van de Ned. Spoorwegen naar A.T.O. de belangen van het spoorwegpersoneel zouden worden geschaad. Met instemming werd dan ook vernomen dat door bemoeiing van den Personeelraad de chef van den Dienst van het Vervoer, de heer Van Rijckevorsel. bereid was gevonden om in besloten kring voor leiders van de vakvereenigingen een nadere uiteenzetting te geven. In het N.V. huis te Utrecht, heeft deze bijeenkomst plaats gehad, welke werd bijgewoond door 80 personen en van de directie door de heeren Jagt, Ente, Van Haersolte en Hup- kes. Op duidelijke wijze heeft de heer van Rijckevorsel uiteengezet dat in geen ge val de belangen van het spoorwegperso neel geschaad zouden worden, maar'dat het in het belang der Ned. Spoorwegen is, als het vervoer aan de A.T.O. overgaat, vooral op plaatsen die niet aan de spoor lijn gelegen zijn. En nu is het eigenaardig dat het goederenvervoer, dat bij de Ned. Spoorwegen, achteruitging, bij de A.T.O. sterk toeneemt, zoodat de sneldiensten met A.T.O. vrachtauto's uitgebreid moes ten worden. In de toekomst zal het auto- busverkeer nog meer met de diensten der Ned. Spoorwegen verbonden worden. Na afloop had nog een uitvoerige ge dachtewisseling plaats, waarin uitkwam, dat zoowel het bedrijfsbelang der Ned. Spoorwegen als het personeelbelang wordt gediend. DE VLUCHT DER INDISCHE SPORT VLIEGERS. In Turkije door gendarmes bewaakt. Gisterenmiddag te 12,40 uur is, gelijk reeds in het kort werd gemeld, de PK.K.K.H. met den Nederlandsch-In- dischen sportvlieger den heer Khouw Khe Uien en zijn instructeur den heer C. Ter Luin, na een geslaagde vlucht van Neder- landsch-Indië naar Nederland op Schip hol gedaald. Hoewel Schiphol niet geheel „dicht" zat en het grondzicht niet slecht was, hing er een lage nevel, die het zicht uit de lucht moest belemmeren en dan ook oorzaak was, dat de twee sportvliegers, niet. zoo ais zij gehoopt hadden, vóór 12 uur reeds op Schiphol stonden. Langs het IJsselmeer en langs den be bouwden rand van de stad moesten zij even naar Schiphol zoeken. Zij verschenen ze 12.35 uur boven het vliegveld, waarop zij vijf minuten later in de nabijheid van het clubgebouw van de Aeroclub stil stonden. Na de enthousiaste ontvangst deelde de heer Khouw Khe Hien ons eenige bijzon derheden over de vlucht mede, nadat hij aanvankelijk had volgehouden, dat er eigenlijk „niets bijzonders" gebeurd was. Het eerste gedeelte tot Bagdad was ge heel volgens het programma verloopen en zelfs had men een dag op de tijdsindeeling ingeloopen. Wel had men tusschen Alor- slar en Rangoon veel last gehad van de moesson en boven de woestijn nabij Djask had men eenigen t d zonder uitzicht ge vlogen. doch den eersten dag had men verloren te Aleppo, waar men moest wach ten op een visum voor Turkije. Boven Noord-Turkije, op een afstand van ruim een uur vliegen van Istanboel, liep de oliedruk plotseling terug, doordat een schroef van de oliepomp was dol gedraaid. Het was niet raadzaam met één motor door te vliegen naar Istanboel, want reeds begon de duisternis te vallen en men besloot toen te landen op een bergplateau, dat lichtelijk helde, zoodat men, tegen de helling op, spoedig stil stond. Men bleek nabij het dorp Nuvren te zijn, waar geen mensch een woord En- gelsch sprak, doch uitsluitend Turksch of Arabisch, zoodat de moeilijkheid, die ont stond met de plaatselijke overheid, niet kon worden opgelost. In de dorpsherberg werden de beide vliegers zeer goed ont vangen, doch gedurende den geheelen nacht bleven in hun kamer twee gendar mes met geladen geweer de wacht hou den. Klaarblijkelijk hield men hen voor spionnen. Pas den volgenden