KONINGIN EN PRINSES BIJ DE LEGERMANOEUVRES. 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 26 September 1935 Vierde Blad No. 23162 GEMENGD NIEUWS. PARLEMENTAIR OVERZICHT Zilveren Politiejublleum te Benthuizen. DE OEFENINGEN ZIJN THANS GEËINDIGD. (Van onzen eigen verslaggever). Wat zou de Nederlandsche weermacht beteekenen zonder het korps pontonniers en torpedisten! In ons waterrijke land rullen de diensten van dit knappe korps herhaaldelijk van groot nut zijn en bij de gisteren geëindigde oefeningen in het Oosten van ons land bleek zelfs van welk een groot belang het is om van de hulp ervan verzekerd te kunnen wezen. Op de bestaande bruggen kan men nu eenmaal in geval van oorlog niet rekenen, want deze edele deelen van het verkeersnet zul len door den vijand (of bij een terugtocht door onze eigen militairen) zeker zoo spoe dig als dat wenschelijk is worden ver nield. Een bommetje uit een vliegtuig kan daartoe al voldoende effect sorteeren. Het lag dus volkomen in de rede. dat gisteren bij het vervolg van de tweedaag- sche Iegeroefenlngen onder leiding van den commandant van het veldleger, luit.- gen. jhr. W Roëll. van de veronderstel ling werd uitgegaan, dat de bruggen over het Apeldoornsch kanaal nabij Loenen en Beekbergen niet bestonden, zoodat er kleine pontonbruggen naast waren gelegd. Deze bruggen waren gistermorgen in han den van de roode partij, die den vorigen dag van den anderen oever van den IJssel in de buurt van Gorssel was komen op rukken en door haar meerderheid over de blauwen, die toen nog vrijwel alleen maar lichte troepen ln het veld had kunnen brengen, tot zoover in staat was geweest door te dringen. Van elke brug uit had den de rooden een sector in de vijande lijke land bezet, welke men in militaire taal een bruggehoofd noemt, en deze beide bruggehoofden werden nu als basis gebruikt om verder Westwaarts door te dringen. De bedoeling der rooden was vooreerst om in den loop van den morgen Beek bergen en Loenen te nemen. Zoover is het echter niet gekomen, want, ofschoon ze er héél dicht bij zijn geweest, de vijand heeft alleen maar naar de begeerde dor pen mogen wijzen en onze blauwe troe penmacht heeft ze weten te behouden. Met kleine schermutselingen konden de roode lichte troepen, die ln den aanvang nog wel sterker waren, doordringen tot over de spoorlijn, die ongeveer halver wege tusschen het kanaal en de beide dor pen is gelegen, doch dat was ook het mooiste resultaat dat zij konden bereiken. De blauwe verkenningsafdeelingen moes ten wel terug, toen de rooden een nieuwe compagnie wielrijders en een eskadron huzaren inzetten, maar achter die blau we verkenners rukte gisteren de infante rie op, gesteund door een zestal afdeelin- gen veldgeschut. Toen de blauwe verken ners zoover waren teruggedrongen, dat zij op de voorhoede van hun hoofdmacht te rugvielen, was het met den opmarsch der rooden meteen gedaan. Het mocht de roode partij zelfs niet gelukken de beide bruggehoofden door een breede strook grond tot één groote uitvalspoort te ver binden, ondanks het feit, dat zij de hulp kreeg van de jagers, die den dag tevoren aan de andere zijde hadden meegedaan. Uit deze laatste mededeeling moet men vooral niet afleiden, dat onze beste ja gers als een minderwaardig stel overloo- pers zich bij de rooden kwamen scharen, omdat ze bij de blauwen eerst het niet hadden kunnen winnen. Trouwens, als dat zoo was, dan waren ze gisteren ook met de kous op den kop thuis gekomen! De ware toedracht is natuurlijk anders. De commandant van het veldleger, die over deze oefening de leiding had, gebruikte eenvoudig de met auto's uit Laren (N.