Gouden Bruidspaar te Katwijk Zee 76<le Jaargang CEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 26 September 1935 Derde Blad No. 23162 Het echtpaar Kuyt-van Duyvenbode. BINNENLAND. koninklijk bezoek aan de hoofdstad. 9v2 millioen voor wegenaanleg. tilburgsche staking ten einde. f uit ned. oost-indië. o EEN HARTELIJK WELKOM. Reeds vroeg In den morgen bereidde de hoofdstad zich heden voor op de komst van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana. Allerwege werden vlaggen uit gestoken, zoowel van de gemeentegebou wen als bij tal van particulieren. De Kal- verstraat kreeg haar feestelijken aanblik als altijd; men wandelde er onder een hemel van vlaggen. Ook het Damrak, waar de Koninklijke stoet zou langs trek ken, zette zich in vlaggentooi. De trams hadden hun gebruikelijke vlaggenversie- ring. Reeds betrekkelijk vroeg kwamen groep jes menschen naar het Damrak en den Dam om zich een goed plaatsje te ver zekeren. Het Oostelijk gedeelte van het Stations plein was door de politie afgezet. Daar arriveerden tegen kwart voor twaalf de burgemeester, dr. W. de Vlugt en de hoofdcommissaris, de heer H. J. Versteeg, welke laatste vergezeld was van den com missaris van politie, den heer C. Bakker, chef van de Verkeerspolitie. Tegenover den uitgang had zich inmiddels reeds op gesteld het eere-escorte, dat de stoet zou begeleiden naar den Dam. Precies op tijd schoof de Koninklijke Salonwagen langs het eerste perron. Nauwelijks stond de trein stil of H.M. de Koningin vertoonde zich aan den uitgang van het salonrijtulg. Een hartelijk hoera van het publiek verwelkomde de beide vorstinnen in de hoofdstad. Nadat de burgemeester Hare Majesteit had welkom geheeten ging het gezelschap naar de Koninklijke wachtkamer. Kort daarop begon de intocht naar het Koninklijk Paleis op den Dam, waar zich een groote menigte achter de politie- afzettingen had opgesteld De eerewacht kwam in het geweer en stelde zich rechts en links van den ingang van het paleis op. Hoerageroep deed blijken, dat de stoet in aantocht was. In gestrekten draf kwam de eerewacht, waarachter het Koninklijk rijtuig reed. Sterker nog dan op het Damrak was hier het gejuich. Uit de vensters van de om ringende gebouwen, die met publiek ba- zet waren, werd gewuifd met zakdoeken. De eerewacht presenteerde het geweer en de muziek speelde het Wilhelmus, toen de beide vorstinnen bij het paleis aan kwamen. Nauwelijks waren Hare Majesteit met Haar Dochter ten paleize of de Konink lijke Standaard werd geheschen. Toen de rijtuigen wegreden gingen de deuren, die uitkomen op het balcon van liet paleis open en verschenen Moeder en Dochter op het balcon. Opnieuw juichte het publiek hartelijk zijn Koningin en Prinses toe. Toen het hoerageroep eenigszins be daarde. klonk uit de menigte spontaan het Wilhelmus op, dat aandachtig door de vorstinnen werd aangehoord. Harte lijk wuifde de Koningin, zoowel als de Prinses de menigte toe voor deze bewij zen van aanhankelijkheid. Toen de vorstinnen zich In hun vertrek ken hadden teruggetrokken, begon de politie de afzettingen in te trekken en spoedig had de Dam weer zijn gewone aanzien, met dien verstande dat voor het paleis steeds een rij van toeschouwers bleef staan kijken naar het ongewone schouwspel van een militaire wacht aan het palels. Bezoek aan het Diaconie-Weeshuis. Even na half drie kwamen de Konink lijke auto's bij het paleis aan om Hare Majesteit en Prinses Juliana te brengen naar het Diaconie Weeshuls der Neder- duitsch Hervormde Gemeente in de Vol- kerakstraat. Op den Dam was weer een talrijke me nigte verzameld die de beide vorstinnen hartelijk toejuichte tot de stoet zich in beweging stelde. Hij nam den volgenden weg: Dam, Mozes- en Aaronstraat, N.Z. Voorburgwal. Spui, Singel, Koningsplein, Leidschestraat, Leidschepleln, Leidsche- boschje, Vondelstraat, ingang Vondelpark bij R.K. Kerk, Vondelpark voorbij Pavil joen tot uitgang Van