morgen tegen elf uur, leidde men hen naar een veldtelefoon en vertelde hyn, dat zij daar in moesten spreken. Aan den anderen kant zij weten nog niet waar bleek een Turksch officier te zitten die Engelsch sprak. Nadat zij hem de zaak hadden uitgelegd, kregen de gendarmes telefo nisch instructie van den officier en toen konden zij vertrekken. Te Istanboel zelf ondervonden de beide vliegers de vrien delijkste medewerking van de Turksche autoriteiten. Donderdag, op het traject Boedapest- Dresden, hadden zij voortdurend regen en geweldigen tegenwind. Te Dresden kregen zij weerberichten en de menschen van het vliegveld aldaar adviseerden hun, niet verder te vliegen, aangezien er op de route naar Nederland sneeuw viel en een tegen wind heerschte van 80 a 100 K.M. per uur. Op dezen weg heeft men in totaal drie oagen verloren, zoodat met den eenen in geloopen dag de vliegers, die 16 September uit Batavia vertrokken, twee dagen later dan zij gedacht hadden, in Amsl rdam zijn aangekomen, wat even goed een prachtige prestatie is als men bedenkt, cat de geheele tocht in 82 vlieguren is gemaakt. De heer Khouw Khe Hien, die 25 jaar is. beoefent al bijna drie jaar de vlieg sport. NA DE TILBURGSCHE STAKING. Geen staking meer, maar grootere werkloosheid. Op de bijeenkomst der toen nog sta kende textielarbeiders te Tilburg, waar zonder stemming besloten is den arbeid te hervatten, heerscht een vroolijke stem ming, omdat men verheugd was aan het eind van de geleden ontberingen te zijn. Intusschen Is de verwachting, weer aan genomen te zullen worden, niet voor allen verwezenlijkt kunnen worden „De Volkskrant" meldt namelijk, dat eergisteren voor enkele honderden arbei ders geen werk meer beschikbaar was en zij zich, voor zoover zij georganiseerd zijn. als werkloos bij de besturen der organi saties hebben aangemeld. Als gevolg van de staking zijn op som mige fabrieken de garens verwerkt, moe ten er eerst kettings gemaakt worden; op andere fabrieken blijkt men noodgedwon gen orders buiten Tilburg te hebben uit gegeven. Met de opheffing van de staking is dus het leed niet ten einde. Nu zitten vele ge zinnen met de brokken, door de stakings leiders geslagen. Bij den R.-K. Textiel- arbeidersbond Sint Lambertus wiens hoofdbestuur zooveel te hooren moest krijgen over zijn besluit om in de loons verlaging te berusten en derhalve niet te staken werden eergistermorgen reeds meer dan 250 werkloozen ingeschreven. De werkloozenkas voorziet echter, naar „De Volkskrant" meente te weten, niet in een bepaling, welke voor dat soort werk loosheid ultkeeringen toekent. HET BEZUINIGINGS-ONTWERP. De opbrengst der omzetbelasting. Ingediend is een Nota van Wijziging op het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven. In de nota, betreffende den toestand van 's Rijks financiën, overgelegd bij de ontwerpen van wet tot vaststelling der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936, is medegedeeld, dat het in het voornemen der Regeering ligt de totstandkoming te bevorderen van enkele bijzondere heffin gen ter versterking van de inkomsten van het Werkloosheidssubsidiefonds. Hiertoe behoort o.a. een heffing van 20 opcenten op de omzetbelasting. Bij de bepaling van het bedrag van 70.000.000 gulden is alleen gedacht aan de hoofdsom der omzetbelas ting. Het is noodig, dat deze gedachte in het wetsontwerp tot uitdrukking wordt gebracht. Voorts wordt onder letter c van artikel 6 gesproken over een bedrag van 52.500.000 gulden wegens Rijksuitgaven voor werk loosheidsbestrijding. Dit bedrag zal wijzi ging behoeven, indien de hierboven ge noemde heffingen ter