-H.) gekomen jagers om er den eenen dag deze en den anderen dag gene partij mee te versterken. Dat ze hierdoor beide dagen bij een verliezende partij waren inge deeld. konden ze ook niet helpen. Ze heb ben hardnekkig hun stellingen tegen de oprukkende blauwen verdedigd, maar te gen de groote overmacht waren de rooden niet bestand en ze hebben het veld moe ten ruimen. Het weer was gisteren voor de strijden de partijen wel heel onpleizierig. Regen, regjen en nog eens regen viel er uit de grijze lucht en in den loop van den mor gen kwam de storm opzetten, die ons heele land dezen dag in rep en roer heeft gebracht. Maar niettegenstaande het on gunstige weer deden de mannen zonder uitzondering hun plicht. Ze zijn zwaar op de proef gesteld, maar ook bij de oefening van gisteren is eens te meer gebleken, dat men als het er op aan komt, op den Ne- derlandschen soldaat kan bouwen. „Het zijn zulke beste jongens", zeide ons gene raal Roëll, „ze kankeren wel eens. zooals dat heet, maar men kan op ze rekenen". Was het niet Napoleon, die van de garde zei: „11 gronde mals il marche", hij mop pert wel. maar hij loopt tenminste? En eigenlijk gelooven we, dat er op een dag als deze niet eens zoo veel is gemopperd. Want daarvoor was er weinig tijd en uit alles bleek, dat de soldaten heelemaal ln dit spel eener bittere werkelijkheid waren ingeleefd. Het Koninklijk bezoek. Wat er verder nog aan mopperzucht was overgebleven, moet wel oogenblikkelijk zijn verdwenen door de verheugenis over het Koninklijke bezoek, waarmee de Koningin en de Prinses wederom blijk gaven van haar belangstelling voor onze weermacht. De beide vorstinnen hebben zich door het slechte weer ln het minst niet laten af schrikken, om alles van zoo nabij moge lijk gade te slaan. Voor elk onderdeel toonden de hooge bezoeksters interesse en het bleek duidelijk, dat ieder dit hoogelijk waardeerde Ons vorstenhuis is door deze geste van Moeder en Dochter nog weer nader tot ons volk gekomen. Eenvoudig weg hebben de beide vorstelijke personen zich te midden der soldaten bewogen, hier iets vragend, daar een bemoedigend woord sprekend. In den stroomenden regen heb ben zij door de heide geloopen, om den opmarsch der infanterie te volgen en tot vlak voor het eind-signaal zijn zij bij de manoeuvres gebleven. Van den weg af was er van de infan- rie niet veel te zien. Langs allerlei bosch paadjes en over de heidevelden trokken de infanteristen tirailleursgewijze voor waarts en iuist uit hun betrekkelijke on zichtbaarheid valt af te leiden, dat ze hun taak verstonden. Elders zagen we ze door een knollenvcld loopen, gebogen gestalten uit wier houding gespannen aandacht en intense waakzaamheid viel af te leiden. Groepjes grijze mannen slopen zoo ln re gen en wind over de velden. Om dm hoek van e>n boschje verdwenen ze weer, waar tegen den donkeren rand van het denne- groen een ploegende schimmel in zijn vreedzaam bedrijf scherp contrasteerde. De Veluwe is ook op zulke dagen van een bijzondere schoonheid, juist in deze stre ken. waar bosschen en open ruimten, heide en bouwland zoo veelvuldig afwis selen en de golvingen van het terrein tel kens nieuwe vergezichten ontsluiten. De infanterie heeft ook gisteren weer uitstekend werk geleverd. Opnieuw is dui delijk naar voren gekomen welk een be langrijk onderdeel van onze weermacht zij uitmaakt en hoe het samenstel van zoo veel indlvldueele verrichtingen tot