Baerlestraat, Wil- Itmsparkweg, Koninginneweg, Ernma- straat, J. J. Viottastraat, Corn. Schuyt- straat, Reynier Vinkeleskade, J. M. Coe- nenstraat, Roelof Hartplein, Roelof Hart- straat, Hobbemakade, Van Hilligaert- straat, Ferdinand Bolstraat, Scheldestraat, Deurloostraat, Volkerakstraat. Langs dezen weg had zich veel publiek opgesteld, dat allerwege zijn hulde bracht aan de Landsvrouwe en Haar Dochter. Aan den hoofdingang van het Weeshuls werd Hare Majesteit ontvangen door den voorzitter en den secretaris van het be stuur, de heeren R. Willemze en E. v. d. Veen, benevens den directeur, drs. J. F. Haeck. In de vestibule van het gebouw boden de weeskinderen Diewertje Kuyl en Wy- nand van Gaaien resp. aan de Koningin en de Prinses bloemen aan, waarvoor bei den hartelijk dank zegden. Begeleid door de bovengenoemde be stuursleden en den directeur werden eenige afdeellngen van dit nieuwe wees huis, dat 15 December 1932 werd in ge bruik genomen, bezocht. o MR. DONKER TWEEDE KAMERLID. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer door den heer A. B. de Zeeuw, in diens plaats benoemd verklaard mr. L. A. Donker te Rotterdam. ■o- SLEEPBOOTEN VOOR RUSLAND.. Van de vijf bij Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek te Am sterdam voor Russische r kening gebouw de sleepbooten, zijn de laatste 2, ..Minsk" en „Kiev" gisteren van Amsterdam via Odessa naar Vladiwostock vertrokken. De schepen hebben wegens storm te IJmui- den vastgemaakt. RECLAME. 1009 OOK HET WERKFONDS STELT GELDEN BESCHIKBAAR. Stijgende spoorwegtekorten. Verschenen is de begrooting van het Verkeersfonds. Deze vertoont op den ge wonen dienst een totaal aan uitgaven van f. 72.104.233 ivoor 1935: f. 66.818.472l, ter wijl de ontvangsten, die voor 1935 gesteld waren op f 35.633.134, thans zijn geraamd op f. 36.474.348. De begrooting toont dus ten opzichte van het thans loopende dienstjaar een nadeelig verschil van f. 4.444.547, met welk bedrag dan ook de uitkeering uit de rijksbegTooting aan het fonds verhoogd moest worden. Deze uit keering is thans gesteld op f. 35.629.885. In afdeeling landwegen is de eenige afdeeling van het fonds waarvan de in komsten de uitgaven overtreffen. Geraamd wordt aan ontvangsten f. 30.705.125, terwijl de uitgaven begroot worden op f. 23.032.586 Schril steekt daarbij de afdeeling spoor wegen af: ontvangsten slechts f. 4.643.711, daarentegen aan uitgaven f. 37.863.801, hetgeen beteekent, dat het nadeelig saldo vergeleken met dit jaar nog met f. 6.563.821 gestegen is. Daarentegen is het tekort op de afdeeling tramwegen met f. 300.450 verminderd. Blijkens de cijfers over de eerste helft van het loopende jaar is de daling der spoorweg ontvangsten nog steeds niet tot stilstand gekomen, heeft zich integendeel verscherpt, immers terwijl de bruto-op- brengsten over 1934 met ruim f. 10.000.000 tegenover 1933 terugliepen bedraagt de teruggang in ontvangsten over de eerste helft van 1935, vergeleken bij dezelfde periode van 1934, reeds f. 5.247.943.81. Over het geheele jaar wordt een terug gang van f 13.000.000 verwacht. Aange zien op een vermindering van uitgaven over 1935 van niet meer dan f. 8.500.000 mag worden gerekend, is het tekort over 1935 f. 4.500.000 hooger moeten worden ge raamd dan dat hetwelk 1934 heeft opge leverd. Ter beperking van deze groeiende be dreiging der staatsfinanciën worden in af wachting van de in bewerking zijnde maatregelen tot coördinatie van het ver keer reeds aanstonds ingrijpende maat regelen voorbereid. Volgens artikel 3 der wet tot instelling van een Verkeersfonds zal voor aanleg, verbetering of onderhoud van de bij het Rijk in beheer en onderhoud zijnde wegen, voor zoover die op het Rijkswegenplan of op de provinciale wegenplannen voorko men, den bouw der bruggen uitgezonderd, een bedrag worden uitgetrokken van ten minste 9 5/30 gedeelte van de ten bate van het Verkeersfonds komende opbrengst van de motorrijtuigenbelasting en van de rijwielbelasting