versterking van het Werkloosheidssubsidiefonds zijn tot stand gekomen. Het ligt in de bedoeling om t.z.t. tegelijk met een wetsontwerp tot wijziging van Hoofdstuk XII der Rijksbe grooting voor het dienstjaar 1936 en tot wijziging der begrooting van het Werk loosheidssubsidiefonds voor het dienst jaar 1936 een wetsvoorstel in te dienen, waarbij het bovengenoemd bedrag van 52.500.000 gulden wordt gewijzigd. PADVINDERS WERELDJAMBOREE 1937. Vogelenzang heeft een garantiefonds reeds bijeen. Naar we vernemen heeft het gemeente bestuur van Bloemendaal reeds aanstonds nadat bekend was geworden, dat de pad vinders-wereldjamboree 1937 in Nederland zou kunnen worden gehouden, zich bereid verklaard om een benoodigd garantiefonds te participeeren om een bedrag van 20.000 gulden, indien de jamboree te Vogelenzang zal worden gehouden. Natuurlijk heeft de gemeente zich daar bij laten leiden door het groote belang voor Kennemerland, dat zoowel als ty pisch Hoiiandsch landschap als door de gunstige ligging ten opzichte van de groote bevolkingscentra uitermate ge schikt is voor dat wereldkamp, maar vooral heeft de overweging voorgezeten, dat in elk geval moest worden zorg ge dragen, dat Nederland er niet van zal be hoeven af te zien de wereldorganisatie uit te noodigen het kamp in ons land te doen houden. We vernemen verder, dat het garantie fonds van f. 50.000 geheel bijeen moet zijn door verdere hulp van omliggende ge meentebesturen en van organisaties en particulieren. De garanties door de ge meentebesturen zijn in gesloten zitting vastgesteld. De voorstellen moeten dan nog in openbare vergadering aangenomen worden. „Msb." DE DREIGENDE OORLOG IN OOST- AFRIKA. Gebeden voor den vrede. Aan het verlangen van de Keizerin van Abessynië, dat alle vrouwen op de wereld zich in gebed voor den vrede vereenigen, zal ln Nederland worden voldaan. Er heeft zich n.l. hier te lande een comité van vrouwen en moeders gevormd, welke een oproep heeft verspreid tot het houden van een gebedsr, bezinnings- en concentratie uur voor den vrede. Uit de talrijke brieven, welke op dezen oproep zijn ontvangen, blijkt, dat overal groote belangstelling voor dit doel wordt gevonden. De dag waarop de samenkomsten zullen worden gehouden, is thans bepaald op Zondag 20 October en het tijdstip, waarop in geheel Nederland de gebeden en gedachten tege lijk worden uitgezonden, is bepaald op 8.30 uur des avonds. Aan H.M. de Konin gin en H.K.H Prinses Juliana heeft het comité verzocht zich met de Nederland sche vrouwen in gebed te vereenigen Do Keizerin van Abessynië is van de voor genomen samenkomsten in kennis gesteld. RECLAME. 1157 1157 En hebt ge Uw brandstof nog niet inges'agen? Haast U Het is Maan dag den laatsten dag dat we U nog tegen zomerprijzen leveren kunnen. Het scheelt U guldens Bel ons diieet even op, Telef. 2697, of loop beslist even aan U weetCAHEN leverl U uiterst voordeelig stokende brandstof. Van der Werfstraat 4 - Tel. 2697 O «►41 DE AANLEG VAN EEN VLIEGVELD BIJ ELST. Plannen nemen vasteren vorm aan. De plannen voor den aanleg van een vliegveld bij Eist nemen thans een vas teren vorm aan. Er is een stichting ge vormd, waarvan de Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, mr. S. Baron van Heemstra, voorzitter is. Het totaa! voor den aanleg benoodigde be drag is 550 000 gulden. Provinciale Staten van Gelderland hebben reeds een bedrag van 135.000 gulden gevoteerd. Het bestuur der stichting zal zich nu verder om steun wenden tot een aantal gemeentebesturen, Kamers van Koophandel, eenige in dustrieën, veilingsorganisaties en andere groepen van belanghebbenden. TIENDE