een grootsch resultaat leidt. In den oorlog zijn het veelal de „kleinen", die het voornaam ste werk doen en van hun physlek en mo reel uithoudingsvermogen hangt voor een groot deel de gevechtswaarde van een le ger af. Door den inzet van de infanteris ten-voorhoede kon de blauwe partij niet alleen den opmarsch der rooden stuiten, doch ze ook terugdringen. Toen het einde van de oefening werd geblazen, was een blauwe overwinning zeker. Dat we dezen en den vorigen strijd in al zijn phasen zoo uitstekend hebben kunnen volgen, is vooral te danken aan de voorlichting, die de pers dezen keer heeft genoten van den eersten luitenant der artillerie J. H. Couzy. die door den commandant van het veldleger daartoe was aangewezen en deze taak met voort durende opgewektheid heeft vervuld. Nim mer is hem iets te veel geweest, wanneer het er op aankwam ons een duidelijk in zicht in de situatie te geven en de onder zijn leiding ondernomen tochten door het strijdgewoel, waarbij hij steeds de belang rijkste punten wist te vinden, zijn ons bij onzen arbeid van groot nut geweest. Na den commandant van het veldleger, die ons tot dit alles met groote voorkomend heid in de gelegenheid heeft gesteld, mag de heer Couzy op onzen dank aanspraak maken. TWAALF PERSONEN GEWOND. Bij een autobotsing nabij Roermond. Op den rijksstraatweg RoermondSit- tard onder de gemeente Linne heeft gis termiddag een ernstige botsing plaats ge had tusschen een autobus, 'n groote vrachtauto en een personenauto waarbij twaalf personen werden gewond, onder wie de drie chauffeurs. De autobus van de onderneming V.A.D.A. te Echt, die om halfdrie uit Roermond vertrokken was en een twaalftal passagiers vervoerde, zag op een gegeven moment de vrachtauto van Jaspers uit Heerlen uit tegenovergestelde richting in snelle vaart naderen. Even voor de beide auto's elkaar zouden passeeren. zag de chauffeur van de autobus de vrachtauto over den weg slin geren. Een botsing was onvermijdelijk. Achter de autobus reed een personenauto uit Born. Deze schoof van achteren onder de autobus. De vrachtwagen en de autobus waren totaa) vernield. Ook de personen auto was ernstig beschadigd. Ten gevolge van de botsing waren twaalf Personen gewond waarvan er één. een onderwijzeres mei. Oe Bilt er zeer ernstig aan toe was Zij is in bewusteloozen toe stand naar het St Laurentius-ziekenhuis te Roermond overgebracht. Kort na het oncpluk waren twee dokters ter plaatse en nadat de eerste medische hulp was verleend, ziin de gewonden allen naar Roermond vervoerd. Tel. KIND UIT DEN TREIN GEVALLEN. Uit den trein, die om 4.08 uur uit Den Bosch naar Utrecht vertrekt, is gisteren ter hoogte van Waardenburg een kind ge vallen. dat met de knop van een coupé deur aan het spelen was. Het kind dat met ziin moeder en nog een broertje reisde, maakte gebruik van een onbewaakt oogenblik. toen de moeder zich met het andere kind bezig hield. Het kind dat uit den trein viel werd zwaaj- gewond en in vrijwel hopeloozen toestand naar het ziekenhuis in Gelder- malsen vervoerd. UIT EEN MAST GEVALLEN. Op de scheepswerf van de n.v. Niehuls en v. d. Berg Scheepsreparatiebedrljf aan den Waaldijk te Rotterdam zyn gister middag de 37-jarige N. J. Brent wonende Slulsjesdljk en de 29-jarige J B. Timmer, wonend Puplllenstraat uit de mast van een schip, dat gerepareerd werd gevallen. Brent kreeg een schedelbreuk en Timmer een wond aan het hoofd. De GGD. bracht beiden naar het ziekenhuis aan den Cool- sngel, waar zij zijn opgenomen. De toestand van Brent is