in het begrootingsjaar. Aangezien de opbrengst van de motorrij tuigenbelasting op f. 22.500.000 en die van de rijwielbelasting op f. 7.500.000, te zamen dus op f. 30,000.000 wordt geraamd, be draagt het bedoelde minimum bedrag dus f. 9.500.000. Voor de op het Rijkswegenplan voorkomende Rijkswegen wordt f. 9.400.000 en voor de op de provinciale wegenplannen voorkomende Rijkswegen f. 174.500, te za men dus f. 9.574.500 uitgetrokken, of f. 74.500 meer dan het bovenbedoeld minimum welk bedrag f. 307.650 meer is dan voor 1935 werd uitgetrokken. Door een lagere raming van de uitgaven op de overige artikelen van de Afdeeling Landwegen kon het totaalbedrag der ver meerdering van uitgaven op deze afdeeling tot f. 231 354 worden beperkt. De baten uit motorrijtuigenbelasting en rijwielbelasting werden tezamen f. 750.000 hooger, andere baten daarëntegen f. 325.025 lager ge raamd. zoodat de baten een voordeelig verschil opleveren van f. 424.375 en ten slotte een voordeelig verschil van f. 193.621 werd verkregen. Al gaat het voor de wegenverbetering aangevraagde bedrag slechts onbeteeke- nend uit boven het wettelijk minimum, toch zal belangrijk meer voor wegenverbe tering kunnen worden uitgegeven, omdat verschillende werken ten laste van het Werkfonds kunnen worden gefinancierd. Van het bestuur van dat fonds is toe zegging ontvangen, dat voor wegenverbete ring kan worden beschikt over rond 14 millioen. Nagenoeg voor dit geheele bedrag zijn reeds aan het fonds bestekken en plan nen gezonden voor vaststelling van de arbeidsvoorwaarden bij uitvoering in werk verruiming. Verscheidene bestekken zijn reeds van het fonds terug ontvangen en de daarin opgenomen werken zijn in uitvoering ge nomen; andere werken zullen spoedig vol gen. nadat de arbeidsvoorwaarden zijn vastgesteld. De belangrijkste werken, die naast vele van geringenen omvang in uitvoering wor den genomen, zijn: Werkverruiming aanleg aardebaan van weg gedeelte Amsterdam't Slochter If. 229.800) Werkverruiming aanleg aardebaan weg gedeelte BodegravenGouwe (f. 1.115.438); Werkverruiming aanleg aardebaan weg gedeelte Culemborg en Beesd (f. 214.000); Werkverruiming aanleg weg in de ge meenten Maasland, de Lier en Naaldwijk (f. 488.0001. De omvangrijkste werken, waarvoor de arbeidsvoorwaarden vermoedelijk spoedig zullen zijn vastgesteld, zijn: aanleg weg 's-GravenhageRotterdam, gedeelte beoosten Delft, raming f 537.300; aanleg aardebaan BaanhoekBuldersteeg, raming f. 980.000; aanleg gedeelte Gorin- chemWaardenburg, raming f. 900.000; verharding wegvak VoorburgZoetemeer, raming f. 475.000; overbrugging van de Gouwe, raming f. 385.000; viaduct te Overschie. raming f. 300.000, Het ligt in de bedoeling het door de Haarlemmermeer loopende gedeelte van den rijksweg Amsterdam's Gravenhage 'ge deelte Amsterdam—Sassenheim) zoo spoe dig mogelijk te voltooien. Met de uitvoe ring wordt dan ook krachtig voortgegaan. In 1936 zullen waarschijnlijk alle benoo- digde gronden in handen van het rijk zijn. Voor het gedeelte van Amsterdam tot Bodegraven is 'n nieuwe tracé ontworpen. Thans wordt nog onderzocht of in en hoeverre combinatie van dit wegvak met den wee AmsterdamUtrecht mogelijk is. In 1936 kan de voltooiing van het grond werk en van de meeste kunstwerken in het weggedeelte van Voorburg tot Bode graven tegemoet worden gezien, en zal tevens de verharding op 't wegvak 's Gra venhageZoetermeer gereedkomen. Het uitvoeren van nieuwe werken voor aanleg van weg no. 12 zoowel op het weg vak 's GravenhageGouwe als op het ge deelte BodegravenUtrecht zal in 1936, in verband' met de onvoldoende beschikbare middelen, slechts in beperkte mate ten laste van het Verkeersfonds kunnen ge schieden. Ten einde den voortgang der werken niet te belemmeren, zullen, evenals dit in 1934 en 1935 het geval was. ook in 1936 voorstellen worden gedaan om een aantal werken ten laste van het Werkfonds te doen uitvoeren. DE ARBEID IN DE FABRIEKEN