MONUMENTENDAG. De Tiende Monumentendag, georgani seerd door de daarvoor onder leiding van prof. dr. A. W. Bijvanck bestaande com missie, is heden te Enschede gehouden. De deelnemers aan dezen dag werden vanmorgen door het gemeentebestuur op het stadhuis ontvangen, waar zij begroet werden door den burgemeester, den heer J. J. G. E. Rückert. Een aantal deelnemers was reeds vroeg te Zutphen bijeengekomen en had onder leiding van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, dr. ir. L. R. Wentholt, een excursie gemaakt langs het nieuwe Rijn-Twentekanaal. Na den koffiemaaltijd in de Groote Sociëteit kwamen de vele belangstellenden in het Rijksmuseum „Twenthe" in verga dering bijeen. De eere-voorzitter van dezen Tienden Monumentendag, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Ko ningin in de Provincie Overijssel, opende de vergadering. De hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, de heer dr. ir. L. R. Wentholt hield daarop de eerste van de beide voordrachten, welke in deze verga dering worden gehouden en wel over het onderwerp „Waterstaatswerken en Na tuurschoon". Vervolgens behandelde spr. achtereen volgens de verbetering van onze groote rivieren, stroompjes en beken, het polder land en zijn plassen, den aanleg van nieuwe en de verbetering van bestaande wegen. Spr. eindigde zijn voordracht met de mededeeling dat het naar zijn overtui ging de plicht van den bouwmeester van waterstaatswerken is om er naar te stre ven dat bfj het ontwerpen en uitvoeren van werken voldoende aandacht wordt geschonken aan het natuurschoon. De secretaris van de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, de heer dr. Jac. P. Thijsse, zou daarna een voordracht houden over „De ver arming van ons landschap". Doordat de heer dr. Thijsse om ge zondheidsredenen den Monumentendag echter niet kon bijwonen, kon hij de voordracht niet houden. Hij had den tekst van de voordracht evenwel aan het dage- lijksch bestuur van den Monumentendag toegezonden, zoodat deze kon worden voor gelezen. Aan het einde der vergadering hield de heer J. H. van Heek, directeur van het Rijksmuseum „Twenthe" een korte inlei ding voor de bezichtiging van dit museum, waartoe na de vergadering werd overge gaan. Hedenavond vereenigen de deelnemers aan den Monumentendag zich in hotel Carelshaven" te Delden aan een gemeen- schappelijken maaltijd, tijdens welke de heer J. J. van Deinse, conservator van het Rijksmuseum „Twenthe" een tafelrede zal uitspreken. Morgen wordt een excursie gemaakt door het Zuidelijk gedeelte van Twenthe. VERSPREIDE BERICHTEN. De gemeenteraad van Breda be noemde gisteren tot gemeente-secretaris mr. Ph. van Woensel, thans commies redacteur ter gemeente-secretarie aldaar. Mr, Van Woensel, die 35 jaar is en te Leiden den meesterstitel behaalde, was van 1924 tot 1927 ambtenaar ter secretarie van Lisse. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 6 u. 39 min. is het KLM. vliegtuig de Sperwer" met 4 pas sagiers van Schiphol naar Indië vertrok ken. UIT NED. OOST-INDIË. EUROPEESCH VERLOF GEMEENTEAMBTENAREN BANDOENG. BANDOENG, 27 Sept. (Aneta). De ge meenteraad verwierp een amendement strekkende tot het verleenen van buiten- landsch verlof aan Inheemsche ambte naren Een tweede amendement van den heer Enoch, strekkende geen buiten- landsch verlof te verleenen aan in Indië aangeworven ambtenaren, werd ingetrok ken. Een amendement van den heer Soe- toto, strekkende alleen verlof te verlee nen aan uitgezonden ambtenaren met een minimumbezoldiging van f. 400 per mgand, werd verworpen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 17