ernstig. N.R.Crt. VAN ZIJN KAR GEVALLEN. Gistermiddag is bij het Oosterveer te Olst egn ernstig ongeluk gebeurd. Een paard, dat voor een wagen met ap pelen gespannen was, en zich op de veer pont bevond, schoot plotseling vooruit, waardoor de voerman J. Nleuwenhuis uit Welsum, van den wagen viel en bekneld raakte tusschen zijn wagen en een ijzeren stang. Ernstig gewond en in zeer zorgwekken- den toestand is hij naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. VERMISTE SLAGERSKNECHT TE ANTWERPEN AANGEHOUDEN. Na vijf dagen vermist te zijn geweest, is de 18-jarige slagersknecht R. G., die, zoo als gemeld, Vrijdag met een bedrag aan geld van zijn patroon uit Bergen op Zoom spoorloos verdwenen was, gisteren door de politie te Antwerpen aangehouden in ge zelschap van den 17-jarlgen L. H„ even eens uit Bergen op Zoom. Ze zullen waarschijnlijk vandaag na^r Nederland worden overgebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. GROOTE BRAND TE LONDEN. EEN RUBBERPAKHUIS VRIJWEL UITGEBRAND. Gistermiddag brak te Londen een brand uit op de handelskade, waar producten uit de koloniën worden opgeslagen in het district Wapping aan de Theems. De brandweer was spoedig met veel mate riaal ter plaatse, doch spoedig moest men nog versterking laten komen uit andere districten, zoodat in het totaal 300 brand weerlieden met 40 motorspuiten en twee drijvende snuiten het vuur trachtten te blusschen. De vlammen verspreidden zich met een razende snelheid en spoedig stonden van een enorm pakhuis van zeven étages, drie verdiepingen in lichter laaie. Ongeveer 6000 kisten met rubber werden een prooi der vlammen. Verder waren er in het brandende gedeelte van het pak huis nog andere Aziatische producten op geslagen. Door de geweldige hitte, die de bran dende rubber verspreidde, was het niet doenlijk zich dicht in de buurt van het pakhuis te wagen. Merkwaardig was het om te zien, hoe sommige balen rubber, die van een hooggelegen verdieping van het pakhuis op den grond vielen, weer hoog opsprongen en op die wijze zeer gevaarlijk waren voor de brandweerlieden. De vlam men sloegen ruim dertig meter hoog op. Tot in de City was een dikke witte rook merkbaar. Men slaagde er in den loop van den avond in het gevaar voor uitbreiding te bezweren, doch de blusschingswerkzaam- heden moesten tot diep in den nacht wor den voortgezet. De politie zette alle straten ln den om trek af. Later moest men een groote me nigte toeschouwers terugdringen, die ge vaar liep door vallende gedeelten van het brandende pakhuis getroffen te worden. De brand wordt de grootste geacht, die ooit in het district Wapping heeft ge woed. Er zijn geen ipersoonlijke ongelukken te betreuren. o BANDIETEN IN CHINA. Ongeveer 60 bandieten, die deels met moderne geweren deels met speren waren gewapend, hebben de volksschool te Loetsmg aan de kust van de Zuidelijke Tsjekiang overvallen en het schoolgebouw volkomen leeggeplunderd. Zij ontkwamen met hun buit en met medeneming van een leeraar, 29 scholleren en 2 schoolbe- aienden in 7 jonken naar volle zee, voor dat de boeren uit de omgeving hulp kon den bieden. ENGELSCHE TRELLER VERGAAN. De in Huil thuishoorende trawler „Skegness" is vandaag nabij Speeton Riff aan de kust van Yorkshire door den storm vernield en vergaan. Ondanks de schier bovenmenschelijke pogingen, die van de kust af werden ondernomen om de opvarenden te redden, zijn alle elf leden der bemanning omgekomen. Reeds zijn de eerste twee lijken aangespoeld. MOTOR TEGEN VRACHTAUTO GEREDEN. Gisteravond