WORDT HERVAT. De algemeene ledenvergadering der Ver- eeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollen Stoffen heeft kennis genomen van de jongste bemiddelingspogingen van den burgemeester van Tilburg en deze met de arbeidersorganisaties besproken. De arbei dersorganisaties hebben de fabrikanten- vereeniging medegedeeld het voornemen te hebben ledenvergaderingen te houden teneinde haar leden in de gelegenheid te stellen met de besturen van gedachten te wisselen over het door deze ten aanzien van de loonsherziening gevoerde beleid. Door de Fabrikanten Vereeniging werd in verband met een en ander besloten om heden de gelegenheid open te stellen den arbeid te hervatten op onderstaande voor waarden: a. Teneinde den door de staking in de gezinnen ingetreden financieelen achter stand te helpen overbruggen, wordt vanaf heden tot en met Zaterdag 12 October op de thans krachtens de loonregeling van 19 Augustus 1935 verdiende loonen een zoodanige toeslag gegeven dat de eind- loonen worden aangevuld tot het loon niveau van voor 19 Augustus 1935. b. Vanaf Maandag 14 October geldt on gewijzigd de loonregeling van 19 Augustus 1935. c. Op denzelfden grond als vermeld sub. a. worden op een in overleg met de arbei derorganisaties vast te stellen tijdstip aan de arbeiders, die de drie kermisdagen nog niet kregen utbetaald. deze dagen alsnog uitgekeerd, d. Het door de werkgevers Ingehouden loon terzake van het verbreken der dienst betrekking. zal bil de eerstvolgende loon- betaling alsnog worden uitbetaald. e. Geen rancune-maatregelen zullen worden toegepast. Het stakingscomité heeft, ondanks de wijziging door de Fabrikanten Vereeniging in de voorstellen van den burgemeester aangebracht, den stakers geadviseerd he den het werk te hervatten daar het de aangebrachte wijziging niet van zeer groote beteekenis acht. In een druk bezochte openbare vergade ring op de wielerbaan is dit besluit aan de stakers medegedeeld. Zooals gemeld hebben de stakeres giste ren met overgroote meerderheid de voor stellen van den bemiddelaar aangenomen, zoodat thans nu ook het voorstel van de fabrikanten is aanvaard, de staking in de Tilburgsche Wollen Stoffenindustrie, welke juist een maand aan den gang is is ge ëindigd. DE VOORGENOMEN VERHOOGING VAN ENKELE BELASTINGEN. Bezwaren van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft het volgende adres gezonden aan den Raad van Mi- nisters Met groote bezorgdheid voor de naaste toekomst van ons volk heeft het Hoofd bestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel kennis geno men van den inhoud van Troonrede en Millioenennota. Met duidelijkheid blijkt hieruit, dat de Regeering aan een spoedig sluitend ma ken van het staatsbudget een grooter waarde toekent dan aan het beramen van maatregelen, welke een economische op leving kunnen bevorderen. Toch zou door maatregelen, die dit beoogen. naar de meening van het Hoofdbestuur, meer kans op het wegwerken van tekorten wordbn verkregen weliswaar op langer termijn, maar dan blijvend dan met de thans gevolgde methode: steeds verdere ver zwaring van lasten, die de mogelijkheid col economische herleving verkleinen. Het Hoofdbestuur begrijpt de moeilijke positie, waarvoor de Regeering staat ten aanzien van het beramen van plannen ter verbetering van den economischen toe- Den 6den October a.s hopen Cornells Kuyt. geb. 5 December 1863, en Cornelia van Duyvenbode, geb. 1 Januari 1864, wonende te Katwijk Zee, hun 50 jarige echtvereeniging te herdenken. In groote soberheid heeft Kuyt zijn 7 kinderen, waarvan er 6 getrouwd zijn en die hem tot dusverre 22 kleinkinderen en 2 achterkleinkinderen schonken, opgevoed. Indertijd leverde het werken op het land een karig bestaan op, des Zaterdags kwam hij met f 6.thuis Een groote lotsverbe tering was het evenmin toen Kuyt dek- knecht en besteller van het eertijds on volprezen Katwijksche bootje van Hakker werd Zijn weekloon steeg toen tot f. 7. Vij jaar heeft hij op dit stoombootje ge varen. In het begin van deze eeuw leefde men nog geenszins in 't tempo van thans! Knus werkten de vischvrouwen in het roefje aan haar breikous of zij pelden de garnalen, die na de 'arve bootreis van meer dan een uur, in de stad aan de klanten verkocht weiden. De mannen rookten er rustig hun Goudsch pijpje bij. Kuyt kan van menig avontuur vertellen, dat hij op die „reizen" heeft meegemaakt! En in den winter, des avonds bij de wal- stand, waarin ons volk. mede tengevolge van de internationale verhoudingen, thans verkeert. Dit vooropstellend meent het Hoofd bestuur echter ernstig te moeten waar schuwen tegen het verder opvoeren van belastingen. In het bijzonder heeft het op het oog de thans voorgestelde verhooging van de Omzetbelasting, de Zegelrechten, de Dividend- en Tantiemebelasting. Niet alleen het feit. dat hierdoor nieuwe rem men aan het economisch verkeer worden aangelegd, doet bij ons bedenkingen rij- aen, maar ook de overweging, dat men op deze wijze voor de toekomst een nieuw tekort voorbereidt, doordat iedere verdere belemmering van het economisch leven tot vermindering van opbrengsten moet leiden. Het Hoofdbestuur is overtuigd, dat door verzwaring van belastingen op den duur eer verslechtering dan verbetering van de staatsinkomsten zal worden ver kregen. Wij meenen zelfs, dat de vraa.g mag worden gesteld, of een vermindering van lasten niet eer tot een verhooging dan tot veilaging van staatsinkomsten zal leiden. Of wel, indien het welvaartspeil nog ver der mocht zakken, bij verlichting van las ten het tekort op de staatsinkomsten niet geringer zal zijn dan wanneer men de lasten verder verhoogt Immers wat op het oogenblik vóór alles noodig is. is terug winnen van vertrouwen en aanwakkering van het bedrijfsleven en het handelsver keer binnen de mogelijkheden, welke ons volk thans nog zijn gelaten. Het Hoofdbestuur zou derhalve in ern stige overweging willen geven de moge lijkheid van een verlaging van verschil lende op het bedrijfsleven drukkende belastingen te onderzoeken. De bevorde ring van het economische leven en de verlaging van levenskosten, die dit, zij het ook in geringe mate, zou tengevolge heb ben, zou een verdere bezuiniging gemak kelijker maken. Naar de meening van het Hoofdbestuur is verdere aanpassing van de overheids uitgaven voor een reeds sterk afgenomen en nog steeds afnemend volksinkomen de weg, die voor alles tot het sluitend ma ken van de begrooting gevolgd moet wor den. Hoe moeilijk dit ook moge zijn, in elk geval is het beter dan het opleggen van nieuwe, het economisch leven verder ver nietigende lasten. Zelfs aan een met dek ken van het tekort zouden wij de voorkeur geven boven een verhooging van belastin gen, waarmee op het economisch leven in tegenovergestelde richting wordt gewerkt, als waarin de regeering blijkens haar eigen herhaalde verklaringen meent, te moeten gaan. Kort samengevat zou het Hoofdbestuur als zijn meening willen kenbaar maken, dat onder de huidige omstandigheden de aandacht vóór alles moet worden gecon centreerd op verbetering der economische toestanden. Voor wat de financieele geste betreft, zal vermindering van het tekort op de begrooting moeten worden nage streefd door verdere verlaging der uit gaven, maar zal het middel van belas- tingverhooging thans niet meer met kans op succes in practijk kunnen worden ge bracht, behalve in bijzondere gevallen i als de belasting op buitenlandsche plezier reizen). Verlaging van belasting achten wij integendeel thans een politiek, waar toe de omstandigheden dwingen. o HET WERKLOOSHEIDS SUBSIDIEFONDS. Ruim f. 99 millioen voor Werklooshcidszorg. Verschenen is de begrooting voor 1936 van het Werkloosheidssubsidiefonds. In ie toelichting lezen wij o.a.: De Rijksbijdrage aan het fonds is voor- loopig in de begrooting op f53 milli ien uitgetrokken. De gewone dienst geeft in Foto Kruyt. 