omstreeks half acht reed de motorrijder S. achter een vrachtauto op de Brinklaan te Bussum in de richting Naaiden. Op de grens van Naarden wilde S. de auto passeeren, doch op dat mo ment kwam van den tegenovergestelden kant eveneens een vrachtauto aanrijden. Het gevolg was. dat S. tegen dezen laat- slen wagen opvloog en met zijn motor ever den kop sloeg. S. werd een winkel binnengedragen, waar de gemeentege neesheer de eerste hulp verleende. De on gelukkige bleek een hersenschudding, een diepe hoofdwonde en verschillende ont vellingen te hebben opgeloopen. Per Roode-Kruis-auto is hij naar Hil versum vervoerd. DRONKEN JURYLEDEN Ongeveer twee weken geleden werd, zooals gemeld, in de villa van Henry Ro gers, zoon van den onlangs overleden olie magnaat, te Coatesville het lijk gevonden van de 25-jarige New-Yorksche actrice Evelyn Hoey, die door een schot in het hoofd was gedood. In de villa was een braspartij gehouden en Rogers en zijn vriend Kelly, die volslagen dronken wa len. werden gearresteerd. Het proces tegen deze beiden heeft thans plaats gehad, en een uit zes personen be staande jury heeft als haar meening te kennen gegeven, dat Evelyn Hoey door onbekende handen van het leven is be roofd. De officier van justitie verklaarde daar op. er ernstig aan te denken, de zaak door een grand-jury te laten onderzoeken. Hij sprak openlijk zijn misnoegen uit en verklaarde ronduit, dat eenige leden der jury dronken waren geweest, Rogers en Kelly zijn terstond op vrije voeten gesteld. Hun raadsman verklaarde zich bereid, hen beiden wederom te doen verschijnen, indien en wanneer dit noo- dig mocht zijn. Zij zijn evenwel niet lan ger in hun bewegingsvrijheid belemmerd. TWEEDE KAMER. HET BEZUINIGINGS-ONTWERP De heer Aalberse, de eerste spreker over liet bezuinigings-ontwerp gisteren, deelde mede, gelijk reeds in 't kort gemeld, zich tot drie hoofdpunten te zullen bepalen; het ontstaan van de kabinets-crisis; het verloop van de kabinetsformatie en het program, waarmee het nieuwe kabinet is opgetreden. Wat het eerste punt betreft ontkende hij met alle kracht, dat de Katholieke fracie op 23 Juli doelbewust een kabinets crisis heeft uitgelokt en dus verantwoor delijk zou zijn voor de politieke en mone taire gevolgen daarvan. Ten hoogste kan men zeggen, dat die fractie het uitbre ken van een conflict niet heeft voorko men, maar zij heeft dit niet gedaan, om dat zij het niet kan. De Roorrrsche fractie heeft geen motie tegen het kabinet voor gesteld en ook geen wetsontwerp van het kabinet verworpen. Prof. Aalberse is de geheele loop van zaken nog eens nage gaan. De diepere oorzaak van het con flict zocht hij in het verschil omtrent de te voeren economisch-financieele politiek, dat sinds lang aan den dag was getre den en waar dr. Colijn zijn eerste kabinet voor een groot deel als parlementair be schouwde. was het tot op zekere hoogte begrijpelijk, dat hij zijn eisch van ver trouwen stelde; maar aldus de Katho lieke leider zulk een eisch mag een regeering wel stellen aan de Kamer, maar niet aan een bepaalde fractie. Overigens heeft noch de Kamer noch een fractie vrlendschaps-diensten te bewijzen aan een minister; zij moet zich slechts laten le'den door het landsbelang De ernstige grief der Katholieken tegen het optreden van dr. Colijn in Juli is, dat hij niet de beslissing der fractie heeft willen afwachten, maar haar heeft willen fovceeren. Doch toen zei mr. Aalberse de vraag was gesteld, toen vond de Room- sche^fractie het een lafheid haar te ont wijken, hoewel zij staatsrechtelijk niet had behoeven te antwoorden. Doch de fractie heeft de vraag van dr. Colijn be schouwd als een informatie, of zij nog vertrouwen stelde in de regeering en op die vraag heeft zij geantwoord. Toen dit antwoord was gegeven, heeft dr. Colijn het verzoek om schorsing van het debat in zulk een vorm gekleed, dat daardoor de Katholieke fractie" ernstig werd gegriefd; ln dat verzoek toch werd zij in één hoek gedreven met de socialisten en de com munisten. Prof. Aalberse verklaarde het beter te hebben geacht, de grieven tegen het vorige kabinet ronduit mede te deelen. De kabinets-formatie besprekend stelde hij de vraag, of het „aanbieden" van ont slag niet een nieuwe staatsrechtelijke fi guur is. Vroeger werd door een kabinet ontslag „gevraagd". De afgevaardigde herinnerde er aan, dat bij zijn poging tot kabinets-formatie bleek, dat slechts twee fracties bereid waren een parlementair kabinet te formeeren en die hadden sa men geen meerderheid. Daarom heeft hij de opdracht neergelegd. Hij stelde ver volgens eenige vragen. Waarom heeft het demissionaire kabinet geen maatregelen genomen tegen goud-afvloeiing, teneinde de kabinets-crisis rustiger te kunnen op lossen? Waarom is voordat dr. Colijn de opdracht kreeg, niet aan een ander ge vraagd een extra-parlementair kabinet te vormen of waarom heeft dr. Colijn zelf niet gepoogd een parlementair kabinet te formeeeren? En op welke gronden meende het kabinet zoo kort na het uitbreken van het conflict weer wél met de Katho lieken te kunnen samenwerken? Komende tot het program van het ka binet stelde de heer Aalberse de .vraag: Waarom heeft dr. Colijn zijn rede van gisteren niet op 23 Juli gehouden? Dan ware zeer waarschijnlijk het uitbreken van een conflict voorkomen. Prof. Aalberse verklaarde dat zijn groep er naar zal streven met het nieuwe ka binet dat wonderveel op het oude ge lijkt aangenaam samen te werken, in de hoop, dat het niet die overgevoeligheid voor critiek zal toonen, waaraan het oude wel eens leed. Ook zal het kabinet geen vota van vertrouwen moeten uitlokken. Een kabinet moet wachten op een votum van wan- WEGENS BELEEDIGING VAN HITLER VEROORDEELD. De Joodsche koopman Halberstadt is te Warschau tot acht maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij een brief van een Duitsche zakenrelatie ongeopend had teruggezonden, na op het couvert voor rijkskanselier Hitier beleedigende woor den te hebben geplaatst. Hij is in hooger beroep gegaan. Hij had achterop gezet, geen relaties met Duitschers te willen onderhouden „zoolang Hitier en zijn bende in Duitsch- land regeeren". DUITSCHE STUDENTEN AANGEVALLEN Een groep van veertien studenten van de Berlijnsche universiteit, die met stu denten uit Belgrado een reis door Zuid- Slavië maken, is in de stad Petsj overval len door een groep personen, die „Weg met het fascisme" riepen. Er werden door de aanvallers twee schoten gelost, waarbij een der Duitschers in den buik werd gewond, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Vier der aan vallers, die volgens de Duitschers commu nisten waren, zijn gearresteerd. AANSLAG OP BRAZILIAANSCH OPPOSITIE-LEIDER. Tijdens de openingszitting van het par lement van den Braziliaanschen staat Rio de Janeiro, welke wegens de groote politieke spanning, onder militaire bewa king plaats had. is gedurende de verkie zing van den president van den staat, een revolveraanslag gepleegd op den leider der oppositie, die echter ongedeerd bleef. Daarentegen werd een afgevaardigde van de