1 mende petroleumlamp in het roefje strekte menig reiziger zijn beenen languit op de lange zitbank uit en knapte alvast een uiltje. Waar is die gemoedelijke tijd ge bleven? De bruid is al jaren sukkelend. Dit dateert vanaf een brand, die 39 jaar gele den bij haar buurman uitbrak. Daar schrok zij zóó hevig van, dat zij sedert dien dag helaas nooit meer recht de oude geweest is. Ook lijdt zij de laatste jaren aan rheuma- tiek. Dientengevolge moest de bruidegom dikwijls thuisblijven en zijn Katwijksch bootje vaarwel zeggen. Toen werd hij vischverkooper. Twee of driemaal per week trekt hij naar Leiden om daar te trachten visch te slijten. De groote concurrentie op dit gebied maakt echter dat er soms geen droge boterham mee te verdienen valt. Zoo zijn er dus niet veel „rozen" op hun levenspad geweest. De ongetrouwde doch ter in huis houdt de woning kraakzinde lijk. Dit woninkje in de 3de Willem Taat- straat 13 wordt in deze dagen nog eens geducht onder handen genomen om de be zoekers te ontvangen, die den 6den October a.s. het gouden echtpaar zeker zullen wil len gelukwenschen! ontvangsten en uitgaven te zien de som van f. 105.820.000, de kapitaaldier.st plm. f. 22.800.000. Ten laste van het fonds worden aan de daarvoor in aanmerking komende ge meenten de volgende bijdragen verleend; 1. Een bijdrage in de uitgaven wegens kosten van steunuitkeeringen aan werk- loozen en die van arbeidsloonen. betaald bij werkverschaffing aan werkloozen (ge wone en extra bijdragen); 2. een bijdrage aan gemeenten, die werkloosheidsuitgaven als onder 1, be doeld, gedaan in 1934. niet of niet ten volle hebben kunnen dekken (bijdragen in over 1934 uitgestooten bedragen); 3. een bijdrage aan gemeenten, die ten gevolge van de Inperking van haar be lastinggebied, ingevolge de bepalingen der dekkingswet moeilijkheden ondervinden. Deze bedragen worden berekend en vastgesteld volgens de regelen der alge meene maatregelen van bestuur te stel len. In de ontwerp-begrooting van uitga ven zijn terzake van de hier bedoelde bij dragen de volgende posten opgenomen: A. Gewone en extra bijdragen in de kos ten van werkloosheidszorg f. 99.610.100. B. Bijdragen in de uitgestooten bedra gen f. 2.210.000. C. Belastingbij dragen f. 2.500.000. Wat den kapitaaldienst betreft wordt o.a. het volgende opgemerkt: In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer be treffende het wetsontwerp dat heeft ge leid tot de wet van 4 Maart 1935 is reeds medegedeeld, dat het in het voornemen lag de gemeenten, die in 1934 bedragen terzake van werkloosheidsuitgaven heb ben moeten uitstooten, op haar aanvraag een renteloos voorschot te verstrekken ten beloope van het uitgestooten bedrag. Ter uitvoering van dit voornemen is in de begrooting van het werkloosheidssub- sidiefonds voor het dienstjaar 1935 een post van f. 28.000.000 geraamd. Dit bedrag moet in tien jaariijksche termijnen, te be ginnen op 31 December 1935 door de ge meenten worden afgelost. Tenslotte is op den kapitaaldienst f. 20.000.000 uitgetrokken als voorschot aan de Rijksorganen voor betalingen in zake de centrale werkverschaffingen. Dit bedrag komt ten volle in den loop van het dienstjaar weder terug in 's rijks schatkist. o VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van Financiën zal op Maandag 30 September niet plaats hebben. o- INLANDSCHE BEWEGING. DJOKJA. 25 Sept. (Aneta). Drie vroe gere bestuursleden van de Permi zlin uit hechtenis ontslagen na acht maanden hierin te hebben vertoefd Drie andere leden de voorzitter de secretaris en de nenninemee=ter. zlin nog aangehouden. Vermoedelijk zullen zli naar Digoel wor den gezonden. o DE BRAND IN HOTEL DE BOER. MEDAN. 25 Sept. (Aneta). De schade van den brand in Hote' De Boer is nogal meegevallen. Deze zal een bedrag van f. 15.000 niet overschrijden De verkoop van Hotel De Boer aan het Grand Hotel Medan zal waarschijnlijk in, begin October geëffectueerd worden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9