regeeringspartij, die kort geleden uit de oppositie was getreden, gewond. VAN DEN GEMEENTE-VELDWACHTEB DEN HEER J. TIMMERMAN. De heer J. Timmerman Op 1 October zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Timmerman als ge meente-veldwachter te Benthuizen in dienst trad. Tevens herdenkt hij dien dag het feit, dat hij 40 jaar geleden voor het eerst het uniform aantrok. Na 15 jaar bij het Kon Ned. Ind. leger gediend te heb ben verliet de heer Timmermans in Aug. 1910 als onderofficier den dienst met pen sioen. O.a. diende hy op Java, Atjeh, Su matra, Borneo, Boni, Soemba en Floris. Ook maakte hy de Samalanga-expeditie geheel mede. Daarna werd hy in Septem ber benoemd als gemeente-veldwachter te Benthuizen met ingang van 1 October d.a.v. Het zal dezen wakkeren politieman op zyn jubileumdag zeker niet aan be langstelling ontbreken. RECLAME. 830 trouwen. Dit komt altyd nog vroeg ge noeg. Prof. Aalberse verklaarde ten aanzien van verschillende punten van het regee- ringsprogramlang gewacht, maar toch gekregen Met genoegen heeft hy de aankondiging van verschillende wetsont werpen gehoord en hij sprak de verwach ting uit, dat ze spoedig zullen komen. Mr. Aalberse liet nog eens uitkomen, dat hij persoonlyk tegenstander van devalu atie is, maar het is de plicht der regee ring, om, mocht de regeering ooit zien dat devaluatie onvermydeiyk is (en als de productie-kosten niet aanzieniyk da len, zal ze niet te vernujden zijn) daartoe dan onmiddellyk het initiatief te nemen. Met devaluatie alléén zal men er toch nooit kunnen komen, en zelfs als er de valuatie kwam, zouden kort daarna de zelfde maatregelen noodig zyn, die thans worden genomen. De heer Aalberse was van oordeel, dat het vooral ook aankomt op den geest, waarin het program wordt uitgevoerd en ook op het tempo. De Katholieke groep is bereid de daden van het kabinet af te wachten. Maar ook de Katholieken hebben verantwoordelykheid, tegenover het werk en tegenover God. Na deze rede was de positie van het kabinet-Colyn voorloopig verzekerd. De spanning brak; de Kamer bleek duidehjk opgelucht. DE HEER ALBARDA AAN HET WOORD. Het was te verwachten, dat de houding der Roomsche fractie uit den sociaal- democratischen hoek scherp zou worden gecrltiseerd. De heer Albarda heeft dit dan ook niet nagelaten. Hij betoogde dat de Katholieken, door hun weigering om met de sociaal-democraten een kabinet te vormen, „de gevangenen der regee ring" zijn geworden; dat zy hebben „ge capituleerd"; dat verscheidene van hun wenschen (b.v. inzake de vaste lasten) niet zyn ingewilligd en dat aldus de his torie van deze crisis „geen schoone blad- zyde vormt in het geschiedboek der Ka tholieken". Volgens de heer Albarda zet de regeering de zaak op den ouden voet voort (zelfs inzake de industrialisatie blyft zy pessimistisch) en is er van princpieele veranderingen en nieuwe beginselen in 't regeeringsbeleid niets te bespeuren. De sociaal-democraten echter zoo betoogde hy zullen krachtig blyven strijden voor een consequente welvaartspoltiek. Dat het maar precies is uit welken hoek men de zaken bekykt bleek uit de rede voeringen van de heeren Kersten en Ling- beek. Want volgens deze beide afgevaar digden heeft „Rome gezegevierd", inplaats van gecapituleerd. De heer Lingbeek noemde het object van de zege er by: er is in het nieuwe kabinet één minister méér en die eene is Roomsch (d.w.z. zal vermoedelyk Roomsch zyn, want hy is nog niet benoemd). Heden voortzetting. HAGENAAR.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13